Uşaq bağçasının orta qrupunda musiqi dərsi keçirmək nə qədər maraqlıdır. "Musiqi rəngləri"
Mücərrəd
musiqi aparır
inteqrasiya olunmuş dərs
orta qrupda
Keçirilib
Mus. baş: Verdiyan I. D.
Tərbiyəçi: Sakau A.J.
Mövzu: "Meşəyə səyahət"
Məqsəd:
Musiqi və yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı
Tapşırıqlar:
- Quşlar haqqında bilikləri möhkəmləndirmək;
- Uşaqlarda musiqiyə uyğun ritmik hərəkət bacarıqlarını formalaşdırmağa davam etmək, rəqs hərəkətlərinin performansını möhkəmləndirmək;
- Gərginlik olmadan təmiz intonasiya oxumaq bacarığını inkişaf etdirin;
- Ritm hissi, müxtəlif ritmik nümunələri çatdırmaq bacarığını inkişaf etdirin;
- Danışıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək;
- Uşaqları aktiv müstəqil fəaliyyət göstərməyə təşviq edin;
- Gözəllik hissi aşılamaq;
Əvvəlki iş:
- Ayı ilə rəqs etməyi öyrənmək;
- Bir mahnı öyrənmək;
- "Ayı" pyesinin dinlənməsi;
- Uşaqlara quşlar haqqında danışmaq;
- Applique "çiçək" etmək
Avadanlıq:
- Musiqi Mərkəzi;
- CD diskləri;
- Quşların oxuduğu səs yazısı;
- Pambıqlar, qaşıqlar, qutular, kublar;
- Quşların şəkilləri
Musiqi materialı:
- Mahnı "";
- Kommunikativ oyun "Salam" sl. və muses. M. Kartuşina.
- Musiqili ritmik oyun "Qatar" (M / r 8/2001)
- T. Tyutyunnikova, V. Suslova
- Tilicheyevanın "Ayı" pyesi
- Popevka "Kimin nə mahnısı var"
Dərsin gedişi:
Uşaqlar yüngül musiqini sakitləşdirmək üçün musiqi salonuna daxil olurlar.
CƏNAB. Salam uşaqlar. Musiqi dərsinə gəldiniz, buna görə bir mahnı ilə salam söyləmək lazımdır.
Ünsiyyət oyunu "Salam"
Salam xurma! -Qollarını uzadın, ovuclarınızı yuxarı çevirin.
Clap-clap-clap! -3 qışqırıq .
Salam ayaqlar! -Bahar.
Ən yaxşı top üst! - Ayaqlarını çırpın.
Salam yanaqlar! -Yanaqları ovucları ilə vururdular.
Splash-sıçratmaq-sıçratmaq! -
Yumru yanaqlar! -Camsın yanaqları boyunca dairəvi hərəkətləri.
Splash-sıçratmaq-sıçratmaq! - Yanaqları 3 dəfə yüngülcə ovuşdurun.
Salam süngərlər! -Başlarını sola və sağa silkələyin.
Qısa-qırıq-qırıq! -Dodaqlarını 3 dəfə yumurlar.
Salam dişlər! -Başlarını sola və sağa silkələyin.
Tıklayın klik! -Dişləri 3 dəfə vurun.
Salam burnum! -Burnunuzu ovucunuzla vurun.
Səsli səs siqnalı! - Göstərici barmağınızla burun üzərinə basın.
Salam qonaqlar! -Qollarını irəli uzat, ovuclarını yuxarı qaldır.
Salam! - Əllərini dalğalandırırlar.
M.R .: Bu gün bir məktub aldım. Görək kimdəndir və orada nə yazılıb.
"Əziz uşaqlar!
Sizi ad gününüzə dəvət edirəm!
Sizi meşədə gözləyirəm. Ayı "
M. səh. Yaxşı, o zaman Mişkaya baş çəkək?
Uşaqlar: Bəli!
M. R .: Və yaxşı əhval-ruhiyyədə ziyarətə getmək adətdir. Yaxşı əhval-ruhiyyədəsiniz?
Uşaqlar: Bəli!
M.R .: Yaxşı, yaxşı, gedək! Və biz maşınla və ya avtobusla deyil, qatarla gedəcəyik.
Musiqili ritm oyunu "Qatar"
Bir buxar lokomotiv gedir, gedir, eşidə bilərsiniz, təkərlərin səsini eşidə bilərsiniz,
Və qoşqularda çox kiçik uşaqlar oturur.
M. R .: Budur, biz sizinləyik və meşəyə gəldik. Uşaqlar, görün meşə nə qədər gözəldir! Quşların nəğməsini eşidirsən? (səs yazısında quşların səsləri səslənir)
Gəlin kötüklərdə oturaq və quşların nəğməsini dinləyək.(Uşaqlar idman zalı ayırırlar və qulaq asmaq üçün yerə otururlar)
M.R .: Quşların nə qədər yüksək və şən səsləndiyini eşitmisiniz? Sanki qışda səslərinin soyumasından qorxurdular, amma indi nəhayət bahar istiliyini gözlədilər və səslərinin başında səsləndilər. Uşaqlar, meşədə hansı quşları eşidirik? Şəkillərə baxın, bu quşları tanıyırsınız? Bu kimdir?(meşəbəyi, kuku, mərcək) Sən niyə belə fikirləşirsən?
Oyun "kim çoxdur"
M.R .: Bu quşlardan biri haqqında bir tapmaca soruşacağam, tapın kimin kim olduğu haqqında:
« Hər zaman döyür, ağacları boşlayır.
Ancaq şikəst olmurlar, yalnız sağalırlar»
Uşaqlar: Woodpecker
M.R .: Bir meşəbəyi döydüyü kimi əllərimizi çırpaq.
"Bahar teleqramı" məşqi
T. Tyutyunnikova, V. Suslova
M.R .: İndi sizə başqa quşlar üçün mahnı bəstələməyi və ritmik tərzini çalmağı təklif edirəm.
4__________________
4__________________
M.R .: Yaxşı, uşaqlar.
M.R .: Meşədə nə qədər gözəldir: günəş incə parlayır, quşlar oxuyur, çiçəklər çiçəklənir. Barmaqlarımızla oynayaq və çiçəklərin necə çiçəkləndiyini göstərək.
Barmaq gimnastikası "Çiçəklər"
Meşədə olduğu kimi
Çiçəklər çiçək açdı - Alternativ olaraq barmaqlarını sıxılmış yumrudan azad edin
Çiçəklər, çiçəklər,
Çiçəklər, çiçəklər -"Fənərlər"
Küləklə pıçıldadı -avuçlarını bir-birinə sürtün
Günəşə gülümsədilər -başlarını silkələyin
Xor təkrarlanır.
"Ayı" eşitməTilicheeva
M.R .: Uşaqlar, musiqi parçasını tanımısınız? Bu nə adlanır? Hansı musiqi növüdür?
Ayı görünür (hazırlıq uşağı)
M. R .: Uşaqlar, bu bizə kim gəlir?
Uşaqlar: Ayı!
Ayı: günün xeyir dostlarım, səni meşədə görməyə şadam!
M.R .: Salam ayı! Ad günün mübarək! Uşaqlar və mən sizin üçün hədiyyələr hazırladıq: bunlar belə gözəl çiçəklərdir.
Ayı: Təşəkkürlər uşaqlar! Hədiyyələrinizi çox bəyəndim. Mən çox gülməli ayıyam, mahnı oxumağı və rəqs etməyi sevirəm, siz də uşaqlar?
Uşaqlar: Bəli!
M.R .: Mishka, bizim uşaqlar komik bir mahnı bilirlər. Mişka üçün mahnı ifa edək?
Uşaqlar: Bəli!
M.R .: Səsinizin gözəl görünməsi üçün yalnız əvvəlcə səsinizi hazırlamalısınız.
"Kimin mahnısı var" mahnısını oxuyuram (m / r 5/2009 səh.8)
Mahnı oxuyur
M. p.: Uşaqlar, Mişka ilə vidalaşmaq və uşaq bağçasına qayıtmağın vaxtı gəldi. Xeyir Misha.
Mishka: xeyirli uşaqlar.
Kiçik Mühərrikin mahnısına, uşaqlar salonda gəzirlər.
M. R .: Hə, burada evdəik. Uşaqlar bizim səfərimizi bəyəndinizmi? Ən çox nəyi bəyəndim?(uşaqlar cavab verir)
Musiqili rəhbər uşaqlarla vidalaşır.
Musiqi uşağın emosional sahəsinə təsir göstərən, onu həyatda və sənətdə gözəlliyi daha həssas və qəbuledici hala gətirən güclü bir vasitədir. Xüsusilə məktəbəqədər yaşda lazımdır. Elmi araşdırmalara görə, uşaqlıqda musiqi təcrübəsinin olmaması insan psixikasına ən yaxşı təsir göstərmir. Bundan əlavə, körpənin yanında onun üçün musiqinin gözəlliyini tam şəkildə ortaya qoyacaq və onu hiss etməyə kömək edəcək bir yetkinin olması vacibdir.
Məktəbəqədər təhsil müəssisəsinin orta qrupundakı musiqi dərsləri: quruluşu və xüsusiyyətləri
4-5 yaşındakı uşaqlar yeni bilikləri yaxşı qavrayır və təəssüratlara yiyələnirlər, fəal şəkildə yaradıcı təfəkkür formalaşdırırlar. Gənc yaşa nisbətən onların diqqəti daha sabit olur. Buna görə orta məktəbəqədər səviyyədə musiqi dərsləri xüsusi əhəmiyyət kəsb edir. Hər hansı bir təhsil fəaliyyəti kimi, onlar da müxtəlif vəzifələr qruplarını əhatə edir.
Təhsil vəzifələri
- EşitməUşaqlar musiqi kompozisiyasını diqqətlə dinləmək mədəniyyətini inkişaf etdirir, onun xarakterini anlamağı, tanış bir işi tanımağı və bununla bağlı təəssüratlarını ifadə etməyi öyrənirlər. Uşaqlar "səssiz" və "yüksək", "yavaş" və "sürətli", "yüksək" və "aşağı" səs anlayışlarını da öyrənirlər.
- Mahnı oxuyur.Məktəbəqədər uşaqlar mahnıları ifadəli şəkildə, təmiz, uzun və ya hərəkətli şəkildə, sözləri dəqiq tələffüz etməyi, musiqinin müəyyən bir xarakterini çatdırmağı öyrənirlər; instrumental müşayiəti ilə və ya olmadan. Həmçinin, uşaqlar təklif olunan mətnə \u200b\u200bəsaslanan (məsələn, "adınız nədir?", "Haradasınız?" Və s.) Suallara cavab verməklə, doğaçlama, yolda bir melodiya yaratmaq bacarıqlarını inkişaf etdirir.
- Musiqili və ritmik hərəkətlər.Xoreoqrafiya bacarıqlarının formalaşması davam edir - uşaqlar musiqi kompozisiyasının təbiətinə uyğun ritmik hərəkətlər etməyi öyrənirlər. Yetkinlər musiqi zamanı onları tez dəyişdirməyi öyrənirlər. Cütlüklərdə iş yaxşılaşdırılır (fırlanma, bahar, atlama, yuvarlaq bir rəqsdə hərəkət). Uşaqlar ritmik şəkildə əl çalırlar, elementar düzəlişlər edir, atlayırlar, ayağını dabandan dabana keçirirlər, gəzinti xarakterini fərqləndirirlər (sakit, təmkinli, təntənəli).
- Rəqs və oyun yaradıcılığı.Uşaqlar musiqi çalğı məşqlərini (məsələn, kəpənəklər kimi çırpırlar, yarpaqlar kimi fırlanır), mimika və pantomimadan istifadə edirlər (qəzəbli canavar, hiyləgər tülkü, qorxmuş dovşan təsvir olunur), müəllimlərlə birlikdə musiqi mini-tamaşalarına qoyulur.
- Musiqi alətlərində çalmaq.Orta qrup şagirdləri sadə bir melodiya metalofonda və taxta qaşıqlarda, xırıltılı və nağara və s. Çalmağı öyrənirlər.
Foto qalereya: həyatın beşinci ilinin uşaqlarında formalaşan musiqi bacarıqları
Uşaqlar rəqs və yaradıcılığa yiyələnirlər Orta qrupun şagirdləri xoreoqrafik bacarıqlarını inkişaf etdirir Orta qrupda vokal məlumatlarının inkişafı davam edir Orta qrupdakı musiqi dərslərinin vəzifələrindən biri uşaqlara musiqi alətlərində ən sadə melodiyalar oynamağı öyrətməkdir.
İnkişaf və təhsil vəzifələri
Musiqi dərsləri körpələrin həyatının beşinci ilində xəyallarını inkişaf etdirir, onlara müstəqillik və təşəbbüs öyrədir. Rəqs hərəkətləri edərək uşaqlar daha hərəkətli, çevik olurlar, bədənlərini idarə etməyi öyrənirlər. Uşaqlar ətrafdakı dünyaya müsbət münasibət bəsləyir, estetik hissləri inkişaf etdirir. Dərs mövzusundan asılı olaraq uşaqlar da təbiətə, ailəyə və ölkələrinə sevgini inkişaf etdirir.
Orta qrupda işləmək üçün uyğun texnika
Orta qrupdakı musiqi dərsi əyləncəli olması üçün müəllim mümkün qədər çox oyun hadisəsi təqdim etməlidir:
- Barmaq oyunları da daxil olmaqla musiqi oyunları əsas təlim blokları arasında keçirilir.
- Rəqs öyrədərkən müxtəlif köməkçi əşyalardan (oyuncaqlar, çiçəklər, lentlər, çətirlər, halqa) istifadə etmək, uşaqlara müxtəlif atributlar qoymaq (çələnglər, eşarplar, qapaqlar, qapaqlar və s.) Yaxşıdır. Bütün bunlar uşaqlar üçün çox xoşdur, həvəslərini və təxəyyüllərini qamçılayır.
- 4-5 yaşlı uşaqlarla bir dərsdə mahnı materialının rəsmi yadda saxlanması, çoxsaylı monoton təkrarlama yolverilməzdir. Əksinə, fəaliyyətdə dəyişiklik, oynaya bilən simvolların tətbiqi uşaqları maraqlandırmağa kömək edəcək (əgər müəllim özü geyinirsə, məsələn, nağılda və ya matryoshkada olsa, dərhal uşaqları ovsunlayacaq tamamilə yeni sehrli bir atmosfer yaranacaq).
Foto qalereya: orta qrupdakı bir musiqi dərsində iş üsullarının nümunələri
Kostyum və atributlardan istifadə şübhəsiz ki, uşaqlarda artan marağı oyadacaq.Musiqi oyun uşaqları sevindirəcək.Musiqi rəhbərinin sadə “reenkarnasyonu” uşaqların fəaliyyətini tamamilə fərqli şəkildə qavramağa imkan verəcəkdir
Video: "Şən xala" musiqi oyunu
Video: "Yolochki-stumps" musiqi oyunu
Dərs quruluşu
Orta qrupdakı ənənəvi musiqi dərsləri müəyyən bir quruluşa malikdir.
- Ümumiyyətlə istiləşmə ritmik bir məşqlə başlayır. Buraya bir rəqs pilləsi (cırılma, atlama), fərdi rəqs elementləri, tətbiq olunan dəyirmi rəqsdən quruluşlar və s daxil edilə bilər. Bu, uşaqlarda şən əhval-ruhiyyə yaratmağa və onları diqqəti artıran fəaliyyətlərə hazırlamağa imkan verir.
- Növbəti mərhələ musiqi əsərlərini dinləmək, mahnı ifa etməkdir. Buraya eşitmə, vokal məlumatların inkişafı üçün məşqlər də daxildir.
- Üçüncü mərhələ musiqi və ritmik fəaliyyətdir. Bir oyun, rəqs, dəyirmi rəqs ola bilər. Eyni zamanda, sakit vəzifələr daha dinamik olanlarla əvəz olunmalıdır.
- Dördüncü mərhələ musiqi alətlərində çalmaqdır.
- Dərsi ən yaxşı musiqi oyunu ilə bitirin.
Təşkilati nüanslar
Musiqi rəhbərinin vəzifəsi dərs zamanı müəyyən bir mühit yaratmaqdır. Bir qayda olaraq, uşaqlar idman salonu ilə məşğul olurlar. Kənar səslər oraya nüfuz etməməlidir, çünki yaradıcı vəzifələrin qavranılmasına və icrasına mane olacaqlar. Ancaq yaza yaxınlaşaraq prosesi küçəyə köçürə bilərsiniz. Təmiz havada uşaqlar oxuyur və rəqs edir, musiqi müşayiəti üçün bir akkordeon və ya düyməli akkordeon, səs qurğularından istifadə edə bilərsiniz.
Evdə oxuyarkən məktəbəqədər uşaqlar müəllimin yanında stullarda otururlar. Üstəlik, intizam problemi olan, bu yaxınlarda uşaq bağçasına girən (bəzi uşaqlar oraya yalnız dörd yaşından başlayır) və ya oxumaqda çətinlik çəkən uşaqları birinci sıraya qoymaq tövsiyə olunur. Körpələr üçün paltar mümkün qədər rahat olmalıdır, hərəkəti məhdudlaşdırmayın, idman salonunda ayaqqabılar ayaqlarda arzu olunur.
Körpələrin ayaqlarında idman salonu ayaqqabıları istənilir, paltarlar hərəkətlərə mane olmamalıdır
Musiqi dərsləri orta qrupda həftədə iki dəfə keçirilir. Hər birinin müddəti 20 dəqiqədir.
Orta qrupdakı bir musiqi dərsi üçün fərdi yanaşma
Əlbəttə ki, uşaqların musiqi qabiliyyəti eyni dərəcədə inkişaf etmir. Orta qrupda bu artıq açıq şəkildə özünü göstərir. Bundan əlavə bacarıqlı, amma utancaq, hərəkətsiz, açılmaq üçün köməyə ehtiyacı olan uşaqlar var. Uşaq xəstəlik səbəbiylə bir müddət uşaq bağçasına getməmişsə, o zaman müəyyən bir vəziyyətdə necə davranacağını başa düşmədən də itirə bilər. Buna görə bir musiqi dərsində, hətta qrup fəaliyyətlərində də hər bir tələbəyə fərdi yanaşma lazımdır.
Təvazökar bir uşağın musiqi dərsində açılması üçün köməyə ehtiyacı var
Hər bir uşağa (və ya uşaq qrupuna) qabiliyyətlərinə görə bir vəzifə verilir. Həmyaşıd təhsildən sinifdə istifadə etmək də faydalıdır (məsələn, məktəbəqədər uşaqlar bir-birlərinə yeni hərəkətlər öyrənməyə və ya musiqi alətində oynamağa kömək edə bilər). Körpələrin müvəffəqiyyətli ictimailəşməsi və ünsiyyət inkişafı üçün çox vacibdir, bir-birlərinə qarşı daha mehriban və diqqətli olurlar.
Musiqi rəhbəri əlavə gecikmiş uşaqlarla (valideynlərlə razılığa əsasən), məsələn, axşam işləyə bilər. Təcrübə göstərir ki, belə fərdi işlərdən sonra (2-3 dəfə) körpə orta səviyyəyə qədər çəkilir. Uşaqlara, məsələn, qalan şagirdlərdən "gizli" matineydə çıxış üçün bir sıra hazırlamaq lazımdırsa, alt qrup üçün ayrıca bir dərs təşkil edə bilərsiniz.
Bir müəllimin hər hansı bir uşağı tək qoyması, yalnız gələcək rəqqasə və ya müğənni kimi davranması tamamilə qəbuledilməzdir. Bu, uşaqların fikir ayrılığına səbəb olur, bəzilərində qürur və həddən artıq dərəcədə özünə hörmət hissi yaradır, bəziləri isə həsəd və qəzəb hissi keçirir. Uşaqlar bir-birlərinin uğurları və uğursuzluqları barədə səmimi şəkildə narahat olmalı və özlərini başqalarından üstün qoymadan öz qabiliyyətlərinə arxayın olmalıdırlar.
Orta qrupdakı musiqi dərslərinin növləri
Orta qrupda aşağıdakı musiqi növləri keçirilir:
- Ənənəvi. Dərs orta qrup üçün proqramda nəzərdə tutulmuş bütün fəaliyyət növlərini özündə birləşdirir və tipik bir quruluşda (bir sıra ardıcıl mərhələlər) fərqlənir.
- Dominant. Dərsdə müəyyən bir fəaliyyət növü üstünlük təşkil edir (məsələn, xoreoqrafiya və ya musiqi alətləri çalmaq). Bu cür fəaliyyətlər çox vaxt qrupun geriləməsini müəyyən bir istiqamətə yönəltmək üçün istifadə olunur.
- Tematik. Təhsil fəaliyyətləri müəyyən bir mövzu ətrafında qurulur (məsələn, meşədəki qış və ya nağıl gəzintisi). Kompleks və inteqrasiya olunmuş siniflər bu növün bir dəyişməsidir. Birinci halda, seçilmiş mövzu müxtəlif sənət növləri (və yalnız musiqi vasitəsi ilə deyil) - musiqi, xoreoqrafiya, teatr, şeir, rəsm köməyi ilə ortaya çıxır. İkincisi, musiqi fəaliyyəti ətraf şüuru, riyaziyyat, nitq inkişafı, bədən tərbiyəsi ilə birləşdirilir. Eyni zamanda, onları ümumi bir mövzu və ya vahid bədii imic birləşdirir.
İnteqrasiya edilmiş bir dərs nümunəsi, musiqinin ətraf mühit şüuru ilə sıx bağlı olduğu Woods'a səyahət. Uşaqlar heyvanlar haqqında mahnılar oxuyurlar, uyğun məzmunlu rəqslər edirlər və eyni zamanda meşə sakinləri haqqında bilikləri möhkəmləndirirlər.
Digər bir seçim, qədim bir musiqi alətinə, məsələn, bir barel orqanına həsr olunmuş bir dərsdir. Uşaqlar P. Çaykovskinin "Orqan Taşlama" kompozisiyası ilə tanış olurlar. Bununla əlaqədar, Buratino haqqında nağıl xatırlanır və uşaqlar üçün əlçatan bir səviyyədə orqan-dəyirmançı peşəsi haqqında mini-söhbət edilir. Ayrıca, zəif alimləri öz aləti ilə təsvir edən sənətkarların rəsm əsərlərini göstərə bilərsiniz.
Vətənpərvər bir mövzuda inteqrasiya olunmuş dərslər həmişə maraqlıdır. Məsələn, bir fəaliyyət ənənəvi rus suveniri olan bir rus kuklasına həsr edilə bilər. Məktəbəqədər uşaqlar uyğun bir rəqs oynayır, tapmacalar tapırlar, riyazi anlayışları düzəldirlər (bir və çox, böyük və kiçik), bu oyuncaq haqqında maraqlı bir şey öyrənirlər.
Uşaqları necə həvəsləndirmək olar: dərsə başlamaq
Uşaq bağçasında musiqi tədris fəaliyyəti həyəcan verici olsa da, şagirdlər arasında buna əlavə maraq yaratmaq vacibdir. Bunun üçün müəllim dərsə təşviq edən bir başlanğıc olduğunu düşünür. Əlbəttə ki, oyun komponenti əsas rol oynayacaqdır. Məsələn, musiqi direktoru uşaqlara rus kuklalarının ziyarətə gəldiklərini və həqiqətən də onlarla oynamaq istədiklərini söyləyə bilər. Və ya oyuncaqlar evdə yaşayan otaqda görünür və uşaqlar çıxır, əgər uşaqlar tapşırığı düzgün yerinə yetirsələr - ifa olunan musiqi kompozisiyasının xüsusiyyətini təyin edəcəklər.
Oyuncaqlar dərsin əvvəlində istifadə edilə bilər
Müvafiq bir paltarda bir kukla görünüşü ilə (yaşıl paltarda və başındakı çələnglə) yaza həsr olunmuş musiqi dərsi başlaya bilərsiniz, bu da uşaqlara özləri haqqında məlumat verəcəkdir. Digər bir seçim səyahət səbəbidir. Müəllim uşaqları oyuncaqların həyata gələ biləcəyi bir nağıl diyarına getməyə dəvət edir. Sehrli bir sinə, ora köçməyinizə kömək edəcək (S. Maykaparın "Musiqi qutusu" nun tərkibinə). Musiqi rəhbəri "cana gələn" Petrushkanı sinəsindən çıxarır.
Cəfəri sehrli bir sandıqdan çıxır
Şirin heyvanların onları gözlədiyi meşəyə məktəbəqədər uşaqlar üçün səyahət təşkil edə bilərsiniz. Heç kim itkin düşməməsi üçün əllərinizi möhkəm tutmalı və ilan kimi musiqiyə doğru hərəkət etməlisiniz. Yolda, uşaqlar xəyali kötüklərə çırpılır və təmiz hava nəfəs alırlar (nəfəs alma məşqləri edin).
Başqa bir maraqlı həll yolu, müəllimin satıcı işlədiyi salonda musiqi oyuncaqları mağazası "açır". Və məktəbəqədər uşaqlar oyuncaqlara musiqi aləti seçmələrinə kömək etməlidirlər. Satıcıların suallarına uşaqların düzgün cavablarından musiqi alətləri üçün ödəniş kimi istifadə edilə bilər.
Pedaqoq uşaqları musiqi alətləri mağazasına dəvət edə bilər
Mövzu seçimləri
Əlbəttə ki, ənənəvi musiqi fəaliyyəti müəyyən bir mövzu ilə əlaqəli deyil. . Dərs tematikdirsə, onda orta qrupda aşağıdakı maraqlı variantları təklif edə bilərsiniz:
- Mövsümlər: məsələn, "Payızın hədiyyələri", "Bahar gəldi", "Qış sehrbazı", "Qırmızı yay".
- "Meşə sakinlərini ziyarət etmək", "Quşlar", "Çörək", "Oyuncaqları ziyarət etmək", "Matryoshka".
- Kompozisiyalara qulaq asmaq və musiqi alətlərində çalınan yerlər üstünlük təşkil edir: "Musiqi səsləri dünyasında", "Parlaq səslər dünyası", "Musiqi sinə" (teremok, qutu və s.), "Sharmanka", "Rus akkordeonu", " Balalaika ”.
Cədvəl: musiqi dərsləri abstraktlarının fraqmentləri
Dərsin müəllifi və adı | Dərsin gedişi |
Alla Kozlova "Meşədəki sərgüzəştlər" | Müəllim məktəbəqədər uşaqları inanılmaz sərgüzəştlərin gözlədiyi sehrli bir meşəyə getməyə dəvət edir. Əlləri tutaraq dolama yolu boyunca ilan kimi getmək lazımdır. Meşənin səsləri eşidilir. Uşaqlar xəyali kötüklərdə oturmağa və təmiz havada nəfəs almağa dəvət olunur ("Burun borusu" nəfəs məşqi aparılır: burun burunları növbə ilə bağlanır və dərin nəfəs alınır). |
Musiqi direktoru M. Krasevin "Cuckoo" mahnısını ifa edir, uşaqlardan bu musiqinin əhvalını müəyyənləşdirmələrini xahiş edir. Sonra uşaqlara musiqi alətləri təklif olunur, hansı biri cuckunun (metalophone) səslənən səslənməsini, kimisi səssiz (üçbucaq), kimisi meşə çayının (zənglər), atlayan qurbağaların (taxta qaşıqların) nağıllarını çatdıracağını seçməlidir. Uşaqlar çalma alətləri ilə birlikdə mahnı ifa edirlər. | |
Ağcaqanadın səs-küylü səslərinin səs yazısı. Bədən tərbiyəsi:
Məktəbəqədər uşaqlar "Komar" mahnısını M. Lazarev ifa edirlər. |
|
Kirpi ilə görüşmək - ağacın altında yatır. "Kirpi" mahnısının səhnələşdirilməsi:
"Kirpi" ritmik uşaq qafiyəsini oxumaq:
|
|
Bir qaçış ayısı ilə görüş. Uşaqlar F. Gershovanın "Ayı" mahnısını ifa edirlər. Müəllim ayı maskasına taxır və uşaqlarla gizlətmək və axtarmaq üçün oynayır - "Funny Ayılar" mahnısı səslənir:
|
|
Məktəbəqədər uşaqlar meşə ilə vidalaşaraq salonu tərk edirlər. | |
S.K. Danielyan "Sehrli sandıq" | Uşaqlar salona musiqi ilə daxil olurlar. Müəllim diqqətlərini gözəl bir sinə çəkir və oyuncaqların dünyaya gəldikləri bir ölkədə olduqlarını bildirir. Musiqi direktoru S. Maikaparın "Musiqi qutusu" kompozisiyasını ifa edir. Petrushka, öz növbəsində, Cheburashka'nı çıxaran sandıqdan görünür. Uşaqlar Cheburashka rəqsini ifa edirlər. |
Cəfəri sinəsindən bir tumbler kukla çıxarır. "Dumbler Dolls" rəqsi ifa olunur. | |
Növbəti maddə barabandır. Məktəbəqədər uşaqlar "Baraban" mahnısını ifa edirlər. | |
"Rəngarəng oyun" mahnı-rəqsi. | |
Müəllim gözəl musiqini dinləyərkən bir az dincəlməyi təklif edir - G. Sviridovun "Çiçəklərin valsı". Bəstəni dinlədikdən sonra uşaqlar təəssüratlarını bölüşürlər. | |
"Səslənəni kim alacaq" oyunu: Halqa içərisində 6 çəngəl var. 7 uşaq halqa ətrafında musiqi çalır. O dayandıqda hər kəs bir oyuncaq götürməlidir. Beləliklə, hər dəfə bir uşaq aradan qaldırılır və nəticədə bir qalib olur. | |
Cəfəri uşaqlar ilə vidalaşır. Salonu musiqi üçün tərk edirlər. | |
L.İ.Qurlykova "Matryoshka bizə qonaq gəldi" | Musiqi rəhbəri uşaqlara matryoshka kuklalarının ziyarətə gəldiklərini bildirir. Böyük bir yuva kuklasının evdən çıxması üçün musiqinin mahiyyətini təyin etməli və onunla nə edə biləcəyinizi söyləməlisiniz, - rusca səslənir. ikiqat çarpayı melodiya "Oh sən, ağcaqayın". |
Tembr qavrayışının inkişafı üçün "Səs ilə tanıyın" oyunu aparılır (uşağın adını oxumalısınız). | |
Məktəbəqədər uşaqlar M. Partskhaladzenin "Yağış" mahnısını ifa edirlər. | |
Balaca yuva kuklaları növbəti evdə yaşayır. Uşaqlar hər birini götürür, iki qrupa bölünürlər (oğlan və qız). Müəllim, yuva bebeklərinin daha yaxşı rəqs etdiyini görmək istəyir (uşaqlar musiqi ilə rəqs edirlər). | |
Matryoshka mittens üçüncü evdə yaşayır. Uşaqlar onları əllərinə qoyub bir dairədə dururlar. N. Karavaevanın musiqisinə "Matryoshkas ilə rəqs" mahnısını ifa etdi. | |
Müəllim matryoshka kuklalarını qrupa, musiqi küncünə aparmağı təklif edir. |
Musiqi əyləncəsi və asudə vaxt
Məktəbəqədər təhsil müəssisələrində ən çox sevilən təhsil fəaliyyət növlərindən biri də musiqi istirahət və ya əyləncədir. Orta qrupda onlar çox uyğundur. Musiqili istirahət fəaliyyətləri uşaqların zehni, emosional və fiziki inkişafına müsbət təsir göstərir, çünki bunlara yalnız mahnı oxumaq və musiqi dinləmək deyil, həm də idman oyunları, şeir oxumaq və kiçik teatr tamaşaları daxildir.
Orta qrupdakı musiqi istirahət həmişə uşaqların fiziki fəaliyyətini inkişaf etdirən əyləncəli bir şousdur
Bu cür tədbirlərin əsas üstünlüyü asan əyləncə və şənlik atmosferidir. Valideynləri, digər qrupların şagirdlərini dəvət edə bilərsiniz. Musiqi direktoru və müəllimlər nağıl personajlarının və heyvanların geyimlərini geyinirlər. Uşaqların özləri sehrli qəhrəmanlara çevrilməkdən məmnun olacaqlar (sadəcə bir maska \u200b\u200bolsa belə).
Uşaqların özləri hazırlıqda iştirak etdikdə, bu, müstəqillik və məsuliyyət yaradır. Tədbir yalnız əyləncəli deyil, vacib bir məsələyə, özünü dərk etmək yoluna çevrilir. Bu, xüsusilə utancaq uşaqlar üçün doğrudur: məsələn, kukla nümayişlərində iştirak etməkdən məmnundurlar - bu vəziyyətdə bir ekran utancaqlığı aradan qaldırmağa kömək edir.
Musiqili tədbirin mövzusu, məsələn, müəyyən bir kompozisiya, gələn mövsüm ("Məhsul"), tətil ("Qələbə Günü") ola bilər. Eyni zamanda, tədbirin məzmununa uyğun mahnılar, şeirlər, oyunlar daxil edilməlidir.
P.İ.-nin "Uşaq albomu" pyesi əsasında musiqili istirahət ssenarisinin fraqmentləri. Çaykovski müəllifi L.V. Qorobtsova
- Nağıl kimi geyinmiş musiqi direktoru uşaqları sehrli meşəyə getməyə dəvət edir. P.Çaykovskinin ifasına uşaqlar payız yarpaqları götürür və fırlanır.
- Müəllim məktəbəqədər uşaqların sehirli bir ərazidə olduqları barədə məlumat verir və skamyada oturan kukla diqqətini çəkir. "Kukla xəstəliyi" adlı musiqi əsəri ifa olunur.
- Uşaqlar kuklanın niyə kədərli olduğunu təklif edirlər. Məlum oldu ki, xəstələndi və bunun üçün Baba Yaga günahkardır. Dəhşətli narahat musiqi səsləri ("Baba Yaga" çalın).
- Müəllim bir şeir oxuyur:
Baba Yaga, sümük ayağı!
Mən kuklanın yanından uçdum
Bütün dostlarını götürdü.
Gizlədim və uçdum
Beləliklə, kukla xəstələndi! - Uşaqlar kukla dostlarını tapmasına kömək etməlidirlər. "Taxta Əsgərlər Martı" tamaşasına salondan keçirlər və zərb alətləri yaxınlığında oyuncaq əsgər tapırlar. Uşaqlar onlara kukla deyirlər.
- P.Çaykovskinin "Atlarla oynamaq" tamaşası çalınır. Uşaqlar qaçır, dırnaq səslərini təqlid edirlər.
- Taxta qaşıqların yanında kuklaların başqa bir dostunu tapırlar - atlar.
- Sevincli musiqi səslənir - uşaqlar kuklanın sağaldığını təxmin edirlər. Müəllim ona musiqi hədiyyə etməyi - musiqi alətlərində çalmağı təklif edir. İfratlaşmış orkestr - "Kamarinskaya".
- Fairy müəllim, kömək etdiklərinə görə uşaqlara təşəkkür edir və onlara rəngləmə səhifələrini yaddaşı kimi təqdim edir.
Orta qrupdakı musiqi dərslərinin perspektiv planlaşdırılması
Tədris ili başlamazdan əvvəl musiqi direktoru birbaşa tədris fəaliyyətinin uzunmüddətli planını tərtib edir, burada hər dərsin tapşırıqlarını, məzmununu (repertuarını) göstərir. Planda istifadə olunan işləri də göstərə bilərsiniz.
Cədvəl: E.V. Titovanın perspektivli musiqi dərsi planının bir parçası
Fəaliyyət növü | Proqram vəzifələri | Repertuar | |
SENTYABR | |||
|
| 1. Rus dilində "Bulaqlar". ikiqat çarpayı melodiya; 2. "Mart" a getmək, muses. I. Berkoviç; 3. "Gülməli toplar" (sıçrayan və qaçan), muses. M. Satulina; 4. "Cütlükdə rəqs", latış. ikiqat çarpayı melodiya 5. "Hen və Cockerel", musiqi. G. Frida (oyun) 6. "At", musiqi. N. Potolovsky (oyun) |
|
Eşitmə | Musiqiyə qulaq asmaq mədəniyyətini (diqqətdən yayınmamaq və başqalarını yayındırmamaq), işi sona qədər dinləmək bacarıqlarını formalaşdırmaq. | 1. "Lullaby", musiqi. A. Qrexaninova 2. "Mart", musiqi. L.Şulgina |
|
Mahnı oxuyur |
| 1. "İki Teteri", muses. M. Şcheglova, sözləri xalq; 2. "Payız", musiqi. Y. Çichkov, sözləri I. Maznina |
|
Əyləncə |
| "Bir nağıl ziyarət" | |
OKTYABR | |||
Musiqili ritmik hərəkətlər:
| Musiqi və ritm bacarıqları:
Ekspressiv hərəkət bacarıqları:
| 1. "Əlləri yarpaqlarla yelləyir", Polşa. ikiqat çarpayı melodiya, emal L. Vişkareva; 2. İngiliscə atlama. ikiqat çarpayı melodiya "Polly"; 3. "Zərb alətləri", musiqi. M. Kraseva; 4. "Küçədəki səki", rus. ikiqat çarpayı melodiya, emal T. Lomovoy 5. "Zhmurki", muses. F. Flotova; 6. "Ayı və Hare", musiqi. V. Rebikov; |
|
Eşitmə | Uşaqlara musiqinin təbiətini hiss etməyə, tanış əsərləri tanımağa, dinlədikləri musiqi ilə bağlı təəssüratlarını bildirməyə öyrət. | 1. "Oh sən, ağcaqayın", rus. ikiqat çarpayı mahnı; 2. "Payız küləyi", musiqi. A. Qrexaninov; |
|
Mahnı oxuyur |
| 1. "Sadə bir mahnı", musiqi. və sl. Şalamonova; 2. "Bayu-bye", musiqi. M. Krasin, sözlər M. Çernoy; 3. "Bağ dairəvi rəqs", musiqi. Junzhevelova, sözlər A. Passova; |
|
Əyləncə |
| "Şalgam" payız nağılı |
Video: İKT istifadə musiqi dərsi
Video: oyun daxil olmaqla orta qrupdakı musiqi dərsi
Video: "Payız yolları gəzir" kompleks musiqi dərsi
Orta qrupda musiqi dərsləri çox vacibdir. Tərbiyə dəyərindən əlavə, uşaqlarda müsbət keyfiyyətlər tərbiyə edir, zövqün təməllərini formalaşdırır, uşaq komandasının birliyinə və tərbiyəvi tərbiyəsini artırır.
MBDOU "Uşaqlıq" struktur bölməsi "Krasnoseltsovsky uşaq bağçası"
Qış meşəsində bir xizəkdə
Orta qrupda inteqrasiya olunmuş musiqi dərsi
mövzu: "Vəhşi heyvanlar"
Musiqi rejissoru: Repina I.V.
Məqsəd: Uşaqların təxəyyülünü, düşüncə tərzini, yaradıcılığını inkişaf etdirin. Fənlərarası əlaqələri gücləndirin.
Tapşırıqlar:
Təhsil:
Lazımi görüntüləri yaradaraq uşaqları oyun vəziyyətinə öyrəşməyə öyrədin.
Mahnının mətninin məzmununu, oyun təsvirinin xüsusiyyətlərini hərəkətə gətirməyi öyrənin.
Kosmosda gəzmək qabiliyyətini gücləndirin.
Ritm hissi inkişaf etdirin.
İnkişaf edir:
Yeni bir sənət texnikasında işləmə bacarığını aşılamaq.
Uşağın musiqi qabiliyyətinin inkişafı.
Bədii və yaradıcı qabiliyyətlərin inkişafı.
Təhsil:
Uşaqlarda xoş niyyət və səmimiyyəti tərbiyə edin.
Dözümlülük, bir siqnal üzərində hərəkət etmək bacarığını formalaşdırmaq.
Uşaqlara musiqi və emosional mədəniyyətin əsaslarını öyrətmək.
İlkin iş: mahnı, oyun öyrənmək, "Heyvanların qışı" rus xalq nağılını oxumaq, heyvanların şəkillərinə baxmaq.
Material: oyun üçün heyvan şapkaları, metalofon, zənglər, pambıq yun, albom vərəqələri, gouache, fırçalar.
Dərsin gedişi
Musiqi rejissoru: Salam uşaqlar. Beləliklə, qış bizə gəldi.
Qartopu oynamağa, yelkənlərdə oturmağa,
Şaxtalı günlərdə əylənmək üçün təpəyə tələsin.
Bu gün heyvanların necə qışladığını görmək üçün bir çardaqdakı qış meşəsinə gedəcəyik. Sled mahnı oxuyaq.
A. Starokadomsky « "Doll" mahnısı
Musiqi rejissoru: İndi kirşada cüt oturub meşəyə gedin.
Uşaqlar cüt-cüt qalxır, A. Filippenkonun "Sleigh" mahnısını "gəzirlər".
Musiqi rejissoru: Uzaq getdik. Qış meşəsində necə sakit! Yalnız budaqlar ağacın budaqlarına tökülür. Icicles necə bağlandığını göstərək.
N. Kartuşina "Meşənin musiqisi" - zəng və metalofonda çalır.
Musiqi rejissoru: Və qış meşəsində müxtəlif heyvanlar yaşayır .. Görək orda kimlər gəzir.
Didaktik oyun "Kim kimi gedir" muses. G. Levkodimova.
Uşaqlar musiqi əsərlərini dinləyir və tanıyır, ən sadə təqlid hərəkətlərində heyvanların şəkillərini çatdırırlar.
Musiqi rejissoru: Meşə heyvanları kimi rəqs etməyi bilirsinizmi? (uşaq cavabları)
E. Gomonova "Meşə Heyvanları Rəqsi" - rəqs yaradıcılığı.
Musiqi rejissoru: Yaxşı, heyvanlarınız yaxşı rəqs etdilər! İndi meşədən oradakı "qar çırpıntıları" ndan o masalara keçməliyik.
A. Grechaninov "At" - yüksək diz qaldırma ilə gəzinti.
Musiqi rejissoru: Meşədə yaşayan başqa hansı heyvanları bilirsiniz? (uşaqların cavabları) Onları pambıq topu ilə çəkək.
Tərbiyəçi bir heyvanın cəsədini çəkmək üçün bir pambıq topundan necə istifadə edəcəyinizi izah edin, sonra detalları bir fırça ilə rəngləyin. Uşaqlar işləyir, bir müəllim onlara nəzarət edir və lazım olduqda kömək edir.
Musiqi rejissoru: Nə gözəl dovşan və ayı var! Rəsmlər quruyarkən, ayı ilə bir oyun oynayaq.
L.Olifirova “Ayı ilə oynamaq».
Musiqi rejissoru: Heyvanlarınızı xizək sürmək istəyirsiniz? (uşaqların cavabları) Sonra şəkillərinizi çəkin və çarpazlığa çıxın.
A. Filippenkonun "Sleigh" mahnısı çalınır.
Uşaqlar cüt olaraq ayaqyalını təqlid edir və salonu "tərk edirlər"
Bələdiyyə büdcəli məktəbəqədər təhsil müəssisəsi
"12 nömrəli birləşmiş uşaq bağçası" Krepış "
Tatarıstan Respublikasının Mendeleevsky bələdiyyə rayonu.
GCD mücərrəd
Təhsil sahəsi üzrə
"Bədii və estetik inkişaf"
"İlin müəllimi 2015" müsabiqəsi çərçivəsində
Mövzu: "Musiqi diyarına yaz gəzintisi"
Hazırladı: muses. öndər
Antonova A.N.
mendeleevsk 2015
Orta qrupda inteqrasiya edilmiş bir musiqi dərsinin konsepsiyası.
"Bahar gəzintisi"
Sahələrin inteqrasiyası: "İdrak", "Rabitə", "Sağlamlıq".
Məqsəd: Musiqi dərsində uşaqların yeni bilikləri və birgə fəaliyyətlərini kəşf etmələri üçün şərait və bir atmosfer yaratmaq.
Tapşırıqlar:
uşaqlarda klassik musiqiyə estetik zövq inkişaf etdirmək, musiqi əsərlərini təhlil etmək;
vokal, xor və yaradıcılıq bacarıqlarının inkişafı;
hər bir uşağa istədiyi oxunan intonasiyanı müstəqil tapmağı öyrətmək, modal bir eşitmə inkişaf etdirmək;
təsəvvürlü və pulsuz doğaçlama bacarığını inkişaf etdirmək;
təxəyyül inkişaf etdirmək;
uşaqları hərəkətə, plastisiyaya, rənglənməyə həvəsləndirmək, musiqidən qaynaqlanan hissləri ifadə etmək;
Metod və üsullar: problemli, axtarış, şifahi metod, yaradıcı tapşırıqlar metodu, şifahi metod.
Avadanlıq: maqnitofon, dəzgah, bəstəkarların portretləri, uşaq musiqi alətləri (zənglər, musiqi qutuları, üçbucaqlar, çəngəllər), "Bahar" rəsm əsəri, süni çiçəklər, çətir və günəş
Dərsin gedişi:
P. Çaykovskinin "Snowdrop" mahnısına uşaqlar salona daxil olurlar.
M. s .: Salam uşaqlar. Bu gün musiqi ölkəsinə səyahətə çıxacağıq. Sevimli bəstəkarlarımızla, tanış mahnılarımızla görüşəcəyik və yeni musiqi əsərləri ilə tanış olacağıq. Tələsin, musiqi bizə zəng edir!
Musiqi direktoru: Uşaqlar mənə deyin ki, sadəcə dinlədiyiniz musiqi əsərinin adı nədir?
Uşaqlar: "Snowdrop"
M. s .: Bu əsəri kim yazıb?
Uşaqlar: P. I. Çaykovski.
M. s .: PI Çaykovskinin musiqisi bizi qartopu çiçəklənən bir çiçək çəmənliyinə apardı. Snowdrops çiçəklərimiz olduğunu təsəvvür edək və musiqinin xarakterini hərəkətə gətirək; çiçək qönçələrinin günəşə doğru necə yüksəldiyini və küləkdə necə sürüşdüyünü təsvir edəcəyik.
Çaykovskinin "Snowdrop" mahnısı səslənir. Uşaqlar rəqs edirlər.
M. s .: Yaxşı qızlar, çox gözəl bir rəqsiniz var. İndi bir az özünüzü yayındırmağı və "Günəş və Yağış" oyununu oynamağı təklif edirəm.
Günəş işıq saçanda gəzəcəyik
Keçin, əylənin, qaçın və atlayın.
Əgər bulud bürüyərsə və iti təhdid edərsə
Bir çətir altında gizlənək və yağış gözləyin.
Oyun "Günəş və Yağış"
M. s .: Yağış keçdivə yağışdan sonra böyük ...Uşaqlar: Gölcəklər.
M. s .: Doğru, sərçələrin üzmək istədiyi yerlər. "Sparrow" mahnısını birlikdə, yüksək səslə, ifadəli, bütün sözləri aydın şəkildə tələffüz edək.
Uşaqlar "Sərçə" mahnısını ifa edirlər.
M. s .: Uşaqlar, bu mahnının mahiyyəti nədir? Və sərçə payızda isti torpaqlara uçur. Bir sərçə nə istəyir?
Uşaqlar: cavablar
M. s .: Yaxşı, sağ! Mənə deyin, qar damlaları, gölməçələr, yağış, axınların gurultusu - bunlar ilin hansı vaxtının əlamətləridir?
Uşaqlar: Baharın əlamətləri ..
M. s .: Mənə yazın başqa hansı əlamətlərini göstərə bilərsiniz.
Uşaqlar: siyahısı.
M. s .: Tamamilə düzdür, bunların hamısı baharın əlamətləridir. Beləliklə, şəkilimizdə bahar təsvir edilmişdir və sadaladığınız bütün bu əlamətləri burada görmək mümkündür. Xahiş edirəm şəkilləri kim çəkir?
Uşaqlar: Rəssamlar
M. s .: Kim bəstələyir, musiqi yazır?
Uşaqlar: Bəstəkar.
M. s .: Rəssamın işini gördük, indi dəbəstəkarın əsərində bahar haqqında necə danışmağı bacardığını eşitək. Bu gün əvvəllər tanınmış bəstəkar Edvard Qriqin əsərini dinləyəcəyik. Əsər "Bahar" adlanır.
E. Grieg-in "Bahar" musiqi əsərini dinləmək.
M. s .: Yaxşı, əsəri bəyəndinmi? Nə eşitdin? Bu əsəri dinləyərkən başınızda hansı şəkil göründü? Xarakter bütün parçada eyni idi?
Uşaqlar: cavablar.
M. s .: Yaxşı, indi sizinlə "Guess" adlı musiqili və didaktik oyun keçirmək istərdim. Oynamaq istəmək? İndi sizin üçün müxtəlif musiqi alətlərinin səs yazılarını daxil edəcəyəm və bunları təxmin etməli olacaqsınız.
Musiqi və didaktik oyun "Guess".
M. s .: Tapşırığı tamamladınız, sizi əyləncəli bir oyun gözləyir. Gəl, bir az musiqiçi olacağıq. Uşaqların musiqi alətlərinin köməyi ilə bahar haqqında da danışmağa çalışacağıq.
Oyun "Orkestr"
M. s .: Yaxşı uşaqlar, bununla əlaqədar dərsimiz başa çatdı. Bu gün nə ilə tanış oldun? Ən çox nəyi bəyəndim?
Uşaqlar: cavablar.
M. s .: Dərsimizlə bağlı təəssüratlarınızı əks etdirməyə dəvət edirəm: uşaqlar "Əhval" ekrana ifadeler bağlayır. Dərs xoşunuza gəldisə, komik ifadələri yapışdırırsınız, yoxsa kədərlidir. Siz böyük yoldaşsınız, çox yaxşı bacardınız. Sağ ol vallah!
Oyuna Bairovna Shobotkina
Vəzifə: musiqi direktoru
Təhsil müəssisəsi: MBDOU Kurumkan uşaq bağçası "Rosinka"
Yer: Buryatiya Respublikası Kurumkan Respublikası
Materialın adı: Metodik inkişaf
Mövzu: "Musiqi və Heyvanlar" orta qrupunda musiqi inteqrasiya olunmuş dərs
Dərc tarixi: 09.02.2018
Bölmə: məktəbəqədər təhsil
Orta qrupda musiqi inteqrasiya olunmuş dərs
"Musiqi və Heyvanlar"
Tərtib edən: Musiqi Direktoru
Oyuna Bairovna Shobotkina
Proqram məzmunu.
Uşaqlarda gözəllik, heyvanlara sevgi hissini artırın
ətraf dünya, musiqi və fiziki mədəniyyət.
Musiqinin emosional qavrayışı ilə, biliklərinizi birləşdirin və ümumiləşdirin
heyvanlar.
Estetik qiymətləndirmə vermək, fikrinizi bildirmək,
musiqinin səsi ilə.
Fantaziya və xəyal qurmaq, assosiativ və təsəvvürlü inkişaf etmək
düşüncə.
Uşaqları tanış musiqini xatırlatmağa və təhlil etməyə həvəsləndirin.
Bir musiqi parçasının əhvalını anlamaq bacarığını inkişaf etdirin,
onu oxuma, hərəkət şəklində ötürün.
Məktəbəqədər uşaqların təsəvvürlü nitqini inkişaf etdirin, lüğətini genişləndirin
Məqsəd:Uşaqlarda estetik hisslər formalaşdırın, pozitiv doğurun
Nail olmaq
ifadəlilik
hərəkətlər,
mehriban
birgə
mahnı ifa edir. Dovşanların, ayıların hərəkətlərini təqlid edin. Öyrən
səsləri boy boyu ilə fərqləndirmək.
Tapşırıqlar:
1. Öyrənmə vəzifələri:
tanış işləri tanımağı öyrətmək;
uşaqlara əsərin musiqi imicinə öyrəşməyi öyrətmək;
2. İnkişaf vəzifələri:
İnkişaf
səs meydanı
musiqili
proses
xarakteri
musiqinin səsi;
ritm hissi inkişaf etdirmək;
dinlənilən əsərdə əks-səda doğuran bir emosiya əks etdirir
dövlət;
görüşmək
musiqili
işləri,
ziddiyyətlidir
xarakteri.
3. Təhsil vəzifələri:
musiqiyə marağı artırmaq;
musiqi sevgisini, duyğularınızı bölüşmək arzusunu inkişaf etdirin
əsərlərin dinlənməsi prosesi;
ünsiyyət mədəniyyətini inkişaf etdirmək.
İlkin iş.
Uşaqları vəhşi heyvanlar və onların yaşayış yerləri ilə tanış etmək.
Dinləmə
musiqili
işləyir
heyvanlar,
heyvanlar.
Oyun öyrənmək.
Musiqi materialı.
"Bunnies"
E. Tilicheeva;
"Bunnies"
heyvanlar "
"Ayı"
Finarovski, V. Antonova; G. Lobachov, T. Babazhdan tərəfindən "Bunny" emalı.
Dərsin gedişi:
Salam uşaqlar, bu gün meşəyə və meşə yoluna gedəcəyik
kompleks. Yəni hazırsınız? (Bəli)
İndi səslənəcək
gedəcəyik. (Musiqi səslənir "Dünyada
heyvanlar ")
yol sakit və asandır, amma meşə yolumuzdur
dolaşır (ilan gəzir), yolda onların böyük daşları var
addım atmalısınız (daşların üstünə basmaq imitasiyası), meşədəki ağaclar
(əyilməklə keçir), indi yolumuzda bir yarğan göründü və biz
bunun üstündən tullanmaq lazımdır və biz düzgün yerdəyik.
Budur, sizinləyik və meşəyə gəldik. Görün bizi orada kim qarşılayır? (Hare). VƏ
dovşana salam deyək və musiqidə ona salam deyəcəyik.
İndi bunny sizi tapmacaları tapmağa və başqa kimlərin yaşadığını öyrənməyə dəvət edir
Qışda bir yuvada yatır. Azca xoruldayır.
Və yuxudan oyanır. Adı nədir ... (ayı)
Ağaclarda yaşayır və qoz-fındıq bağlayır (dələ)
Tük qabığı
Uzun qulaq
Tələsik atlayır
Yerkökü sevir (dovşan)
Qəzəbli toxunuş
Meşənin səhrasında yaşayır.
İğnələr çoxdur
Və ip \u200b\u200bbir deyil. (Kirpi)
Dolğun quyruq, qızıl xəz
Meşədə, kənddə toyuq (tülkü) oğurlayır.
Soyuq qışda kim
Səyyahlar qəzəbli, ac (canavar).
(heyvanların şəkilləri ekranda görünür)
Düzdü, yaxşı işlənmiş uşaqlar bütün tapmacaları təxmin etdilər. Uşaqlar musiqinin nə olduğunu bilirsiniz
heyvanları təsvir edə bilər. İndi musiqiyə qulaq asaq və
bəstəkarın kimin təsvir etmək istədiyini təxmin edək.
Eşitmə: E. Tilicheevin "Bunnies"; V. Rebikovun "Ayı".
İndi bu oyunu oynayaq: mən də sizin üçün musiqini açacağam
qaldırmaq
uyğun
kartı
təsvir edilmişdir
heyvan.
(Dinləməkdən Moose)
Uşaqlar, mənə deyin, meşədə itkin düşəndə \u200b\u200bnə etməlisən? (çağır
kömək edin və "Ay" qışqırın). Düzgün, gəlin indi sizinlə "Ay" mahnısını oxuyaq.
(ifa olunur). Meşədə yalnız heyvanlar deyil, kəpənəklər də uçur,
elə bil xurma üzərində bir kəpənək olduğunu iddia edək, gəlin
bu kimi yumşaq zərbə vurun (göstərən M.R.)
Uşaqlar, bir mahnı oxusaq, bunny məmnun olacağını düşünürsən?
Mahnı ifası: Bunny
Uşaqlar baxır, təmizlənmədə bizə başqa kim gəldi? (ayı).
Ayı bizimlə oynamağa gəldi, razısan? (Bəli). (oynamaq
"Ayı ilə oynamaq").
Bunun üzərinə möhtəşəm səyahətimiz başa çatdı.
Söylə, meşəni bəyəndin? Ən çox nəyi bəyəndim? Bizdən çox
nişanlandın? (tapmacalar həll etdilər, mahnı oxudular, ifa etdilər). Nə olub
en yaddaqalan?
İndi toyuq və ayı ilə vidalaşaq və onlara deyin: "Et
tarixlər "də musiqili, (keçiriləcək)
Evə dönən yolu götürək. (musiqi "Heyvanlar aləmində" səslənir və
uşaqlar yenidən qrupa qayıdırlar).