"Çörək başdır" mövzusunda sinif saatı. Sinif saatı "bütün baş üçün çörək" Bütün baş üçün çörək mövzusunda afişa

ev / Sevgi

Məqsəd: çörəyə və onu istehsal edən insanlara hörmətli münasibət formalaşdırmaq.

  1. Tələbələrin, peşələrin biliklərini genişləndirmək;
  2. Çörək hazırlamaq prosesi haqqında bilikləri genişləndirmək;
  3. Xalq adət-ənənələri ilə tanış olmağa davam edin.
  4. Uşaqları qruplarda işləməyi öyrət.

Avadanlıq:

  • afişa: "Çörək hər şeyin başıdır";
  • rahatlama kasetləri yerin, suyun, günəşin, atəşin səsləri;
  • bir kombaynçı peşəsini əks etdirən plakat;
  • rəsm əsərlərinin reproduksiyaları I.I. Şişkin "Çovdar", A.N. Gerasimova "Bahar yağışı".

Dərsin gedişi

Ev sahibi: Bu belə idi ... Ana səhər oğlundan soruşdu: "Səhər yeməyinə nə yemək istəyərsən?" Uşaq tərəddüd etmədən dedi:

Kartof püresi etdiyinizi gördüm. Kaş ki, xama və ya kərə yağı ilə ... və hətta süd ilə çay da olsun.

Diqqətlə düşünün: soruşmaqdan başqa masada heç nə olmayacaq.

Mənə başqa bir şey lazım deyil. Əlbəttə, çay üçün şəkər.

Ana oğlanın istədiyi hər şeyi masaya qoydu. Səhər yeməyinə oturdu. Xama ilə kartof püresi sınadı və qaşığı kənara qoydu:

Dadlı deyil!

Nədir belə?

Duzlu deyil, almısınız!

Uşaq qaçdı, duz süzgəcini götürdü, yenidən masaya əyləşdi. Əlini çörək üçün uzatdı, amma masada çörək yox idi. Ana gülür:

Beləliklə, məlum oldu ki, ən sadə və zəruri - çörək və duz - unutmusunuz.

Bu təəccüblü deyil. Axı, biz öyrəşmişik: yemək nə olursa olsun, çörək və duz olmadan masada oturmuruq.

Ev sahibi: Bəs bu gün nə barədə danışacağıq? (çörək haqqında)

Köhnə günlərdə çörək "çovdar" adlanırdı.

Çörək dörd elementdən doğulur: günəş, torpaq, su və od. Bu gün günəşin, yerin, odun, suyun səslərini eşidəcəyik.

Rusiyada çörək qübbələrlə bişirildi,
Göy kimi hər kəs üçün kifayətdir.
Evdəki geniş masalarda
Bir qırıntı atmaq günah sayılırdı.

Qədim zamanlardan bəri çörək insanların əsas qidasına çevrilir: qidalandırıcı, sağlam və dadlıdır.

Çörək haradan gəlir?

Süfrəyə çörək almaq üçün çox yol getmək lazım olduğu ortaya çıxır. Təsvirlərə baxın - baharda əkin baş verdikdə sahənin görünüşü və biçin vaxtı göründüyü zaman budur.

İnsanların hansı peşə ilə məşğul olduqlarını təxmin etməlisiniz. Üç qrupa bölünmüşük.

Zərbi yarışması: "Peşə qaleyoskopu"

Əlində bir sükan var,
Bəli, sadəcə testdən deyil,
Bir maşın sürür
Verilən yerə.
Möhkəm bir bədəndə
Taxıl bəxtəvərdir.
Çörəyə həyat verən şey. (sürücü ) Qulağı göstər

Dəyirmana kim gəldi
Taxılları un halına saldınız? (dəyirman ) Unu göstərin.

Kimin belə ləzzətli olduğunu söyləyin
Çörək bişirən kələm pastası?
Çörəklər və rulonlarda?
Qizlar mene deyin
Mənə deyin, oğlanlar? (çörəkçi)

Hər bir komanda düzgün təxmin edilən tapmaca üçün taxıl alır.

Voitsekhovskaya Natasha bir çörək çıxarır

Budur - ətirli çörək.
Bükülmüş qabığla!
Budur - isti - qızıl,
Sanki günəşlə dolu!
Hər evə, hər süfrəyə
Gəldi, gəldi!

Orada sağlamlığımız, gücümüz,
Orada gözəl bir istilik var.
Onu neçə əl qaldırdı
Qorunur, qorunur!

Axı taxıl dərhal yaranmadı
Süfrədəki çörəklə -

İnsanlar yerdə uzun və ağır işləmişlər.

Ev sahibi: Bir çörək masamıza gəlməsi üçün bir çox peşəyə ehtiyac var. Bir çilingər traktorları, kombaynları yoxlayır və təmir edir. Aqronom ən yaxşı, güclü taxıl seçir və nə vaxt və harada əkiləcəyinə qərar verir. Traktor sürücüsü torpağı şumlayır, taxıl əkir. Bir müddət sonra sürgünlər görünür. Lakin onların böyüməsi və həşərat və kemiricilər tərəfindən yeməməsi üçün mütəxəssislər tərəfindən işlənir.

Sonra biçinçilər biçin üçün çıxırlar. Silindi, onu anbara aparmaq lazımdır. Məhsulu qorumaq üçün quru və havalandırın. Və sonra - dəyirmana. Oradan - çörək zavoduna. Və yalnız çörək doğulur.

Fərqli peşələrdən olan neçə nəfər öz işlərini bir çörəyə qoyur? (çoxlu)

İkinci yarışmamız "Ədalətli" adlanır.

Uyğunluq aləti və peşəsi. (uşaqlar kart alır)

Traktor sürücüsü - qoşqu

Satıcı - kalaç

Müəllim - notebook

Taxıl yetişdiricisi - məhsul yığımı

Çilingər - açar

Meteoroloq - hava

Həkim - dərman

Çörək - xəmir

Dəyirman - un

Düzgün görülən bir iş üçün komandalar taxıl alırlar.

Əlavə taxıl - əlavə cütü izah etmək üçün.

Ev sahibi: Bu cütlər həqiqətən çoxdur? Niyə?

60 ildir bir insan 30 ton yemək yeyir, bunun təxminən yarısı çörəkdir. Və bir çörək bişirmək üçün sizə lazımdır ...

Nə qədər taxıl ehtiyacınız olduğunu düşünürsünüz? (10.000 taxıl)

Çox və ya azdır? (çoxlu).

Rus xalqı salamlayır və qarşılanan qonağı çörək və duz ilə qarşılayır və hörmət əlaməti olaraq əziz bir insana çörək - duz təqdim edir. Çörəyə ehtiyatlı münasibət barədə nə qədər tez-tez danışırıq, amma hər zaman hamını düşündürəcək nümunələr necə verəcəyimizi bilirik: çörək nə sərvətdir!

Özümü ayədə təkrarlamaqdan qorxmuram
Çörək tərifləməkdə heç bir məhdudiyyət yoxdur
Rusiyada çovdar süngüləri varsa,
Bu o deməkdir ki, kiminsə yuxusu ciddi çatışmır.

Səhər çörək qoxusu tökülür.
Çörəklər qablarda işləyir.
Bilirəm,
O çörək necə verilir
Saleh əllər işlədir.

Sübh tezdən qəliblənir
Belə ki, o, ruhda çəhrayıdır.
Dünyada yüngül çörək yoxdur
Hər əsrdə
Çörək çətin idi.

Yaz və qışda çətindir,
İndi əkin, indi biçmək, indi daşlama.
O çörək xüsusi qiymətə
Əkinçi masanın üstündə yatır.

Onu əvvəllər olduğu kimi
Deməli, indi belədir
Həmişə eyni qiymət var idi.
Mağazada o deyil
Biri də
Sahədə nədir, qiymət.

Hər gün hər məktəbdə çörək atılır. Xahiş edirəm yemək otağında nə qədər çörək götürsəniz.

Ev sahibi: Qədim bir xalq atalar sözləri deyir: “Süfrədə çörək varsa, süfrə taxtdır!

Bir parça çörək olmadıqda, masa bir lövhədir! "

İndi atalar sözlərini bildiyinizi yoxlamaq istəyirəm, çünki bir atalar hikmət anbarıdır. Müsabiqəmiz "Hikmət quyusu" adlanır

Komandalar sözlər yazılmış vərəqlər alırlar, onlardan atalar sözləri hazırlamaq və mənasını izah etmək lazımdır.

Havada əkin - daha çox nəsil.

May ayında yağan yağış necə çovdar olacaq.

Çörək varsa, onda nahar olacaq.

Komandalar taxıllarını alırlar.

Çörəyin qiyməti barədə danışmaq istəyirəm. Hər şeyin başçısıdır.

Bu, anamızın ən əziz meyvəsidir - torpaq və insan əlləri. Çörək suveren sərvətimizdir.

Yadlarına alışdılar: yağ nəqliyyatın çörəsidir, metal sənayenin çörəsidir, indi qaz, nüvə enerjisi çörəyin qiymətinə daxil edildi ... Bir sözlə çörək əsasdır.

Çörək dövlətimizin gücüdür.

"Çörək" sözünə bərabər olan yalnız bir söz var. Bu söz həyatdır. Çörəkdən daha vacib nə ola bilər ki ?! Kəndlə bağlı hekayələrin birində oxudum: “Əkinçi əladır. Dünya onun haqqında heç vaxt unutmayıb və heç vaxt unutmayacaq - nə sevincdə, nə də çətinlikdə. Heç bir qızıl qırıntı çörəyindən üstün ola bilməz! ”

Leninqrad Tarixi Muzeyində bir az barmağının ölçüsündə qəliblənmiş çörək parçası var. Mühasirənin qış aylarında Almanlar tərəfindən mühasirəyə alınan şəhər sakinləri üçün gündəlik rasion belə idi. İnsanlar işləmək məcburiyyətində qaldılar, yaşamalı idilər, yaşamalı idilər - faşistlərə baxmayaraq, bombalanmasına və atəşə məruz qalmasına baxmayaraq. Canlı qələbə deməkdir!

Tüstü içində Leninqrad səması
Ancaq ölüm yaralarından acıdır
Ağır çörək
Blokada çörək
Yüz iyirmi beş qram! (bir parça qara çörək 125 qram göstər)

Çətinlik və çətinlik illərində
Yeni dünya yetkinləşdi və gücləndi,
Camaat döyüşlərin atəşində gəzirdi
Azadlıq və çörək üçün.
Beləliklə, sözlər doğrudur:
Çörək bütün həyatın başıdır!

Günlərimizin taxılları, parlayır
Oyma zərgərlik.
Deyirik: bax
Öz çörəyinə qulluq et.

Hər qulağa diqqət yetirin
Şən sahələrimiz
Sakit bir səs kimi
Uca vətən!

Qara görmək istəmirik
Müharibə yandıran taxıllar
Naxışlılar bizim üçün parlaq olsun
Qızıl dalğaların sörfü.

Bir möcüzə xəyal etmirik
Bizimlə canlı çıxış:
“Çörəklərinizə qulluq edin, insanlar
Çörəyin qayğısına qalmağı öyrənin! "

Nə əldə etdiyimizə baxın (3 qulaq).

Bu sizin nəticənizdir. Əməyin çox vacib bir nəticəsidir. Hər biriniz buna ehtiyacınız var.

Bu gün nə barədə danışdıq?

Nəyi xatırlayırsan? Bəs niyə çörəyin hər şeyin başı olduğunu söyləyirlər? Bununla razısınız?

Nə qərar verdiniz? Niyə? Bir dənli əkinçi peşəsinə yiyələnmək istəyən kimdi? Bu gün bunun üçün nə etməliyik?

12 nömrəli kitabxanada çörək istehsalı ilə əlaqəli peşələr ilə tanışlığımızı davam etdirəcəyik. Kim maraqlanırsa, gördüyünüz kitabları oxuya bilər.

(çörəyə qənaət edin, yaxşı oxuyun, digər insanların işinə hörmət edin).

Müəllim bir bilik taxılı, xeyirxahlıq bir taxıl əkir. Bir müəllimin işi cücərir. Böyüyəndə taxıllarımız bəhrəsini verir.

İndi elm hər yerdə bir sözdür,
Bu günün ən yaxşı saatı.
Bizim dövrümüzdə hər şey üçün əsasdır,
Bizi yüksəkliklərə aparır.
Öyrənməyə səy göstərməlisiniz.
Sadə məsləhətləri rədd etməyin -
Kitabın səhifələrini çevirin
Küpürdükdən sonra cırtdanlar kimi.
Həqiqətən kitablarda nəsillərin təcrübəsi
Bilik saf taxıldır.
Əməllərinizdə və istəklərinizdə
Qulaq onu atsın.
Buna görə müdrikliyi tam ölçüdə götür
Bilikləri inadla çoxaldır.
Və tamamilə əmin ola bilərsiniz -
Zəngin bir məhsul əldə edəcəksiniz!

Bir qız (Voitsekhovskaya Natasha) bir rus xalq sarafanını geyir və çörək aparır.

Birisini istəsək
Şərəf və şərəflə görüşmək,
Səxavətlə, ürəkdən görüşün,
Hörmətlə,
Belə qonaqları qarşılayırıq
Dəyirmi sulu çörək.
Boyalı lövhədədir,
Qar ağ bir dəsmal ilə.

Bir çörəklə duz gətiririk,
İbadət etməkdən zövqünüzü xahiş edirik:
Əziz qonağımız və dostumuz
Əllərinizdən çörək və duz götürün

Əks.

Bir çox yeni şey öyrəndi və maraqlı idi - günəş

Kim maraqlanırdı, amma yeni bir şey öyrənmədi - buludla günəş.

Kim darıxdı - yağış.

Kartları götürün və lövhəyə əlavə edin.

Çörək də xalq ənənələrindən biridir. İndi də səssizcə hazırlaşırıq və məktəbə gedirik. Bizi sürpriz gözləyir. Danielin anası bizim üçün bir çörək bişirdi, Marinanın anası isə pancake bişirdi. Axı, Maslenitsa tezliklə gəlir! Gəlin əylənək!

Bu gün bizimlə necə günəşlidir! Demək ki, hamı maraqlandı və çox şey öyrəndin. İşiniz üçün təşəkkür edirik! Yaxşıdı!

Ədəbiyyat

  1. RI Zotova "Bir çörəkçi yaxşıdır!" Moskva, "Moskva işçisi", 1986
  2. VD Karmazin "Çörəyimiz" Moskva, "Pravda", 1986
  3. B. A. Almazov "Çörəyimiz" Leninqrad, "Uşaq ədəbiyyatı", 1985
  4. "İş vaxtı, əyləncə - saat" kolleksiyası. Moskva, "Uşaq ədəbiyyatı", 1986
  5. M. M. Lyufti "Müxtəlif peşələrin fərqli mahnıları" Moskva, "Uşaq ədəbiyyatı", 1987
  6. 3 nömrəli "İbtidai məktəb" jurnalı, 1986, Moskva, "Təhsil".

Hamınıza gününüz xeyir! Keçən il oğlum (o zaman ikinci sinif şagirdi) "Çörək hər şeyin başıdır" mövzusunda bir layihə etdi (köməyimlə). Layihə PowerPoint-də edildi, fərqli formata ixrac edilərkən slaydların keyfiyyəti pisləşdi. Layihə üçün və oğlunun onu necə müdafiə etdiyinə görə Dima finalçı diplomu aldı (layihə məktəbdə ən yaxşılarından idi, bu dəfə qalib gəlmədi).
Layihənin təqdimatı təxminən 12-15 slayd tələb edir (tercihen mətn olmadan), nitq təxminən 10-15 dəqiqə çəkməlidir. Bununla əlaqədar, mətn prinsipə uyğun hazırlanmışdır - qısa və başa düşüləndir. Slaydlarda heç bir mətn yoxdur, buna görə hər slayd Dima'nın müdafiəsində söylədiyi nitqi müşayiət edəcəkdir.

Slayd 2
Məqsəd: çörəyin yetişdirilməsi prosesi ilə tanış olmaq; çörəyin dəyəri və ona hörmət və onu böyüdən insanlar haqqında danışın.
Çörək rifah və firavanlıq rəmzidir.
Süfrədəki çörək evdəki sərvətdir.

Slayd 3
Çörək bədənimizdəki zülalları, karbohidratları, beynin işləməsi üçün lazım olan faydalı iz elementlərini verir. Çörək sinir sistemini, yaddaşı gücləndirən və həzmi yaxşılaşdıran B vitamini ehtiva edir. Bir çörək qabığı vücudumuzun bir çox xərçəngə qarşı durmasına kömək edir.
Tibb alimləri hesab edirlər ki, böyüklər gündə 300-500 q çörək yeməlidirlər, hamısı 700 qr. Uşaqlar və yeniyetmələr üçün 150-400 qr çörək lazımdır. İnsan enerjisinin demək olar ki, yarısını çörəkdən alır.

Slayd 4
Alimlər çörəyin 15 min ildən çox yaşı olduğuna inanırlar. Düzdür, o qədim dövrlərdə çörək indiki kimi deyildi. İlk çörək taxıl və sudan hazırlanmış maye gruel idi.
Qədim Misirdə, 5-6 min il əvvəl, bir növ çörəyin yenidən dünyaya gəlməsi baş verdi. Orada xəmiri fermentasiya yolu ilə boşaltmağı öyrəndilər.
Orta əsr İngiltərəsində varlı insanlar qara çörəyi boşqab kimi istifadə edirdilər: böyük çörək böyük dilimlərə kəsilmiş, parçanın ortasında qida qoyulmuş kiçik bir depressiya yaratmışdılar. Yeməkdən sonra bu "boşqablar" bir səbətə toplanaraq yoxsullara paylandı.

Slayd 5
Çovdar çörəyi, çörəklər, rulonlarda
Gəzmək üçün ala bilməzsən.
İnsanlar tarlada çörəyi əzizləyir,
Çörək üçün səylərini əsirgəmirlər. (təqribən şeir müəllifi Y. Akim)
Taxıl biçənlərin zəhməti sayəsində çörək masamızda görünür. Güclü maşınlar insanlara çörək yetişdirməyə və yığmağa kömək edir.
Yazda traktoru tarlada qoyurlar. Traktora bir şum bağlanır, şum yerin üstünə çevrilir. Böyük sıx topuqlarda yatır. Traktor daha sonra böyük bir tırmanışa bənzəyən tacı çıxarır və torpağı gevşetir. Toxum qazma sonra şumlanmış sahəyə daxil olur və eyni anda üç sıra əkin.

Slayd 6
Spikelets taxıldan böyüyür. Hər qulaqda bir çox yeni taxıl var. Taxıl sahələri dəniz kimidir. Külək əsəcək və qulaqlar dalğalar kimi dalğalanacaq. Qulaqlar qızıl, məhsul yığmaq vaxtıdır. Taxılların yerə düşməməsi üçün tərəddüd etməməliyik. Biçinçilər qulaqları, eşiklərini kəsən, qulağındakı taxılları sarsıdan tarlaya girdilər.

Slayd 7
Dəzgahlar taxıl təmizlənməsi və quruması üçün mexanikləşdirilmiş bir cərəyana çatdırılır.
Sonra taxıl liftə aparılır - bu, böyük bir taxıl anbarıdır. Burada taxıl torpaqdır - torpaq və un əldə edilir.
Bir buğda taxılından təxminən 20 miligram birinci dərəcəli un əldə edilə bilər. Bir çörək bişirmək üçün 10 mindən çox taxıl tələb olunur.

Slayd 9
Bu gün çörək və çörək məhsullarının adları yüzlərlə olur. (təxminən adların siyahısı, məsələn, bəzi adlar slaydda göstərilir)

Slayd 10
Əsas yeməyimiz buğda və çovdardır. Ağ çörək, rulonlarda, peçenye, simit buğda unundan hazırlanır. Həm də buğdandan irmik hazırlayırlar. Çovdar unundan - qara çörək.
Buğdanın bir qulağı daha qalın, çovdar daha incədir. Buğda taxılları dəyirmi, çovdar daha orijinaldır.

Slayd 11
Buğda taxıllarını evdə səpmək qərarına gəldim və müşahidələr təqvimini saxladım. Budur mənim müşahidələrim. (təqribən bütün müşahidələr fotoşəkil çəkilib imzalanıb, bitkilərlə nə vaxt və nə baş verib, müdafiə barədə Dima bütün bunları şərh edib)

Slayd 12
Evdə qulaq yetişdirmək işə yaramadı, ancaq yayda babam və nənəmlə birlikdə əkdiyimiz çovdar və yulafların qulaqlarını seyr etdim. Və onları qışdan əvvəl payızda əkdik. Fotolarımızda spikeletlərin fərqli dövrlərdə necə dəyişdiyini göstərir.
Ayrıca, anam və mən çörəyin doğuş mərhələləri ilə əyani bir yardım etdik.

Burada mən layihənin özündən biraz çıxartacağam və yuxarıda göstərilən çox əyani yardımı nümayiş etdirəcəm.
Taxıldan qulaqlar böyüyür, qulaqlardan taxıl, taxıldan - un, undan isə çörək məhsulları hazırlayırıq.
Buğda dənələri, qulaqlar, un realdır, çörək məhsulları duz xəmirindən kalıb, qurudulmuş, rənglənmiş, laklanmışdır.

Hər şey stend şəklində hazırlanmışdı.

Stand ölçüsü.

Çoxları bunun təbii bir şəkildə çıxdığını söylədi.

Davam edək.
Slayd 13
Bu gün mağazada istədiyiniz qədər çörək ala bilərsiniz, ancaq bir parça çovdar çörəyinin qızıldan daha baha olduğu bir vaxt var idi. Böyük Vətən Müharibəsi dövründə qabıq, ot, quinoa, kəpək, yonqar qabından çörək bişirilirdi. Və bu cür çörək bütün gün üçün 125 q kiçik bir parçada verildi. İnsanlar çörəyin həyat olduğunu başa düşdülər. Bu dilim çətin ki, çörək adlandırılsın, çünki tərkibində yalnız 5 qram un vardı, qalan hissəsi çirk idi. Leninqrad Tarixi Muzeyində bir az barmağının ölçüsündə qəliblənmiş çörək parçası var. Almanlar tərəfindən mühasirəyə alınan şəhər sakinləri üçün gündəlik rasion bu idi, başqa məhsullar yox idi.
Layihə üzərində işləyərkən bir neçə gözəl ayə tapdım:
Uşaq ayağı ilə çörək təpikləyir
Ac illərini bilməyən bir oğlan
Unutma ki, tələsik illər vardı.
Çörək yalnız yemək deyil, həyatdır.
Çörəklə and içdilər,
Çörək üçün öldülər
Futbol oynamamaq.
Sözdə xalq hikməti gizlidir.
Budur xalqımızın dedikləri:
"Çörəyi qiymətləndirməmisinizsə,
Sən kişi olmağı dayandırdın ”. (təxmini şeir müəllifi Bobo Hodge)

Slayd 13
Rusiyada köhnə bir adətə görə əziz qonaqlar çörək və duzla qarşılanır. Həm də bir sıra əlamətlər var, çörəyi qıran insanların həyat üçün dost olduqlarına inanılır.
Rusiyada ən böyük günah, ən azı bir qırıntı çörəyini atmaq, daha da böyük - bu qırıntıları ayaqlarınızla tapdalamaq hesab edildi.
(slaydda dinamik nişanı var - bu slaydda Olga Voronetsin "Çörək hər şeyin başıdır" mahnısının bir hissəsini, yəni bu sətirləri əlavə etdik. Yadınızdadır, sonny, qızıl sözlər - Çörək hər şeyin başıdır, Çörək hər şeyin başıdır!) )
QAZANMAQ ÜÇÜN qayğı göstərin! QARŞI sərvətimizdir!
Diqqətiniz üçün təşəkkür edirik!

"Paustovsky İsti Çörək" - Konstantin Georgievich Paustovsky "İsti çörək". Günah pis, qəddar bir şeydir. Maarifləndirmə. Nənənin hekayəsi. dəyirmançı Pankrat atlı oğlan Filka nənə. Günahların kəffarəsi və düzəldilməsi. Böyük Lentin vaxtı. Dərs üçün təşəkkürlər. Bilin ki, indi də pis bir adam Berejkidə yaralanıb ... Tövbə. Tövbə nərdivanı.

"Ekimov isti çörək üçün" - OXYMORON, ya da OXIMORON (yunan dilindən: hazırcavab-axmaq) -. Ziddiyyətli əlamətləri, məntiqi uyğun olmayan anlayışları bir-birinə bağlayan bir stilistik bir fiqur: Təbiətin möhtəşəm uçuşunu sevirəm (A. Puşkin). "Çörək insanın ruhunu istiləşdirən bir möcüzədir" (B. Yekimovun "İsti çörək üçün" hekayəsi əsasında).

"İsti çörək" - Magpie oğlana necə kömək etdi? Nağılın sonu həm fantastik, həm də real motivlərə malikdir. Yaz küləyi nə etdi? Bir nağılda, əsas xarakter, bir qayda olaraq, səhvini düzəltməlidir. "İsti çörək" əsərindəki inanılmaz motivlər. Nağılda sehrli köməkçilər var. İsti çörəkdə, nağılda olduğu kimi, çox müxtəlif epitetlər var:

"Çörək hər şeyin başıdır" - Həm də çörəyin kənarı, arpanın altındakı cənnət. Sözlər topla .. Ağ çörək. Sandviçler. Yetişmiş spikelets sarıya çevrilir. Problem deyil. Oxucular. Buğda və çovdar çörəyi. Ədalətli! Gingerbread. Saf ifadələr. Fermerlərin DAZHBOG və PERUN himayədarları. Səyyar satıcılar məsuliyyət daşıyır! Tort. Hər şey başdadır. Kaset. Lift. Taxıllar zibildən (alaq otları) ayrılır.

"Dərs Paustovsky İsti çörək" - Yaralı at hansı rəngdə idi? K.G. Paustovski peyzaj ustasıdır. Niyə kəndlilər atı qidalandırmağı öz vəzifələri hesab etdilər? İfadəli vasitələrlə işləmək. Pankrat Filkaya nə qədər vaxt verdi? Suallar üzərində düşünün. Nənə nəsihət axtarmaq üçün Filkəni hara göndərdi? Viktorina (2-ci qrup). Qış mənzərəsi yaratarkən müəllif hansı ifadəli vasitələrdən istifadə edir?

"Çörək" - Qədim zamanlarda çörək almısınız? Çörəyin taxıldan necə edildiyini öyrənək. Çörək sexində. Çovdar çörəyi, çörəklər, rulonlarda gəzintiyə çıxa bilməzsiniz. Mənə hekayə danış. İnsanlar tarlalarda çörəyi əzizləyirlər, çörək üçün güclərini əsirgəmirlər. Nebushko günəşə, Qütb günəbaxanına sevinir. Bazar günü günortadan sonra mənə danış. Dərs xülasəsi. Çörək. Çörək sexində.

Amvrosievskaya orta məktəb I-III st.№6

Donetsk Xalq Respublikasının Amvrosievsky rayonu

Mövzusunda dərs saatı:"Çörək hər şeyin başıdır"

Tamamladı: Vertela Olga Aleksandrovna, Amvrosievskaya 6 nömrəli məktəbin ingilis və alman müəllimi, II dərəcəli mütəxəssis

2015

Mövzuyla əlaqədar bir sinif saatının inkişafı üçün izahat

"Çörək hər şeyin başıdır"
Daimi bir bolluq çörək Yer kürəsində yaşayan milyonlarla insanın əziz arzusudur. Çörək baha deyil, amma hamı bilmir ki, onu almaq nə qədər çətindir, həqiqi qiyməti nədir. Süfrəmizə gəlməzdən əvvəl çörək uzun və uzun bir yol keçir. Tarlalarda taxıl yetişdirmək üçün gecə-gündüz, günəşin şiddətli şüaları və leysan yağışları altında minlərlə insan 120-dən çox peşədə (seleksiyaçılar, aqronomlar, mühəndislər, maşınqayırma operatorları, lift işçiləri, dəyirmançılar, dizaynerlər, avtomobil sürücüsü, çörəkçi, satıcı, traktorçu və s.) Çalışırlar. kombaynlar və bir çoxları).

Rus xalqı çörəyi həmişə sərvət kimi aclıqdan xilas edən bir hədiyyə kimi ehtiramla rəftar etmişdir.

Problemin aktuallığı: yeniyetmələrin çörəyə münasibəti.

Bu ssenaridən 5-6 siniflərdə dərs söhbətləri dövrü keçirmək üçün istifadə edilə bilər.
Bu tədbirin məqsədi budur fəaliyyətlərlə tanış olaraq yeniyetmələrin çörəyə münasibətini dəyişdirin taxıl əkənlər; uşaqları diqqətli olmağa öyrətmünasibətləre çörəyə.
Ssenari hazırlıq işlərini əhatə edir:
- Dərs saatı mövzusunda uşaq rəsmləri və illüstrasiyalar.
- Buğdanın spikelets ilə vaza.

Çörək təklifi afişaları
- Yerli bir çörək istehsalı və valideynlər tərəfindən bişirilən un və çörək məhsullarının sərgisi.

Sinif saatı

Mövzu:"Çörək hər şeyin başıdır"

Məqsədlər:

Şagirdlərin çörəyin faydaları, dəyərləri, taxılçılığın zəhməti haqqında biliklərini genişləndirmək;

Çörəyə arıq münasibət hissini aşılamaq;

Avadanlıq: çörək, uşaq rəsmləri, illüstrasiyalar, çörəyin müxtəlif növləri, bir vaza içərisində qulaq, lent yazısı haqqında sitatlar olan plakatlar.

Material: çörək haqqında şeir, "Çörəyi təqdir edin!" xatirəsi olan bir afişa. mahnı "Çörək hər şeyin başıdır", mahnı "Baranochki şirniyyatları", "Çörək dadı" mahnısı.

Tədbirin gedişi.

"Çörək hər şeyin başıdır!" Mahnısı.

Əziz uşaqlar! Güman etdiyiniz kimi, çörək haqqında danışacağıq. Hər gün çörəklə görüşürük. Nə təvazökar bir səhər yeməyi, nə gündəlik bir nahar, nə də bayram süfrəsi onsuz edə bilməz. Bizi doğuşdan bəri yetişən qocalaradək müşayiət edir. Uşaqlar, qədim zamanlarda indiki kimi çörək yox idi, lakin taxıl sahələri də böyüdü. Bununla birlikdə, buğda taxılları bizdən fərqli idi, daha kiçik idi və fərqli dadlar verirdilər. Belə bir əfsanə var.

Bu çoxdan, Daş dövründə idi. Şiddətli yağış və soyuq yerə gələndə, adamın yemək yeməyi yox idi. Sonra da əvvəlcə buğdanın bir spikeletini gördü. Taxılların yemək üçün rahat olması üçün onları su ilə nəmləndirin. Sonra insan taxılları un halına gətirməyi öyrəndi. Və sonra bir gün daş mağaralardan birində bir adam odda buğda sıyığını qoydu. Yanğın gözə çarpan şəkildə qazana doğru süründü. Qazan istiyə dözə bilməyib partladı. Qəza adamı oyatdı. Atəşə qaçdı və yeməyinin daşa çevrildiyini gördü. Daş soyuduqda adam onu \u200b\u200btəmizləməyə başladı və birdən tanımadığı bir qoxu hiss etdi. Ağzına bir parça qoyub adam məmnuniyyətlə gözlərini yumdu. Beləliklə, mağaradakı gecə atəşi mənə çörək bişirməyi öyrətdi. İlk dəfə "çörək" sözü Qədim Yunanıstanda ortaya çıxdı. Orada çörəkçilik üçün xüsusi bir forma olan "klibanos" qablarından istifadə etdilər. "Çörək" sözümüzə uyğundur. Rusca "çörək" sözünün mənşəyinə gəldikdə, bu, borc götürülmüş Gleb adı və ya "slurp" feli ilə əlaqələndirilmişdir.Çörəyin qiyməti yoxdur. Onun dəyəri pennies ilə ölçülə bilməz.

1 hesab Budur, ətirli çörək

Kövrək bir bükülmüş qabıq ilə

Budur, isti, qızıl

Sanki günəşlə dolur.

2 hesab Orada sağlamlığımız, gücümüz var

Gözəl bir istiliyi var

Burada yerli duzun torpağı var

Günəş işığı onda şəndir ...

Hər iki yanağınıza vurun!

Bir qəhrəman kimi böyüdün!

3 hesab Onu neçə əl qaldırdı

Qorunur, qorunur!

Axı taxıl dərhal yaranmadı

Masanın üstündəki çörəklə.

İnsanlar uzun və çətin

Zərərli yerdə.

İnsanlar heç vaxt pulsuz çörək almazlar. Rusiyada çörəkə həmişə yaxşılıq ilə yanaşdılar və zaman keçdikcə çörəklə bağlı çoxlu inanclar, pozulmaq üçün böyük günah olan özəl qanunlar meydana gəldi.

Məsələn, şənbə günü həmişə çörək bişirilirdi. Və baxdıq, əgər çörək yaxşı olarsa - bütün həftə uğur qazanacaq, zəif bişmişsə - göz yaşı tökür, yanır - bu kədərdir, çatlayır - xəbər gözləyin. Yeri gəlmişkən, yeni ailənin taleyini proqnozlaşdırdılar. Buna görə xeyirxah və bacarıqlı bir adamdan bir çörək bişirməyi xahiş etdilər.

Rusiya uzun müddətdir çörəyi ilə məşhurdur. Çörək hələ də ölkənin əsas sərvətidir. Fermerin işi ən vacibdir, çünki çörəksiz həyatımızı təsəvvür etmək mümkün deyil.

1tch. Əvvəlcə çörək taxıl əkildi,

Sonra aqronom cücərtiləri bəyəndi.

Sonra kombayn operatoru qulağını əlinə aldı,

Bunu ovuclarına yumşaq bir şəkildə sürtdü.

Çörəyin çoxdan yetişdiyini öyrənərək

Onu bir kombaynla biçmək üçün çıxdı.

2ch. Sonra un taxıldan alındı

Və çörəkçinin yanına getdi.

Və cəhd edə bilər:

Mən belə ləzzətli rulonları bişirdim!

Birini qiymətləndirin, sevin və hörmət edin

Kim çörək əksə, böyüdərsə bişirər.

Viktorina. Uşaqlar, bilirdinizmi ...

1. Bahar və payız buğdası arasındakı fərq nədir? (bahar yazda, qışda - payızda, qışda əkilir)

2. Yığımdan sonra taxıl harada alınır? (liftə - taxıl üçün anbar)

3. Taxıl un içərisinə harada qoyulur? (dəyirmanda)

4. Bir xəmir nədir? (taxta xəmir çəllək və ya maya xəmir)

5. Maya, mayalanmış xəmir nə adlanır? (xəmir)

Bulmacalar

Asan və tez tapmaq asan: yumşaq, sulu və ətirli,Qara, ağ, bəzən isə yandırılır.(Çörək)

Nəhəng gəmi dənizdə üzmür.Nəhəng gəmi yerdə.Sahə keçəcək - məhsul yığılacaq.(Məhsuldar)

Ev tarla böyüdü. Ev taxılla doludur. Divarlar zərlidir. Kepenkler oturdulub.Ev qızıl bir dirək üzərində titrəyir

(Qulaq)

Məni yormayın, dostum, səssiz bir xoruz.İsti bir yerə girəcəyəm, bir qulaqla günəşə yüksələcəyəm.Bundan sonra mənim kimi bütöv bir ailə olacaq.(Qarğıdalı)

Yulaf yedirmirlər, qamçı ilə sürmürlər, amma şumlayanda yeddi şum vururlar.(Traktor)

Müəllim: Çörəyin nəyə bənzədiyini bilirsinizmi, bir çovdar çovğunu, əməyi çörəyi?

Şagirdlər:

1ç. Sahə kimi iy verir

İsti istilik və şeh,

Açıqda sərin bir küləklə

Və təzə bir səhər şəfəqi.

Çörək təzə un kimi iy verir

Ocağın isti alovu ilə

Yorğun bir əllə olduqda,

Hamurdan rulonlar bişirilir.

2ch. Budur - qızılı və ətirli

Yalan danışır və nəfəs alır.

Çörəyə görə çox sağ olun

Yer üzündəki bütün taxıl əkənlərə!

"Taxıl becərən" sözü ilə oyun.

Bu sözün içərisindəki hərflərdən mümkün qədər çox söz hazırlayın.

Bir şeir oxumaq

Tələbə 1: Kimsə kərə yağı ilə sevir,

Kimsə pendirlə sevir,

Digəri ətlə

Və ya kefir ilə.

Tələbə 2: Biri ağ sevir

Biri qara sevir

Kimsə haşhaş ilə sevir

Və ya bişmiş.

Tələbə 3: O, paz kimidir

Dar ola bilər

Kimsə kimyonla sevir,

Və ya fransız.

Tələbə 4: Bir dənədir, bir qulaqdır,

Un və xəmirdir

Həm də bayram süfrəsində

Yerini bilir.

Tələbə 5: Yerə bax, göyə bax,

Dünyada heç nə yoxdur

Çörəkdən daha vacib bir şey yoxdur

Uşaqlar, masaya baxın. Undan çörəkçinin əlləri ilə nə qədər müxtəlif un məhsulları bişirildi. Burada bir çörək və çörək, zəngin rulonlarda tapa bilərsiniz. Undan nə qədər bişirmək olar. Uşaqlar mənə deyin çörəklə bağlı hansı atalar sözləri və kəlamlar bilirsiniz?

Çox qar - çox çörək.

Çörək bütün həyatın başçısıdır.

Çörək varsa, mahnı olacaq.

Bir parça çörək deyil - və evdə həsrət.

Çörək yoxdursa, yemək olmaz.

Dünyadakı şöhrət!

Süfrədəki çörəyin izzəti!

Böyük bir məhsul taxıl əkənlər və bütün ölkə insanları üçün bir sevincdir.

Musiqi çalır

Şeirin dramaturgiyası

T. Kolomiets "Çörək Festivalı"

Müəllim:

Maşınla beş sinif şagirdlərinə

Çörək bu gün gəldi

Sulu qabığın böhranı

Dünyadakı hər kəsə münasibət göstərəcəyik.

Dairə, çörək, ayağa qalx

Kimi seçmək istəyirsən!

(Çörək dairənin ortasında dayanır)

Çörək!

Sobada yanını islatmadı -

Uşaqlar üçün bişmiş çörək.

Çörəkçi bizimlə oynayır

Kimdən istəyirsən - seçin!

(çörəkçi girir, çörəyin yanında dayanır)

Melnik!

Cəfəngiyat danışmırdı!

Mən taxılı un halına saldım!

Miller, bizimlə oyna

Kimdən istəyirsən - seçin!

Çörək adamı!

Kölgədə yatmadı

Və çörəyi qaldırdı və basdı!

Çörək bişirən, dairəyə qalx,

Kimdən istəyirsən - seçin!

Bir işçi!

Bizə hədiyyələrlə gəldi -

Traktorlar, traktorlar!

Və mükafat məhsuldur!

Hər kəsi tətilə dəvət edin!

Çörəkçi - Taxıl məhsulundan şöhrət!

Miller - Masadakı çörəkdən izzət!

Çörək adamı - Şöhrət, dost əllərə izzət!

İşçi - Şöhrət, işçilərə izzət!

Çörək Yerdən bir hədiyyədir! Ac illərdəki insanlar hər qırıntıya qayğı göstərməli idilər, çünki kiçik bir parça çörək, 125 q və daha 3 ədəd makaron, uzunlu bir dəftər, gil aldılar, lakin hər bir insan üçün arzuolunandır. Sankt-Peterburq Tarixi Muzeyində kiçik bir barmağın ölçüsündə qəlib çörək parçası var. Blokanın qış aylarında Almanlar tərəfindən mühasirəyə alınan şəhər üçün gündəlik rasion bu idi. İnsanlar işləmək məcburiyyətində qaldılar, yaşamalıdılar, yaşamalıdılar - nasistlərə baxmayaraq, bombalanmasına və atəşə məruz qalmasına baxmayaraq. Və bu qırıntılar müharibə və sınaq dövrünün ağır vaxtlarında yaşamağa kömək etdi. Siz və mən aclığın nə olduğunu bilmirik. Yenilməmiş parçaları atdığımızda utanmalıyıq. Bunu edə bilməzsən. Çörək yeyilməlidir, quşlar qırıntılarla qidalanmalıdır.

A. Morozov

Hərbi çörək
Çörək xatırlayıram
hərbi, acı,
Demək olar ki, tamamilə quinoa hazırlanmışdır.
Hər qırıntı içində
Hər qabığda
İnsan bəlasının acı bir dadı var idi.
Cool bu dərddə iştirak edir
Çətin günlərin sərt çörəyi
Ancaq dəqiqə nə qədər şirin idi
Bir parça əlimdə olanda
Bir çimdik duz ilə səpilir
Anamın göz yaşı tökür.

Müharibə bitdi. Ölkə gücləndi. Ancaq yenə də çörək çatmırdı. Və bakirə torpaqların inkişafı başladı. Tarlalar qarışdı, maşınlar işə başladı, taxıl Vətən qablarına axdı.

Günlərimizin taxılları parlayır

Zərif oyma

Diqqət yetirin deyirik

Öz çörəyinə qulluq et.

Hər qulağa diqqət yetirin

Sevincli sahələrimiz

Vətənini ucaldı!

Bir möcüzə xəyal etmirik

Bizə canlı çıxış

“Çörəklərinizə qulluq edin, insanlar

Çörəyin qayğısına qalmağı öyrənin! "

Bulmacalar.

Çörək şəkli ilə kəsilmiş şəkillərin parçalarından orijinal rəsmini bərpa edin.

Müsabiqə zamanı iştirak edənlərin hamısının yaxşı əhval-ruhiyyəsi "Baranochki Candy" mahnısı ilə təmin edilir.

"Zoluşka" müsabiqəsi

Müxtəlif bitkilərin az miqdarda qarışıq toxumlarını növünə görə sırala.

"Çörək dadı" mahnısını Leonid Smetannikov ifa edir

Çörək, barışıq, həyat ən vacibdir. Buna görə ən kiçik uşaq çörəyə qayğı göstərməlidir. 4 nəfərlik bir ailə hər gün cəmi 11 qram çörək atırsa, ölkə daxilində 100 lift boş olacaq, 57 dəyirman, gündə 50 ton çörək bişirən 130 çörək dayanacaq. Belə insanlar arasında olma. Çörək atanları da dayandırın. Ancaq çörəyin təzəliyini uzada bilərsiniz. Bunu etmək üçün bir plastik torbada və ya xüsusi bir çörək qabında saxlamaq lazımdır.

Ailənizin nə qədər çörəyə ehtiyacı var?

Çörək qalıbsa, nə edə bilərsən?

(Çörəyin kənarlarını su ilə səpin və sobada 5 dəqiqə və ya bir qaynadılmış su tökün. Krakerləri qurutun, croutons hazırlayın.)

Bu gün çörək haqqında çox danışdıq. Çörəksiz insanlar yetim qalır, yer də əziyyət çəkir. Və əksinə, torpaq sahibimizin ehtiyatlı, mehriban əlində olanda sərvətimiz, səxavətli tibb bacımızdır. (Müəllim lövhədə bir xatirə yazılmış plakat asıb oxuyur)

Uşaqlar, görüşümüzün nəticələrini ümumiləşdirək. Masanızda şəkilləriniz var. Çörək yolunun necə başladığını təkrarlayaq. Şəkilləri düzgün qaydada təşkil etməlisiniz.

Həmişə qədim zamanlardan xalq təcrübəsindən yaranan müdrik kəlamı xatırlayacağıq: "Heç olmasa ayaqları altına bir qırıntı çörək atan əl qurusun!"

Rusiyada qonaqpərvərlik ənənəsinə riayət edək.

(Qonaqları qəbul edir)

İstifadə olunmuş ədəbiyyat və mənbələrin siyahısı

1. M.O. Volodarskaya. Əlaqə saatı.5kl. - Kh .: "Ranok" nəşriyyatı, 2011.- 176s. - (Sinif müəllimi).

2. M. İvin "Bu gün çörək, sabah çörək." Uşaq ədəbiyyatı, 1980

3.S.A.Mogilevskaya. Qızlar, sizin üçün bir kitab! - M., "Uşaq ədəbiyyatı", 1974

4. http: // nsportal .ru / nachalnaya -shkola / vospitatelnaya -rabota / 2012/11/22 / klassnyy -chas -na -temu -khleb -vsemu -golova

5. http://bobrschool.narod.ru/klasschas_2.doс

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr