Bir musiqi parçasının birliyini meydana gətirən şey. Mövzu: Bir musiqi parçasının birliyi

ev / Sevgi

Marşrutlaşdırma

Mövzu: "Bir musiqi parçasının birliyi".

"Bir musiqi parçasının birliyi".

Mövzunun məqsədi

FROM

Mövzunun əsas məzmunu.

Bir musiqi parçasının tərəflərinin birliyini bilin.

Musiqidə ənənə anlayışını tanıtdırın.

Musiqi ekspressivliyi vasitələri - melodiya, harmoniya, ritm, dinamika, artikulyasiya haqqında bilikləri ümumiləşdirmək.

Planlaşdırılan nəticə

1. Bir musiqi parçasını dinləmək və eşitmə qabiliyyətini formalaşdırmaq.

2. Əldə edilmiş nəzəri bilik və bacarıqları tətbiq edərək musiqi materialını təhlil edə bilmək.

3. Bir musiqi parçası üçün ritmik kompozisiyalar yarada bilmək.

Mövzu

Bilişsel

Tənzimləyici

Ünsiyyətcil

Şəxsi

1. Bir musiqi parçasının quruluşunu bilin.

2. Müxtəlif bəstəkarların musiqisini qavramaq və təhlil etmək.

3. Müxtəlif musiqi növlərində musiqi ifadə vasitələrini ayırd edə bilmək.

Ümumi təhsil:

1. Dərsin məqsədini müstəqil şəkildə formalaşdırmaq.

2. Əsas məlumatları axtarın (dərslik materiallarından və müəllimin hekayəsindən).

3. Əldə olunan bilik obyekti, tədqiqat fəaliyyəti arasında əlaqə qurun.

4. Bilik quruluşu.

Könüllü özünü tənzimləmə

Qruplarda, cütlərdə təlim fəaliyyətinə nəzarət (əməkdaşlıq olaraq ünsiyyət)

Gözəllik hissi formalaşdırmaq.

Məkanın təşkili

1. Dərslik;

2. Səs-küylü musiqi alətləri;

3. Sintezator;

4. Bant yazıcı;

5. Kompüter.

Mən mərhələ. Fəaliyyət üçün motivasiya

Dərsin əvvəlində, dərs sonunda problemli bir sual: "Bir musiqi parçası necə yaradılmışdır?"

II mərhələ Təhsil və bilişsel fəaliyyət

Ardıcıllıq

Tədqiqatlar

Tədris tapşırıqları

Universal Tədris fəaliyyətləri

Diaqnostik

vəzifələr

Bilişsel

Tənzimləyici

Ünsiyyətcil

Şəxsi

Dərs mövzusu

məqsədi

FROM bir musiqi əsərinin bütövlüyünün müəyyən edilməsi üçün şərait yaradılması.

Tapşırıq nömrəsi 1

Bir musiqi parçasının vəhdətini nə təşkil edir?

Güclü iradəli özünü tənzimləmə.

Bilişsel fəaliyyətə, bacarıqları inkişaf etdirməyə müsbət münasibət göstərir.

Şifahi cavablar, yaradıcı tapşırıqlar.

2 nömrəli tapşırıq

Ənənə və yenilik haqqında bilikdən əlavə, musiqi parçasını daha yaxşı tanımağımıza nə kömək edir?

Təhsili və bilişsel hərəkətləri maddi bir zehni formada həyata keçirin.

Güclü iradəli özünü tənzimləmə.

Gözəllik hissi yaradın.

Məlumatı dəqiqləşdirmək üçün suallar. Şifahi cavablar.

3 nömrəli tapşırıq

Musiqili ifadənin əsas vasitələri hansılardır?

Səbəb-nəticə əlaqələri qurun, ümumiləşdirilmiş nəticələr edin.

Onların hərəkətlərinin uyğunsuzluğundan xəbərdar olun.

Uğurlarını lazımi dərəcədə qiymətləndirin, yaranan çətinliklərdən xəbərdar olun.

Öz hərəkətlərini öz-özünə öyrətmək bacarığını göstərin.

Yaradıcı tapşırıqları yerinə yetirmək.

Tapşırıq nömrəsi 4

Arası qulaq asınIIIr. Vaqnerin "Lohengrin" operasından. Sual: Bu musiqinin təsir gücünün bütün ifadə vasitələrinin birliyi ilə əlaqəli olduğuna razı ola bilərikmi? Gəlib bir musiqi parçası üçün ritm ifa etmək.

Problemlərin həlli üçün analiz, sintez, müqayisə əməliyyatları aparmaq.

Quruluşu.

Nəzarət.

Düzəltmə.

Qiymətləndirilməsi.

Güclü iradəli özünü tənzimləmə.

Təhsil almağa həvəsli olun.

Bir musiqi parçasının eşitmə analizini aparın.

Məqsəd: tələbələr musiqi parçasının vəhdəti anlayışının mənasını necə başa düşürlər

Özü

İş

Mövzu nəticələri

UUD

Bilişsel

Tənzimləyici

Ünsiyyətcil

Şəxsi

Suallar. M musiqili ifadə vasitələrindən ən vacibini ayırmaq mümkündürmü? Hansının birinci, hansının son olduğunu müəyyən etmək mümkündürmü? Bir musiqi parçası necə yaradılmışdır?

Müxtəlif əsərlərdə musiqinin əsas ifadəli vasitələrini tapmağı öyrənəcəklər.

Fərdi sözlərin, musiqi terminlərinin, anlayışlarının təcrid edilməsi və başa düşülməsi.

Bilik sisteminizdə naviqasiya etmək: müəllimin köməyi ilə əvvəlcədən bilinənlərdən fərqləndirmək

Dərsdə dialoqda iştirak edin.

onun fəaliyyət alqoritminin formalaşması, tərcüməsi
daxili müstəviyə xarici çıxış.

III mərhələ. İntellektual çevrilmə fəaliyyətləri

Motivasiya yönümlü hissə.

Sual: musiqi parçası nədir?

Cavablar: musiqi parçası - səsli və ya alətlərin köməyi ilə səslənən və ya mətnsiz səslərdən ibarət bir kompozisiya.

Müəllim : musiqi parçası hər hansı bir sənət əsəri kimi tək bir bütövdür.

Yeni biliklərin kəşfi.

Sual: üçünbir musiqi parçası yaratarkən bəstəkar hansı vasitələrdən istifadə edir?

Uşaqlar: melodiya, harmoniya, ritm, harmoniya, tembr.

Qruplarda işləmək.

Reproduktiv:

1-ci qrup - 35,36 səhifədəki dərslik - suala cavab verəcəkdir:

Bir musiqi parçasının vəhdətini nədir?

2-ci qrup - 37, 38-ci səhifədəki dərslik - suala cavab verəcəkdir:

Ənənə və yenilik haqqında biliklərdən əlavə, daha yaxşı tanımağımıza kömək edir

musiqi kompozisiyası?

Heuristic tapşırıq 3-cü qrup - bu kartların şərtlərini mətndə yazacaqlar

musiqi ifadəsinin əsas vasitələrini xarakterizə edin.

(qrupa 5 kart və ayrıca 5 adda musiqi terminləri təklif olunur)

1. Melodiya - Musiqiyə qulaq asarkən, əsas musiqi mövzusuna çevrilən aparıcı səsə könülsüz diqqət yetirirsən. Səslənir .... Yunan sözü .... iki kökdən ibarətdir: "mahnı oxumaq" mənasını verən melos və ode ..... - bu əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Uyğunluq. - Bu söz də Yunanıstandan bizə gəldi və tərcümədə "harmoniya", "samit", "uyğunluq" deməkdir .. melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, doyurur, "rəng" verir, bir fon yaradır. Bir melodiya ilə ... ayrılmaz bir əlaqə arasında ... iki məna var: a) səslərin xoş bir harmoniyası, "eyforiya";

3. Ritm. Xaricdə heç bir melodiya və ya şəkil mövcud ola bilməz ... musiqidə fərqli musiqi müddəti arasındakı dəyişmə və nisbət deyirlər ... - eyni zamanda bir yunan sözüdür və "ölçülmüş axın" olaraq tərcümə olunur ... böyük potensiala malikdir. Musiqinin xarakterini müəyyənləşdirən güclü bir ifadədir.

Yaradıcı:

4-cü qrup - müxtəlif təklif olunan musiqi terminlərindən, R. Wagner "Lohengrin" musiqisi ilə əlaqəli olanları - musiqi ifadə vasitələrini seçməlidirlər. (əsas anlayışlar ritm, melodiya, ahəngdarlıq, müşayiət, dinamika, harmoniya, temp, faktura, qeyddir).

İmprovizasiya işi

Səs-küy alətlərinin ritmi ilə gəlmək və bir parça yaratmaq "Allegretto»Müxtəlif sürət çalarları olan bəstəkar Vanhal.

Fəaliyyətdə özünü idarəetmə

Tapşırıq üçün hazırlayın, işinizi tamamlayın, təqdim edin və qiymətləndirin.

Hərəkət planı :

1. Gəlin və ritm yazın.

2. Ritmik naxış vurun

3. Parçanı yerinə yetirin.

IV mərhələ. Performans nəticələrinin monitorinqi və qiymətləndirilməsi

Müəllimin özünü qiymətləndirməsi / bu mövzunun öyrənilməsində fəaliyyətlərinin əks olunması

Verilmiş alqoritmə uyğun olaraq tapşırığı tamamlayın:

1. Dərslikdəki suallara cavab verin.

2. Bir ritm hesabı yaradın

3. Səs-küylü musiqi alətlərini, bir musiqi parçasının ritmini ifa edin.

Əks

1. Dərs zamanı hansı bilikləri kəşf etdin?

2. Dərsin hansı elementləri xoşunuza gəldi?

3. İşlərini qiymətləndirmək üçün qruplar.

6-cı sinif
Mövzu: Bir musiqi parçasının birliyi

Bir musiqi parçası, səsli və ya alətlərin köməyi ilə səslənən və ya mətnsiz səslərdən ibarət bir kompozisiyadır.

Bir musiqi parçası hər hansı bir sənət əsəri kimi tək bir bütövdür.
Bu bütün nədən ibarətdir? Bir musiqi parçası yaratarkən bəstəkar nə deməkdir?

Musiqili ifadənin ən vacib və canlı vasitələri melodiya, harmoniya, ritm, harmoniya, tembrdir. Bir-birlərini dəstəkləyib zənginləşdirərək vahid yaradıcı bir vəzifə yerinə yetirirlər - musiqi obrazını yaradırlar və xəyalımıza təsir edirlər.

Bu adlara bir nəzər salaq.

1. Melodiya
Musiqi dinlədikdə, əsas musiqi mövzusu olan aparıcı səsə ixtiyari olaraq diqqət yetirirsən. Bir melodiya kimi səslənir. Yunan dilində melodiya sözünün iki kökü var: "mahnı oxumaq" mənasını verən melos və ode. Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Uyğunluq.
Bu söz də Yunanıstandan bizə gəldi və tərcümədə "harmoniya", "samit", "uyğunluq" mənasını verir. Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, doyurur, "rəngləyir", bir fon yaradır. Melodiya və harmoniya arasında hər zaman ayrılmaz bir əlaqə var. Harmony 2 mənası var:
a) səslərin qulaq ardıcıllığına xoş, "eyfoniya";
b) səslərin samitlərə birləşməsi və onların təbii ardıcıllığı.

3. Ritm
Ritm xaricində heç bir melodiya və ya şəkil ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin dəyişməsi və nisbətidir.
Ritm də bir yunan sözüdür və "ölçülmüş axın" kimi tərcümə olunur.
Ritm çox böyük potensiala malikdir. Musiqinin xarakterini müəyyənləşdirən güclü bir ifadədir. Ritm sayəsində bir yürüşü valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ayırırıq. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə və gündəlik həyatda da mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki həyatımızın əsas hissəsindədir. İnsan ürəyi ritmik şəkildə döyünür, saat ritmik şəkildə vurur, gündüz və gecə, fəsillər ritmik şəkildə dəyişir. Ritmik addım atırıq, ritmik nəfəs alırıq.

4. Xanım
Musiqidə meyl əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, yüngül və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Lad slavyan bir sözdür və "barışıq", "sifariş", "razılıq" kimi tərcümə olunur. Musiqidə rejimi müxtəlif yüksəkliklərin səslərinin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşməsi fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkətini dayandıra bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və daha çox hərəkət tələb edir. Ən sabit fret səs tonik adlanır. Ən çox rast gəlinənlər böyük və kiçikdir.

5. Tembr
Fransız dilindən tərcümədə Tembre "səs rəngi" deməkdir. Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. Hər hansı bir melodiyanı müəyyən bir səs rəngində qavrayırıq. İnsan səsinin də öz tembri var. Vokal musiqisində iki qadın səs (soprano, alto) və iki kişi (tenors, bas) fərqlənir.
Hər bir musiqi alətinin də özünəməxsus tembri var, onu tanıyırıq.

Bir musiqi parçasının bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onları öz qaydasında tətbiq edir.
Musiqi bizə parlaq ifadəli dildə danışır. Bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. O zaman sənət bizə yaxın və əlçatan olacaqdır. Və musiqi əsərlərini dinləyərək, əsərin fərdi ifadəli vasitələrinin nümayişinin fəzilətinə heyran qalacağıq: ruhlu, böyük və ya kiçikin emosionallığını hiss edərək, harmoniyaların gözəlliyinə, çox rəngli rəngbərəng palitrasına və bənzərsiz ritmik naxışlara heyran qalacağıq.
Növbəti dərslərdə musiqi əsərlərinin hər bir komponenti haqqında ətraflı danışacağıq və bu gün G. Sviridovun "Troyka" pyesini musiqi təsvirlərindən tutmuş Aleksandr Puşkinin "Çovğun" hekayəsinə qədər dinləyəcəyik.

Sviridov Georgi Vasilieviç. 1915-1998.

O, 1935-ci ildə A.S.-nin sözlərinə romans dövrü ilə çıxış etmişdir. Sviridovun fərdi üslubunun səciyyəvi xüsusiyyətləri üzə çıxmış Puşkin - parlaq metodizm, ahəngdar təravət, toxumanın sadəliyi.
40-cı illərin bir sıra əsərlərində Şostakoviçin işinin güclü təsiri özünü büruzə verdi. "Atalar ölkəsi" vokal şeiri (1950) və R.Burnsın (1955) sözləri bir dövrə Sviridovun yetkin dövrünün ilk əsərləridir.
Sviridovun yaradıcılığında mərkəzi yer poetik sözə əsaslanan vokal musiqidir. İstifadə etdiyi xalq mahnılarının intonasiyası melodiyanı zənginləşdirdi.

Musiqi bizim üçün hansı obrazı cəlb etdi?
- "Quş - üç" at.
Müəllim: bu nə və niyə atların poetik bir simvolu?
Rusiyanın simvolu, azad və müstəqil, pravoslavlığın dayağıdır. Silsilə rus daxmasının damını örtdü - güc simvolu, amma yaxşıdır, çünki Rusiya düşmənlərə hücum etməyib, özünü müdafiə etdi.
Müəllim: Görüntüləri xarakterizə edən neçə əsas musiqi mövzusu eşitmisiniz? İlk tema mahnısını təsvir edin və oxuyun.
- qaralama, tələsik, fanat
Müəllim: İkinci tema mahnını təsvir edin və oxuyun.
mahnı, uzanmaq, tökmək

Vasili Andreevich Jukovsky:

Dağlar boyunca atlar yarışır
Dərin qarı tapdalayırlar
Budur, kənarda, Allahın məbədi
Yalnız birisi görülür.

Birdən çovğun gəldi;
Tuflarda qar yağır;
Qara yalan, qanadla fısqırıq,
Kirşə üzərində hover;
Peyğəmbər kədəri kədər deyir!
Atlar tələsir
Məsafəyə həssaslıqla baxırlar,
Qaldıran manes

Sərlövhə 115ppsR15Tətbiqetmə tərzi SignApplication stilMarina TC: \\ Sənədlər və Parametrlər \\ Marina \\ Masaüstü \\ Musiqi parçasının birliyi.docMarinaQC: \\ DOCUME ~ 1 \\ 85B6 ~ 1 \\ YERLƏR ~ 1 \\ Temp \\ Avtopopiya Bir parçanın birliyi.asdMarinaQCM: \\ ~ 1 \\ YERLİKLƏR ~ 1 \\ Temp \\ Bir parçanın avtopopiya birliyi.asd Marina QC: \\ DOCUME ~ 1 \\ 85B6 ~ 1 \\ YERLƏR ~ 1 \\ Temp \\ Avtokopiya Bir parçanın birliyi.asd Marina QC: \\ Sənəd ~ 1 \\ 85B6 ~ 1 \\ YERLƏR ~ 1 \\ Temp \\ Avtopopiya Bir musiqi parçasının birliyi.asd
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·

6-cı sinif

Mövzu: Bir musiqi parçasının birliyi

Musiqili kompozisiya - səsli və ya alətlərin köməyi ilə səsli və ya mətnsiz səslərdən ibarət bir kompozisiya.

Bir musiqi parçası hər hansı bir sənət əsəri kimi tək bir bütövdür.

Bu bütün nədən ibarətdir? Bir musiqi parçası yaratarkən bəstəkar hansı vasitələrdən istifadə edir?

Musiqili ifadənin ən vacib və parlaq vasitələridirmelodiya, harmoniya, ritm, harmoniya, tembr. Bir-birlərini dəstəkləyib zənginləşdirərək vahid yaradıcı bir vəzifə yerinə yetirirlər - musiqi obrazını yaradırlar və xəyalımıza təsir edirlər.

Bu adlara bir nəzər salaq.

1. Melodiya

Musiqi dinlədikdə, əsas musiqi mövzusu olan aparıcı səsə ixtiyari olaraq diqqət yetirirsən. Bir melodiya kimi səslənir. Yunan dilində melodiya sözünün iki kökü var: melos və ode, yəni"Bir mahnı oxuyuram." Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Uyğunluq.

Bu söz də Yunanıstandan bizə gəldi və tərcümədə "harmoniya" deməkdir"İfadə", "uyğunluq". Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, doyurur, "rəngləyir", bir fon yaradır. Melodiya və harmoniya arasında hər zaman ayrılmaz bir əlaqə var. Harmony 2 mənası var:

A) səslərin qulaq ardıcıllığından xoş, "eyfoniya";

b) səslərin samitlərə birləşməsi və onların təbii ardıcıllığı.

3. Ritm

Ritm xaricində heç bir melodiya və ya şəkil ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin dəyişməsi və nisbətidir.

Ritm də bir yunan sözüdür və tərcümə olunur"Ölçülmüş axın".

Ritm çox böyük potensiala malikdir. Musiqinin xarakterini müəyyənləşdirən güclü bir ifadədir. Ritm sayəsində bir yürüşü valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ayırırıq. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə və gündəlik həyatda da mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki həyatımızın əsas hissəsindədir. İnsan ürəyi ritmik şəkildə döyünür, saat ritmik şəkildə vurur, gündüz və gecə, fəsillər ritmik şəkildə dəyişir. Ritmik addım atırıq, ritmik nəfəs alırıq.

4. Xanım

Musiqidə meyl əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, yüngül və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Lad slavyan bir sözdür və "barışıq", "sifariş","Razılıq". Musiqidə rejimi müxtəlif yüksəkliklərin səslərinin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşməsi fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkətini dayandıra bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və daha çox hərəkət tələb edir. Ən sabit fret səs tonik adlanır. Ən çox görülən qəzəblərdirəsas və kiçik.

5. Tembr

Fransız dilindən tərcümə olunan Timbre"Səs rənglənməsi". Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. Hər hansı bir melodiyanı müəyyən bir səs rəngində qavrayırıq. İnsan səsinin də öz tembri var. Vokal musiqisində iki qadın səs (soprano, alto) və iki kişi (tenors, bas) fərqlənir.

Hər bir musiqi alətinin də özünəməxsus tembri var, onu tanıyırıq.

Bir musiqi parçasının bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onları öz qaydasında tətbiq edir.

Musiqi bizə parlaq ifadəli dildə danışır. Bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. O zaman sənət bizə yaxın və əlçatan olacaqdır. Və musiqi əsərlərini dinləyərək, əsərin fərdi ifadəli vasitələrinin nümayişinin fəzilətinə heyran qalacağıq: ruhlu, böyük və ya kiçikin emosionallığını hiss edərək, harmoniyaların gözəlliyinə, çox rəngli rəngbərəng palitrasına və bənzərsiz ritmik naxışlara heyran qalacağıq.

Növbəti dərslərdə musiqi əsərlərinin hər bir komponenti haqqında ətraflı danışacağıq və bu gün G. Sviridovun "Troyka" pyesini musiqi təsvirlərindən tutmuş Aleksandr Puşkinin "Çovğun" hekayəsinə qədər dinləyəcəyik.

Sviridov Georgi Vasilieviç. 1915-1998.

O, 1935-ci ildə A.S.-nin sözlərinə romans dövrü ilə çıxış etmişdir. Sviridovun fərdi üslubunun səciyyəvi xüsusiyyətləri üzə çıxmış Puşkin - parlaq metodizm, ahəngdar təravət, toxumanın sadəliyi.

40-cı illərin bir sıra əsərlərində Şostakoviçin işinin güclü təsiri özünü büruzə verdi. "Atalar ölkəsi" vokal şeiri (1950) və R. Burns (1955) sözləri olan bir silsilə Sviridovun yetkin dövrünün ilk əsərləridir.

Sviridovun yaradıcılığında mərkəzi yer poetik sözə əsaslanan vokal musiqidir. İstifadə etdiyi xalq mahnılarının intonasiyası melodiyanı zənginləşdirdi.

Musiqi bizim üçün hansı obrazı cəlb etdi?

- "Quş - üç" at.

Müəllim : nə və niyə atların poetik bir simvolu?

Bu, Rusiyanın müstəqil və müstəqil bir simvolu, pravoslavlığın dayağıdır. Silsilə rus daxmasının damını örtdü - güc simvolu, amma yaxşıdır, çünki Rusiya düşmənlərə hücum etməyib, özünü müdafiə etdi.

Müəllim : Görüntüləri xarakterizə edən neçə əsas musiqi mövzusu eşitmisiniz? İlk tema mahnısını təsvir edin və oxuyun.

Qaralama, tələsik, fanat ...

Müəllim: İkinci tema mahnını təsvir edin və oxuyun.

  • mahnı, uzatmaq, tökmək ...

Vasili Andreevich Jukovsky:

Dağlar boyunca atlar yarışır

Dərin qarı tapdalayırlar ...

Budur, kənarda, Allahın məbədi

Yalnız birisi görülür.

Birdən çovğun gəldi;

Tuflarda qar yağır;

Qara yalan, qanadla fısqırıq,

Kirşə üzərində hover;

Peyğəmbər kədəri kədər deyir!

Atlar tələsir

Məsafəyə həssaslıqla baxırlar,

Manes yetişdirmək ...


6-cı sinif
Mövzu: Bir musiqi parçasının birliyi

Bir musiqi parçası, səsli və ya alətlərin köməyi ilə səslənən və ya mətnsiz səslərdən ibarət bir kompozisiyadır.

Bir musiqi parçası hər hansı bir sənət əsəri kimi tək bir bütövdür.
Bu bütün nədən ibarətdir? Bir musiqi parçası yaratarkən bəstəkar nə deməkdir?

Musiqili ifadənin ən vacib və canlı vasitələri melodiya, harmoniya, ritm, harmoniya, tembrdir. Bir-birlərini dəstəkləyib zənginləşdirərək vahid yaradıcı bir vəzifə yerinə yetirirlər - musiqi obrazını yaradırlar və xəyalımıza təsir edirlər.

Bu adlara bir nəzər salaq.

1. Melodiya
Musiqi dinlədikdə, əsas musiqi mövzusu olan aparıcı səsə ixtiyari olaraq diqqət yetirirsən. Bir melodiya kimi səslənir. Yunan dilində melodiya sözünün iki kökü var: "mahnı oxumaq" mənasını verən melos və ode. Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Uyğunluq.
Bu söz də Yunanıstandan bizə gəldi və tərcümədə "harmoniya", "samit", "uyğunluq" mənasını verir. Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, doyurur, "rəngləyir", bir fon yaradır. Melodiya və harmoniya arasında hər zaman ayrılmaz bir əlaqə var. Harmony 2 mənası var:
a) səslərin qulaq ardıcıllığına xoş, "eyfoniya";
b) səslərin samitlərə birləşməsi və onların təbii ardıcıllığı.

3. Ritm
Ritm xaricində heç bir melodiya və ya şəkil ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin dəyişməsi və nisbətidir.
Ritm də bir yunan sözüdür və "ölçülmüş axın" kimi tərcümə olunur.
Ritm çox böyük potensiala malikdir. Musiqinin xarakterini müəyyənləşdirən güclü bir ifadədir. Ritm sayəsində bir yürüşü valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ayırırıq. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə və gündəlik həyatda da mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki həyatımızın əsas hissəsindədir. İnsan ürəyi ritmik şəkildə döyünür, saat ritmik şəkildə vurur, gündüz və gecə, fəsillər ritmik şəkildə dəyişir. Ritmik addım atırıq, ritmik nəfəs alırıq.

4. Xanım
Musiqidə meyl əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, yüngül və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Lad slavyan bir sözdür və "barışıq", "sifariş", "razılıq" kimi tərcümə olunur. Musiqidə rejimi müxtəlif yüksəkliklərin səslərinin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşməsi fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkətini dayandıra bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və daha çox hərəkət tələb edir. Ən sabit fret səs tonik adlanır. Ən çox rast gəlinənlər böyük və kiçikdir.

5. Tembr
Fransız dilindən tərcümədə Tembre "səs rəngi" deməkdir. Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. Hər hansı bir melodiyanı müəyyən bir səslə qavrayırıq
· Rəngləmə. İnsan səsinin də öz tembri var. Vokal musiqisində iki qadın səs (soprano, alto) və iki kişi (tenors, bas) fərqlənir.
Hər bir musiqi alətinin də özünəməxsus tembri var, onu tanıyırıq.

Bir musiqi parçasının bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onları öz qaydasında tətbiq edir.
Musiqi bizə parlaq ifadəli dildə danışır. Bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. O zaman sənət bizə yaxın və əlçatan olacaqdır. Və musiqi əsərlərini dinləyərək, əsərin fərdi ifadəli vasitələrinin nümayişinin fəzilətinə heyran qalacağıq: ruhlu, böyük və ya kiçikin emosionallığını hiss edərək, harmoniyaların gözəlliyinə, çox rəngli rəngbərəng palitrasına və bənzərsiz ritmik naxışlara heyran qalacağıq.
Növbəti dərslərdə musiqi əsərlərinin hər bir komponenti haqqında ətraflı danışacağıq və bu gün G. Sviridovun "Troyka" pyesini musiqi təsvirlərindən tutmuş Aleksandr Puşkinin "Çovğun" hekayəsinə qədər dinləyəcəyik.

Sviridov Georgi Vasilieviç. 1915-1998.

O, 1935-ci ildə A.S.-nin sözlərinə romans dövrü ilə çıxış etmişdir. Sviridovun fərdi üslubunun səciyyəvi xüsusiyyətləri üzə çıxmış Puşkin - parlaq metodizm, ahəngdar təravət, toxumanın sadəliyi.
40-cı illərin bir sıra əsərlərində Şostakoviçin işinin güclü təsiri özünü büruzə verdi. "Atalar ölkəsi" vokal şeiri (1950) və R.Burnsın (1955) sözləri bir dövrə Sviridovun yetkin dövrünün ilk əsərləridir.
Sviridovun yaradıcılığında mərkəzi yer poetik sözə əsaslanan vokal musiqidir. İstifadə etdiyi xalq mahnılarının intonasiyası melodiyanı zənginləşdirdi.

Musiqi bizim üçün hansı obrazı cəlb etdi?
- "Quş - üç" at.
Müəllim: bu nə və niyə atların poetik bir simvolu?
Rusiyanın simvolu, azad və müstəqil, pravoslavlığın dayağıdır. Silsilə rus daxmasının damını örtdü - güc simvolu, amma yaxşıdır, çünki Rusiya düşmənlərə hücum etməyib, özünü müdafiə etdi.
Müəllim: Görüntüləri xarakterizə edən neçə əsas musiqi mövzusu eşitmisiniz? İlk tema mahnısını təsvir edin və oxuyun.
- qaralama, tələsik, fanat
Müəllim: İkinci tema mahnını təsvir edin və oxuyun.
mahnı, uzanmaq, tökmək

Vasili Andreevich Jukovsky:

Dağlar boyunca atlar yarışır
Dərin qarı tapdalayırlar
Budur, kənarda, Allahın məbədi
Yalnız birisi görülür.

Birdən çovğun gəldi;
Tuflarda qar yağır;
Qara yalan, qanadla fısqırıq,
Kirşə üzərində hover;
Peyğəmbər kədəri kədər deyir!
Atlar tələsir
Məsafəyə həssaslıqla baxırlar,
Qaldıran manes

115 başlığı


Əlavə edilmiş sənədlər

Mövzu: Bir musiqi parçasının birliyi

Musiqili kompozisiya - səsli və ya alətlərin köməyi ilə səsli və ya mətnsiz səslərdən ibarət bir kompozisiya.

Bir musiqi parçası hər hansı bir sənət əsəri kimi tək bir bütövdür.

Bu bütün nədən ibarətdir? Bir musiqi parçası yaratarkən bəstəkar nə deməkdir?

Musiqili ifadənin ən vacib və parlaq vasitələridir melodiya, harmoniya, ritm, harmoniya, tembr. Bir-birlərini dəstəkləyib zənginləşdirərək vahid yaradıcı bir vəzifə yerinə yetirirlər - musiqi obrazını yaradırlar və təsəvvürümüzə təsir göstərirlər.

Bu adlara bir nəzər salaq.

1. Melodiya

Musiqi dinlədikdə, əsas musiqi mövzusu olan aparıcı səsə ixtiyari olaraq diqqət yetirirsən. Bir melodiya kimi səslənir. Yunan dilində melodiya sözünün iki kökü var: melos və ode, yəni "Bir mahnı oxuyuram." Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Uyğunluq .

Bu söz də Yunanıstandan bizə gəldi və tərcümədə "harmoniya" deməkdir "İfadə", "uyğunluq". Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, doyurur, "rəngləyir", bir fon yaradır. Melodiya və harmoniya arasında hər zaman ayrılmaz bir əlaqə var. Harmony 2 mənası var:

a) səslərin qulaq ardıcıllığına xoş, "eyfoniya";

b) səslərin samitlərə birləşməsi və onların təbii ardıcıllığı.

3. Ritm

Ritm xaricində heç bir melodiya və ya şəkil ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin dəyişməsi və nisbətidir.

Ritm də bir yunan sözüdür və tərcümə olunur "Ölçülmüş axın".

Ritm çox böyük potensiala malikdir. Musiqinin xarakterini müəyyənləşdirən güclü bir ifadədir. Ritm sayəsində bir yürüşü valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ayırırıq. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə və gündəlik həyatda da mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki həyatımızın əsas hissəsindədir. İnsan ürəyi ritmik şəkildə döyünür, saat ritmik şəkildə vurur, gündüz və gecə, fəsillər ritmik şəkildə dəyişir. Ritmik addım atırıq, ritmik nəfəs alırıq.

4. Xanım

Musiqidə meyl əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, yüngül və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Lad slavyan bir sözdür və "barışıq", "sifariş", "Razılıq". Musiqidə rejimi müxtəlif yüksəkliklərin səslərinin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşməsi fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkətini dayandıra bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və daha çox hərəkət tələb edir. Ən sabit fret səs tonik adlanır. Ən çox görülən qəzəblərdir əsas və kiçik.

5. Tembr

Fransız dilindən tərcümə olunan Timbre "Səs rənglənməsi". Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. Hər hansı bir melodiyanı müəyyən bir səs rəngində qavrayırıq. İnsan səsinin də öz tembri var. Vokal musiqisində iki qadın səs (soprano, alto) və iki kişi (tenors, bas) fərqlənir.

Hər bir musiqi alətinin də özünəməxsus tembri var, onu tanıyırıq.

Bir musiqi parçasının bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onları öz qaydasında tətbiq edir.

Musiqi bizə parlaq ifadəli dildə danışır. Bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. O zaman sənət bizə yaxın və əlçatan olacaqdır. Və musiqi əsərlərini dinləyərək, əsərin fərdi ifadəli vasitələrinin nümayişinin fəzilətinə heyran qalacağıq: ruhlu, böyük və ya kiçikin emosionallığını hiss edərək, harmoniyaların gözəlliyinə, çox rəngli rəngbərəng palitrasına və bənzərsiz ritmik naxışlara heyran qalacağıq.

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr