“Qış əyləncəsi. "Qış əyləncəmiz" hazırlıq qrupunda rəsm dərsi (hazırlıq qrupu) mövzusunda rəsm (tədris qrupu) böyük qrupdakı rəsm dərslərinin gedişi

ev / Aldadıcı ər

Birbaşa təhsil fəaliyyətinin xülasəsi.

Qrup: baş
İcra növü: Rəsm.
Mövzu: "Qış əyləncəsi"
Məqsəd: Uşaqların qış və qış oyunlarına münasibətlərinin rəsmində köçürmə ilə tanışlıq.
Tapşırıqlar:
Uşaqlara "kartof möhürləri" ilə qeyri-ənənəvi bir rəsm texnikasını istifadə edərək bir qar adamı çəkməyi öyrət;
Düzgün öyrədin, şəkli bir kağıza qoyun;
Texniki bacarıqları inkişaf etdirin;
Bədii və yaradıcılıq qabiliyyətlərini inkişaf etdirmək;
Təbiətə müsbət münasibət bəsləyin.
Material və avadanlıqlar: oyuncaq meymun, mavi rəngli kağız, gouache, dələ fırçaları, kartof möhürləri, su qabları.
Metod və üsullar: Hekayə, nümayiş, uşaqlara suallar, uşaqların fəaliyyətinə nəzarət.
Estetik xüsusiyyətlər: salfetlər.
Vurmaq
Təhsil fəaliyyətinin struktur mərhələləri
Tərbiyəçi fəaliyyəti
Uşaqların fəaliyyəti

I. Giriş hissəsi.

a) performans üçün mövzuya emosional - estetik qavrayış atmosferi yaratmaq;

I. Əsas hissə.

Bitmiş rəsm göstər

b) texnoloji metodların nümayişi

c) rəsmin keyfiyyətcə təhlili;

III.Son hissə.

Günəş yer üzünü zəif istiləşir, Gecələr şaxta çırpılır.Qar qadının həyətində yerkökü burnu ağarmı?
- Şeir ilin hansı vaxtıdır? (qış haqqında) - Niyə belə düşünürsən? (günəş çətinliklə isinir, çöldə soyuq olur, şaxta donur) - Uşaqlar, bu gün qış əyləncəsindən danışacağıq. Mən sənə onlar haqqında tapmacalar soruşacağam və diqqətlə qulaq asırsan:
Bütün yay qışı gözləyirdik. gözləyən məsamələri gözlədi, dağdan qaçdı (çarpazlıqlar) Niyə belə düşünürsən? (Yaz aylarında sleds lazım deyil, çünki qar yoxdur) Çamadan sürməyi sevirsən?
Aşağıdakı tapmaca qulaq asın: Taxta atlar qarda çırpılır, ancaq qara (xizəklərə) düşmürsünüz niyə belə düşünürsünüz? (xizəklər qarda sürüşür). Məni kürəklə vurdular, hunchback etdilər, döydülər, döydülər, üstümə buz su tökdülər. Sonra hamısı sürü kimi sürüyə-sürüyə yuvarlandım (slayd) Niyə? (Əvvəlcə sürüşmə üçün qar yağdırdılar, sonra yumruqladılar, sonra su ilə tökdülər və dondurulduqda uşaqlar onun üstünə sürürlər) Yaxşı. Düzdür, növbəti tapmacanı dinləyin.
Nə gülünc bir insan 20-ci əsrə doğru yola çıxdı: yerkökü burnu, əlindəki süpürgə. günəşdən və istidən qorxur? (qar adamı) Şəkilləri göstərir.
Bir qar adamı niyə günəşdən və istidən qorxur? (Əriyəcək.) Hansı havada bir qar adamı hazırlanır? Niyə şiddətli şaxtada büzülmür? (Şaxtalı havada, qar qalmaz, Snowflakes şüaları qırır.) Yaxşı, uşaqlar! Siz tapmacaları yaxşı təxmin etdiniz!
Uşaqlar, kimsə bizə qonaq gəlmək üçün döyür? Baxın bizə bir meymun gəldi. Yalnız o birtəhər kədərlidir? İndi onunla nə baş verdiyini öyrənəcəyəm? Məlum oldu ki, meymun bizim qışımızı bəyəndi və yaşadığı Afrikada heç bir qış olmur. O, həqiqətən də dostlarına rus qışımızı, qar yağışlarının necə düşdüyünü, uşaqların necə bir qar adamı etdiyini göstərmək istəyir. Həqiqətən, Afrikada bu belə deyil. Qar götürmək istədi, ancaq gətirə bilməzsən, əriyəcək. Düşünün uşaqlar, meymuna necə kömək edə bilərik? (Qış çəkə bilərik.) Bu gün bir qar adamı çəkəcəksiniz.
Bunu başa çatdırmaq üçün addımlara baxın. Neçə hissədən ibarətdir? Nə fon? Hansı rəng? Necə bəzədilib? Onu nə əhatə edir?
Əvvəlcə qar yağışlarını, ağ gouache ilə qar ağaclarını, qar adamlarını, düşən qar yağışlarını çəkməlisiniz. Haradan başlamaq lazım olduğunu düşünürsən? (Qar uçqunlarından.) Düzdür. Rəsm üçün hansı fırça daha əlverişli olacaq? (qalın.)
Yaxşı. Baxın, qalın bir fırça üzərində ağ gouache alırıq və hamar hərəkətlərlə qar yağışlarını çəkirik. Boya görə üzülməyin, fırçaya daha çox diqqət yetirin. Yaxşıdı! Beləliklə, indi bir qar adamını təsvir etməyə başlayırıq, kartof möhürləri bizə kömək edəcəkdir. Bir qar adamı necə düzəltdiyimizi çəkəcəyik. Kardan adamı müxtəlif yollarla - mərkəzdə, tərəflərdə təşkil edə bilərsiniz. Və bir kartof möhürünün izi ilə çəkəcəyik. Bax, burada 3 fərqli ölçülü kartof işarələri var. Niyə? (Bir qar adamı müxtəlif ölçülü 3 qartopu içərisindədir. Birincisi ən böyük, ikincisi daha kiçik, üçüncüsü isə ən kiçikdir.) Düzdür, uşaqlar, müxtəlif ölçülü qartoplardan bir qar adamı düzəldirlər: yerdə olan ən böyüyündən ən böyüyünə, yəni başına. Beləliklə, ən böyük kartof işarəsini sağ əlimizlə götürürük, kəsirik, ağ gouache-yə diqqətlə endiririk, "biraz gəzin", sonra vərəqə köçürün. Sonra, daha kiçik kartofu götürürük, böyük bir parçaya qoyuruq, sonra isə ən kiçikini. Nə gözəl bir qar adamı etdik! Əllərimiz qarda donur, barmaqlarımızı istiləşdirək və oynayaq.
Barmaq gimnastikası. "Həyətdə gəzməyə getdik"
Bir iki üç dörd beş. Həyətdə gəzməyə getdik. (Barmaqlarını bir-bir bükürlər. "Göstərici və orta barmaqları ilə masada gəzirlər" Bir qar baba heykəllərini düzəltdilər, ("Bir xurma" iki xurma ilə.) Quşları qırıntılarla bəsləyirdilər, (("Bütün barmaqları ilə" Çörək çörək "). sağ əlin barmağı sol xurma üzərində.) Və qarda uzanırdılar. (Avuçlarını bir tərəfi və ya digəri ilə masanın üstünə qoydular) Hamısı qarda evə gəldilər; şorba yeyib yatağa getdilər. .)
Boya artıq qurudur, sizə qar adamını istədiyiniz boyalardan istifadə edərək rəngləməyi təklif edirəm. Ancaq əvvəlcə qar adamlarınız nəyə çatışmır? (burun, qapaqlar, qollar və ayaqlar) Düzdür, rəsm işini bitirək.Qar, qar fırlanır, bütün küçə ağdır. Snowflakes çəkməyi təklif edirəm. Bir qar uçqununun 6 şüası olduğunu unutmayın, çox kiçikdir. Onları kiçik, nazik fırça ucu ilə çəkin.
Uşaqlar, gəlin rəsmlərimizi tərtib edək və meymun onlara baxacaq.
Meymun sevinclə parıldadı: rəsmlərinizi çox sevirdi. Xüsusilə qar çox olduğu yerlərdə qar adamlarını ilk dəfə gördü. Sənə "təşəkkür edirəm" deyir, amma vidalaşmır. Rəsmlər quru olduqda, onları bu gözəl babaya qoyub ona verəcəyik. Onları dostlarına göstərəcək və rus qışı haqqında bildiyi hər şeyi söyləyəcəkdir.

Suallara cavab vermək

Tapmacalar tapın

Uşaqların müstəqil fəaliyyəti

Suallara cavab vermək

Fəaliyyətlərini planlaşdırın

Rəsmi təhlil edin

Barmaq gimnastikası ilə məşğul olun
Rəsmlərini sərgiləyin

Məqsəd: bir qış gəzintisini təsvir edin - müxtəlif pozalarda olan uşaqlar, qış təbiəti, qar; müstəqil olaraq süjet və kompozisiyanı tərtib edir.

Tapşırıqlar:

  • mum rəngli karandaşlar və boyalarla işləmə bacarıqlarını rəsm üzərində birləşdirmək;
  • süjet üzərində düşünün və şəkili müstəqil tərtib edin;
  • uşaqların şaxta, buzlu konkisürmə, xizək sürmə, heykəltəraşlıq və qartopu oynayan fiqurlarını qış geyimlərində təsvir etmək;
  • cismin və predmetin ölçüsünü dəyişdirərək kompozisiyanın ön hissəsini və arxa planını köçürün (daha da yaxın);
  • qış təbiətini qrafik vasitələrlə göstərmək - qar, çöküntülər, çılpaq ağacların budaqları, kollar;
  • fərdi detalları, məsələn, bir dəzgah, ev, heyvanlar (it, pişik, quş) və başqalarını əlavə edərək rəsmləri canlandırın;
  • rəsmdə musiqidə əks olunan əhval-ruhiyyəni, qış əyləncəsinin sevincini və zövqünü çatdırın.

Vasitə və materiallar: böyük formatlı kağız, qalın fırçalar, mum rəngli karandaşlar, akvarellər, musiqi yazısı P.I. Çaykovskinin "Şelkunçik" baletindən "Trepak" və "Mövsümlər" fortepiano dövründən "Maslenitsa"; şlyapalarda, konkilərdə, xizəklərdə, şapka və eşarplarda oyuncaqlar.

Böyük qrupdakı rəsm dərsləri:

Uşaqlar, pəncərədən baxın, qış hazırlaşır - çox qar, şaxtalı, günəşli. Sizcə qış əyləncəli bir mövsümdür, yoxsa kədərli bir mövsümdür? P.İ.-nin musiqisini dinləyək. Məşhur bir rus bəstəkarı Çaykovski və qışı necə gördüyünü öyrənin? ("Fəsillər" dövründən "Maslenitsa" səslənir);

Nə eşidirsən? Musiqi şən, canlı, şən, oynaq, parlaq və şəndir. Onların qışda necə güldüklərini, oynadıqlarını eşidirsiniz. Musiqi sizə başqa nə deyir? Qarda yuvarlanmaq və çökmək, çirklənməkdən qorxmaq, qar yağışlarına atılmaq, bir qar adamı etmək, qartopu atmaq, buz slaydını aşağı salmaq, qar qalaları inşa etmək əladır. Qışda belə musiqi ilə başqa nə edə bilərsən? Zərbi tap və tap:

“Motor olmadan, sükan olmadan və təkərsiz maşınla

Qarlı təpə boyunca cəsarətlə, yuxarıdan, yamacdan aşağıya doğru sürüşürəm ”(yamaclar).

(Qış paltarında bir oyuncaq xana qoyulur).

"Mən güllə kimi tələsirəm, irəliləyirəm, yalnız buz büzüşür,

Bəli, işıqlar daha parıldayır. Məni kim aparır? (Konki).

(Növbəti oyuncaq üçün konki taxdıq).

"Sevinc üçün ayaqlarımı hiss edə bilmirəm, qarlı təpədən aşağı uçuram.

İdman daha əziz və yaxın oldu, mənə bu işdə kömək etdilər ... (xizək sürmə) "

(Oyuncağı xizəklərə qoyduq).

Bu gün siz və mən hər kəsə qışda necə əylənə biləcəyimizi söyləməliyik, yalnız sözlə deyil, şəkillərlə də izah edəcəyik.

Karandaşlarla çəkməyə başlayırıq, buna görə də özümüzü və dostlarımızı qarın fonunda təsvir etmək daha rahat olacaq. Ancaq əvvəlcə PI Çaykovskinin musiqisindən ("Şelkunçik" səslənən baletdən "Trepak") başqa bir parçaya qulaq asın. Bənzər kimlərdir? Hər iki keçiddə musiqinin eyni hissləri və duyğuları əks etdirməsi enerji və coşğu ilə. Sadəcə musiqidə, rəsmdə olduğu kimi, bu da müxtəlif vasitələrlə - qeydlər və ya boyalarla ifadə edilə bilər.

İnsanları xizəklərdə, skeytlərdə, xizəklərdə təsəvvür etməyi və təsvir etməyi asanlaşdırmaq, oyuncaqlarımıza baxın. Nə geyəcəyinizi, necə hərəkət edəcəyinizi, harada olduğunuzu düşünün. Məsafədə, arxa planda, o zaman rəqəm və cisim daha az çəkilməlidir, daha yaxın nədir - ön planda daha böyük, daha böyük çəkirik, detalları daha aydın çəkirik.

Qışda ətrafımızdakı təbiət nədir? Snowflakes, drift, qara çılpaq ağaclar, kollar və ya başqa bir şey çəkə bilərsiniz.

Əsas rəsmdən sonra detalları əlavə edin. Bəlkə bir köpək çana və qabıqın arxasınca qaçır və ya bir qarğa ağacın üstünə oturur və ya bəlkə bir pişik bir quşa yaxınlaşır, məsafədə tənha park skamyası və ya qarla örtülü bir ev var. Bir qış gəzintisində ətrafınızdakıları görə biləcəyinizi düşünün və çəkin.

İndi ətrafdakı qarları, mavi səmanı, parlaq sarı günəşi boya ilə boyayaq - gün ərzində oynayırsan, axşam isə göy bənövşəyi, gün batanda günəş qırmızıya çevrilir. Unutmayın ki, boyalar karandaşları əhatə etmir, buna görə də bütün vərəqləri boyaya bilərsiniz.

Rəsm dərsini yekunlaşdırır:

Çiziminizə baxın - ən çox nəyi sevdiyiniz, fikrinizcə ən yaxşısı nədir. Onun üçün qısa bir hekayə ilə gəlin. Qoy istəyənlər çıxıb qrupun önündə bir hekayə ilə şəklini təqdim etsinlər.

"Qış əyləncəsi" mövzusunda rəsm

məqsədi: Rəsmdə hərəkətin ötürülməsi üçün şərait yaradın. Rəsminizin məzmununu düşünmək və ideyanı sona çatdırmaq qabiliyyətinin inkişafı. Bütün məlum rəsm texnikalarından istifadə edərək rəsm çəkməyə davam edin

Avadanlıq:Ağ kağız, akvarel, fırçalar; musiqi əsəri V.A. Motsartın "Sleigh ride".

Müəllim, uşaqlar ilə birlikdə qış əyləncələrini (yelkən, konki sürmə, xizək sürmə; qartopu oynamaq; qar qadının modelləşdirilməsi və s.) Xatırlayır. Qısa şeirlər oxuyur

tapmacalar tapmağı təklif edir.

Qar, qar fırlanır

Bütün küçə ağdır!

Bir dairəyə toplandıq

Bir qartopu kimi fırladın.

Bütün üz və əllər

Məni qarla örtdü ...

Bir qar yağışında - qəm

Və uşaqlar - gülüş!

I. Surikov

Bulmacalar

Gəzən idmançılar

Eyni uzunluq

Çəmənlikdən ağcaqayınlara qədər

İki zolaq çəkirlər ...

Bel, lakin şəkər deyil, ayaqları yoxdur, ancaq gəzinti.

Nə gülünc adam

Yolumu iyirmi yaşında etdim

birinci əsr?

Yerkökü - burun, əlində -

Günəşdən və istidən qorxuram.

(Qar adamı.)

Bir kürəklə çırpıldım

Məni hunchback etdilər

Məni döydülər, döydülər.

Buzlu su tökdülər

Sonra hamısı yuvarlandı

Bir sürüdə olan qozumdan.

(Qar qarası.)

Tərbiyəçi.

Bu gün sıxılmış kağız üzərində rəsm çəkəcəksiniz. Bunu etmək üçün əvvəlcə kağızı əzmək və sıxmaq, sonra vərəqi düzəldin və üzərinə rəsm çəkmək lazımdır.

Uşaqlar tapşırığı tamamlayırlar.

Dərsin ortasında barmaq gimnastikası aparılır.

Barmaq gimnastikası

"Həyətdə gəzməyə getdik"

Bir, iki, üç, dörd, beş, həyətə gəzməyə getdik.

Barmaqları bir-bir bükün. Stolda göstərici və orta barmaqları ilə "gəzirlər".

Qar Baba heykəl qoymuşdular,

"Heykəl" iki xurma ilə bir parça.

Quşlar qırıntılarla qidalanırdı,

Bütün barmaqları ilə "çörək əzirlər".

Sonra təpəyə endik,

Sağ əlin göstərici barmağını sol xurma boyunca aparın.

Qarda da yatdılar.

Avuçlarını bir tərəfi və ya digəri ilə masaya qoydular.

Hamısı qarda evə gəldi, şorba yeyib yatağa getdi.

Avuçlarını silkələyin. Xəyali bir qaşıq ilə hərəkətlər, sonra yanaqların altına əllər.

GCD-nin sonunda uşaqlar rəsmləri tamamlamaq üçün kiçik bir sıçrayış edirlər.

Sonra rəsmlər təhlil edilir. Hər bir şəkil müzakirə olunur: üzərində nə təsvir olundu, nəyin göstərildi, nəyin yaxşılaşdırılması lazımdır. Sonda uşaqlar qış və qış əyləncələri haqqında şeirlər söyləyirlər.

Materialın düzəldilməsi:

sevimli idman».

Ünsiyyətcil

Böyük və hazırlıq alt qruplarının uşaqları ilə "Ən sevdiyim idman" mövzusunda şəxsi təcrübədən hekayələr toplusu. Məqsəd: üçün şərait yaratmaq

plana əsasən bir hekayə tərtib etmək, hekayəyə personajların görünüşünü, xüsusiyyətlərini təsvir edir.

Müxtəlif inkişaf epizodları ilə tanış olmağa təşviq edin.

Didaktik material: “Qış mənzərələri idman"," Yaz mənzərələri idman».

Sərgi "Qış əyləncəsi" Doll Roma

I. Təşkilati an (motivasiya):

Uşaqlar, qara Romanın bizə nə gətirdiyini görün! Bu həqiqi bir medal və iştirak üçün təltif edilən diplomdur idman yarışlar

II. Əsas hissə (İcra):

Mənə deyin, hansı növləri tanıdığınız idman?

Uşaq cavabları. (xokkey, futbol, \u200b\u200bfiqurlu konkisürmə, atletika).

Artıq hər növ olduğunu bilirsiniz idman iki kateqoriyaya bölmək olar. Bunlar yaz və qış mənzərələridir idman.

Qış olanlarını sadalayın.

Uşaq cavabları.

Yaz olanları adlandırın.

Uşaq cavabları.

Uşaqlar, hər biriniz eyni medal ala və həqiqi ola bilərsiniz idmançınişanlanacaqsa idmanvə hər şeydən əvvəl hər gün məşqlər edəcəkdir.

2. Fizika.

Hər idmançı məşqlərə başlamazdan əvvəl istilənin. Əzələləri uzadır və istiləşdirir. Mən də istiləşməyimi təklif edirəm.

İsti.

"Addım yürüşü"

Yürüyüş addım.

Belimi düzgün tuturam.

Fiziki tərbiyə ilə dostam.

Yuxarıdan, yuxarıdan təpikləyirik

Qışqırırıq, əllərimizi çalırıq

Bir an, bir an gözümüzə baxırıq

Cücə, cücə

Biri burada, ikisi burada

(bədən sağa, sola dönür)

Ətrafınıza dönün

Biri oturdu, ikisi - qalxdıq

Oturdular, ayağa qalxdılar, oturdular.

Və sonra bir cığıra çıxdılar

(yerində tullanır)

Sıçrama topum kimi.

Bir, iki, bir, iki

(nəfəsi bərpa etmək üçün məşq)

Beləliklə oyun başa çatdı.

Yaxşı oğlanlar! Yaxşı iş görmüsən.

3. Söhbət (hekayədəki personajların görünüşünün təsviri, onların xüsusiyyətləri daxil olmaqla bir plan əsasında bir hekayə tərtib etmək)

Hansı növləri haqqında danışın idman danışdıq?

Uşaq cavabları.

Bu gün nə ilə tanış oldun?

Uşaq cavabları ..

Uşaqlar, rəsmlərinizə nəzər salaq. Bu xüsusi görüşün niyə olduğunu söyləyin seçdiyiniz idman növləri... Onu necə sevirsən?

Uşaq cavabları.

4. Aşağı hərəkətlilik oyunu.

İndi sizə bir az dincəlməyinizi və oynadığınızı təklif edirəm sevimli oyun"Dəniz bir dəfə narahat olur, ..."

İlə gəlmək lazımdır idmançımüəyyən bir növü ilə məşğul olmaq idman və istədiyiniz görünüşü tapın idman.

Dəniz bir dəfə narahat olur

Dəniz iki narahat edir,

Dəniz üçü dalğalayır

İdman rəqəmi donur!

Uşaqlar, mənə deyin niyə oxumağımız lazımdır idman? Uşaqların cavabları (sağlam olmaq, sağlamlığını yaxşılaşdırmaq və s.) Hansı kateqoriyanı növlərə bölmək olar idman? (qış, yay)

Sinifdə başqa nə etdik?

Materialın düzəldilməsi:

Rəsm sərgisi təşkil etmək. “Mənim ləkənin sevimli növü».

Gəzintidə "Dəniz bir dəfə narahat olur ..." adlı açıq oyun oynayın.

Uşaqları dəzgahda özlərini yuxarı qaldırmaq bacarığı ilə məşq edin.

Oyun "Hədəfə vur".

Bir didaktik loto oyunu "Növləri idman».

Uşaqlarla birlikdə “Fərqli növlər idman».

Natalia Andreeva

Hazırlıq qrupunda rəsm dərsi referatı« Qış əyləncəsi»

Proqram məzmunu:

Uşaqları hərəkətli bir insana çatdırmaq üçün öyrətməyə davam edin.

Rəsminizin məzmununu düşünmək və fikri sona çatdırmaq bacarığını inkişaf etdirin.

Dostlarınızın gözəl rəsmlərindən zövq almaq arzusunu artırın.

Material: təsvirlər qış əyləncəsi, akvarel boyaları, mavi rəngli mənzərə vərəqi, ağ gouache.

Dərsin gedişi:

Uşaqlar, ilin hansı vaxtıdır?

Xahiş edirəm deyin niyə qışı sevirsiniz?

Qışda qar çoxdur, qartopu, şpal, xizək oynaya bilərsiniz. Bir qar qadını heykəlləndirin, qardan bir qala tikin. Qışda oynamaq əyləncəlidir.

Uşaqlar, indi xəyal etdiyimizi təsəvvür edək qış gəzintisi... Sevimlilərinizi çalın oyunlar: qartopu, xizək, buz konkisi (uşaqlar xalça üzərində gəzir və hərəkəti təqlid edirlər).

Budur, nə qədər əyləndik, indi nə oldu qış

əyləncəli digər uşaqlar oynamağı sevirlər (illüstrasiyalar göstərir) qış əyləncəsi) .

Söylə, qışda çöldə oynamaq üçün hansı paltar geyinməliyəm?

-Qarşı: şalvar, şapka, gödəkçə, hiss etiklər, kittens, eşarp.

İndi də sizə təklif edirəm qış əyləncəsini çəkinoynamağı sevirsən

sən. (Uşaqlar masalarda oturub başlayır çəkmək - uşaqların müstəqil işi)

Sonda dərslər bütün işləri nəzərdən keçiririk və uşaqlar ən yaxşılarını seçirlər.

Əlaqəli nəşrlər:

"Kardan adamın qış əyləncəsi" ikinci kiçik qrupda İKT istifadə edərək inteqrasiya edilmiş bir dərsin konsepsiyası 2-ci kiçik qrupda "Qar adamının qış əyləncəsi" ndə İKT istifadə edərək inteqrasiya olunmuş dərs. Məqsəd: Fəaliyyət və maraq dairəsini inkişaf etdirmək.

"Qış əyləncəsi" orta qrupunda nitqin inkişafı ilə bağlı açıq dərsin xülasəsi Orta qrupda "Qış əyləncəsi" ardıcıl nitqin inkişafı ilə bağlı açıq dərsin konsepsiyası. Məqsədlər: - uşaqların qış, qış haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.

"Qış əyləncəsi" orta qrupunda mnemonikadan istifadə edərək nitqin inkişafı ilə bağlı açıq dərsin konsepsiyası "Qış əyləncəsi" mnemonikasından istifadə edərək nitqin inkişafı ilə bağlı orta qrupda açıq dərsin referatı Məqsəd: təsviri tərtib etmək.

Gənc qrupda nitqin inkişafı ilə bağlı dərsin xülasəsi "Qış. Qış əyləncəsi " Mövzu: “Qış. Qış əyləncəsi »Tapşırıqlar: Təhsil: qışın əsas əlamətlərini adlandırmağı öyrətmək, tapmacalar tapmağı, cümlələr qurmağı öyrət.

"Qış əyləncəsi" ikinci kiçik qrupda nitqin inkişafı mövzusunda dərslərin tezisləri Məqsəd: Qış və qış əyləncəsinin əlamətləri barədə bir fikir vermək. Tapşırıqlar: 1. Təhsil: Uşaqlara qış haqqında tapmaca şeirlərini tapmağı öyrət.

"Qış əyləncəsi" orta qrupunda sosial və ünsiyyət inkişafı mövzusunda dərslərin tezisləri Orta qrupda "Qış əyləncəsi" mövzusunda sosial və kommunikativ inkişaf mövzusunda dərsin xülasəsi Məqsəd: Uşaqların söz ehtiyatlarını genişləndirmək.

"Sevimli qış əyləncəsi" böyük qrupdakı dərsin xülasəsi Məqsəd: rəsmdə qış və qış oyunlarına münasibətinizi öyrətmək. Məqsədlər: uşaqlara qeyri-ənənəvi bir texnika ilə bir qar adamı çəkməyi öyrətmək.

Gribanova N.G.

Rəsm "Qış əyləncəsi" mövzusunda

məqsədi : Rəsmdə hərəkətin ötürülməsi üçün şərait yaradın. Rəsminizin məzmununu düşünmək və ideyanı sona çatdırmaq qabiliyyətinin inkişafı. Bütün məlum rəsm texnikalarından istifadə edərək rəsm çəkməyə davam edin

Avadanlıq: Ağ kağız, akvarel, fırçalar; musiqi əsəri V.A. Motsartın "Sleigh ride".

Müəllim, uşaqlar ilə birlikdə qış əyləncələrini (yelkən, konki sürmə, xizək sürmə; qartopu oynamaq; qar qadının modelləşdirilməsi və s.) Xatırlayır. Qısa şeirlər oxuyur

tapmacalar tapmağı təklif edir.

Qar, qar fırlanır

Bütün küçə ağdır!

Bir dairəyə toplandıq

Bir qartopu kimi fırladın.

Bütün üz və əllər

Məni qarla örtdü ...

Bir qar yağışında - qəm

Və uşaqlar - gülüş!

I. Surikov

Bulmacalar

Gəzən idmançılar

Eyni uzunluq

Çəmənlikdən ağcaqayınlara qədər

İki zolaq çəkirlər ...

Bel, lakin şəkər deyil, ayaqları yoxdur, ancaq gəzinti.

Nə gülünc adam

Yolumu iyirmi yaşında etdim

birinci əsr?

Yerkökü - burun, əlində -

Günəşdən və istidən qorxuram.

(Qar adamı.)

Bir kürəklə çırpıldım

Məni hunchback etdilər

Məni döydülər, döydülər.

Buzlu su tökdülər

Sonra hamısı yuvarlandı

Bir sürüdə olan qozumdan.

(Qar qarası.)

Tərbiyəçi.

Bu gün sıxılmış kağız üzərində rəsm çəkəcəksiniz. Bunu etmək üçün əvvəlcə kağızı əzmək və sıxmaq, sonra vərəqi düzəldin və üzərinə rəsm çəkmək lazımdır.

Uşaqlar tapşırığı tamamlayırlar.

Dərsin ortasında barmaq gimnastikası aparılır.

Barmaq gimnastikası

"Həyətdə gəzməyə getdik"

Bir, iki, üç, dörd, beş, həyətə gəzməyə getdik.

Barmaqları bir-bir bükün. Stolda göstərici və orta barmaqları ilə "gəzirlər".

Qar Baba heykəl qoymuşdular,

"Heykəl" iki xurma ilə bir parça.

Quşlar qırıntılarla qidalanırdı,

Bütün barmaqları ilə "çörək əzirlər".

Sonra təpəyə endik,

Sağ əlin göstərici barmağını sol xurma boyunca aparın.

Qarda da yatdılar.

Avuçlarını bir tərəfi və ya digəri ilə masaya qoydular.

Hamısı qarda evə gəldi, şorba yeyib yatağa getdi.

Avuçlarını silkələyin. Xəyali bir qaşıq ilə hərəkətlər, sonra yanaqların altına əllər.

GCD-nin sonunda uşaqlar rəsmləri tamamlamaq üçün kiçik bir sıçrayış edirlər.

Sonra rəsmlər təhlil edilir. Hər bir şəkil müzakirə olunur: üzərində nə təsvir olundu, nəyin göstərildi, nəyin yaxşılaşdırılması lazımdır. Sonda uşaqlar qış və qış əyləncələri haqqında şeirlər söyləyirlər.

Materialı təmin etmək:

Rəsm sərgisi təşkil etmək. “Mənim sevimli idman » .

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr