İkinci kiçik qrupda “Balonlar. Rəsm dərsinin xülasəsi. İkinci kiçik qrupun uşaqları ilə rəsm "Payız mənzərəsi

Əsas / Aldadıcı arvad

"Günəş parlayır"

Müəllim tərəfindən hazırlanır:

Starkova I.A.

Moskva 2013

Məqsəd:

Xətlər çəkməkdə motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək, əlin hərəkəti ilə kağız üzərində yaranan qələm izi arasında şərtli bir əlaqə yaratmaq.

Əsas hədəflər:

Uşaqlara parlaq bir günəş şəklini rəsmdə çatdırmağı, təsviri vərəqin ortasına qoymağı, fırçanın bütün yuxusuyla yuxarıdan aşağıya və ya soldan sağa möhkəm xətlərlə dəyirmi bir forma boyamağı öyrət. düz xəttlərlə yuvarlaq bir forma. Kavanozun kənarındakı artıq boyanı sıxmaq qabiliyyətində məşq edin. Müstəqillik və yaradıcılığı inkişaf etdirmək.

Material: rəngli boz-mavi rəngli mənzərə təbəqələri; boyalar və fırçalar; bankalar.

Dərsin gedişi:

Dərs zamanı müəllim deyir: "Uşaqlar, indi sizə bir tapmaca soruşacağam və siz diqqətlə qulaq asın və bunun nə olduğunu mənə deyin?" - Mehriban, mehriban, bütün insanlara baxır, amma özlərinə baxmağa imkan vermir? Xorda olan uşaqlar cavab verir: "Günəşli".

Uşaqlar, hamımız pəncərəyə gedək görək günəşin süzülüb-görünmədiyini görək?

Uşaqlar pəncərəyə gəlir və baxırlar.

Xeyr, görünmür, deyir müəllim.

Gəlin ona zəng edək!

Müəllim uşaq bağçasını deyir:

"Günəş bir vedrədir,

Pəncərəyə baxın

Günəşli, geyin

Qırmızı, özün göstər! "

Günəş buludun arxasından çıxmaq istəmir.

Uşaqlar, gəlin günəşi birlikdə çağıraq!

Uşaqlar, müəllimlə birlikdə uşaq qafiyəsini bir daha səsləndirirlər.

Müəllim rəsm dərslərinin ikinci hissəsinə keçir:

Günəş bizə özünü göstərmək istəmir.

Uşaqlar, gəlin öz günəşimizi sizinlə çəkək, bizim də bir günəşimiz olacaq.

Uşaqlar razıdırlar. Uşaqlar, hamısı masaya gəlin, sizə günəşin düzgün çəkilməsini göstərəcəyəm. Müəllim fırça ilə dairə çəkmə və möhkəm xətlərlə rəngləmə üsullarını göstərir. Günəşi havaya çəkmək üçün sizinlə birlikdə çalışaq. Sağ qolu yuxarı qaldırın və bir dairə çəkməyə çalışın. Uşaqlar havada bir dairə çəkirlər.

Afərin, yaxşı çıxdı. İndi də səninlə günəş boyamalıyıq. Uşaqlar müəllimin düzgün göstərdiyini izləyirlər. “Uşaqlar, sizcə günəşi çəkməyi hələ unutmuşuq? - sağ, şüalar. Görün günəşimizə şüaları necə çəkəcəyəm. Belə bir günəş çəkmək istəyirsən? - Bəli, edirik, uşaqlar cavab verir. Uşaqlar oturub rəsm çəkməyə başlayırlar. Baxıcı çətinlik çəkən uşaqlara kömək edir. Dərsin sonunda uşaqlar rəsmlərə baxırlar.

Resurs id # 4896

Önizləmə:

Moskva Təhsil Departamenti

Şimal-Qərb Rayon Təhsil Şöbəsi

Dövlət büdcəsi təhsil müəssisəsi

moskva şəhəri 2447 nömrəli kombinə edilmiş uşaq bağçası

İkinci kiçik qrupda rəsm dərsinin xülasəsi

"Yolochka"

Müəllim tərəfindən hazırlanır:

Starkova I.A.

Moskva 2013

Məqsəd:

Bir ağac, düz bir gövdə, budaq çəkməyi öyrənməyə davam edin. Uşaqlara bir Milad ağacı şəklini rəsmdə çatdırmağı öyrətmək; cizgilərdən (şaquli, üfüqi və ya əyik) ibarət obyektlər çəkin. Boyalar və bir fırça istifadə etməyi öyrənməyə davam edin.

Material: boyalar və fırçalar; bankalar; albom vərəqləri; molbert

Dərsin gedişi.

Uşaqlar, indi sizə bir tapmaca verəcəm, siz də bunu təxmin etməlisiniz. Diqqətlə qulaq asın.
"Qışda və yayda bir rəngdə." Sizcə bu nədir? Milad ağacı. Düzdü, afərin! Səndən bu tapmacanı istəməyim təsadüfən deyildi, bu gün bir Milad ağacı çəkəcəyik. Zəhmət olmasa mənə de görüm rəng nədir? Bəli, yaşıl bir Milad ağacımız var. Həm qış, həm də yay bir rəngdədir.

Ağacın gövdəsi var. Bax budur. Və filiallar. Bax, ağacın budaqları nələrdir? Qısa və ya uzun? Alt hissədə budaqlar uzun, uzun, tacda isə qısadır. Məndən sonra uzun, qısa olanları təkrarlayırıq. Afərin! Müəllim Milad ağacının necə çəkiləcəyini göstərir. Hər şeyi diqqətlə izləyirik. Milad ağacımız yaşıldır? Yaşıl boya götürürəm və bir xətt çəkirəm. Bu magistral. Bir gövdəmiz var, dallar çəkməliyik. Budaqlar aşağı böyüyür. Budaqları çəkməyə başlayıram. Budaqların dibində uzun olduğunu unutmuram. Solda, indi də sağda bir qol çəkirəm. Yenidən solda və yenidən sağda. Milad ağacının başında daha qısa budaqlar çəkirəm. Budur. Milad ağacı aldın? Bəli. İndi də uşaqlar püsküllərini qaldırdılar. Hamısı birlikdə havada bir xətt çəkirik. Budur. Budaqlar baqajdan getdi. Biz aşağıdan başlayırıq. Budaqlar sağda, solda, yenə sağda, solda uzundur ... Taca yaxınlaşdıqda, budaqlar qısalır. Bunun kimi. Afərin! İndi çarşafları tam olaraq göstərdiyim kimi qoyun. Hər şeyi yoluna qoymusan? Əlimizə bir fırça götürürük. Fırçayı sağ əlin üç barmağı ilə tuturuq. Afərin! İndi fırçanı bir qaba suya batırın, fırçanı bankanın kənarında sıxmağı unutmayın. Fırça ilə yaşıl boya çəkirik. Və çəkməyə başlayırıq. Uşaqlar, gəlin Milad ağaclarımızı gözəlləşdirməyə çalışaq. Hamınızda nə qədər gözəl Milad ağacları var! Hamınız necə yaxşı yoldaşsınız! Rəsmdən zövq aldın? Bu gün səninlə nə çəkdik? Balıqlar sümüyü. İndi rəsmləri pəncərəyə qoyacağıq, qurumasına icazə verin. Sonra bir sərgi təşkil edəcəyik. Valideynlər də sizin işinizə heyran ola bilsinlər.

Irina Pynkina

2-ci kiçik qrupda "Payız ağacı" mövzusunda rəsm dərsinin xülasəsi

məqsəd: qeyri-ənənəvi bir rəsm üsulu ilə tanışlıq (barmaq izləri və ovuc ilə rəsm).

Tapşırıqlar:

İnkişaf etməkdədir: uşaqların yaddaşını və diqqətini inkişaf etdirmək, uşaqların böyüklərlə və yaşıdları ilə şifahi ünsiyyətini inkişaf etdirmək, bədii qavrayışı inkişaf etdirmək, əl motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək, rəng və kompozisiya hissini inkişaf etdirmək, rənglər (sarı, qırmızı, narıncı və yaşıl, bacarıq gördüklərini emosional olaraq yaşamaq.

Təhsil: təbiət hadisələrinə və ətrafdakı əşyalara diqqət və marağı öyrətmək, uşaqları musiqiyə həssas olmağı, dəqiqliyi öyrətmək.

Təhsil:uşaqları sarı, qırmızı, yaşıl və qəhvəyi rənglərlə tanış etmək; yaddaşını öyrətmək, təbiət aləminin bütöv bir mənzərəsini formalaşdırmaq, uşaqların payız əlamətləri haqqında biliklərini birləşdirmək, verilən sualı eşitməyi və anlamağı öyrətmək və cavab verməyə öyrətmək.

İlkin iş: payız, yağış, payız ağacları və düşən yarpaqları əks etdirən illüstrasiyalara baxmaq, gəzərkən ağacları və yarpaqların rənglərini müşahidə etmək.

İcra mənası:

1. Vərəqələr: payız ağacını, lövhələrdə guaş, nəm salfeti təsvir edən rəsm.

2. Şövbə, çətir, proyektor payız yarpaqları, animasiya: yarpaq düşməsi.

Dərsin gedişi. Bu gün Tuchka bizə qonaq gəldi, payız haqqında bilmək istəyir. Tuchka'ya kömək edək? Bəli.

S: Uşaqlar, indi sizə bir tapmaca verəcəyəm və bunu təxmin edə bilərsiniz.

Səhər həyətə gedirik -

Yarpaqlar yağır

Ayaq altında paslan

Və uçurlar, uçurlar, uçurlar.

S: Bəli, uşaqlar, doğrudur, payızdır. İndi deyin payızda hansı dəyişikliklər olur?

D: yarpaqlar tökülür, ot saralır, yağış yağır.

S: Bəli, uşaqlar, doğrudur, payızda tez-tez yağış yağır, yarpaqlar tökülür, otlar saralır, yollarda gölməçələr toplanır. Ayaq altında xışıltı verir. İlin belə gözəl bir vaxtı. Payızın günləri nədir?

D: Soyuq.

S: Düzdür, uşaqlar, payızda soyuqdur, günortadan sonra günəşin çıxmasına baxmayaraq, səhər və axşam soyuqdur. Buna görə insanlar daha isti geyinirlər. Payızda nə geyinirsən?

D: gödəkçələr, şalvar, eşarplar.

S: Bəli, uşaqlar, doğrudur, isti geyinməsək, soyuqla bilər. Bəs yağışda insanlar əllərində nəyi tuturlar?

D: Çətir

"Payız" şeiri

Ağacların yarpaqları saralsa,

Quşlar uzaq bir ölkəyə uçsa,

Göy tutqun olsa, yağış yağsa,

İlin bu vaxtı payız adlanır.

S: pəncərədən baxaq ilin hansı vaxtı olduğunu deyək.

Və payızda dəyişən bir şey var (uşaqların cavabları). Ağaclara nə olur (uşaq cavabları)

Masaya yaxınlaşırıq, masalarımızın üstündə nələrin olduğunu gör. Bu nədir? əlbətdə bunlar yarpaqdır, amma yarpaqlarımız nə rəngdədir?

Yaşıl, sarı, qırmızı.

S: düz, uşaqlar, gəlin onlarla oynayaq.

Rüzgar əsir

Zərbələr, zərbələr

Sarı yarpaqlar

Ağacın göz yaşları

Və yarpaqlar uçur

Yol boyu dövrə vurur

Yarpaqlar tökülür

Sağ ayağımızın altındadır.

Uşaqlar rəngli yarpaqları götürürlər, havaya atırlar və fırlanırlar.

S: Yarpaqlar necə də gözəl tökülür! Onların çoxu var! Gözəl bir xalça ilə yerə uzanırlar.

Gəlin açıq oyun oynayaq "Yarpaqları toplamaq"

Yarpaqlar yerə qoyulur. Uşaqlar hər dəfə bir yarpaq götürməli, müəllimə gətirməli və hansı vedrə qoyulacağını təyin etməlidirlər (yarpaqların rənginə görə vedrələr).

Uşaqlar, yarpaqlar harada böyüyür?

D: ağaclarda

S: ağaclarda doğrudur. Xurma ilə bir ağac çəkək.

Əvvəlcə barmaq gimnastikasının köməyi ilə ovuclarımızı yoğururuq, birlikdə edək.

Uşaqlarda sehrli ovuclarınız varmı?

Onlarla birlikdə rəsm çəkə bilərsiniz

Onlarla oynaya bilərsən

Alqış, alqış, alqış

Gəlin birlikdə çəkək

Və bir-birinizə kömək edin

"Payız" barmaq oyunu

Külək meşənin arasından keçdi, (Ovucların hamar, dalğa kimi hərəkətləri)

Külək yarpaqları saydı:

Budur palıd, (Bir barmağınızı iki əlinizə bükün)

Budur ağcaqayın ağacı

Budur oyulmuş dağ külü,

Budur qızıl ağcaqayın,

Budur ağcaqayın son yarpağı (Sakitcə avuçlarını masanın üstünə qoyun)

Külək cığırı atdı.

S: Əlbətdə ki, bir-birimizlə rəsm çəkəcəyik və bir-birimizə kömək edəcəyik.

Gəl stullara oturaq işimizə gələk.

Uşaqlar ovuclarınızı bir kağıza necə qoya biləcəyinizi göstərir (uşaqlar göstərir)

Bir əlinizi bir boşqab qəhvəyi boyaya batırın, əlinizi çarşafın üstünə qoyun. Bu ağacı əldə etdik. (Tutacaqları nəm bir parça ilə silirik)

Ağaclarda başqa nə çatışmır? (yarpaqlar, indi də yarpaqları barmaqlarımızla basacağıq, barmağımızı yaşıl boyaya batıracağıq və taxta üzərində çap etməyə başlayacağıq. Sonra qırmızı rəngdə isladırıq, çünki ağacda yarpaqlar müxtəlif rənglidir, sonra isladırıq. sarı və narıncı və ağacımıza basdırın. Ağacdan yerə bir az daha yarpaq tökülür, buna görə ağacın altına bəzi izlər çəkilə bilər! Yaxşı, gəlin biraz istirahət edək.

Fizminutka

Bir ağac gövdəsi (ovuclarınızı arxa tərəfinizlə bir-birinizə basın)

Baqajda bir çox budaq var (barmaqlar yayılır)

Budaqdakı yarpaqlar yaşıl rəngdədir. (əllərinizi və barmaqlarınızı silkələyin)

Uşaqlar, bir az rahatlayaq, məşqləri edək.

İstirahət. Ağaclar yellənir. Yarpaqlar uçur. (sakit musiqini ifa etmək üçün)

S: Nə gözəl payız ağaclarını çıxartdın, bu gözlər üçün bir ziyafətdir! Çox parlaq, sehr kimi!

Dostları nəyi sevirsən? (uşaq cavabları) Bu gün sizinlə nə etdik (Rəsm) Nə çəkdik (Yarpaqlar və bir ağac) Və necə bir ağac çəkdik, köməyi ilə (Ladoşek) Və yarpaqları necə çəkdik? (Barmaqlarla) Rəsm etməyi sevirdiniz?

S: Xurma ilə oynadıq,

Əllərimizlə çəkdik

Gəlin gülümsəyək və sonra

Gəlin birlikdə şənliklə ayrılaq.

Svetlana Tomilina
Perspektivli rəsm planı (sentyabr, oktyabr) birinci kiçik qrup

1 sentyabr

Proqram materialının mənimsənilməsinin keyfiyyətinə nəzarət

Uyğunlaşma dövründə fərdi dərslər aparılır, uşaqlar ilə söhbətlər, oyuncaqların nümayişi, əyləncələr, fərdi uşaqlarla əyləncəli fəaliyyətlərin təşkili və alt qruplar uşaqların istəklərinə uyğun olaraq.

"Gülməli şəkillər"

Leonova N.N. ilə. 33 1. Y. Vasnetsovun illüstrasiyalarından istifadə edərək kitab qrafika ilə tanış olmaq;

2. Uşaq kitablarında şəkillərə baxmağa maraq oyatmaq; 3. Estetik qavrayışı inkişaf etdirin. Qələm qutuları (ətrafında oynamaq) ; oyuncaq telefon; hər uşaq üçün oyuncaqlar (ətrafında oynamaq); rəngli qələmlər; hər uşaq üçün albom kağızı.

Söhbət; barmaq oyunu. 1. Rus xalq uşaq şerinin oxunması "Magpie-ağ tərəfli"; Y. Vasnetsovun kitabından bunun üçün illüstrasiyalara baxmaq.

2. Barmaq oyunları "Biz bu gün boyalı» .

"Sehirli Fırça"

Leonova N.N., s. 36 1. Uşaqların marağını artırın boyalarla boyama; 2. fırçanı düzgün tutmağı, boyaya batırmağı, bankanın kənarındakı artıq boyanı götürməyi, fırçanı suda yaxalayıb qurutmağı öyrətmək; 3. Qrafik materialların qorunub saxlanmasına ehtiyac barədə fikir verin. Gözəl püskül (ətrafında oynamaq);

Hər uşaq üçün: fırçalar, boyalar (bir rəng, mənzərə təbəqəsinin 1/2-si. 1. Sürpriz an.

2. Söhbət.

Ay Mövzu, ədəbiyyat Proqramın məzmunu Material və avadanlıq Metod və texnika Uşaqlarla birgə fəaliyyət Valideynlərlə birgə fəaliyyət

1 OKTYABR

"Payız"

Leonova N.N. ilə. 40 Mövsüm - payız, onun əlamətləri barədə bir fikir verin; payızın imicinə emosional münasibət formalaşdırmaq; vuruşlarla, ritmik olaraq öyrənmək çəkmək yapışma texnikasından istifadə edərək yarpaqlar; bir fırça ilə sınaq üçün şərait yaratmaq; birgə yaradılış metodunun istifadəsini təşviq etmək; kollektiv olaraq təbiət görüntüsü yaratmaq qabiliyyətini inkişaf etdirmək. Rəsm əsərləri: "Qızıl payız" I. Levitan, "Qızıl payız" L. Brodskaya; molbert; mavi rəsm kağızı ölçüsü; fırçalar; boyalar: sarı, qırmızı, narıncı; şeir Z. Fedorovskaya. Söhbət; mövzuya dair illüstrasiyalara baxmaq "Payız" , Bədən tərbiyəsi. dəqiqə. Z. Fedorovskayanın bir şeirini oxumaq "Boyanın kənarında payız yetişdirildi ..."

Rəsmlərin sərgisi.

"Gözəl yarpaqlar"

Leonova N.N. ilə. 41 Uşaqların çap şəklində bir şəkil yaratma marağını artırın (çap); boyalar konsepsiyasını bədii material kimi genişləndirmək; boyanın yarpaqlara necə vurulacağını öyrənmək (petiole tutun və hamama batırın, boyalı tərəfi ilə arxa plana çəkin; rəng və forma hissini inkişaf etdirin; parlaq, gözəl təbiət hadisələrinə maraq inkişaf etdirin. Gözəl payız yarpaqları uşaq sayı boyunca güclü və kifayət qədər uzun bir petiole olan kiçik ölçülü sadə bir formalı; böyük formatlı bir mavi kağız; zəngin sarı, qırmızı, narıncı boya ilə 2-3 küvet; nəm salfetlər; örtük üçün kətan iş zamanı masa; AK Tolstoyun bir şeiri "Payız" Şeir oxumaq "Payız" A. K. Tolstoy; Söhbət; Valideynlərə övladlarının hansı rəsmlər çəkdiyini göstərin; uyğun bir ev mühiti yaratmağı barədə məsləhət verin.

"Meh"

Leonova N.N. ilə. 43

Təsvir yollarını göstərin "Rəqs" külək; öyrənməyə davam edin çəkmək fırça - sərbəst xaotik xətlər çəkin; texnika haqqında bir fikir verin rəsm"Yaş"; bədii ifadə vasitəsi kimi xəttlə sınaq üçün şərait yaratmaq; uşaqları mavi ilə tanış etmək; bir göz inkişaf etdirmək, bir vərəqdə gezinme bacarığı, nə zaman ondan kənara çıxmaq rəsm; məhsuldar fəaliyyətə maraq yaratmaq. Eyni ölçülü ağ kağız vərəqləri, mavi gouache boyası, nazik fırçalar, bir banka su, süngərlər, salfetlər; mavi rəngli əşyalar; usaq seiri "Bullfinches"... Uşaq şerini oxumaq "Bullfinches"; Söhbət aktivdir mövzu: "Külək"; Dinamik fasilə "Snegirek"... At uşaq yaradıcılığı sərgisi mövzu: "Bullfinches".

"Payız yağışı"

Leonova N.N. ilə. 44 Uşaqların payız əlamətləri barədə fikirlərini genişləndirin; öyrənmək çəkmək rəngli qələmlərlə payız yağışı; əlinizdə bir qələm tutma, təzyiqi tənzimləmək qabiliyyətini birləşdirmək; uşaqlarda məhsuldar fəaliyyətə maraq aşılamaq. Buludlu payız havasını əks etdirən şəkillər (proqrama uyğun olaraq) "Uşaqlıq"); bir bulud şəkli ilə boş; rəngli qələmlər; G. Lagzdynin şeiri "Groh-Groh!", "Yağış"... G. Lagzdynin bir şeirini oxumaq "Groh-Groh!"; uşaqlarla söhbət; barmaq oyunu "Yağış, daha çox!" Gec payız havasını əks etdirən məşhur sənətkarların rəsmlərinin araşdırılması; Di "Yağış"

Açıq sinif

ikinci kiçik qrupda rəsm çəkmək üçün

Mövzu: "Uğur böceği"

Proqram məzmunu:

1. Uşaqlara bir həşəratın ifadəli şəkli çəkməyi öyrət.

2. Yaşıl yarpağa əsaslanan bir kompozisiya yaratmağı öyrənməyə davam edin.

3. Gouache ilə rəngləmə texnikasını inkişaf etdirmək üçün iki rəsm alətini birləşdirmək bacarığı - bir fırça və bir pambıq çubuq.

4. Forma və rəng hissi, böcəklərə maraq inkişaf etdirin.

5. Uşaqlarda uğur böceği haqqında şeirin məzmununa duyğusal bir cavab vermək.
6. Təbiətin gözəlliyini görmək, kövrəkliyini anlamaq, qorumaq arzusunu oyatmaq qabiliyyətini inkişaf etdirmək.

Avadanlıq:

Oyuncaq "Uğur böceği" və ya bir böceği təsvir edən bir şəkil (şəkil). Vərəqlər bir yarpaq şəklində kəsilmiş və yaşıl rəngə boyanmışdır. Qırmızı və qara gouache. Fırçalar və pambıq çubuqlar.

Arxa təbəqələr, tökülməyən su, fırçaları ləkələmək üçün salfetlər.

İlkin iş:

1. Uğur böceğinin müşahidəsi.

2. Uşaq bağçasını öyrənmək:

Uğur böceği,

Qara baş,

Göyə uçun

Bizə çörək gətirin

Qara və ağ

Yalnız yanmamış.

Dərsin gedişi:

Uşaqlar, görün bu gün qonağımız kimdir , (Bir şəkil və ya oyuncaq göstərmək).Tanıyırsan?
Bu uğurlu böcəkdir, tez-tez gəzinti zamanı ladybirds ilə qarşılaşırdıq.
Bizə bunların nə olduğunu deyin ladybuglar? Xoşunuza gəlirmi? Niyə? Bu həşəratla görüşərkən özünü necə aparmaq lazımdır?

Doğru olaraq ladybirds qorumalısınız. Andrey Usachev tərəfindən yazılmış hekayəni dinləyin. Bir uğur böceği hekayəsini izah edir.

LADYBUG

Bir vaxtlar bir uğur böceği var idi. Bir dəfə evindən çıxdı və parlaq bir günəş gördü. Və bir ladybug gördüm. Gülümsədi və isti şüalarla onu qıdıqladı. Günəş uğur böceğinin arxasını yandıranda hamı onun ləkəsi olmadığını gördü. Məhəllədəki bütün böcəklər ona gülməyə başladı.

Qara ləkələriniz yoxdursa nə böcəksiniz, dedilər.

Sən sadəcə qırmızı böcəksən, - deyə digərləri əks-səda verdi. Günəş belə buludların arxasında itdi. Və böcək ağlamağa başladı, amma sonra günəş yenidən çıxdı. Uğur böceği ağlamağı dayandırdı, üzünü günəşə tutdu və bir-birlərinə gülümsəməyə başladılar.

Gəlin böcəklərə qara ləkələr tapmaqda kömək edək. İndi qara ləkələri olan bir ladybug çəkəcəyik. Razısan? Ancaq əvvəlcə bəzi bədən tərbiyəsi edəcəyik.

Bədən tərbiyəsi "Ladybugs".

Biz ladybugs (tullanma) -

Sürətli və çevik (yerində qaçmaq)!

Şirəli otların üstündə sürünürük (dalğalı əl hərəkətləri),

Və sonra meşədə gəzməyə çıxacağıq (bir dairədə gəzirik).

Meşədə, yaban mersini (uzanırıq) və göbələk (çölə atırıq) ...

Gəzməkdən (əyilmədən) yorğun ayaqlar!

Və uzun müddət yemək istəyirik (qarnını sığallayaraq) ...

Evə daha tez uçacağıq (yerlərimizi "uçuracağıq")!

Uşaqlar, indi bu yaşıl yarpağa (yarpağı göstərən) bir uğur böcəyi çəkəcəyik. Budur biri. (Tamamlanmış rəsm nümunəsinin nümayişi).

Uğur böceğinin belinin forması nədir? Dəyirmi. Nə rəng? Qırmızı. Qırmızı arxanı bir fırça ilə rəngləmək rahatdır.

Arxa tərəfdən rəsm çəkərkən bir fırça ilə asanlıqla, yalnız bir istiqamətdə sürdüyümüzü unutmayın.

Sonra fırçanı bir suda yaxşıca yuyun, digərində yuyun və fırçanın yuxusunu bir salfetin üzərinə batırın. Quaş boyası ilə boya çəkirik, amma artıq suyu sevmir. İndi fırçanın yuxusunu qara boyaya batırın və uğur böceğinin başını yarımdairəyə çəkin. Üzərinə boya çəkin.

Məqsəd: Uşaqların aktiv söz ehtiyatlarını duyğuları ifadə edən sözlər (hirs, kədər, əyləncə) vasitəsi ilə genişləndirmək; bir konturda (sağ, sol, orta) çəkməyi öyrənin; bədii bacarıqların inkişafı, qələmi düzgün tutma bacarığı; səmimi münasibət və ünsiyyət bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

Yükləmə:


Önizləmə:

2. kiçik qrup üçün OOD mücərrəd.

Bədii yaradıcılıq (rəsm)

"Bir-birimizə gülümsəyəcəyik."

Məqsəd: Uşaqların duyğu sözləri ilə aktiv söz ehtiyatının genişləndirilməsi(hirs, kədər, əyləncə); öyrənmək kontur üzərində çəkin(sağ, sol, orta); inkişaf bədii bacarıq, qələmi düzgün tutma bacarığı; səmimi münasibət inkişaf etdirməkbir-birimizi və ünsiyyət bacarıqları.

Material: oğlan və qızların üzlərinin qələmləri, qələmlər.

Dərsin gedişi:

1. Org. an. Salam.

Nə möcüzə - möcüzələr:

Bir əl və iki əl!

Budur sağ xurma,

Budur sol xurma.

Mən sizə ərimədən deyəcəyəm,

Hamının ələ ehtiyacı var, dostlar.

Güclü əllər davaya tələsməyəcəklər.(hərəkəti təqlid edin)

Xeyirxah əllər köpəyi ərköyün edəcək.

Ağıllı əllər heykəltəraşlıq edə bilər.

Həssas əllər necə dost olmağı bilirlər.(hamı əl-ələ verir)

2. Əsas hissə.

Xahiş edirəm mənə sualı cavablandırın - mehriban uşaqlarsınız?(Dostluq).

Nə mehriban uşaqlar var? (Döyüşməyin, dava etməyin, oyuncaqları paylaşın, təslim olunbir-birimizi yaxşı, xoş sözlər deyirlər,təbəssüm və s. ... və s.). Dostluq, insanların bir-birinə yaxın olmaq, birlikdə oynamaq, mübahisə etməmək, hər şeyi paylaşmaq istədikləri zamandır. Dostluqdostların gülüşü.

Uşaqlar və içəridə qrup dostlarınız var? Özünüzə yaxınlaşındost , ona yaxşı sözlər söylə, qucaqla vətəbəssüm.

Yetkinlər və uşaqlar dost ola bilərmi?(Bacarmaq) ... Hamısı yanıma gəl. (Uşaqlar gündəmə gəlir. Müəllim hamını qucaqlayır, hər kəsə və hər kəsə xoş sözlər deyirgülür).

F / M "Dostluq"

Əl çırpacağıq

Dostluqla, daha əyləncəlidir.

Ayaqlarımız döyüldü

Dost və güclüdür.

Dizlərimi vurdular

Sus, sus, sus.

Qulplarımız qalxır

Daha yüksək, daha yüksək, daha yüksək.

Əllərimiz fırlanır

Aşağıda batdı

Oyun - "əhval-ruhiyyə" təqlidi

Gəl sizinlə gülümsəyək ... İndi kədərləndik, qaşqabaqlı olduq.

Uşaqlar, biz sizinləyiktəbəssüm , özümüzü o qədər yaxşı, sevincli hiss edirik ki, qaşlarını qıranda dərhal kədərlənmək istəyirik.

Hər kəs dost olduqda nə qədər gözəl vətəbəssüm ... Bizimki saxlamaq istəyirikuzun müddət gülümsəyir? (Bəli).

Sizin eskizinizi edəkgülümsəyir bizdən heç bir yerə qaçmasınlar deyə. Həmişə yaxşı əhval-ruhiyyəmiz var idi.

P / G "Dost barmaqlar"

Bir iki üç dörd beş!(Sağ tərəfdəki barmaqları növbə ilə bükün.)

Güclü, mehriban,(Sol tərəfdəki barmaqları növbə ilə bükün.)

Bunlar lazım olanlardır!

Açıqdır digər tərəfdən yenidən:

Bir iki üç dörd beş!

Sürətli barmaqlar

Çox deyil ... təmiz olsa da.(Hər iki əlin barmağını dalğalandırırlar.)

3. Praktik hissə.Rəsm.

Uşaqlar, bu gün edəcəyikbir təbəssüm boya ... Bax, masanızda üzləriniz var, ancaq gözləri olmayan və olmayangülümsəyir.

(Dəzgahda göstərin) Əvvəlcə gözləri sağa və sola çəkin vəgülərüz ağız ortada olacaq.

Barmağınızı harada olacağınızı göstəringöz çəkmək? Təbəssüm harada olacaq?

4. Dərs xülasəsi.

Bizim qrupda belə gülümsəmələr daha parlaq oldu. Bir-birinizə gülümsəyin... Soyunma otağına əsərlərimizi əlavə edəcəyik, hər kəsin səmimi, şən uşaqların bizimlə yaşadığını görsün.

M. A. Vasilyeva, V.V.-nin ümumi redaktorluğu ilə "Uşaq bağçasında təhsil və tədris proqramları" kitabxanası. Gerbovoy, T.S. Komarova.
Komarova Tamara Semyonovna- Moskva Dövlət Humanitar Universitetinin Estetik Təhsil şöbəsinin müdiri. M.A. Rusiya Federasiyasının Əməkdar Elm Xadimi, Pedaqoji Elmlər doktoru, professor, Beynəlxalq Pedaqoji Təhsil Elmləri Akademiyasının həqiqi üzvü, Beynəlxalq Pedaqoji Akademiyanın həqiqi üzvü, Təhlükəsizlik, Müdafiə və Hüquq Mühafizəsi Problemləri Akademiyasının həqiqi üzvü Şoloxova. Məktəbəqədər pedaqogikanın müxtəlif məsələləri, pedaqogika tarixi, estetik tərbiyə, uşaq yaradıcılığının inkişafı və bədii və yaradıcılıq qabiliyyətləri, məktəbəqədər və ibtidai sinif uşaqlarının tərbiyə və tədrisində davamlılıq, çoxsaylı əsərlərin müəllifi elmi məktəb. T.S. rəhbərliyi altında Komarova 90-dan çox namizədlik və doktorluq dissertasiyası müdafiə etmişdir.

Ön söz

Rəsm, modelləşdirmə və aplik daxil olmaqla vizual fəaliyyət məktəbəqədər uşaqların hərtərəfli inkişafı üçün böyük əhəmiyyətə malikdir. Uşaqları cəlb edir, müstəqil olaraq gözəl bir şey yaratmaq imkanı ilə onları sevindirir. Və bu, uşağın birbaşa hissləri ilə aldığı şəxsi təcrübəsinin toplanmasını və genişləndirilməsini tələb edir; uğurlu rəsm, modelləşdirmə və tətbiqetmə ustalığı. Bir məktəbəqədər uşaq müəssisəsində uşaqları vizual fəaliyyətə 2-3 yaşdan başlayaraq başlamaq lazımdır.
Bu dərslik M. A. Vasilieva, V. V. tərəfindən redaktə edilmiş "Uşaq bağçasında təhsil və tədris proqramı" üzərində işləyən müəllimlərə ünvanlanıb. Gerbovoy, T.S. Komarova, ikinci kiçik qrupda sənət dərslərinin təşkili və aparılması üçün.
Kitabda ikinci kiçik qrup üçün vizual fəaliyyət proqramı, il üçün planlaşdırma işləri və rəsm, modelləşdirmə və tətbiqetmə siniflərinin xülasəsi yer alıb. Dərslər tədris olunmalı olduğu qaydada təşkil olunur. Ancaq bu, müəllimlərin kitabın gedişatını kor-koranə izləmələri lazım olduğu anlamına gəlmir. Dərslərin ardıcıllığının dəyişdirilməsi - qrupun xüsusiyyətləri (məsələn, uşaqlar ilk kiçik qrupdan bir məktəbəqədər təhsil müəssisəsində böyüdülmüşdür), regional xüsusiyyətlər, bir-biri ilə əlaqəli olan iki sinif arasındakı boşluğu azaltmaq ehtiyacı ilə diktə edilə bilər. məzmun və s.
Təlimatda göstərilən dərslər aşağıdakı müddəalar əsasında hazırlanmışdır.
Vizual fəaliyyət məktəbəqədər təhsil müəssisəsindəki bütün təhsil və tərbiyə işlərinin bir hissəsidir və bütün sahələri ilə əlaqəlidir. Bir uşağın tərbiyəsi və inkişafı üçün xüsusi əhəmiyyət kəsb edən oyun, rəsm, modelləşdirmə və aplikasiya fəaliyyətləri arasındakı əlaqədir. Çox yönlü əlaqə uşaqların həm görmə fəaliyyətinə, həm də oyuna marağını artırır. Bu vəziyyətdə müxtəlif ünsiyyət formalarından istifadə etmək lazımdır: oyun üçün şəkillər və məhsulların yaradılması ("kukla küncündə gözəl bir peçete", "oyuncaqlar-heyvanlar üçün bir müalicə" və s.); oyun metodları və üsullarından istifadə; oyun və sürpriz anların, vəziyyətlərin istifadəsi ("ayı ilə dostluq etmək" və s.); obyektlərin rəsm, modelləşdirmə, tətbiqetmə, oyun mövzularında tətbiqi ("" Ovçular və Hares "(" Sərçələr və Pişik ") açıq oyununu necə oynadıq" və s.)
Uşaq yaradıcılığının inkişafı üçün estetik inkişaf mühiti yaratmaq, tədricən uşaqları bu prosesə cəlb etmək, onlara qrupun rahat, gözəl mühitindən sevinc, zövq vermək, oyun guşələrini yaratmaq lazımdır; qrupun dizaynına uşaqların yaratdığı fərdi və kollektiv rəsmləri, tətbiqetmələri daxil etmək. Dərslərin estetik dizaynı böyük əhəmiyyətə malikdir; dərslər üçün uğurlu material seçimi, rahat və rasional yerləşdirmə; müəllimlərin hər bir uşağa xeyirxah münasibəti, dərsin emosional cəhətdən müsbət atmosferi; böyüklərin uşaq rəsmlərinə, modelləşdirməyə, tətbiqetmələrə hörmətli münasibəti.
Uşaqların hər hansı bir qabiliyyətinin inkişafı obyektlərin və hadisələrin birbaşa idrak təcrübəsinə əsaslanır. Hər cür qavrayış növünü inkişaf etdirmək, cisimlərin və onların hissələrinin forma və ölçüsünə yiyələnmə prosesinə hər iki əlin (və ya barmaqların) əl konturu boyunca alternativ hərəkətləri daxil etmək lazımdır ki, əl hərəkəti görüntüsü sabit olsun. və bunun əsasında uşaq şəkillər yarada bilər. Bu təcrübə daim zənginləşdirilməli və inkişaf etdirilməli, onsuz da tanış olan obyektlər haqqında məcazi fikirlər formalaşdırılmalıdır.
Uşaqlarda yaradıcı həllərin sərbəstliyini inkişaf etdirmək üçün onlara müxtəlif formalı cisimlərin şəkillərini yaratmaq üçün vacib olan formalaşdırıcı hərəkətləri, əl hərəkətlərini öyrətmək lazımdır - əvvəlcə sadə, daha sonra isə daha mürəkkəbdir. Bu, uşaqlara ətrafdakı dünyanın müxtəlif obyektlərini və hadisələrini təsvir etməyə imkan verəcəkdir. Uşaq ikinci kiçik qrupdakı formalaşdırıcı hərəkətləri nə qədər yaxşı mənimsəsə, gələcəkdə yaradıcılıq nümayiş etdirən hər hansı bir obyektin şəkillərini daha asan və daha sərbəst yaradacaqdır. Məlumdur ki, hər hansı bir məqsədyönlü hərəkət bu barədə mövcud fikirlər əsasında istehsal oluna bilər. Əl hərəkəti konsepsiyası vizual və kinestetik (motor-toxunma) qavrayış prosesində formalaşır. Rəsm və heykəltəraşlıqda əlin formalaşdırma hərəkətləri fərqlidir: rəsmdə təsvir olunan cisimlərin məkan xüsusiyyətləri kontur xətti ilə, heykəltəraşlıqda isə kütlə, həcmlə çatdırılır. Rəsm zamanı əl hərəkətləri xarakterinə görə (təzyiq, diapazon, müddət) fərqlənir, buna görə pedaqoji prosesə daxil olan hər bir vizual fəaliyyət növünü ayrı-ayrılıqda nəzərdən keçiririk. Eyni zamanda, bütün vizual fəaliyyət növləri bir-biri ilə əlaqəli olmalıdır, çünki uşaqların hər birində ətrafdakı həyat obyektləri və hadisələri, oyunlar və oyuncaqlar, nağıl obrazları, uşaq qafiyələri, tapmacalar, mahnılar və s. Forma verən hərəkətlərə yiyələnmək uşaqlara yaradıcılıq sərbəstliyi verir, müəllimin təsvir yollarını daim göstərməsini tələb edir, uşaqların təcrübəsini aktivləşdirməyə imkan verir ("Formanı barmaqlarınızla izlədiyiniz zaman çəkəcəksiniz") .
Rəsm, modelləşdirmə və tətbiqetmə şəkillərinin yaradılması və yaradıcılığın formalaşması eyni zehni proseslərin (qavrayış, təsəvvür, düşüncə, təxəyyül, diqqət, yaddaş, əl bacarığı) inkişafına əsaslanır. tərbiyəçi onların inkişafına ehtiyac olduğunu xatırlayırsa, vizual fəaliyyət prosesi.
Bütün siniflərdə uşaqların fəaliyyətini, müstəqilliyini və yaradıcılığını inkişaf etdirmək lazımdır. Ətrafda maraqlı gördüklərini, bəyəndiklərini xatırlamağa təşviq edilməlidir; obyektləri müqayisə etməyi öyrətmək; uşaqların təcrübələrini aktivləşdirərək, əvvəlcədən hansı oxşar şeyləri çəkdiklərini, heykəl qoyduqlarını, necə etdiklərini soruşmaq; bu və ya digər əşyanı necə təsvir edəcəyini başqalarına göstərmək üçün uşağa zəng edin.
Hər dərs uşaqlar tərəfindən yaradılan bütün şəkillərin kollektiv təhlili ilə başa çatmalıdır. Uşaqların dərsin ümumi nəticəsini görməsi, müəllimin öz işlərini qiymətləndirməsini eşitməsi, əllərində olan söhbətdə, əşyaların, hadisələrin ifadəli obrazlarının qiymətləndirilməsində fəal iştirak etməsi vacibdir; belə ki, hər uşaq öz işini digər uşaqların işi arasında görsün. Uşaqların yaratdığı obrazların qiymətləndirilməsi prosesində diqqətini ən maraqlılarına cəlb etmək, müsbət emosiyalar oyatmaq vacibdir. Bu, sənətə olan marağını artırmağa kömək edir.
İkinci kiçik qrupun uşaqları ilə işləyərkən tərbiyəçilər hər bir uşağın və bütövlükdə bütün qrupun şəxsi təcrübəsini nəzərə almalıdırlar. Hər qrupun xüsusiyyətləri uşaqların yaşına görə müəyyən edilə bilər (bir qrupda bir az daha böyük uşaqlar ola bilər; eyni qonşuluqda və ya fərqli bölgələrdə yaşayan uşaqlar; qrup bu qrupa birinci qrupdan köçmüş uşaqlardan ibarət ola bilər. kiçik qrup). Tərbiyəçilər, qruplarının xüsusiyyətlərini anlamaq və vizual fəaliyyət üzərində işi buna uyğun olaraq düzəltmək, qrupun ilk kiçik qrupda tərbiyə almış uşaqlardan və ya uşaqlardan ibarət olduğu hallarda vəzifələri çətinləşdirmək vəzifəsi ilə qarşılaşırlar. , əksər hallarda, 2-4 ay yaşlı ... Fəsadlar daha geniş materialların istifadəsindən (daha çox rəng, qalın pastel, sanguine daxil edilməsi), şəkillərin sayında artımdan (bir Milad ağacı, kukla və s. Deyil, bir neçə) və s. İbarət ola bilər.
Bu təlimatda təqdim olunan mühazirə qeydlərində aşağıdakı başlıqlar ayrılmışdır.
Proqram məzmunu.Bu bölmə dərsdə hansı öyrənmə və inkişaf tapşırıqlarının həll olunduğunu göstərir.
Dərsi keçirmək üçün metodika.Bu hissədə dərsin aparılması metodikası, uşaqlar üçün əyani tapşırıq və nəticə əldə etmək üçün tədricən istiqamət açıqlanır.
Materiallar.Bu bölmə şəkillər yaratmaq üçün lazım olan bütün əyani və vərəqələrin siyahısını verir.
Digər peşə və fəaliyyətlərlə əlaqə.Sinopsisin bu hissəsi, dərsin təhsil və tərbiyə işinin müxtəlif bölmələri ilə, oyunlar və digər fəaliyyətlərlə mümkün əlaqəsini göstərir. Münasibət qurmaq və həyata keçirmək uşaqlara cisimlər və hadisələr haqqında bilikləri şaxələndirməyə, təcrübələrini zənginləşdirməyə imkan verəcəkdir.
Bəzi dərslərin tezislərində müəyyən bir mövzu, fəaliyyət növü üçün seçimlər təklif edirik. Bu, müəllimlərə eyni vizual tapşırıqların fərqli tematik məzmunda həll oluna biləcəyini anlamaq və gələcəkdə siniflər üçün fənlər seçimində yaradıcı olmaq imkanı verir.
İkinci kiçik qrupda, iki həftədə bir dəfə 1 rəsm dərsi, 1 modelləşdirmə dərsi və 1 tətbiqetmə dərsi. Ümumilikdə ayda 10 dərs keçirilir (4 rəsm, 4 modelləşdirmə və 2 tətbiq üçün). Bir tədris ilində 9 akademik ay var və bu səbəbdən təxminən 90 dərs var. Bir neçə ayda, 4,5 həftə (bir ayda 31 gün varsa) və bu ay bir dərs əlavə edilərsə, müəllim qeydlərə daxil edilmiş dərs seçimlərindən götürə bilər və ya öz mülahizəsinə görə bir dərs seçə bilər.
Ümid edirik ki, bu kitab məktəbəqədər təhsil müəssisələrinin müəllimlərinə 3-4 yaşlı uşaqların rəsm tədqiqi, modelləşdirmə və tətbiqi ilə bağlı işlərin təşkili, yaradıcılıqlarının inkişafında kömək edəcəkdir.

Gözəl Sənətlər Proqramı

Estetik qavrayışı inkişaf etdirmək; uşaqların diqqətini ətrafdakı əşyaların (oyuncaqların), təbiət obyektlərinin (bitkilər, heyvanlar) gözəlliyinə cəlb etmək, sevinc hissi oyatmaq. Vizual fəaliyyətlərə maraq yaratmaq. Sadə əşyaların və hadisələrin rəsm, modelləşdirmə, tətbiqetmə, ifadə qabiliyyətini çatdırmaqda təsvir etməyi öyrətmək.
Bir obyektin araşdırılması prosesinə hər iki əlinizin cisimdəki hərəkətlərini, əllərinizlə tutaraq, bir əlinizlə kontur boyunca, sonra digər əlinizlə hərəkətlərinizi gözlərinizlə izləyin.
Təbiət obyektlərində, uşaq geyimlərində, şəkillərində, xalq oyuncaqlarında (Dymkovo, Filimonov oyuncaqları, yuva kuklaları) rənglərin gözəlliyini görmək qabiliyyətini inkişaf etdirmək.
Təbiətin gözəlliyinə, sənət əsərlərinə (kitab illüstrasiyaları, əl işləri, ev əşyaları, geyim) müsbət emosional reaksiya verin.
Rəsmlərdə, modelləşdirmədə, tətbiqetmələrdə həm fərdi, həm də kollektiv kompozisiya yaratmağı öyrənin.

Rəsm

Uşaqlara ətrafdakı cisimlərin və təbiətin gözəlliyini (ağ buludlu mavi səma; yerə rəngli yarpaqlar tökülən; qar dənələri yerə tökülən və s.) Təsvirlərdə çatdırmağı təklif edin.
Əzələlərinizi gərginləşdirmədən və ya barmaqlarınızı sıxmadan qələmi, keçə qələmi necə tutmağı, düzgün fırçalamağı öyrətməyə davam edin; rəsm prosesində bir qələm və fırça ilə əlin sərbəst hərəkətinə nail olmaq. Fırçaya boya çəkməyi öyrənin: bir boya qabına yumşaq bir şəkildə batırın, yuxunun yüngül bir toxunuşu ilə bankanın kənarındakı artıq boyanı götürün, fərqli rəngli boya götürməzdən əvvəl fırçanı yaxşı yuyun. . Yuyulmuş fırçanı yumşaq bir parça və ya kağız dəsmalda qurutmağı öyrət.
Rəng adları (qırmızı, mavi, yaşıl, sarı, ağ, qara) haqqında məlumatları birləşdirmək, çalarları (çəhrayı, mavi, boz) təqdim etmək. Uşaqların diqqətini təsvir olunan obyektə uyğun bir rəng seçiminə cəlb etmək.
Uşaqları dekorativ fəaliyyətə cəlb etmək: Dymkovo naxışları ilə oyuncaqların (quş, keçi, at və s.) Siluetlərini və müəllim tərəfindən kəsilmiş əşyaları (nəlbəki, əlcəklər) bəzəməyi öyrətmək.
Xəttlərin, vuruşların, ləkələrin, vuruşların (yarpaqlar ağaclardan tökülür, yağış yağır, "qar fırlanır, bütün küçə ağdır", "yağış, yağış, damla, damla, damla ..." ritmik rəsmini öyrətmək. və s.).
Sadə obyektləri təsvir etməyi, müxtəlif istiqamətlərdə düz xəttlər (qısa, uzun) çəkməyi, onları keçməyi (zolaqlar, lentlər, cığırlar, hasar, damalı dəsmal və s.) Öyrən. Uşaqları müxtəlif formalı obyektlərin (yuvarlaq, düzbucaqlı) və müxtəlif forma və cizgilərin birləşməsindən ibarət olan əşyaların (fincan, qar adamı, toyuq, arabası, qoşqu və s.) Təsvirinə aparın.
Sadə süjet kompozisiyaları yaratmaq bacarığını formalaşdırmaq, bir cisim şəklini təkrarlamaq (saytımızda Milad ağacları, tumblers gəzinti) və ya müxtəlif cisimləri, böcəkləri və s. Təsvir etmək (böcəklər və qurdlar çəmənlikdə sürünür; çörek yol boyunca yuvarlanır və s.). Uşaqları vərəq boyunca şəkillər yerləşdirməyi öyrənin.

Kalıplama

Modelləşdirməyə maraq yaradın. Gil, plastilin, plastik kütlənin xüsusiyyətləri və modelləşdirmə metodları barədə fikirləri birləşdirmək.
Topları düz və dairəvi hərəkətlərlə gəzdirməyi, yaranan çubuğun uclarını birləşdirməyi, topu hər iki əlinizin ovucları ilə əzərək düzəltməyi öyrənin.
Uşaqları itilənmiş bir çubuqdan istifadə edərək heykəlli əşyaları bəzəməyə təşviq edin.
Bir-birinə basaraq birləşdirərək 2-3 hissədən ibarət obyektlər yaratmağı öyrənin.
Gildən diqqətlə istifadə etmək, lövhələr və heykəltəraşlıq əşyaları taxtaya qoymaq qabiliyyətini gücləndirin.
Uşaqlara bir neçə hissədən ibarət olan sadə əşyalar (baraban, toyuq, piramida və s.) Heykəl verməyi öyrət. Heykəllənmiş fiqurların kollektiv kompozisiyalara birləşdirilməsini təklif edin (stəkanlar dəyirmi bir rəqs aparır, alma lövhədədir və s.). Ümumi işin nəticəsini qəbul etməkdən sevinc oyandırın.

Tətbiq

Uşaqları aplike sənəti ilə tanış edin, bu fəaliyyət növünə maraq formalaşdırın. Müxtəlif formalı, ölçülü, rəngli bitmiş hissələri müəyyən bir ardıcıllıqla bir vərəqdə əvvəlcədən düzəltməyi öyrənin və sonra çıxan görüntüyü kağıza yapışdırın.
Yapışqandan diqqətlə istifadə etməyi öyrənin: yapışdırılacağı fiqurun arxasına incə bir təbəqə ilə bir fırça ilə yaydırın (xüsusi hazırlanmış bir kətan üzərində); yapışqanla ləkələnmiş tərəfi bir vərəqə tətbiq edin və salfetlə möhkəm bastırın.
Uşaqları ortaya çıxan görüntüdən zövq almağa təşviq edin. Dəqiq iş bacarıqlarını formalaşdırın.
Fərqli formalı (kvadrat, rozet və s.) Kağızdakı tətbiqetmələrdə həndəsi formalardan və təbii materiallardan obyekt və dekorativ kompozisiyalar yaratmağı, onları forma və rəngdə təkrarlamağı və dəyişdirməyi öyrənin. Ritm hissi inkişaf etdirin.

İlin sonuna qədər uşaqlar bilər
İllüstrasiyaların, xalq sənətkarlığı və sənətkarlıq əsərlərinin, oyuncaqların, əşyaların və təbiət hadisələrinin qavranılmasında emosional reaksiya göstərin; yaratdıqları fərdi və kollektiv işlərə sevinmək.
Rəsmdə
Boyanacağı materialları bilmək və adlandırmaq; proqram tərəfindən müəyyən edilmiş rənglər; xalq oyuncaqları (matryoshka, Dymkovo oyuncağı).
Fərdi obyektləri təsvir etmək, tərkibi sadə və məzmun süjetləri.
Təsvir olunan obyektlərə uyğun rənglər seçin.
Qələmlərdən, flomasterlərdən, fırçalardan və boyalardan düzgün istifadə edin.
Modelləşdirmədə
Plastik materialların xüsusiyyətlərini bilmək (gil, plastilin, plastik kütlə); onlardan hansı əşyaların heykəllənə biləcəyini başa düş.
Kiçik yumruları böyük bir gil parçasından ayırın, onları ovucların düz və dairəvi hərəkətləri ilə gəzdirin.
Müxtəlif heykəltəraşlıq üsullarından istifadə edərək 1-3 hissədən ibarət müxtəlif əşyaları heykəltəraşlıq edin.
Tətbiqdə
Hazır şəkillərdən obyektlərin şəkillərini yaradın.
Müxtəlif formalı kağız boşluqlarını bəzəyin.
Təsvir olunan obyektlərə uyğun rəngləri seçin və öz istəyinizlə; materialları diqqətlə istifadə edin.

İl üçün proqram materialının təxmini paylanması

Sentyabr

Dərs 1. "Qələm və kağız ilə tanışlıq" rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqlara qələmlə rəsm çəkməyi öyrədin. Bir qələmi düzgün tutmağı öyrənin, kağıza çox basmadan və barmaqlarınıza sərt sıxmamaqla, kağız boyunca aparın. Uşaqların diqqətini bir qələmin kağız üzərində qoyduğu izlərə çəkin; barmaqlarınızı çəkilmiş xətlər və konfiqurasiyalar boyunca gəzdirməyi təklif edin. Vuruşların cisimlərlə oxşarlığını görməyi öyrənin. Boya vermək istəyi inkişaf etdirin.

Dərs 2. Modelləşdirmə "Gil, plastilinlə tanışlıq"
Proqram məzmunu.Uşaqlara gilin yumşaq olduğu fikrini vermək üçün ondan heykəl düzəldə bilərsiniz, böyük bir parçadan xırda yumruları sıxa bilərsiniz. Gil və heykəltəraşlıq əşyaları yalnız lövhəyə qoymağı öyrənin, diqqətlə işləyin. Heykəltəraşlıq istəyi inkişaf etdirin.

Dərs 3. "Yağış yağır" rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqlara rəsmdə ətrafdakı həyat təəssüratlarını çatdırmağı, rəsmdə bir fenomen şəklini görməyi öyrətmək. Qısa vuruş və xətt çəkmə qabiliyyətini gücləndirin, qələmi düzgün tutun. Boya vermək istəyi inkişaf etdirin.

Dərs 4. Modelləşdirmə "Çubuqlar" ("Şirniyyat")
Proqram məzmunu.Uşaqları xırda-xırda gil çimdiklərini düzəltməyin, ovucların arasında gəzdirməyin. Dəqiq işləməyi, bitmiş məhsulları taxtaya qoymağı öyrənin. Heykəltəraşlıq istəyi inkişaf etdirin.

Dərs 5. Tətbiq "Böyük və kiçik toplar"
Proqram məzmunu.Uşaqlara böyük və kiçik yuvarlaq əşyalar seçməyi öyrət. Dəyirmi bir forma obyektləri, ölçülərindəki fərqlər haqqında fikirləri birləşdirmək. Təsvirləri diqqətlə yapışdırmağı öyrənin.

Dərs 6. "Toplara rəngli ipləri bağlayın" rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqları qələmi düzgün tutmağı öyrət; yuxarıdan aşağıya düz xəttlər çəkin; xətləri ayrılmaz şəkildə birlikdə aparın. Estetik qavrayış inkişaf etdirin. Bir obyektin şəklini sətirlərdə görməyi öyrənin.

Dərs 7. Modelləşdirmə "Fərqli rəngli qələmlər" ("Çörək samanı")
Proqram məzmunu.Çubuqları düz xurma ilə yuvarlayaraq qəliblərdə məşq edin. Gil, hamuru ilə diqqətlə işləməyi öyrənin; taxta üzərində heykəltəraşlıq əşyalar və artıq gil qoyun. Heykəl yaratmaq arzusunu inkişaf etdirmək, yaradılanlardan zövq almaq.

Dərs 8. "Gözəl nərdivanlar" rəsm(Seçim "Gözəl zolaqlı xalça")
Proqram məzmunu.Uşaqları yuxarıdan aşağıya xətt çəkməyi öyrət; dayanmadan onları düz aparın. Fırçaya boya çəkməyi öyrənin, boyadakı bütün yuxu ilə daldırın; bankanın kənarına bir yığınla toxunaraq artıq damlası çıxarın; fırçanı suda yuyun, fərqli bir rəngli boya götürmək üçün bir parça üzərində yüngül bir toxunuşla qurutun. Çiçəkləri təqdim etməyə davam edin. Estetik qavrayış inkişaf etdirin.

Dərs 9. Modelləşdirmə "Simitlər" ("Baranki")
Proqram məzmunu.Uşaqları gil ilə tanış etməyə davam edin, bir gil çubuğunu bir halqa necə bükməyi öyrənin (uclarını bir-birinə sıxaraq birləşdirin). Düz hərəkətlərlə gil bükmək qabiliyyətini gücləndirin, səliqəli şəkildə heykəl verin. Xəyali qavrayış inkişaf etdirin. Uşaqları aldıqları görüntülərdən zövq almağa təşviq edin.

Dərs 10. "Toplar yol boyunca yuvarlanır" tətbiqi(Seçim "Tərəvəzlər (meyvələr) dəyirmi qabda")
Proqram məzmunu.Uşaqları yuvarlaq əşyalarla tanış etmək. Formanı kontur boyunca birinin və digər əlinin barmaqları ilə çağıraraq (dəyirmi top (alma, naringi və s.)) İzləməyə təşviq edin. Yapışdırma üsullarını öyrənin (hissənin arxasına yapışqan səpin, fırçanın üstünə bir az yapışqan götürün, kətan üzərində işləyin, salfet və bütün xurma ilə şəkli kağıza sıxın).

oktyabr


Dərs 11. "Yarpaqların rəngli xalçası" rəsm
Proqram məzmunu.Estetik qavrayışı inkişaf etdirin, məcazi təsvirlər formalaşdırın. Uşaqlara fırçanı düzgün tutmağı öyrənin, bütün yuxu ilə boyaya batırın, bankanın kənarındakı əlavə damcı çıxarın. Kağıza bir fırça yuxusu tətbiq edərək yarpaqları çəkməyi öyrənin.

Dərs 12. "Rəngli toplar" rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqları qələmi (flomaster) kağızdan qaldırmadan, dairəvi hərəkətlərlə davamlı xətlər çəkməyi öyrət; qələmi düzgün tutun; rəsm prosesində müxtəlif rəngli qələmlərdən istifadə edin. Uşaqların diqqətini rəngli görüntülərin gözəlliyinə cəlb etmək.

Dərs 13. Tətbiq "Bir qabda böyük və kiçik alma"
Proqram məzmunu.Uşaqları yuvarlaq əşyalar yapışdırmağa öyrət. Cisimlərin ölçülərindəki fərq haqqında fikirləri birləşdirmək. Düzgün yapışdırma texnikalarını gücləndirin (fırçanın üzərinə bir az yapışqan götürün və kalıbın bütün səthinə tətbiq edin).

Dərs 14. "Üzüklər" rəsm("Rəngli sabun köpükləri")
Proqram məzmunu.Uşaqlara qələmi düzgün tutmağı, rəsmdə yuvarlaq bir forma çatdırmağı öyrət. Əlin dairəvi hərəkətini tətbiq edin. Rəsm prosesində müxtəlif rəngli qələmlərdən istifadə etməyi öyrənin. Rəng qavrayışını inkişaf etdirin. Rənglər haqqında məlumatları birləşdirin. Çox rəngli rəsmlərin təfəkküründən sevinc hissi oyat.

Dərs 15. Modelləşdirmə "Kolobok"
Proqram məzmunu.Uşaqlarda heykəltəraşlıqda nağıl qəhrəmanlarının obrazlarını yaratmaq istəklərini artırın. Gildən dairəvi hərəkətlə xurma arasına yuvarlanaraq yuvarlaqlaşdırılmış əşyaların heykəltəraşlıq qabiliyyətini gücləndirin. Gil ilə dəqiq işləmə qabiliyyətini gücləndirin. Çubuqla heykəlli şəklin üzərində bəzi detallar (gözlər, ağız) çəkməyi öyrənin.

Dərs 16. "Blow Up, Bubble ..." rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqları rəsmdə açıq oyun şəkillərini çatdırmağı öyrət. Müxtəlif ölçülü yuvarlaq bir forma obyektləri çəkmək bacarığını birləşdirmək. Boyalarla rəngləmə, fırçanı düzgün tutma qabiliyyətini inkişaf etdirmək. Rənglər haqqında məlumatları birləşdirin. Təsəvvür, təsəvvür inkişaf etdirin.

Dərs 17. Modelləşdirmə "Sevdiyiniz köpək balanıza (bala)"
Proqram məzmunu.Xəyali qavrayış və xəyali nümayəndəliklər formalaşdırmaq üçün xəyalları inkişaf etdirin. Uşaqlara modelləşdirmədə əvvəllər qazanılan bacarıqlardan istifadə etməyi öyrət. Heyvanlara qarşı xoş münasibət, onlar üçün yaxşı bir şey etmək istəyi inkişaf etdirmək.

Dərs 18. Tətbiq "giləmeyvə və alma qabda"
Proqram məzmunu.Uşaqların əşyaların forması haqqında biliklərini gücləndirin. Obyektləri ölçüsünə görə ayırmağı öyrənin. Səliqəli yapışdırmaq üçün bir salfet istifadə edərək, yapışqanın diqqətlə istifadəsində məşq edin. Təsvirləri kağız üzərində sərbəst şəkildə düzəltməyi öyrənin.

Dərs 19. Dizaynla modelləşdirmə
Proqram məzmunu.Uşaqların heykəltəraşlıqda tanış obyektlərin şəkillərini köçürmə qabiliyyətini gücləndirin. Nəyi kor etmək istədiklərini müstəqil olaraq təyin etməyi öyrənin; planı sona çatdırmaq. İşinizdən ləzzət almağı və istəyi inkişaf etdirmək.

Dərs 20. Dizaynla rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqlara şəklin məzmununu müstəqil şəkildə təsəvvür etməyi öyrət. Boyalarla çəkmək üçün əvvəllər öyrənilən bacarıqları birləşdirmək. Rəsmlərə baxmaq və onlardan zövq almaq arzusunu inkişaf etdirin. Rəng qavrayışını, yaradıcılığını inkişaf etdirin.

Noyabr


Dərs 21. "Gözəl balonlar (toplar)" rəsm
Proqram məzmunu.Uşaqları yuvarlaq əşyalar çəkməyi öyrənin. Bir qələmin düzgün tutulmasını öyrənin, rəsm prosesində müxtəlif rəngli qələmlərdən istifadə edin. Rəsm maraqlarını inkişaf etdirin. Yaradılan şəkillərə qarşı müsbət emosional münasibət oyatmaq.

Dərs 22. Tətbiq "Evlərdə rəngli işıqlar"
Proqram məzmunu.Uşaqlara yuvarlaq bir forma şəkillərini yapışdırmağı öyrənin, şəklin adını aydınlaşdırın. Dairələri rəngə görə dəyişdirməyi öyrənin. Səliqəli yapışdırmada məşq edin. Rənglər haqqında məlumatları birləşdirin (qırmızı, sarı, yaşıl, mavi).

Dərs 23. "Pretzels" qəliblənməsi
Proqram məzmunu.Düz xurma ilə gil yayma texnikasını gücləndirin. Uşaqlara əmələ gələn kolbasanı müxtəlif yollarla bükməyi öyrədin. Əsəri nəzərdən keçirmək, oxşar və fərqli cəhətləri vurğulamaq, yaradılan obrazların müxtəlifliyinə diqqət yetirmək bacarığını formalaşdırmaq.

Dərs 24. "Çox rəngli təkərlər" rəsm("Rəngli halqalar")
Proqram məzmunu.Fırçanın davamlı davamlı hərəkəti ilə yuvarlaq bir forma cisimlərini çəkməyi öyrənin. Fırçanı yumaq qabiliyyətini gücləndirmək üçün yuyulmuş fırçanın xovunu bir parça (salfet) üzərinə ləkələyin. Rəng qavrayışını inkişaf etdirin. Rənglər haqqında məlumatları birləşdirin. Uşaqlara bitmiş işlərə baxmağı öyrətmək; gözəl üzükləri belə vurğulamaq üçün.

Dərs 25. "Toplar və kublar" zolağında tətbiq

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr