Çocuğunuzu məktəbə hazırlamaq: ağır iş və ya əyləncəli oyun? Məktəbəqədər uşaqlar üçün kompleks dərs.
Gələcək birinci sinif şagirdlərinin ilk dərslərinin konsepsiyaları
Məqsədlər: tanışlıq; tələbənin mövqeyini dərk etmək.
Dərsin gedişi:
Salam uşaqlar! Tezliklə şagird olacaqsınız. 11 il birlikdə təhsil alacaqsınız, bir dost komanda olacaqsınız. Bir çox maraqlı və təəccüblü şeylər öyrənəcəksiniz. Bir çox yeni mövzunu öyrənin, fövqəladə kəşflər edin. Ancaq əvvəlcə tanış olmaq lazımdır. Mən sizi tanımıram, amma siz məni tanımırsınız, ünsiyyətimiz üçün əlverişsizdir, buna görə tanış olacağıq. Mən özüm haqqında danışacağam və hər biriniz öz növbənizdə özünüz haqqında danışacaqsınız.
I. Oyun "tanışlıq"
Əvvəlcə müəllim özünü tanıtdırır, özü haqqında danışır. Sonra uşaqlar adlarını söyləyərək bir-birlərinə top atırlar.
II. Söhbət "Bir məktəb, dərs nədir?"
Hamınız uşaq bağçasına getmisiniz, bu gün məktəbə gəldiniz. Bir məktəb nədir? (uşaqların bilik əldə etdikləri təhsil müəssisəsi)
Mənə deyin məktəb və uşaq bağçası arasında nə fərq var? (dərslərin olması)
Bəli, dərslərimiz çox olacaq: riyaziyyat, savad, yazı, env. sülh və s.
Məktəbin qaydaları var. Bu gün onları xatırlamağa və tətbiq etməyə çalışacağıq.
1. " Dərsə hazırdır ": çağırışda tələbə masasının yanında dayanır və müəllimin əmrini gözləyir. Gəlin bu qaydanı tətbiq edək.
2. "Danışmaq istəyirsənsə, əlini qaldır" (Cavab vermək istəyirsən, səs-küy salma ... sadəcə əlini qaldır)
3. İndi aşağıdakı ifadələrin nə ilə əlaqəli olduğunu təxmin etməyə çalışın:
"Masanızda qamətli oturursunuz ... və özünüzü ləyaqətlə aparın"
"Masa yataq deyil ... və bunun üstündə yata bilməzsən"
"Sinifdə danışma ... xaricdəki tutuquşu kimi"
4. Nə etmək lazımdır:
a) müəllim (və ya böyük birisi) sinfə girəndə;
c) kimsə dərsə gecikəndə və s.
İndi şənbə günləri görüşəcəyik və görərəm bu vacib qaydaları kim xatırlayır və onlara əməl edir.
– Bu gün mənə məktəbdə hansı fənləri oxuyacağımızı söylədin.
– N nbu mövzuları öyrənməyə kömək edə bilərsiniz? Tapmacalar tap və bu köməkçilərin kim olduğunu tapacaqsan?
Kişi kimi görünmür
Ancaq ürəyi var
Bütün il boyu çalışın
Ürək verir.
Diktə etdikdə yazır
O çəkir və boyayır.
Və axşam
Albomu mənim üçün rəngləndirəcək. (Qələm).
Polad konki
Ağ sahədə gəzir
Arxasında mavi izlər buraxır. (Qələm).
Nə qədər darıxdırıcı, qardaşlar
Başqasının belinə min!
Kim mənə bir cüt ayaq verərdi
Mən özüm də qaça bilərəm,
Mən belə bir rəqs etdim!
Bəli bilməzsiniz, mən bir məktəbəm ... (satchel).
Bir kol deyil, yarpaqları ilə
Bir köynək deyil, tikilir,
Adam deyil, hekayə. (Kitab).
Yaxşıdı!
Bu kimdir? (Pinocchio)
"Buratino məktəbə gedir" oyunu
Buratino 1 sentyabrda məktəbə gedir, ancaq özü ilə nə götürəcəyini bilmir. Uşaqlar Pinocchio-ya məktəb üçün bir portfel toplamağa kömək etməlidirlər, yəni ona nə yerləşdirilməli olduğunu söyləyin.
Niyə məktəbə oyuncaqlar aparmaq lazım deyil?
Fiziki bir dəqiqə keçirək:
Pinocchio uzandı
Biri əyilmiş, ikisi aşağı əyilmiş,
Qollarını tərəflərə yaydırın
Görünür açar tapılmadı.
Ona açar almaq üçün
Ayaq barmaqlarımız üzərində dayanmalıyıq.
Buratino'dan güclü olun,
Budur - qızıl açar.
Dərsi davam etdiririk.
Slayd nədir? (günəş) nədir? Günəş sözü ilə bir cümlə qurun.
Neçə nəfər rəsm çəkməyi sevirsən?
Qələmi necə düzgün tutmağı kim bilir?
Qeyd dəftərlərinizdə yuxarı sağ küncdə bir günəş çəkin.
İndi yuxarı solda bir bulud var.
Yaxşıdı!
Beləliklə, oyuncaqları evdə buraxırıq.
Neçə oyuncaq görürük, sayırıq? Yoxlayın (xorda sayın)
Kukla nə qədərdir? ...? ...? ...?
Arxada kim var ...? Əvvəl ...? Arasında ...?
Nömrələrə baxın, adlarını çəkin?
1 3 4 6 8 9 10
Hansı nömrələr çatışmır?
Gözlərinizi yumun. Nə olub? (kartları dəyişdir)
Hansı nömrə çatışmır? (beş)
Notbuklarınızdakı 5 hüceyrəni çevirin.
İndi 5 məktub alacam, onlardan bir söz çıxarmağa çalışırsan. Hansı söz çıxdı? (məktəb)
İlin hansı vaxtı təhsil almağa gələcəksiniz? Tezliklə olacaq.
Noutbuklarınıza cümləni yazın: Məktəb tezliklə!
Məktəbin gəzintisi.
Ancaq indi dərsimiz başa çatdı.
Salam !!!
Bələdiyyə büdcə təhsil müəssisəsi
"18 nömrəli orta məktəb
sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına verilmişdir
Eduard Dmitrievich Potapov "
Hazırlıq dərsləri
"Birinci sinif şagirdi məktəbi"
1 nömrəli dərs
Müəllim
Zatsepina E.M.
Miçurinsk
Giriş dərsi: "Giriş"
Dərsin gedişi.
- Müəllimin giriş nitqi.
Əziz uşaqlar! Məktəbin başlaması münasibətilə təbrik edirik!Bu gün məktəbdə ilk dəfə masalarınıza oturdunuz. Sən hələ şagird olmamısan. Ancaq real dərslərimiz olacaq.
Bir-birimizlə tanış olacağıq, tapacağıq
məktəb qaydaları, yəni şagird olmağı öyrənəcəyik.Bir masada oturmağı, yazmağı, oxumağı öyrənəcəksiniz.Sənə ən yaxşısını arzu edirəm! İlk dərsimizə başlayaq.
Gəl oynayaq? Mən sizə suallar verərəm, razısınızsa, əllərinizi çırpın.
Evdən gəldin?
İndi bahar?
Bu gün kimin əhval-ruhiyyəsi yaxşıdır?
Güman etməyə çalışım. Bu gün niyə belə xoşbəxtsən?
Çünki bu gün çox ağıllı və gözəlsən?
Bu gün məktəbə ilk dəfə gəldiyin üçün?
Çünki bu gün müəlliminizlə görüşdünüz?
Hamısı çox yaxşı uşaqlardır, amma yəqin ki, məni daha yaxşı tanımaq istəyirsən, elə deyilmi?
Müəllim : Adım ... Əgər adımı unutmusan, yanıma gəl və soruş. Yaxşı? Mən sizin ilk müəlliməm. Uşaqlıqdan müəllim olmaq arzusunda idim. Uşaqları çox sevirəm. Mənim varımdır…. Mən sevirəm ... Sevmirəm ... Ən böyük hobbim ... Birlikdə oxuyacağıq və daim sizə kömək etməkdən məmnunam.
Hər şeyi sizə deyəcəm:
Niyə ildırım var?
Şimal və cənub haqqında
Və ətrafındakı hər şey haqqında
Bir ayı, bir tülkü haqqında
Və meşədəki giləmeyvə haqqında.
Sənə çəkməyi öyrədəcəyəm
Tikin, tikin və tikin.
Uşaqlar, tapmacanın nə dediyini təxmin etməyə çalışın:
Ev küçədədir
Uşaqlar onu görməyə tələsirlər.
Noutbuk, kitab aparırlar
Qızlar və oğlanlar. (Məktəb.)
Sən indi hardasan? (Biz məktəbdəyik.)
Bu tapmaca da deyilir:
Budur oğlan və qız
Notbukları, kitabları çıxarırlar.
Çox çalışırlar
Diqqətlə qulaq asın.
O uşaqlar bir ailədir.
Sənin kim olduğunu soruşuram
(Sinif, şagirdlər, şagirdlər.)
Hər dərsdə nağıl personajları sizinlə "öyrənəcəklər". Bu gün dərslərimizə gülməli Carlson gəldi.(Slayd 2) O da heç məktəbdə olmamışdı, amma hər şeyi öyrənməyi çox istərdi.
- Məktəbdə, sinifdə davranış qaydaları ilə tanışlıq.
Müəllim ... Siz mənimlə, həm də nağıl qəhrəmanımızla görüşdünüz, amma necə tanış ola bilərəm? Mən gəldim! İndi üçü sayacam, hamınız adlarınızı ucadan söyləyəcəksiniz.
Razısınız? Bir iki üç! Heç nə başa düşmədim, bəziləri: Vay!
Güclü olaq! Bir iki üç!
Uşaqlar, nə oldu, niyə adlarınızı eşidə bilmirəm? Hamı eyni vaxtda danışanda səs-küy var, sizin dediklərinizi başa düşmək çətindir. Nə etməli?
Uşaqlar fərqli seçimlər təklif edirlər. Əvvəlcə qaldırılmış əldən başqa hər şeyi səsləndirməyə çalışmalıyıq. Müzakirə zamanı müəllim uşaqları bu qaydaya aparır.
Müəllim : Dinlə, uşaqlar, Carlson bizə nə təklif edir - əlini qaldır? Uşaqlar, gəlin bir-birimizi bu şəkildə tanımağa çalışaq: cavab vermək istəyirsinizsə, əlinizi qaldırın. Əlini necə qaldıracağını göstər. Əllərinizi başqa necə qaldıra bilərsiniz? Əlinizi qaldırmağın ən rahat yolunu seçək.(Giriş giriş) (Slayd 3).
Məktəbin bir qayda var:
"Danışmaq istəyirsənsə, əlini qaldır!"
(Müəllim sizə əlinizi necə düzgün qaldırmağınızı göstərir.)
(Beləliklə, uşaqlar ilə birlikdə yeni bir qayda qurduq və dərhal tətbiq edilməsi barədə razılığa gəldik.)
Bu qayda bizə niyə lazımdır? (Tanış olmaq üçün).
Müəllim b: cəhd edək. Kim bizə adlarını demək istəyir?
(Müəllim yeni qaydanı istifadə edərək üç-dörd uşaqdan soruşur).
Kiçik, amma artıq məktəbimiz var. Məktəbin digər qaydaları da var. Hansını bilmək istəyirsiniz?
Cavab vermək istəsən - səs-küy salma.
Yalnız əlinizi qaldırın.
Cavab vermək istəsən, qalxmalısan
Oturmağa icazə verildikdə, oturun.
Məktəb masası yataq deyil
Və bunun üzərində yalan danışa bilməzsən.
Masanızda qamətli oturursunuz
Özünüzü aparın.
İndi səni daha yaxşı tanımaq istəyirəm. Bunu necə edəcəyimi bilirəm. İndi tapşırıq eşitdikdə əllərinizi qaydaya görə qaldıracaqsınız. Ehtiyatlı ol! Beləliklə, başladıq:
Əllərini qaldır ... oğlanlar.
Qızlar əllərini qaldırırlar.
- Bir ev heyvanı olanlar əllərini qaldırırlar.
Dondurma sevənlər əllərini qaldırırlar.
Çantaları olanlar əllərini qaldırırlar.
Küçədə yaşayanlar əllərini qaldırırlar ... (küçənin adı).
1-ci sinifdə oxuyanlar əllərini qaldırırlar. (Bütün uşaqlar əllərini qaldırır, müəllim cavabların düzgünlüyünü yoxlayır).
Əla, indi kimin dondurmanı sevdiyini və ev heyvanlarının kim olduğunu öyrəndim.
Uşaqlar yeni qayda ilə işləməyi xoşlayırsınız? Yəni onu məktəb həyatımıza aparmağa razısınız?
Dərs xülasəsi.
Maraqlıdı?
İndi bizdə hansı məktəb qaydaları var?
Əlinizi nə vaxt qaldırmalısınız?
Bu gün dərsdə daha vacib nə baş verdi? İnsanlar niyə görüşürlər?
Dost olduğumuz üçün bir-birimizə təşəkkürümüzü bildirək.
Oxu
Dərs mövzusu: "Nitq, məktublarla tanışlıq."
Dərs məqsədləri: uşaqları məktublarla tanış etmək; "sait", "samit" anlayışlarını təqdim etmək; bir notebookda iş xətti tapmağı öyrənmək; oxumaq eşqi aşılamaq; nitqin inkişafı üzərində işləmək.
1. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi "Buxar lokomotivi".(Slayd 4).
(Dirsək hərəkəti, siqnal).
Lokomotiv cırıldadı və qoşqu sürdü!
Chu-chu-chu, chu-chu-chu uzaqda men sarsacam!
Yaşıl vaqonlar qaçır, qaçır, qaçırlar
Və dəyirmi təkərlər hamısı çırpınır, kövrəkdir!
2. Dərsin mövzusu və məqsədinin açıqlanması.
Gəldiyimiz yerə baxın. "Rech" adlı naməlum bir ölkədəyik(Slayd 5).
Və qorxmamağınız üçün onun sakinləri ilə tanış olmalısınız.
Dediklərimizin hamısı nitqdir. İndi istifadə etdiyimiz nitqin adı nədir? (Səslənən, gözəl və s.)
Belə nitq ağız deyilir, çünki ağızdan (ağızdan) istifadə etdiyimiz üçün, dodaqların işi aydın göründüyü zaman hər şeyi vokal aparatının köməyi ilə tələffüz edirik. Biz söylədikdə, qulaq asanda, soruşanda şifahi nitqdən istifadə edirik. Danışıq dili eşidirik və danışırıq.
Dediklərimizin hamısı şifahi nitqdir.
Ancaq şifahi nitqlə yanaşı, kitablarda və qəzetlərdə hərflərlə göstərilən nitq var. Oxuduq. Bu yazılı nitqdir. Yazmağı öyrənmə prosesində yazı bacarıqlarını öyrənirik.
İndi şeiri dinləyin:
Payız meşəsi gurlandı
Qızıl yarpaqlar.
İsti yayın bir hissəsi
Sənə və mənim üçün kədərlidir.
Zəng çalacaq
Səslənən və şən.
Bu gün bütün uşaqlardır
Sizi məktəbə dəvət edir.
Akçaağa pəncərəni döyür
Qırmızı və sarı ayaq
Və sərçə cırıldayır:
Uğurlar, uşaqlar!
Sadəcə hansı nitqi eşitmisiniz?
(Lövhədə bir qala şəkli var, orada öyrənilmiş məktubları yerləşdirəcəyik. Bir tərəfdən saitlər, digər tərəfdən samitlər)
Qala şəkli (Slayd 6).
Saitlər mahnını çalır
Ağlaya və qışqıra bilərlər.
Qaranlıq meşədə zəng etmək və auk
Beşikdə Alyonkanı ləkələmək üçün
Ancaq fit çalmağı və incitməyi bilmirlər.
Və samitlər razılaşır
Pıçıltı, pıçıltı, büzüşmək.
Hıçqırıq və hıçqırıq da
Ancaq mən onlara mahnı oxumaq istəmirəm.
- Saitlərlə tanışlıq.
A, oh, y, s, və.
Müəllim tapmacalar edir, uşaqlar onları tapır və məktublar kiliddə yerləşdirilir.
Budur iki sütun,
Və onların arasında bir kəmər var.
Bu məktubu bilirsinizmi? VƏ?
Qarşınızda A hərfi var!
Oyun "Kim daha böyükdür?"(Slayd 7).
A ilə başlayan sözlərlə gəlin.
Oyun "Mənə bir söz söylə".
Bulmacalar. (Slayd 8).
- Futbol topu qədər böyükdür
Yetişibsə, hamı xoşbəxtdir.
Çox dadlıdır.
Və adı (qarpız).
- Dünyadakı hər kəsə qarşı mehribandır.
Xəstə heyvanları sağaldır
Və bir gün bir hippo
Bataqlıqdan çıxartdı.
Məşhur, məşhurdur
Bu həkimdir (Aibolit).
- Odur ki, səni aparıram
Mənə yulaf lazım deyil.
Mənə benzin ver, əlimə rezin ver
Sonra toz qaldıraraq
(Avtomobil) qaçacaq.
(Slayd 9).
Bu məktubda künc yoxdur
Buna görə yuvarlaqdır.
Buna qədər o yuvarlaq idi
Mən yuvarlana bilərdim.
Bulmacalar. (Slayd 10).
(o hərfin bütün cavabları).
- Pəncərələr, qapılar yoxdur
Otaq insanlarla doludur. (Xiyar)
- Yaşıl kövrək bir ayaqda
Yolda bir top böyüdü.
Çovğun əsdi
Və bu topu səpələdi. (Dandelion)
- Mühərriklər deyil, səs-küy.
Pilotlar deyil, uçan.
Yılanlar deyil, ləkələr. (Vasitələr)
(Slayd 11).
Hər hansı bir meşədə bir mote var
U hərfini görəcəksiniz.
Fonetik şarj. (Slayd 12).
Bir canavar necə fəryad edir?
Bir körpə arabada necə ağlayır?
Uşaqlar meşədə necə bağırırlar?
Bir öpücük kaku necə olur?
(Slayd 13).
Budur, balta, yanında bir günlük.
Nə ehtiyacımız olduğu ortaya çıxdı:
Y hərfi çıxdı -
Onu hamınız bilməlisiniz.
Oyun "Məktub itdi". (Slayd 14).
Sr, m-lo, r-s, r-tank.
(Slayd 15).
Çəkic aldım.
Lövhələrdən gələn məktubu yıxdı.
Neçə lövhə var?
Üç!
Nə məktub?
Oyun "Adını i hərfi ilə söylə". (Slayd 16).
İra, İqor, İvan, İnqa, İnna, İlya, İrina, İlona.
Bədən tərbiyəsi. (Slayd 17).
Yoruldunuz?
Yaxşı, sonra hamı bir yerdə ayağa qalxdı.
Ayaqları tapdalandı
Əllərini yellədilər.
Sıçramaq, qıvrmaq
Hamısı masalarında oturdu.
Gözlərimizi sıx bağlayırıq, 5-ə qədər sayırıq.
Açırıq. Blink
Və çalışmağa davam edirik.
Səsləri eşidirik və tələffüz edirik. Səsləri görünən etmək, onları göstərmək
məktublarla gəldi. Budur əlifba. Bu təsvir olunur. (Slayd 18).
(Heyvanların, quşların və ya çiçəklərin şəkilləri olan lövhəyə rəngli bir əlifba qoyun
hər hərf).
Şifahi və ya yazılı nitqi çatdırmaq üçün insana məktublar lazımdırmı?
Hər bir hərfin yazısı bir neçə elementdən ibarətdir. (Slayd 19).
Ümumiləşdirir.
Sözü tamamlamağa kömək edin:
Dediyimiz hər şey ... (nitq).
Nitq ... şifahi və yazılıdır
Görə bilmirik ... (səs).
Səsi görünən etmək üçün onu təyin etməlisiniz ... (işarə və ya məktub).
Çoxdan gözlənilən zəng verilir -
Və dərs başa çatdı. (Slayd 20).
Çoxdan gözlənilən zəng verilir -
Dərs başlayır.(Slayd 20).
Məktub
MƏN noutbukumu açacam
Mən də yatacağam
Sizdən, dostlarımdan gizlənməyəcəyəm
Qələmi belə tuturam.
Düz oturacağam, əyilməyəcəyəm
İşə başlayacağam.
Notbukda bir iz görürsən. Olduqca dar. Taskınız hüdudlarından kənara çıxmadan yolu izləməkdir. Barmaqlarınızın itaət etməsi üçün onları istiləşdirmək lazımdır.
Bir barmaq masajı edilir.
Bu barmaq ən qalın, güclü və ən böyüyüdür.
Bu barmaq onu göstərmək üçündür.
Bu barmaq ən uzundur və ortada dayanır.
Bu barmaq adsızdır, narahatdır.
Kiçik barmaq kiçik olsa da, çox çevik və cəsarətlidir.
- İş xətti tapmağı öyrənmək (lövhədə göstər). (Slayd 21).
Qırmızı xəttə bütün dar xətt boyunca nöqtələr qoyun.
Bir nöqtəni xəttin başında, digərini isə xəttin altına qoyun.
Bir iki üç dörd beş!
Uşaqlar gəzintiyə çıxdılar.
Özümüzü bir çəmənlik içində gördük.
Daha sürətli irəli qaçıram!
Kərə yağı, çobanyastığı, çəhrayı sıyıq
Sinifimizi yığdıq.
Budur əlimizdəki buket!
Riyaziyyat
Dərs mövzusu: "Füsunkar ölkə" Riyaziyyat. Nömrələrlə tanışlıq. Nömrə 1 "
Dərs məqsədləri:
- Uşaqların necə saya biləcəyini öyrənin;
- 1 nömrə ilə tanışlıq;
- Ən sadə problemləri həll etməyi öyrənin.
Dərslər zamanı
Çoxdan gözlənilən zəng verilir -
Dərs başlayır.
- 10-a qədər sayma və geri
- Element sayılması. (Slayd 24).
- 1 nömrəsi ilə tanışlıq (Slayd 24).
Təqdimata başlayırıq
Uşaqlar təəccüblənir!
Tanış olaq, dostlar:
Bölmə mənəm!
Darıxdırıcı gəzirəm
Hər kəsi arxamca aparıram.
- Mövzu şəkillərindən istifadə edərək problemlərin həlli. (+ 1, -1). (Slayd 25).
Pişiyin üç kitteni olduğu ortaya çıxır.
Pişikdə üç bala var.
Onlar yüksək səslə meow.
Səbətə baxırıq:
Biri hara getdi?
Birdən görürük: dəzgahın altından
Pişik onu çıxarır.
İlk olaraq ayağına dayandı
Səbətdən çıxdım.
Hələ neçə pişik gəzə bilmir?
5. Bədən tərbiyəsi.(Slayd 26).
Bir ayaq üstə dur,
Sanki sərt əsgərsən.
Sol ayaq - sinə.
Düşməyin.
İndi solda qalın
Cəsur əsgərsən.
- Notbukdakı məktub. (Slayd 27).
Notbuku sözlərlə açırıq:
MƏN noutbukumu açacam
Mən də yatacağam
Sizdən, dostlarımdan gizlənməyəcəyəm
Qələmi belə tuturam.
Düz oturacağam, əyilməyəcəyəm
İşə başlayacağam.
6. Bir albomda bir alma çəkin və köftə ilə kölgə salın.
Evdə təmizləyin. (Slayd 28).
- A, o, y, s, və hərflərini təkrarlayın.
- Bu hərflərin meydana çıxdığı sözləri tapın.
- Albomdakı almanı bitirin və köftə ilə kölgə salın.
(Slayd 30).
Yaxşı bir iş gördük
Çəkdilər və əyildilər
Ancaq vidalaşmağın vaxtı gəldi!
Əlvida uşaqlar!
tətbiqi
Vurğulayan səs.(Slayd 29).
Bir heron üçün təcili yardıma ehtiyacımız var. Təcili yardım göstərdi.
"Toyuq çipi" nağılı
Toyuq Toyuq ilk dəfə yumurtadan cücərdi və indi eyvanın üstündə oturub qalan cücələrin balalarını gözləyirdi.
Ana, səhv oturursan! Baxın - artıq heç kim lyuk deyil!
Toyuq o qədər təəccübləndi ki, sadəcə göz qırpdı.
Yaxşı otur, deyir Chip, mən də gəzməyə gedəcəyəm. Tsyp tarlaya çıxdı, çiçəyə tərəf getdi və dedi:
Yanlış çiçəklənirsiniz! Bir gül aşağıya çiçək açmaq lazımdır, sonra hər cür kəpənəklər və böcəklər sizə oturmayacaqlar.
Hey tırtıllar, yanlış sürünürsən!
Bəs nə etmək lazımdır? - tırtıl təəccübləndi.
Üzükdə və rulonda qıvrılmaq lazımdır, buna görə daha sürətli olacaqdır! Dedi və getdi.
Görünür - quru qurbağaları tutur,
Hey, heron, səhv tutursan! Görün necə olmalıdır! Və necə bataqlığa atlayacaq.
Sonra sonu Tsypuya çatacaqdı - heron onu çıxartdı.
Öyrətmək üçün deyir ki, heron, özünüz bir şey bilməlisiniz. Aldın, Chip? ..
(G. Yudin)
Heron ilə nə oldu? Toyuq nəyi öyrəndi?
C səsi olan sözlər hansılardır.
Notbuklarda məktub
Avadanlıqlar
- Maqnetik məktublar, nömrələr.
- Qala rəsm.
- Saymaq üçün mövzu şəkillər.
Ədəbiyyat:
- Markovskaya I.M. Valideyn-uşaq qarşılıqlı təlimi. - SPb .: Rech, 2002.
- Hazırlıq kursu proqramı
ibtidai sinif müəllimi Tamara Gennadievna Lapshina
ibtidai sinif müəllimi, 2010
- Fopel K. Uşaqları əməkdaşlığa necə öyrətmək olar? Psixoloji oyunlar və məşqlər: 4 cilddə praktik bələdçi. - M .: Yaradılış, 2001.
- Fopel K. Enerji dayandırın. Psixoloji oyunlar və məşqlər: Praktik bir bələdçi. - M .: Yaradılış, 2001.
5,2010 nömrəli məktəb psixoloqu
Yaddaş tədqiqatı
Eşitmə yaddaşı
Ad 10 söz, söz dəstləri fərqli ola bilər, məsələn, aşağıdakı sözlər ola bilər: masa, viburnum, təbaşir, fil, park, ayaqlar, əl, qapı, tank, pəncərə, meşə, çörək, pəncərə, stul, qardaş, su, at. , göbələk, iynə, bal.
Sözlər mənada bir-biri ilə əlaqəli olmamalıdır. Çox vaxt bir uşaq hazırlayarkən analar bu prinsipə uyğun olaraq sözlərdən istifadə edirlər - gördüyüm şey dediyim şeydir. Ancaq uşaq da bu cisimləri görə bilər və sonra onları xatırlamağa ehtiyac duymaz. Əvvəlcədən uşağın adlandıracağı sözləri qeyd edə biləcəyiniz sözlərin siyahısını hazırlayın. Sözlər bir və iki hecalı olmalıdır, uşağa tanış olduğundan əmin olun.Uşaq ən azı 5-6 söz istənilən ardıcıllıqla adlandırmalıdır.Həmçinin 5 dəfə təkrar edə bilərsiniz, ikinci təkrarlama zamanı uşağa deyin ki, bütün sözləri əvvəlcə eşidən kimi adlandırın zaman, o, bütün sözləri, hətta ilk dəfə xatırlatdığı sözləri adlandırmalıdır. Üçüncü dəfə, sadəcə "daha bir dəfə" deyin. Bunu dərhal, ara vermədən etməlisiniz. Sonra uşağınızın necə xatırladığını görəcəyiniz bir grafik qura bilərsiniz. Bəlkə də üçüncü dəfə bütün 10 sözünü çağırdı, ancaq üçüncü dəfə uşağın 4 söz, dördüncüsünü isə yalnız 1 dəfə təkrarladığı da olur. Ona qəzəblənməyin, bu o deməkdir ki, uşaq tez yorulur və bu bilik məktəbdəki sonrakı təhsillərinizdə sizə kömək edəcək, başa düşəcəksiniz ki, üç dəfədən çox təkrar etmək, məsələn, bir şeir uşağın onu xatırlamasına kömək etməyəcək, ancaq vəziyyətini daha da pisləşdirəcəkdir. Qrafik ziqzaqdırsa, bu diqqətin qeyri-sabitliyini göstərir və hiperaktivliyin əlamətlərindən biri ola bilər.
Vizual yaddaş
10 şəkil göstər. Uşaq ən azı 6. yadda saxlamalıdır 10 şəkil seçin, onlarda təsvir olunan əşyalar uşağa məlum olmalıdır, görüntü tanınan və başa düşülməlidir. Ayrıca şəkillərdə həddindən artıq heç bir şey olmamalıdır, çünki ön planda bir top və arxada bir ağac varsa, uşaq ağaca diqqət yetirə bilər və yadına sala bilər və onun pis yaddaşa sahib olduğunu düşünürsən. Şəkilləri uşağın qarşısına bir-bir qoyun və şəkildən ucadan ad vermələrini xahiş etdiyinizə əmin olun. Axı, divan deyə bilər, ancaq bir stul olduğunu düşünürsən. Bu vəziyyətdə uşağı düzəltməyin, heç nə deməyin, sadəcə şəklin necə adlandırdığını xatırlayın. Gələcəkdə uşağın səhvlərinə qayıda bilər və onları düzəltməyə cəhd edə bilərsiniz, ancaq indi yalnız yaddaş öyrənirsiniz. Bütün sözləri yazsanız, sizin yanınızda uşağın adı ilə bu sözü yaza bilərsiniz. Bütün şəkillər uşağın qarşısında olduqda, ona deyin: "Onları lazım olduğunuz qədər yadda saxlaya bilərsiniz (yadınıza gələnə qədər)", ancaq bir dəqiqədən sonra sükutu ilə, hər şeyi xatırladığını və bütün şəkilləri sildiyini soruş. Gördüklərini adlandırmağı xahiş et. Sözlərin siyahısı varsa, adını çəkdiyiniz sözləri qeyd edə bilərsiniz.Yaddaş inkişaf etdirmək üçün uşağınıza sözləri mənaya görə bağlamağı, bütün bu sözləri ehtiva edən bir hekayə icad etməyi, sözlərin sayını artırmağı öyrədə bilərsiniz.
16 sxematik şəkil göstər (ev, bayraq, ağac, çiçək, nömrələr, məktublar, həndəsi formalar və s.). Uşaq mümkün qədər çəkməlidir.
Semantik yaddaş
Söz cütlərini adlandırın: səs-küy - su, süfrə - nahar, körpü - çay, meşə - ayı, rubl - qəpik, məktəb - şagird, qar - qış.Sonra yalnız cütlüyün ilk sözünü adlandırın, uşaq ikincinin adını çəkməlidir. Sözlər bağlı olmalıdır. mənası daxilində. Öz cütlərinizi seçə bilərsiniz, üç cüt sözlə başlaya bilərsiniz, əgər uşaq ondan nə istədiyinizi başa düşmürsə, sözlərin necə əlaqəli olduğunu izah edin.
Məsələn buxar: boşqab - şorba, şorba bir plaka tökülür.
Bir toyuq bir toyuq, bir toyuqda körpə toyuq var.
Uşaq 5-dən ən azı 3 cüt yadda saxlamalıdır.
Proseduru təkrarlayın: oğlan ayağa qalxdı, yuyundu, geyindi, səhər yeməyi yedi və məktəbə getdi.
Bir qız üçün fərqli sözlərdən istifadə edin.
Əvvəlcə yalnız 3-4 hərəkətdən istifadə edə bilərsiniz və uşaq öhdəsindən gəlmişsə, onları 7 - 9-a çatdırın.
Sözləri oxuyun:
1. günəş parlayır.
2. Uşaqlar top oynayırlar.
3. Avtomobil yolda sürür.
4. Çobanyastığı və qarğıdalı çiçəkləri tarlada böyüyür.
5. Nənə corab toxuyur.
Çocuğunuzdan xatırlamağı bacaran ifadələri təkrar etməsini xahiş edin. Bu vəziyyətdə əsas odur ki, hər bir ifadənin mənasını çatdırsın, onu sözlə sözlə təkrar etmək lazım deyil.
Uşaq bütün ifadələri ilk dəfə təkrar edə bilmirsə, onları yenidən oxuyun.
6 - 7 yaşlarında ümumiyyətlə bu işin öhdəsindən 2 - 3 cəhdlə gəlirlər.
Məntiqi düşüncə
4 əlavə
4 - 5 şəkil arasında nəyin həddindən artıq olduğunu müəyyənləşdirin, uşağından seçimini izah etməsini xahiş etdiyinizə əmin olun. Məntiqi təfəkkürü inkişaf etdirmək üçün əvvəlcə şəkillərdən deyil, müxtəlif oyuncaqlar və kiçik əşyalardan istifadə edin. Şəkillər və ya şəkillər seçərkən konsepsiyalara diqqət edin. Məsələn, tərəvəzlər və onların arasında bir giləmeyvə, qırmızı rəngli əşyalar və aralarında sarı və ya mavi rəngli, maşın və at, yeməklər və mebel və s. Birincisi, əlavə obyekt qalan hissədən kəskin şəkildə fərqlənməlidir, amma sonra bu fərq daha az və daha güclü olmalıdır. Əvvəlcə quşlar arasında bir paltar və ya bir vasitə qoya bilsəniz, sonra vəhşi quşlar arasında quş əti qoyun. Bir çox valideyn dərhal dərhal çox qiymətli seriya hazırlamağa çalışır ki, bir sıra bir neçə maddədə həddən artıq ola bilər, məsələn biri rəngdə, digəri formasında, üçüncüsü isə məqsədinə görə. Bu uşaqlar üçün təhlükəlidir, o, bu vəzifənin ümumi prinsipini başa düşə bilməyəcək, onu çox qarışdıracaqsınız. Bu cür çox qiymətli seriyalar yalnız vəzifənin mənasını yaxşı başa düşən və əlavə bir obyekt seçməyi bacaran və cavabını əsaslandıran uşaqlar üçün uyğundur: rəng əlavə, forma həddindən artıq, əlavə, çünki bütün heyvanlar və bu quşdur, əlavə olduğu üçün. bunu yeyirlər və içində bişirirlər.
Şablon tapın və davam edin: Ayaq barmağı - çəkmə. Qol -? davam etməlidir.
Cavab bir mitti, bir əlcəkdir.
Lazım olan sözü seçin: xəstəxana - müalicə; məktəb - (müəllim, masa, müəllim, tələbə). Ev - dam; kitab - (kağız, məktublar, örtük, bilik) və s.
Şəkil hekayəsi. Şəkilləri qaydasında düzəldə bilən uşağın önünə qoyun. Bu cür şəkillər kitablardan kəsilə bilər, gələcəkdə bu cür şəkillərin bir qismini çəkəcəyəm. Çocuğunuzu şəkilləri qaydasına düzməyə dəvət edin. Uşaq istədiyinizi qaydasında olduğu kimi başa düşə bilməz. Sonra hekayənin haradan başladığını, hansı şəklin ilk olduğunu soruş və uşağın soluna qoy. Seçməyə davam etməyi və ilk ikinci şəklin yanında qoymağı təklif edin. Və s., Ondan hekayənin nə olduğunu söyləməsini xahiş et. Uşaq şəkilləri bir-birinə bağlayırsa, ardıcıl bir hekayə aldı, ancaq istədiyiniz şəkildə yaymadı, hekayəsini düzgün hesab edin, ancaq başqa bir hekayə, nağıl düzəldə biləcəyinizi söyləyə bilərsiniz, dəyişə və nəyin nə olacağını deyə bilərsiniz Sən.
Dairə daxilində və xaricində həndəsi fiqurlar çəkin. Sonra müxtəlif yerlərdə nöqtələr qoymaq lazımdır: bir dairənin içərisindəki üçbucaq içərisində, bir dairənin xaricindəki bir kvadrat içərisində. Çocuğunuzu həndəsi fiqurlar çəkməyə dəvət et, adını çək, o da çəkir: "bir dairə çək, kvadrat çək, üçbucaq çək, bir kvadratın altında bir dairə çək, üçbucaqda bir dairə çək, bir dairədə bir dairə çək və s." Sonra fərqli yerlərdə nöqtələr istəyin.
Oxu. (Bir çox məktəbdə sınaqdan keçirilməyib)
Sərbəst oxumaq dəqiqədə 30 sözə qədər hamarlanır. Öz sözlərinizlə geri çəkilmək. Təklifin əsas üzvlərini görmək imkanı.
Fonemik eşitmə
Sözü heca ilə vurun.
Şəkilləri hecalara görə bölün.
Sözləri və onlara uyğun sxemləri bağlayın. Diaqramlarda səslər dairələrlə təmsil olunur. Adətən sözlərin bir sütunu (5 ədəd) yazılır, sözlər mütləq fərqli sayda səs və hərflərdən ibarət olmalıdır, səslər dairələrin işarələndiyi sözlərin əksinə diaqramlar çəkilir (hərflər deyil, kiçik sözlər üçün hərf və səs sayının üst-üstə düşəcəyi yerləri seçmək lazımdır. , buna görə whirligig sözündə üç hərf və dörd səs var) və uşağa sözdən müvafiq sxemə uyğun bir xətt çəkməyə dəvət olunur.
Bir sözlə ilk və son səsləri eşit. Əlbəttə ki, uşaq bütün səsləri eşidirsə, daha yaxşıdır, lakin bu qəbul üçün deyil, öyrənmək üçün vacibdir.
Müəyyən bir səs ilə şəkillər tapın. Şəkillər uşağın qarşısına qoyulur və orada Ş və ya Ç səsləri olan bütün sözləri tapmaq təklif olunur. Səs istənilən ola bilər, amma yumşaq deyil. Uşağınızdan sözləri ucadan söyləməsini xahiş etdiyinizə əmin olun, çünki o, obyekt gözlədiyinizdən fərqli cür adlandıra bilər.
Yumşaqlığı və sərtliyi ayırd edin, qoşalaşmış samitləri bilin.
Sözlər toplusundan bir cümlə qur. Sözlər ayrı kartlarda və ya bir vərəqdə ola bilər. Sözlər ilkin formada ola bilər: oğlan, skeyt, xizək, on.
Şəkili təsvir edin.Uşaqların təsvir etməyə başlaması çətindir. Bu kimi bir şey eşidə bilərsiniz: bir oğlan, velosiped sürmə, bir uşağa ... Bir uşağa bir hekayəni düzgün başlamağı öyrətsən, onda hər halda onun üçün daha asan olar. Çocuğunuz bu vəzifəni asanlıqla həll edirsə, qalanı sizin üçün deyil. Uşaqdan xahiş edirəm bu başlasın: Şəkildə gördüyüm (uşaqlar, dovşanlar ...) Etirlər ...
Riyaziyyat
100 sayın, amma tələb olunmur. 20-yə qədər geri və çox saymaq, əksər məktəblərdə bir şərtdir. 7-dən 14-ə, 17-dən 9-a qədər və s. 10-a qədər əlavə edin və çıxarın. Anlayışlar getdikcə daha azdır. Kombinatorika - 3 alma və 3 armud var, 4 meyvə götürdünüz, bu nə ola bilər. (1 alma və 3 armud, 2 alma və 2 armud, 3 alma və 1 armud ola bilər. Tapşırıqlar fərqli ola bilər, bütün mümkün variantları sadalamaq lazımdır. Uşağın anlaması üçün 2 sarı qələm və 2 qırmızı götürməyim lazımdır. 3 qələm götürün.Bütün seçimlərdən keçirik.Sonra 3 qələm götürürük və eyni zamanda bütün seçimləri keçirik.İlk halda neçə variantın, ikincisində neçə seçimin olduğunu müqayisə edin. Sonra 4 qələm götürüb hər şeyi təkrarlayırıq. Qələm əvəzinə düymələri götürə bilərsiniz)
İki addımda tapşırıqlar: Maşanın 3 kuklası, Katyanın isə daha 2 kuklası var, neçə kukla var?
Tərs problemlər: quşlar bir budağın üstündə oturmuşdular, 3 uçanda 4-ü var idi, uçmadan əvvəl buda neçə quş vardı?
Buxar anlayışından istifadə edən tapşırıqlar:maşada 2 cüt corab, Petyada 3 cüt corab vardı. Neçə corab var idi?
Bəzi məktəblər çətin tapşırıqlardan istifadə edirlər.
Məsələn: 2 alma yarıda kəsilirsə, neçə alma olacaq? 7 şam yandı, 3 söndü, nə qədər qalıb?
Riyazi diktəsi:
2 hüceyrə yuxarı, 3 hüceyrə sağa, 1 hüceyrə aşağı və s. Bu asan bir seçimdir. Daha çətin ola bilər: 3 hüceyrə yuxarı, 2 diaqonal olaraq sağa qədər ... Bəzi müəllimlər deyirlər - çapraz, bəziləri - əyri. Fərqli danışıram, ancaq uşağın diqqətini aşağıdan və ya yuxarıdan sözlərin daha vacib olduğuna yönəldirəm.
Əsas anlayışlar
1. Ailə.
2. Yaşayış yeri.
3. Məktəb.
4. Heyvanlar: vəhşi və ev.
5. Quşlar: vəhşi və ev.
6. Bitkilər: ağaclar, kollar, otlar. Ən ümumi bitki adlarını bilin.
7. Tərəvəz, meyvələr.
8. Fəsillər, aylar, həftənin günləri, günləri.
9. Coğrafiya: qitələr, dağlar, okeanlar, dənizlər, çaylar, adalar, ölkələr, şəhərlər.
10. Materiallar: təbii - süni.
11. Su vəziyyəti: maye, bərk və qazlı.
12. Su xüsusiyyətləri: şəffaf, nəm, həlledici.
13. Nəqliyyat: torpaq, hava, su.
14. Mebel.
15. Geyimlər: xarici geyimlər, ayaqqabılar, papaqlar.
16. Peşə: həkim - şəfa verir, müəllim - öyrədir və s.
17. Tətil.
Əlavə testlər
İlan. Dairələr zəncirinin içərisinə nöqtələr qoyun.
Sübut testi - müəyyən hərfləri və ya həndəsi formaları kəsin. Və ya həndəsi formalarda fərqli işarələr qoymaq lazımdır - üstəgəl, çubuq ...
Fərqləri tapın
Labirintlər.
Rəsmlər hansı rəqəmlərdən ibarətdir? Bu testdə həndəsi formalı naxış istifadə olunur.
Oyun:bəli və heç danışmır. Bu zehinlilik vəzifəsidir. Suallar çox fərqli ola bilər, yeganə vacib olan budur ki, “bəli” və “yox” deyə bilməzsən. Məsələn: oğlansan? Qar ağdır?
Bu baş verəndə: oğul atadan böyükdür. Həmişə, tez-tez, bəzən, nadir hallarda, heç vaxt. "Oğul atadan böyükdür" əvəzinə hər hansı bir sual ola bilər. Məsələn: yayda qar yağır, köpək bürüyür, qışda göy qurşağı.
Uşaq saat yönünün əksinə bir spiral çəksə, yaxşı əl yazısı olacaq.
Məktəbə psixoloji hazırlıq.
- Bağlantıları, nümunələri görmək, uşağın nəyin və nəyin səbəb olduğunu başa düşmək istəyi.
- Dinləmək, oxuduqların mənasını anlamaq bacarığı.
- geri çəkilmək bacarığı.
- Düşüncə keyfiyyəti.
- Tanış olmayan, digər insanların yetkinlərindən məsafəni hiss edir.
- Asanlıqla əlaqə qurur, əlaqə qurur.
- Digər uşaqları nəzərdən keçirir.
- Qayda ilə necə oynamağı bilir.
- Seçimi necə əsaslandıracağını bilir.
1. Təhsil əvvəli tip - məktəbdə hər şey əhəmiyyətlidir, işləmək və müəllimlə ünsiyyət qurmaq istəyirlər, tam həvəslə işləməyə hazırdırlar.
2. Təhsil növü - yetkin olmadan özləri işləyə bilərlər, ancaq rəsmi tələblərə laqeyd yanaşa bilərlər.
Bələdiyyə büdcə təhsil müəssisəsi
"18 nömrəli orta məktəb
sovet İttifaqı Qəhrəmanı adına verilmişdir
Eduard Dmitrievich Potapov "
Hazırlıq dərsləri
"Birinci sinif şagirdi məktəbi"
1 nömrəli dərs
Müəllim
Zatsepina E.M.
Miçurinsk
Giriş dərsi: "Giriş"
Dərsin gedişi.
Müəllimin giriş nitqi.
Əziz uşaqlar! Məktəbin başlaması münasibətilə təbrik edirik! Bu gün məktəbdə ilk dəfə masalarınıza oturdunuz. Sən hələ şagird olmamısan. Ancaq real dərslərimiz olacaq.
Bir-birimizlə tanış olacağıq, tapacağıq
məktəb qaydaları, yəni şagird olmağı öyrənəcəyik. Bir masada oturmağı, yazmağı, oxumağı öyrənəcəksiniz. Sənə ən yaxşısını arzu edirəm! İlk dərsimizə başlayaq.
Gəl oynayaq? Mən sizə suallar verərəm, razısınızsa, əllərinizi çırpın.
Evdən gəldin?
İndi bahar?
Bu gün kimin əhval-ruhiyyəsi yaxşıdır?
Güman etməyə çalışım. Bu gün niyə belə xoşbəxtsən?
Çünki bu gün çox ağıllı və gözəlsən?
Bu gün məktəbə ilk dəfə gəldiyin üçün?
Çünki bu gün müəlliminizlə görüşdünüz?
Hamısı çox yaxşı uşaqlardır, amma yəqin ki, məni daha yaxşı tanımaq istəyirsən, elə deyilmi?
Müəllim: Adım ... Əgər adımı unutmusan, yanıma gəl və soruş. Yaxşı? Mən sizin ilk müəlliməm. Uşaqlıqdan müəllim olmaq arzusunda idim. Uşaqları çox sevirəm. Mənim varımdır…. Mən sevirəm ... Sevmirəm ... Ən böyük hobbim ... Birlikdə oxuyacağıq və daim sizə kömək etməkdən məmnun qalacağam.
Hər şeyi sizə deyəcəm:
Niyə ildırım var?
Şimal və cənub haqqında
Və ətrafındakı hər şey haqqında
Bir ayı, bir tülkü haqqında
Və meşədəki giləmeyvə haqqında.
Sənə çəkməyi öyrədəcəyəm
Tikin, tikin və tikin.
Uşaqlar, tapmacanın nə dediyini təxmin etməyə çalışın:
Ev küçədədir
Uşaqlar onu görməyə tələsirlər.
Noutbuk, kitab aparırlar
Qızlar və oğlanlar. (Məktəb.)
Sən indi hardasan? (Biz məktəbdəyik.)
Bu tapmaca da deyilir:
Budur oğlan və qız
Notbukları, kitabları çıxarırlar.
Çox çalışırlar
Diqqətlə qulaq asın.
O uşaqlar bir ailədir.
Sənin kim olduğunu soruşuram
(Sinif, şagirdlər, şagirdlər.)
Hər dərsdə nağıl personajları sizinlə "öyrənəcəklər". Bu gün dərslərimizə gülməli Carlson gəldi. (Slayd 2) O da heç məktəbdə olmamışdı, amma hər şeyi öyrənməyi çox istərdi.
Məktəbdə, sinifdə davranış qaydaları ilə tanışlıq.
Müəllim... Siz mənimlə görüşdünüz, həm də nağıl qəhrəmanımız, amma sizinlə necə görüşə bilərəm? Mən gəldim! İndi üçü sayacam, hamınız adlarınızı ucadan söyləyəcəksiniz.
Razısınız? Bir iki üç! Heç nə başa düşmədim, bəziləri: Vay!
Güclü olaq! Bir iki üç!
Uşaqlar, nə oldu, niyə adlarınızı eşidə bilmirəm? Hamı eyni vaxtda danışanda səs-küy var, sizin dediklərinizi başa düşmək çətindir. Nə etməli?
Uşaqlar fərqli seçimlər təklif edirlər. Əvvəlcə qaldırılmış əldən başqa hər şeyi səsləndirməyə çalışmalıyıq. Müzakirə zamanı müəllim uşaqları bu qaydaya aparır.
Müəllim: Dinlə, uşaqlar, Carlson bizə nə təklif edir - əlini qaldır? Uşaqlar, gəlin bir-birimizi bu şəkildə tanımağa çalışaq: cavab vermək istəyirsinizsə, əlinizi qaldırın. Əlini necə qaldıracağını göstər. Əllərinizi başqa necə qaldıra bilərsiniz? Əlinizi qaldırmağın ən rahat yolunu seçək. (Giriş giriş) (Slayd 3).
Məktəbin bir qayda var:
"Danışmaq istəyirsənsə, əlini qaldır!"
(Müəllim sizə əlinizi necə düzgün qaldırmağınızı göstərir.)
(Beləliklə, uşaqlar ilə birlikdə yeni bir qayda qurduq və dərhal tətbiq edilməsi barədə razılığa gəldik.)
Bu qayda bizə niyə lazımdır? (Tanış olmaq üçün).
Müəllimb: cəhd edək. Kim bizə adlarını demək istəyir?
(Müəllim yeni qaydanı istifadə edərək üç-dörd uşaqdan soruşur).
Kiçik, amma artıq məktəbimiz var. Məktəbin digər qaydaları da var. Hansını bilmək istəyirsiniz?
Cavab vermək istəsən - səs-küy salma.
Yalnız əlinizi qaldırın.
Cavab vermək istəsən, qalxmalısan
Oturmağa icazə verildikdə, oturun.
Məktəb masası yataq deyil
Və bunun üzərində yalan danışa bilməzsən.
Masanızda qamətli oturursunuz
Özünüzü aparın.
İndi səni daha yaxşı tanımaq istəyirəm. Bunu necə edəcəyimi bilirəm. İndi tapşırıq eşitdikdə əllərinizi qaydaya uyğun olaraq qaldıracaqsınız. Ehtiyatlı ol! Beləliklə, başladıq:
Əllərini qaldır ... oğlanlar.
Qızlar əllərini qaldırırlar.
Bir ev heyvanı olanlar əllərini qaldırırlar.
Dondurma sevənlər əllərini qaldırırlar.
Çantaları olanlar əllərini qaldırırlar.
Küçədə yaşayanlar əllərini qaldırırlar ... (küçənin adı).
1-ci sinifdə oxuyanlar əllərini qaldırırlar. (Bütün uşaqlar əllərini qaldırır, müəllim cavabların düzgünlüyünü yoxlayır).
Çox yaxşı, indi kimin dondurmanı sevdiyini və ev heyvanlarının kim olduğunu öyrəndim.
Uşaqlar yeni qayda ilə işləməyi xoşlayırsınız? Yəni onu məktəb həyatımıza aparmağa razısınız?
Dərs xülasəsi.
Maraqlıdı?
İndi bizdə hansı məktəb qaydaları var?
Əlinizi nə vaxt qaldırmalısınız?
Bu gün dərsdə daha vacib nə baş verdi? İnsanlar niyə görüşürlər?
Dost olduğumuz üçün bir-birimizə təşəkkürümüzü bildirək.
Oxu
Dərs mövzusu: "Nitq, məktublarla tanışlıq."
Dərs məqsədləri:uşaqları məktublarla tanış etmək; "sait", "samit" anlayışlarını təqdim etmək; bir notebookda iş xətti tapmağı öyrənmək; oxumaq eşqi aşılamaq; nitqin inkişafı üzərində işləmək.
1. Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi "Buxar lokomotivi". (Slayd 4).
(Dirsək hərəkəti, siqnal).
Lokomotiv cırıldadı və qoşqu sürdü!
Chu-chu-chu, chu-chu-chu uzaqda men sarsacam!
Yaşıl vaqonlar qaçır, qaçır, qaçırlar
Və dəyirmi təkərlər hamısı çırpınır, kövrəkdir!
2. Dərsin mövzusu və məqsədinin açıqlanması.
Gəldiyimiz yerə baxın. "Rech" adlı naməlum bir ölkədəyik (Slayd 5).
Və qorxmamağınız üçün onun sakinləri ilə tanış olmalısınız.
Dediklərimizin hamısı nitqdir. İndi istifadə etdiyimiz nitqin adı nədir? (Səslənən, gözəl və s.)
Belə nitq ağız adlanır, çünki ağızdan (lardan) istifadə etdiyimiz üçün, dodaqların işi aydın göründüyü zaman hər şeyi vokal aparatının köməyi ilə tələffüz edirik. Biz söylədikdə, qulaq asanda, soruşanda şifahi nitqdən istifadə edirik. Danışıq dilini eşidirik və tələffüz edirik.
Sadəcə dediklərimizin hamısı şifahi nitqdir.
Ancaq şifahi nitqlə yanaşı, kitablarda və qəzetlərdə hərflərlə göstərilən nitq var. Oxuduq. Bu yazılı nitqdir. Yazmağı öyrənmə prosesində yazı bacarıqlarını öyrənirik.
İndi şeiri dinləyin:
Payız meşəsi gurlandı
Qızıl yarpaqlar.
İsti yayın bir hissəsi
Sənə və mənim üçün kədərlidir.
Zəng çalacaq
Səslənən və şən.
Bu gün bütün uşaqlardır
Sizi məktəbə dəvət edir.
Akçaağa pəncərəni döyür
Qırmızı və sarı ayaq
Və sərçə cırıldayır:
Uğurlar, uşaqlar!
Sadəcə hansı nitqi eşitmisiniz?
(Lövhədə öyrənilən hərfləri yerləşdirəcəyimiz bir kilid şəkli var. Bir tərəfdən saitlər, digər tərəfdən samitlər)
Qala şəkli (Slayd 6).
Saitlər mahnını çalır
Ağlaya və qışqıra bilərlər.
Qaranlıq meşədə zəng edin və auk
Beşikdəki Alyonka ilə
Ancaq fit çalmağı və inciməyi bilmirlər.
Və samitlər razılaşır
Pıçıltı, pıçıltı, büzüşmək.
Hıçqırıq və hıçqırıq da
Ancaq mən onlara mahnı oxumaq istəmirəm.
Saitlərlə tanışlıq.
A, oh, y, s, və.
Müəllim tapmacalar edir, uşaqlar onları tapır və məktublar kiliddə yerləşdirilir.
Budur iki sütun,
Və onların arasında bir kəmər var.
Bu məktubu bilirsinizmi? VƏ?
Qarşınızda A hərfi var!
Oyun "Kim daha böyükdür?" (Slayd 7).
A ilə başlayan sözlərlə gəlin.
Oyun "Mənə bir söz söylə".
Bulmacalar. (Slayd 8).
Bu futbol topu qədər böyükdür
Yetişibsə, hamı xoşbəxtdir.
Çox dadlıdır.
Və adı (qarpız).
Dünyadakı hər kəsə qarşı mehribandır.
Xəstə heyvanları sağaldır
Və bir gün bir hippo
Bataqlıqdan çıxartdı.
Məşhur, məşhurdur
Bu həkimdir (Aibolit).
Odur ki, səni aparıram
Mənə yulaf lazım deyil.
Mənə benzin ver, əlimə rezin ver
Sonra toz qaldıraraq
Qaçacaq (maşın).
(Slayd 9).
Bu məktubda künc yoxdur
Buna görə yuvarlaqdır.
Buna qədər o yuvarlaq idi
Mən yuvarlana bilərdim.
Bulmacalar. (Slayd 10).
(o hərfin bütün cavabları).
Pəncərələr, qapılar yoxdur
Otaq insanlarla doludur. (Xiyar)
Yaşıl kövrək bir ayaqda
Yolda bir top böyüdü.
Çovğun əsdi
Və bu topu səpələdi. (Dandelion)
Mühərriklər deyil, səs-küy.
Pilotlar deyil, uçan.
Yılanlar deyil, ləkələr. (Vasitələr)
(Slayd 11).
Hər hansı bir meşədə bir mote var
U hərfini görəcəksiniz.
Fonetik şarj. (Slayd 12).
Bir canavar necə fəryad edir?
Bir körpə arabada necə ağlayır?
Uşaqlar meşədə necə bağırırlar?
Kuku kaku necə olur?
(Slayd 13).
Budur, balta, yanında bir günlük.
Nə ehtiyacımız olduğu ortaya çıxdı:
Y hərfi çıxdı -
Onu hamınız bilməlisiniz.
Oyun "Məktub itdi". (Slayd 14).
Sr, m-lo, r-s, r-tank.
(Slayd 15).
Çəkic aldım.
Lövhələrdən gələn məktubu yıxdı.
Neçə lövhə var?
Nə məktub?
Oyun "Adını i hərfi ilə söylə". (Slayd 16).
İra, İqor, İvan, İnqa, İnna, İlya, İrina, İlona.
Bədən tərbiyəsi.(Slayd 17).
Yoruldunuz?
Hə, sonra hamı birlikdə ayağa qalxdı.
Ayaqları tapdalandı
Əllərini yellədilər.
Sıçramaq, qıvrmaq
Hamısı masalarında oturdu.
Gözlərimizi sıx bağlayırıq, 5-ə qədər sayırıq.
Açırıq. Blink
Və çalışmağa davam edirik.
Səsləri eşidirik və tələffüz edirik. Səsləri görünən etmək, onları göstərmək
məktublarla gəldi. Budur əlifba. Bu təsvir olunur. (Slayd 18).
(Heyvanların, quşların və ya çiçəklərin şəkilləri olan lövhəyə rəngli bir əlifba qoyun
hər hərf).
Şifahi və ya yazılı nitqi çatdırmaq üçün insana məktublar lazımdırmı?
Hər bir məktub bir neçə elementlə yazılmışdır. (Slayd 19).
Ümumiləşdirir.
Sözü tamamlamağa kömək edin:
Dediyimiz hər şey ... (nitq).
Nitq ... şifahi və yazılıdır
Görə bilmirik ... (səs).
Səsi görünən etmək üçün onu təyin etməlisiniz ... (işarə və ya məktub).
Çoxdan gözlənilən zəng verilir -
Və dərs başa çatdı. (Slayd 20).
Çoxdan gözlənilən zəng verilir -
Dərs başlayır. (Slayd 20).
Məktub
Notbuku sözlərlə açırıq:
Noutbukumu açacam
Mən də yatacağam
Sizdən, dostlarımdan gizlənməyəcəyəm
Qələmi belə tuturam.
Düz oturacağam, əyilməyəcəyəm
İşə düzələcəyəm.
Notbukda bir iz görürsən. Olduqca dar. Taskınız hüdudlarından kənara çıxmadan yolu izləməkdir. Barmaqlarınızın itaət etməsi üçün onları istiləşdirmək lazımdır.
Bir barmaq masajı edilir.
Bu barmaq ən qalın, güclü və ən böyüyüdür.
Bu barmaq onu göstərmək üçündür.
Bu barmaq ən uzundur və ortada dayanır.
Bu barmaq adsızdır, narahatdır.
Kiçik barmaq kiçik olsa da, çox çevik və cəsarətlidir.
İş xətti tapmağı öyrənmək (lövhədə göstər). (Slayd 21).
Qırmızı xəttə bütün dar xətt boyunca nöqtələr qoyun.
Bir nöqtəni xəttin başında, digərini isə xəttin altına qoyun.
Bir iki üç dörd beş!
Uşaqlar gəzintiyə çıxdılar.
Özümüzü bir çəmənlik içində gördük.
Daha sürətli irəli qaçıram!
Kərə yağı, çobanyastığı, çəhrayı sıyıq
Sinifimizi yığdıq.
Budur əlimizdəki buket!
Riyaziyyat
Dərs mövzusu: "Füsunkar ölkə" Riyaziyyat. Nömrələrlə tanışlıq. Nömrə 1 "
Dərs məqsədləri:
1 nömrə ilə tanışlıq;
Ən sadə problemləri həll etməyi öyrənin.
Dərslər zamanı
Çoxdan gözlənilən zəng verilir -
Dərs başlayır.
10-a qədər sayma və geri
Element sayılması. (Slayd 24).
1 nömrəsi ilə tanışlıq (Slayd 24).
Təqdimata başlayırıq
Uşaqlar təəccüblənir!
Tanış olaq, dostlar:
Bölmə mənəm!
Darıxdırıcı gəzirəm
Hər kəsi arxamca aparıram.
Mövzu şəkillərindən istifadə edərək problemlərin həlli. (+ 1, -1). (Slayd 25).
Pişiyin üç kitteni olduğu ortaya çıxır.
Pişikdə üç bala var.
Onlar yüksək səslə meow.
Səbətə baxırıq:
Biri hara getdi?
Birdən görürük: dəzgahın altından
Pişik onu çıxarır.
İlk olaraq ayağına dayandı
Səbətdən çıxdım.
Hələ neçə pişik gəzə bilmir?
5. Bədən tərbiyəsi. (Slayd 26).
Bir ayaq üstə dur,
Sanki sərt əsgərsən.
Sol ayaq - sinə.
Düşməyin.
İndi solda dayanın
Cəsur əsgərsən.
Notbukdakı məktub. (Slayd 27).
Notbuku sözlərlə açırıq:
Noutbukumu açacam
Mən də yatacağam
Sizdən, dostlarımdan gizlənməyəcəyəm
Qələmi belə tuturam.
Düz oturacağam, əyilməyəcəyəm
İşə düzələcəyəm.
6. Bir albomda bir alma çəkin və köftə ilə kölgə salın.
Evdə təmizləyin. (Slayd 28).
A, o, y, s, və hərflərini təkrarlayın.
Bu hərflərin meydana çıxdığı sözləri tapın.
Albomdakı almanı bitirin və köftə ilə kölgə salın.
(Slayd 30).
Yaxşı bir iş gördük
Çəkdilər və əyildilər
Ancaq vidalaşmağın vaxtı gəldi!
Əlvida uşaqlar!
tətbiqi
Vurğulayan səs. (Slayd 29).
Bir heron üçün təcili yardıma ehtiyacımız var. Təcili yardım göstərdi.
"Toyuq çipi" nağılı
Toyuq Cücəsi yumurtadan ilk çıxan ilk uşaq idi və indi eyvanın üstündə oturub qalan cücələrin balalarını gözləyirdi.
Ana, səhv oturursan! Baxın - artıq heç kim lyuk deyil!
Toyuq o qədər təəccübləndi ki, sadəcə göz qırpdı.
Yaxşı otur, deyir Chip, mən də gəzməyə gedəcəyəm. Tsyp tarlaya çıxdı, çiçəyə tərəf getdi və dedi:
Yanlış çiçəklənirsiniz! Bir gül aşağıya çiçək açmaq lazımdır, sonra hər cür kəpənəklər və böcəklər sizə oturmayacaqlar.
Hey tırtıllar, yanlış sürünürsən!
Bəs nə etmək lazımdır? - tırtıl təəccübləndi.
Üzükdə və rulonda qıvrılmaq lazımdır, buna görə daha sürətli olacaq! Dedi və getdi.
Görünür - quru qurbağaları tutur,
Hey heron, səhv başa düşürsən! Görün necə olmalıdır! Və necə bataqlığa atlayacaq.
Sonra sonu Tsypuya çatacaqdı - heron onu çıxartdı.
Öyrətmək üçün deyir ki, heron, özünüz bir şey bilməlisiniz. Aldın, Chip? ..
(G. Yudin)
Heron ilə nə oldu? Toyuq nəyi öyrəndi?
C səsi olan sözlər hansılardır.
Notbuklarda məktub
Avadanlıqlar
Maqnetik məktublar, nömrələr.
Qala rəsm.
Saymaq üçün mövzu şəkilləri.
Ədəbiyyat:
Markovskaya I.M. Valideyn-uşaq qarşılıqlı təlimi. - SPb .: Rech, 2002.
Hazırlıq kursu proqramı
ibtidai sinif müəllimi Tamara Gennadievna Lapshina
ibtidai sinif müəllimi, 2010
Fopel K. Uşaqları əməkdaşlığa necə öyrətmək olar? Psixoloji oyunlar və məşqlər: 4 cilddə praktik bələdçi. - M .: Yaradılış, 2001.
Fopel K. Enerji dayandırın. Psixoloji oyunlar və məşqlər: Praktik bir bələdçi. - M .: Yaradılış, 2001.
5,2010 nömrəli məktəb psixoloqu
Yaşlı məktəbəqədər uşaqlar üçün bir dərsin metodik inkişafı: "Və biz çox şey edə bilərik!"
Təsvir: Yetkin məktəbəqədər yaşlı uşaqlar üçün hazırlanan "Və biz çox şey edə bilərik!" Uşaqları məktəbə hazırlamaq üçün psixoloq tərəfindən aparılır. Dərsin inkişafından müəllimlər, əlavə təhsil müəllimləri istifadə edə bilərlər.
Dərsin məqsədi: Məktəb fəaliyyətinə hazırlıq mərhələsində məktəbəqədər uşaqların idrak fəallığının oyun fəaliyyətləri ilə inkişafı.
Tapşırıqlar:
1. Uşaqlara həvalə olunmuş vəzifələri həll etmək üçün oynaq bir şəkildə öyrətmək.
2. Uşağın yaradıcılıq, təxəyyül, diqqət, nitq, birlik hissinin inkişafına kömək etmək.
3. Gələcək məktəb həyatına marağı inkişaf etdirmək, öz şəxsiyyətinə olan marağı oyatmaq, öyrənməyə müsbət maraq yaratmaq.
Uşaq yaşı: 5-6 yaşlı uşaqlar, "ABVGDeyka" məktəbəqədər təlim studiyasının şagirdləri.
Fəaliyyət növü: birləşdirilmiş.
Metodlar: şifahi, vizual, praktik (məşqlər, oyunlar).
İlkin iş: dərs üçün aşağıdakı tədris və metodiki dəstəyi hazırlayın:
Fərqli naxışlarla kağız kəsilmiş mitts
Velosipedin şəkilləri, məktublar, çəkmələr, şapkalar, kitablar, çətir, çəkic və dırnaq
Yumşaq oyuncaq
Avadanlıq:
Board, uşaqlar üçün qələmlər
Dərsin gedişi:
I. Giriş
I.1. Hər kəsə pigtail ilə salam
Bu gün konfet yeyən, bu gün özünü yaxşı aparan və pis olan, sarışın saçlı kim bacıları var. (Uşaqlar bəli yerinə salam deyirlər)
II. Əsas hissə
II.1. Məşq "Ad bir sözlə"
məqsədi: idrak inkişafı
Həyata keçirir: iş üçün əhvalın olub-olmadığını yoxlayın. İndi sizə sözlər deyəcəyəm, vəzifəniz onları bir sözlə adlandırmaqdır (uşaqlar növbə ilə cavab verir)
İnam, Ümid, Yelena, Sevgi
Yanvar, mart, iyul, sentyabr
A, B, C, C, H
Bazar ertəsi, Bazar, Cümə axşamı
Stol, divan, stul, yataq
Terlik, çəkmələr, ayaqqabılar, çəkmələr
Ox, ayı, kirpi, tülkü
Toyuq, qarın, göyərçin, qaranquş
Dandelion, qərənfil, çobanyastığı, yonca
Hammer, vida, mişar, tornavida
II.2. "Mittens" məşq oyunu
Məqsəd: həmyaşıdları ilə qarşılıqlı əlaqə qurmaq, ümumi bir iş müzakirə etmək qabiliyyətinin inkişafı. Bir qrupda emosional əlaqə qurmaq
Həyata keçirir: oyun üçün, baldırları kağızdan kəsməlisiniz, cütlərin sayı oyunda iştirak edən cütlərin sayına bərabərdir. Mittens'in hər cütü digər mittlərdən fərqli bir bəzəkə sahibdir. Təqdimatçı onları otaq boyu təşkil edir. Əmrə əsasən uşaqlar otağın ətrafına səpələnirlər, cütlərini tapırlar, qələmləri (üç rəng) götürürlər və kittensləri mümkün qədər tez rəngləməyə çalışırlar, əvvəlcədən bəzəklərin eyni olması üçün bəzəyin hansı rənglərlə rənglənəcəyinə dair razılığa gəldilər. Qalib, uşaqlarını hər kəsdən daha sürətli eyni şəkildə boyayacaq cütlük uşaqdır.
II.3. "Çəyirtkə" fiziki tərbiyəsi
Asma paltarlarını qaldırın uşaqlar çiyinlərini qaldırırlar
Get, çəyirtkə! yerində tullanmaq
Atla-atla, atla-atla!
Dayan! Oturduq! dur, otur
Ot yedik. əyilmək
Sükutu dinlədilər. "daha sakit" işarəsini göstərin
Ali, ali, ali qalx
Atlama bizim üçün çox asandır. atlama.
II.4. "Necə istifadə edə bilərsiniz ..." məşqini edin.
məqsədi: təxəyyülün, yaradıcı düşüncənin inkişafı.
Həyata keçirir:fasilitator bir obyekti adlandırır və uşaqlardan bunun necə istifadə olunacağını izah etməyə dəvət edir. Misal: bir qəzet - oxuyun, yazın, gəmi qurun, yerə qoyun, oyuncaq kimi istifadə edin, pişik üçün qırın, başına şapka düzəldin, sadəcə qırın və s.
II.5. Məşq "Bu söz nə deməkdir?"
məqsədi: təfəkkürün, nitqin inkişafı
Həyata keçirir: qarşınızdakı əşyalar rəngləndi. Bu sözlərin heç birinin mənasını bilməyən bir insanı düşünün (bir oyuncaq əkib söyləyə bilərsiniz). Ona hər sözün mənasını izah etməyə çalışın, məsələn, "Çəkmələr" suda və palçıqda gəzmək üçün suya davamlı ayaqqabıdır.
III. Son mərhələ
III.1. Dərsin əks olunması: Hansı məşqdə ən çox xoşunuza gəldi, nəyi bəyənmədiniz.
Uşaqların tapşırığın nəticələri, fəaliyyətləri, cavabları dərsin məqsədinə çatdığını göstərir.