“Çal, qarmon!” Mövzusunda musiqi dərsi xülasəsi. Mövzuyla əlaqədar bir musiqi dərsinin (böyük qrupun) xülasəsi: "Musiqi alətləri dünyasında" musiqili-tematik dərsin xülasəsi (akkordeon, düymə qarmonu, qarmon) (böyük məktəbəqədər yaş) Tatar harmo.

Əsas / Psixologiya

Əsas məlumat

(akkordeon) - körüklü və iki düyməli klaviatura ilə pnevmatik klaviatura. Sol klaviatura müşayiət üçündür: tək bir düyməni basmaq bas və ya bütün akkord oynayır. Sağ klaviaturada bir melodiya çalınır.

Mənşəyi, tarixi

Əllə hazırlanmış harmonikanın ilk dəfə harada icad olunduğunu dəqiq demək mümkün deyil. Qarmonun Almaniyada 19-cu əsrin əvvəllərində icad edildiyi geniş yayılmışdır.

Bununla yanaşı, başqa məlumatlar da var. Məsələn, Akademik Mirekin araşdırmasına görə, ilk qarmon Çex ustası Frantisek Kirchnikin səyləri ilə 1783-cü ildə Sankt-Peterburqda ortaya çıxdı (səs çıxarmağın yeni bir yolunu icad etdi - altında titrəyən metal dilin köməyi ilə) hava axınının təsiri).

Bu problemlə bağlı başqa fikirlər də var.

Qurğu

Rus qarmonları səs çıxarma növünə görə iki növə bölünür: birincisi, körüklər uzandıqda və sıxıldıqda hər düyməyə basıldıqda eyni səsin səsini çıxarır, ikincisi, körüklərin hərəkət istiqamətinə görə səs səviyyəsinin dəyişdiyi qarmon.

  • Birinci növə "livenka", "rus çələngi", "xrom" (dövrümüzdə ən çox yayılmış) kimi akkordeonlar daxildir.
  • İkinci növ "talianka", "kəllə qapağı", "Tula", "Vyatka" dır. Düymələrin sıra sayından asılı olaraq qarmonları sağ klaviatura növünə görə bölmək olar.

Dövrümüzdə ən çox yayılmış qarmon iki sıra "xrom" dur, eyni zamanda bir sıra düyməli üç sıra alət və alət var.

  • Tək sıra qarmon: "Tulskaya", "Livenka", "Vyatskaya", "Talyanka" (qısaca "İtalyan", sağ klaviaturada 12-15, solda üç düymə var).
  • İki cərgəli qarmon: "Rus çələngi" (ilk iki sıra), "xrom".

Video: videoda səs + harmoniya

Bu videolar sayəsində alət ilə tanış ola, üzərində həqiqi bir oyun izləyə, səsini dinləyə və texnikanın xüsusiyyətlərini hiss edə bilərsiniz.

Dərs xülasəsi

Mövzu: Doğma yurdun ənənələri və mədəniyyəti

Sinif: 6

Mövzu Tatar xalq musiqi alətləri

Məqsədlər :

    Tələbələri Tatar xalq musiqi alətləri, yaranma tarixi ilə tanış etmək, orijinallığını göstərmək.

    Düzəliş və inkişaf düşüncə, diqqət, yaddaş, iləeşitmə və görmə qavrayışı; tələbələrin nitqini yeni sözlərdən istifadə etməklə zənginləşdirmək; əllərin incə motor bacarıqlarının inkişafına kömək etmək.

    Tatar xalqının mədəniyyətinə və xalq musiqi alətlərinə hörməti artırmaq.

Dərs üçün avadanlıq : proyektorlu multimedia avadanlığı,dərs Power təqdimatı ilə müşayiət olunurNöqtə,audio faylları dinləmək üçün dinləyicilər, vərəqələr,tatar musiqi alətlərinin təsvir olunduğu illüstrasiyalar.

Dərs növü : bilik, bacarıq və bacarıqların təkmilləşdirilməsi

Dərs növü : tanışlıq dərsi

Metodlar : əyani, müqayisə, qarşılaşdırma, söhbət.

Dərslər zamanı.

Org. an ... Müəllimdən salamlar. (Slayd 1)

Üç-l : Zəng çaldı ooooooo

Dərs başladı. Zdraaaa-vstvuuuuuy-teeeee.

Öyrənmə: (təkrar)

Bilik yeniləməsi .

Üç-l : Uşaqlar, hansı respublikada yaşayırıq?

Təhsil: Tatarıstan

Üç-l : Biz anadan olmuşuq və yaşayırıqTatarıstan, bu səbəbdən kiçik vətənimiz bir respublikadırTatarıstan. Respublikamız haqqında nə deyə bilərsiniz?

Təhsil: cavablar.

Oftalmik təlim. Slayd 2)

Üç-l : Uşaqlar, xahiş edirəm ekrana baxın və gördüklərinizi mənə deyin? (Slayddakı musiqi alətləri) (Slayd 3)

Təhsil: Musiqi alətləri.

Lüğət işi: Musiqi aləti - köməyi ilə müxtəlif musiqi səsləri çıxarılan bir obyekt. (Slayd 4)

Üç-l: Sizcə bu alətlər niyə adlanır - Tatar xalqı.

Təhsil: Bunlar Tatar xalqı tərəfindən yaradılmışdır.

Üç-l: Düzdü, afərin.Yəqin ki, bəzi alətlərlə tanışsınız.

Üç-l : Dərsimizin mövzusu "Tatar xalq musiqi alətləri" dir (Slayd 5)

Əsas materialın tədqiqi .

Üç-l: İndi sizə dərsimiz zamanı dolduracağımız kiçik kartları verəcəyəm. (Kartların paylanması)

Üç-l: Uşaqlar, qulaq asın, bu maraqlı səs nədir?

(kubyz səslənir)

Üç-l: Nə fikirləşirsənalət bizim üçün oynayır? (cavablar)

Üç-l: Bu KUBYZ. (Slayd 6)

Lüğət işi : (Slayd 7)

Kubyz (yəhudi arfası) - xalqın özünü səsləndirən qamış musiqi aləti. (göstərən şəkil )

Kubyz ən qədim musiqili əsərlərdən biridiralətlər. alət

Üç-l: .

Təhsil : Səs səssizdir.

Üç-l: Bəli səsalət səssizdir.

Üç-l: Var masalarınızda müxtəlif musiqi alətləri olan şəkillər var. Onların arasında kubızı tapın və mənə göstərin (uşaqlar göstərir)

Üç-l: Növbəti musiqi alətini dinləyirik (mondalina səsləri)

Üç-l: Sizcə bunun adı nədiralət? (cavablar)

Üç-l: Bu MONDALINA.(Slayd 8)

Lüğət işi: (Slayd 9)

Mandolin - kiçik ölçülü simli musiqi aləti. (göstərən şəkil slaydda alət və bu barədə danışın )

Mondalinaalətkiçikölçüləri... Üzərində iplər var. Onu oynamaq üçün iplərə barmaqlarınızla və ya quş tükü ilə toxunmalısınız.

Üç-l: Yenidən necə səsləndiyini dinləyin. Səsalət səssiz və ya yüksəkdir. (Mandolində oyunu göstərir)

Təhsil : Səs zəifdir.

Üç-l: Bəli səsalət yüksək deyil.

Üç-l: Masalarınızda müxtəlif musiqi alətləri ilə şəkillər var. Aralarında bir mondalina tapın və mənə göstərin (uşaqlar göstərir)

Üç-l: İndi qısa bir fasilə edib fiziki bir dəqiqə keçirməyi təklif edirəm.

FIZMINUTKA. (Slayd 10)

Üç-l: Təşəkkür edirəm, işimizə davam edirik. Hansı musiqi alətləri ilə tanış olduq? (Uşaq cavabları).

Üç-l: Uşaqlar, qulaq asın və hansı musiqi aləti olduğunu təxmin etməyə çalışın?

(kuray səslənir)

Üç-l: Bu KURAI. (Slayd 11)

Lüğət işi: (Slayd 12)

Kurai Tatar nəfəsli musiqi alətidir. ( göstərən şəkil slaydda alət və bu barədə danışın )

Üç-l: Yenidən necə səsləndiyini dinləyin. Səsüçünhansı?

Təhsil : Səs incədir.

Üç-l: Bəli, səsalət sadəcə sehrlidir.

Üç-l: Var masalarınızda müxtəlif musiqi alətləri olan şəkillər var. Onların arasında kurai tapın və mənə göstərin (uşaqlar göstərir)

Üç-l: Gəlin növbəti musiqiyə qulaq asaqalət? Bu nədir? (Cavablar)

Üç-l: Bu HARMON (Tatar dilində talyan harmun).(Slayd 13)

Lüğət işi: (Slayd 14)

Harmoniya - tatar klaviatura musiqi aləti. (göstərən şəkil slaydda alət və bu barədə danışın )

Harmon Tatar klaviatura musiqi alətidir. Düymələri olan klaviatura olduğu iki yarım haldan ibarətdir - sağ və sol. Yarım qabıqlar arasında, alətin səs çubuqlarına havanın vurulması ehtimalı üçün bir otaq var.

Üç-l: Yenidən necə səsləndiyini dinləyin. Səsalət səssiz və ya yüksəkdir. (qarmon çalmağın göstərilməsi)

Təhsil : Səs yüksək, şəndir.

Üç-l: Bəli, səsalət yüksək səslə, şən, səsli.

Üç-l: Var masalarınızda müxtəlif musiqi alətləri olan şəkillər var. Aralarında bir qarmon tapın və mənə göstərin (uşaqlar göstərir)

Üç-l : Burada əsas Tatar xalq musiqi alətləri ilə tanış olduq. Kartlar doldurulur. Kim oxuyacaq? (Tələbə cavabları) (Slayd 15)

Üç-l : Əldə olunan bilikləri möhkəmləndirmək üçün zehinlilik oyunları oynamağı təklif edirəm.

İtkin şəkil oyununu tapın. (Slayd 16)

Əlavə bir obyekt oyunu tapın. (Slayd 17)

Üç-l : Növbəti ağıl oyunu.

Oyun "Kim daha sürətli". (Slayd 18)

Bulmacaları bir araya gətirərək, bir musiqi alətinin təsvirini alırıq.

Dərs xülasəsi.

Üç-l : Tatar xalqının yaratdığı musiqi alətlərinin adları nədir?

Təhsil: Tatar xalqının yaratdığı musiqi alətlərinə deyilir « tatar xalq musiqi alətləri ”.

Üç-l : Bu musiqi alətlərinin necə adlandığını kim bizə söyləyəcək?

Təhsil: Kubyz, kurai, qarmon, mondalina.

Üç-l : Afərin oğlanlar.

Üç-l : Ev tapşırığı: kartlardan istifadə edərək bir Tatar xalq musiqi aləti haqqında qısa bir mesaj hazırlayın. Hər biriniz masaya yaxınlaşır və musiqi alətinin adı və təsviri olan bir kart seçirsiniz.

Üç-l : Masalarınızda ifadələr var, dərsin sonunda birini seçib lövhəyə yapışdırırıq: əgər dərsi bəyəndinizsə, gülməli bir smayl seçin, olmasa kədərli bir smiley.

(Şagirdlər bir ifadəni seçib maqnitdən istifadə edərək lövhəyə yapışdırırlar)

Dərs könüllü olduğundan müəllim şagirdlərin cavablarını qiymətləndirmir.

Dərs sona çatdı, hər kəsə çox sağ olun.

Paylama

Harmonik - Tatar klaviatura musiqi aləti. Düymələri olan klaviatura olduğu iki yarım haldan ibarətdir - sağ və sol. Yarım qabıqlar arasında, alətin səs çubuqlarına havanın vurulması ehtimalı üçün bir otaq var.

Kubiz (yəhudi arfası) - xalqın özünü səsləndirən qamış musiqi aləti. Kubyz ən qədim musiqi alətlərindən biridir. Mərkəzdə bir dili olan metal və ya taxta bir tağdır. İfaçı sıxaclarıalətdodaqlar və sol əllə tutaraq dişlərə yaxınlaşdırır. Dil sağ əlin barmağından sıxılır və titrəmə vəziyyətinə gəlir və səs çıxır.

Kurai - Tatar nəfəsli musiqi aləti.

Kurai ağacdan və ya metaldan hazırlanmış bir borudur.Dizayn və istehsal materialına görə bir-birindən fərqlənən bir neçə növə malikdir.

Mandolin - kiçik ölçülü simli musiqi aləti... Mondalina- simli musiqi qoparıldıkiçik alət. Üzərində iplər var. Onu oynamaq üçün iplərə barmaqlarınızla və ya quş tükü ilə toxunmalısınız.Mandolin gövdələri oval, yarı oval, düzdür. Mandolin gövdəsinin forması müəyyən bir tembr verir.

Açıq dərs: "Akkordeon çal"

Dərs mövzusu; Qarmonda çalın.

Təhsil və təhsil vəzifələri:

Təhsil: Tələbələri rus dili ilə tanış etmək. ikiqat çarpayı alət - qarmon.

"Akkordeon - danışan" mahnısını öyrənmək - Z. Kök.

İnkişaf etməkdədir: səs - yüksəklik, tembr qulaq və musiqi yaddaşını inkişaf etdirmək.

Təhsil: mənəvi və estetik cəhətdən inkişaf etmiş bir şəxsiyyət, mövzuya davamlı maraq, rus musiqi mədəniyyətinə hörmət etmək.

Avadanlıq: Musiqi mərkəzi, sintezator, flash sürücü, qarmon, qarmon, düymə qarmon, maqnit lövhə, tapşırıq kartları, sözlər. İfadələrlə akkordeonlar.

Dərslər zamanı.

1-Org anı.

Şagirdlər sinfə rus dilində daxil olurlar. ikiqat çarpayı musiqi - dəyirmi bir rəqs addımı və stullarına tərəf durun. (00-yara)

Xoş gəldiniz: tərənnüm - "Salem - Nellow"

2-Yeniləmə:

A) Bildiyiniz alət qrupları hansılardır?

B) Kartlar üzərində işləyin. (Hər masa üçün.) - qrup işi.

Alətlərin hansı qrupa aid olduğunu bir oxla paylayın və göstərin.

S) Sinifə girəndə hansı musiqi səsləndirildi?

D) Parça hansı alətə bənzəyirdi?

Səhnədəki alətə yaxından baxın. Bu gün hansı vasitə ilə tanış olacağımızı düşünürsən?

3) Yeni mövzu:

Düzgün uşaqlar, gəlin dərsimizin mövzusunu birlikdə oxuyaq. (lövhədə dərs mövzusunu açın)

Qarmon çalın!

İndi sizi bu vasitə ilə tanış edəcəyəm.

Harmon, körüklü və iki düyməli klaviaturalı nəfəsli, qamış alətidir. Qarmon nə vaxt anadan olub? Tarixdə tədqiqatçıların qarmonun orqan ustası Frantishik Kirshnik'in səyləri sayəsində ilk dəfə 250 il əvvəl Rusiyanın Sankt-Peterburq şəhərində ortaya çıxdığına dair dəlillər var. Bir hava axınının təsiri altında titrəyən metal bir dil istifadə edərək səs çıxarmağın yeni bir yolunu tapdı.

Zaman keçdikcə qarmon həqiqətən çox xoşuma gəldi və rus xalqı arasında yayılmağa başladı. Bir çox qarmon çeşidi meydana çıxdı, xalq sənətkarları sayəsində dəyişdi, hər klaviaturada kiçik bir cərgədən hər bir klaviaturada böyük bir çox sıraya qədər düymələr sıraları əlavə edildi.

Qarmonun yaxşılaşdırıldığı sahəyə görə buna belə deyirdilər. Tulada Tula qarmonu inkişaf etdi, digər bölgələrdə "Livenka", "Vyatskaya", "Talyanka" və dövrümüzdə ən geniş yayılmış "Xromka" adlı qarmondur.

Tula, Livenka, Vyatskaya - bir sıra qarmonlar.

Rus çələngi, Xrom cüt sıra.

İndi gəlin görək Rusiyanın müxtəlif bölgələrində qarmon necə görünür.

Şəkillərə baxılır.

Ancaq yalnız rus xalqı arasında deyil, qarmon geniş yayılmışdı və qazax xalqı arasında musiqiçilər özlərini qarmonda müşayiət edən ayitlərdə iştirak edirdilər.

Qarmon necə rahat idi? Ağır deyil, hər hansı bir yerə apara bilər, yol boyunca gəzib oynaya bilər və yanında gəzənlər mahnı oxuyur, rəqs edir, nəfəslər oxuyurdular və ağır bir gündən sonra dincəlirdilər.

Və "Qarmon çal" televiziya proqramına baxırsınızsa, insanların qarmonu necə sevdiyini görürsünüz.

Ağlayacaq və kədərlənəcək, əyləncə saatında əylənəcək və bir balalayka ona qoşulsa, əyləncənin sonu yoxdur.

Ust - Kamenogorsk şəhərində bu il etno kənddə, muzey qoruğu, üçüncü regional instrumental xalq sənəti festivalı “Qarmonda çalın. Dombra bağlantıları ".

Qarmonun necə səsləndiyini eşidək:

01-Levinskaya qarmon

2 nömrəli-Saratov qarmon.

Bu alətin inkişafı akkordeonla bitmədi, daha sonra daha da təkmilləşdirilmiş düymə akkordeon və akkordeon ortaya çıxdı.

Düyməli qarmonun hər klaviaturada daha çox satırı, daha güclü səsi var.

Sol klaviatura ilə akkordeona bənzəyir və sağ akkordeon klaviaturası tamamilə fortepianoya bənzəyir.

Düymə qarmon və qarmonun necə səsləndiyini eşidək.

A) No 03 düyməli qarmon

B) №-04 - qarmon

Bu alətlərin səsini sevirsən?

Əsas lövbər:

İndi tapmacaları tap.

O ah çəkib arxaya dönəcək

Və kənd boyunca gəzin.

İnsanlar bir dairədə toplanacaq,

Nə istəsən, rəqs edib oxuyacaq!

(harmonik)

Düyməli qarmonun qardaşı kimi görünür,

Əyləncəli yerdə o da var.

Mən istəmirəm

Bu nədir…..

(qarmon).

Qutu mənim dizlərimdə rəqs edir

O oxuyur, sonra yüksək səslə ağlayır.

(harmonik)

Mən daha gənc və daha güclüyəm

Səslərim tökülür.

Amma qarmonla qardaş olacağıq,

Xalqı tərk etdi.

Hər hansı bir kədərimi dağıtacağam

Oxumaq çox vacibdir ..

Qəzəbli və dalğalı deyil ..

Mən şən qardaşam ………

İndi isə bir musiqi sirri. Diqqətlə qulaq asın və mənə deyin ki, hansı alət səslənir?

A) No. -05-qarmon

B) Xeyr -06 düyməli qarmon

B) No. -07 -harmonik

Afərin! İnşallah bu gün tanış olduğunuz vasitələri uzun müddət xatırlayacaqsınız.

2 - dərsin bir hissəsi.

İndi isə dərsimizin ikinci mərhələsinə - mahnı oxumağa keçirik.

1) -Düz oturmağınızı xahiş edirəm. Və tərənnüm üçün hazır olun

A) "Nataşanın nənəsi kimi" - hərəkətlə.

B) Ritmik istiləşmə. -3 müxtəlif - ritmlər (alqışlar, təkrar)

2) - Öyrənmə:

Bu gün sizi "Gormoshechka - govorushechka" mahnısını öyrənməyə dəvət edirəm.

Diqqətlə qulaq asın, melodiyanı xatırlamağa çalışın.

Müəllimin ifası, qarmon müşayiəti.

Mətn oxunur. (müəllim)

Xorda oxumaq.

Sıra-sıra oxumaq, müəllim-tələbə.

Şeir performansı, nəfəs alma, səs elmi, ifadə ...

Tam ifa - xorda.

Qruplar üzrə ifa - 1 cütlük ...

Beyt 2 ...

3-cü ayə birlikdə.

Birincil fiksasiya: Öz-özünə icra.

Dərs xülasəsi:

Bu dərsdə yeni nə öyrəndiniz?

Ən çox nəyi bəyəndin?

İndi bu gün dərsdə necə işlədiyinizi və özünüzə hansı qiymət verəcəyinizi düşünün.

İşlərini beş olaraq qiymətləndirənləri ayağa qaldırın.

Dörd?

Afərin, bir-birinizə alqış verin.

Qiymətlərinizi gündəlikinizə yazın.

Öyrətmək üçün ev tapşırıqlarını - dərsliyin 42-ci səhifəsini - yaz.

Eşitdiyiniz musiqiyə rəqs hərəkətləri ilə gəlin.

№8, №9, №10.

İndi masanızdakı kiçik noxudları hazırlayın.

Və qonaqlarımıza müraciət edin. Dərsi bəyəndinizsə, noxudunuzu açın. yoxsa, açmayın.

Diqqətiniz üçün çox sağ olun. Dərs bitdi. Növbəti dəfə qədər. Qonaqlar ilə sağollaşın.

Tatarların xalq musiqi mədəniyyəti çox orijinaldır. Volqa bölgəsindəki Fin-Uqor xalqlarının musiqisinin təsirinin ahəngdar birləşdirildiyi şərq intonasiyalarına əsaslanır.

19-cu əsrin ikinci yarısında kimi alətlər talyan garmun, gitara, skripka, mandolin... Ancaq orijinal tatar musiqi alətləri də var.

Nəfəsli alətlər

Tatar nəfəs alətlərinin ən məşhuru kurai... Adını Ural ribcarpının Tatar adından aldı - əvvəlcə kökdən hazırlandığı çətir ailəsindən bir bitki. Kurai, bir tərəfində, digəri digərində 4 dəlik olan 1 m uzunluğa qədər uzununa bir fleytadır. Kuray üçündür 3 oktavaya çatır. Çox yumşaq səslənir və ifaçı boğazlı bir səslə kuray çalmağı müşayiət edir. Kurai həm ansamblda, həm də solo alət kimi çıxış edə bilər.
Klassik kurai ilə yanaşı, var kopşe-kurai 2 delikli.



Başqa bir vasitədir sornay, yalnız tatarlar arasında deyil, başqırdlar arasında da yayılmışdır. Ənənəvi olaraq, buynuzdan hazırlanmış və əvvəlcə ovçuluq üçün istifadə edilmişdir. Çobanlar da surnay oynadılar.

Simli alətlər

Tatar yırtılmış simli alətə deyilir dumbra... Bu hekayəçilərin ənənəvi alətidir. Tarixi mənbələrə görə dumbra Qızıl Orda dövründə mövcud olmuşdur. XIV əsr tatar ədəbiyyatı abidəsi "Tulyak və Susylu" baş qəhrəmanın sevgilisinin ürəyini mahnılarla fəth etmək üçün necə dumbra düzəltdiyini izah edir.



Tatar dombrasının boynu qazax dombrasınınkından qısadır; bir qayda olaraq üç simli var. Plectrum ilə oynayırlar. Qədim zamanlarda cəsəd bənd ağacından hazırlanırdı, lakin indi bir-birinə yapışdırılır. 19-20-ci əsrlərin sonunda, mandolin tərəfindən sıxışdırılan dumbra istifadədən çıxdı, lakin 20. əsrin sonunda. dirildi və yenidən quruldu. Alətin boynunda meyvələr meydana gəldi, dumbra ansamblı növləri - soprano, alto və bas yarandı.
Tatar qusli çox udmurt olanlara bənzəyir, lakin onlardan tək sayda rezonator çuxuru ilə fərqlənir. 3 çuxur varsa, biri yuxarıda, digəri üst göyərtənin kənarında, 5 və ya 7 varsa, bir çuxur mərkəzdə, digərləri isə onun ətrafında simmetrikdir. Tatar musiqisinin modal təşkilatına görə bu quslular pentatonik sistemə malikdir.

Digər alətlər

Kubiz - yəhudi arfasına bənzəyən bir qamış aləti. Ortada bir dili olan metal bir tağdır. Ağız boşluğunun həcmini və formasını dəyişdirərək musiqiçi, səs tonu aralığındakı səsləri çıxarır. Bəlkə də bu alət tatarlar tərəfindən Ugriyalardan götürülmüşdür. Arxeoloji məlumatlara görə, X əsrdə məlum idi.
Tatarların milli zərb alətləri də var. Adı var def və bir dəfə bənzəyir.


Qazıntılardan

Belə musiqi alətləri aşağıdakı kimi tanınır: kygygyrau, tavışlı asma, tash sybyzgy, şulder, shaltyravk və s.


Çox Tatar xalq musiqi alətləri itirdilər və bu gün yeni bir doğuş yaşayırlar. Sornai, kurai, dumbyrs, mandolinlər, xalq skripkaları, Tatar qusluları Tatarıstan Dövlət Milli Muzeyində, Kazan, Almetyevsk, Moskva, Sankt-Peterburqdakı muzeylərdə və s.



"As Simple" və "My House" saytlarının materiallarına əsaslanan "TNTs MO" RPO-nun mətbuat xidməti

Musiqili - tematik dərsin xülasəsi

(qarmon, düymə qarmon, qarmon)

böyük məktəbəqədər yaş

Musiqi rejissoru

Portnova Tatiana Nikolaevna

2017

Musiqili - tematik dərsin xülasəsi

"Musiqi alətləri dünyasında"

(qarmon, düymə qarmon, qarmon)

(böyük məktəbəqədər yaş)

Məqsəd:

  • uşaqların musiqi alətlərinin xüsusiyyətləri və xüsusiyyətləri haqqında biliklərini zənginləşdirmək, tembr boyamaqlarını ayırmağı öyrətmək;
  • xaricdən oxşar alətlərdə ortaq və fərqli tapmaq bacarığını formalaşdırmaq.

Tapşırıqlar:

Musiqi: uşaqlara akkordeon, düymə qarmonu, akkordeon arasındakı səsi ayırmağı, musiqinin təsviri xarakterini qeyd etməyi, yaradıcı təzahürləri, təxəyyül və fantaziyanı, doğaçlama qabiliyyətini stimullaşdırmağa öyrətmək;

musiqinin dinamikasına və təbiətinə uyğun hərəkət etmək, ritmik və oxuma vərdişlərinin formalaşmasına davam etmək,

Təhsil: ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək, özünütəşkil və nəzarəti inkişaf etdirmək, bacarıqlı və motivasiyalı bir dinləyici yetişdirmək; uşaqlarda fərqli bir təbiətdəki musiqiyə duyğusal bir cavab vermək; uşaq bağçası - sənət məktəbi səviyyəsində davamlılığı təmin etmək.

Avadanlıq:

musiqi mərkəzi, audio kaset; uşaq səs-küy alətləri; musiqi alətləri: fortepiano, qarmon, düymə qarmon, qarmon; dəsmallar və ucsuz qapaqlar.

Dərsin gedişi:

(Uşaqlar salona daxil olur, salamlayır - tərənnüm edir)

Moose. əllər. (oxuyur): Salam uşaqlar!

Uşaqlar (oxuma): Xeyir, gününüz xeyir!

Moose. əllər. (oxuyur): Salam oglanlar!

Oğlanlar (oxuyur): Salam!

Moose. əllər. (oxuyur): Salam qizlar!

Qızlar (oxuyur): Salam!

Mus.ruk: Bu gün sizi bir-birinə çox oxşayan musiqi alətləri ilə tanış edəcəyəm. Üzərlərində fərqli musiqi ifa edirlər: xalq, klassik, pop və müstəqil və ya orkestrdə səsləndirə bilirlər.Bunlar hansı alətlərdir - özünüz üçün təxmin etməyə çalışın. Tapmaca qulaq asın:

(uşaq düşünür):

Mahnısı tökülür və cansıxıcılığa gülür,

Uzun müddətdir ki, insanlara xidmət edir və ditty ilə möhkəm dostluq edir.

Soruşur: "Yaxşı, düymələrə toxun!" - şən ...
Uşaqlar cavab verir: "Harmoniya". (Aləti göstərirəm).

Mus.ruk: İlk qarmon Alman ustası Friedrich Buschmann tərəfindən dizayn edildi və sonra bütün Rusiyada qarmon etməyə başladılar. Beləliklə, onları qarmonların istehsal olunduğu əraziyə görə adlandırmağa başladılar: Saratov, Oryol, Vologda, Yelets, Sibir və bir çox digər qarmon növləri. Qarmon yalnız xalq musiqisini ifa etmək üçün uyğunlaşdırılmışdır.

Rus xalqını dinləyin"Melodiyalar" - (arr. və İspan. J. Tabachnik; səsyazmada musiqi səsləri).

Köhnə günlərdə insanlar şənliklərdə qarmon çalmağı sevirdilər. İnsanlar məzəli mahnılar, xorlar, ditties oxudular. Hər bir musiqiçi öz bacarıqlarını nümayiş etdirdi. Qarmon ifa edən insanlara qarmon ifaçıları deyilir.

İndi öz kiçik orkestrimizi yaratmağa çalışacağıq, qızlar rus xalq rəqsində oynayacaqlar"Yablochko" üçlü bir qarmon ifaçısının ifasında və oğlanlar bir dənizçi rəqsi edəcəklər.

(Qızlar uşaq musiqisini seçirləralətlər: taxta qaşıqlar, rıçaqlar, zənglər, üçbucaqlar, dəflər; oğlanlar zirvəsiz papaqlar taxırlar; qeyddəki rəqs səsləri).

Gözəl bir orkestr çıxdığımız budur, oğlanlar alovlu, şən rəqs etdilər, rəqsin xarakterini çatdırdılar və solistlər qarmon idi!

Və bu mahnının adı nədir, melodiyanı dinlə və xatırla, xahiş edirəm.(Fortepianoda uşaqlara tanış olan bir mahnının melodiyasını çalıram).

Uşaqlar: "Qarmon danışan"!

Mus.ruk.: Gəlin bu gülməli, əyləncəli mahnı oxuyaq!

"Qarmon danışan"sl. muzlar. Z. Kök.

1. Rusiyada bir çox mahnı var,

Hamı cavan-yaşlı oxuyur.

Və bir qarmon danışanla

Mahnılar daha şən səslənir.

Xor:

Ah, qarmon danışan,

Bütün dünyada, xanım

Yalnız düymələr çalınacaq

Ruhum oxuyacaq.

2. Orkestrlar sevinclə səslənir,

Hamı rəqs edir və mahnı oxuyur.

Bir qarmon çalmağa dəyər, -

Hamı ona təzim edir.

Xor:

3. Yaxşı insanlar, xahiş edirəm,

Mənə tez bir cavab verin:

Qarmon danışan olmadan

Bir mahnını necə oxuya bilərəm?

Xor:

Mus.ruk.: Mahnını ifa etməyiniz çox xoşuma gəldi, afərin!

İndi başqa bir alət haqqında danışacağıq, xahiş edirəm bu musiqini dinləyin və alətlərdən hansının müzakirə ediləcəyini təxmin edin?

(Uşaqlar tanımadığı bir oyun dinləyirlər -"Dunin Wals" - Düyməli qarmon üçün rus xalq melodiyası, A. Belyaevin ifasında, qrammofon).

Uşaq tapmaca edir:

Qırxılmış köynəyi var

Squatting rəqs etməyi sevir.

Rəqs edir və oxuyur,

Əlinə düşsə.

Üzərində qırx düymə

İnci anası atəşi ilə.

Xoşbəxt yoldaş, davaçı deyil

Uşaqlar tapmacanı təxmin edirlər: "Bayan". Aləti göstərirəm.

Mus.ruk Musiqiçi Yakov Orlanski və usta Petr Sterligovun yeni bir alət yaratdıqları ilk armonikanın yaradılmasından uzun illər keçdi. Bu alət öz adını qədim rus əfsanəvi müğənni-hekayəçi Boyanın adından götürmüşdür. Düyməli qarmon ifa edən musiqiçilərə düymə qarmon ifaçıları deyilir.

(Uşaqlar aləti incələyirlər və qeyd edirlər ki, düymə qarmonunda daha çox düymə var, ölçüsü qarmondan daha böyükdür və gözəl, güclü bir səsə malikdir).

Mus.ruk Qızlarımız xalq musiqisi sədaları altında "Rechenka" adlı dəyirmi bir rəqs edəcəklər"Nümunələr", Beryozka ansamblının qarmon ifaçılarının ifasında.(Səslər səs yazısında, V. Temnovun işlənməsində).

Dairəvi rəqs "Rechenka"(cüt sayda qız, rus dilindəsarafanlar, əllərdə - ilməli mavi dəsmallar, şəhadət barmağına qoyulur).

Giriş:

Qızlar bir-birinin arxasında dururlar, sağ əllərində bir mendil və solları ilə əllərini tuturlar.

1 rəqəm:

Bir-birinin ardınca, yuvarlaq bir rəqs addımında, bir əlini tutaraq liderin ardınca gedirlər - bir qız "ilan".

2 rəqəm:

Tədricən bir dairədə yenidən qurun, bir-birinin ardınca gedin, bir dəsmal ilə sağ tərəf tərəfə uzanır, sol aşağı endirilir.

3 rəqəm:

Üzlərini bir dairəyə çevirdilər, əlləri bir "rəfə" büküldü, bir dəsmal ilə sağ əl solun üstündə uzanır, "qıcolma pilləsində" öz oxu ətrafında fırlanır.

4 rəqəm:

Əllər, yavaş-yavaş, yuvarlaq bir rəqs addımında, ayaqların üstünə endirilir, dairəni daraldır, eyni zamanda hamı dəsmalını kəskin şəkildə yuxarı qaldırır, yavaş-yavaş geriyə doğru hərəkət edir, əlini dəsmal aşağıya doğru tədricən aşağı salır.

5 rəqəm:

Qızlar cüt əl-ayağa durur, sağ əllərini bir dəsmal ilə yuxarıya qaldırır və əllərini “pəncərədə” yuxarıda birləşdirir, ayaq uclarında fırlanır.

6 rəqəm:

Dəyirmi rəqs addımlarında bir-birləri ilə üzbəüz iki sütuna çevrilirlər.

7 rəqəm:

Hərəkətsiz durarkən, bədənin və əlin yüngül bir salınması yerinə yetirilir, burada bir musiqi ifadəsinin sonunda bir mendil sütunlarda dayanıb əyilir.

8 rəqəm:

İki sütun bir-birinə doğru irəliləyir, birini meydana gətirir, lideri izləyir, bir sırada durur, ayaq uclarında özlərini ətrafa çevirir, tamaşaçıların qarşısında dayanıb bir rus yayını düzəldir.

Moose. əllər: Oğlanlar, sizcə qızlar dəyirmi rəqsin hərəkətlərində musiqinin xarakterini çatdırırdılar?

(Oğlanlar qızların performansını qiymətləndirərək cavab verirlər).

Moose. əllər: Bəli, qızlar gözəl rəqs etdilər. Gəlin onlara daha bir alqış verək!

Moose. əllər.: Uşaqlar, növbəti tapmacanı tapın!

Qarmon üçün bir qardaş kimi görünür,

Əyləncəli yerdə o da var.

Mən istəmirəm

Hamı bilir .... (qarmon).

(Bir oğlan qarmonla girir, Vova B., sənət məktəbinin tələbəsi, keçmişuşaq bağçası şagirdi; uşaqlar akkordeonu araşdırırlar, fərqinə varırlardaha çox düymə akkordeon, düymələr, piyanoda olduğu kimi).

Qarmonun da çox yaşı var və Vyanalı usta Demian tərəfindən icad edilmiş və adlandırılmışdır. Sol klaviaturanın bir düyməsinə basıldığında yeni alət bir səs yox, bütöv bir akkord çıxardı! Buna görə ad - qarmon! Bu aləti ifa edən musiqiçilərə qarmon ifaçıları deyilir.

"Amur dalğaları"M. Kuss, İncəsənət məktəbi şagirdinin ifasında uşaqlar musiqi dinləyir, zəng çalır.

(Hamı gənc musiqiçini alqışlayır).

Mus.ruk.: Qarmon nə qədər gözəl səsləndi! Uşaqlar, zəngləri ritmik, ahəngdar çalmağa çalışdınız! Xoşunuza gəldi? Bu gün artıq bildiyiniz alətlər haqqında bir çox yeni və maraqlı şeylər öyrəndiniz. Növbəti dəfə digər musiqi alətləri ilə görüşəcəksiniz. Tezliklə musiqi salonumuzda görüşərik!


© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr