Dərs pişik qızıl aln Belarus xalq nağılı. Pişik - qızıl aln - Belarus xalq nağılı

Əsas / Hisslər

Mövzu: “L.N. Tolstoy "Kitten"

Məqsədlər: tələbələri L.N. Tolstoy; bir plan tərtib etməyi öyrənmək; diqqəti, məntiqi düşünməyi, yaradıcılığı inkişaf etdirmək; oxu texnikasını yaxşılaşdırmaq; qəhrəmanları hərəkətlərinə görə xarakterizə etmək bacarığı; dürüstlüyü, heyvanlara qarşı münasibəti inkişaf etdirmək üçün tələbə və tələbə qarşılıqlı əlaqəsi vasitəsilə yaradıcı düşüncənin inkişafı.

Planlaşdırılan nəticələr:

şagirdlər bədii ədəbiyyatı qulaqdan qəbul edə bilməlidirlər;

atalar sözü ilə nəsr əsərinin mənasını əlaqələndirmək;

bir hekayə planı tərtib edin, mətni seçərək ətraflı izah edin;

qəhrəmanları hərəkətlərinin, müəllifin onlara münasibətinin təhlili əsasında xarakterizə etmək.

Fərdi öyrənmə nəticələri:

- (emosionallıq) duyğularını tanımaq və müəyyənləşdirmək qabiliyyətinin formalaşması;

- (empatiya) digər insanların duyğularını tanıma və təyin etmə qabiliyyətinin formalaşması, rəğbət, empatiya;

Oxumağa marağın, oxumağa ehtiyacın formalaşması;

Başqa insanların üstünlüklərinə hörmətli bir münasibət formalaşdırmaq, - öz hərəkətlərinin və digər insanların hərəkətlərinin mənəvi məzmunu və mənasında yönəldilməsi.

Meta-mövzu öyrənmə nəticələri:

Tənzimləyici UUD:

Dərsin mövzusunu və məqsədlərini müstəqil şəkildə formalaşdırmaq bacarığının formalaşdırılması, - problemin həlli yollarını planlaşdırma;

Sinifdə işinizi qiymətləndirmə qabiliyyətini formalaşdırın.

Bilişsel UUD:

Tənqidi düşüncənin formalaşması;

Fərqli formalarda təqdim olunan məlumatları çıxarmaq, mülahizə qurmaq qabiliyyətinin formalaşması.

Ünsiyyət UUD:

Düşüncələrini şifahi şəkildə ifadə etmək, fikirlərini ifadə etmək və əsaslandırmaq bacarığını formalaşdırmaq;

Dialoq və monoloji nitqin mənimsənilməsi;

Sual vermək, ortaq fəaliyyətlərdə razılaşmaq, ümumi bir qərara gəlmək qabiliyyətinin formalaşması.

Mövzu nəticələri:

oxuma səriştəsi səviyyəsinin inkişafı, ümumi nitq inkişafı (ucadan və özünə oxumaq, mətn analizinin elementar metodları), müxtəlif növ oxu növlərindən istifadə, mətnin məzmununu şüurlu qəbul etmə və qiymətləndirmə bacarığı , qəhrəmanların hərəkətlərinə mənəvi qiymət verin və əsaslandırın.

Avadanlıq: 2-ci sinif üçün ədəbi oxu dərsliyi (hissə 1) red. Klimanova L.F. et al., Kartlar, kompüter, multimediya proyektor, təqdimat

Dərslər zamanı

1. Təşkilati məqam.

- Salam uşaqlar! Gəlin bir-birimizə gülümsəyək, görüşümüzə sevinək. Günəş. Unutmayın: "Dünyaya gülümsəyin və dünya sizə gülümsəyəcək." (Slayd1). Bu gün dərsimizə qonaqlar gəldi, onları təbəssümümüzlə qarşılayacağıq və onlara xoş əhval-ruhiyyə bəxş edəcəyik. Gəlin ortağınıza çiynində (yüksək beşdə), üzünüzdə salam deyək. Köklənmiş və hazırlanmışdır. Dərsdə bir-birimizə səmərəli iş arzulayaq.

Mənim siqnalım Kopi KLEP-in quruluşudur

Nəticələr etmək və əsaslandırmaq

Və beləliklə, dərs gələcəkdə istifadə üçün hər kəsə ötürülsün,

İşdə fəal iştirak et, dostum!

2. Şarjı ifadə edir

- İş üçün bir köməkçimizə ehtiyacımız var - dilimiz. Gəlin onu işə hazırlayaq.

Bir balonu şişirməyə çalışaq və birdən (1, 2), (1, 2, 3) ilə uçur.

Tənəffüs məşqləri. İndi səs tellərini istiləşdirəcəyik:

avucunuzdan qar dənəsini çalın

"Radio teatrı": bir nağıl səsləndirmək (külək əsir, böcəklər vızıltı verir, at sürünür)?

    Ev tapşırığı yoxlayın.

Hazırlanmasıquruluşdakı qəhrəmanın şifahi portreti (Slayd3). Dəyirmi masa

(Slayd 4) Cəsur (biri məktəbə getdi), qorxmaz (köpəklərdən qorxmaz) qorxaq (qəribin qarşısında xəcalətli), maraqsevər və ağıllı (qardaşı oxuyarkən məktublar qoymağı öyrəndi), məqsədyönlü (həqiqətən öyrənmək istədi) ).

Təkrarlayın: Mən cəsarətli, qorxmaz, qorxaq, meraklı və ağıllı, məqsədyönlüyəm

4. Yeni materialın öyrənilməsi.

Bu gün Leo Tolstoyun yaradıcılığı ilə tanışlığımızı davam etdirəcəyik və tapmacanı təxmin edib-etmədiyinizi hansı əsərlə tapacağınız:

Şagirdlərə tapmacaların oxunması.

(Slayt5) . Mənimlə hansı heyvan oynayır:

Moo deyil, gülmür, hürməz,

Dolaşıqlara hücum edir

Pəncələrdə pençələr gizlənir?

L.N. nə iş gördü? Bugünkü dərsdə Tolstoyla görüşəcəyikmi? (L.N, Tolstoy "Kitten")

Bu gün dərsdə hansı hədəfi qoyacağıq

Dərsimizin məqsədi - Mühasibat işidir

Leo Tolstoy bu əsəri Byya adlandırdı

- Bu sözün mənasını necə başa düşürsən?

(Slayd 5). Bull həqiqətən nə idi

5. Mətn dinləmək (səs yazısı)

6. Tanınmamış sözlərprez.

- Mətndə indi nadir hallarda eşitdiyimiz və ya bəlkə də mənasını bildiyiniz sözlərə rast gəldiniz

anbar - taxılın saxlandığı anbar;

yaninda- yaxın, yaxın;

uzaqda - Digər tərəfdə;

turşu - turş yarpaqları olan yeməli bitki;

ruh nə idi - çox sürətli.

7. Oxu zənciri

    Content.reading haqqında söhbət

Pişik nə vaxt itdi?

Vasya bala balalarını harada tapdı?

Neçə nəfər var idi?

Pişik balası necə tək qaldı?

Pişik balası hansı təhlükə ilə üzləşdi?

Pişik balasını kim xilas etdi?

- Hekayəni dinləyəndə narahat oldunuz?

- Kimdən narahat idin? (Pişik balası üçün, Vasya üçün).

- Sizi daha çox kim narahat edirdi? (Bala üçün)

    Jot Tots quruluşuna görə ilkin lövbər

Yeni bir vəziyyətdə yaradıcı tətbiqetmə və bilik əldə etmə (problem tapşırıqları)

İndi Sort Cards adlı bir zehni cihaz həyata keçirək (məlumatları təsnif etmək bacarıqlarını inkişaf etdirən bir zehni cihaz.) Hər şeyi birlikdə təkrarlayaq. Yaxşı! Kartları 1 ilə 3 qrupa bölməliyik. Bütün sözlərə diqqətlə baxın və aralarında bir əlaqə tapmağa çalışın. Necə bir-birinə bənzəyirlər və necə fərqlənirlər? Fikirlərinizi yaradın və qruplara bölün. Bunun üçün 2 dəqiqə vaxtınız var.

Bu qrupları necə adlandıracağınızı düşünün. Bunun üçün 30 saniyəniz var.

Hər bir qrupun adlarını ayrı kağızlara yazın və söz siyahısının üstünə qoyun. Bunun üçün 1 dəqiqə vaxtınız var. Get! (klip surəti)

Hekayədəki qəhrəmanlarımızın hansı xarakter xüsusiyyətləri var?

Sizcə, Leo Tolstoy hekayəsi ilə bizə, oxuculara nə demək istəyirdi?

Bəli, Leo Tolstoy bu hekayə ilə ev heyvanlarımıza baxmalı olduğumuzu göstərmək istədi. Və bunu etməsək, onlar öləcəklər

Bu əsərin əsas mənası nədir? İndi necə başa düşürsən?

Cavab: - Bu hekayə gətirdiyimiz heyvanların məsuliyyətini öz üzərinə götürməkdən bəhs edir. Bu hekayə kiçik qardaşlar qarşısında məsuliyyətdən bəhs edir.

Lövhədə hazırlanmış bir cümlə açılır:

Fransız yazıçısı A. Sent-Ekzüperinin ifadəsi Leo Tolstoyun əsas ideyasını əks etdirirmi?

(Slayd6) "Siz öyrətdiyiniz hər kəs üçün sonsuza qədər cavabdehsiniz ..."

Antoine de Saint-Exupery

(Slayd 7). - Hansı cümlə mövzuya daha yaxındır

Bir dostunuz yoxdursa, axtarın, amma tapırsınız - qayğı göstərin

Hər şey yaxşıdır, yaxşı başa çatır.

Əlimizə gətirdiyimizə görə cavabdehik.

12. Gəl şeiri dinləyək.

Pişik balası kolun altındakı həyətdə miyavlayırdı,

Bütün bala balası evə kimisə çağırmaq istədi.

Birdən koldan tək bir sarı yarpaq xışıltı verdi,

Pişik balasına elə gəldi ki, "kitty-kitty" dedilər.

Xoşbəxtlikdən doyunca zəngə tərəf qaçdı,

Yalnız qapı cıvatalı idi.

-Kədərli şeir, deyilmi?

-Bunun baş verməsinin qarşısını almaq üçün balaca dostunuzu heç vaxt unutmamalı və ona qayğı göstərməlisiniz.

- Afərin! Bu gün dərsdə yaxşı işlədin. Dərs üçün təşəkkür edirəm! Təxmini.

13 Ev tapşırığı.

(Slayd 8). Ev tapşırığı

(istəyə görə)

1. Sevdiyiniz şəxs haqqında bir hekayə yazın və çəkin.

3. Mətn üçün suallar düzəldin.

(Slayd 9.) Dərsin boşa getməməsi üçün

Dostlar diləyirəm

Kitablarla dost olmağınız üçün

Və onlar təhsil almışdılar.

13. Xülasə, düşüncə. (Slayd10)

mBOU SOSH №27-nin 3-cü sinif şagirdi.

Baş: Tkachenko Irina Viktorovna,

ibtidai sinif müəllimi MBOU 27 saylı orta məktəb.

Murmansk

2013

Giriş s.2

Əsas hissə s.3

1. Xalq ənənələrində pişiksəhifə 3

2. Rus xalq nağıllarında bir pişik obrazısəhifə 3

3 İngilis xalq nağıllarında bir pişik obrazıs.5

4 Sami nağıllarında bir pişik obrazısəhifə 6

5. Rus və ingilis atalar sözlərindəki bir pişik və ya pişik şəklis.7

6 özünü bəstələyən tapmacalar s.7

Nəticə s.8

İstifadə olunmuş ədəbiyyat siyahısı s.9

Əlavə 1 s.10

Əlavə 2 s.12

Giriş

Ədəbi oxu dərslərində qəhrəmanın bir pişik olduğu nağılları oxuyuruq. 2-ci sinif üçün ingilis dərsliklərində pişik və pişiklərə həsr olunmuş bir çox material (illüstrasiyalar, lüğət) mövcuddur. Bu il daha bir yeni mövzu əlavə etdik - Sami tarixini və həyatını araşdırdığımız yerli tarix. Rus xalqının, İngilislərin və Samilərin nağıllarında pişiklər və ya pişiklər var mı? Eyni və ya fərqlidirlər, onlardan nə öyrənə bilərsiniz? Pişiklər fərqli çıxırsa, şəkillərindəki fərq tapmacalarda əks oluna bilərmi? Əsərimə "Nağıllardan tapmacalara" adını verdim.

işin məqsədi : Rus, İngilis, Sami xalq nağıllarında pişik obrazlarını müqayisə etmək və tapmacalarındakı oxşar və fərqli cəhətləri göstərmək.

Tapşırıqlar:

  • xalq nağıllarını oxuyun, bir pişik obrazını təhlil edin;
  • pişikləri nağıl qəhrəmanları kimi təsvir etməyin xüsusiyyətlərini nəzərdən keçirin;
  • pişiklər haqqında rus, ingilis, sami atalar sözlərini və kəlamlarını müqayisə edin;
  • insanların nağıllarda və atalar sözlərində pişiklərə bəxş etdiyi keyfiyyətləri araşdıraraq bu xüsusiyyətləri tapmacalarda əks etdirir.

Tədqiqat obyekti: Rus, ingilis, sami xalq nağılları və atalar sözləri.

Tədqiqatın mövzusu: nağıl və atalar sözlərindəki bir pişik obrazı.

Hipotez: nağıl və atalar sözlərindəki pişiklər xalqın mədəniyyətini, tarixini, həyat tərzini əks etdirir, bu səbəbdən folklordakı pişik obrazları üç fərqli xalq arasında üst-üstə düşməyəcək, nağıl personajlarının xüsusiyyətlərindəki fərqlər bunların atalar sözlərində qeyd ediləcək xalqlar. Bir pişik obrazının müqayisəli təhlili folklorla tanışlığa əsaslanan tapmacalar düzəltməyə imkan verəcəkdir.

Tədqiqat metodları:

- məlumat mənbələri ilə işləmək,

Pişik şəkillərinin müqayisəsi və müqayisəsi zamanı əldə edilən məlumatların sintezi və təhlili,

Tapmacalar qurmaq üçün məlumatları ümumiləşdirmək

Əsas hissə

Rus, ingilis, sami nağılları və atalar sözlərindəki bir pişik obrazının xüsusiyyətləri.

1. Xalq ənənələrində pişik.

Pişik insanlar arasındakı münasibət ikiqat olan bir heyvandır. Bir tərəfdən çox sevilən bir heyvandır. "Pişiksiz daxma olmaz", üç saçlı pişik evə xoşbəxtlik gətirir, yeddi saçlı ailənin rifahının təminatıdır. Pişik sahibini lazımsız bədbəxtlikdən qoruyur. Kəndlilər başqasının pişikini öldürənlərin yeddi il xoşbəxt olmayacağına inanırdılar. Eyni zamanda, pişiyin öldürülməsinin çox çətin olduğuna inanılırdı, o qədər möhkəmdir ki, yalnız doqquzuncu ölüm onu \u200b\u200böldürə bilər.

İnsanlarda pişiklər taxıl və qidanı yeyən siçovulları və siçanları məhv etmək qabiliyyətinə görə hörmət olunurdu. Ancaq eyni zamanda, pişik ən pis şeytan ruhu heyvanı kimi təsbit edildi. Bütün xalqlar üçün bir pişik cadı və sehrbazların yoldaşı sayılırdı, pis ruhların asanlıqla bir pişiyə çevrildiklərinə inanırdılar. Göy gurultusunda, göy gurultusundan qaçaraq bir iblisin evinə girəcəyinə inanaraq bir pişiyi (xüsusən də qara) küçəyə atmağa çalışdılar. Bir çox yerlərdə bir pişiyin gözlərinin qarşısını ala biləcəyi və digər dünyanı, xəyalları, ruhları görə biləcəyinə inanılırdı. Bəzi inanclara görə, bir pişik bir insana cadu xəyalı sərbəst buraxa bilər, demək olar ki, ölümdən fərqlənmir.

Xalq ənənəsində, pişik bir insanı görünməz hala gətirən şeylərə dair inanclarla sıx əlaqələndirildi. Qara bir pişik üçün görünməzlik şapkası ilə əvəzolunmaz bir qızıl parçasını pis ruhlarla mübadilə edə bilərsiniz; ondan görünməzlik sümüyü ala bilərsiniz.

Uzun müddət insanın yanında yaşayan bir pişik sirli bir məxluq olaraq qalır. “Öz-özünə gəzən” və bir insanın öz istəyi ilə məskunlaşdığı evin yanında məskunlaşan heyvan müxtəlif xalqların mifologiyası və folklorunun qəhrəmanıdır.

2. Rus xalq nağıllarında pişik obrazı.

Rusiyada 14-cü əsrdə bir pişik ağırlığına görə gümüşlə qiymətləndirilirdi, çünki ondan başqa heç kim taxılı zərərdən və qoşqu kemiricilərdən xilas edə bilməzdi. Ümumiyyətlə qəbul edilir ki, 17-ci əsrdə pişiklər az sayda olsa da, rus bəyliklərində artıq tapıldı. Əvvəlcə onlara kotka, kosha deyirdilər, daha sonra tanış “pişik” meydana çıxdı. Slavlar pişik sözünü Latın dilindən götürmüşlər: "cattus" vəhşi bir pişikdir, oxuduğum nağıllarda pişik yox, ən çox tapılan pişik; bir insanın bir pişiyə münasibətini, xarakterini və görünüşünü, müsbət və mənfi tərəflərini görə bilərsiniz. Bütün məlumatlar cədvəl # 1-də əks olunur.

Ad

Nağıllar

əsas rol

pişik

Xarakterik

"Sehirli üzük"

"Kitty-qızıl aln"

İnsan köməkçisi

Vaska, pişik sahibinə üstünlük vermək və köpəkdən daha çox sevilmək istəyir. (Faydalı olmağa çalışır)

Dədəni və bir qadını aclıqdan qurtarır, un, donuz yağı, duz və kələm verir. (Fədakar hərəkətlər)

"Pişik, Xoruz və Tülkü"

Xilaskar

Çalışqan, adı Kotonaevich Kot, xoruzun cəsur və səbirli müdafiəçisi, ağıllı, qayğıkeş.

"Pişik və tülkü"

Hiyləgər bir fırıldaqçı.

Tülkü ilə evlənir, hiyləgərdir, bütün hərəkətləri düşünür, vəziyyəti özünə uyğun şəkildə tənzimləyir.

"Pişik, keçi və qoç"

Quldur, oğru.

“Pişik boz alnadır. O elə bir oğru və quldur, ovda hər saat və bir şeyin pis olduğu yerdə qarnı ağrıyır "

"Ora get - bilmirəm hara, gətir onu - nə bilmirəm"

Bayun.

Yeddi mil məsafədə eşidilən sehrli bir səsi olan insan yeyən nəhəng bir pişik. Tilsimlənmiş bir yuxu, səyyahları nağılları ilə yatmağa və öldürməyə sövq edə bilər.

"Vaska-Muska haqqında"

Təşəbbüskar, hiyləgər, lakin köhnədir.

Pişik çox hiyləgərdir. Torpaq sahibi onu qovduqda, bütün siçanları tutaraq daha da yaxşı yaşamağa başladı.

"Ayı, it vəpişik "

Sahib oğurladığı üçün pişiyi qovdu, burada pişik qoca və laqeyddir, ikinci dərəcəli rol oynayır

tapıntılar : - pişik bir çox nağılın qəhrəmanıdır, mənfi və pozitiv bir qəhrəman ola bilər, - cəsarətli, qəribə, hiyləgər bir pişik obrazı yaradıldı, - bir çox nağılda pişikin adı var, bəzən də ata adı, - bütün nağıllar seriyası dostlarını xilas edən bir pişik döyüşçüsünə həsr olunur, - ittifaq bir tülkü ilə (həm hiyləgər, həm də çevik) və ya bir köpəklə ola bilər (pişiyin, pişiyin qocalığını və ya ölümünü izah edərkən) .

3. İngilis xalq nağıllarında pişik obrazı.

İngilis ənənələrində, pişik azadlığı sevəndir, sahibinə həsr edilə bilər və bəlkə də evə bağlı deyil, diqqət çatışmazlığı üçün ona xəyanət edir. Oxunan nağıllardakı pişik və pişiklərin təsviri cədvəl 2-də verilmişdir.

Ad

Pişiyin rolu

Xarakterik

"Jack xoşbəxtlik axtarmağa necə getdi"

Köməkçi, müdafiəçi.

Sallanan kresloda sallanmaq, danışmaq, Jack, bir köpək, bir keçi, bir xoruzla dostluq etmək. Xeyirxah, cəsur.

Cip və Walgrave Cadı

Evə kömək (ev sahibi)

Pişik Chernulin yuyuldu, süpürüldü, tozlandı, təmizləndi, bişdi və təpiklər aldı. Elf Jeep-in ifritəni aşmasına kömək etdi.

"Pişik və tutuquşu"

Qəzəbli, qisasçı.

Yolda rastlaşdığı hər kəsi yedi, çünki qovuldu. Yengeçlər hamının qaçmasına kömək etdi, qarnında bir deşik kəsdi. Bir tutuquşu olan dostlar.

"Məğrur Siçan"

Aldadıcı.

Bir siçanla evləndi, onu yemək istədi, amma möcüzəvi şəkildə qaçdı. Qəzəbli, hiyləgər, hiyləgər pişik.

"Pişik Kralı"

Davranış izah oluna bilməz.

Meşədəki qəribə dəfn mərasimini öyrənərək özünü pişiklərin kralı hesab edir. Şömine atılıb əbədi itdi.

"Yaşlı qadın və donuz"

Xeyirxah köməkçi

Süd içir, danışır, nənənin donuz ətinin hasara aşmasına kömək edir.

Whittington və Onun Pişiyi

Zəngin bir insan olmaq üçün bir simvol.

Afrika kralı olan bütün siçovulları və siçanları məhv edir, bunun üçün kral dilənçi oğlana öz zinət qutusunu verir. Oğlan varlanır.

Tapıntılar: - İngilis xalq nağıllarında bir pişik və ya bir pişik tez-tez tapılır, - bir pişik və ya bir pişik müsbət və mənfi qəhrəman ola bilər, - pişiklərin nadir hallarda adları olur, ümumiyyətlə atalarının adları yoxdur, - pişiklər və pişiklər nadir hallarda insanları danışmağı və etməyi bilirlər. əməllər, əksər hallarda heyvanlara bənzəyirlər, - xoruz, tutuquşu, insanlar, bir elflə dostdurlar, - vəziyyəti düzəltməyin simvolu və ya köməkçisi olan pişikdir. Oxunan nağılların heç birində pişik tülkü ilə dost deyil, döyüşçü deyil, ümumiyyətlə seçilən personajlar üçün paltar və ya ayaqqabı yoxdur, pişik və ya pişikin başqa bir obraza çevrilməsi yoxdur.

4. Sami nağıllarında bir pişik obrazı.

Oxunan Sami nağıllarında pişik heç vaxt görüşməyib. Qəhrəmanlar - heyvanlar arasında bir maral, bir it, bir kəklik, bir qartal, bir qu quşu, bir qarğa, bir balıq, dəniz kirpisi, Talu-ayı, ermin, canavar və möhür ayırmaq olar. Müəllifin Sami nağıllarına müraciət etdik, amma nəticə eyni oldu. Nadia Fenina'nın (2009) "Şimalın nağılı" nda xalq nağılları ilə çox oxşar və oxşar cəhətlər var, əsas qəhrəman canavar əlavə olunur, amma hələ də pişik və ya pişik yoxdur. Sonra cavab üçün digər ədəbi mənbələrə müraciət etdik. Nadejda Bolshakovanın "Keçmişdə və indiki dövrdə Kola Saminin həyatı, adətləri və mifləri" kitabında bir pişikdən və ya bir pişikdən əsla bəhs edilmir, onlar haqqında tapmacalar, atalar sözləri və əlamətlər, miflər, nağıllar yoxdur. Sami sözlü pişik kəlməsini yalnız “Sami-Russian Dictionary” -də tapa bildik. R. Kuruç.KOASS (koaz) - pişik, pişik, koazench (koazya) - bala. Budur Rus dilinə “yaş bir toyuq kimi küçədən gəldi,məktublar. pişik ". Gördüyünüz kimi, pişik kəlməsi Sami lüğətində çox gec ortaya çıxdı. Bir neçə səbəb ola bilər: - Sami köçəri bir xalqdır, soba ilə isti bir taxta evi yox idi, 19-cu əsrdə XVI əsrdə olduğu kimi alətlərdən istifadə etdilər, - Sami inəyi yalnız 1936-cı ildə evcilləşdirildi, pişiklər üçün süd və xama yox idi, - Sami'nin həyatı 1946-1950-ci illərdə yaxşılaşdı, geniş inşaat başladı, - bəlkə də pişiklər insanların yanında yaşayırdılar, lakin Sami dili çox fərqli ləhcələr səviyyəsində mövcud idi. 1933-cü ildəki ilk Sami əlifbası (38 hərf) uzun müddət istifadə edilmədi, 1982-ci ildə ilk astarın yazıldığı 43 hərfdən ibarət yeni bir Sami əlifbası yaradıldı.

Çıxış : Sami folklorunda bir pişik və ya pişik obrazı yoxdur, müqayisə edilə bilməz.

5. Rus və ingilis atalar sözlərindəki pişik və ya pişik şəkli.

Təhlil olunan nağıllarda pişik obrazlarının fərqini və oxşarlığını gördük. (Əlavə # 1). Rus və ingilis atalar sözlərində hansı şəkillər və müqayisələr mövcuddur? Analoqları varmı? Atalar sözlərini analiz etdikdən sonra edə bilərsinizçıxış : - hər iki xalq hiyləgərlik, oğurluq, hiyləgərlik, hiyləgərlik, maraq, susqunluq, fokuslanma və diqqətli olma bacarığı kimi xüsusiyyətləri əks etdirir, - müdirin olmadığı, hərəkətin lazım olduğu bir vəziyyətdə insan pişiklə müqayisə olunur. düşüncəsiz olmayın, nəticəyə çatmaq üçün nəmlənməli və ya çirklənməlisiniz. Bununla birlikdə, İngilis atalar sözləri daha sərt, daha sərt, hətta bir pişiyin ölməsinə və ya öldürülməsinə icazə verir. Rus atalar sözlərində bir pişik və ya pişik çox vaxt tənbəlliyin, boş işin və qayğısız bir həyatın simvoludur. Xüsusiyyətlər arasında bir fərq olduğunu, ancaq ortaq cəhətlərin çox olduğunu görürük. Atalar sözləri ilə tanışlıq bəstələnmiş tapmacalarda pişiyin xüsusiyyətlərini daha dəqiq əks etdirməyimizə imkan verəcəkdir.

6. Öz kompozisiya tapmacaları.

Rus pişiyi haqqında

Heyvan tüklü, amma pençeli

O, əyləncəli bir xasiyyətə malikdir

Qəzəblənirsənsə

Kimin səhv etdiyinə diqqət yetirin!

Gücü məqsədyönlü bir sözdə, qorxaq bir zehindədir.

Bayun və Voivodur,

Oh, və nəcib bir cins!

İngilis pişiyi haqqında

Qara sirli bir ev heyvanı

Döşəkdə şöminənin yanında yatır.

Siçanları və siçovulları tutur

Və dostlarına bir sərvət gətirir.

Sami pişiyi haqqında.

Heç vaxt Sami nağıllarının qəhrəmanı olmamışıq. İnsanlarımız məni və ona KOASS (koaz), körpəmizə KOAZENCH (koaz) deyirlər, hamımız tüklüyük, südlə müalicə olunuruq; və əgər bir insan küçədə islanmışsa, o zaman bizimlə müqayisə edilir və bu da yaş bir toyuq deməkdir.

Nəticə

Rus və ingilis dillərini, Sami nağıllarını və atalar sözlərini oxuduqdan və təhlil etdikdən, Samilərin həyatı haqqında ədəbi mənbələri araşdırdıqdan, pişik və pişiklərin şəkillərini və ya onların yoxluğunu müqayisə edərək aşağıdakı nəticələrə gəldik:

  • Pişiklər və pişiklər Sami dilində olmayan İngilis və Rus folklorlarında mövcuddur.
  • İngilis və rus atalar sözləri və nağıllarındakı pişiklər və pişiklər ümumi və fərqli xüsusiyyətlərə malikdirlər.
  • Hər iki xalqın nağıllarında pişiklər pişiklərdən daha çox yayılmışdır. İngilislər bir pişiyi və ya pişiyi bir insan kimi danışmağı və davranmağı bilməyən bir heyvan kimi əlaqələndirirlər, rus nağıllarında və atalar sözlərində pişik bir insan deməkdir.
  • Təsvirlərdəki fərqlər tapmacaların tərkibində çatdırıla bilər.
  • Rus, ingilis, sami pişikləri fərqli folklor qəhrəmanlarıdır, bu simvolları analiz edərkən və xarakterizə edərkən müqayisə etdiyiniz insanların ədəbiyyatını aydınlaşdırmaq lazımdır.

Hipotezimiz təsdiqləndi, tapmacalarımızı düzəldə bildik. Əsərin davamını Sami folklorunun daha da öyrənilməsində, ən yaxın şimal qonşularının ədəbiyyatı ilə müqayisəsində, işin çox hissəsini ingilis dilində aparmağa və yerli xalqın özləri tərəfindən araşdırmalarımızın nəzərdən keçirilməsində bir cəhd görürük.

İstifadə olunmuş ədəbiyyat siyahısı

1. İngilis xalq nağılları. Tərtib edən N. Şərişevskaya - M., 1957. - 196p.

2. Afanasyev A.N. Xalq nağılları. 3 cilddə - M., 1992 - 3 cild.

(3) Bogatyr Leine: Sami Tales.- Murmansk: Kitab. Nəşriyyat, 1978. -36s.

4. Bolshakova N. P. Keçmişdəki və bu gündəki Kola Saminin həyatı, adət və mifləri.-Murmansk: Kitab. Nəşriyyat, 2005. -416s.

5. Sami-Rusca lüğət: 8000 söz / N.E. Afanasyeva, R. D. Kuruch, E. I. Mechkina və başqaları; Ed. R.D. Kuruç.- M.: Rus dili, 1985. - 568s. (pişik haqqında s.119)

6. Yeddi yaşlı oxatan: Sami nağılları / Obrab. uşaqlar üçün E. Patsiya.- Murmansk: Kitab. Nəşriyyat, 1990. - 112s.

7. Fenina N. Şimalın Nağılı. - Murmansk: TsSTI, 2009.-28s.

8. Khomich L.V. Kola Saminin mədəniyyəti və həyatı: kitab. Üçüncü uch-sya9-11kl.- "Drofa" nəşriyyatı Sankt-Peterburq ", 2009.-112s.

9. Şaparova N.S. Slavyan Mifologiyasının Qisa Ensiklopediyası.- M., Astrel, 2004.- 622s.

10. İnternet resursları (nağılların mətnlərinə giriş rejimi):

Əlavə # 1

Nağıllarda qəhrəman-pişik obrazlarındakı oxşar və fərqli cəhətlər

Bənzərlik

Fərq

Rus xalq nağılları

İngilis xalqı

Heç bir nağılda olmayan bir pişik (pişik) müstəsna mənfi bir xarakterdir. Bir pişik oğurlaya bilər, mənfi qəhrəmanlara kömək edə bilər, aldada bilər, amma belə yaxşı hərəkətlər edə bilər. Nağıllarda bir pişikin rəngi həmişə göstərilmir, ancaq qara rəngdədirsə, mistik bir gücə sahib olmalıdır.

Pişik azadlığı sevəndir, insandan asılı deyil.

Çox vaxt tülkü (hiyləgər), daha az it (sədaqət, sədaqət) əlamətləri verilir.

Nağıllarda pişik xoruzla dostdur.

Daha tez çevik, hiyləgər, bacarıqlı və müsbət qəhrəman, köməkçi, xilaskar kimi göstərilir. İngilis nağıllarında olduğu kimi, bir pişik cadıya xidmət edə bilər, eyni zamanda xeyirxah insanlara kömək edə bilər. Pişik aldada bilər, oğurlaya bilər. Bir çox nağılda yalnız bir ad deyil, həm də bir ata adı var.

Rus nağılı, süjetin və xarakterlərin İngilis nağılı ilə zahiri oxşarlığı ilə daha canlı, canlı, xəyali. Daha çox epitet, onomatopeya, mahnı var.

Pişiklər danışır, əmr edir, insan danışığını başa düşür.

Paltar geyə bilər, tülkü ilə evlənə bilər, çox vaxt bir voivod rolunu oynaya bilər.

Tülkü, köpək, öküz ilə dostlar.

Təsvir daha müxtəlifdir - bir köməkçi, bir cadı xidmətçisi, qeyri-adi bir məxluq, bir aldadıcı, hiyləgər, lakin daha çox mehriban bir köməkçi.

Pişiklərin adları nadirdir, ata adları yoxdur.

Yumor, bir nağılda bir görüntü yaratmağa və pisliyi azaltmağa kömək edir.

Pişiklər (pişiklər) son dərəcə nadir hallarda danışırlar, insanlara xas olan hərəkətlər və əməllər etmirlər.

Bir tutuquşu, bir elf, bir dilənçi oğlanla dostlar. Tülkü ilə heç vaxt dost deyil.

Təsvirlərdə pişik şəkliİngilis nağıllarına.

Təsvirlərdə pişik şəklirus nağıllarına.

Əlavə # 2.

Pişiklər və pişiklər haqqında ingilis və rus atalar sözlərinin müqayisəsi.

Keyfiyyət, xarakter xüsusiyyəti, yaxşı və pis anlayışları, simvollar

Rus variantı

Ingilis versiyası

Dirilik

Doqquzuncu ölüm pişiyi pisləşdirir

Xoşbəxtlik və ya uğursuzluq

Pişik üçün hamısı Shrovetide deyil, çox sürətli olacaq.

Və pişik sobadan çıxacaq.

Pişik, sobadan çıxın: qurutmalısınız.

Köpək masanın altındadır, pişik tökülən südü gözləyir.

Bir pişiyi öldürmək üçün - yeddi il bəxti gətirməmək üçün.

O, bir pişik kimi, hər şey ayağa qalxır.

Yoxsulluq

Miroşka zəngindir, qarın isə it və pişikdir.

Ermoshka yaşayır: bir köpək və bir pişik var.

Dərisindən başqa bir pişikdən başqa məktublara sahib ola bilməzsən. "Bir pişiklə yalnız onun dərisinə sahib ola bilərsiniz"

Rifah, həyat tərzi

Allah pişiyə öz səbətini nəsib etsin!

Köpək də köpək, pişik də soba.

Yaxşı və ya pis

Gözlərindəki pişik tələsir.

Kədərlənmədən pişik bir parça yeməyəcək.

Pişiyi göyərçinlərin arasına qoyun (məsələn, problemə səbəb olmaq deməkdir. Gözlənilməz və ya güclü hissi həyəcanlandıran bir şey etmək və ya söyləməklə)

Məktublar. Pişiyi göyərçinlərin arasına qoyun (Bu vəziyyətdə gözlənilməz olacaq və güclü duyğulara səbəb olacaq bir şey edin və ya söyləyin)

Oğurluq

Pişik pəncərədən tırmanır.

Pişik kimin ətini yediyini bilir.

Pişik qaymaq oğurladıqda gözlərini yumur (İnsanlar öz günahlarına və pislərinə gözlərini yummağa meyllidirlər)

Məktublar. Pişik krem \u200b\u200boğurlayarkən gözlərini yumur (İnsanlar günahlarına gözlərini yummağa meyllidir)

Təhdid, cəza

Fincandan süründürmək üçün pişiklə dolu.

Səni burnumla bir pişik kimi basdıracağam.

Pişik silsiləsini cızır.

Bir siçan pişiyi təhdid edir, ancaq uzaqdan (yeraltıdan, çuxurdan).

Pişiklər mübahisə edir - siçanlar üçün azadlıq (azadlıq).

Pişik uzaqlaşanda siçanlar oynayacaq - hərflər. "Pişik ətrafda olmayanda siçanlar oynayır"

Bir pişiyi öldürməyin birdən çox yolu var - məktublar. "Bir pişiyi öldürməyin birdən çox yolu var."

Günah, intiqam

Siçanın göz yaşları pişiyə töküləcək.

Baxım pişiyi öldürdü - yandırdı. "Bir pişiyə qulluq"

İmtina

Pişik süd görür, amma burnu qısadır.

Kottecdə süd var, ancaq pişiyin qısa bir burnu var.

Donuz da var, amma pişik haqqında deyil.

Döyüşkənlik, qalmaqal

Pişik olan bir it kimi yaşayırlar.

Tamam, iti olan bir pişik.

Biri hürür və hürür, digəri xırıldayır və hürür.

Qorxaqlıq

Siçanlar bir pişiyi bir çömçə boğdu, amma öldü.

Siçanlar pişiyin edam ediləcəyi ön yer üçün mübahisə edirdilər.

Dovşandan daha qorxaq, pişikdən daha maraqlıdır.

Pişiyin qulağına yuva qoyan cəsarətli bir siçandır (Gərəksiz bir risk alan bir şəxs dedi)

Məktublar. Pişiyin qulağına sığınan siçan cəsarət etdi (Gərəksiz risk edən bir insan haqqında deyilir)

Utancaq bir pişik qürurlu bir siçan yaradır - hərflər. "Utangaç bir pişikdə lovğa bir siçan var"

Vicdan

Pişiyin gözləri tüstüdən qorxmur.

İsti kərpic üstündəki bir pişik kimi (Çox əsəbi və ya narahat və bir yerdə dayana bilməyəcəyini və bir şeyə diqqətini çəkə bilməyəcəyini deməkdir)

Məktublar. İsti kərpic üstündəki bir pişik kimi (çox əsəbi, narahat bir adamdan bəhs edir, amma susmağı və konsentrə olmağı bacarır)

Qəbilə, qəbilə münasibət

Pişik yatır, ancaq siçanları görür.

Qara pişiyi ağ rəngdə yuya bilməzsən.

Köpəyi mırıldanmadan, pişiyi isə kükrədən yeməyin.

Köpək bir qarınqulu, pişik isə şirindir.

Qulaqlarını sarsıtmadan pişik bir parça yeməz.

Pəncə olan bir pişik, beş barmağı olan bir ayı.

Pişik bir krala baxa bilər (Adi bir insanın, heç bir zərər verməməyə çalışdığı müddətdə böyük əhəmiyyəti olan bir insana baxmasına mane olan bir şey yoxdur)

Məktublar. Və pişik krala baxa bilər.

Bəbir ləkələrini dəyişdirə bilməz (İnsan bunu etməyə çalışsa da, öz təbiətinin təməlini dəyişdirə bilməz)

Məktublar. Bəbir ləkələrini dəyişə bilməz (Heç kim təbiətini dəyişdirə bilməz, ancaq bunu etməyə cəhd edə bilər)

Dostlar və ya düşmənlər

Bir iti olan bir pişik kimi.

Bir çantada iki pişik qalmayacaq.

Torbada olan iki pişik dostluq etməz.

Qardaş Kondrat, gəlin pişiklərlə vuruşaq: Mənim bir dərim var, siz ət.

Qaynadılmış pişik soyuq sudan qorxur (Bir şeyə görə yaralandıqdan sonra ehtiyatlı olacaq və çətinliklərinizin səbəbindən uzaqlaşacaqsınız)

Məktublar. Qızmış pişik soyuq sudan qorxur (Bir şey sizə zərər verdikdən sonra zərər mənbəyindən ehtiyatlanacaqsınız)

Qonaqpərvərlik

Pişik qonaqları yudu, heç kimi yuymadı.

Pişiyi sobaya çağırdı: isti, amma ac.

Baxın

Pişik kimi bir pişik kimi geyilir.

Tənbəllik

Lakoma pişiyi balıq tutmaq, ancaq suya girmək istəmirsiniz.

Pişik niyə hamar? - Mən yedim və tərəfdə.

Əlcəkdəki bir pişik heç bir siçanı tutmaz (təmkin və ehtiyatla heç bir şey əldə etmir; bir şey əldə etmək istəyirsənsə dərhal bunun üçün işə başlamalısan)

Məktublar. Əlcəkli bir pişik siçanları tutmaz (mənası: bir az ağ əlli olsanız, etməyəcəksiniz)

Pişik balıq yeyərdi və ayaqlarını islatmazdı (pəncələr) (Dəyərli bir şey əldə etmək üçün can atan, lakin lazımi problem və ya risk almaq istəməyən bir şəxs dedi)

Məktublar. Pişik bir balıq yemək istər, ancaq pəncələrini islatmaq istəməz (Həqiqətən qiymətli bir şey əldə etmək istəyən, eyni zamanda qaçınılmaz çətinliklər və ya risklərlə qarşılaşmaq istəməyən bir insan haqqında deyilir)

Düzlük və ya hiyləgərlik

Bunlar pişiyi basdıran siçanlardır (yəni qəmli kədər).

Pişik saçını kəsdi, pişik aldadıldı, amma yenə də eyni pişik.

Bu pişiklər ayaqlarını yaladılar.

Siçan ilə pişik kimi oynayır.

Bir pişik üçün oyuncaqlar, bir siçan üçün göz yaşları.

Pişiyin əlcəklərdə (əlcəklərdə) dırnaqları var.

Maraq bir pişiyi öldürdü (Başqalarının işləri haqqında çox şey öyrənməyə çalışan bir adamın yaralanma və ya zərər görmə ehtimalı var; öz işini düşünmək üçün bir xəbərdarlıq)

Məktublar. Maraq pişiyi öldürdü (mənası: maraq yaxşılığa aparmayacaq)

Diqqət, gözləmə qabiliyyəti

Pişiyin tullanmasını gözləyin - məktublar. Pişik atlayana qədər gözləyin (mənası: küləyin hara əsəcəyi aydınlaşana qədər gözləyin)

Pişik qızıl bir alındır. Belarusiya nağılı

Dədə və qadın yaşadı. O qədər kasıb, o qədər kasıb idilər ki, yemək və bişirmək üçün bir şey yox idi.

Beləliklə, qadın babasına deyir:

- Baba, balta götür, meşəyə get, palıd ağacını kəs, bazara apar, sat və bir ölçü un al. Gəl çörək bişirək.

Babam yığışıb meşəyə getdi, palıd ağacını kəsməyə başladı. Bir pişik palıd ağacından atıldı - qızıl aln, qızıl qulaq, gümüş qulaq, qızıl saç, gümüş saç, qızıl pəncə, gümüş pəncə.

- Dədə, baba, nə istəyirsən?

- Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim, yaşlı qadın məni palıd ağacını kəsib bazara aparmaq, satmaq və çörək üçün bir ölçü un almaq üçün göndərdi.

- Get babam, ev: unun olacaq! Dədə evə gəldi, budur - qutuları unla dolu idi!

Qadın çörək bişirdi, özünü yedi, babanı yedizdirdi və ona dedi:

- İndi palçıq bişirmək zərər vermir. Ancaq problem budur: duz yoxdur. Al, baba, bala, meşəyə get, palıd çal, bəlkə bir pişik atlayacaq - qızıl aln: ondan duz ist.

- Dədə, baba, nə istəyirsən?

- Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim: çörək var, amma duz yoxdur!

- Get babam, ev: duz olacaq! Dədə evə gəldi, baxın - və bütün çəllək duzu var!

Qadın palçıq hazırladı, özünü yedi, babaya yem verdi və ona dedi:

- İndi kələmdən dadmaq zərər vermir. Tochi, baba, balta, meşəyə gedin, palıd çalın, bəlkə bir pişik atlayacaq - qızıl aln: ondan kələm istəyin.

Dədə baltasını itələdi, meşəyə sürüldü, palıdı döydü ... Bir pişik sıçradı - qızıl aln, qızıl qulaq, gümüş qulaq, qızıl saç, gümüş saç, qızıl ayaq, gümüş ayaq.

- Dədə, baba, nə istəyirsən?

- Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim: çörək var, duz var, kələm yoxdur!

- Evə get, baba: kələmin olacaq! Evə gəldim, onun bir kələm lələyi var idi. Baba deyir:

- Oh, nə yaxşı! Kaş ki, indi daha çox donuzumuz olsaydı ... Səninlə kələm şorbası bişirər və donuz ilə təcrübələnərdik. Tənbəl olma, baba, balta götür, meşəyə get, palıd ağacını döy, bəlkə bir pişik atlayacaq - qızıl aln: ondan biraz duz ist.

Dədə balta götürdü, meşəyə sürdü, palıd ağacını döydü ... Bir pişik atıldı - qızıl aln, qızıl qulaq, gümüş qulaq, qızıl saç, gümüş saç, qızıl ayaq, gümüş ayaq .

- Dədə, baba, nə istəyirsən?

- Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim: qadın kələmə daha çox donuz istər.

- Yaxşı, baba, evə get: donuz olacaq!

Dədə evə gəlir və onda bir piy var!

Dədə sevinir, qadın sevinir. Uşaqlara nağıllar izah edərək kədərlənmədən yaşamağa başladılar.

İndi yaşayırlar, çörək çeynəyirlər, kələm şorbasını tökürlər. Budur sizin üçün bir nağıl, mənim də bir dəstə çörekim var.

Dədə və qadın yaşadı. O qədər kasıb, o qədər kasıb idilər ki, yemək yeyəcək bir şey yox idi.

Burada qadın babasına deyir:

Baba, balta götür, meşəyə gedin, palıd ağacını kəsin, bazara aparın, satın və bir ölçü un alın. Gəlin bir az çörək bişirin.

Babam yığışıb meşəyə getdi, palıd ağacını kəsməyə başladı. Bir pişik palıd ağacından sıçradı - qızıl aln, qızıl qulaq, gümüş qulaq, qızıl saç, gümüş saç, qızıl ayaq, gümüş ayaq.

Baba, baba, nə istəyirsən?

Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim, yaşlı bir qadın məni palıd ağacını kəsib bazara aparmaq, satmaq və çörək üçün bir ölçü un almaq üçün göndərdi.

Evə dön, baba: unun olacaq! Dədə evə gəldi, budur - qutuları unla dolu idi!

Qadın çörək bişirdi, özünü yedi, babanı yedizdirdi və ona dedi:

İndi palçıq bişirmək zərər vermir. Ancaq problem budur: duz yoxdur. Al, baba, bala, meşəyə get, palıd çal, bəlkə bir pişik atlayacaq - qızıl aln: ondan duz ist.

Baba, baba, nə istəyirsən?

Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim: çörək var, amma duz yoxdur!

Get babam, ev: duz olacaq! Dədə evə gəldi, baxın - və bütün çəllək duzu var!

Qadın palçıq hazırladı, özünü yedi, babaya yem verdi və ona dedi:

İndi kələm sınamaq zərər vermir. Tochi, baba, balta, meşəyə gedin, palıd çalın, bəlkə bir pişik atlayacaq - qızıl aln: ondan kələm istəyin.

Dədə baltasını itələdi, meşəyə girdi, palıdı döydü ... Bir pişik atıldı - qızıl aln, qızıl qulaq, gümüş qulaq, qızıl saç, gümüş saç, qızıl ayaq, gümüş ayaq.

Baba, baba, nə istəyirsən?

Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim: çörək var, duz var, kələm yoxdur!

Evə gedin baba: kələminiz olacaq! Evə gəldim, onun bir kələm lələyi var idi. Qadın deyir:

Oh, nə yaxşı! Kaş ki, indi daha çox donuz yağı olsun ... Siz və mən kələm şorbası bişirib donuz yağı ilə doldurardıq. Tənbəl olma, baba, balta götür, meşəyə get, palıd çal, bəlkə bir pişik atlayacaq - qızıl aln: ondan biraz duz ist.

Dədə balta götürdü, meşəyə sürdü, palıd ağacını döydü ... Bir pişik sıçradı - qızıl aln, qızıl qulaq, gümüş qulaq, qızıl saç, gümüş saç, qızıl ayaq, gümüş ayaq .

Baba, baba, nə istəyirsən?

Niyə balaca pişik, balaca göyərçinim: qadın kələmə daha çox donuz istər.

Yaxşı, baba, evə get: donuz olacaq!

Dədə evə gəlir və onda bir piy var!

Xoşbəxt baba, şad qadın. Uşaqlara nağıllar izah edərək kədərlənmədən yaşamağa başladılar.

İndi yaşayırlar, çörək çeynəyirlər, kələm şorbasını tökürlər. Budur sizin üçün bir nağıl, mənim də bir dəstə çörekim var.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr