Musiikkitunni yhteenveto aiheesta ”Soita, haitar! Musiikkitunni (vanhempi ryhmä) aiheesta: Musiikkiteemaisen oppitunnin "Soitinten maailmassa" (harmonikka, painikeharmonikka, haitar) (vanhempi esiopetus ikä) tatariharmo.

Koti / Psykologia

Perustiedot

(haitar) - pneumaattinen näppäimistö paljeilla ja kahdella painikkeella. Vasen vasen näppäimistö on säestystä varten: yhden painikkeen painalluksella soitetaan basso tai koko sointu. Melodia soitetaan oikealla näppäimistöllä.

Alkuperä, historia

On mahdotonta sanoa varmasti, missä manuaaliset harmoniset tuotteet ensin keksittiin. Yleisesti uskotaan, että harmonikka keksittiin Saksassa 1800-luvun alussa.

On kuitenkin myös muita tietoja. Esimerkiksi akateemikon Mirekin tutkimuksen mukaan ensimmäinen harmonikka ilmestyi Pietarissa vuonna 1783 tšekkiläisen mestarin Frantisek Kirchnikin ponnisteluilla (hän \u200b\u200bkekseli uuden tavan äänen ottamiseksi - ilmavirran vaikutuksen alaisena värisevän metallikielen avulla).

Tästä ongelmasta on muita näkemyksiä.

Laite

Venäläiset harmonikat jaetaan kahteen tyyppiin äänen poiston tyypin mukaan: ensinnäkin haitarit, joissa paljeta venytettäessä ja puristettaessa kukin painike painettaessa antaa saman soittoäänen, ja toiseksi haitarit, joissa sävelkorkeus muuttuu paljeiden liikesuunnasta riippuen.

  • Ensimmäiseen tyyppiin sisältyy haittoja kuten "livenka", "venäjän seppele", "kromi" (meidän aikamme yleisin).
  • Toinen tyyppi on “talianka”, “pääkallo”, “Tula”, “Vyatka”. Voit jakaa haitat oikean näppäimistön tyypin mukaan painikkeiden rivien lukumäärän mukaan.

Nykyään yleisin harmonikka on kaksirivinen "kromi", mutta on myös kolme rivityökalua ja työkalua, joissa on yksi rivipainike.

  • Yksiriviset haitarit: "Tula", "Livenka", "Vyatka", "Talyanka" (lyhenne sanasta "italia", oikealla näppäimistöllä on 12-15 nappia ja kolme vasemmalla).
  • Kaksiriviset haitarit: "Venäjän seppele" (ensimmäinen kaksirivinen), "kromi".

Video: Harmonia videossa + ääni

Näiden videoiden ansiosta voit tutustua soittimeen, katsella sitä koskevaa peliä, kuunnella sen ääntä ja tuntea tekniikan erityispiirteet.

Oppitunnin pääpiirteet

Aihe: Kotimaan perinteet ja kulttuuri

Luokka: 6

Aihe : Tatari kansanmusiikki

tavoitteet :

    Tutustuttaa opiskelijat tatarilaisiin kansansoittimiin, niiden luomishistoriaan, osoittaa heidän omaperäisyytensä.

    Korjaus ja kehitys ajattelu, huomio, muisti, kanssakuulo- ja visuaalinen havainto; rikastuttaa opiskelijoiden puhetta uusien sanojen avulla; edistää käsien hienojen motoristen taitojen kehittymistä.

    Edistää tatarilaisten kulttuurin ja kansansoitinten kunnioittamista.

Laitteet oppituntiin : multimedialaitteet projektorilla,oppitunnin mukana on Power-esitysKohta,kaiuttimet äänitiedostojen, monisteiden,tatari-soittimia kuvaavat kuvat.

Oppitunnin tyyppi : tietojen, taitojen ja kykyjen parantaminen

Oppitunnin tyyppi : tutustunnit

menetelmät : visuaalinen, vertailu, rinnastaminen, keskustelu.

Tuntien aikana.

Org. hetki ... Terveisiä opettajalta. (Dia 1)

Uch-l : Soittokello soi ooooooo

Oppitunti alkoi. Zdraaaa-vstvuuuuuy-teeeee.

Oppiminen: (toista)

Tietopäivitys .

Uch-l : Kaverit, missä tasavallassa elämme?

Tutkimus: Tatarstan

Uch-l : Olemme syntyneet ja asuneetTatarstan, siksi pieni kotimaamme on tasavaltaTatarstan. Mitä voit sanoa tasavallastamme?

Tutkimus: vastauksia.

Silmäharjoittelu. Dia 2)

Uch-l : Kaverit, katsokaa näyttöä ja kerro minulle mitä näet? (Soittimet diassa) (Dia 3)

Tutkimus: Soittimet.

Sanastotyö: Soitin - esine, jonka avulla tuotetaan erilaisia \u200b\u200bsoittoääniä. (Dio 4)

Uch-l: Miksi näitä työkaluja luulet - Tatari folk.

Tutkimus: Ne ovat tatarilaisten luomia.

Uch-l: Se on totta, hyvin tehty.Olet todennäköisesti jo perehtynyt joihinkin työkaluihin.

Uch-l : Oppitunnimme aihe on "tatarilaiset folk-soittimet" (dia 5)

Pääaineiston tutkimus .

Uch-l: Nyt annan sinulle pieniä kortteja, jotka täytämme oppitunnin aikana. (Korttien jakaminen)

Uch-l: Kaverit, kuuntele, mikä tämä mielenkiintoinen ääni on?

(kubyz kuulostaa)

Uch-l: Mitä mieltä sinä oletinstrumentti soittaa meille? (Vastauksia)

Uch-l: Tämä on KUBYZ (dia 6)

Sanasto : (Dia 7)

Kubyz (juutalainen harppu) - kansan itsensä kuulostava ruoko-soitin. (näyttää kuva )

Kubyz on yksi vanhimmista musikaaleistavälineet. työkalu

Uch-l: .

tutkimus : Ääni on hiljainen.

Uch-l: Kyllä ääniinstrumentti on hiljainen.

Uch-l: Omistaa sinulla on kuvia eri soittimilla työpöydälläsi. Etsi kubyz heistä ja näytä minulle (lastenäyttely)

Uch-l: Kuuntelemme seuraavaa soitinta (mondalina kuulostaa)

Uch-l: Mikä on mielestäsi tämän nimityökalu? (Vastauksia)

Uch-l: Tämä on MONDALINA.(Dio 8)

Sanastotyö: (Dio 9)

Mandoliini - pienikokoinen kielisoitin. (näyttää kuva työkalu dioilla ja puhua siitä )

Mondalinatyökalupienikoot... Sillä on kielet siihen. Pelataksesi sitä, sinun täytyy koskettaa jousia sormella tai linnun sulkalla.

Uch-l: Kuuntele, miltä se kuulostaa uudestaan. Ääniinstrumentti on hiljainen tai äänekäs. (näyttää pelin mandoliinilla)

tutkimus : Ääni on heikko.

Uch-l: Kyllä ääniinstrumentti ei ole äänekäs.

Uch-l: Sinulla on kuvia työpöydälläsi eri soittimilla. Etsi mondalina heistä ja näytä minulle (lastenäyttely)

Uch-l: Ja nyt ehdotan pitää lyhyen tauon ja viettää fyysisen minuutin.

FIZMINUTKA. (Dio 10)

Uch-l: Kiitos, jatkamme työtämme. Ja mitä soittimia tapasimme? (Lasten vastaukset).

Uch-l: Kaverit, kuuntele ja yritä arvata mikä soitin se on?

(jolla kuulostaa)

Uch-l: Tämä on KURAI. (Dio 11)

Sanastotyö: (Dio 12)

Kurai on tatarilainen puhallinsoitin. ( näyttää kuva työkalu dioilla ja puhua siitä )

Uch-l: Kuuntele, miltä se kuulostaa uudestaan. Ääniettäkumpi?

tutkimus : Ääni on leuto.

Uch-l: Kyllä, ääniinstrumentti on yksinkertaisesti maaginen.

Uch-l: Omistaa sinulla on kuvia eri soittimilla työpöydälläsi. Etsi heistä keskuudessaan ja näytä minulle (lastenäyttely)

Uch-l: Kuuntelemme seuraavaa musiikkiatyökalu? Mikä tämä on? (Vastaukset)

Uch-l: Tämä on HARMON (tatari-talyanharmunissa).(Dia 13)

Sanastotyö: (Dio 14)

Harmonia - tatar-näppäimistösoitin. (näyttää kuva työkalu dioilla ja puhua siitä )

Harmon on tatarilainen näppäimistösoitin. Koostuu kahdesta puolikotelosta - oikealta ja vasemmalta, joissa on näppäimistöt ja painikkeet. Puolikuorien välissä on kammio, joka mahdollistaa pumppausilman instrumentin äänitankoihin.

Uch-l: Kuuntele, miltä se kuulostaa uudestaan. Ääniinstrumentti on hiljainen tai äänekäs. (haitarin soittaminen)

tutkimus : Ääni on kova, hauska.

Uch-l: Kyllä, äänisoitin äänekäs, iloinen, kuulokas.

Uch-l: Omistaa sinulla on kuvia eri soittimilla työpöydälläsi. Löydä niistä harmonikka ja näytä minulle (lastenäyttely)

Uch-l : Täällä tutustuimme tataarin tärkeimpiin kansansoittimiin. Täytetty kortteihin. Kuka lukee? (Opiskelijoiden vastaukset) (Dia 15)

Uch-l : Saatujen tietojen vakiinnuttamiseksi ehdotan pelata huomiota herättäviä pelejä.

Etsi puuttuva kuvapeli. (Dia 16)

Löydä ylimääräinen esinepeli. (Dia 17)

Uch-l : Seuraava järkevä peli.

Peli "Kuka on nopeampi". (Dia 18)

Kokoamalla palapelit saamme kuvan yhdestä soittimesta.

Oppitunnin yhteenveto.

Uch-l : Mitkä ovat tatarilaisten luomien soittimien nimet?

Tutkimus: Tataarien luomia soittimia kutsutaan « tatari kansansoittimet ”.

Uch-l : Ja kuka kertoo meille, mitä näillä soittimilla kutsutaan?

Tutkimus: Kubyz, jolla, haitar, mondalina.

Uch-l : Hyvin tehdyt pojat.

Uch-l : Kotitehtävä: valmistele korteilla lyhyt viesti yhdestä tatarilaisesta kansansoittimesta. Jokainen teistä tulee pöydälle ja valitsee kortin, jolla on soittimen nimi ja kuvaus.

Uch-l : Sinulla on työpöydällä hymiöitä. Oppitunnin lopussa valitsemme yhden ja kiinnitämme sen taululle: jos pidit oppitunnista, valitse hauska hymiö, jos ei, niin surullinen.

(Opiskelijat valitsevat hymiön ja kiinnittävät ne taululle magneeteilla)

Koska oppitunti on valinnainen, opettaja ei arvioi oppilaiden vastauksia.

Oppitunti on päättynyt, kiitos kaikille kaikille.

luentomoniste

Harmoninen - Tatari-näppäimistösoitin. Koostuu kahdesta puolikotelosta - oikealta ja vasemmalta, joissa on näppäimistöt ja painikkeet. Puolikuorien välissä on kammio, joka mahdollistaa pumppausilman instrumentin äänitankoihin.

Kubyz (juutalainen harppu) - kansan itsensä kuulostava ruoko-soitin. Kubyz on yksi vanhimmista soittimista. Se on metalli- tai puukaari, jonka kieleke on keskellä. Esittäjäpuristimettyökaluhuulet ja pitää sitä vasemmalla kädellä, tuomalla se lähemmäksi hampaita. Kieli puristetaan oikean käden sormella ja se tulee värähtelytilaan ja kuuluu ääni.

kurai - tatarilainen puhallinsoitin.

Kurai on puusta tai metallista valmistettu putki.Sillä on useita lajikkeita, jotka eroavat toisistaan \u200b\u200bsuunnittelussa ja valmistusmateriaaleissa.

Mandoliini - pienikokoiset kielisoittimet... Mondalina- merkkijono kynitty musikaalipieni työkalu. Sillä on kielet siihen. Pelataksesi sitä, sinun täytyy koskettaa jousia sormella tai linnun sulkalla.Mandoliinirungot ovat soikeat, puoliksi soikeat, litteät. Mandoliinirungon muoto antaa tietyllä äänellä.

Avoin oppitunti: "Soita harmonikka"

Oppitunnin aihe; Soita harmonikka.

Kasvatus- ja kasvatustehtävät:

Koulutus: Tutustuttaa opiskelijat venäjän kieleen. kerrossänky instrumentti - haitar.

Oppia kappaleen "Harmonikka - talker" - Z. Root.

Kehittäminen: Äänenkorkeuden, äänenkuulemisen ja musiikkimuistin kehittäminen.

Kasvatus: henkisesti ja esteettisesti kehittyneen persoonallisuuden kouluttaminen, jatkuva kiinnostus aiheeseen, venäläisen musiikkikulttuurin kunnioittaminen.

Varustus: Musiikkikeskus, syntetisaattori, flash-asema, haitar, haitar, painikeharmonikka, magneettitaulu, tehtäväkortit, sanoitukset. Harmonikat hymiöillä.

Tuntien aikana.

1-org-hetki.

Opiskelijat tulevat luokkaan venäjän kielellä. kerrossänky musiikki - pyöreä tanssiaskel ja seistä tuoliensa vieressä. (00-haava)

Tervehdys: laulama - "Salem - Nellow"

2-päivitys:

A) Mitkä ovat työkaluryhmät, jotka tunnet?

B) Työskentele korteilla. (Jokaiselle pöydälle.) - ryhmätyö.

Levitä ja näytä nuolella, mihin ryhmään työkalut kuuluvat.

Q) Millaista musiikkia soitettiin, kun kirjoitit luokkaan?

D) Millaisella instrumentilla kappale kuulosti?

Katso tarkkaan lavalla olevaa soitinta. Mitä työkalua luulet tutustuvan tänään?

3) Uusi aihe:

Oikeat kaverit, luetaan oppitunnimme aihe yhdessä. (avaa oppitunnin aihe taululle)

Soita harmonikka!

Nyt esitän sinulle tämän työkalun.

Harmon on tuuli, ruokoinstrumentti, jossa on palkeet ja kaksi painonappinäppäimistöä. Milloin harmonikka syntyi? Historiassa tutkijoilta on todisteita siitä, että haitar esiintyi 250 vuotta sitten Pietarissa Venäjällä urutomiesten Frantishik Kirshnikin ponnistelujen ansiosta. Hän keksi uuden tavan äänen ottamiseksi käyttämällä metalli kieltä, joka värisee ilmavirran vaikutuksesta.

Aikana harmonikka harmonisesti piti ja alkoi levitä Venäjän kansan keskuudessa. Monia harmonikkalajikkeita ilmestyi, kansanmiesten ansiosta, se muuttui, jokaiselle näppäimistölle lisättiin rivin painikkeita pienestä yhden rivin joukosta suureksi moniriviseksi jokaisessa näppäimistössä.

Riippuen alueesta, jossa haitaria parannettiin, sitä kutsuttiin niin. Tulan harmonikka kehitettiin Tulan kaupungissa, muilla alueilla “Livenka”, “Vyatskaya”, “Talyanka”, ja aikamme aikana levinnein on harmonikka nimeltään “Khromka”.

Tula, Livenka, Vyatskaya - yksiriviset haitarit.

Venäläinen seppele, kaksirivinen kromi.

Katsotaan nyt kuinka haitarit näyttävät Venäjän eri alueilta.

Valokuvien katseleminen.

Mutta ei vain venäläisten keskuudessa, harmonikka oli laajalle levinnyttä, ja kazakstanien keskuudessa muusikot osallistuivat aityson, mukanaan haitarilla.

Kuinka harmonikka oli kätevä? Ei raskas, voit viedä sen minne tahansa, kävellä tien varrella ja pelata, ja ne, jotka kävelivät rinnalla, lauloivat lauluja, tanssivat, lauloivat tansseja ja levätivät kovan päivän jälkeen.

Ja jos katsot televisio-ohjelmaa "Soita haitaria", näet kuinka ihmiset rakastavat haitaria.

Hän itkee ja on surullinen, huvittaa hauskaa, ja jos balalaika liittyy häneen, hauskanpito ei ole loppunut.

Ust - Kamenogorskin kaupungissa tänä vuonna etnokylässä, museovaranto, kolmas instrumentaalisen kansitaidefestivaalin festivaali “Soita harmonikka. Dombran linkit ".

Kuulemme kuinka harmonikka kuulostaa:

Nro 01-Levinskaya -harmonikka

Nro 2-Saratov -harmonikka.

Tämän soittimen kehitys ei päättynyt haitariin, myöhemmin ilmestyi entistä parempia napinsoittoja ja haitaria.

Painikeharmonikalla on enemmän rivejä jokaisella näppäimistöllä, tehokkaampi ääni.

Se on samanlainen kuin vasemman näppäimistön harmonikka ja oikea harmonikka on täsmälleen kuten pianon.

Kuulemme kuinka painikeharmonikka ja haitar soivat.

A) Ei. 03-nappinen haitar

B) Nro-04-akordioni

Pidätkö näiden instrumenttien äänestä?

Ensisijainen ankkurointi:

Arvaa nyt arvoituksia.

Hän huokaisee ja kääntyy ympäri

Ja kävele kylän varrella.

Ja ihmiset kokoontuvat ympyrään,

Mitä haluat, hän tanssii ja laulaa!

(harmoninen)

Hän näyttää napitusharmonin veli,

Missä on hauskaa, siellä hän on.

En pyydä

Mikä tämä on…..

(harmonikka).

Laatikko tanssii polvillani

Hän laulaa, itkee sitten ääneen.

(harmoninen)

Olen nuorempi ja voimakkaampi

Ääneni ovat kaatamassa.

Mutta haitarin kanssa me veli,

Hän jätti ihmiset.

Hajotan kaikki surut

On erittäin tärkeää laulaa

Ei vihainen eikä hauskaa ..

Olen iloinen veli ...

Ja nyt musiikillinen mysteeri. Kuuntele tarkkaan ja kerro mikä instrumentti kuulostaa?

A) Ei-05-haitar

B) Ei. -06-painikeharmonikka

B) nro -07-harmoninen

Hyvin tehty! Toivon, että muistat jo kauan työkalut, jotka tapasit tänään.

2 - osa oppituntia.

Ja nyt siirrymme oppitunnin toiseen vaiheeseen - laulamiseen.

1) -Pyydän sinua istumaan oikein. Ja valmistaudu laulamaan

A) "Kuten Natashan isoäiti" - liikkeellä.

C) Rytminen lämmittely -3 erilaista - rytmit (taputus, toisto)

2) - Oppiminen:

Tänään kutsun teitä oppimaan kappaleen "Gormoshechka - govorushechka"

Kuuntele sitä tarkkaan, yritä muistaa melodia.

Opettajan esitys, haitarin säestys.

Tekstin lukeminen. (opettaja)

Lukeminen kuorossa.

Laulua rivi riviltä, \u200b\u200bopettaja-opiskelija.

Jae-esitys, hengitystyö, äänitiede, artikulaatio ...

Täysi esitys - kuorossa.

Esitys ryhmissä - 1 pariskunta ...

Jae 2 ...

Jae 3 yhdessä.

Ensisijainen kiinnitys: Itsekorjaus.

Oppitunnin yhteenveto:

Mitä opit uutta tässä oppitunnissa?

Mistä pidit eniten?

Mieti nyt, kuinka työskentelit tunnissa tänään ja minkä arvosanan annat itsellesi.

Seiso niitä, jotka arvioivat työnsä - viiden.

Neljä?

Hyvin tehty, anna toisilleen suosionosoitukset.

Lisää arvosanasi päiväkirjaasi.

Ja kirjoita kotitehtäväsi - oppikirjan sivu - 42 - opetettavaksi.

Esitä tanssiliikkeet kuunnelmalle musiikille.

№8, №9, №10.

Valmista nyt pienet herneet, jotka ovat pöydälläsi.

Ja käänny vieraihimme. Jos pidit oppitunnista, avaa herneesi. jos ei, niin älä avaa.

Kiitos paljon huomiostanne. Oppitunti on ohi. Ensi kertaan. Sano hyvästi vieraille.

Tatarien kansanmusiikkikulttuuri on hyvin omaperäinen. Se perustuu itämaisiin intonaatioihin, joiden kanssa Volgan alueen suomalais-ugrilaisten kansojen musiikin vaikutus on harmonisesti yhdistetty.

1800-luvun jälkipuoliskolla, mm talyan garmun, kitara, viulu, mandoliini... Mutta on myös alkuperäisiä tatarilaisia \u200b\u200bsoittimia.

Puhallinsoittimet

Tataarin puhallinsoittimista tunnetuin on kurai... Se sai nimensä tatarilaisesta Ural ribcarp -nimestä - sateenvarjoperheen kasvi, jonka varresta se alun perin tehtiin. Kurai on pitkittäinen huilu, joka on jopa 1 m pitkä, 4 reikää toisella ja toisella puolella. Jossa kantama on 3 oktaavia. Se kuulostaa erittäin pehmeältä, ja esiintyjä seuraa sen soittamista kuristavalla äänellä. Kurai voi esiintyä sekä yhtyeessä että soolosoittimena.
Yhdessä klassisen kanssa, siellä on kopshe-kurai 2 reikää.



Toinen työkalu on sornay, tavanomaisten lisäksi myös baskirien keskuudessa. Perinteisesti se tehtiin sarvista ja sitä käytettiin alun perin metsästykseen. Paimenet pelasivat myös sornajaa.

Jousisoittimet

Tatarin kitkuttua kielisoitinta kutsutaan dumbra... Se on tarinankertojien perinteinen instrumentti. Historiallisten lähteiden mukaan dumbra oli olemassa kultaisen lauman aikana. XIV vuosisadan tatarilaiskirjeen muistomerkki "Tulyak ja Susylu" kertoo kuinka päähenkilö teki dumbran valloittaakseen rakkaansa sydämen kappaleilla.



Tatarin dombrakaula on lyhyempi kuin Kazakstanin dombra, yleensä siinä on kolme kielet. He pelaavat sitä plectrumilla. Runko muinaisina aikoina oli tehty kaivupuusta, mutta nyt se on liimattu yhteen. 19.-20. Vuosisatojen vaihteessa dumbra katosi käytöstä, koska mandoliini oli korvannut sen, mutta 1900-luvun lopulla. elvytettiin ja rekonstruoitiin. Frets esiintyi instrumentin kaulassa, luotiin dumbran yhtyelajikkeita - sopraano, alto ja basso.
Tatar gusli hyvin samanlaisia \u200b\u200bkuin udmurtteja, mutta eroavat niistä parittomalla määrällä resonaattorireikiä. Jos reikiä on 3, yksi on yläreunassa ja muut yläkannen sivuilla, jos 5 tai 7, yksi reikä on keskellä ja muut ovat symmetrisesti sen ympärillä. Tatarimusiikin modaalisen organisaation mukaan näillä guslilla on pentatoninen järjestelmä.

Muut työkalut

Kubyz - juutaharppua muistuttava ruokoinstrumentti. Se on metallinen keula, jonka kieli on keskellä. Muuttamalla suuontelon äänenvoimakkuutta ja muotoa, muusikko poimii ylisävyalueen äänet. Ehkä tatarit ovat lainanneet tämän instrumentin ugrilaisilta. Arkeologisten tietojen mukaan se tunnetaan jo 10. vuosisadalla.
Tatarilla on myös kansallinen lyömäsoitin. Siinä on nimi def ja muistuttaa tamburiinia.


Kaivauksista

Tällaisia \u200b\u200bsoittimia kutsutaan: kyңgyrau, tavyshly asma, tash sybyzgy, schulder, shaltyravk jne.


monet Tattalaiset kansansoittimet olivat kadonneet ja tänään syntyy uusi syntymä. Sornai, jolla, dumbyrit, mandoliinit, kansanviulut, tatari-guslit ovat näytteillä Tatarstanin valtion kansallismuseossa, museot Kazaanissa, Almetjevskissa, Moskovassa, Pietarissa jne.



RPO: n "TNTs MO" -lehdistöpalvelu perustuu "How Prosto" ja "My House" -sivustojen materiaaleihin

Tiivistelmä musiikillisesta temaattisesta oppitunnista

(haitar, nappikuori, haitar)

vanhempi esikouluikä

Musiikillinen ohjaaja

Portnova Tatjana Nikolaevna

2017

Tiivistelmä musiikillisesta temaattisesta oppitunnista

"Soittimien maailmassa"

(haitar, nappikuori, haitar)

(vanhempi esikouluikä)

Tarkoitus:

  • rikastuttaa lasten tietoa soittimien ominaisuuksista ja ominaispiirteistä, opettaa erottamaan heidän äänimerkkinsä väristä;
  • muodostaa kyky löytää yhteisiä ja erilaisia \u200b\u200bulkoisesti samanlaisissa instrumentissa.

tehtävät:

Musical: opettaa lapsia erottamaan haitarin, painikkeen, haitarin, harmonikan ääni, huomaamaan musiikin kuvallinen luonne, edistämään luovuutta, mielikuvitusta ja fantasiaa, kykyä improvisoida;

liikkua musiikin dynamiikan ja luonteen mukaisesti, jatkaa rytmisten ja laulamistaitojen muodostumista,

Koulutuksellinen: kehittää viestintätaitoja, itsensä järjestäytymistä ja hallintaa, kouluttaa osaavaa ja motivoitunutta kuuntelijaa; herättää lapsissa emotionaalisen vastauksen erilaisesta musiikista; varmistaa jatkuvuus päiväkoti - taidekoulun tasolla.

Laitteet:

musiikkikeskus, äänikasetti; lasten meluinstrumentit; soittimet: piano, haitar, nappikuori, haitar; nenäliinat ja huippumaton lippalakit.

Oppitunnin kulku:

(Lapset tulevat saliin, tervehdys - laulaminen)

Hirvi. käsissä. (Laulaa): Hei kaverit!

Lapset (laulavat): Hyvää, hyvää iltapäivää!

Hirvi. käsissä. (Laulaa): Hei pojat!

Pojat (laulavat): Hei!

Hirvi. käsissä. (Laulaa): Hei tytöt!

Tytöt (laulavat): Hei!

Mus.ruk: Tänään esitän sinulle soittimet, jotka näyttävät hyvin samanlaisilta toisiinsa. He esittävät erilaista musiikkia: folk, klassinen, pop ja he voivat soittaa itsenäisesti tai orkesterissa.Mitä työkaluja nämä ovat - yritä arvata itse. Kuuntele arvoitus:

(lapsi ajattelee):

Hänen laulunsa kaataa ja nauraa tylsyydestä,

Hän on palvellut ihmisiä jo pitkään ja hänellä on vahva ystävyys kurjaan.

Kysyy: "No, kosketa painikkeita!" - iloinen ...
Lapset vastaavat: "Harmonia". (Näytän työkalun).

Mus.ruk: Ensimmäisen haitarin suunnitteli saksalainen mestari Friedrich Buschmann, ja sitten he alkoivat tehdä haittoja koko Venäjällä. Joten he alkoivat soittaa heille alueen mukaan, jolla he tuottivat haittoja: Saratov, Oryol, Vologda, Jelets, Siperian ja monet muut haitarit. Harmonikka on sovitettu esittämään vain kansanmusiikkia.

Kuuntele venäjän kansanmusiikkia"Tunes" - (saapunut ja espanjalainen. J. Tabachnik; musiikki soi äänityksessä).

Vanhasti ihmiset halusivat soittaa harmonikkaa juhlallisuuksissa. Ihmiset lauloivat hauskoja kappaleita, kuoroja, kappaleita. Jokainen muusikko osoitti taitojaan. Harmonikkoa soivia ihmisiä kutsutaan harmonikoiksi.

Ja nyt yritämme luoda oman pienen orkesterin, tytöt soittavat venäläiseen kansantanssiin"Yablochko" jonka suorittaa harmonikkaharjoittajien trio, ja pojat esittävät merimiestanssin.

(Tytöt valitsevat lastenmusiikintyökalut: puulusikat, räikkät, kellot, kolmiat, tamburiinit; pojat käyttävät piikkitöntä korkkia; tanssiäänet levyllä).

Se on mitä meille osoittautunut upea orkesteri, pojat tanssivat innokkaasti, iloisesti, välittivät tanssin luonteen ja solistit olivat haittoja!

Ja mikä on tämän kappaleen nimi, kuuntele melodiaa ja muista, kiitos.(Soitan pianolla lapsille tutun kappaleen melodian).

lapsia: "Harmonikka-puhuja"!

Mus.ruk .: Laulataan tämä hauska, pirteä kappale!

"Harmonikka-puhuja"ps. pohtii. Z. Juuri.

1. Venäjällä on monia kappaleita,

Kaikki laulavat, nuoria ja vanhoja.

Ja harmonikkapuhelimella

Kappaleet kuulostavat iloisemmalta.

Kertosäe:

Ah, harmonikka-puhuja,

Kaikkialla maailmassa, rouva

Vain painikkeet pelaavat

Sieluni laulaa.

2. Orkesterit kuulostavat iloisesti,

Kaikki tanssivat ja laulavat.

On hauska soittaa haitar, -

Jokainen kumartaa hänelle.

Kertosäe:

3. Hyvät ihmiset, kiitos

Anna minulle nopea vastaus:

Ilman harmonikkapuhujaa

Kuinka voin laulaa kappaleen?

Kertosäe:

Mus.ruk .: Pidin todella tavasta, jolla suoritit kappaleen, hyvin tehty!

Nyt puhumme toisesta instrumentista, kuuntele tätä musiikkia ja arvaa, mistä soittimista keskustellaan?

(Lapset kuuntelevat vieraita leikkejä -"Dunin valssi" - Venäläinen kansanmusiikki napinharmonikalle, esittäjä A. Belyaev, gramofoni).

Lapsi tekee arvoituksen:

Hänellä on laskostettu paita

Rakastaa tanssimaan kyykyssä.

Hän tanssii ja laulaa,

Jos se kuuluu käsiin.

Neljäkymmentä painiketta

Helmiämppällä.

Hyvää kaveria, ei tappari

Lapset arvaavat arvoituksen: "Bayan". Näytän työkalun.

Mus.ruk Ensimmäisen haitarin luomisesta on kulunut useita vuosia, kun muusikko Yakov Orlansky ja mestari Petr Sterligov loivat uuden soittimen. Tämä instrumentti sai nimensä muinaisen venäläisen legendaarisen laulaja -kertoja Boyanin nimellä. Nappimittaharjoittajaa soittavia muusikoita kutsutaan nappikauhansoittajiksi.

(Lapset tutkivat soitinta ja toteavat, että nappikuulossa on enemmän painikkeita, se on kooltaan suurempi kuin haitar ja sillä on kaunis, voimakas ääni).

Mus.ruk Tytöt esittävät pyöreän tanssin "Rechenka" kansanmusiikille"Kuviot", jonka esittävät Beryozka-yhtyeen harmonikot.(Äänet musiikki levytyksessä, V. Temnovin käsittelyssä).

Pyöreä tanssi "Rechenka"(parillinen määrä tyttöjä, venäläisinäaurinkolaput, käsissä - siniset silmukat silmukoilla, laita etusormelle).

Johdanto:

Tytöt seisovat toistensa takana, nenäliina oikeassa kädessä ja pitävät kädet vasemmalla.

1 luku:

He kävelevät peräkkäin, pyöreässä tanssissa, pitäen toista kättä seuraten johtajaa - tyttöä "käärme".

2 kuva:

Uusitaan vähitellen ympyrässä, siirry peräkkäin, oikea käsi nenäliinalla laajennetaan sivulle, vasen lasketaan alas.

3 kuva:

He kääntävät kasvonsa ympyrässä, kätensä taitetaan "hyllyyn", oikea käsi nenäliinalla on vasemman yläpuolella, pyörii akselinsa ympäri "takavarikolla".

4 kuva:

Kädet lasketaan hitaasti, pyöreässä tanssiaskeleessa, varpaiden kohdalla, kaventa ympyrää, samalla nostaen terävästi nenäliina ylöspäin, liikkuen myös hitaasti taaksepäin, laskemalla kättä vähitellen nenäliinalla.

5 kuva:

Tytöt nousevat pareittain, nostaen oikean kätensä nenällä olevalla nenäliinalla ja yhdistäen kätensä ylhäällä "ikkunaan", pyörittäen kärjessä.

6 kuva:

Pyöreällä tanssivaiheella ne rakennetaan uudelleen kahteen sarakkeeseen, vastakkain.

7 kuva:

Pysyvän paikallaan suoritetaan vartalon ja käden kevyt heiluminen, jossa nenäliina, sävellyksen lopussa, kumartaa, seisoen sarakkeissa.

8 kuva:

Kaksi saraketta liikkuvat toisiaan kohti ja muodostavat yhden, seuraavat johtajaa, seisovat yhdessä rivissä, kääntyvät ympäri itsensä kärjillä, seisoen yleisön edessä, tekevät venäjän jousen.

Hirvi. käsissä: Pojat, luuletko tytöt välittäneen musiikin luonteen pyöreän tanssin liikkeissä?

(Pojat vastaavat arvioimalla tyttöjen suoritusta).

Hirvi. käsissä: Kyllä, tytöt tanssivat kauniisti. Annetaan heille uusi aplodit!

Hirvi. kädet.: Kaverit, arvaa seuraava arvoitus!

Hän näyttää harmonikalta veli

Missä on hauskaa, siellä hän on.

En pyydä

Kaikki tietävät .... (harmonikka).

(Poika saapuu haitarin kanssa, Vova B., taidekoulun opiskelija, entinenpäiväkodin oppilas; lapset tutkivat haitaria, huomaavat senlisää painikkeitaharmonikka, näppäimet sijaitsevat siinä, kuten pianossa).

Harmonikka on myös monen vuoden vanha, ja sen keksi ja nimitti Wienin mestari Demian. Uusi instrumentti, kun yhtä vasemman näppäimistön painiketta painettiin, ei tuottanut yhtä ääntä, vaan koko sointu! Tästä syystä nimi - harmonikka! Tätä soitinta soittavia muusikoita kutsutaan akordionisteiksi.

"Amur-aallot"M. Kussa, esittävät taidekoulun oppilaat, lapset kuuntelevat musiikkia, soittavat kellojen kanssa.

(Kaikki suosionosoitukset ovat nuoria muusikoita).

Mus.ruk .: Kuinka kaunis harmonikka kuulosti! Ja te kaverit yritit soittaa kelloja rytmisesti, harmonisesti! Piditkö siitä? Nykyään olet oppinut paljon uutta ja mielenkiintoista jo tunnetuista soittimista. Seuraavan kerran tapaat muita soittimia. Nähdään pian musiikkitiloissamme!


© 2020 skudelnica.ru - Rakkaus, pettäminen, psykologia, avioero, tunteet, riidat