Böyük qrupdakı inteqrasiya olunmuş rəsm dərsinin konsepsiyası: “Ağaclar. Böyük qrupdakı təsviri sənət mövzusunda referat "Mavi səma altında

ev / Psixologiya
Məqsəd: Qar Kraliçası qalasının yaradılması
Tapşırıqlar:
- gouache ilə boyama, fırçanı yaxalamaq, bir bezə qurutmaq, palitrada boya qarışdırmaq bacarığını gücləndirmək;
- oyun vasitəsilə isti və soyuq rənglər konsepsiyasını birləşdirmək;
- bir binanın konturunu çəkmək və bəzək və detallar hazırlamaq qabiliyyətini birləşdirmək;
- uşaqların təxəyyülünü inkişaf etdirməyə davam edin;
- yaradıcılığa marağı inkişaf etdirmək.
Nümayiş materialı: rəssamlar Aivazovski, Roerichin rəsm əsərləri; səs yazısı Sviridov "Qar fırtınası", Çaykovski "Fəsillər. Yanvar ”, isti və soyuq rəngli çiçəklər.
Tariflər: albom vərəqi, №5 və №2 fırçalar, gouache, salfetlər, palitralar, su qabları.
Metodik üsullar: söhbət-dialoq, reproduksiyalara baxmaq, məhsuldar fəaliyyət, fəaliyyətin nəticələrinin təhlili.

Uşaqlar, gözlərinizi yumun və diqqətlə qulaq asın.
Sviridovun musiqisi "Blizzard"
Musiqinin sonunda:
Tərbiyəçi - Uşaqlar, sizinlə harda bitdik? Musiqi dinləyərkən nə eşitdiniz? Sizdə hansı hisslər, duyğular oyandırdı?

Nümayiş stendinin dizaynı

Uşaq cavabları.
Tərbiyəçi - Qarşınızdakı görüntülərə baxın, onlarda nə təsvir olunub?
Uşaq cavabları.
Tərbiyəçi - Niyə belə qərar verdiniz? Bəli, həqiqətən, Qar Kraliçasıyla sona çatdıq. Gözəl, şəffaf, mavi bir qalaya girdik, külək içində gəzir və qar sakitcə düşür, nə hiss edirsən? (Çaykovskinin musiqisi yenidən fonda səslənir Seasons Dekabr, Yanvar)
Uşaqlar soyuqdur.
Tərbiyəçi - Niyə?
Uşaqlar - buz, qar, küləkdən hazırlanmış bir qala.
Tərbiyəçi - Bəli, qar və buz, alacakaranlıqda mavi, mavi olur və bu onu daha da soyuq edir. Təbiətdə soyuqdan başqa mavi, mavi, bənövşəyi nə olduğunu xatırlayaq? (göy, su)
Düzdür, bu şəkillərə baxın. Burada nə təsvir edilmişdir?
Uşaqlar - Qış

Soyuq rənglərdə çoxalmanın nümayişi

Tərbiyəçi - Düzdür, bəs buradakı qar niyə mavi, hətta bənövşəyi olur?
Uşaqlar - o kölgədədir.
Tərbiyəçi - Burada nə çəkilir?
Uşaqlar - dəniz suyu, mavi.
Pedaqoq - Beləliklə, bu rənglər - açıq mavi, mavi, mavi, bənövşəyi - qar, buz, su, səmaya bənzədikləri üçün soyuq deyilir. Su, qar, səma və buzları rəngləmək üçün istifadə olunan bu rənglər və kölgələrdir.
Qar Kraliçası görünür.

Qız Qar Kraliçası rolunu oynayır

Qar kraliçası - qar və küləyin köməyi ilə qalamın yanına gəlməyə necə cəsarət etdin!
Soyuq divarlarından qorxmursan? Yoxsa səni dondura bilərəm?
Tərbiyəçi - Salam, Qar Kraliçası, sizi heç narahat etmək istəmədik, ancaq qəsrinizə heyran olduğumuz zaman təsadüfən sizə gəldik.
Qar kraliçası - heyran! Ha ha ha. Qalam əvvəlki kimi gözəl deyil, küləklər onu tamamilə dəyişdirdi və qar bütün zirvələri örtdü. Bundan əlavə, külək qalama isti çiçəklər gətirdi və onların istiliyindən qalam əridi.
Tərbiyəçi - Uşaqlar, gəlin Qar Kraliçasına kömək edək və onun qalasındakı bütün isti çiçəkləri çıxaraq. Hansı çiçəkləri düşünürsən?
Uşaqlar sarı, narıncı, qırmızıdır.
Pedaqoq - Niyə onları isti adlandırırlar?
Uşaqlar - istiliyi yayan günəşə, atəşə bənzəyirlər.
Musiqiyə uşaqlar çiçək toplayırlar: bir qar adamına soyuq miqyaslı çiçəklər və isti bir günəş qoyurlar.

Musiqiyə uşaqlar çiçək toplayırlar: bir qar adamına soyuq miqyaslı çiçəklər və isti bir günəş qoyurlar

Pedaqoq - Yaxşı işləndi uşaqlar, bu düzgündür və niyə bu gülləri qar adamına qoydun?
Uşaqlar - soyuq rənglərdir və qar, buz, suya bənzəyirlər.
Pedaqoq - Bəli, isti rənglər və soyuq rənglər var!
Yaxşı, Qar Kraliçası vəzifənin öhdəsindən gəldi?
Qar kraliçası - Bəli, yenidən qalamda soyuqdur və əriməyi dayandırdı, təşəkkür edirəm. Ancaq yenə də çirkin və xarab olur və qış və şaxta mənə yeni bir saray tikməyə kömək etmək istəmir, bir sarayın yaradılması üçün nə edə biləcəyi nümunələrinə ehtiyac duyur. Mənə kömək edə biləcək belə bir sənətkarı haradan tapa bilərəm? və qalanın eskizlərini çəkirsiniz?
2. Praktik hissə.
Müəllim Qar Kraliçasıdır, uşaqlar və mən sizə kömək edə bilərəm. Bunlar çox istedadlı uşaqlardır, zəngin bir xəyal və xəyal qururlar, mükəmməl şəkildə çəkirlər və əminəm ki, onlar sizin üçün qeyri-adi gözəl qalalar çəkə biləcəklər. Həqiqətən uşaqlar, Qar Kraliçasına kömək edə bilərikmi?
Qar kraliçası - Razıyam, kömək etsinlər.
Tərbiyəçi - Ancaq sonra bizi evinizə öz uşaq bağçasına qaytarmağa məcbur etməlisiniz.
Qar kraliçası - Tamam, səni buraxacağam, belə ol, amma əvvəlcə mənə qıfılları çək.
3. Uşaqların müstəqil işi.
Uşaqlar masalara gedərək qar kraliçasının qalasını seçmək üçün ağ və ya qara bir fonda rəngləməyə başlayırlar, yalnız soyuq rənglərdən istifadə edərək palitrada qarışdırırlar.

Məqsədlər: Uşaqları şifahi xalq sənəti ilə tanış etməyə davam etmək, uşaqların rus xalq nağılları haqqında biliklərini möhkəmləndirmək.
Tapşırıqlar:
  • inanılmaz epik janr, obrazın xüsusiyyətləri, məqsədi haqqında bilikləri möhkəmləndirmək;
  • təxəyyül, fantaziya, yaradıcı müstəqillik, fikrinizi rəsm şəklinə tərcümə etmək bacarığını inkişaf etdirin;
  • rəsmdə nağıl personajlarının obrazlarını xarakterik cəhətləri ilə çatdırmağı öyrətmək;
  • görüntü üçün material seçməyi, nağıldan bir epizod üçün fərdi rəsmlərdən kompozisiya qurmağı öyrənin.

Materiallar: ağ kağız, gouache, akvarel, fırçalar, mum rəngli qələmlər, rus xalq nağılları üçün təsvirlər.
Didaktik oyunlar: "Profillə tanış olun", "Nağıllar üçün qəhrəmanları seçin."
1. Təşkilati mərhələ.
Tərbiyəçi: Dərsin əvvəlində sizə V.A-nın bir şeirini oxumaq istəyirəm. Steklovoy
Dünyada müxtəlif nağıllar çoxdur
Kədərli və gülməli
Ancaq onlarsız dünyada yaşaya bilmərik.
Hər şey bir nağılda ola bilər
Nağıllarımız qabaqdadır
Bir nağıl qapını döyür -
Qonaq deyəcək: "Girin".
Bu gün qeyri-adi bir səyahətə, nağıllar ölkəsinə gedəcəyik. Uzun müddət əvvəl insanlar hələ də oxumağı və yazmağı bilmirdi və artıq nağıl danışırdılar. Onları dinləməyi necə sevdi və yalnız kiçik uşaqlar deyil, həm də böyüklər. Axşam yığıncaqlarda toplanacaqlar: lövhələr sobada çırpılır, daxmada sıxılır, hamı işlə məşğul olur, iplik toxuyan, toxuyan, tikən kim və yalnız nağıl dinləyir. Nağıl nəsildən-nəslə söylənildiyindən, ağızdan-ağıza ötürüldüyü üçün bu günə qədər davam edir. Nənələriniz analarınıza və atalarınıza, analarınız sizə bir nağıl danışdılar və siz də övladlarınıza danışırsınız. Qədim zamanlardan bizə bir nağıl necə gəldi. Hansı nağılları bilirsiniz? Cavablar: "Kolobok", "Teremok", "Üç ayı", "Qaz-qılınc" və s. Və bunlar hansı nağıllardır? " (Rus xalqı) Niyə belə adlanır? Cavablar: (Xalq tərəfindən icad edilmiş və yazılmışdır).
"Profillə öyrən", "Nağıl qəhrəmanlarını seç" adlı didaktik oyunlar keçirilir.
- Yaxşıdı!
- Uşaqlar, sevdiyiniz nağıllarınız varmı? Cavablar. Burada bu nağılların qəhrəmanlarını çəkəcəyik. Seçilmiş nağıl qəhrəmanları (təsvirlər) flanneleqrafa yerləşdirilib.
2. Praktik hissə.
Nağıl qəhrəmanlarına yaxından baxın və onların nə qədər fərqli olduğunu görəcəksiniz. Portret sənəti çox qədimdir. Rəssamlar portret çəkərkən qəhrəmanın xarakterini və daxili dünyasını çatdırmağa çalışırlar. Nağıl personajları hiyləgər və etibarlı, xeyirxah və pis ola bilər. Ancaq hamımız öz yolumuzda sənətkardıq. Ən sevdiyimiz nağıllar üçün illüstrasiyalar çəkək. Portretdə qəhrəmanın xarakterini, xarakterik xüsusiyyətlərini, əhval-ruhiyyəsini çatdırmağa çalışmalıyıq. Saç, zərgərlik, şapka haqqında unutmayın. Bütün xırda şeylər vacibdir. Qəhrəmanın xarakterindən də danışırlar. Çox diqqətlə və diqqətlə işləməlisiniz.
Sizcə, nağılın sonu nədir? Cavablar (Həmişə xoşbəxt, pisliyə yaxşı qalib gəlmək). Doğru! Yaxşı, indi işləmək üçün.
3. Müstəqil iş.
Uşaqlar çəkirlər.
4. yekunlaşdırmaq.
Dərsdən sonra müəllim bütün rəsmləri bəlli bir yerə asır - uşaqlar onları araşdırır və hansı nağıl qəhrəmanını çəkdiklərini, qəhrəmanların personajlarını, nə olduqlarını müzakirə edirlər.

Hazırlıq qrupunun uşaqları üçün "Risovandiya ölkəsinə səyahət" rəsm dərsinin referatı (qeyri-ənənəvi texnika).

I ixtisas dərəcəsinin müəllimi: Kokunina Tamara Aleksandrovna.

Məqsəd: uşaqlarda yaradıcılıq qabiliyyətlərinin inkişafı; müxtəlif qeyri-ənənəvi yollarla çəkmə qabiliyyətini birləşdirmək.

Təhsil.

Uşaqların qeyri-ənənəvi yollarla çəkmək bacarıqlarını formalaşdırmaq; müstəqil yaradıcı fəaliyyətin həyata keçirilməsi.

İnkişaf edir.

Qeyri-ənənəvi metoddan istifadə edərək rəsm yaradarkən yaradıcı düşüncə və təxəyyülün inkişafı. Əllərin incə motor bacarıqlarını, təxəyyülünü, bir təyyarədə gəzmək qabiliyyətini inkişaf etdirmək, bədii bacarıq və qabiliyyətləri, bədii zövqlərini inkişaf etdirmək. Söhbəti davam etdirmək bacarığını inkişaf etdirin.

Təhsil.

Qeyri-ənənəvi rəsm texnikasına maraq və sevgini inkişaf etdirmək, qeyri-ənənəvi materiallarla gouache ilə işləmə dəqiqliyi.

İlkin iş:

Didaktik illüstrativ materialın nəzərdən keçirilməsi "Çiçəklər";

Uşaqları qeyri-ənənəvi rəsm üsulları ilə tanış etmək.

Materiallar və avadanlıqlar: A formatlı albom vərəqələri - hər uşaq üçün 4; su bankaları - sippy; müxtəlif rəngli gouache; şam; 2 fırça - qalın və nazik (dar və geniş); pambıq köpüklər, nəm salfetlər; geniş sahesler, noutbuk, ekran, proyektor.

Vizual material: sinə, kartof trafareti, slayd şou, məktub.

Dərsin gedişi.

1. Giriş hissəsi:

Sakit musiqi səsləri gəlir, müəllimlər uşaqlarla birlikdə musiqi salonuna girir, dayanır.

Tərbiyəçi: Salam uşaqlar!

Uşaqlar: Salam!

Sonra müəllim uşaqları bir dairədə durmağa, əlbir olmağa, bir-birlərinə gülümsəməyə və yaxşı əhval-ruhiyyə yaratmağa dəvət edir.

Tərbiyəçi:

Bütün uşaqlar bir dairəyə toplaşdılar

Sən mənim dostum, mən də sənin dostunam!

Əl-ələ tutaq

Və bir-birimizə gülümsəyək!

Uşaqlar mətnə \u200b\u200buyğun hərəkət edirlər.

Tərbiyəçi: Yaxşı işlənmiş uşaqlar, indi mənə yaxınlaşın, sizə bir şey deyim. Bu gün qrupa girəndə qəfildən küləkdən bir pəncərə açıldı və bir məktub içəri girdi. Bax budur (müəllim məktubu məktubu uşaqlara göstərir)... İndi açaq və kimdən olduğunu oxuyaq ...

Uşaqlar: Bəli.

Tərbiyəçi: Və sən, diqqətlə qulaq as.

Müəllim məktubu açır və Master - Qələm ekranda görünür. Səs məktubu ustanın - Qələmin səsi ilə səslənir. Uşaqlar qulaq asır.

"Salam balaca sənətkarlarım. Mən ustadam - Qələm, səni bir nağıl diyarına dəvət edirəm « Risovandia» ... Orada çox maraqlı şeylər tapacaqsınız. Biz orada yaşayırıq - yaxşı sehrbazlar, fidetlər küçələrimizdə axır - fırçalar, qələmlər qürurla addımlayır. Düşünürük ki, ölkəmizə səfər etməyiniz sizin üçün maraqlıdır. Mehriban sehrbazlarınız "

Tərbiyəçi: Görəsən bu hansı ölkədir « Risovandia» ? Niyə belə adlanır?

Cavablaruşaqlar.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, kiçik sehrbazlar və iş möcüzələri olmaq istəyirsən?

Cavablaruşaqlar.

Tərbiyəçi: Onda gözlərimizi yumub sehr deyək yazım:

"Top - üst Clap - alqışlamaq,

Özünüzü çevirin

Bir az sehrbaza çevrilsin. "

Sehrli musiqi səslənir, işıqlar sönür. İşıqlar yandırıldıqda sehrli qapaqlar görünür.

Tərbiyəçi: Bax, bizdə nə var?

Cavablaruşaqlar.

Tərbiyəçi: Gəl, bunları taxacağıq.

Uşaqlar sehrli papaqlar geyirlər, müəllim də.

Tərbiyəçi: Beləliklə, biz sehrbazlara çevrildik və sizi sehrli Risovandia diyarına getməyə dəvət edirəm. Sən hazırsan?

Cavablaruşaqlar.

Ekranda qapalı bir qapının şəkli görünür.

Tərbiyəçi: Risovandia sehrli ölkəsinə getmək üçün bu qapını açmaq lazımdır. Və bu qapının açarları sehrli barmaqlarınızdır, gəlin onlarla oynayaq.

Barmaq gimnastikası

Qapıda bir kilid var (kiliddə barmaqların ritmik bağlantısı)

Kim aça bilər?

Çəkildi (əllər yanlara uzanır)

Bükülmüşdür (barmaqların dairəvi hərəkətləri səndən uzaqlaşır)

Düşdü (xurma əsasları bir-birinə döyülür)

Və açıldı (barmaqlar açıldı).

Tərbiyəçi: Bax, açılmır, yenidən cəhd edək.

Uşaqlar yenidən barmaq gimnastikasını təkrarlayırlar.

Tərbiyəçi: Bax, qapı açıldı.

2. Əsas hissə:

Ekranda açıq bir qapı olan bir slayd görünür, bunun arxasında uşaqlar rəngsiz çəmən çiçək görürlər.

Ekranda rəngli olmayan bir slayd çiçəyi görünür.

Tərbiyəçi: Bax, özümüzü ovsunlayan çəmənlik içində gördük, bu gözəl, kədərli, ağ deyilmi? Çəmənliyin parlaq, inanılmaz və həqiqətən sehrli olmasına kömək edək. Rəng verəkmi?

Cavablaruşaqlar.

Müəllim uşaqları gouache boyaları, A - 4 kağız, şamlar, fırçalar, su qabları - sippy salfetlər, salfetlər olan masaya gəlməyə dəvət edir.

Tərbiyəçi: Və şüşənin parlaq və həqiqətən sehrli olması üçün sizi masaya gəlməyə dəvət edirəm, bu masada möcüzə göstərmək üçün hər şeyimiz var. Bir vərəq götürməlisiniz, çiçəklər, otlar, müxtəlif səhvləri bir şam ilə çəkin və bütün vərəqi boya ilə örtün (şəkillər görünürşam ilə boyanmışdır) .

Müəllim uşaqlara bunu necə edəcəyini göstərir.

Tərbiyəçi: İndi, cəhd edin.

Uşaqlar çarşaf götürür, üstlərinə bir şam ilə boya vurur və bütün vərəqi boya ilə örtürlər.

Tərbiyəçi: Klirinqdə nə əldə etdiyinizi söyləyin?

Uşaq cavabları: Çiçəklər.

Tərbiyəçi: Və bunlar nədir?

Ekranda çiçəklərin bir şüşəsi görünür, amma artıq rəngdədir.

Tərbiyəçi: Təmizlənməyimizə baxın, çiçəklər, kəpənəklər və günəş göründü. Artıq irəliləməyimizin vaxtı gəldi, qalxıb gedək.

Fiziki dəqiqə.

Yoldan aşağı, yoldan aşağı

Sağ ayağa minirik (sağ ayaq sıçrayır)

Eyni yol boyunca

Sağ ayağa minirik (sağ ayaq sıçrayır)

Gəlin yol boyu qaçaq

Çəmənliyə qaçacağıq (yerində işləyir)

Çəmənlikdə, qazonda

Biz bunnies kimi atlayacağıq (hər iki ayağında yerindən tullanır)

Dayan. Bir az dincələk

Və yenidən piyada gedək (yerində gəzir).

Ekranda bir sinə şəkli görünür.

Tərbiyəçi: Bax, nədir?

Cavablaruşaqlar.

Tərbiyəçi: Düzdür, uşaqlar, bu sehrli bir qutu. Açmaq istəyirsən?

Cavablaruşaqlar.

Tərbiyəçi: Görək orada nə var.

Müəllim sinəsini açır, təəccüblənir və kartofdan hazırlanmış möhürləri çıxarır.

Tərbiyəçi: Və bu kartof fövqəladə haldır, onunla çəkə bilərsiniz. Həm də kartof ilə nə çəkə biləcəyinizi bilirəm. Dostlarınız üçün kartpostal hazırlamağı təklif edirəm.

Klirinqə baxın, komik kiçik insanlar sizin üçün iş hazırlamışdılar. Masalarda oturub möcüzələr işləyək. Sehrli bir obyekt alırıq, istədiyiniz rəngin rənginə boya vururuq və bir vərəqə üzərində bir çap hazırlayırıq və indi özünüz sınayacaqsınız. İndi bir kartpostal hazırlayaq, bir pambıq köpük götürək, boya ilə daldırın və kartpostalın kənarına dalğalı xətlər çəkə bilərsiniz, ya da nöqtə, ziqzaqlar, nə istəsəniz. Bunlar əldə etdiyimiz sehrli hədiyyələrdir, icazə verin, bunları gətirməyə kömək edim. Qayıtmağımızın vaxtı gəldi. Bir dairədə dayanaq və sehrli bir sehr söyləyək və yenidən uşaq bağçasına gedək və adi uşaqlar olaq.

Musiqi sehrli səslənir, uşaqlar və müəllim bir sehr sehr söyləyirlər.

Tərbiyəçi:

"Top - üst Clap - clap

Özünüzü çevirin

Və uşaqlara çevrilsin. "

3. Son hissə:

Tərbiyəçi: Beləliklə, uşaq bağçasına döndük.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, sizinlə harada idik? Orada nə etdik? Daha çox nə xoşunuza gəldi? Nəyi xatırlayırsan? Mənə deyin, səfərimiz xoşuma gəldi? (bəli, onda clap, əgər deyilsə, tapdalamaq).

Ekranda Master - Qələm görünür.

Usta - qələm: Və sizinlə səyahət etməyi çox bəyəndim ki, mükəmməl bilik və bacarıqlarınıza görə inanılmaz Risovandia ölkəsinin ən yüksək mükafatı - sehrli rəngləmə ilə mükafatlandırmaq istəyirəm. (və ya sehrli fırçalar)... Çox sağ olun, hər kəs!

Tərbiyəçi: Uşaqlar, belə gözəl hədiyyələrə görə Qələm Ustasına təşəkkür edirik.

Uşaqlar: Təşəkkür edirəm.

Tərbiyəçi: Yaxşı, bu səyahətimiz və məşğuliyyətimiz başa çatdı. Yaxşı, uşaqlar, bir şey işləməsə də, hamı çalışdı.

Məktəbəqədər hazırlıq qrupu

Mövzu: Rəsm

Mövzu: Rənglər dünyası

Proqramın vəzifələri:

Uşaqları qələm, fırça, kağız məqsədi ilə tanış etmək;

Rəssamlıq arzusunu artırmaq;

Bir fırçanı düzgün tutmağı öyrətmək, bir palitrası istifadə edin, boya çəkin, bir təbəqənin səthinə bir fırça ilə toxunun;

Material: boyalar, fırçalar, palitralar, kağız .

Dərsin gedişi

    Qorxmadan fırçanız

Boya batırılır

Sonra boyalı bir fırça ilə

Albom səhifələrə aparır (Fırça)

Qədim insan rəngləməyə başlayanda əlbətdə heç bir uyğunlaşma yox idi. Daş balta ilə rəqəmlər oyatdı, gil, daşla boyandı. Əvvəlcə alət öz barmaqları, sonra bir çubuq, bir dəstə ot idi. Çox güman ki, fırçanın ixtirasına təkan verən quş lələyi idi. Və bu gün bəzi xalq sənətkarları rəsm üçün bir qaz lələkindən istifadə edirlər. Bugünkü cırtdanın "nənəsi" göründüyü zaman görünüşü qeyri-adi idi. Bir çubuqla bağlanmış at dəsti rəsm üçün istifadə olunurdu. Halbuki, bu artıq bir xəndək idi.

2 .Əgər bilirsənsə

İstədiyinizi çəkin:

Günəş, dəniz, dağlar, çimərlik.

Bu nədir? (Qələm)

"Qələm" sözləri türkcə "kara" - qara və "daş" - daşdan gəlir. Köhnə günlərdə indiki kimi qələmlər yox idi. Məktəblilər təbaşir və ya qurğuşun ilə yazdılar, sənətçilər gümüş çubuqla boyadılar. Bir dəri borusuna qoyuldu və yuyulduqda dəri bir boruya kəsildi və çubuq kəskinləşdi.

3 ... Dar bir evdə gəzmək

Çox rəngli uşaqlar.

Yalnız vəhşiyə buraxın

Boşluq olduğu yerdə

Orada görürsən, gözəllik! (Rəngli qələmlər)

Qələmlər düzəltmək üçün rəngli piqmentlər istifadə olunur.

Çox rəngli bacılar

Su olmadan canımızı sıxırdıq.

Sənə baxırlar

Həqiqətən çəkmək istəyirlər. (Boyalar)

Uzun müddət əvvəl, minlərlə və minlərlə il əvvəl, yer üzündə ibtidai insanlar yaşadıqda, kimsə bir dəfə əlində gil götürdü və bunun səthində yağlı bir iz buraxdığını və onunla rənglənə biləcəyini gördü. Yer üzündəki ilk sənətkarlar bu materialla bir çox qaya rəsmləri etdilər. Gil və bəzi bitkilərin fərqli rənglər verdiyini bilən qədim döyüşçülər üzlərini və bədənlərini müharibə boyası etməyə başladılar. Daha sonra qadınlar bitki mənşəli maddələri kosmetik boyalar kimi istifadə etməyə başladılar.

Akvarellər suda həll olunan boyalardır. Şəffafdırlar.

4.Fizzy

5. Texnoloji məlumat.

    Uşaqlara bir fırça ilə işləməyin əsas qaydalarını izah edin:

A) Fırçanı suya buraxmayın

B) İşdən sonra fırçanı yuyun

6. Müstəqil iş

İstəyi ilə uşaqlar alt qruplara bölünür (biri qələmlə, digəri boyalarla işləyir) və "YUMMER" çəkirlər

7. Dərsin xülasəsi

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr