Suunnitelma - yhteenveto avoimesta oppitunnista aiheesta “Kevätmaisema. Tiivistelmä vanhempien taiteellisen ja esteettisen kehityksen oppitunnista

pää / Huijaaminen aviomies

Aihe: "Kevään ensimmäinen hengitys" Vedoten kevätmaiseman esitykseen.
Oppitunnin tyyppi: yhdistetty
Varustus: vaiheittainen toteutus, maalauskopiot, esittely
Tavoitteena on muodostaa maiseman käsite kuvataiteen genreksi. Kehitä taitoja suorittaa kevätmaisema suorituskyvyn avulla.
Tehtävät:
Koulutus: - opettaa soveltamaan teoreettista tietoa sävellysmaiseman ratkaisujen laeista ja keinoista käytännön työssä.
Kehittäminen: - kyky analysoida taiteilijoiden maalauksia, tunnistaa kuva. Keinot, joita taiteilijat käyttävät tunnelman ja kauden välittämiseen. Taidot suorittaa kevätmaisema vesiväreillä märällä tekniikalla. Figuratiivinen, looginen ajattelu ja luova esitys.
Koulutus: - kouluttaa taiteellista makua, esteettistä väriaistia ja värisävyjen hienostuneisuutta. Kehitä luovaa asennetta maisemaa suoritettaessa.
UUD:
Henkilökohtainen:
- saada käsitys maiseman rakentamisesta esittämällä;
- koulutusongelman ratkaiseminen vertaamalla sitä, mikä opiskelijoiden on jo tiedossa ja omaksuttu ja mikä on vielä tuntematonta;
Säädökset:
-Aseta tavoite ja analysoi tavoitteen saavuttamisen ehdot.
- Ennustaa tulevien tapahtumien tilanne.
- suunnitelman ja toimintasarjan laatiminen.
Kognitiivinen:
- Hae tietoja käyttämällä erilaisia \u200b\u200bresursseja.
- Syy-syy-yhteys.
- Anna määritelmät käsitteille.
Kommunikaatio:
-Kyky järjestää koulutusyhteistyötä ja yhteisiä aktiviteetteja kumppaneiden kanssa
- kyky käydä vuoropuhelua ja osallistua ongelman kollektiiviseen keskusteluun, väittää kantansa.
Tuntisuunnitelma:
Oppitunnin alkamisen järjestäminen. (1-3 minuuttia)
- tervehdys
- valmiustarkastus
- mikrosumma
2. Tavoitteiden asettaminen. Motivaatio oppimistoimintaan (3-5 min)
- näyte
3. Tietämyksen päivittäminen (3-5 min)
- ongelma-vuoropuhelu
4. Uuden tiedon ensisijainen omaksuminen (8-10 min)
- uuden materiaalin viesti
5. Perustiedot (2-3 minuuttia)
- vastaus kysymykseen
6. Ohjaus käytännön työhön. (3-5 minuuttia)
7. Käytännön työ (20 min)
- kohdennetut ohitukset
- arviointikriteeri
8. Tietoa kotitehtävistä. (1-2 minuuttia)
9. Yhteenveto (1-2 min)
- yhteenveto oppitunnista.
Oppitunnin rakenne Oppitunnin kulku
1.Org hetki Terveisiä
Valmiustarkastus
Mikrosumma
2. Koulutustoiminnan toteutuminen ja motivointi Kaverit, luen runon, sinun tehtäväsi on selvittää ja kertoa minulle, mihin aikaan vuodesta runoilija kuvaili.
Ruma talven risteyksessä
Toissapäivänä lunta oli vielä,
Hän ei pidä kevään lämpimästä huolimattomuudesta,
Mutta oli niin vaikeaa suojata itseäsi!
Lumijyvät ovat valkoisia, kevyitä,
Mutta heidän kosketuksensa on kylmä
Iloinen sade kerääntyi hetkessä
Ja hajotti heidät jokea pitkin.
Poistuminen kaupungista ilman yövaloja
Katusade, ikääntyvä, pesty varovasti.
Tässä lumettomassa pimeydessä on jotain
Kevät on lävistävä ja selkeä ilme.
- Mihin aikaan tämä jae on omistettu?
Vastaus: kevät
Kiinnitä huomiota näyttöön.
Oppiaihe aihe: "kevään ensimmäinen hengitys". Maisemat.
3. Tavoitteen asettaminen Tämän päivän oppitunnin tehtävänä on täydentää kevätmaisema esitetyllä tavalla.
4. ensisijainen assimilaatio

Kaverit, muistetaan, mitkä merkit ovat tyypillisiä keväälle.
Taiteilijoiden maalausten kopiot auttavat sinua tässä.
- Maisema 1 - Mikä vuoden aika kuva. taiteilija?
(Baksheev Vasily Nikolaevich (1862-1958). Varhain keväällä. 1917)
Vastaus: kevät
- Millä perusteella päätitte, että oli kevät?
Vastaus: Aivan, ensinnäkin, nämä ovat lintuja, tornit ovat saapuneet, mikä tarkoittaa, että kevät on tullut. Toinen merkki sulavasta lumesta.
- Maisema 2 - mihin aikaan vuodesta maisema on?
(Victoria Belova. "Syksy")
Vastaus: syksy.
Mitä taiteellisia keinoja olet nähnyt täällä?
Vastaus: kultainen lehdet puissa, tie värillisillä lehdillä.
-Pojat, varovasti, myös kevät voi olla erilainen. Mikä kevät se voi olla?
Illustr. Picture-Brodskaya Lydia Isaakovna (1910-1991). Kevät pelloilla. 1983)
Vastaus: lumi sulaa maaliskuussa.
Huhtikuussa voit kuulla lintujen laulun, silmut turpoavat puissa. Puut kukkivat toukokuussa ja ilahduttavat kauneudestaan.
Dem. Dia 2
maisema maaliskuussa. Minkä kevään kuukauden taiteilija kuvasi tässä maalauksessa?
Vastaus: Maaliskuu.
- Joten mitkä kriteerit määritit sen?
Dia 3
-Huhtikuun maisema
Seurata. Maisema on omistettu ..?
Vastaus: huhtikuu.
Dia 4
- Maisema toukokuussa.
- Kevään kukoistus on ..?
Vastaus: Toukokuun maisema. Kaikki on oikein.
-Koska maalaat edustuksen perusteella, sinun on tiedettävä ja sovellettava sävellyksen lakeja ja työkaluja.
Dia 5
Kerrotaan uudelleen, mikä on sävellys?
Sommittelu on rakenne, osien yhteenliittäminen, joka varmistaa kuvan eheyden. Yksi kokonaisuus.
- kokoonpanolakit:
- eheys ja yhtenäisyys
-tasapaino: staattinen ja dynaaminen
- Eheys - sävellyksen jakamattomuus.
- Tasapaino - kaikki elementit ovat tasapainossa keskenään.
Tasapaino tapahtuu:
- Staattinen - sävellyksen tila, jossa elementit yleensä ovat tasapainossa keskenään, antavat vaikutelman liikkumattomuudesta.
- Dynaaminen on sävellystila, jossa elementit ovat tasapainossa keskenään ja antavat vaikutelman liikkumisesta.
- Dem. Lisääntymisen suhteen tasapainolaki.
Subordinatio on sävellyksen keskipiste.
Dem. Dia 6 - Sävellyskeskus riippuu:
- sen koko ja muut tekijät
-asento koneessa
-värit
- elementtien laatiminen
5. Alustava testi ymmärryksestä Ja niin, kaverit, tiedät nyt kaikki kokoonpanon lait.
Kerro minulle, mitkä ovat kokoonpanon lait?
Vastaus: ..
-Mitkä värit ovat parhaita kuvaamaan kevätmaisemaa?
Vastaus:…
6 Tietojen ensisijainen lujittaminen.
Käytännön työ. A) albumisivulla on valmis. Lavasteet lähettämällä
B) johdantotilaisuus
-analyysivaihe
Vaihe 1: Maiseman keksiminen (näytetään taululla dynaaminen laki, joka sisältää dynamiikan lain)
-työanalyysi (staattislaki)
Vaihe 2 ohuilla viivoilla hahmottaa keksityn maiseman albumiarkille. Voit tehdä tämän piirtämällä horisontiviivan, hahmottelemalla esineitä suurina massoina.
Vaihe 3. Elementtien selkeyttäminen. Piirrämme kaikki pienet yksityiskohdat, oksat, ikkunat, talot, polut.
Itse työ:
- Annan sinulle 6 minuuttia viivapiirustusta varten. Aika, yritä pysyä tässä ajassa.
- kävelen luokan läpi,
-ohjaa työtä.
-Aktivoin opiskelijan huomion, jatkan johdantotilaisuutta
Vaihe 4. Alamme työskennellä värillisenä
- peitämme levyn vedellä. Poista ylimääräinen vesi kuivalla harjalla.
- peitä taivas ja kaikki esineet paikallisilla väreillä.
Vaihe 5. Tiivistämme omat ja laskevat varjot, piirrämme puunrungot, oksat, valitsemme ensimmäisen suunnitelman, toisen suunnitelman, kolmannen.
Hän itse. Job
- Annan sinulle 10 minuuttia värimaailmaan. Emme ole hajamielisiä, työskentelemme rauhallisesti, jos sinulla on kysyttävää, nosta kätesi.
- Käyn luokan läpi ja paljastan tyypillisiä virheitä. , tekee etutyötä.
-Paljastan yksilön. virheitä ja lasten albumien korjaamista.
- aikatauluta työ analysointia varten
- mennään. Dia 6
- arviointikriteeri:
1. onnistunut keksitty juoni
2. kaikkien maiseman kohteiden koostumus
3.väriliuos
4. piirustuksen tarkkuus
7. Assimilaation hallinta - käyttäytymisen analysointi - Pidin siitä, kuinka työskentelitte tänään, kaikki hienoa.
-työanalyysi
- Kutsun 6 henkilöä taululle, erottelen työn: he täyttävät kaikki kriteerit, niillä on pieniä puutteita, merkittäviä virheitä.
- arvioiden joustavuus
5 - täyttää kaikki kriteerit
4- pieniä vikoja
3 - merkittäviä puutteita
luokittelu
8. Tietoja D.Z: stä - ota maaleja seuraavaa oppituntia varten.
9. Heijastus - työpaikkojen puhdistus
- Tänään kaikki tekivät hyvää työtä, kaikki tekivät työnsä parhaan kykynsä mukaan. Kiitos oppitunnista! Kaikki hyvät kaverit! Hyvästi!

Kuvataidetunti aiheesta "Kevätmaisema", luokka 2

Aihe:Kevät maisema

Tavoitteet:

● muodostavat maiseman käsitteen; tutustua maisematyyppeihin; opeta jakso työskentelemällä maisemassa; opettaa käyttämään lineaarisen ja ilmaperspektiivin ominaisuuksia; tutustua I.I. Levitan, A.K. Savrasov;

● kehittää luovuutta, esteettistä käsitystä, laajentaa opiskelijoiden näköaloja, herättää kiinnostusta aiheeseen;

● edistää rakkautta luontoon, esteettistä makua, tarkkaavaisuutta ja opiskelijoiden tarkkailua.

UUD: n muodostuminen:

Henkilökohtainen:

● muodostaa esteettiset tarpeet: tarve kommunikoida taiteen, luonnon kanssa, tarve luovaan suhtautumiseen ympäröivään maailmaan, tarve itsenäiseen käytännön luovaan toimintaan; kehittää esteettisiä tunteita tuntemalla taideteokset;

● kyky keskustella ja analysoida omaa taiteellista toimintaa ja luokkatovereiden työtä tietyn aiheen luovien tehtävien näkökulmasta, sisällön ja sen ilmaisukeinojen näkökulmasta.

Kommunikaatio:

● pystyä tekemään kollektiivista koulutusyhteistyötä, perustelemaan yhdessä ja löytämään vastauksia kysymyksiin.

Säädökset:

● hyväksyä oppimistehtävä; hahmottaa riittävästi opettajan tai ystäväsi tiedot, mukaan lukien valmiin piirustuksen palautteen arvioiva luonne.

Kognitiivinen:

● kehittää kirjallisuuden tekstin semanttisen havainnon kykyä;

analysoida esineitä, luoda analogioita.

Suunnitellut tulokset:

● oppia organisoimaan työpaikka itsenäisesti käytetyn materiaalin ominaisuuksien mukaisesti ja ylläpitämään siinä järjestystä työn aikana;

● saada tilaisuus kehittää kykyä hahmottaa kuvataide ja ilmaista suhtautumistaan \u200b\u200btaideteokseen;

● muodostaa vakaa kiinnostus kuvataidetta kohtaan; kyky hahmottaa, ymmärtää, kokea ja arvostaa hienoja teoksia ja muita taideteoksia.

Laitteet:

Opettajalle: esitys, projektori, taiteilijoiden muotokuvat, visuaalinen aineisto pohdintaa varten, rebus, juliste oppiaiheen aiheella, julisteet piirroksen järjestyksellä.

Opiskelijoille:vesiväri tai guassi, albumi, lyijykynä, pyyhekumi, purkki, rätti.

2. Koptseva T.A., Koptsev V.P., Koptsev E.V. Kuvataiteen oppikirja luokalle 1. - M.: Yakhont 2012. Smolensk: Yhdistys XXI vuosisata. - 2012. - 168s.

3. Koptseva TA Kuvataide. Menetelmäsuositukset oppikirjaan luokan 1 oppilaitoksille. - Moskova: Yakhont. - 2012.

Tuntisuunnitelma:

I. Organisaatiohetki 1

II. Opiskelijoiden tiedon päivittäminen 1

III. Johdanto 5

IV. Selitys kuvan 5 suoritusjärjestyksestä

● Fizminutka 1

V. Opiskelijoiden työn suunnittelu 3

Vi. Itsenäinen työskentely 20

Vii. Teosten näyttely. Arviointi. yksi

VIII. Heijastus 1

IX. Oppitunti 2 Yhteenveto

Oppituntien aikana:

I. Organisaation hetki

Hei kaverit!

Kello soi

Ja hän kutsui meidät oppituntiin!

Tarkista onko kaikki valmiita oppitunnille?

Tarvitsemme: albumin, siveltimet, gouache tai vesiväri, lyijykynän, pyyhekumin, purkin, rätin).

Istu hiljaa!

II. Opiskelijoiden tietojen päivittäminen

Lumi muuttuu kirkkaaksi mustaksi

Sää on lämpimämpi joka päivä.

Aika laittaa kelkat kaappiin.

Se on vuodenajaksi. (Kevät)

Aivan oikein, on kevät.

Miten arvasit? (lumi sulaa, sää on lämpimämpi)

Kerro minulle kevätkuukaudet (maaliskuu, huhtikuu, toukokuu)

Kerro meille mikä kevät? Nimeä sen merkit (lämmin, kevyt, linnut laulavat, lumi sulaa, silmut kukkivat puilla, linnut lentävät sisään, eläinten lepotila loppuu).

Mitä tunteita kevään herääminen aiheuttaa? (Ilo, hyvä mieliala)

Miksi sanomme kevään olevan punainen, kun puhumme keväästä? (kaikki kukkii, saa kirkkaat mehukkaat värit)

Mitkä ovat kevään värit? (kirkas, aurinkoinen)

Muotoile oppiaiheen aihe (kevätmaisema) [Opettaja lähettää aiheen taululle].

III.Johdantokeskustelu

Kevät on hämmästyttävä aika vuodesta, jolloin kaikki luonnossa herää eloon, ikään kuin heräämällä uuteen elämään. Ja taivas on epätavallisen sininen, ja tuoreus ilmassa on epätavallista, sitä on helppo hengittää. Sielu on miellyttävä. Jonkinlainen iloinen tunnelma tulee.

Olemme nyt kuvanneet suullisesti kevään. Piirrä kevätmaisema tänään, opit luomaan kuvan kevätluonnosta, välittämään tunnelman, suhtautumistasi näkemiisi maalien ja värien avulla.

Missä tyylilajissa työskentelemme, saat selville arvaamalla palapelin (maisema) [Opettaja ripustaa palapelin taululle].

Taululle on kirjoitettu sana "maisema" [Opettaja lähettää sen taululle]

mitä se tarkoittaa? (Maisema on kuvataiteen genre. Piirustus, maalaaminen, joka kuvaa luontoa).

Se ilmestyi ensimmäisen kerran Kiinassa, Japanissa ja muissa idän maissa 7-10-luvuilla.

Kohdista erityyppiset maisemat, katso maalausten jäljennöksiä ja määritä maisemistyyppi puhumalla siitä (meri - Aivazovsky "Storm", maaseutu - Savrasov, kaupunki, metsä - Shishkin "Aamu metsässä", vuori - Lysak Gennady)

Tarkastelemme tänään kevätmaisemia kuuluisien venäläisten taiteilijoiden Aleksei Kondratjevitš Savrasovin ja Isaac Ilyich Levitanin kankailla [Opettaja ripustaa muotokuvat taululle].

Katsotaanpa, kuinka taiteilijat kuvasivat kevään. (A. Savrasov "Rookit ovat saapuneet", I. Levitan "Lähde. Iso vesi").

Harkitse kopiota Savrasovin maalauksesta The Rooks Are Arrived.

Mitä näemme siinä? (kevät, torni, puut - koivut, joki)

Mitä värejä he käyttivät tähän? (tylsä, vaalea, tumma, himmeä, huomaamaton)

Tarkastellaan toista kopiota Levitanin maalauksesta ”Kevät. Iso vesi ".

Kun Levitan työskenteli maalauksen “Kevät. Iso vesi ”, hän muisti opettajansa Savrasovin, joka noin kaksikymmentä vuotta sitten näytti todellisen kevään kuuluisassa maalauksessa” Varret ovat saapuneet ”.

Samat ohuet koivut, kaarevat ja paljaat, takanaan sulanut joki ja vaatimattomat puurakennukset.

Verrataan näitä kuvia.

Kuinka ne ovat yhteydessä toisiinsa? (Ne kuvaavat jousta)

Missä kuvassa näkyy aurinkoinen päivä? Kuinka tämä määritettiin? (Levitanille, koska taivas on aurinkoinen, ei synkkä, kevyt)

Oikein. Taiteilija onnistui välittämään luonnon tilan aurinkoisena päivänä lämpimillä väreillä.

Mikä on taivas kuvissa? (Savrasovilla on synkkä, matalalla ulottuva harmaa taivas, ja Levitanilla on läpinäkyvä sininen ja kultainen valo aurinkoisena päivänä.)

Levitanin kanssa kaikki alkoi laulaa, kuulosti täynnä runollista merkitystä. Joten taiteilijan vaatimaton iloinen, herkkä sielu vuodatettiin maalauksessa.

Pystyivätkö he välittämään teoksissaan kevään luonnon tilan eri sääolosuhteissa (kirkas, pilvinen)?

IV. Selitys piirtosekvenssistä

Kuvittele, minkälaisen maiseman maalaat. Millainen luonnon kulma tämä on: metsä, puisto, joenranta, pelto tai niitty.

Ensin sinun on asetettava paperiarkki oikein. Jos maiseman leveys on leveämpi, sijoitamme arkin vaakasuoraan. Jos korkeus on suurempi, se on pystysuora.

Jaamme paperin tason kahteen osaan (taivas ja maa). Viivaa, joka jakaa taivaan ja maan, kutsutaan horisonttiviivaksi.

Älä unohda lineaarisen, ilmavan, värinäkökulman sääntöjä.

Lineaarinen perspektiivi: mitä kauempana esineet ovat, sitä pienempiä niitä kuvataan. Ilmakuva: kohteen kaikki elementit näkyvät selvästi etualalla. Yksityiskohdat eivät ole näkyvissä taustalla. Värinäkökulma: etualalla värit ovat kirkkaita, tyydyttyneitä, kauempana meistä, tylsät ja epäselvät.

Kuinka saada kirkas tai himmeä vaalea väri? (kirkkauden saavuttamiseksi - enemmän värejä, vähemmän vettä).

Mikä rooli puiden kuvilla on maisemissa? (Yksi tärkeimmistä. Ympäröivässä luonnossa on monenlaisia \u200b\u200bpuita, taiteilijat piirtävät puita kuviin.) Puiden tulee olla erilaisia: nuoria (ohuita ja hoikkaja), vanhoja (paksuja ja vinoita), kauniita, leviäviä ne antavat olla kuusia, koivuja ... Oksille voit "piirtää" hieman vaaleanvihreää smaragdimaalia. Oksa kasvaa ja hieman sivulle. Ja mitä enemmän puun oksat, sitä kauniimpi siitä tulee. Vanha on piirretty samalla tavalla, vain runko ja oksat ovat paljon paksumpia ja mutkikkaampia.

Piirustus alkaa piirtämällä lyijykynällä (kynän paineen tulisi olla kevyt, vain tärkeimmät yksityiskohdat piirretään), sitten teemme työn värillisenä: ensin teemme maiseman taustan, piirrämme suuret yksityiskohdat värillisenä, sitten pienet yhdet.

Fizminutka

Venytä sormiamme, tee tuuletin.

V. Opiskelijoiden työn suunnittelu

Joten huomiota kaverit!

Kuinka voimme aloittaa? (arkin sijainnista)

Mitä teemme lopussa? (tehty värillisenä)

Mitä värejä voimme käyttää työssämme?

Kuinka saada kirkkaampi väri? (enemmän maalia, vähemmän vettä)

Mennään töihin.

Vi. Itsenäinen työ

[Lapset tekevät työn, opettaja valvoo toteutusta, auttaa, huomauttaa puutteista, panee merkille positiiviset puolet. Varoittaa valmiudesta 5-7 minuuttia ennen oppitunnin päättymistä.].

Vii. Teosten näyttely. Arviointi

Työn tulee olla siisti, pitää ilmava, lineaarinen, värinäkökulma.

VIII. Heijastus

Minulla, kaverit, on taululla toinen pieni maisema. Siinä ei ole muutamia yksityiskohtia. Minulla on aurinko ja pilvi käsissäni. Nyt lisätään ne.

Jos kaikki oli sinulle selvää oppitunnilla ja olet tyytyväinen työsi - nosta kätesi. Ota nyt mukaan ne, joilla on ollut vaikeuksia eivätkä ole kovin tyytyväisiä tehtyyn työhön. Lisää kavereita, jotka ovat onnellisia, mikä tarkoittaa, että lisäämme aurinkoa maisemaan.

Hyvin tehdyt pojat!

IX. Oppitunnin yhteenveto

Missä tyylilajissa työskentelimme kanssasi tänään? (maisema)

Mikä on maisema? (luonnon kuva, maasto)

Minkä maiseman me maalasimme? (kevät)

Mitkä sävyt vallitsevat kevään kuvassa?

Mitä olet oppinut? (maalata maisema)

Mitä uutta olet oppinut? (maisemasta, maisematyypeistä ja I.I.Levitanin, A.Savrasovin maalauksista)

Kiitos oppitunnista! Hyvästi!

Oppitunnin metodologinen kehitys

UMK-nimi: Multimediaesitykset: “I.I. Shishkin "," Kevät on punainen! "," Maisemamaalauksen sekvenssi ", leike" Kevät ", taiteilijoiden maalaukset, jotka kuvaavat kevätmaisemaa, oppitunnin metodologinen kehitys. Asia: taide

Luokka: 2

Oppitunnin aihe: "Kevätmaisema".

Oppitunnin paikka ja rooli tutkitussa aiheessa: Maalaus. Kevät maisema. 2 tuntia. Ensimmäinen oppitunti.

Oppitunnin tyyppi: Oppitunti uuden tiedon omaksumisesta.

Oppitunnin tarkoitus:luoda olosuhteet lasten taidekasvatuksen kehittämiselle laajentamalla ajatusta kevätmaisemasta.

Oppitunnin tavoitteet: muodostaa emotionaaliset ja aistilliset yhteydet luonnon värin ilmenemisen ja kuvan värirakenteen välille; muodostaa taiteelliset ja graafiset taidot; soveltaa piirustuksessa lineaarisen perspektiivin tekniikkaa, yhdistää sommittelussa maiseman pää- ja lisäelementit; kehittää ymmärrystä ympäröivästä maailmasta sekä käsitys luonnosta ja taiteesta; kehittää lapsille assosiatiivista värinkäsitystä työskennellessään luonnosta ja muistista; kasvattaa lapsissa varovainen asenne omaan luonteeseensa, ystävälliset suhteet toisiinsa.

Oppitunnin vaihe

Aika, min

Työn menetelmät ja tekniikat

koulutustoiminnan järjestämisen muodot

Opettajan toiminta

Opiskelijoiden toiminta

FUUD (muodostuminen

yleisharjoittelu)

I. Organisaatio

Hei ystävät!

Hauska tavata!

Yhdistetään kädet

Yhdistetään ympyrässä.

Aurinko paistaa ikkunastamme:

Kaipasin sinua vähän

Odotan ystävieni piirissä!

Valmistaudu pian!

Tervehdi toisiaan ja toivotan sinulle hyvää tunnetta oppitunnin aikana.

Kollektiivinen

Perustettu toimimaan.

Työpaikan valmiuden tarkistaminen.

Tervehdys,

tarkastetaan opiskelijoiden valmiudet luokkahuoneeseen;

opiskelijan huomion organisointi.

II. Opiskelijoiden valmistelu työhön päävaiheessa.

Arvoitus. Jos kuvassa näkyy joki, kuusi ja valkoinen pakkanen tai puutarha ja pilvet. Tai luminen tasanko, pelto ja kota. Kuva on kutsuttava (vaaka). Kuka arvasi, mistä oppitunnilla olisi kyse? Hyvin tehty! Oikein! Kyse on maisemasta.

Aivoriihi. Keskustelu.

Edestä

Keskustelu aktiivisten lasten kanssa.

Keskustelu opettajan kanssa. Vastaa kysymyksiin.

Tarjota motivaatiota opiskelijoiden opettamiseen, heidän hyväksyntäänsä oppitunnin tavoitteisiin;

Opiskelijoiden subjektiivisen kokemuksen toteutuminen (henkilökohtaiset merkitykset, perustiedot ja toimintatavat, arvosuhteet).

III. Uuden tiedon ja toimintatapojen omaksuminen.

Kuka voi auttaa minua antamaan maiseman käsitteen? Koulutetut opiskelijat tekevät viestejä.

Maisema on kuva luonnosta. Se ilmestyi ensimmäisen kerran Kiinassa, Japanissa ja muissa idän maissa 7-10-luvuilla.

Maisema on maalaussuku, joka harjoittaa luonnetyyppien kuvaamista mielialan siirtymällä, mietiskelemällä.

Opettaja lukee A. Pleshcheevin runon selvittääkseen, mistä maisemasta keskustellaan.

Lumi on jo sulamassa, purot juoksevat,

Kevät hengitti ikkunan läpi

Satakielet vannovat pian

Ja metsä pukeutuu lehtien kanssa!

Jos haluat puhua keväästä ja sen merkeistä, katso esitys "Kevät on punainen!" Kotimaa ilmestyy uudena kuvana: herääminen ja monipuolinen väri. Pelaa peliä: "Mikä liittyy sateenkaaren väreihin?" Silmälaturi: Annetaan silmillemme lepo ja tehdään silmäharjoituksia. Nouse ylös ja vilkaise vain. Katsotaanpa 10 kertaa ylös ja alas, oikealle ja vasemmalle, ympyrässä vasemmalle, ympyrälle oikealle ja vain vilkkui.

Tarkastellessasi I.I.Shishkinin maalausten ja videomateriaalien kopioita kiinnitä huomiota emotionaaliseen tilaan.

Esitys "Maiseman maalaamisen järjestys" auttaa sinua valitsemaan oikeat tekniikat ja tekniikat maalaamiseen, määrittämään värit ja niiden sävyt tarkasti.

Sanallinen Visual Interactive. Assosiatiivinen rivi.

Pareittain. Kollektiivinen.

Selitys. Piirustustekniikoiden esittely. Lasten vapaa-ajan järjestäminen.

Tarkastele uutta materiaalia. Lataus silmille. Dynaaminen lämpeneminen.

Tarjoa opiskelijoille käsitys, ymmärrys ja ensisijainen opiskelu tutkitusta materiaalista "Kevätmaisema".

Kannusta oppijoita oppimaan uutta materiaalia, joka johtaa

tietty johtopäätös (yleistys).

Luoda merkitykselliset ja organisatoriset olosuhteet opiskelijoille hallitsemaan tutkittavan materiaalin toistotekniikka.

Tarjoa opiskelijoille tutkittu aineisto "Kevätmaisema", ymmärtäminen ja ensisijainen muistaminen.

Edistää opiskelijoiden uuden materiaalin omaksumista, mikä johtaa tiettyyn johtopäätökseen (yleistykseen).

IV. Uuden tiedon ja toimintamenetelmien yhdistäminen.

Dynaaminen tauko.

Kollektiivinen

Uuden tiedon yhdistäminen.

Varmista opiskelijoiden muistiin niiden tietojen ja toimintamenetelmien yhdistäminen, joita he tarvitsevat uuden materiaalin itsenäiseen työskentelyyn.

Varmista konsolidoinnin aikana tutkitun materiaalin ymmärtämisen tason, ymmärryksen syvyyden kasvu.

V. Tietojen ja toimintamenetelmien soveltaminen.

Kehota lapsia luonnostelemaan vaikutelmiaan Seuraavia suosituksia voidaan antaa yksilölliseen työhön lasten kanssa:

Piirrettäessä sinun ei tarvitse viettää pieniä yksityiskohtia, se murskata työn ja häiritsee sen yleistä tunnelmaa,

Käytä työssäsi kirkkaita, mutta ei räikeitä värejä, koska piirrämme luontoa, ja kaikki on siinä harmonista.

Clip "kevät". Musiikki piristää ja inspiroi luomaan silmiinpistäviä teoksia.

Käytännöllinen, luova

Integroitu (musiikin käyttö)

Yksilö

Seuraa työn oikeellisuutta ja turvallisuusmääräysten noudattamista.

Luo oma maisema käyttämällä erilaisia \u200b\u200btekniikoita ja työkaluja.

Täydellinen työ. Kehitä tekniikoita maalien käsittelyyn. Apua piirustustekniikan hallitsemisessa vanupuikolla. Varmista, että opiskelijat omaksuvat tiedon ja toimintamenetelmät sovelluksen tasolla.

Varmistaakseen opiskelijoiden taitojen itsenäisen soveltamisen.

Vi. Heijastus. Työn esittely.

Lapset, kerro minulle mitä opit oppitunnissa?

Mikä oli mielenkiintoisinta sinulle? Mitä muistat eniten?

Luova. Sanallinen.

Luo galleria teoksista. Auta yhdistämään työtä.

Yritä saada työ päätökseen koko luokan kanssa. Kiinnitä työsi taululle.

Aloittaa ja tehostaa opiskelijoiden pohdintaa heidän psyko-emotionaalisesta tilastaan, motivaatiosta, toiminnastaan \u200b\u200bja vuorovaikutuksestaan \u200b\u200bopettajan ja luokkatovereiden kanssa.

Vii. Oppitunnin yhteenveto.

Kaverit, katsokaa taulua, näyttely on jo valmis. Arvioidaan työsi. Kenen työ on oikeassa kevätmaiseman toteuttamisessa, värien käytössä ja oikeassa maalaustekniikassa.

Pidin kaikesta työstäsi, olet hieno, olet selviytynyt tehtävästä. Meillä on upea näyttelytila.

Kysymyksiä. Tee yhteenveto oppitunnista. Kiitos aktiivisesta osallistumisesta oppituntiin.

Vastaukset kysymyksiin.

Opiskelijoiden eristäminen ja tietoisuus siitä, mikä on jo opittu ja mikä on omaksuttavaa, tietoisuus omaksumisen laadusta ja tasosta, laadullisen arvion antaminen luokan ja yksittäisten opiskelijoiden työstä.

TEKNOLOGINEN LUKU KARTTA

Aihe: "Maisema - taiteen genre"

Akateeminen aihe: taide

KOKO NIMI. opettajat: Isaeva Anzhelika Vladimirovna

Luokka: 2

Opetussuunnitelman laatija: B.M. Nemensky ”Kuvataiteen luokka 2”. M., 2010.

EMC "Venäjän koulu"

Oppitunnin tyyppi: oppia uutta materiaalia

Tavoitteet:

    "Maiseman" käsitteen tuntemus. Opettaa piirtämistä epätavalliselle tekniikalle - ruiskuttaminen; paljastaa ja kehittää lapselle ominaisia \u200b\u200bpotentiaalisia taiteellisia kykyjä.

    Huolellisen, vastuullisen, kunnioittavan suhtautumisen luontoon kehittäminen (kyky nähdä luonnon kauneus maalaamisen kautta, luovan mielikuvituksen, fantasian, lasten taiteellisen maun kehittäminen).

    Opeta lapsia pohtimaan talviluontoa tarkkailemalla saatuja vaikutelmia tuttujen teosten sisällön perusteella.

    Syvennä taitojasi maalauksessa ja muissa materiaaleissa. Juurruttaa rakkaus luontoa, taiteita kohtaan.

Menetelmät: selittävät ja havainnollistavat (aineiston esittely); käytännön (taitojen kehittäminen).

Työmuodot: etuosa, yksilö

Laitteet: Musiikkifragmentti: P.I. Tšaikovski “Vuodenajat. Joulukuu ", videoleike" Talven tarina "- kirjoittajaBelozyorova Tatiana Vladimirovna... Opiskelijoille - paperiarkut, guassi, harjat, sauvat. Näyttö, projektori, tietokone.

Vaihe

- Luonnon kauneus, vuodenajan vaihtuminen ovat aina olleet inspiraation lähde runoilijoille, muusikoille, taiteilijoille. Kuuluisien maalausmestareiden kankaat on kirjoitettu yllättävän kirkkaasti, koskettavasti, totuudenmukaisesti. Ne herättävät meissä tunteita, jotka ovat vallanneet heidän luojansa: ihailua antelias kauneus, rakkaus ja kiintymys kotimaisiin paikkoihimme, niin tuttuja meille, tuttuja ja läheisiä. (DIA 3,4,5)

Hyväksy, kun katsot näitä talvikuvia, muistat heti kauniit runot talvesta, talviluonnon upeasta mekosta. (DIA 6)

On maalareita, jotka ovat omistaneet kaiken työnsä luonnon kuvaamiseen.Niitä kutsutaan maisemamaalareiksi. Tämä on A.Savrasov (DIA 7) I.Shishkin, (DIA 8) I.Levitan, (DIA 9).

Todellinen taiteilija, joka maalaa maisemia, välittää luonnon tilan ja tunnelman, kaiken sen kauneuden ja monimuotoisuuden.

Mikä vaikutelma sinulla on nähtyäsi kuvan?

Mikä on maisema? (DIA 10)

Maisemien tyypit. (DIA 11)

Taiteilijoiden, runoilijoiden, muusikoiden, joukossa on aina ollut syntyperäisiä laulajia.

Runoilijat ylistivät luonnetta runoudessa, taiteilijoita maalauksissa ja säveltäjiä musiikkiteoksissa.

Suurin venäläisluonteisten maalausten äänikuvien mestari on kuuluisa venäläinen säveltäjä P.I.Tšaikovsky. (DIA 12) Monissa hänen sävellyksissään voi selvästi kuulla lintujen laulun, lumimyrskyn ulvonnan, lumihiutaleiden valssitanssin, peltojemme leveyden ja laajuuden sekä talvimetsän jännityksen. Tšaikovski rakasti kaikkina vuodenaikoina ja hän kirjoitti loistavaa musiikkia kustakin niistä - kappaleiden sykli pianolle "The Seasons".

Näytelmä "Joulukuu", talven ensimmäinen kuukausi, esitetään nyt. Kuuntelemalla musiikkia yritämme tuntea: mitä Tšaikovski halusi kertoa meille tällä musiikilla?

Auttaako musiikki meitä tuntemaan paremmin Venäjän luonnon kauneuden?

- Mitä opit tässä oppitunnissa?- Mikä aiheutti vaikeuksia työn aikana?- Mitä pidit?- Millä tuulella jätät oppitunnin?- Keksi nimi piirustuksillesi.- Taide-ihmiset, taiteilijat oppivat aina luonnosta. Hän antaa meille paljon onnea, iloa, meidän on suojeltava häntä, suojeltava, huolehdittava hänestä. Tarkasteltaessa luontoa käsitteleviä taideteoksia voimme kuulla musiikkia, ja kuunnellessamme luonnonkuvista musiikkia kuvittelemme visuaalisesti sen lumoavia kuvia.- Katsellessani teoksiasi muistin heti runon, joka heijastaa hyvin tarkasti piirtämääsi.

F. Tyutchev

Velho-talvi

Bewitched, metsä seisoo

Ja lumen reunan alla

Liikkumaton, tyhmä,

Hän loistaa upealla elämällä.

Ja hän seisoo noitana,

Ei kuollut eikä elossa

Maagisen unen lumoama

Kaikki sotkeutuneet, kaikki kahleissa

Kevyellä ketjulla ...

Liikunta "Talvimetsä":

Tulimme talvimetsään.

Kuinka paljon ihmeitä on täällä!

Oikealla on koivu, jossa on turkki,

Vasemmalla puu katselee meitä.

Lumihiutaleet taivaalla pyörivät

Ne putoavat kauniisti maahan.

Joten pupu laukkaili,

Hän pakeni ketun luota.

Tämä harmaa susi haukkuu

Hän etsii saalista!

Sitten hän ei löydä meitä!

Vain karhu nukkuu luolassa,

Joten hän nukkuu koko talven.

Härkätaistelu lentää ohi

Kuinka kauniita he ovat!

Metsässä on kauneutta ja rauhaa,

Ja meidän on mentävä jo kotiin.

Tiivistelmä kuvataiteen oppitunnista aiheesta: "Ainutlaatuinen kevät".

Yhteenveto kuvataiteen oppitunnista 2-3-luokan opiskelijoille.


Safronova Kristina Viktorovna, lisäopetuksen opettaja, kuvataiteen opettaja MBOU Irkutskin lukio №7.
Tuotekuvaus: Tämä oppitunnin kuvaus sopii 8–9-vuotiaille lapsille sekä taitotunneille että opetuksen ulkopuolella. Opiskellessaan uutta materiaalia opiskelijat oppivat, että tietyllä väripaletilla voidaan maalata minkä tahansa kevään kuukauden maisema. Yhdessä perinteisen maalauksellisen taustan esittämisen kanssa opiskelijat käyttävät epätavallista piirustustekniikkaa - puhaltavat kuvia piirtääkseen puita. Ja piirustuksen lopussa opiskelijat ottavat jälleen siveltimet piirustuksen viimeistelemiseksi ja koristamiseksi. Aktiviteettityyppien muuttaminen herättää opiskelijoiden kiinnostuksen taiteelliseen luovuuteen, lisää tehokkuutta ja saa mielenkiintoisia tuloksia.
Tarkoitus: Tehdä kuvallinen kuva kevätmaisemasta epätavallisella taidetekniikalla - puhaltaa piirustuksia.Koulutuksellinen:
- Opi etsimään maaliskuun, huhtikuun ja toukokuun maisemien tärkeimmät piirteet esimerkillä venäläisten taiteilijoiden maisemista.
- Vahvista tietoa vesiväreistä, sekoita värejä saadaksesi uusia sävyjä.
- Toista piirustuksen säännöt epätavallisella taidetekniikalla - puhalla kuvia.
Kehittäminen:
- Kehittää luovuutta, mielikuvitusta, emotionaalista esteettistä käsitystä ympäröivästä maailmasta, luonnosta.
- Kehitetään työkulttuurin perustaitoja.
Koulutus:
- Edistää rakkautta luontoon, luovuutta, kommunikaatiokulttuuria.

Monipuolinen oppimistoiminta

Henkilökohtainen:
- suhtaudu myönteisesti oppimiseen.
- Parantaa nykyisiä taitoja työskennellä vesiväreillä.
- Vakauttamaan piirustustaidot epätavallisessa visuaalisen toiminnan tekniikassa - puhaltaa piirustuksia.
Säädökset:
- Ymmärrä ja tallenna oppimistehtävä.
- Hallitse toiminnan prosessia ja tuloksia.
- Arvioi riittävästi omien ja luokkatovereidesi saavutuksia.
Kognitiivinen:
- Valitse perusteet ja perusteet taideteosten vertailulle kirjallisiin teoksiin.
- Valitse itsenäisesti arkin sijainti ja luo siihen sommitelmia.
- Löydä itsenäisesti tapoja ratkaista luova ongelma.
Kommunikoiva
- Kuuntele riittävästi opettajaa, luokkatovereita.
- Osallistu yleiseen keskusteluun: kuuntele, vastaa esitettyihin kysymyksiin, analysoi luokkatovereiden vastauksia.
Logistiikkatuki
Visuaalinen materiaali: esitys oppitunnin aiheesta, esimerkkityö.
Opettajan laitteet: 3 mallipalettia Whatman-paperista, guassi, A3-muoto, harja nro 12, harja nro 2, vesipurkki, musta muste, punainen muste, paletti, cocktailputket.
Varusteet opiskelijalle: guassi, A4-muoto, harja: 5, nro 1, vesipurkki, paletti.
Oppitunnin tyyppi: yhdistettynä.

1. Org. hetki: tervehdys, oppitunnin valmiuden tarkistaminen.

2. Motivaatiovaihe
Herännyt unesta
Pehmeä harjajousi
Piirtää silmut oksille
Pelloilla - ketjut,
Elpyvän lehtien yli -
Ensimmäinen aivohalvaus on ukkonen
Ja läpinäkyvän puutarhan varjossa -
Lila pensas aidan vieressä.

Tämä on lasten runoilija Viktor Luninin runo
- Kaverit, kerro mitä tästä runosta on kyse?
Tietoja keväästä.
- Kuinka runon kirjoittaja vertaa keväätä?
Taiteilijan kanssa, joka heräsi unesta.
- Haluatko tulla taiteilijaksi kevään tavoin?
Joo.
Tätä varten kuuntele tarkkaan ja tee kaikki ahkerasti.

3. Tietopäivitys.
Kevät on hämmästyttävin, upea aika vuodesta, tämä on aika, jolloin luonto herää. Sielustani tulee rauhallinen, haluan iloita, olla enemmän kadulla, samalla kun paljon voimaa ja energiaa ilmestyy.
- Voimmeko runon ja pienen keskustelun aikana oppitunnin perusteella nimetä oppitunnin aiheen?
Tietenkin kevät, kevät maisema.
Katso kavereiden tekemää työtä.
- Näyttävätkö ne samanlaisilta?
Kaikki piirustukset ovat erilaisia
- Ja mitä heillä on yhteistä?
Puut maalataan cocktail-oljella puhaltamalla piirroksia maalipisarasta.
Joten oppitunnin aihe on "Ainutlaatuinen kevät". Kuvankaunis kuva kevätmaisemasta epätavallisella taidetekniikalla - puhaltaa piirustuksia.

4. Uuden materiaalin oppiminen.
Monet taiteilijat ja runoilijat ihailevat tätä hämmästyttävää aikaa vuodesta. Ja heidän teostensa ansiosta voimme nähdä ja tuntea aivan toisenlaisen kevään.
Kuuntele runo nimeltä "Maaliskuu".
Nousimme tänään aikaisin.
Meillä ei ole aikaa nukkua tänään!
He sanovat, että tähtitaivas on palannut!
He sanovat, että kevät on tullut!
Ja ulkona on pakkasta.
Lumi lentää piikikkäästi
Ja ryömi pilvien läpi
Valkoisissa turkissa on pilviä.
Odotamme keväätä. Kauan sitten,
Ja vaellat jonnekin!
Se ei tule ilman sinua
Aurinkoinen kesä!

Gaida Lagzdyn
- Mikä kuukausi on kuvattu tässä runossa?
Maaliskuu
- Mitkä ovat ensimmäisen kevään kuukauden piirteet?
Se on huurteista, taivas on synkkä, linnut lentävät sisään, lunta on edelleen.
Niinpä runoilija kuvaa ensimmäistä kevätkuukautta.
Taiteilijat rakastavat kuvata myös tätä upeaa kevätkuukautta.
Ennen sinua on Isaac Levitanin maalaus "Maaliskuu"
- Mitkä kuvan katkelmat osoittavat, että tämä on kevään alku?
Lämmin aurinko hukuttaa löysää lunta. Koska puut ovat lumen peitossa, lehtiä ei ole vielä, näet puusta lintutalon. Lumi on jo sulanut kaistoilla. Hevonen heikkenee auringossa.
Okei! Kuuntele nyt Samuel Marshak Aprilin seuraava runo! Huhtikuu!
Huhtikuu! Huhtikuu!
Pisarat soivat pihalla.
Virrat kulkevat peltojen läpi
Teillä on lätäköitä.
Muurahaiset ilmestyvät pian
Talvikylmän jälkeen.
Karhu hiipii
Tiheän kuolleen puun läpi.
Linnut alkoivat laulaa lauluja
Ja lumikello kukki.

- Mitä luonteen muutoksia runon kirjoittaja kuvaa?
Ja nyt tarkastellaan Vasily Baksheevin syvästi emotionaalista maalausta "Sininen kevät"
- Mitä voit kertoa meille tässä kuvassa esitetystä keväästä?
Vertaansa vailla olevalla taitolla taiteilija yhdistää viime vuoden lehtien keltaisuuden, vaaleanpunaisen sumun, joka ympäröi kaukaista metsää, taivaallisen soivan sinisen ja puiden puhtaan valkoisuuden.

Ja tietysti vielä yksi runo toukokuussa.
I. Avenberg
Vihreys puissa
Ensimmäiset lehdet.
Ja kaikilla nurmikoilla -
Keltaiset kukat.
Katuharmaa
Lämmin aurinko
Täynnä tuoreutta.
Kirkas toukokuun väri.
Sinisellä alueella
Twitter ei koskaan lopu
Hyvää täplää
Perhonen lepattaa.

- Mitä luonnetta runon kirjoittaja kuvaa?
Ja tässä on mitä kuvan Stanislav Zhukovsky kirjoitti otsikolla “Vanha kartano. Saattaa"
Tämä taiteilija oli erittäin kiinnostunut kuvaamaan vanhoja venäläisiä kartanoita yhdistettynä eri vuodenaikojen maisemien loistoon.
- Kaverit, tunsitko eron kolmen kevään välillä?
Joo. Suoritetaan sitten seuraava harjoitus.

5. Harjoituksen "Paletti" suorittaminen.
Taululle ripustetaan kolme palettia, jotka on leikattu A4-formaatista, dialla on kolme aiemmin käsiteltyä kuvaa.
Tässä on kopioita maalauksista.
- Minkälaista kuvataidetta voit kutsua näiksi maalauksiksi?
Maisema.
Melko oikein. Ja jotta eri kevätkuukaudet näkyisivät maisemissa, määritämme tarvittavien sävyjen ja värien paletin.
Opiskelija menee taululle ja piirtää maalis-, huhtikuu- ja toukokuun maisemalle tyypilliset päävärit ja värit. Loput työskentelevät albumin parissa.

6. Liikunta
Kerran - nouse, vedä ylös,
Kaksi - taivuta taivuttamatta
Kolme - kolme taputtaa kädessäsi,
Pää kolme nyökkäystä.
H neljä - varret ovat leveämpiä,
Viisi - heiluta kätesi,
Kuusi - jatketaan piirtämistä!

7. Käytännön työ.
Nyt teemme saadun tiedon avulla viehättävän kuvan maisemasta, mutta ensin jaamme kolmeen joukkueeseen.
1 rivi - suorittaa maaliskuun maiseman
2. rivi - huhtikuu
3. rivi toukokuu.
Alamme maalata taustalta.
Jaa arkki kahteen osaan, jotka määrittelevät taivaan ja maan.


Suoritamme väriratkaisun, käytämme ilmaperspektiivin sääntöjä - taivas ja maa vaalenevat kohti horisontiviivaa.



Luomme puiden koostumuksen. Puhdista puut käyttämällä cocktailputkea pisarasta ruskeaa mustetta (kiire mustalla ja punaisella musteella paletilla).

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat