Samohlásky prvého radu. Samohlásky druhého radu

Domov / Bývalý

Trieda: 2

Cieľ: upevnenie poznatkov o samohláskach 2. radu, ich funkciách mäkkosti spoluhlásky vpredu.

Úlohy:

  • upevniť vedomosti o dôležitosti samohlások 2. radu na označenie mäkkosti zvuku.
  • precvičiť hľadanie a pomenovanie tvrdých a mäkkých spoluhlások v slabikách a slovách.
  • opraviť prácu zrakovo-sluchového analyzátora v cvičeniach na identifikáciu samohlások 2. radu a mäkkých spoluhlások, ktoré im predchádzajú.
  • rozvíjať myslenie a pozornosť pri práci s vetami a textom.
  • podporovať vytváranie súvislej, expresívnej reči.
  • pokračovať v rozvíjaní zručností učenia a sebaovládania.

Materiál: tabuľka zvukových symbolov 2. riadku samohlások (Ya - ya, E - yo, E - ye, Yu - yu); tabuľka so samohláskami 1 a 2 riadky v pároch (A-Z, O-E, E-E, U-Y, s-I); karty so slovami (rad - rad; nos - nesený; luk - poklop; mydlo - mil); presýpacie hodiny; znamienka „+“, „-“, „zaškrtnúť“.

Pre každé dieťa: linajkové zošity; karty so slabikami, slovami, textom; ceruzky (červená, modrá, zelená); „päťky“.

Priebeh lekcie

„Roll call“ - ten, kto sa identifikuje menom, si sadne.

O akých samohláskach sme hovorili v minulej lekcii? (Hlásky 1. radu: A, O, U, E, y) Ako sme ich vyslovovali? (Natiahol sa a zaspieval) Aké spoluhlásky sú pred týmito samohláskami (Tvrdé) Zapamätajte si a pomenujte slabiky so samohláskami 1. radu.

Učiteľ logopéda vyhlási tému hodiny: „Samohlásky 2. radu“; Účelom lekcie je upevniť vedomosti o samohláskach 2. radu, ich vplyve na spoluhlásku pred nimi a o jednom zo spôsobov zmäkčenia spoluhlások.

Samohlásky 2. riadku pozostávajú z dvoch zvukov (zobrazuje sa tabuľka so zvukmi). Zhodneme sa, že tieto zvuky nebudeme vydávať ako malé hlúpe somáre. Samohlásky v rade 2 nazveme krátko a jasne: „I, E, E, Yu“. (Zavolá učiteľ – logopéd, potom deti.) Ktorú samohlásku z 2. radu viete natiahnuť a dokonca aj zaspievať? (Sahláska „ja“).

Zadá sa tabuľka so samohláskami riadkov 1 a 2. Deti pomenúvajú samohlásky 1. radu, naťahujúc ich, a 2. radu - stručne a jasne. Potom logopéd učiteľ prečíta básničku, deti pomenujú hlásky vo dvojiciach. Opäť sa upozorňuje na skutočnosť, že deti nazývajú samohlásky v rade 2 „Ya, E, E, Yu“ krátko, jasne, bez toho, aby ich predlžovali.

  • Písmeno nazývame „A“ a písmeno priateľa je „I“,
  • Nakreslíme s vami písmeno „O“ a písmeno priateľa je „E“,
  • Písmeno „U“ spievalo pieseň a „Y“ odpovedalo,
  • Spievali sme písmeno „E“ a ako odpoveď počujeme „E“,
  • A s dieťaťom písmeno „y“ spieva pieseň „I“.

Práca v zošitoch. Pripomeňte deťom držanie tela pri plnení úloh v ich zošitoch.

Učiteľ logopéda ukazuje karty so slovami napísanými v pároch (rad - riadok; nos - nesený; luk - poklop; mydlo - mil), navrhuje počúvať dve slová na prvej karte; nastaviť ich význam; určiť povahu zvuku spoluhlások; objasniť, že samohláska 2. radu sa používa na označenie mäkkosti spoluhlások.

Poviem dve slová a premýšľate o tom, ako sa líšia: rád - rad.

čo je rad? čo je riadok? To znamená, že tieto slová majú rôzny význam.

A čo ešte? Ako znejú prvé spoluhlásky? “RAD” (pauza)... pevne. Pomenujte zvuk („P“). Zapíšme si toto slovo. Prečítajte si, čo sa stalo: ....... ŠŤASTNÉ. (Samohlásky, tvrdé a mäkké písmená sú farebne zvýraznené. Uvádza sa, že červená sa používa na označenie samohlások, tvrdé spoluhlásky sú modré, mäkké sú zelené.)

A teraz potrebujeme: „ROW“. Pomenujte prvý zvuk („Рь“). Za „Рь“ napíšeme písmeno....... „I“. Zapíšme si toto slovo. Prečítajte si, čo sa stalo: ....... “ROW”.

V našom slove „riadok“ slúži samohláska 2. radu „ya“......... na zjemnenie zvuku „R“.

Práca s dvojicami slov „nos - nesený“ sa vykonáva podobným spôsobom; luk - poklop; mydlo - pekné." Deti pomocou týchto slov vymýšľajú vety.

Na čo sa používajú samohlásky v 2. rade? (Samohlásky 2. radu sú potrebné na zmäkčenie spoluhlásky, ktorá je pred ním).

Existujú dva spôsoby, ako písať mäkké spoluhlásky. Prvá metóda: použitie samohlások druhého radu „i, e, e, yu, i“. Druhá je?...... O nej si povieme na ďalších lekciách.

Herné cvičenie „Kapitáni“. Deti vykonávajú pohyby iba vtedy, ak učiteľ logopéda zadá príkaz „Kapitáni“. (Napríklad: "Kapitáni, tlieskali rukami!" - predviedli; "Dupali nohami!" - nie atď.)

Úlohy na kartách.

Č. 1 GA, GYA, RO, RE, NYA, NA, ZY, LA, SI, TYU, PO, FY, VE, DIA, BYU, WE, SHU, SA, HI, DU, NYA, BE, RY, PYU , CO.

Č. 2 SÁNKA, REBUS, KRUHY, BRUSNICA, ŠKVRNY, VODIČ, VEDRÁ, ZRNÁ, HÁK, LITRE

č. 3 Priatelia.

Kolja je chorý. Ležal v posteli a pozeral sa von oknom. Zrazu uvidel zelenú guľu. Na balóne bola nakreslená tvár. Kolya uhádol, že s týmto nápadom prišli chlapci. Potom prišli Lyuba, Seryozha a Tima. Priniesli knihu s obrázkami. Kolja sa cítil dobre.

Úloha č.1. Čítanie slabík, krúžkovanie slabík len so samohláskami 2. radu, zmäkčovanie spoluhlások pred nimi.

Materiál reči: ga, GYA, ro, RE, NYA, na, sy, LA, SI, TYU, po, fy, VE, DYA, BYU, my, shu, for, HI, so, NYA, BE, ry, PU , ky.

Deti pomenúvajú slabiky mäkkými spoluhláskami. Učiteľ logopéd opakovane pomenúva slabiky, deti - samohlásku 2. radu a mäkkú spoluhlásku v slabike.

Potom deti dali znamienko „+“, ak sa im úloha páčila a ľahko ju dokončili; znak „-“, ak to bolo ťažké alebo sa vám úloha nepáčila; „skontrolovať“, ak nie všetko fungovalo, vyskytli sa chyby.

Ústna úloha: učiteľ – logopéd pomenúva slová a deti pomenúvajú slabiky s 2. radom samohlások a mäkkých spoluhlások pred nimi: RU-KI, GRI-BY, MARK-KI, DOS-KA - !, KLYAK-SA, TABLE - !, TOF-LI, YU-LA -!, KOS-TER, RAIN-DI, YAB-LO-NYA, ZEB-RA, ZON-TIK, SWEK-LA.

Na rozvoj pozornosti a myslenia sa deťom dávajú „provokatívne“ varianty slov (je samohláska 2. radu, ale nie je pred ňou spoluhláska, chýbajú samohlásky 2. radu a mäkké spoluhlásky).

Po dokončení úlohy deti umiestnia na kartičky „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Úloha č. 2: napíšte 5 slov po slabikách, zakrúžkujte hlásky 2. radu červenou farbou, zvýraznite zelené mäkké spoluhlásky, ktoré im predchádzajú.

OLOVO, REBUS, KRUHY, BRUSNICE, ŠKVRNY, VODIČ, VEDRÁ, ZRNÁ, HÁK, LITRE.

Po dokončení úlohy deti umiestnia znamienka „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Minúta telesnej výchovy.

  • Možnosť 1: deti vykonávajú dobrovoľné pohyby pri veselej hudbe.
  • Možnosť 2: deti vykonávajú pohyby v súlade s textom, vyslovujú slová.

Kopeme hore - hore,
Tlieskame rukami – tlieskame!
Sme oči okamihu - okamihu,
Pokrčíme ramenami.
Jeden - tu, dva - tam,
Otočte sa.
Raz - sadli si, dva razy - vstali.
Všetci zdvihli ruky hore.
Jeden - dva, jeden - dva,
Je čas, aby sme sa zamestnali!

Úloha č. 3. Práca s textom:

Expresívne čítanie textu logopédom, určovanie počtu viet deťmi, slov vo vetách (pozor na „malé“ slová – predložky);

Čítanie textu deťmi (môžete ponúknuť čítanie po jednej vete - „v reťazi“, podľa výberu študenta čítania učiteľom logopéda);

Čítanie viet navrhnutých učiteľom logopéda alebo zvolených žiakmi s rôznou intonáciou.

Cvičenie pozornosti: deti nájdu v texte 2 rady samohlások, zakrúžkujú ich červenou farbou (môžete navrhnúť zvýraznenie mäkkých spoluhlások pred samohláskami zelenou ceruzkou). Učiteľ používa presýpacie hodiny, aby deti mohli kontrolovať čas splnenia úlohy.

Kolja je chorý. (2) Ležal v posteli a pozeral sa von oknom. (8) Zrazu uvidel zelenú guľu. (5) Na lopte bola nakreslená tvár. (5) Kolja uhádol, že s týmto nápadom prišli chlapci. (6) Potom prišli Lyuba, Seryozha a Tima. (6) Priniesli knihu s obrázkami. (5) Kolja sa cítil dobre. (3)

Po dokončení úlohy si deti vymenia kartičky, navzájom si skontrolujú svoje úlohy a potom na svoje kartičky dajú „+“, „-“ alebo začiarknutie.

Zhrnutie lekcie.

Na čo sú potrebné samohlásky v rade 2? (Samohlásky v rade 2 sú potrebné na zmäkčenie spoluhlásky, ktorá je pred nimi.)

Ako sme sa dohodli, že budeme volať samohlásky v rade 2? (Krátko, jasne, bez kreslenia)

Aké úlohy ste považovali za ťažké? Dá sa povedať, že ste dnes odviedli dobrú prácu? prečo?

Deti dostávajú známku „A“ za usilovnosť a aktívnu prácu na hodinách.

Po lekcii, pri kontrole plnenia úloh deťmi a znamienok, ktoré ukladajú („+“, „-“, „ťuk“), učiteľ-logopéd analyzuje úroveň rozvoja zručností kontroly a sebakontroly.

Ciele:

Nápravno – výchovné

Oboznámiť žiakov s tvorbou samohlások druhého radu .

Naučte sa určiť miesto samohlások druhého radu v slove a uviesť ho na diagrame.

Precvičte si zvýrazňovanie samohlások druhého radu vo výslovnosti a písaní.

Zlepšite zručnosť čítania slov s druhými samohláskami.

Rozvíjať schopnosti sebaovládania a vzájomnej kontroly.

Nápravné a rozvojové ciele:

Podporovať rozvoj fonematického sluchu, fonematického vnímania, fonematické reprezentácie, schopnosti analýzy zvuku a písmen a syntézy slov, intonačnú expresívnosť.

Rozvíjať pozornosť, zrakové, sluchové a priestorové vnímanie, pamäť, logické myslenie, tvorivú predstavivosť, všeobecnú a jemnú motoriku.

Nápravné a vzdelávacie ciele:

Kultivujte pozornosť k zvukom, udržujte záujem o študovaný materiál prostredníctvom hier a herných techník.

Pestujte zvedavosť.

Vypestujte si usilovný prístup k učeniu.

Vybavenie.

Písmená „I“, „Y“, tabuľka samohlások, kresba „Vowel Choir“, rozdelená abeceda, kruhy na označenie zvukov (červená, modrá, zelená), diagramy na označenie vzhľadu dvoch zvukov v samohláskach druhého radu, obrázky obsahujúce samohlásky druhého radu, hádanky, rodinné obrázky: matka, otec, syn a dcéra, príslovia, obrázky so symbolickými obrázkami slov: „tichý“, „hlasný“, „pomalý“, „rýchly“, „smutný“, „ zábava“, šablóny jabĺk, farebné ceruzky, karty s obrázkami správne a nesprávne napísaných samohlások druhého radu, sadzacie plátno, lopta, ježko s jablkami-úlohy, hra „Zmätok“, vety s rôznymi intonačnými vzormi, magnetofón a záznam hudobnej skladby, košík jabĺk podľa počtu žiakov.

Plán lekcie.

1. Org. moment.

5 Cvičenia na zvýrazňovanie samohlások druhého radu

6. Fyzik. len minútu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

1. Org. moment.

Ahojte chalani! Otvárame zošity a zapisujeme si dnešný dátum. Uhádni hádanku a dozvieš sa, kto nás príde navštíviť na hodinu.

Kožuch je ihličie, nemôžete si ho vziať rukou.

Svieti - je pichľavý. Kto je to? (ježko)

Je to tak (je zverejnený obrázok ježka). Ježko k nám neprišiel s prázdnymi labkami, ale s jablkami – úlohami. Každé jablko je úloha. Potrebujeme nazbierať plný kôš jabĺk, aby sme dostali prekvapenie od ježka.

2. Úvod do tvorenia samohlások druhého radu

Beriem prvé jablko. Tu je otázka od ježka: „Je tam písmeno „E“?

tabuľka samohlások prvého radu? (Nie). Pomenujte samohlásky prvého radu.

Z rozprávky o písmenách „I“ a „Y“ sa dozviete o rade, v ktorom sa táto samohláska nachádza, ao tom, ako sa tvorili samohlásky druhého radu.

"Kedysi boli dva listy - sestry." Boli si veľmi podobné. Boli napísané takmer identicky. Iba písmeno „Y“ malo navrchu baret, zatiaľ čo „I“ ho nemalo. Zneli takmer rovnako. Len „I“ je vytiahnuté a „Y“ je krátke, prudké. Často boli zmätení a písmeno „Y“ bolo veľmi nepríjemné.

Jedného dňa prišlo písmeno „Y“ navštíviť samohlásky prvého radu a pozvalo ich, aby si spolu zaspievali (bol zverejnený nákres „samohláskového zboru“). Začalo „Y“ – zdvihlo sa „A“. Ich zvuky sa spojili a ukázalo sa to tak krásne, že zvuky „O“, „U“, „E“ tiež chceli spievať spolu s „Y“.

„A“, „O“, „U“, „E“ sa stali blízkymi priateľmi so svojou novou priateľkou a rozhodli sa, že sa nikdy nerozídu. Išli za kráľovnou gramatiky a začali ju prosiť, aby im dovolila vždy žiť spolu. Múdra kráľovná gramatiky im povedala: „Nemôžem dovoliť, aby ste spolu žili navždy, pretože moje slová budú urazené, ak ich opustíte. Radšej vám vymyslím nové listy, v ktorých sa stretnete." A kráľovná gramatiky prišla s novými písmenami „I“, „Yo“, „Yu“, „E“, ktoré pozostávajú z dvoch zvukov: „YA“, „YO“, „YU“, „YE“.

Radostné zvuky „Y“, „A“, „O“, „U“, „E“ odišli domov. Odvtedy sa nachádzajú v samohláskach „I“, „Yo“, „Yu“, „E“, a aby samohlásky neboli ďaleko od zvuku „Y“, kráľovná gramatiky vytvorila nový písmená samohlásky a umiestnili ich vedľa seba, v druhom rade .

Stalo sa tak, že samohlásky „A“, „O“, „U“, „E“ sa ukázali ako staršie a začali sa nazývať samohlásky prvého radu a samohlásky „I“, „Yo“, „Yu“ ““, „E“ sa ukázalo byť mladšie a nazývajú sa samohlásky druhého radu.

Samohlásky prvého radu sú spojené samohláskou „Y“ a samohlásky druhého radu sú spojené samohláskou „I“ (uverejnená je tabuľka samohlások druhého radu).“

Zapamätajte si tieto samohlásky. Zopakujme si ich v zbore (deti pomenúvajú samohlásky).

Aké zvuky sa používajú na vytváranie samohlások „ja“? (YA), "Yo"? (YO), "Yu"? (YU), "E"? (ÁNO).

Chlapci, je tu jeden trik. Tieto samohlásky neznamenajú vždy dve

zvuk: iba ak sú na začiatku slova alebo za samohláskami a písmenami: „b“, „b“ (sú zverejnené zodpovedajúce diagramy). V iných prípadoch plnia tieto samohlásky inú funkciu, s ktorou sa zoznámime neskôr.

3. Cvičenie rozboru hlásky a slabík slova

Pozrime sa, ako ste túto tému zvládli (zobrazí sa obrázok „bobule“. Deti sú požiadané, aby spočítali počet písmen v tomto slove, označili zvuky zodpovedajúcimi krúžkami a napísali grafický slabičný diagram: I Y O D A - 5 b.

6 hviezdičiek

_ja _ _O _ _A _ - 3 slová.

Túto úlohu sme splnili. Vložte jablko do košíka.

4. Rozvoj jemnej motoriky, zrakovo-priestorového vnímania

1) Rozvoj jemnej motoriky.

Pozrime sa, akú úlohu si pre nás ježko pripravil (beriem druhé jablko): šablónu jablka zakrúžkujte a vytieňujte naklonenými rovnobežnými čiarami (deti plnia úlohu v zošitoch v sprievode hudobnej skladby).

2) Rozvoj zrakovo-priestorového vnímania.

Prečiarknite „nesprávne“ písmeno (na kartičkách žiaci preškrtnú nesprávne napísané písmeno) I YE YE I. Skontrolujte.

5. Cvičenia na zvýrazňovanie samohlások druhého radu

A v tomto jablku sú pre vás cvičenia.

1) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slabík.

Ukážte písmeno, ktoré by ste napísali na začiatok slabiky: yam, yom, iz, es, yur (deti ukazujú zodpovedajúce písmená: Ya, Yo, I, E, Yu).

2) Cvičenia na izoláciu samohlások druhého radu od slov.

A) - Vyberte písmeno zo začiatku slova: pit, ruff, Yura, go, Inna, pit, triaška, mladý, smrek, hry, jastrab, južný, iskry, jedol (deti ukazujú písmená)

B) - Zapíšte si samohlásku druhého radu, ktorá je na konci slova: Zoya, Raya, spievaj, moja, moja, bielizeň, ja, všade, tvoja, moja, spi, tvoja, moja, sebe.

Skontrolujme napísané písmená: i, i, yu, yu, е, е, е, е, ю, и, и, е, я, e. Vložme toto jablko do košíka.

C) -V ďalšom jablku nám ježko pripravil úlohy s obrázkami (obrázky sú zobrazené): jablko, sukňa, ihla, strom, vretenica

Prezri si obrázky, zapíš prvé písmená názvov obrázkov. Skontrolujte: ja, yu, ja, yo, yu.

Poďme si zahrať hru "Čo sa zmenilo?" (Vymieňam obrázky a deti hovoria, že som ich vymenil).

Rozdeľte obrázky predmetov podľa skutočnej veľkosti v zostupnom poradí (deti usporiadajú obrázky takto: vianočný stromček, sukňa, vretenica, jablko, ihla). Výborne! Berieme ďalšie jablko - úlohu.

D) - Hádaj hádanky. Slová - hádanky musia začínať samohláskou druhého radu. Odpovede si zapíšeme vo forme slabičného diagramu, pričom napíšeme samohlásky druhého radu (deti idú k tabuli pozdĺž reťaze)..

*Môže sa zlomiť. *Krúti sa na jednej nohe *Keby nebolo jeho

Môže sa to uvariť. Bezstarostný, veselý by nič nepovedal.

Ak chceš, do vtáka Vo farebnej sukni tanečnica (jazyk) _ya_ ___

Môže sa to otočiť. Hudobné…

(vajce) _ya_ ___ (koláča) _yu_ ___

*Tenká niť sa prevlečie cez úzke oko *Prebieha medzi kameňmi

A rýchlo plávala za člnom. Nevieš s ňou držať krok.

Ostro šije, vyšíva a ihluje. Chytil sa za chvost, ale Ach!

A volajú to čln... Utiekla s chvostom v rukách.

(ihla) _and_ ___ ___ (jašterica) _i_ _e_ _and_ __

*Rástli cez rieku *Guľaté, ryšavé, *Ja som v júni a júli

Priniesli ich na dovolenku. Rastiem na konári. Bez ohľadu na to čo sa stane

Na konároch sú ihličie. Dospelí ma zrazu milujú.

Čo to je? A malé deti. Odchádzam s mamou

(vianočný stromček) _е_ _a_ (jablko) _я_ ___ ___ Kde? Do ... (na juh) _so_

D) – V tejto úlohe si pre nás ježko pripravil hry:

„Štvrté je navyše“ - pomenujte slovo „navyše“, odôvodnite svoj výber: Jeľcin, Efimov, Egor, Elagin (deti volajú „Egor“, pretože je to meno, a zvyšok sú priezviská ľudí).

„Rebuses“ - Z obrázkov uhádnite mená mamy (Ira), otca (Igor), syna (Egor) a dcéry (Yulia), nazvite ich jedným slovom (rodina). Zapíšte si mená a podčiarknite samohlásky druhého radu červenou ceruzkou. Aké pravidlo si musíte zapamätať? (Mená píšeme s veľkým začiatočným písmenom.) Vyšetrenie.

6. Fyzik. len minútu.

Hra „Pomenujte to láskavo“ (s loptou): bobule - ..., vajce - ..., jazyk - ..., černice - ..., vianočný stromček - ..., golier - ..., sukňa - ..., krabica - ..., diera - ..., jablko - ...

Túto úlohu sme dokončili, dokončite ďalšiu.

7. Izolácia samohlások druhého radu od viet

1) Zopakujte v zbore nasledujúce frázy:

Ja-ja-ja – môžem všetko! Jojo-žehlím s babkou prádlo.

E-e-e – pomáham všetkým v rodine! Yu-yu-yu – spievam piesne s otcom.

Yu-yu-yu- Bábiky šijem spolu s mamou. Ja-ja-ja – kráčam s dieťaťom!

2) Hra „Zmätok“ - tu musíme tvrdo pracovať a vytvoriť vetu zo zmätených slov (slová sú zobrazené na sadzobnom plátne: Emelya, obed, vajce, on, zje) - Emelya zje vajce na obed. (Deti si vetu zapíšu do zošita. Potom skontrolujte, čo napísali.)

3) Hra „Povedz príslovie“ - Ježek nám ponúka začiatok prísloví. Musíme si pamätať alebo nájsť vhodný koniec prísloví.

T Ideš - ... ... matka učenia

Opakovanie - ... ... ponáhľajte sa

Ako chápete význam týchto prísloví? (Nemusíte sa ponáhľať, aby ste sa vyhli problémom. Ak budete veľa opakovať, naučíte sa lepšie. Najprv sa porozprávajte.)

Napíšte príslovie, ktoré sa vám páči, zvýraznite samohlásky druhého radu červenou ceruzkou. Kontrola toho, čo bolo zaznamenané.

4) Cvičenie v expresívnom čítaní.

Výborne! Splnili sme aj túto úlohu, vezmite si ďalšie jablko.

8. Izolácia samohlások druhého radu z textu.

V tejto úlohe nás ježko pozýva, aby sme o ňom zostavili príbeh podľa plánu:

1. Názov zvieraťa. (Toto je ježko)

2. Kde býva. (Žije v lese.)

3. Čím sa živí? (Ježek žerie myši, chrobáky, žaby.)

4. Ako zimuje. (Ježek spí celú zimu v diere.)

A) V reťazci niekoľkými študentmi, vždy po jednej vete.

B) Celý jeden študent.

C) Zapíšte si príbeh do zošita, pričom hlásky druhého radu zvýraznite červenou ceruzkou.

D) Kontrola nahraného príbehu.

9. Zhrnutie vyučovacej hodiny

Zostalo posledné jablko. V tomto jablku sa s nami lúči a pri lúčení chce vedieť, aké hlásky sme stretli? (Samohlásky druhého radu: Ya, Yo, Yu, E, I).

Vymyslite slová začínajúce na písmená I, E, Yu, E, I.

Výborne! Dnes ste odviedli dobrú prácu a Ježko vám dáva darčeky - zrelé jablká.

V ruskom jazyku je 10 samohlások, 6 samohlások: a, i, e, ё, o, u, ы, e, yu, ya. Samohlásky: [a], [o], [u], [e], [i], [s]. V školských osnovách sú samohlásky na diagramoch označené červenou farbou. V základných ročníkoch vysvetľujú: samohlásky sa tak nazývajú, pretože „hlas“, vyslovujú sa „hlasne“, zatiaľ čo spoluhlásky dostali toto meno, pretože „súhlasia“ so samohláskami.

Schéma 1. Samohlásky a samohlásky ruského jazyka.

Prízvučné a neprízvučné samohlásky

Zvuky samohlásky sú:

  • perkusívne: džús [o] - ľad ['o], les ['e] - starosta [e], vrták [u] - poklop ['u],
  • neprízvučné: v Oáno [a], s pri dak [u], l ešťava [a].

Poznámka. Je správne povedať „prízvučná slabika“ a „neprízvučná slabika“. Namiesto „prízvuk padá na samohlásku“ povedzte „prízvuk padá na slabiku so samohláskou“. V literatúre však existujú formulácie „prízvučná samohláska“ a „neprízvučná samohláska“.

Prízvučné samohlásky sú v silnej pozícii a sú vyslovované s väčšou silou a intonáciou. Neprízvučné samohlásky sú v slabom postavení, vyslovujú sa s menšou silou a môžu podliehať zmenám.

Poznámka. Označenie písmena e v slabej pozícii sa v rôznych školských programoch líši. Vyššie sme ukázali zvuk [a], v iných školských programoch sa nachádza označenie [e], v programe inštitútu - [e a] (e s podtónom a).

Schéma 2. Rozdelenie samohlások na prízvučné a neprízvučné.

V ruskom jazyku existujú zložené slová s primárnym a sekundárnym stresom. Zvýrazňujeme v nich hlavný prízvuk so silnou intonáciou a vedľajší prízvuk so slabou intonáciou. Napríklad v slove penové bloky hlavný prízvuk pripadá na slabiku s písmenom o, vedľajší dôraz na slabiku s písmenom e Vo fonetickom rozbore sa prízvukuje samohláska s hlavným prízvukom, samohláska vedľajšou stres je nestresovaný. Napríklad: trikuspidálny, trojročný.

Yotované samohlásky

Písmená i, yu, e, e sa nazývajú iotizované a znamenajú dva zvuky na nasledujúcich pozíciách slova:

  1. na začiatku slova: jedľa [y "olka], Yana [y "ana], mýval [y "inot];
  2. po samohláske: zajac [zai"its], bayan [bai"an];
  3. po ь alebo ъ: prúdy [ruch "y", stúpanie [klesanie "om].

Za ё a prízvučné samohlásky I, yu, e sa nahradí: I → [y’a], yu → [y’u], e → [y’e], ё → [y’o]. Pre neprízvučné samohlásky sa používa náhrada: i → [th"i], e → [th"i]. V niektorých školských programoch sa pri zostavovaní prepisu slova a pri fonetickom rozbore namiesto th píše latinské j.

Sekcie: Základná škola

  • Aktivácia pozornosti detí, príprava na nadchádzajúcu hodinu, zameranie sa na tému hodiny a aktualizácia relevantnej slovnej zásoby.
  • Precvičte si označenie mäkkosti spoluhlások pri písaní samohláskami druhého radu.
  • Korekcia procesov pamäti a pozornosti.
  • Rozvíjať komunikačné zručnosti, odpovedať na otázky a kontrolovať svoje správanie.

Vybavenie: Tabuľka so samohláskami prvého a druhého radu; tabuľka slabík; karty pre samostatnú prácu; farebné ceruzky; lopta; dosky s lepiacou páskou (30/30) na rozvoj jemnej motoriky, krabičky s fazuľkami.

Priebeh lekcie

  1. Organizovanie času.

Kontrola pripravenosti na hodinu.

  1. Rozvoj jemných motorických schopností rúk.

Chlapci, pred vami je doska s lepiacou páskou a krabica s fazuľou. Navrhujem, aby ste na dosku položili vianočný stromček, slnko, dom. Výborne, odviedli ste skvelú prácu.

  1. Opakovanie predchádzajúcej látky.

Zapamätajme si a vyslovme s vami samohlásky prvého a druhého radu. (Upozorňujeme deti na samohláskovú tabuľku).Povedzte mi, prosím, ako sa tvoria samohlásky druhého radu? (iotovaná spoluhláska + zvuk samohlásky).

Teraz porovnajte dvojice samohlások: A-Z; O–E; U-Yu; E-E; Y-I. (Identifikujeme podobnosť týchto párov v artikulácii a rozdiel v pravopise). Chlapi, tieto samohlásky sa nazývajú párové samohlásky a aby sme si ich neplietli v písaní, naučíme sa ich rozlišovať.

  1. Uverejnenie nového materiálu.

V našej lekcii sa naučíme rozlišovať párové samohlásky a spolu s vami sa naučíme, že samohlásky druhého radu sú magické, robia spoluhlásku mäkkou. Tu je tabuľka s rovnými slabikami. Čítajme rovné slabiky v refréne, kombinujúc M, (N, S atď.), v pároch so samohláskami prvého, potom druhého radu.

M A O E U Y N A O E U Y
I E E Yu I I E E Yu I

(Pri opätovnom čítaní dávajte pozor na zmenu zvuku spoluhlásky z blízkosti samohlások druhého radu).

Chlapci, čo sa stane so spoluhláskami, keď po nich príde druhá samohláska? (Súhláska sa stáva mäkkou).

Navrhujem, aby ste sa trochu pohrali.

  1. Hra "Kúzelná guľa".

(Cvičenie na sluchové rozlišovanie výslovnosti tvrdých a mäkkých a mäkkých spoluhlások).

Chlapci, poviem vám tvrdú možnosť a hodím loptu a vy zavoláte mäkkú možnosť a hodíte mi loptu späť. (loptu hádžeme po jednej).

  • izolovaný.

B-B"; B-B"; G-G"; T-T"; D-D" atď.

A teraz späť, vy voláte mäkkú verziu, ale ja to nazývam tvrdá.

  • B-B"; B-B"; G-G"; T-T"; D-D" atď.
  • v slabikách (hádzanie lopty).
ÁNO ÁNO DO-DE DU-DU DY-DI
  1. Práca v notebooku

Diktát slabík.

Vyslovím slabiky a vy zapíšte slabiky obsahujúce mäkkú spoluhlásku do jedného stĺpca a tvrdú spoluhlásku do druhého.

SA, SE, LE, RE, MU, MI, ZYA, FA, DO, RE, KI, BO, GE, YOU, TE, LA. (Kontrolujeme sluchom).

Pozrite sa na tabuľu, pred vami sú napísané dvojice slov. Prečítajme si ich nahlas.

MAL-MAL; LUKA-LUKA; SOAP-MIL; NOS-NES; VOL-VEL.

Pozri, čítaj ešte raz a povedz mi, sú rovnaké v pravopise, výslovnosti a význame? Venujte pozornosť prvým spoluhláskam v týchto slovách. Aké sú, kde sú tvrdé a kde mäkké. Napíšte si tieto slová do zošita a farebnými ceruzkami označte mäkké a tvrdé spoluhlásky (modrá pre tvrdé, červená pre mäkké).

MAL-MAL; LUKA - POKLOP; SOAP-MIL; NOS - NES; VOL-VEL.

Výborne, teraz si trochu oddýchneme.

  1. Fyzické cvičenie.

Vstali sme, vyšli spoza našich stolov, zdvihli ruky, zhlboka sa nadýchli nosom, spustili ruky nadol, vydýchli, vzduch ústami. Paže nie sú napnuté (4-5 krát). Dobre. Teraz si poďme trochu zatancovať na živú hudbu.

Pravá ruka vpredu
A potom jej chrbát,
A opäť pred ňou,
A trochu to zatrasieme.
Tancujeme boogie-woogie
Točíme sa v kruhoch a tlieskame takto rukami. (To isté len s ľavou rukou).

Vy a ja sme si veľa neoddýchli, ale teraz budeme pokračovať v práci.

  1. Práca s kartami.

Chlapci, pred vami sú kartičky s vetami, kde v slovách chýbajú samohlásky, vložte ich a zakrúžkujte farebné ceruzky tvrdé a mäkké spoluhlásky (mäkká - zelená, tvrdá - modrá a červená samohláska druhého radu).

V...li má kvety. L...sya l...bit l...k. Yur... bol r...d, že skončil v prvom kole. P...t...ut...t..., a W...t...cat...t.... Treba zaliať čerešne....

Kontrolujeme prácu.

(Valyine kvety zvädli. Lyusya miluje cibuľu. Jura bol rád, že je v prvom rade. Peťa má káčatká a Vitya mačiatka. Musíme zaliať čerešne).

  1. Samostatná práca.

(Táto práca sa zadáva, ak deti na hodine aktívne pracovali a zostal čas, ak nie, zadá sa úloha doma).

Vymyslite tri slová, z ktorých každé začína mäkkou spoluhláskou. Zapíšte si ich do zošita. Na zvýraznenie mäkkej spoluhlásky použite farebnú ceruzku. (Súhlásky, ktorými slová začínajú, sú napísané na tabuli.)

  • M- (príklad: lopta, Misha, medveď).
  • L- (príklad: lev, lenivosť, ľudia).
  • D- (deň, obchod, ďateľ).
  • T- (tieň, telo, Timofey).

Vytvorte jednu vetu s ľubovoľným zo slov (príklad: Misha hral loptu).

  1. Zhrnutie lekcie.

Spomeňme si na naše samohlásky prvého a druhého radu a vyslovme ich znova. Ak po spoluhláske nasleduje samohláska druhého radu, akú budeme mať spoluhlásku?

Čo sme sa naučili a čo sme sa naučili v našej lekcii?

Chalani, dnes na našej lekcii ste to zvládli výborne, boli ste pozorní, aktívni, urobili ste mi veľkú radosť. Ďakujem mnohokrát! Lekcia sa skončila. Zbohom.

Pripomienky, ktoré som vytvoril pre žiakov základných škôl navštevujúcich rečové centrum, uľahčia pochopenie učiva na témy ako: Analýza zvukovej skladby slova. Zvuky a písmená. Slovo. Ponuka. Grafický návrhový diagram. Kontrola slov s neprízvučnými samohláskami v koreni. Zvukovo-slabičný vzor slova a iné dôležité témy, v ktorých žiaci robia veľa konkrétnych chýb v písaní a hovorení.

Stiahnuť ▼:


Náhľad:

Memorandum pre študentov.

Analýza zvukovej skladby slova. Konvenčné grafické symboly.

Zvuky a písmená.

  1. Bežné grafické označenia zvukov:

- (červený kruh) – zvuk samohlásky;

- (modrý kruh) – tvrdá spoluhláska;

- (zelený kruh) – mäkký spoluhláskový zvuk.

  1. Vedieť:

a) Ako sa zvuk líši od písmena? –

zvuk počujeme a vyslovujeme, nie vždy sa zhoduje s pravopisom písmena v slove;

list píšeme a vidíme (čítame očami), môžeme sa ho dotýkať, obkresľovať, kresliť.

b) V ruštine 10 samohlások (samohlásky prvého radu - A, O, U, E, Y

Samohlásky druhého radu - Ya, Yo, Yu, E, I),

Písmená A-Z, O-Y, U-Y, E-E, Y-I sú spárované.

21 spoluhlások(B, V, G, D, Z, ZH, J, K, L, M, N, P, R, S, T, F, X, C, Ch, Sh, Shch) a ďalšie dve špeciálne písmená sú b a b.

Všetky zvuky ruského jazyka sú rozdelené do dvoch skupín:

HLÁSKY

(je ich šesť: a o e y y a)

vyslovované voľne, bez akejkoľvek prekážky v ústach, môžete spievať alebo kresliť.

Samohlásky tvoria slabiky.

Samohlásky Ya, E, Yo, Yu môžu znamenať

jeden zvuk: (i - [a], e - [e],

ё - [o], yu - [y])

Po mäkkých spoluhláskach (veverička - [b elka])

A dva zvuky: (i – [ya],

e - [ye], yo – [yo], yu - [yu]) na začiatku slova (strom - [yolka]),

po samohláske (bayan - [bayan]),

a tiež po b a b (bindweed - [in yunok], jedol -).

KONSONANTY

(je ich veľa) -

výrazný s bariérou v ústach (vo forme pier, zubov, jazyka)

Môže byť tvrdý alebo mäkký:

tvrdý - vpredu samohlásky prvého radu

(A, O, U, E, Y) a tiež si pamätajte -

W, F, C - vždy pevný. (Napríklad: l uk - zvuk l znie pevne, pretože stojí vpredu U - samohláska prvého radu, pneumatika - zvuk sh vždy znie pevne)

mäkké - vpredu samohlásky druhého radu

(I, E, Yu, E, I a B), a tiež si pamätajte -

J, Ch, Sh - vždy mäkké. (Napríklad: l juk - zvuk l znie jemne, pretože je pred YU – samohláska druhého radu; h a sh a - zvuky h a sh bude vždy znieť jemne).

Všetky ostatné spoluhlásky, okrem Sh, Zh, Ts, Y, Ch, Shch, môžu byť tvrdé alebo mäkké.

Spoluhlásky môžu byť vyslovené alebo neznelé (líšia sa v práci hlasiviek - pri vyslovovaní znenej spoluhlásky hlasivky pracujú (vibrujú) a pri vyslovení neznělej spoluhlásky sú hlasivky uzavreté a nevibrujú. Hluchavosť alebo hluchota je konštanta (nezmeniteľná). ) znak, t. j. ten istý zvuk nie, môže byť hluchý aj hlasový

Šesť párov zvukov sa líši zvukovosťou – hluchotou a sú tzvpárové spoluhlásky - B - P, V - F, G - K, D - T, Z - S, Zh - Sh.(sud - oblička, v ňom - ​​pozadie, hosť - kosť, dom - objem, zub - polievka, teplo - lopta)

Slovo. Ponuka.

Grafický návrhový diagram.

Vedieť:

1) Grafické symboly: _______________________ . - veta (dlhý pás)

Slová (krátke pásy)

Slabiky (krátke pruhy)

Zvuky.

  1. Slová sú rozdelené na časti (slabiky);
  2. Slabiky sú rozdelené na zvuky. Slabika musí mať samohláska a jednu alebo viac spoluhlások. Existujú slabiky tvorené jednou samohláskou;
  3. slovo sa líši od slabiky alebo zvuku tým, že má význam;
  4. vedieť identifikovať, pomenovať: slovo (papa), slabika (pa), zvuky (p, a);
  5. hovoríme vo vetách. Vety sa skladajú zo slov;
  6. vedieť spočítať počet a poradie slov vo vete (vrátane predložiek a spojok). Napríklad: Tanya kúpila jablko. 1. slovo – Tanya, 2. – kúpené, 3. – jablko. Zajac bežal po lese. 1. slovo - Zajac, 2. - bežal, 3. - pozdĺž, 4. - les.
  7. Existujú krátke slová (predložky), ktoré je potrebné napísať oddelene od ostatných slov -

Na, - pod, - do, - z, - nad, - z dôvodu, - zospodu (niektoré sa skladajú z dvoch častí) atď. Predložky spájajú slová vo vete a hovoria o umiestnení predmetov v priestore.

9) Pri analýze vety počítame dlhé aj krátke slová (predložky, spojky)

Kolya pije džús. (3) Kolja pije šťavu z pohára. (5).

10) Veta sa píše s veľkým začiatočným písmenom, na konci je bodka (prípadne iné interpunkčné znamienka, podľa účelu výpovede). Veta, na rozdiel od slova alebo frázy, nesie úplnú myšlienku.

Program na odpísanie hotového návrhu.

  1. Čítame vetu, aby sme si zapamätali, ako je napísaná. Cieľ: napíšte to bez chýb.
  2. Slová čítame tak, ako sú napísané (ortoepické čítanie), čítanie celej vety, identifikovanie jej grafickej úpravy vo forme veľkého písmena, znaku na konci, prítomnosti interpunkčných znamienok: čiarky, pomlčky, dvojbodky atď.
  3. Vety rozdeľujeme na časti na kopírovanie (na slová alebo kombinácie „predložka + slovo s ňou spojené“). Napríklad:"Na podlahe ležal klobúk."

Alebo to rozdelíme na dve slová:"Mama naliala / do panvice / horúcu vodu."Keď sme si osvojili metódu delenia na slová alebo slovné spojenia dvoch slov, naučíme sa deliť vety na frázy troch slov (alebo štyroch - s predložkou) -"Na lesnej čistinke / stáli štyri vlčiaky."

  1. Rozdeľte vety na časti, ktoré sú pre vás vhodné (podľa toho, koľko slov si pamätáte, aby ste sa v nich nemýlili).
  2. Čítame po slabikách časť, ktorú budeme kopírovať, pričom si prezeráme každé písmeno a pravopisne vyslovujeme (ako sa slovo píše podľa pravidiel) každú hlásku.
  3. Opakujeme prečítanú časť „pre seba“, pričom sa sústredíme na jasnú výslovnosť.
  4. Časť vety zapíšeme s pravopisnou výslovnosťou, bez toho, aby sme sa pozerali na ukážku (môžete ju prekryť papierom) a používame iba svoju pamäť.
  5. Napísanú vetu kontrolujeme po častiach, sprevádzajúc pravopisné čítanie každej časti v ukážke a v našej poznámke. V prípade potreby dodatočne kontrolujeme interpunkčné znamienka.

POZNÁMKA PRE ŽIAKOV 3 – 4 ROČNÍKOV

1. Hľadanie náhodných chýb

"Skontrolujte svoju prácu"

(Prvá kontrola)

  1. Zmeškal si list?
  2. Pridali ste písmeno navyše?
  3. Nenapísali ste namiesto jedného listu ďalší?
  4. Nakreslili ste správne každé písmeno?
  1. Hľadajte pravopisné chyby

"Skontrolujte svoju prácu"

(Druhá kontrola)

Skontrolujte každé slovo samostatne, počnúc posledným:

  1. Nie je to slovo zo slovníka?
  2. Sú v slove nejaké pravopisy? Ktoré?
  3. Označte nebezpečné miesta.
  4. Ak je to možné, vyberte testovacie slová.

Ak už takýchto chýb vo vašej práci nie je, ste skvelí!

  1. Kontrola ponúk

"Skontrolujte svoju prácu"

(tretia kontrola)

Skontrolujte každé slovo samostatne, začnite od prvého:

  1. Chýbalo ti nejaké slovo?
  2. Napísali ste slovo navyše?
  3. Ako sa píšu predložky a spojky?
  4. Sú slová navzájom príbuzné správne? (kontrola zakončenia)
  5. Je na konci vety bodka a na začiatku vety veľké písmeno?
  6. Sú potrebné čiarky a iné znaky?

Ak už takýchto chýb vo vašej práci nie je, ste skvelí!

  1. JE VEĽMI DÔLEŽITÉ, ABY STE SA VŠETKY CHYBY SNAŽILI NÁJSŤ SAMI!

PAMATUJTE, NAUČTE SA:

PAMATUJTE, NAUČTE SA:

Pred A O U E Y - všetky spoluhlásky sú TVRDÉ,

Pred I YE YU E I - všetky spoluhlásky sú MÄKKÉ.

PAMATUJTE, NAUČTE SA:

Pred A O U E Y - všetky spoluhlásky sú TVRDÉ,

Pred I YE YU E I - všetky spoluhlásky sú MÄKKÉ.

PAMATUJTE, NAUČTE SA:

Pred A O U E Y - všetky spoluhlásky sú TVRDÉ,

Pred I YE YU E I - všetky spoluhlásky sú MÄKKÉ.

PAMATUJTE, NAUČTE SA:

Pred A O U E Y - všetky spoluhlásky sú TVRDÉ,

Pred I YE YU E I - všetky spoluhlásky sú MÄKKÉ.

PAMATUJTE, NAUČTE SA:

Pred A O U E Y - všetky spoluhlásky sú TVRDÉ,

Pred I YE YU E I - všetky spoluhlásky sú MÄKKÉ.

PAMATUJTE, NAUČTE SA:

Pred A O U E Y - všetky spoluhlásky sú TVRDÉ,

Pred I YE YU E I - všetky spoluhlásky sú MÄKKÉ.

POZRITE SA

AT THE ROOT huba - huba

ODKIAĽ SA POCHÁDZA SLOVO V SLOVE MARINE

Kontrola dokončená.

ZMENIŤ TVAR Ak chcete skontrolovať slovo vrch

SLOVÁ Zmeňte tvar slova: hora - hory.

Kontrola dokončená.

HĽADAJTE INÝCH Ak chcete skontrolovať slovo udatnosť

PRÍBUZNÍ diaľkový.

Kontrola dokončená.

Ak chcete skontrolovať neprízvučnú samohlásku v koreni slova, nie je potrebné v mysli prechádzať všetky súvisiace slová. Niekedy je to dosť jednoduché

POZRITE SA vyberte koreň a kontrola je dokončená:

AT THE ROOT huba - huba

ODKIAĽ SA POCHÁDZA SLOVO V SLOVE MARINE koreň nie je zrozumiteľné slovo, ale vyskytuje sa

STALO? pochádza zo slova more.

Kontrola dokončená.

ZMENIŤ TVAR Ak chcete skontrolovať slovo vrch prvé dva spôsoby nepomáhajú.

SLOVÁ Zmeňte tvar slova: hora - hory.

Kontrola dokončená.

HĽADAJTE INÝCH Ak chcete skontrolovať slovo udatnosť predchádzajúce metódy nie sú vhodné.

PRÍBUZNÍ Vyberáme súvisiace slovo - diaľkový

Kontrola dokončená.

Ak chcete skontrolovať neprízvučnú samohlásku v koreni slova, nie je potrebné v mysli prechádzať všetky súvisiace slová. Niekedy je to dosť jednoduché

POZRITE SA vyberte koreň a kontrola je dokončená:

AT THE ROOT huba - huba

ODKIAĽ SA POCHÁDZA SLOVO V SLOVE MARINE koreň nie je zrozumiteľné slovo, ale vyskytuje sa

STALO? pochádza zo slova more . Kontrola dokončená.

ZMENIŤ TVAR Ak chcete skontrolovať slovo vrch prvé dva spôsoby nepomáhajú.

SLOVÁ Zmeňte tvar slova: hora - hory . Kontrola dokončená.

HĽADAJTE INÝCH Ak chcete skontrolovať slovo udatnosť predchádzajúce metódy nie sú vhodné.

PRÍBUZNÍ Vyberáme súvisiace slovo - diaľkový

Overenie dokončené

Memo – zdôvodnenie „Zvukovo-slabičná schéma slova“

Zvukovo-slabičná analýza slova je vtedy, keď sa postupnosť a prítomnosť slabík a zvukov v slove určuje ústne. Pri diskusii sa kreslí schéma slova, kde sú použité grafické symboly: obdĺžnik - slovo, rozdelené zvislými pruhmi podľa počtu slabík, kde sú umiestnené krúžky rôznych farieb - zvuky.

Ako správne označiť zvuky a aké zvuky existujú?

Existujú 2 typy zvukov - spoluhlásky a samohlásky.

Charakteristika samohlások - prízvučné a neprízvučné, samohlásky 1. radu (A O U E Y, samohlásky 2. radu (iotované - Ya Yo Yu E a hláska I).Je chybou, ak deti hovoria, že samohlásky 2. radu sú mäkké – iba spoluhlásky sú tvrdé a mäkké!

Charakteristiky spoluhlások sú tvrdé a mäkké, znelé a neznelé.

Označujeme zvuky:

O - červený kruh - samohlásky (A O U E Y, I Y Y Y E I)

A O U E Y - označujú tvrdosťstojaci vpredu spoluhláska,

I Y Y E I, b - označujú mäkkosťstojaci vpredu spoluhláska.

O - modrý kruh -tvrdé spoluhlásky(stoj pred samohláskami A O U E Y alebo pred inými spoluhláskami, vždy tvrdo - Ш Ж Ц)

O - zelený kruh -mäkké spoluhlásky(stoj pred samohláskami I Y Y E I a písmenom b, niekedy znejú jemne pred spoluhláskami (gvo z d, g s t), vždy mäkké - CH SHCHY)

Písmená b a b nepredstavujú zvuky, preto nie sú označené krúžkami.

Pravidlo delenia slabík– každá slabika má svoju samohlásku – teda –V slove je toľko samohlások, toľko slabík!

Začnime premýšľať o slove a diagrame:

Toto je slovo SNEHOVÁ VLOČKA. (počas diskusie nakreslíme diagram)

1) Na určenie počtu slabík to vytlieskame - SNE - ZHIN - KA - 3 slabiky. Rozdeľte obdĺžnik na 3 časti.

2) prvá slabika je SNE. Pozostáva zo zvukov:

S – spoluhláska, hluchý, znie pevne – označím to modrým krúžkom.

N – spoluhláska, znela, znie jemne, keďže za ňou je hláska E (alebo je pred E) – označím zeleným krúžkom.

E – počul som, napíš E (skontroluj SNEH) – samohláska (neprízvučné) – označím to červeným krúžkom.

3) druhá slabika – ZHIN, pozostáva zo zvukov:

A – spoluhláska, znelý, vždy tvrdý – modrý kruh.

A – počul Y, napíš I po Ш, samohláska (prízvučná) – červený krúžok.

N – spoluhláska, znie pevne – modrý kruh.

4) tretia slabika – KA, pozostáva zo zvukov:

TO – spoluhláska, hluchý, tvrdý, označím to modrým krúžkom.

A – samohláska – označím to červeným krúžkom.

OOO

OOO

Oh, Oh

Teraz označme zvuky písmenami a skontrolujte slovo
SNEHOVÁ VLOČKA


© 2024 skudelnica.ru -- Láska, zrada, psychológia, rozvod, city, hádky