Təsviri sənətlə tanışlıq haqqında qısa məlumat. Yüksək qrupda uşaqları "Ziyarət şəkilləri" təsviri sənətləri ilə tanış etmək üçün dərsin konsepsiyası

Əsas / Psixologiya

Yüksək qrupda sənətlə tanışlıq dərsinin xülasəsi

Mövzu: "Mart - baharın şəfəqləri » .
Məqsəd.
Uşaqların yaradıcı ideyalarının həyata keçirilməsi üçün şəraitin yaradılması.
Tapşırıqlar.
Uşaqlarda rəsm, şeir, musiqi və təəssüratlarını rəsmlərdə ifadə etmək bacarığına duyğusal bir cavab vermək.
Mənzərə şəklinin bədii bir görmə qabiliyyətini inkişaf etdirmək, şəkilli bir obrazı poetik və musiqili ilə əlaqələndirmək bacarığı.
İncəsənət əsərlərinə duyğusal reaksiya vermək.

Avadanlıq. I. Levitanın "Mart" rəsm əsərinin reproduksiyası. Musiqinin səs yazısı: "İlin fəsilləri" tsiklindən "Lark mahnısı" P.I. Çaykovski, A.Vivaldinin "Fəsillər" tsiklindən "Bahar". Müxtəlif əyani materiallar, albom vərəqələri, fırçalar, dəzgahlar.

Dərsin gedişi.

Uşaqlar örtüklü bir rəsm ilə bir dəzgahın qarşısında yastıqlarda rahat otururlar.
Tərbiyəçi.
Uşaqlar, ilin hansı vaxtıdır? Doğrudur, bahar, daha doğrusu - onun başlanğıcı. Yazda yumşaq mavi, zümrüd, firuzə və digər yaşıl çalarlar üstünlük təşkil edir. Bir fəsildə baharın keçici dövrləri bir-birini əvəz edir: işıq baharı, su bulağı, yaşıllıq baharı və yaydan əvvəl. Yazda bütün təbiət canlanır, ətrafdakı hər şey oyanır və yaşıl olur! Təbiətin bahar çiçəklənməsinə heyran olan mənzərə rəssamları təəssüratlarını tuvallərində əks etdirirlər. İndi baharla bağlı mənzərələrdən birini nəzərdən keçirəcəyik (şəkli açaram). Bu şah əsərinə heyran qalın və Pyotr İliç Çaykovskinin "Dörd fəsil" albomundan qısa bir musiqi dinləyin.

Şəkilə baxmaq və musiqi dinləmək üçün vaxt verirəm.
- Musiqi bizə nə dedi? Nə eşitmisiniz?
Uşaqların cavabları.

- Bu tamaşanın xarakteri nədir: kədərli və ya sevincli, əyləncəli; səsli və ya səssiz?
Uşaqların mülahizələri.

- Təsvirə baxın. Sizcə, musiqi sənətkarın yaratdığı əhval-ruhiyyəni çatdırır?
Uşaqların mülahizələri.

- Rəsmdə baharın ilk ayı - Mart təsvir olunur. Bu yaxınlarda bahar haqqında xalq əlamətləri ilə tanış olduq, mart əlamətlərini xatırlayaq.
1 uşaq. Mart baharın şəfəqidir. Köhnə günlərdə buna damcı deyirdilər. Həqiqətən, baharın başlanğıcında damcılar hər yerə çırpılır, qar şişir və əriyir, ərimiş yamalar əmələ gəlir. Buna görə Mart ayına da "qəhrəman" deyilir. Şair adı "ilin səhəri" dir!

2 uşaq. Mart ayında hər gün isti olur, amma mart istiliyi aldadır. Çox vaxt axşam soyuqluq olur və gündüz günəş öz təsirini göstərir, göy dibsiz təmiz mavi ilə parlayır, bütün yer üzünə gölməçələr tökülür və göydə bir quş səsi eşidilir.

- Baharın başlanğıcı haqqında tam bir təsəvvürümüz olması üçün şeirlərə qulaq asmağı təklif edirəm.
Uşaqlar əsərlər oxuyur A. N. Plescheeva , A.A. Feta.

- Gəlin mənzərəyə yaxından baxaq. Sənətçi İshaq İlyiç Levitan tərəfindən yazılmış və qısaca "Mart" adlandırılmışdır. Sənətçinin diqqətini nə cəlb etdi və onu kətanında çəkməyə qərar verdi?
Uşaqların mülahizələri.

- Tam olaraq baharın başlanğıcı kənddə və ya ölkədə bir yerdə təsvir olunur. Ön planda evə aparan ərimiş sarımtıl-qəhvəyi bir yol var. Görünən odur ki, ərimiş qar yağışının, günəşin qızdırdığı taxta evin yonulmuş taxtalarından buxar çıxdığını hiss edirik. Bir kirşəyə çəkilmiş bir at günəş işığında gözlərini qıyaraq eyvanın yanında dayanır. Rəsmin nə qədər maraqlı şəkildə qurulduğuna diqqət yetirin: rəssam bütün evi deyil, yalnız bir hissəsini - divar və eyvanı, böyük yaşıl şamların fonunda bir neçə ağcaqayın gövdəsini çəkir. Uzaqdan yaşıl meşə qaralır. Eyvanın arxasındakı qapılar istəmədən günəşə doğru uzanır. Şəkildəki hər şeyin hərəkətdə olduğunu görürük: şamların üstü, açıq qapının kölgəsi qapının sallandığı hissi yaradır, eyvanın damındakı ərimiş qar səs-küylə yıxılmağa hazırdır, at yavaş-yavaş ayaqdan ayağa keçir.

- Şəkil paletini xarakterizə edən rəngləri adlandırın və göstərin.
Uşaqlar rəng və çalarları siyahıya alır.

- Şəklin rəng əhval-ruhiyyəsi, qarın soyuq boz-mavi tonları, evin günəş işığı divarının rənglərinin birləşməsi, parıldayan qızıl rəngli kirşə yolunun qırmızı tonlarının kontrastı ilə xarakterizə olunur. ağcaqayın və ağcaqayın günəş şüaları və qarda parlaq mavi-bənövşəyi, kölgədə isə parlaq mavi qar yığınları.
- Şəkildə bir nəfər varmı?
- Ancaq kətan üzərində heç kimin olmamasına baxmayaraq, burada bir insanın olduğunu hiss edirik. Bu barədə nə deyir?
Uşaqların cavabları.

- Bir insanın varlığının bütün əlamətlərini düzgün hiss etdiniz: evin açıq qapısı, pəncərədən çıxarılan kepenk, sahibini gözləyən at.
- Mənzərənin əhval-ruhiyyəsini necə xarakterizə edə bilərsiniz, bu nədir?
Uşaqların mülahizələri.

- Bəli, məncə, bu mənzərə şən, parlaq, günəşlidir! Şəffaf hava ilə doludur, parlaq günəşi, yaz işığını, təbiətin oyanmasını kor edir. Bunun üzərinə təbiət canlanır, uzun bir qış yuxusundan sonra oyanır.
Mən dəzgahların arxasına keçib öz yazınızı çəkməyinizi təklif edirəm.
Sizə müxtəlif icra üsullarını, əyani materialların mümkün birləşməsini xatırladıram!
Uşaqlar tamaşanın altında rəsm çəkirlər "Fəsillər" tsiklindən "Bahar" A. Vivaldi.
İş başa çatdıqda, uşaqları hər bir əsərin fərqləndirici xüsusiyyətlərini nəzərdən keçirməyə və vurğulamağa çağırıram.

Başlıq: "Mart - baharın şəfəqi" qrupunda sənətlə tanışlıq dərsi »
Nominasiya: Uşaq bağçası, Dərs qeydləri, GCD, əyani fəaliyyət, Böyük qrup

Vəzifə: yüksək ixtisas kateqoriyası üzrə pedaqoq
İş yeri: Starooskolsky şəhər dairəsinin 71 nömrəli "Pochemuchka" MBDOU DS
Yer: Belgorod bölgəsi, Stary Oskol şəhəri

1) Uşaqları mənzərə kimi bir rəsm növü ilə tanış etmək.

2) Mənzərə katinasının məzmununu qavramağı, sənətkarın təsvir etdiyi təbiətin gözəlliyini anlamağı öyrətmək.

3) Təsəvvür, fantaziya inkişaf etdirin; uşaqları təbiət şəkillərinə baxmaq istəyi.

4) Uşaqların mənzərə rəssamı İ.Şişkinin işləri barədə məlumatlarını genişləndirin.

4) Uşaqları bədii zövqə, ifadə tonu vasitəsi kimi rəng çalarlarını vurğulamaq qabiliyyətinə öyrətmək.

SÖZLÜK İŞ:

Lüğətin zənginləşdirilməsi - şam meşəsi, sıx, tutqun.

Lüğətin aktivləşdirilməsi - qaranlıq, keçilməz, kar, laqeyd, gülməli, yaraşıqlı, ayaq üstü ayılar, nadir, pəncəli, açıq tac.

METODLAR:

Şou, izah, söhbət, xatırlatma, təkrar, oyun texnikası, bədii söz, fiziki dəqiqələr, təşviq, hərəkətlərin qiymətləndirilməsi.

ƏŞYALAR:

İ.İ.Şişkinin "Şam meşəsindəki səhər" rəsm əsərinin ekranı, proyektoru, kompüteri, slaydlar-reproduksiyası, II Şişkinin portret-reproduksiyası, səs yazısı (yaradıcılıq zamanı musiqi müşayiəti), monotip texnikada boşluqlar.

İLK İŞ:

İllüstrasiyaların araşdırılması, təbiətə dair şəkillər, bir meşəyə, parka ekskursiya, "Qurbağa şahzadəsi", "Bacı Alyonushka və qardaş İvanuşka", "Üç ayı", "Maşa və ayı" nağıllarının oxunması, təşkilat I. və Şişkinanın reproduktiv sərgisinin - "Çovdar", "Şam meşəsi", "Gəmi Grove", "Fırtına əvvəl".

ZAMANIN TƏŞKİLATI:

Təsəvvür edin, uşaqlar, indi meşədəyik, ətrafınıza dönün və ağaclara dönün. Ağacların meşədəki boylarını göstərin. (Uşaqlar əllərini qaldırırlar)

İsti bir meh əsdi, yarpaqlar xışıltılandı. (Uşaqlar sürətlə barmaqlarını yellədirlər)

Soyuq bir külək əsdi, şamlar yelləndi. (Uşaqlar sallanır və əllərini yelləyirlər)

Külək səngiyib - artıq yarpaqlar və ya budaqlar hərəkət etmir. (Uşaqlar dincəlir)

Külək yenidən əsdi. (Uşaqlar yenidən gərginləşib əllərini yelləyirlər, sonra yenidən rahatlayırlar)

Uşaqlar, bizi nə qədər təəccüblü bir dünya əhatə edir, bu təbiət aləmidir.Rəssamlar onun gözəlliyini görə bilməyimizə kömək edirlər.Siz onsuz da nağılları təsvir edən sənətkarlarla tanışsınız, bəzilərinin də gözəlliyini görməyimizə kömək edənlər var. bir rəsmdə təbiət. Çəkdikləri şəkillər mənzərə, mənzərə rəssamları adlanır.

Mənzərə şəkillərini çəkən sənətkarın adı nədir? (Mənzərə rəssamının təklif etdiyi cavablar)

Və yazdığı şəkillər? (Mənzərələr)

Rusiyada meşə boyamağı sevən İ.İ.Şişkinin gözəl bir sənətkarı var idi.

Portretinə baxın. Güclü, geniş çiyinli, saqqallı, bir qədər qüdrətli bir ağacı xatırladan bir insan.Onu insanlar belə adlandırırdılar - "Meşə Qəhrəmanı", "Meşə Kralı"

İ.İ.Şişkinin bir çox insanın tanıdığı bir rəsm əsəri var. "Şam meşəsindəki səhər" adlanır.

Uşaqlara diqqətlə baxın, sənətkarın çəkdiyi ağacların adları nədir? (Şam ağacları)

Yalnız şamların böyüdüyü bir meşənin adı nədir? (Şam meşəsi)

Düzdür, şam meşəsi. Ağaclara baxın. Onları necə xarakterizə edə bilərsiniz - bunlar nədir? (Hündür, qüdrətli, incə, qalın və s.)

Bir şam tacı nədir? (Nadir, caynaqlı, açıq iş)

Sizcə meşədəki əsas rəng nədir? (Yaşıl)

Rəssam meşə çəkərkən eyni yaşıl rəngdən istifadə edirmi? (Fərqli çalarları)

Şəkildə günün hansı saatı təsvir olunduğunu düşünürsən, niyə? (Səhər, günəş yeni doğub ağacların zirvələrini işıqlandırdığına görə)

Şəklin ortasında kimləri görürsən? (Balaları olan bir ayı)

Baxın və mənə balaların nə etdiyini söyləyin? (Uşaqlar balaların etdikləri barədə danışırlar)

Yaxşı sizinlə hansı sənətkarla görüşdük? (İ.İ.Şişkin)

Araşdırdığımız şəklin adı nədir? ("Şam meşəsindəki səhər")

Şəkildə təsvir olunanları bir sözlə necə deyə bilərsiniz? (Mənzərə)

Bəli, uşaqlar, indi bilirik ki, təbiəti əks etdirən şəkilə mənzərə deyilir, onu çəkən rəssam isə mənzərə rəssamıdır.

FIZMINUTKA:

Əllər qaldırıldı və silkələdi

Bunlar meşədəki ağaclardır

Dirsəklər əyilmiş, əllər silkələnmiş,

Külək şehi yıxır.

Əlin yanlarına

Yumşaq bir şəkildə dalğalandırın

Bunlar bizə uçan quşlardır.

Necə otururlar, biz də göstərəcəyik

Qanadlar geri qatlandı.

İndi uşaqlar, hər biriniz mənzərə rəssamı olacaqsınız.

Uşaqlar iş yerlərinə gedib tapşırığı qeyri-ənənəvi monotip texnikada yerinə yetirirlər.

Uşaqlar, ilin hansı vaxtıdır? (Qızıl payız)

Beləliklə, rəsmlərimizdə qızıl bir payız təsvir edək.

Uşaqların fəaliyyətinin sonunda əsərlər asılır və hamı heyran olur, təəssüratlarını bölüşür və bəyəndiklərini seçir.

Gözəl mənzərə rəssamları oldunuz!

Proqram məzmunu: , bir insanın ətrafımızdakı dünyanın bir hissəsi olduğu - portret rəsm. Bir şəxsin xarakterini, vəziyyətini, əhval-ruhiyyəsini başa düşməyi, nəticələrini ifadə qabiliyyəti ilə gücləndirərək portret qavrayışı ilə öyrətmək. , görüntünün bir hissəsi olan xüsusiyyətləri və detalları tapın və şifahi şəkildə təsvir edin. Uşaqların təxəyyülünü, qabiliyyətini inkişaf etdirmək: özlərini müxtəlif rollarda və vəziyyətlərdə təsəvvür etmək və xəyali bir xarakterin təbiəti, musiqi ilə birlikdə hərəkətlər etmək.

Material: kukla, qələm, rəsm əsərlərinin reproduksiyaları, badas xoruzun oynaq obrazının şəkilləri, qorxaq xoruz, güclü xoruz, musiqisi L. Boccheria “Minuet”.

Müəllim uşaqlarla birlikdə sənət studiyasına girir, salamlayır.

Qələm. Salam dostlar!

Bütün uşaqları yenidən görməkdən çox şadam!

Beləliklə, qarşıdakı gözəllərə,

Gözəllik möcüzəsinin yaşadığı yer

Öyrənəcəyimiz çox şey var

Hər şeyi görün və xatırlayın

Buna kömək edəcəyəm!

Tərbiyəçi: Uşaqlar, əvvəlcə bir tapmaca soruşmaq istəyirəm:

Çiçəklərin solmayan çəmənliyini harada görə bilərsiniz

Budaqlarından bitki örtüyü uçmayan payız ağacları, ilin və zamanın üzünü dəyişmədiyi 100 ildə də sönməyəcək bir axşam şəfəqidir? (Şəkillərdə).

Düzdü uşaqlar, sənətçilərin çəkdikləri şəkillərdə

Sənətçi olmağın çətin olduğunu düşünürsən? (Çətin).

Rəssam yalnız rəsm çəkməyi bacarmamalı, həm də çox diqqətli və diqqətli bir insan olmalıdır.Əgər bir rəssam portret çəkmək istəsə, tanıdığı bir modellə işləməsi daha asan olar. Modelin xarakterinə dair bir fikir əldə etmək vacibdir. Xarakter nədir? İnsan həyatda budur: mehriban, qayğıkeş, mehriban, simpatik, şən və ya utancaq, kədərli və ya kobud, sərt, qətiyyətli, qəzəbli, şıltaq.

Bir insanın xarakteri haqqında nə deyə bilər?

Saç düzümü, yeriş, əllər, davranış, paltar, ətrafdakı əşyalar və ən təməl üz, gözlərin ifadəsidir.

Rəssamın üzü, gözləri ilə xarakterini təyin etməsinə kömək edən nədir (Rəng, sənətkarın gözəl bir köməkçisidir. Gözlərin parlaqlığını və parlaqlığını, ənlik və solğunluğu çatdırır. Əhval-ruhiyyədən, hisslərdən və xarakterdən danışır) .

Rəssamın portretindəki oğlanın xarakterini təyin etməyə çalışaq.

Portretdə kim təsvir olunur? (oğlan).

O kimdi? Onun haqqında nə bilirik? (Ağıllı, ciddi, düşüncəli, səliqəli).

Sizcə bu tərbiyəli bir oğlandır? Kimisə incidə bilərmi? Niyə?

Sizcə onun xarakteri nədir? Niyə?

Bu oğlanın yerişini kim göstərə bilər?

Onunla görüşmək istərdinizmi?

Bu oğlan hansı musiqini dinləyə bilərdi? (sürətli, sevincli və ya sakit, düşüncəli)? Niyə?

Belə ciddi bir oğlan nə yaza bilər (Məktub, şeir, hekayə bəstələyin, verilmiş bir dərsi tamamlayın və s.).

Tərbiyəçi: Bütün insanların fərqli xüsusiyyətləri var. Xarakter ətraf mühit və hobbi ilə formalaşır: bir şəxsin yaşadığı, dost olduğu kimsə,

Qələm: Uşaqlar, necə yaxşı cavab verdiniz və mən səni sənətkarın portreti ilə tanış etmək istəyirəm. Onun haqqında bizə nə deyə bilərsiniz?

Tərbiyəçi: Diqqətlə baxın və qızın portretini sözlərlə təsvir edin.

Nə qızdır (ağıllı, zəngin, gözəl).

Paltarını təsvir edin? Kimin geyimi sənə geyimini xatırladır? (Boz-mavi rəngli, geniş, yayla bəzədilmiş geniş paltar: şahzadə paltar).

Qızlarımız belə bir paltarla küçədə gəzə bilərmi? Niyə? (Xeyr, biz belə geyinmirik, zəngin ailələrdə çox uzun müddət yaşayan və bu cür paltarda geyinmiş böyüklər kimi görünən qızlar).

Belə bir paltarda harada görünə bilərsən? Belə bir paltarda topa gedə bilərəmmi? (Bəli sən bacararsan).

Və toplarda nə edirlər? (Rəqs edirlər).

Müəllim uşaqları L. Boccherininin "Minuet" musiqisini dinləməyə dəvət edir. (Minuet topda səslənən köhnə bir rəqsdir). Xarakterini təyin edin, bu musiqinin bir qız rəqsi üçün uyğun olub olmadığını aydınlaşdırın, qızların gözəl balo paltarları geyindiklərini təsəvvür edin, belə bir möhtəşəm paltarda bir minuet musiqisinə hansı hərəkətlərin edilə biləcəyini təsəvvür edin (yavaş vacib addım, ayaqları barmağınızın üstünə qoymaq , yavaş iplik).

Bu rəqs cütlükdə edilə bilərmi? (Bəli).

Portretdəki oğlan bu qızla topda rəqs edə bilərmi? (Bacarmaq).

Xarici görünüşü və xarakteri musiqili ciddi rəqs etmək üçün əlverişlidirmi? Niyə?

Bir oğlan bir qızla necə rəqs edəcək: ona baxmaq, əlindən tutmaq, hörmətlə dəstəkləmək və ya hərəkətlərinə əhəmiyyət verməmək?

Oğlanlara qızları rəqs etməyə və minetləri çox hörmətli və gözəl bir şəkildə rəqs etməyə dəvət edirəm.

Topda o uzaq zamanlarda olduğunuzu düşünün,

Uşaqlar cüt-cüt rəqs edirlər, Karandaşkin və müəllim uşaqları həvəsləndirir.

Qələm: Uşaqlar, bir heyvanın xarakterini deyə bilərsinizmi? (Uşaq cavabları).

Tərbiyəçi: Gəlin bir xoruz haqqında bir uşaq şerini dinləyək və onun xarakterini müəyyənləşdirək: “Budur həyətdə xoruz dostu gəzir.

Həyətdə sübh çağı səhər elan edir, mahnı oxuyur - ku-ka-re-ku! ” (Xoruzun xarakterini çatdıraraq yüksək səslə, ifadəli oxudum).

Tərbiyəçi: Bu xoruzun xarakteri nədir? (möhkəm, cəsarətli, xoruz və vacibdir). Bu xoruz necə gəzir? Hərəkətlərlə göstərin.

Tərbiyəçi: Bu uşaq qafiyəsini yenidən oxuyacağam, bu xoruz xarakterini intonasiyamla müəyyənləşdirəcəyəm (qorxaq, qorxaq, çox diqqətlə oxudum).

Bu xoruzun xarakteri nədir? Niyə bir xoruz bu qədər qorxulu ola bilər?

İnsanlar bu xarakterə sahib ola bilər: kimisi xoruz, vacib, kimisi qorxaq, qorxaq? (Bəli).

Tərbiyəçi: Bir sənətkar bir insanı su böyüməsində və ya beldə təsvir edə bilər və ya bir başını çəkə bilər. Ancaq portretdə həmişə üz ən vacib şey olacaq "

Qələm: Bəli, uşaqlar, bir sənətçi, bir yazıçı kimi, bir insan haqqında mümkün qədər maraqlı danışmaq üçün hər xırda detalı düşünür. Portreti diqqətlə araşdırmaq bizim üçün bütöv bir kitab oxumaq kimidir. Budur bir insanın belə bir görünüşü, görünüşü, xarakteri haqqında bir hekayə və portret adlanır,

Müəllim, Karandaşkinə gözəl bir səyahət üçün təşəkkür edir.

Uşaqlar vida edir və musiqi studiyasından ayrılırlar.

Uşaqları vizual sənətlər, təbiət, musiqi ilə tanış etmək üçün inteqrasiya olunmuş bir dərs konsepsiyası.

Mövzu:

"Levitanın" Qızıl payız "şəklindəki söhbət, uşaqların rəsm janrları ilə tanışlığı."

məqsəd : uşaqların təsviri sənət əsərlərini bədii qavrayışını inkişaf etdirmək, şəklin məzmununu anlamağa öyrətmək. Təbiətə estetik münasibəti vizual vasitələrlə müstəqil şəkildə ifadə etmək qabiliyyətini birləşdirmək. Doğma yurd sevgisini inkişaf etdirmək, uşaqların yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək, rəsm janrları ilə tanış etmək.Lüğət : mənzərə, mənzərə rəssamı, natürmort, portret, mavi çay, çox rəngli bitki örtüyü.

İlkin iş: sənətkarlar Levitan II, Şişkin, Savrasovun uşaqlarla mənzərələrini seyr etmək. P. I. Çaykovskinin əsərlərini eşitmə "Fəsillər", Vivaldi "Fəsillər", təbiət haqqında şeir oxumaq, atalar sözləri, atalar sözləri, payız əlamətləri ilə tanışlıq.Avadanlıq : Levitanın "Qızıl Payız" / Rəssam Kiprenskinin "AS Puşkinin Portreti", Van Qoqun "Natürmort", yapışqan, qayçı, rəngli kağız, fırçalar, cır-cındırlar, natürmort üçün boş bir vərəq "əsərindən reproduksiya" Payız hədiyyələri. Bu gün uşaqlar, sizinlə rəsm janrları, Levitanın "Qızıl Payız" şəkli haqqında danışacağıq.

Şəkildə payızın hansı vaxtı göstərilmişdir (payızın başlanğıcı, ortası və ya sonu)?

Payızda qısa, lakin ecazkar bir vaxt var - Bütün gün büllura bənzəyir, Axşamlar isə parlaqdır ...

Hələ isti, günəşli və ağaclar qızıllanmağa başlayır

Artıq oktyabr gəldi - meşə çılpaq budaqlarından son yarpaqları silkələyir. Payız soyuğu öldü - yol Murçanı dondurur, hələ də dəyirmanın arxasında bir axın axır. Ancaq gölməçə artıq donmuşdu.

Meşə - sanki qala boyalı, bənövşəyi, qızıl, tünd qırmızı, şən, rəngarəng divar

Parlaq bir çəmənlik üzərində dayanır.

Müəllim şəkilə diqqətlə baxmağı və üzərində nə təsvir olunduğunu söyləməyi təklif edir.

Huş ağacı üzərindəki yarpaqlar sarı, qızıl və ağcaqayın qırmızı tünd qırmızıdır.

Çay sakit, açıq mavi, düşüncəlidir.

Banklarına baxın, nə ilə örtülmüşlər? Hansı ot?

Doğrudur, yaşıl, amma solmağa başlayır, Quru otlar meyl edir

yerə. Uzaqda nə görünür? (Yaşıl ot). Bu qış.

Çəmənlərdə ot quruyub saralır, qış bərabər qalxır,

yaşıl məxmər xalça.

Baxın və mənə deyin ki, rəssam şəkildə hansı bir havanı təsvir edib? Havanın günəşli olduğunu haradan bildin? Düzdü, göy mavi, yalnız burada və qu quşları kimi üzən ağ buludlar var. Hava isti və şəffafdır. Külək qızıl yarpaqları ilə zəif səslənir.

Rəssam bu rəsmdə hansı rənglərdən istifadə etdi? Sağ, sarı. Bu günəş boyasıdır və sənətkar onu günü təmsil etmək üçün seçmişdir.Rəssam, ağcaqayın bitkilərini təmsil etmək üçün qırmızı boyadan istifadə etmişdir. Göy və çay üçün mavi rəngdən istifadə etdim. Sənətçi şəkli parlaq və gözəl etmək üçün şəklindəki şən, şən rənglərdən istifadə etdi. Bu şəkilə baxanda hansı əhval-ruhiyyədə olursunuz? (sevincli, biraz kədərli). Bu şəkilə başqa hansı söz deyə bilərsən? (mənzərə). Mənzərə çəkən bir sənətkara nə deyirik? (mənzərə rəssamı). Ancaq uşaqlar var, digər sənətçilər. Bəziləri insanların portretlərini çəkirlər. A.S.-nin portretinə baxın. Puşkin sənətçisi Kiprenski. Digər sənətkarlar meyvələri, tərəvəzləri, çiçəkləri təsvir edirlər. Bu natürmortdur. Rus dilinə tərcümə - "ölü təbiət". Bu gün, uşaqlar, sənətkar olacağıq, ancaq fırçalar və boyalarla deyil, rəngli kağız və qayçı ilə. Natürmort şəklində "Payız hədiyyələri" yaradacağıq. Payız bizə nə gətirir? (alma, gavalı, armud, üzüm, tərəvəz). Meyvələri kəsib şəklimizə yapışdıracağıq. Yaxşı bir şəkil aldıq. Və bu rəsm janrının adı nədir? (Natürmort).

Təsviri sənət dərsinin xülasəsinin məqsədi: uşaqlarda yaradıcılıq fəaliyyətinin inkişafı.

Əllərin xəyalını, xəyalını, incə motor bacarıqlarını inkişaf etdirin;

Təşəbbüsün, fəaliyyətin, müstəqilliyin təzahürünü stimullaşdırmaq;

Həssaslığı, xeyirxahlığı inkişaf etdirin.

Uşaqlarla ilkin iş: "Çörək" oyununu öyrənmək, "Ziyafətdə necə davranmaq lazımdır" söhbət.

Müəllimin ilkin işi: ilkin iş: bu mövzuda ədəbiyyatın seçilməsi və öyrənilməsi, oyunların seçilməsi, metod və üsulları, konspekt yazılması, material hazırlanması.

Təsviri sənət dərsinin xülasəsi üçün material: əvvəlcədən hazırlanmış duzlu xəmir - qalın düz bir tort şəklində çörəyin əsası; bir neçə çox rəngli şam və kibrit (müəllim tərəfindən gizlədilir); rəngli kartondan heyvan və quş siluetləri.

Uşaqlar, kukla Maşanı ziyarət etməyinizi təklif edirəm. Razısan? Ancaq əvvəlcə ziyarətə getmədən əvvəl nə edilməli olduğunu söyləyin? (Yuyun, saçınızı tarayın, gözəl geyinin.) Və bir qonaqlıqda necə davranmalısınız? (ətrafında oynamayın, səs-küy salmayın, böyüklərə itaət edin.) Yaxşı, hamınız bilirsiniz! Və ziyarətə gedə bilərik.

Müəllimləri olan uşaqlar şarlarla bəzədilmiş qrupa daxil edilirlər.

Uşaqlar, sizcə Maşa niyə ətrafdakı hər şeyi şarlarla bəzədi. (Çünki bir tətildir.)

Nə düşünürsən, hansı tətil? (Uşaq cavabları.)

Maşanın özündən soruşaq.

Maşa səssizcə mənə ad günü olduğunu söylədi. Buna görə ətrafdakı hər şey bu qədər gözəl və şəndir. Ancaq bilirsiniz, uşaqlar, onun əhval-ruhiyyəsi ümumiyyətlə şən deyil. Üzündə kədərli bir ifadə var. Kartlarımızda bu kədərli ifadəni tapaq. (Uşaqlar lazım olan kartı tapırlar.)

Sizinlə düşünək, Maşa niyə kədərli bir əhval-ruhiyyədədir? (Uşaq cavabları.)

Maşa kədərli bir əhval-ruhiyyədədir, çünki heç kim ona hədiyyə vermədi. Kuklaya hədiyyə gətirdikmi? (Xeyr.) Bu vəziyyəti necə düzəldəcəyik? (Bir hədiyyə etməlisiniz.) Maşaya hansı hədiyyə verə bilərsiniz? (Uşaq seçimləri.)

Və sizinlə bir ad günü tortu hazırlayacağıq. Artıq bu hədiyyə üçün bir az hazırladım - elə bir tort bişirdim. Bu tortu sevirsən? (Xeyr) Niyə? (Ağ rənglidir, rəngli deyil, bəzədilməlidir)

Düzdü, tortun bayram olması üçün bəzədilməlidir. Tort üstü nə ilə bəzədilə bilər? (Giləmeyvə, peçenye, şirniyyat, çiçək və s.)

İndi hər biriniz hansı bir bəzəyi korladığını düşünərək işə başlayacaqsınız. (Uşaqlar oturub heykəltəraşlığa başlayırlar. Nə heykəl qoyacaqlarına qərar verirlər. Müəllim yalnız uşağın nəyi və necə edəcəyini müəyyənləşdirir. Gildən hansı rəngdə istifadə ediləcək.)

Heykəltəraşlığın sonunda uşaqlar müəllimlə birlikdə tortun üzərindəki Dekorasiyaları düzüb kuklaya verirlər.

"Çörək" oyunu keçirilir (2-3 dəfə)

Sonra uşaqlar bir dairədə otururlar, müəllim tortdakı şamları yandırır və uşaqlar Maşaya diləklər söyləyirlər. Kukla hər kəsə hədiyyə verir - sehrli fiqurlar. Uşaqlar heyvanların, quşların şəkillərində təxmin edirlər.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr