Bahar təqdimatı mövzusunda rəsm dərsi. Baharın çiçəkləri Artemikhina T.P.

ev / Keçmiş

Məqsədləri və vəzifələri:

  1. Şagirdlərin yaradıcılığını inkişaf etdirin. Fəza düşüncəsini, təsəvvür və təxəyyül inkişaf etdirin.
  2. Təsviri sənətdə iş bacarıq və bacarıqlarını aşılamaq, işin əsas texniki üsulları ilə tanış olmaq. Təsvir obyektləri kimi ağaclar haqqında bir fikir verin;
  3. Uşaqlara ətrafındakı dünya haqqında məlumat almağa, müşahidə bacarıqlarını inkişaf etdirməyə kömək edin; Ətrafdakı təbiətin gözəlliyinə emosional reaksiya, heyrətamiz rəngləri fərq etmək qabiliyyətini formalaşdırmaq;
  4. Məktəbliləri rus və dünya təsviri sənətinin görkəmli əsərləri ilə tanış etmək.

Avadanlıq:

  1. Qramofon "Quşların səsləri", "Günəş damlaları", PI Çaykovski "Mövsümlər"; bahar haqqında şeirlərdən parçalar.
  2. A. Savrasovun "Çalar gəldi" adlı rəsm əsərinin bərpası, II Levitan "Mart"; təbiət fotoqrafiyası. ( Dərs təqdimatı )
  3. Vərəq planı planı.
  4. Rəng cədvəli.
  5. Fırçalar, boyalar, pambıq yun, mum rəngli karandaşlar, ağ kağız vərəqələri, su stəkanları.
  6. Təbaşirdə dərsin şüarı, bahar haqqında bir şeir parçası yazmaq.

TƏKLİFLƏRDƏN

I. Təşkilati an:

  • Bu gün dərsdə qonaqlarımız var: müəllimlər, danışma terapevtləri, məktəbin baş müəllimi. Birinci sinif şagirdlərinin təhsil aldıqları müddətdə öyrəndiklərini görəcəklər.
  • Yaxşı əhval-ruhiyyə yaradaq.
  • Zəng çaldı və susdu
    Dərs başlayır.
    Bir yerdə masalarda oturduq,
    Və lövhəyə baxdılar.
    Yenə bu gün
    çəkməyi öyrənəcəyik.

  • Dərs hazırlığını yoxlayırıq:
  • Müəllim:

    Qələmim var
    Çox rəngli gouache,
    Akvarel, palitrası, fırçası
    Və kağız qalın bir təbəqədir.
    Həm də üçlü bir dəzgah -
    Çünki sənətkaram!

    Müəllim:Yaxşıdı! Hər kəs dərsə başlamağa hazırdır.

    P. Dərsin mövzusu və məqsədi:

    Bugünkü dərsimiz nəyə aiddir, tapmacanı təxmin edərək öyrənəcəksiniz.

    Qar və buz axınlarda axır
    Quşlar şimala uçurlar.
    Hər şey yuxudan oyandı
    Gün daha uzun və uzun ...
    Bahar gəldi)

    Dərs mövzusu: “Mart. İşıq bulağı ”

    Şüarı altında işləyəcəyik: "Qəribə - yaxın, görə və görməyi bacar"

    III. Bilik yeniləməsi: dərsin mövzusuna giriş.

    Tarixdən əvvəlki dövrlərdən bəri insanlar gözəlliyə can atır, evlərini rəsmlərlə bəzəyirlər. Təbiətdən daha gözəl nə ola bilər, bahar!

    İnsan həmişə gözəlliyi ələ keçirmək istəyirdi, onu təəccübləndirən və sevindirən hər şey baxışlarını dayandırdı. Əsrlər keçdi və bu bacarıqla bəziləri böyük sənətkarlıq əldə etdilər. Heç rəsm əsərlərinin toplandığı bir muzeydə olmusunuzmu? Necə düzgün adlanır?

    ART GALLERY - dar qapalı məkan,
    binanın birləşdirən hissələri.

    (Paris. Luvr.) Zəngin rəngə boyanmış salonlara, yüksək tonqallara, tabe işıqlara diqqət yetirin. Ən yaxşı əsərlər burada saxlanılır.

    Şəkildə göstərilənlərdən asılı olaraq, onun janrını təyin edə bilərsiniz.

    Bu rəsmlərin reproduksiyaları hansı janra aid olduğunu müəyyənləşdirməyə çalışaq? (Dərs təqdimatı)

    1. Həyat. YAN KHEM. (1683) Dövlət Ermitajı

    2. Portret. V.İ.-nin özünün portreti. Surikov (1879)

    (Uşaqlar düzgün janr adlandıra bilmədilər - mənzərə).

    3. Mənzərə. I.I. Levitan. Bahar. Böyük su.

    IV. Söhbət.

    Şəkildə görürsən
    Çay çəkilir
    Mənzərəli vadilər
    Və sıx meşələr
    Sarışın ağcaqayınlar,
    Və ya köhnə güclü bir palıd ağacı
    Və ya çovğun və ya leysan
    Və ya günəşli bir gün
    Tərtib edilə bilər
    Ya şimal, ya cənub.
    Həm də ilin istənilən vaxtı
    Şəkildə düzəldəcəyik.
    Düşünmədən deyək:
    Çağırıldı ... (Mənzərə)

    Landşaft - ərazinin ümumi mənzərəsi, təbiətin mənzərələrini əks etdirən bir şəkil.

    Landşaft rəssamı mənzərələri rəngləyən bir sənətkardır.

    Landşaft - fransızca "pei" sözündən. Ölkə nə deməkdir. Əlbəttə ki, bütün ölkə şəkilə daxil ola bilməz, ancaq ağcaqayından bu barədə çox şey öyrənə bilərsiniz.

    Ölkə nə qədər gözəldir və sənətkarın ona necə aşiq olması. İnsanlarla paylaşdığı şey budur.

    • Bu Alexey Kondratyevichin müşahidə etdiyi şəkil

    Savrasov 1871-ci ildə Kostroma şəhərinin kənarında.

    Şimal təbiətində, uzun bir qışdan sonra oyanma yavaş gəlir. Qar uzun müddət tarlalarda qalır, ağaclar küləkdə uyğundur. Birdən hər şey həyatın yüngül həyəcanı, quşların sevinc dolu havası, damcıların çalışı ilə doldu. Günəş daha parlaqdır, şüaları incə, isti olur.

    • İsaak İliç Levitan bu mənzərəni 1895-ci ildə Moskva yaxınlığında Turchanovs'ın əmlakındakı həyatdan çəkdi.
    • Rəng bir sənətkara baharın yaxınlaşmasını necə göstərir?

    Rəngi \u200b\u200bsaf və incədir. Günəşli rəng hər yerdə - evin divarlarında, gənc ağcaqayın gövdələrində, terakların nazik budaqlarında. Təbiət baharı sevinc və təbəssümlə qarşılayır. Bu əhval tamaşaçıya ötürülür.

    V. Dinamik fasilə. Gözlər üçün şarj cihazı.

    Vi. Tələbələrin yaradıcı praktik fəaliyyəti.

  • Sənətçi axtaran səhvləri tapın.
  • Müəllim: Düzgün çəkdilərmi?

    Uşaqlar: Olmaz! (Səhvlərin adını çəkirlər). Ağaclar o formada olmur.

    • Ağaclar bir cərgədədir, perspektiv yoxdur.
    • Ağac arxa plana nisbətən ön planda daha kiçikdir.
    • Şəklin bir hissəsi detallarla həddən artıq yüklənir
    • "Havuç" ağacları, tacı olmayan ağaclar, həndəsi formalı bir ağac 2 yaşdan 6 yaşa qədər uşaqlar tərəfindən çəkilir.

    2. Rəng, rənglərin birləşməsi rəngkarlığın ən vacib bədii və ifadəli vasitələridir. Rənglər hansı qruplara bölünür?

    İsti rəng - içərisində sarı və qırmızı rəng çalarları üstünlük təşkil edir.

    Məsələn: II Levitan "Qızıl payız".

    Sərin rənglər mavi və mavi rəngdədir. Bütün digər rəngləri soyuq, buzlu rənglərə çevirə bilərlər. Onları hər yerdə - qarda, suda, göydə görmək olar.

    Məsələn: Arkadi Aleksandroviç Rylovun "Mavi məkanda" əsəri.

    Vii. Bədən tərbiyəsi. Hərəkətlərlə "Günəş düşür" mahnısı.

    Sehrli sözlər var
    Deyin, dərhal susun.
    Daha yaxından bax, dost,
    Dərs davam edir.

    VIII. Parka ekskursiyanın nəticələrinə əsasən uşaqların fərdi müşahidələri.

    Ətrafa bax. Ən çox görülən ağac ağcaqayındır. O, Rusiyanın simvolu. Onun obrazını bir çox sənətkarda qarşılayırıq, ona həsr olunmuş şeir və mahnılar.

    Təbiətdəki hansı dəyişiklikləri hiss etdin? Qar haqqında danışın, bu nədir?

      • Qar əriyir. Günəşin qorxunc bir şüası qar üzərində mavi kölgələr qoydu, qar boş, məsaməli oldu. Qaraldı və sarkıldı.
      • Ağaclar qış yuxusundan oyandı, ilk qönçələr çiçək açdı.

    Və nə yüngül bir hava. Göydə boşluqlar göründü.

    IX. Vərəq düzümü.

    Bir mənzərəni necə rəngləndirmək olar:

    Eskiz kitablarını götürdülər, vərəqələri şaquli (və ya üfüqi) düzəltdilər

    İki hissəyə bölündü - bu üfüq xəttidir. Üfüq xətti yüksək və alçaqdır. Düz olmalı deyil.

    Qaydaları təkrar edək:

    Plan obyektlərin qarşılıqlı tənzimlənməsidir.

    Birinci qanun: Şəkildə ön (böyük əşyalar), orta (kiçik) və arxa (kiçik) var.

    Üçüncü qanun: məsafə bir cismin rəngini dəyişdirir. Geri çəkilənlər hamısı soyuqdur. Yanaşmalar hamısı isti rənglərdir. Rəng məsafədən parlaqlığı itirir. Orta və fon solğun və ağarmış görünür.

    Mart baharı açır. İşıq bulağı onunla başlayır. Və həqiqətdir: bu qədər günəş və ağ qar - gözləri kor edir. Mart ayı qışla mübarizə aparır.

    X. Pedaqoji rəsm.

    Müəllim: Ağac çəkməyi unutma. (Əl ilə eskiz nümayişi)

    • Qara, qəhvəyi boya - magistral, budaqlar, aşağıdan yuxarıya;
    • ağcaqayın - ağ gövdə, sonra filiallar, qara nöqtələr; ladin, şam - yaşıl boya əlavə edin.

    Bəzi yerlərdə qar əridi, göy və ağac gövdələri gölməçələrdə əks olundu, ərimiş yamaclarda ilk bahar çiçəkləri göründü.

    Müəllim: Başlamaq

    XI. Fərdi iş. (

    Vərəqi təmizləyin)

    1. (Musiqi) Düşün, rəsm əsərinizə necə ad verərdiniz?

    Düşünərkən musiqini açacağam, əhvalınızı anlamağa və çatdırmağa kömək edəcəkdir. PI Çaykovski "Fəsillər".

    2. Tələbələr üçün kömək, bunny şablonları.

    3. Daha yaxşı eskizlər.

    4. Rənglə işləmə (zamanın mövcudluğuna görə).

    XII. Əsərlərin estetik qiymətləndirilməsi

    1. Musiqiyə münasibətiniz necə idi? Şəkildə də?

    Bəli, oyanma sevinci, günəşi, isti, bahar, keçən qış üçün bir az kədər gözləmək duyğusu.

    2. Şəkilinizi göstərmək üçün hansı sözləri istifadə edə bilərsiniz? (Əlavə material)

    XIII. ev tapşırığı

    Bahar, köçəri quşlar haqqında rəsmlərin reproduksiyasını toplayırıq, bəyəndiyimiz şeirin sətirlərini öyrənirik.

    XIV. Dərs xülasəsi

    Rəsm muzeyinin adını kim xatırladı? Əsəri hansı janrda etdik? Şəkillər, hansı sənətçini xatırlayırsınız?

    Sinifdə öyrəndiklərinizi evdə valideynlərinizə söyləməyinizə əmin olun.

    Ən yaxşı əsərləri sərgiyə göndərəcəyik. İşinizə görə təşəkkür edirəm.

    Mövzuda təsviri sənət dərsinin xülasəsi: "Unikal bir bulaq."

    2-3 sinif şagirdləri üçün təsviri sənət dərsinin xülasəsi.


    Safronova Kristina Viktorovna, əlavə təhsil müəllimi, 7 nömrəli MBOU İrkutsk orta məktəbinin təsviri incəsənət müəllimi.
    Materialın təsviri: Bu dərs planı 8-9 yaşlı uşaqlar üçün həm sənət dərsləri, həm də dərsdənkənar fəaliyyətlər üçün uygundur. Yeni materialı öyrənərkən tələbələr hər hansı bir bahar ayının mənzərəsini rəngləmək üçün müəyyən bir rəng palitrasının istifadə edilə biləcəyini öyrənəcəklər. Şən mənzərəli fonun ənənəvi təsviri ilə birlikdə tələbələr qeyri-ənənəvi rəsm texnikasından istifadə edirlər - ağac çəkmək üçün şəkillər çəkirlər. Rəsm sonunda şagirdlər yenidən fırçaları rəsmləri bəzəmək və bəzəmək üçün götürürlər. Fəaliyyət növlərinin dəyişdirilməsi tələbələrin bədii yaradıcılığa marağını oyadır, səmərəliliyi artırır və maraqlı nəticələr əldə edir.
    Məqsəd: Qeyri-adi bir sənət texnikasından istifadə edərək bahar mənzərəsinin təsvirli təsvirini etmək - əsən rəsmlər.Təhsil:
    - Rusiya rəssamlarının mənzərələrindən nümunə istifadə edərək mart, aprel və may mənzərələrinin ən vacib xüsusiyyətlərini tapmağı öyrənin.
    - Akvarellərlə işləmək barədə biliklərinizi cəmləşdirin, yeni rənglər əldə etmək üçün rəngləri qarışdırın.
    - Qeyri-ənənəvi sənət texnikalarından istifadə etməklə rəsm qaydalarını təkrarlayın - əsən şəkillər.
    İnkişaf edir:
    - yaradıcılıq, təxəyyül, ətraf aləmi, təbiəti emosional estetik qavrayışını inkişaf etdirmək.
    - İş mədəniyyətinin əsas bacarıqlarını inkişaf etdirmək.
    Təhsil:
    - Təbiətə, yaradıcılığa, kommunikativ ünsiyyət mədəniyyətinə sevgi aşılamaq.

    Universal Tədris fəaliyyətləri

    Şəxsi:
    - Öyrənməyə müsbət münasibət göstərin.
    - Akvarellərlə işləməkdə mövcud bacarıqları inkişaf etdirin.
    - Rəsm bacarıqlarını vizual fəaliyyətin qeyri-ənənəvi bir texnikasında birləşdirmək - əsən rəsmlər.
    Tənzimləyici:
    - Öyrənmə tapşırığını başa düş və saxla.
    - Fəaliyyət prosesinə və nəticələrinə nəzarət edin.
    - Özünüzün və sinif yoldaşlarınızın uğurlarını kifayət qədər qiymətləndirin.
    Bilişsel:
    - İncəsənət əsərlərini ədəbi əsərlərlə müqayisə etmək üçün əsas və meyarları seçin.
    - Vərəqin yerini müstəqil seçmək və içərisində kompozisiyalar yaratmaq.
    - Yaradıcı bir problemi həll etməyin yollarını müstəqil şəkildə tapmaq.
    Ünsiyyətcil
    - Müəllimə, sinif yoldaşlarına kifayət qədər qulaq asın.
    - Ümumi bir söhbətdə iştirak edin: qulaq asın, verilən suallara cavab verin, sinif yoldaşlarının cavablarını təhlil edin.
    Logistika dəstəyi
    Vizual material: dərs mövzusunda təqdimat, nümunə işi.
    Müəllim avadanlığı: Whatman kağızından 3 şablon, gouache, A3 format, fırça № 12, fırça №2, bir banka su, qara mürəkkəb, qırmızı mürəkkəb, palitrası, kokteyl borularından.
    Tələbə üçün avadanlıq: gouache, A4 formatı, fırça: 5, № 1, bir banka su, palitrası.
    Dərs növü: birləşdirilmişdir.

    1. Org. an: salamlama, dərsə hazırlığı yoxlamaq.

    2. Motivasiya mərhələsi
    Yuxudan oyandı
    Yumşaq fırça yayı
    Budaqlara qönçələr çəkir
    Tarlalarda - qayalar zəncirləri,
    Canlanmış bitkilər üzərində -
    İlk vuruş gurultulu olur
    Şəffaf bir bağın kölgəsində -
    Hasarın yanında yasəmən kolu.

    Bu, uşaq şairi Viktor Luninin şeiridir
    - Uşaqlar, mənə deyin bu şeir nədir?
    Bahar haqqında.
    - Şeir müəllifi yazı necə müqayisə edir?
    Bir yuxudan oyanan sənətkarla.
    - Bu gün bahar kimi sənətkar olmaq istəyirsən?
    Bəli.
    Bunu etmək üçün diqqətlə qulaq asın və hər şeyi diqqətlə edin.

    3. Bilik yeniləməsi.
    Bahar, ilin ən heyrətamiz, ən gözəl vaxtıdır, bu, təbiətin oyandığı vaxtdır. Qəlbimdə sakitləşir, sevinmək, daha çox küçədə olmaq istəyirəm, çox güc və enerji görünür.
    - Dərsin əvvəlindəki şeirə və kiçik bir söhbətə əsasən dərsin mövzusunu adlandıra bilərikmi?
    Əlbəttə ki, bahar, bahar mənzərəsi.
    Uşaqların gördüyü işə baxın.
    - Bir-birlərinə oxşayırlar?
    Bütün rəsmlər fərqlidir
    - Bəs ortaqlıqları nədir?
    Ağaclar bir damla boyadan rəsmlər çəkərək bir kokteyl samanı ilə boyanır.
    Beləliklə, dərsin mövzusu "Unikal bahar" dır. Vizual fəaliyyətin qeyri-ənənəvi bir texnikasından istifadə edərək bahar mənzərəsinin mənzərəli görüntüsünü yaratmaq - əsən şəkillər.

    4. Yeni material öyrənmək.
    Bir çox sənətkar və şair ilin bu heyrətamiz vaxtına heyran olur. Onların işləri sayəsində tamamilə fərqli bir baharı görə və hiss edə bilərik.
    Xahiş edirəm "Mart" adlı şeiri dinləyin.
    Bu gün səhər tezdən qalxdıq.
    Bu gün yatmağa vaxtımız yoxdur!
    Ulduzlar geri döndü deyirlər!
    Deyirlər bahar gəldi!
    Çöldə şaxtalı olur.
    Qar tökülür
    Buludların arasından sürün
    Ağ xəz paltarlarında buludlar var.
    Baharı gözləyirik. Uzun müddət əvvəl
    Və bir yerdə gəzirsən!
    Sənsiz gəlməyəcək
    Günəşli yay!

    Gaida Lagzdyn
    - Bu şeirdə hansı ay təsvir olunur?
    mart
    - İlk bahar ayının xüsusiyyətləri nələrdir?
    Şaxtalı, göy qaranlıq, quşlar uçur, hələ də qar var.
    Beləliklə, şair ilk bahar ayını təsvir edir.
    Rəssamlar bu heyrətamiz bahar ayını da təsvir etməyi sevirlər.
    Əvvəlcə İsaak Levitanın "Mart" adlı rəsm əsəridir
    - Şəkildəki hansı fraqmentlər bunun baharın başlanğıc olduğunu göstərir?
    İsti günəş boş qarları boğur. Ağaclar qarla örtüldüyü üçün hələ yarpaqları yoxdur, ağacın üstündə quş evinin varlığını görə bilərsiniz. Qar artıq zolaqlarda əriyib. At günəşdə yatır.
    Yaxşı! İndi Samuel Marshak-ın növbəti şeirinə qulaq asın! Aprel!
    Aprel! Aprel!
    Həyətdə damcılar səslənir.
    Axınlar tarlalardan keçir
    Yollarda gölməçələr var.
    Qarışqalar tezliklə çıxacaq
    Qış soyuqdan sonra.
    Ayı hiylə qurur
    Sıx ölü ağacı vasitəsilə.
    Quşlar mahnı oxumağa başladılar
    Və qar fənəri çiçək açdı.

    - Şeir müəllifi təbiətdəki hansı dəyişiklikləri təsvir edir?
    İndi Vasili Baxsheevin "Mavi bahar" adlı dərin emosional rəsmini nəzərdən keçirək
    - Bu şəkildə təqdim olunan bahar haqqında nə deyə bilərsiniz?
    Sənətkar misilsiz bir ustalıqla, keçən ilki yarpaqların sarımtıllığını, uzaq bir meşəni bürüyən çəhrayı bir dumanı, səmanın şəfalı mavisini və ağacların saf ağlığını birləşdirir.

    Əlbəttə, daha bir şeir, may ayı haqqında.
    I. Avenberg
    Ağaclardakı yaşıllıq
    İlk yarpaqlar.
    Bütün qazonlarda -
    Sarı çiçəklər.
    Küçə boz
    Günəşlə istilənir
    Təravət ilə su basdı.
    Parlaq May rəngi.
    Mavi genişlikdə
    Twitter heç vaxt dayanmır
    Şən bir ləkə
    Kəpənək çırpınır.

    - Şeir müəllifi hansı təbiəti təsvir edir?
    Stanislav Jukovski "Qoca Manor. Bilər"
    Bu sənətkar köhnə rus sərvətlərini fərqli mövsümlərin mənzərələrinin ecazkarlığı ilə birlikdə təsvir etməyi çox sevirdi.
    - Uşaqlar, üç aylıq bahar arasındakı fərqi hiss etdinizmi?
    Bəli. Sonra aşağıdakı məşqləri edək.

    5. "Palitrası" məşqi.
    Lövhədə asma, A4 formatından kəsilmiş üç palitradır, slaydda əvvəllər müzakirə olunan üç şəkil var.
    Burada rəsmlərin reproduksiyası.
    - Təsviri sənətin hansı janrını belə adlandırmaq olar?
    Mənzərə.
    Olduqca doğru. Peyzajlarda müxtəlif bahar aylarını göstərmək üçün lazımi kölgələrin və rənglərin palitrasını təyin edəcəyik.
    Tələbə lövhəyə girib mart, aprel və may mənzərələrinə xas olan əsas rəng və rəngləri çəkir. Qalanları albom üzərində işləyir.

    6. Bədən tərbiyəsi
    Bir dəfə - qalx, çək
    İki - bükülməmiş üzərində əyilmək
    Üç - üç əlinizdə
    Üç nodu başlayın.
    H dörd - qollar daha genişdir,
    Beş - əllərinizi dalğalandırın,
    Altı - gəlin rəsm çəkək!

    7. Praktik iş.
    İndi qazanılan biliklərin köməyi ilə bir mənzərənin mənzərəli görüntüsünü edəcəyik, amma əvvəlcə üç komandaya böləcəyik.
    1 sıra - mart mənzərəsini yerinə yetirir
    2-ci sıra - aprel
    May ayında 3-cü sıra.
    Rəssamlığa arxa plandan başlayırıq.
    Vərəqi göyü və yeri müəyyənləşdirərək iki hissəyə ayırırıq.


    Rəng həllini həyata keçiririk, hava perspektivi qaydalarından istifadə edirik - göy və yer üfüq xətti istiqamətində daha yüngülləşir.



    Ağacların tərkibini yaradırıq. Bir damla qəhvəyi mürəkkəbdən bir kokteyl borusundan istifadə edərək (palitraya qara və qırmızı mürəkkəblə tələsin) ağacları uçurun.

    https://accounts.google.com


    Slayd başlıqları:

    Baharın gəlişini mart günəşinin isti şüaları, bir damla, cənubdan gələn quşların fəryadları və əlbəttə ki, ərimiş yamaclarda görünən ilk çiçəklərlə əlaqələndiririk. Bahar

    Çay gurultusunu böyüdürəm, Buzları qırıram. Ulduz evə döndü və ayı meşədə oyandı. Göydə bir trill var. Bizə kim gəldi? Uzaq sahələr yaşıl, bülbül oxuyur. Bağ ağ rəngdə idi. Arılar ilk uçur. Göy gurultusu gurlayır. Guya bu ay? ... İsti bir cənub küləyi əsir, Günəş daha parlaq və daha parlaqdır, Qar yağır, quruyur, əriyir, Yüksək səsi gəlir. Hansı ay? Kim biləcək? Bahar ayları Mart Aprel May

    Vesna - qışdan yaza keçid. Mart Aprel May

    Hələ erkən yazda soyuqdur. Qar var. Ancaq günəş qızır. Qar günəşdə əriməyə başlayır. Suya çevrilir.

    Əriyən qar şən axınlar və böyük gölməçələr edir.

    Çaylardakı buz əvvəlcə buz örtüyünə çevrilir və sonra tədricən əriyir.

    Buds kollarda və ağaclarda şişir. Bütün təbiət canlanır

    İlk yarpaqlar görünür

    Bəzi ağaclar əvvəlcə çiçək geyinirlər, sonra da onlara yarpaqlar əlavə edirlər. Alma ağacının çiçəklənməsinə necə gözəl baxın.

    Ancaq quş albalı çiçək açır

    Beləliklə, lilac çiçək açır

    Payızda oraya uçan quşlar isti torpaqlardan qayıdırlar. Qayalar ilk qayıdanlardandır.

    Bütün qışı yatmış yataqxanalı heyvanlar qış evlərindən çıxırlar: böyük ayı və chipmunk.

    Meşədə hələ də qar, qaranlıq və süngər qarlı bir qabıq var. Ancaq burada və orada keçən ilki meşə, ölü ot və yenilənmiş yosun görünür. Qar-ağ qar yağışı ilk olaraq görünür.

    Təzə ot və ilk çiçəklər görünməyə başlayır. Bunlara belə deyilir - primroses.

    Hara baxırsan, hər yerdə sarı bir səpələnmə bir bahar anasını parlayır - və - bir ögey ana və dandelionlar. Səhər, şeh hələ uzananda kiçik, dar ləçəklərdən kiçik qızıl səbətlər açılır. Axşam səbət sıx bir qönçəyə qatlanır.

    Onların arxasında, çürük yarpaqdan və düşmüş iynələrdən, vadinin zanbaqları, bənövşələr, sonra unut-me-nots seçilir. Möhkəmlikdə, on dərəcə gecə şaxtalarına qarşı qışla rəqabət aparırlar. İlk çiçəklər yağışdan və ya güclü küləkdən qorxmur.

    Sonra timsahların və nərgizlərin növbəsi gəlir. Sümbüllər havanı ekzotik qoxusu ilə doldurur

    Lale göy qurşağının bütün rənglərində çiçək açır. Qışqırmaq istərdim: "Bahar gəlir - bahara gedən yol!"

    Rəssamların əsərlərində bahar

    Romanov Alexey Pleşcheev Qar əriyir, axınlar axır, Bahar pəncərədən uçurdu ... bülbüllər tezliklə fit çalmağa başlayacaq və meşə yarpaqları ilə geyinəcək! Göy mavi safdır, günəş isti və daha parlaq oldu, Pis çovğun və fırtına vaxtı yenidən uzun müddətdir bitdi ...

    I. Levitan "Mart"

    "Köklər Gəldi", A.K. Savrasov

    Stolyarenko Petr "Çiçəkli yasəmən"

    I.I. Levitan "Böyük Su"

    I.I. Levitan "Çiçəklənən alma ağacları"

    I.I. Levitan "Dandelions" S. Dorofeev "Vadinin zanbaqları"

    Baxış:

    Təqdimatlara önizləmədən istifadə etmək üçün özünüzdə bir Google hesabı (hesab) yaradın və daxil olun: https://accounts.google.com


    Slayd başlıqları:

    Bahar haqqında RIDDLES

    Qönçələri yaşıl yarpaqlara açıram. Ağacları geyinirəm, əkinləri suvarıram, Hərəkət doludur, məni çağırırlar ...

    Ərimiş torpaqdan ilk çıxan o idi. Kiçik olmasına baxmayaraq dondan qorxmur

    Qartopu

    Piyada deyil, gəzir. Qapıdakı insanlar islanacaq. Qayçı onu çəlləkdə tutur. Çox çətin bir tapmaca?

    Dərs mövzusu: Qeyri-ənənəvi rəsm texnikalarından istifadə edərək yaz çiçəklərinin çəkilməsi ("monotiplər"; "yaş"; "nitkografiya")

    Vəzifə - istiləşmə "Ləkənin çevrilməsi" - ləkəni bir vərəqə salmaq, göründüyünü müəyyənləşdirmək. Sonra, bir kağızı qaldırın və əyərək, boya yayaraq bir görüntü yaradın. Sonra görüntüyü istədiyiniz istiqamətdə şişirmək üçün bir saman istifadə edin. Itkin detalları əlavə edin.

    Tapşırıq nömrəsi 1 "monotip" texnikasında bahar çiçəklərinin rəsminin tətbiqi

    (Yalnız bir çapın əldə edilə biləcəyi çap qrafikasının bir növü.) Monotipin texnikası, boyaların hamar bir səthə (metal, şüşə, plastik və s.) Bir fırça ilə tətbiq edilməsindən ibarətdir. Xüsusi toxuma və rəng və ton keçidlərinin qeyri-adi təsiri, hər bir çapın özünəməxsusluğu və orijinallığı. monotip

    1. Böyük bir fırça ilə şüşə, plastik, karton, foto kağız və ya digər səthə çox tez boya çəkin.

    2. Boyalı səthdə, boyanın qurumağa vaxtı çatana qədər, boyalı səthdən daha böyük bir kağız kağızı tətbiq edin.

    3. Tətbiq olunan vərəqi əllərinizlə sürətlə yüngülcə basdırın.

    4. Vərəqi boyalı səthdən diqqətlə çıxarın.

    5. Nəticədə çıxarılan çapı nəzərdən keçirin və zəruri hallarda onu bir fırça, qələm və ya hiss qələm ilə dəyişdirin.

    Monotip texnikasında iş ardıcıllığı. 1 2 3 4 5

    "Monotip" texnikasında hazırlanmış rəsmlər

    Tapşırıq nömrəsi 2 "Yaş" texnikasında çiçəklər çəkmək

    İş üçün sizə lazım olacaq: akvarel kağızı, suluboya, suluboya fırçası (dələ və ya sütunlar), suluboya qələmləri və ya karandaşları, yüngül nəm təmiz bir parça İş addımları: İpucu: işə başlamazdan əvvəl boyaları nəmləndirin (hər boyaya bir neçə damcı su qoyun).

    Vərəqi su ilə yaxşıca nəmləndirin (geniş bir fırça və ya süngər istifadə edin)

    2. Səs rəngini akvarel boyası ilə nəm bir təbəqəyə çəkin. Fırçaya çox boya qoymayın, fırçanın su ilə yaxşı nəmləndiyinə əmin olun. Arka plan çox parlaq deyilsə, daha yaxşıdır.

    3. Bir az nəmli bir parça ilə ləkə (təbəqənin "gölməçələrini" çıxartmaq və həmçinin gözəl bir toxuma əldə etmək üçün).

    4. Bütün düşünülmüş çiçəklər təsvir edildikdən sonra yaşıl boya (yarpaqlar) damcıları çəkin.

    5. Fırçanı yaxşı isladın, kifayət qədər boya yığın (fırça boya ilə oversaturated olmalıdır). Nəm kağızı çəkirik, vərəqə yüngül bir şəkildə fırça ilə toxunur, seçilmiş çiçəyin bir şəklini çəkirik (şəkilə və rəngə yapışaraq kağıza boya vurur kimi). İki fərqli çiçək təsvir etmək üçün çox yaxın olan qabıq tətbiq etməməyə çalışın.

    6. Rəsm quruduqdan sonra sulu rəngli rəngli karandaşlar və ya qələmlərlə və ya adi rəngli qələmlərlə çəkin.


    Bahar ilin ən füsunkar fəsillərindən biridir. Bahar insanları isti hava, parlaq günəşli günlər və ilk çiçəklərlə sevindirir. Bir bahar mənzərəsini çəkmək inanılmaz dərəcədə maraqlı və kifayət qədər sadədir. Bunun üçün tələb olunacaq:
    1. su rəngləri;
    2. bir banka su;
    3. yuvarlaq fırçalar (1 nömrəli sütun və 7 nömrəli sintetika);
    4. kağız;
    5. pozan;
    6.Gel qələm qara və mexaniki qələm;


    Bütün lazımi vasitələr hazırlanıbsa, rəsm çəkməyə başlaya bilərsiniz:
    1. ağcaqayın gövdələrini çəkin;
    2. Bir üfüq xətti və kiçik bir çay çəkin;
    3. Çayın üstünə atılan bir log çəkin. Sonra məsafədə yerləşən bir ağacın gövdəsini, həmçinin sahildə böyüyən bir söyüd kolunu təsvir edin;
    4. Ağaclara budaqlar çəkin. Ağcaqayın ətrafında böyüyən kiçik bir Milad ağacını çəkin. Üfüqdə ağacların konturlarını çəkin;
    5. Eskizi qələm ilə çevirin. Yerdəki ərimiş yamalarla yanaşı kürəkdə də cücərtilər çəkin;
    6. İlkin rəsmləri çıxarmaq üçün silgi istifadə edin;
    7. Göy üzərində su ilə çox seyreltilmiş mavi boya ilə rəngləyin. Üfüqdə ağacları zümrüd yaşıl rənglə rəngləyin;
    8. Ağacları rəngləyin. İncə filialları 1 nömrəli bir fırça ilə, 7-də bir fırça ilə gövdələri rəngləyin;
    9. Çayı mavi boya ilə rəngləyin, logın olduğu yer - qəhvəyi;
    10. Ağacı tünd yaşıl və ərimiş yamalar açıq yaşıl və açıq qəhvəyi rənglə rəngləyin. Qar yağışlarını su ilə seyreltilmiş mavi boya ilə bir az rəngləyin;
    11. Söyüd dallarını qəhvəyi və sarı rənglə rəngləyin.
    Rəsm tamamilə quruyana qədər gözləyin. Bahar mənzərəsi hazırdır. Belə bir şəkil yalnız akvarellərlə deyil, rəngli qələmlər və ya hiss hiss qələmlərlə də rənglənə bilər.

    Baharın çiçəkləri Artemikhina T.P. Təsviri Sənətlər müəllimi MKS (K) OU S (K) OSHI kəndi Kirov vilayətinin Averiny Afanasyevsky rayonu Tələbələr, əlilliyi olan şagirdlər üçün bələdiyyə dövlət xüsusi (islah) təhsil müəssisəsi Xüsusi (düzəldici) ümumi təhsil məktəbi - Averina Afanasyevsky rayonu VIII tipli internat məktəbi. Kirov rayonu "Gənc rəssam" dairəsinin dərsi Şagirdlərin yaşı: illər


    Məqsəd: şagirdlərin ibtidai rəsm bacarıqlarını mənimsəmələri üçün şərait yaratmaq.Məqsədlər: Təsviri sənətkarlıq bacarıqlarının formalaşmasına davam etmək (fırça ilə işin xüsusiyyətlərini öyrətmək - kağızdan qopmadan hətta inamlı vuruşların vurulması). Uşaqların görmə qabiliyyətlərini, müşahidə bacarıqlarını inkişaf etdirmək; nitqi, yaddaşı, estetik zövqü inkişaf etdirir. Uşaqların sənətə marağını və sevgisini artırmaq; əzm, dəqiqlik və səbr tərbiyəsi.























    Rəsm edərkən yadda saxla! Bir çiçəyin xarici quruluşu haqqında (çiçək forması, yarpaqların quruluşu, gövdəsi) Rəngi \u200b\u200bolan mərkəzi seçin, şəklin sağ və sol hissələrini əlaqələndirin. Detalları incə bir fırça, kiçik vuruşlarla çəkin.Xətt və rəng ilə uzaq və yaxın fonları göstərin.


    Mən bir çiçək seçsəm, (çömbəlib) Bir çiçək seçsən ... (çömbəlmə) Hər kəs: mən də, sən də - Çiçək götürsək, (çömbəlmək) Onda ağaclar və kollar boş qalacaq ... Və heç bir gözəllik olmaz, (baş dönər) Və yaxşılıq olmaz. Kaş sən və mən, Çiçək götürsək. Vəhşi təbiətə diqqət yetirin! T. Sobakina

    © 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr