V. Rasputinin “Fransız dərsləri

ev / Boşanma

Rasputinin avtobioqrafik hekayəsinin "Fransız dərsləri" təhlili bu məqalədə tapıla bilər.

"Fransız dərsləri" hekayənin təhlili

Yazılı il — 1987

Janr - hekayə

Mövzu "Fransız dili dərsləri" - müharibədən sonrakı illərdə həyat.

Fransız Dilləri İdeyası: fədakar və fədakar xeyirxahlıq əbədi bir insan dəyəridir.

Hekayənin sonu, boşandıqdan sonra da insanlar arasındakı əlaqə pozulmadığını, itmədiyini göstərir:

"Qışın ortasında, yanvar tətillərindən sonra məktəbə bir bağlama poçtla gəldi ... içərisində makaron və üç qırmızı alma var ... Onları əvvəlcə şəkildə görmüşdüm, amma bildim ki, bunlardır."

"Fransız dili dərsləri" problematika

Rasputin, əxlaq, böyümək, mərhəmət problemlərinə toxunur

Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsindəki insani dəyərlərin tərbiyəsindəki əxlaq problemi - xeyirxahlıq, xeyriyyəçilik, hörmət, sevgi. Yemək üçün kifayət qədər pulu olmayan oğlan daim aclıq hissi keçirir, maddənin ötürülməsindən məhrumdur. Bundan əlavə, oğlan xəstə idi və sağalmaq üçün gündə bir stəkan süd içmək lazım idi. Pul qazanmağın bir yolunu tapdı - oğlanlarla çiku oynadı. Olduqca uğurlu oynadı. Ancaq süd üçün pul alaraq getdi. Digər oğlanlar bunu xəyanət kimi görürdülər. Döyüşməyə təhrik etdilər və döydülər. Ona necə kömək edəcəyini bilməyən fransız müəllimi uşağı sinfinə gəlməyə və yeməyə dəvət etdi. Ancaq oğlan utandı, belə "paylama" istəmədi. Sonra ona qumar təklif etdi.

Rasputin hekayəsinin mənəvi mənası əbədi dəyərlərin - xeyirxahlığın və xeyirxahlığın tərifində.

Rasputin, kövrək çiyinlərini öz üzərinə götürən uşaqların taleyi, çevrilişlər, müharibələr və inqilablar dövrünün ağır yükünü düşünür .. Ancaq buna baxmayaraq dünyada bütün çətinliklərin öhdəsindən gələ biləcək xeyirxahlıq var. Parlaq mehribanlıq idealına inam Rasputinin əsərlərinin xarakterik bir xüsusiyyətidir.

"Fransız dili dərsləri" süjeti

Hekayənin qəhrəmanı kənddən səkkiz yaşlı tələbənin yerləşdiyi rayon mərkəzinə oxumağa gəlir. Onun həyatı çətin, ac - müharibədən sonrakı dövr. Bu bölgədə uşağın qohumları və ya tanışları yoxdur, o başqasının xalası Nadiyanın mənzilində yaşayır.

Uşaq süd üçün pul qazanmaq üçün çiku oynamağa başlayır. Çətin anların birində gənc fransız müəllimi oğlana kömək üçün gəlir. Evdə oynayaraq qüvvədə olan bütün qaydalara qarşı çıxdı. Yalnız bu yolla ona pul verə bilər ki, yemək alsın. Bir dəfə məktəb direktoru onları bu oyunu oynayan tapdı. Müəllim işdən qovuldu və Kubandakı yerə getdi. Qışdan sonra müəllifə yalnız şəkildəki gördüyü makaron və alma olan bir bağlama göndərdi.

Dərsin məqsədi:

V.G. Rasputin

Dərslər zamanı

1. Təşkilati an.

2. Müəllimin sözü.

4. Tələbə mesajları.

5. Suallar üzrə söhbət.

Nəticə: Lidiya Mixaylovna riskli bir addım atır, tələbələrlə pul üçün oynayır, insan mərhəmətindən kənar olur: oğlan çox yorğun olur və köməkdən imtina edir. Bundan əlavə, o, tələbəsindəki diqqətəlayiq bacarıqları nəzərə alaraq onlara hər hansı bir şəkildə inkişaf etməyə kömək etməyə hazırdı.

Sən o dostsan, musi,Qan qardaşım və hətta anamSən mənə yazmağı öyrətdinÖzünüzü sevin və bir möcüzəyə inanınBaşqalarına qarşı mehriban olunƏn yaxşı dostunuza qayğı göstərinİnsanlardan inciməyin.Bütün bu həqiqətlər sadədirMən sizinlə bərabər bir şey öyrəndim,Mən də demək istəyirəm: “Müəllim!Sən yer üzündəki ən yaxşısan "

Əks.

V.G.-nin mənəvi problemləri. Rasputinin "Fransız dili dərsləri".

Dərsin məqsədi:

    hekayə qəhrəmanının mənəvi dünyasını aşkar etmək;

    "Fransız dərsləri" hekayəsinin avtobioqrafik mahiyyətini göstərmək;

    hekayədə yazıçının qaldırdığı mənəvi problemləri müəyyənləşdirmək;

    yaşlı nəsildə hörmət, şagirdlərdə mənəvi keyfiyyətlər aşılamaq.

Avadanlıqlar: V. Rasputinin portreti və fotoşəkilləri; kitablar sərgisi; Ozhegov tərəfindən düzəldilmiş izahlı lüğət; "Uşaqlıq getdiyi yer" mahnısının səs yazısı.

Metodik üsullar: suallar üzərində söhbət, lüğət işi, tələbə mesajları, musiqi dinləmək, şeirin ifadəli oxunması.

Oxucu kitablardan həyatı deyil, öyrənirhisslər. Ədəbiyyat, mənim fikrimcə -ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Və əvvəlbütün mehribanlıq, saflıq, nəciblik.V.G. Rasputin

Dərslər zamanı

1. Təşkilati an.

2. Müəllimin sözü.

Sonuncu dərsdə gözəl rus yazıçısı V.G.-nin əsəri ilə tanış olduq. Rasputin və "Fransız dərsləri" hekayəsi. Bu gün onun hekayəsinin öyrənilməsi ilə bağlı son dərs keçirik. Dərs zamanı bu hekayənin bir neçə tərəfini müzakirə edəcəyik: baş qəhrəmanın ruhi vəziyyəti haqqında danışacağıq, sonra "fövqəladə bir insan" - bir fransız müəllimi haqqında danışacağıq və hekayədə müəllifin yaratdığı əsas mənəvi problemləri müzakirə edərək söhbətə son verəcəyik.

3. "Uşaqlıq getdiyi yer" mahnısının ayəsini dinləmək

İndi mahnının bir hissəsini dinlədik. Mənə deyin, uşaqlıq V.G.-nin işində necə əks olundu? Rasputin?

4. Tələbə mesajları.

V. Rasputin 1974-cü ildə İrkutsk qəzetində yazırdı: “Əminəm ki, insan uşaqlığından, erkən yaşlarında görmək və hiss etmək qabiliyyətinə sahib olduğu üçün sonradan qələmini almağa haqq qazandıran bir yazıçıdır. Təhsil, kitablar, həyat təcrübəsi bu hədiyyəni tərbiyə edir və daha da gücləndirir, ancaq uşaqlıqda doğulmalıdır. " Uşaqlıqda yazıçıya yaxın olan təbiət əsərlərinin səhifələrində yenidən canlanır və bizə bənzərsiz, Rasputin dilində danışır. İrkutsk vilayətinin xalqı ədəbi qəhrəman oldu. Həqiqətən, V.Hügonun dediyi kimi: "Bir insanın uşaqlıq çağında qoyulan başlanğıclar, böyüdü, böyüdülər, ayrılmaz bir hissəsini təşkil edən gənc bir ağacın qabığına həkk olunmuş məktublar kimidir." V. Rasputinlə əlaqəli bu başlanğıclar Sibirin - Taiga, Angara'nın, bir hissəsi olduğu və ilk dəfə insanlar arasındakı münasibətləri düşünməyə məcbur etdiyi doğma kəndi olmadan təsirlənmədən mümkün deyil; saf, qarışıq bir xalq dili olmadan.

V. Rasputinin uşaqlığı haqqında danışın.

VG Rasputin 15 mart 1937-ci ildə İrkutsk bölgəsində Angara sahillərində yerləşən Ust-Uda kəndində anadan olmuşdur. Uşaqlıq müharibə ilə qismən üst-üstə düşdü: gələcək yazıçı 1944-cü ildə Atalan ibtidai məktəbinin birinci sinfinə getdi. Burada döyüşlər olmasa da, həyat çətin, bəzən yarı ac \u200b\u200bidi. "Uşaqlığım müharibə və müharibədən sonrakı ac illərin payına düşdü" deyə yazıçı xatırlayır. - Bu asan deyildi, amma indi başa düşdüyüm kimi xoşbəxt idi. Gəzməyi öyrəndikdən sonra çayın sahilinə girdik və balıq ovu çubuqlarımızı ona atdıq; hələ güclənməyib, dərhal kəndin arxasından başlayan taiga, giləmeyvə və göbələkləri yığdılar, erkən yaşlarından gəmiyə minib özləri ilə qurdları götürdülər ... "Budur, Atalankada oxumağı öyrənən Rasputin kitabı əbədi sevirdi. İbtidai məktəb kitabxanası çox kiçik idi - yalnız iki rəf kitab. “Kitablarla tanışlığımı oğurluqla başladım. Dostumla mən bir yay kitabxanaya gedirdik. Şüşəni götürdülər, otağa qalxdılar və kitabları götürdülər. Sonra gəldilər, oxuduqlarını qaytardılar və yenisini aldılar ”deyə müəllif xatırladı.

Atalankada 4-cü sinfi bitirdikdən sonra Rasputin təhsillərini davam etdirmək istədi. Lakin beşinci və sonrakı sinifləri daxil edən məktəb doğma kənddən 50 km məsafədə yerləşirdi. Yaşamaq üçün oraya köçmək lazımdı və tək.

Bəli, Rasputinin uşaqlığı çətin idi. Yaxşı oxuyanların hamısı özlərinin və başqalarının hərəkətlərini necə qiymətləndirməyi bilmir, amma Valentin Qriqorieviç üçün təhsil əxlaqi əməkə çevrilib. Niyə?

Öyrənmək çətindi: aclığı aradan qaldırmaq lazım idi (anası münasibətilə həftədə bir dəfə ona çörək və kartof təhvil verirdi, amma həmişə qıt olurdu). Rasputin hər şeyi yalnız vicdanla etdi. “Mənə nə qaldı? - sonra bura gəldim, burada başqa işim yoxdu ... Heç olmasa bir dərs öyrənməsəydim, məktəbə getməyə cəsarət edərdim "deyə yazıçı xatırladı. Onun biliyi bəlkə də fransız dilindən başqa (yalnız tələffüz verilməyib) istisna olmaqla, əla qiymətləndirilib. Bu, ilk növbədə mənəvi qiymətləndirmə idi.

Bu hekayə kimə həsr olunmuşdu ("Fransız dərsləri") və yazıçı uşaqlığında hansı yeri tutur?

"Fransız dərsləri" hekayəsi, bütün həyatı boyu məktəbdə işləyən dostu və məşhur dramaturq Aleksandr Vampilovun anası Anastasiya Prokofievna Kopylova həsr edilmişdir. Hekayə bir uşağın həyatının xatırlanmasına əsaslanır, yazıçının sözlərinə görə, "zəif toxunuşla belə isti olanlardan biri idi".

Bu hekayə avtobioqrafikdir. Lidiya Mixaylovna öz adının adını vermişdi. (Bu Molokova L.M.). Lidia Mixailovna, hekayədəki kimi, həmişə məndə həm təəccüb, həm də qorxu oyandırdı ... O, sanki həyasız, varlı görünürdü. Müəllimimiz ikiüzlülükdən qoruyan daxili müstəqilliyə sahib idi.

Çox gənc, son bir tələbə, nümunəsi ilə bizi böyütdüyü barədə düşünmədi, amma onun üçün təbii olan hərəkətlər bizim üçün ən vacib dərs oldu. Yaxşılıq dərsləri. "

Bir neçə il əvvəl Saranskda yaşayır, Mordoviya Universitetində dərs deyir. Bu hekayə 1973-cü ildə yayımlananda dərhal özünü tanıdı, Valentin Qriqoryeviçi tapdı və bir neçə dəfə onunla görüşdü.

5. Ev tapşırıqlarının icrası.

Hekayə təəssüratlarınız nələrdir və ruhunuza nə təsir etdi?

5. Suallar üzrə söhbət.

Hekayədə yazıçının yaratdığı problemləri müzakirə etməzdən əvvəl onun əsas məqamlarını xatırladaq.- Hekayənin qəhrəmanı olan oğlan niyə rayon mərkəzində bitdi? ("Daha da öyrənmək üçün .... Özümü rayon mərkəzində təchiz etməliydim").- Hekayənin qəhrəmanının məktəbdə uğuru nə idi? (fransız dilindən başqa bütün fənlərdə beşi keçirildi).- Oğlanın halı necə idi? ("Mən özümü çox pis, acı və nifrətli hiss etdim! - Hər hansı bir xəstəlikdən daha pis.").- Oğlan Çikanı pul qarşılığında oynamağa nə məcbur etdi? (Xəstə idim, bazarda bu pulla bir banka süd aldım).- Qəhrəmanın ətrafındakı adamlarla münasibətləri necə inkişaf etdi? ("Məni növbə ilə döydülər. O gün məndən daha acınacaqlı bir insan yoxdu").- Oğlan müəllimə münasibət necə idi? ("Qorxurdum və itirdim ... O mənə qeyri-adi bir insan kimi görünürdü").

Nəticə: Beləliklə, uşaqlar, cavablarınızdan başa düşdük ki, hekayənin əsas personajının prototipi V.G. Rasputin. Qəhrəmanın başına gələn bütün hadisələr yazıçının həyatında olub. İlk dəfə on bir yaşlı qəhrəman ailəsinin şəraitinin iradəsi ilə kəsildiyini anlayır, nəinki qohumlarının və bütün kəndin ona sarıldığını başa düşür: axırda kəndlilərin yekdil fikri ilə onu “öyrənilən adam” olmağa çağırırlar. Qəhrəman, həmyerlilərinin ruhdan düşməməsi üçün aclığı və evini itirmək üçün hər cür səy göstərir. İndi fransız müəlliminin imicinə qayıdaraq, Lidiya Mixaylovnanın oğlan həyatında hansı rol oynadığını təhlil edək.

1. Baş personaj müəllim nəyi xatırladı? Mətndə Lidiya Mixaylovnanın portretinin təsvirini tapın; bunun xüsusiyyəti nədir? ("Lidiya Mixaylovna o zaman ..." şərhini oxumaq; "Üzündə qəddarlıq yox idi ...").

Müəllimin portret təsviri üçün mətndən açar sözlər yazın.

2. Lidiya Mixaylovnada oğlan hansı hissləri oyatdı? (Ona anlayışla və rəğbətlə yanaşdı, məqsədəuyğunluğunu yüksək qiymətləndirdi. Bu baxımdan müəllim onu \u200b\u200bevdə evdə bəsləmək üçün ümid edərək əlavə olaraq qəhrəmanla birlikdə təhsil almağa başladı).

3. Lidia Mixailovna niyə oğlana bağça göndərməyə qərar verdi və niyə bu fikir uğursuz oldu? (Ona kömək etmək istədi, amma bağçanı "şəhər" məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü tərk etdi. Qürur oğlanın hədiyyəni qəbul etməsinə imkan vermədi).

4. Müəllim qürurunu pozmadan oğlana kömək etmək üçün bir yol tapdı? (Pul üçün divar çalmağı təklif etdi).

5. Hekayənin qəhrəmanı əlavə dərslərin və müəllimi ilə pul qazanmağın əsl səbəbini dərhal başa düşdü?

6. Müəllim müəllimin fövqəladə bir insan olduğunu düşünəndə qəhrəman haqlımı? (Lidiya Mixaylovna işini itirərək əziyyət çəkdiyi üçün mərhəmət və xeyirxahlıq qabiliyyətinə sahibdir).

Nəticə: Lidiya Mixaylovna riskli bir addım atır, tələbələrlə pul üçün oynayır, insan mərhəmətindən kənar olur: oğlan çox yorğun olur və köməkdən imtina edir. Bundan əlavə, o, tələbəsindəki diqqətəlayiq bacarıqları nəzərə alaraq onlara hər hansı bir şəkildə inkişaf etməyə kömək etməyə hazırdı.

Dərs üçün epiqraf lövhədə yazılmışdır: "Oxucu ....". "Fransız dərsləri" hekayəsi hansı hissləri doğurur? (Xeyirxahlıq və mərhəmət.)

Lidiya Mixaylovnanın bu hərəkətinə münasibətiniz necədir? (uşaqların rəyi).

Bu gün mənəviyyat haqqında çox danışdıq. "Əxlaq" nədir? Bunun mənasını S. Ozhegovun izahlı lüğətində tapaq.

Tələbəsi ilə pul qazanmaq üçün oynayan Lidiya Mixaylovna, pedaqogika nöqteyi-nəzərindən əxlaqsız hərəkət etdi. "Bəs bu hərəkətin arxasında nə dayanır?" - müəllif soruşur. Tələbəsinin ac, müharibədən sonrakı illərdə qidalanmadığını görərək, ona kömək etməyə çalışdı: əlavə tədqiqatlar adı altında onu qidalandırmaq üçün evə dəvət etdi, sanki anasından bir bağça göndərdi. Ancaq oğlan hər şeydən imtina etdi. Və müəllim tələbə ilə birlikdə pul oynamağa, onunla birlikdə oynamağa qərar verir. Fırıldaqçılığa gedir, amma müvəffəq olduğu üçün xoşbəxtdir.

Beləliklə, "Fransız dərsləri" hekayəsində Rasputin hansı dərslərdən yazır? (Bunlar yalnız Fransız dili dərsləri deyil, mehribanlıq və mənəvi səxavət, bir-birlərinə diqqətli və həssas münasibət, diqqətsizlik idi).

Fikrinizcə, müəllim hansı keyfiyyətlərə sahib olmalıdır?- anlayış; - xeyriyyəçilik; - həssaslıq; - insanlıq;- mehribanlıq; - ədalət; - dürüstlük; - şəfqət.

Hər müəllimə xas olan bütün keyfiyyətləri göstərmisiniz. Bir çox mahnı, hekayə, şeir müəllimlərə həsr edilmişdir.Bir yadigar olaraq buraxmaq istəyirəmBunlar sizə həsr olunmuş sətirlər:Sən o dostsan, musi,Qan qardaşım və hətta anamHəyat boyu sizinlə gəzmək asandır:Sən mənə yazmağı öyrətdinÖzünüzü sevin və bir möcüzəyə inanınBaşqalarına qarşı mehriban olunƏn yaxşı dostunuza qayğı göstərinİnsanlardan inciməyin.Bütün bu həqiqətlər sadədirMən sizinlə bərabər bir şey öyrəndim,Mən də demək istəyirəm: “Müəllim!Sən yer üzündəki ən yaxşısan "

Nəticə: Fransız müəllimi öz nümunəsi ilə dünyada xeyirxahlığın, məsuliyyətliliyin, sevginin olduğunu göstərdi. Bunlar mənəvi dəyərlərdir. Hekayənin ön sözünə baxaq. Bir yetkinin düşüncələrini, mənəvi yaddaşını ifadə edir. O, "Fransız dili dərsləri" "xeyirxahlıq dərsləri" adlandırdı. V.G. Rasputin "xeyirxahlıq qanunları" ndan danışır: həqiqi yaxşılıq mükafat tələb etmir, birbaşa dönüş istəmir, maraqsızdır. Xeyir yaymaq, insandan insana ötürmək qabiliyyətinə malikdir. Ümid edirəm ki, xeyirxahlıq və şəfqət bir insanın həyatında böyük rol oynayır və hər zaman bir-birinə kömək etməyə hazır olan hər zaman xeyirxah olacaqdır.

7. yekunlaşdırmaq. Tələbələrin qiymətləndirməsi.

Əks.

1. Hekayəni oxuduqdan sonra həyatınızda bir şey dəyişdi?

2. İnsanlarla mehriban olmusunuz?

3. Həyatınızda baş verənləri qiymətləndirməyi öyrəndinizmi?

8. Ev tapşırığı. "Müəllim XXI", "Sevimli müəllimim" mövzularından birinə mini-inşa yazın.

V.G.-nin mənəvi problemləri. Rasputinin "Fransız dili dərsləri". Müəllim Lidiya Mixaylovnanın oğlan həyatındakı rolu

Dərsin məqsədi:

  • hekayə qəhrəmanının mənəvi dünyasını aşkar etmək;
  • "Fransız dərsləri" hekayəsinin avtobioqrafik mahiyyətini göstərmək;
  • hekayədə yazıçının qaldırdığı mənəvi problemləri müəyyənləşdirmək;
  • müəllimin orijinallığını göstərmək;
  • yaşlı nəsildə hörmət, şagirdlərdə mənəvi keyfiyyətlər aşılamaq.

Avadanlıq:v. Rasputinin portreti və fotoşəkilləri; kitablar sərgisi; Ozhegov tərəfindən düzəldilmiş izahlı lüğət ("mənəviyyat" sözünün mənası); "Uşaqlıq getdiyi yer" mahnısının qeydiyyatı, kompüter, proyektor.

Metodik üsullar:suallar üzrə söhbət, lüğət işi, tələbə mesajları, nümayiş , oyun anı, musiqiyə qulaq asmaq., bir şeirin ifadəli oxunması.

Yaxşı ürək və düzgün
ruhun bizə o qədər ehtiyacı yoxdur ki, daha çox
qəhrəmanlarımız və daha yaxşı yaşayacağıq
bizim üçün olacaq.
V.G. Rasputin

Oxucu kitablardan həyatı deyil, öyrənir
hisslər. Ədəbiyyat, mənim fikrimcə -
ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Və əvvəl
bütün mehribanlıq, saflıq, nəciblik.
V.G. Rasputin

Dərslər zamanı

  • Təşkilat vaxtı.
  • Müəllimin sözü.

Sonuncu dərsdə gözəl rus yazıçısı V.G.-nin əsəri ilə tanış olduq. Rasputin və "Fransız dərsləri" hekayəsi. Bu gün onun hekayəsinin öyrənilməsi ilə bağlı son dərs keçirik. Dərs zamanı bu hekayənin bir neçə tərəfini müzakirə edəcəyik: baş qəhrəmanın ruhi vəziyyəti haqqında danışacağıq, sonra "fövqəladə bir insan" - bir fransız müəllimi haqqında danışacağıq və hekayədə müəllifin əsas mənəvi problemlərinin müzakirəsi ilə sona çatacağıq. Və V.G.-nin həyatı haqqında. Rasputini jurnalistlər, tədqiqatçılar və oxucuların təqdim etdiyi kiçik bir mətbuat konfransından öyrənirik.

("Uşaqlıq getdiyi yer" mahnısının ayəsini dinləyirik)

  • Mətbuat konfransı üzvlərinə söz (rol oyununun elementi).

Dərs daxildir elektron təhsil mənbələri, bu vəziyyətdə ekran göstərilir

Jurnalist: İndi mahnının bir hissəsini dinlədik. Mənə deyin, uşaqlıq V.G.-nin işində necə əks olundu? Rasputin?

Tədqiqatçı: V. Rasputin 1974-cü ildə İrkutsk qəzetində yazırdı: “Əminəm ki, insan uşaqlığından, gənc yaşlarından görmək və hiss etmək qabiliyyətinə sahib olduğu üçün sonradan qələmini almağa haqq qazandıran bir yazıçıdır. Təhsil, kitablar, həyat təcrübəsi bu hədiyyəni tərbiyə edir və daha da gücləndirir, ancaq uşaqlıqda doğulmalıdır. " Uşaqlıqda yazıçıya yaxın olan təbiət əsərlərinin səhifələrində yenidən canlanır və bizə bənzərsiz, Rasputin dilində danışır. İrkutsk vilayətinin xalqı ədəbi qəhrəman oldu. Həqiqətən, V.Hügonun dediyi kimi: "Bir insanın uşaqlıq çağında qoyulan başlanğıclar, böyüdü, böyüdülər, ayrılmaz bir hissəsini təşkil edən gənc bir ağacın qabığına həkk olunmuş məktublar kimidir." V. Rasputinlə əlaqəli bu başlanğıclar Sibirin - Taiga, Angara'nın, bir hissəsi olduğu və ilk dəfə insanlar arasındakı münasibətləri düşünməyə məcbur etdiyi doğma kəndi olmadan təsirlənmədən mümkün deyil; saf, qarışıq bir xalq dili olmadan.

Müəllim: Uşaqlar, bizə V. Rasputinin uşaqlığı haqqında danışın.

Oxucu: VG Rasputin 15 mart 1937-ci ildə İrkutsk bölgəsində Angara sahillərində yerləşən Ust-Urda kəndində anadan olmuşdur. Uşaqlıq müharibə ilə qismən üst-üstə düşdü: gələcək yazıçı 1944-cü ildə Atalan ibtidai məktəbinin birinci sinfinə getdi. Burada döyüşlər olmasa da, həyat çətin, bəzən yarı ac \u200b\u200bidi. Burada Atalankada oxumağı öyrənən Rasputin kitabı əbədi sevirdi. İbtidai məktəb kitabxanası çox kiçik idi - yalnız iki rəf kitab. “Kitablarla tanışlığımı oğurluqla başladım. Dostumla mən bir yay kitabxanaya gedirdik. Şüşəni götürdülər, otağa qalxdılar və kitabları götürdülər. Sonra gəldilər, oxuduqlarını qaytardılar və yenisini aldılar ”deyə müəllif xatırladı.

Atalankada 4-cü sinfi bitirdikdən sonra Rasputin təhsillərini davam etdirmək istədi. Lakin beşinci və sonrakı sinifləri daxil edən məktəb doğma kənddən 50 km məsafədə yerləşirdi. Yaşamaq üçün oraya köçmək lazımdı və tək.

Jurnalist: Bəli, Rasputinin uşaqlığı çətin idi. Yaxşı oxuyanların hamısı özlərinin və başqalarının hərəkətlərini necə qiymətləndirməyi bilmir, amma Valentin Qriqorieviç üçün təhsil əxlaqi əməkə çevrilib. Niyə?

Tədqiqatçı: Öyrənmək çətindi: aclığı aradan qaldırmaq lazım idi (anası onu həftədə bir dəfə çörək və kartof ilə təmin edirdi, amma həmişə qıt olurdu). Rasputin hər şeyi yalnız vicdanla etdi. “Mənə nə qaldı? - sonra bura gəldim, burada başqa işim yoxdu ... Heç olmasa bir dərs öyrənməsəydim, məktəbə getməyə cəsarət edərdim "deyə yazıçı xatırladı. Onun biliyi bəlkə də fransız dilindən başqa (yalnız tələffüz verilməyib) istisna olmaqla, əla qiymətləndirilib. Bu, ilk növbədə mənəvi qiymətləndirmə idi.

Jurnalist: Bu hekayə ("Fransız dili dərsləri") kimə həsr olunmuşdu və yazıçı uşaqlığında hansı yeri tutur?

Tədqiqatçı: "Fransız dərsləri" hekayəsi, bütün həyatı boyu məktəbdə işləyən dostu və məşhur dramaturq Aleksandr Vampilovun anası Anastasiya Prokofievna Kopylova həsr edilmişdir. Hekayə bir uşağın həyatının xatırlanmasına əsaslanır, yazıçının sözlərinə görə, "zəif toxunuşla belə isti olanlardan biri idi".

Bu hekayə avtobioqrafikdir. Lidiya Mixaylovna öz adının adını vermişdi. (Bu Molokova L.M.). Bir neçə il əvvəl Saranskda yaşayır, Mordoviya Universitetində dərs deyir. Bu hekayə 1973-cü ildə yayımlananda dərhal özünü tanıdı, Valentin Qriqoryeviçi tapdı və bir neçə dəfə onunla görüşdü.

  • V.G.-nin işindəki əsas mövzular haqqında qısa bir məruzə. Rasputin (təqdimat).
  • Suallar üzrə söhbət.

Müəllim: hekayədə yazıçının yaratdığı problemləri müzakirə etməzdən əvvəl onun əsas məqamlarını xatırladaq. Oxucular, sizə yazıram. Evdə hazırlanmış bir kotirovka planından istifadə edə bilərsiniz.
- Hekayənin qəhrəmanı olan oğlan niyə rayon mərkəzində bitdi? ("Daha öyrənmək üçün .... Özümü rayon mərkəzində təchiz etməliydim") (Slayd 2,3).
- Hekayənin qəhrəmanının məktəbdə uğuru nə idi? (slayd 4) (fransızlar istisna olmaqla, bütün fənlərdə beşlər keçirildi).
- Oğlanın halı necə idi? ("Mən özümü çox pis, acı və nifrətli hiss etdim! - Hər hansı bir xəstəlikdən daha pisdir.") (Slayd 5)
- Oğlan Çikanı pul qarşılığında oynamağa nə məcbur etdi? (Xəstə idim, bazarda bu pulla bir banka süd aldım).
- Qəhrəmanın ətrafındakı adamlarla münasibətləri necə inkişaf etdi? ("Məni növbə ilə döydülər. O gün məndən daha acınacaqlı bir insan yoxdu"). (slayd 6)
- Oğlan müəllimə münasibət necə idi? ("Qorxurdum və itirdim .... O mənə qeyri-adi bir insan kimi görünürdü"), (slayd 7)

Nəticə: Beləliklə, uşaqlar, cavablarınızdan başa düşdük ki, V.G., özü də hekayənin əsas xarakterinin prototipidir. Rasputin. Qəhrəmanın başına gələn bütün hadisələr yazıçının həyatında olub. İlk dəfə, on bir yaşlı qəhrəman ailəsinin şəraitinin iradəsi ilə kəsildiyini başa düşür, nəinki qohumlarının və bütün kəndin ona sarıldığını başa düşür: axırda kəndlilərin yekdil fikri ilə onu “öyrənilən adam” olmağa çağırırlar. Qəhrəman, həmyerlilərinin ruhdan düşməməsi üçün aclığı və evini itirmək üçün hər cür səy göstərir. İndi fransız müəlliminin imicinə qayıdaraq, Lidiya Mixaylovnanın oğlan həyatında hansı rol oynadığını təhlil edək.

  • Baş personaj müəllim nəyi xatırladı? Mətndə Lidiya Mixaylovnanın portretinin təsvirini tapın; bunun xüsusiyyəti nədir? ("Lidiya Mixaylovna o zaman idi ..." şərhini oxumaq; "Üzündə qəddarlıq yox idi ...") (slayd 7)
  • Lidiya Mixaylovnada oğlan hansı hissləri oyatdı? (Ona anlayışla və rəğbətlə yanaşdı, fədakarlığını yüksək qiymətləndirdi. Bununla əlaqədar olaraq, müəllim onu \u200b\u200bevdə bəsləmək üçün ümid edərək əlavə olaraq qəhrəmanla birlikdə təhsil almağa başladı); (slayd 8)
  • Niyə Lydia Mixailovna uşağa bağça göndərmək qərarına gəldi və niyə bu fikir uğursuz oldu? (Ona kömək etmək istədi, ancaq bağçanı "şəhər" məhsulları ilə doldurdu və bununla da özünü tərk etdi. Qürur oğlanın hədiyyəni qəbul etməsinə imkan vermədi) (slayd 8)
  • Müəllim, qüruruna xələl gətirmədən oğlana kömək etmək üçün bir yol tapa bildimi? (Pul üçün "divar" çalmağı təklif etdi); (slayd 9)
  • Müəllimin fövqəladə bir insan olduğunu düşünəndə qəhrəman haqlımı? (Lidiya Mixaylovna işini itirərək əziyyət çəkdiyi üçün şəfqətli və mehriban olmaq qabiliyyətinə malikdir) (Slayd 10)

Nəticə:Lidiya Mixaylovna riskli bir addım atır, tələbələrlə pul üçün oynayır, insan mərhəmətindən kənar olur: oğlan çox yorğun olur və kömək etməkdən imtina edir. Bundan əlavə, o, tələbəsindəki diqqətəlayiq bacarıqları nəzərə alaraq onlara hər hansı bir şəkildə inkişaf etməyə kömək etməyə hazırdı.

Müəllim:
- Dərs üçün epiqraf lövhədə yazılmışdır: "Oxuyan ....". "Fransız dərsləri" hekayəsi hansı hissləri doğurur? (Xeyirxahlıq və mərhəmət.)

Lidiya Mixaylovnanın bu hərəkətinə münasibətiniz necədir? (uşaqların rəyi).

Bu gün mənəviyyat haqqında çox danışdıq. "Əxlaq" nədir? Bunun mənasını S. Ozhegovun izahlı lüğətində tapaq. (İfadə lövhədə yazılıb.)

Müəllimin sözü.Tələbəsi ilə pul qazanmaq üçün, Lidiya Mixaylovna, pedaqogika nöqteyi-nəzərindən əxlaqsız hərəkət etdi. "Bəs bu hərəkətin arxasında nə dayanır?" - müəllif soruşur. Tələbəsinin ac, müharibədən sonrakı illərdə qidalanmadığını görərək, ona kömək etməyə çalışdı: əlavə tədqiqatlar adı altında onu qidalandırmaq üçün evə dəvət etdi, sanki anasından bir bağça göndərdi. Ancaq oğlan hər şeydən imtina etdi. Və müəllim tələbə ilə birlikdə pul oynamağa, onunla birlikdə oynamağa qərar verir. Aldadar amma müvəffəq olduğu üçün xoşbəxtdir.

Xeyirxahlıq - hekayənin qəhrəmanlarında bütün oxucuları cəlb edən budur.

Fikrinizcə, müəllim hansı keyfiyyətlərə sahib olmalıdır? Lövhədə həm müsbət, həm də mənfi keyfiyyətlər vurğulanır. Hansı mənəvi keyfiyyətlər sizi daha çox cəlb edir?
- anlayış;
- xeyriyyəçilik;
- həssaslıq;
- insanlıq;
- mehribanlıq;
- ədalət;
- dürüstlük;
- şəfqət.

Hər müəllimə xas olan bütün keyfiyyətləri göstərmisiniz. Bir çox mahnı, hekayə və şeir müəllimlərə həsr edilmişdir. Tələbəmiz indi birini oxuyacaq.
Bir yadigar olaraq buraxmaq istəyirəm
Bunlar sizə həsr olunmuş sətirlər:
Sən o dostsan, musi,
Qan qardaşım və hətta anam
Həyat boyu sizinlə gəzmək asandır:
Sən mənə yazmağı öyrətdin
Özünüzü sevin və bir möcüzəyə inanın
Başqalarına qarşı mehriban olun
Ən yaxşı dostunuza qayğı göstərin
İnsanlardan inciməyin.
Bütün bu həqiqətlər sadədir
Mən sizinlə bərabər bir şey öyrəndim,
Mən də demək istəyirəm: “Müəllim!
Sən yer üzündəki ən yaxşısan "

Nəticə:Fransız müəllimi öz nümunəsi ilə dünyada mehribanlığın, məsuliyyətliliyin, sevginin olduğunu göstərdi. Bunlar mənəvi dəyərlərdir. Hekayənin ön sözünə baxaq. Bir yetkinin düşüncələrini, mənəvi yaddaşını ifadə edir. O, "Fransız dili dərsləri" "xeyirxahlıq dərsləri" adlandırdı. V.G. Rasputin "xeyirxahlıq qanunları" ndan danışır: həqiqi yaxşılıq mükafat tələb etmir, birbaşa gəlirlər istəmir, maraqsızdır. Xeyir yaymaq, insandan insana ötürmək qabiliyyətinə malikdir. Ümid edirəm ki, mehribanlıq və mərhəmət bir insanın həyatında böyük rol oynayacaq və hər zaman hər zaman bir-birinizə kömək etməyə hazır olacaqsınız.

  • Ümumiləşdirir. Tələbələrin qiymətləndirməsi.
  • D / z. "Müəllim XXI", "Sevimli müəllimim" mövzularından birinə mini-inşa yazın. Tələbələrin istəyi (və imkanı) ilə rəy hazırlamaq tapşırığı verilir İnternet resursları bu mövzuda.

Ölçüsü: px

Səhifədən göstərməyə başlayın:

Transkript

1 Mövzu 59. Valentin Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsindəki əxlaqi məsələlər Yazıçının uşaqlığı haqqında heç nə bilmədən əsərlərini başa düşmək mümkün deyil. "Fransız dərsləri" avtobioqrafik hekayəsinin qəhrəmanı kənddən rayon mərkəzinə oxumağa gələn on bir yaşlı oğlandır. Xüsusən kənd üçün vaxt çətin idi: müharibədən sonrakı, ac. Baş qəhrəman yalnız "bir banka südü" almaq məqsədi ilə pul üçün oynamağa başlayır. Məktəbdə fransız dili müəllimi olan Lidiya Mixaylovna tələbəsinin niyə belə bir addım atdığını başa düşdü. Baş qəhrəmanın ondan kömək almaqdan imtina etdiyini görən özü, qazandığını təmin etməyə çalışaraq pulla onunla oynamağa başladı və bununla da onu xəstəlik və aclıqdan xilas etdi. Hekayə oxucu üçün bir sıra suallar yaradır. Lidiya Mixaylovna tələbəsi ilə pul qarşılığında oynayarkən haqlıdır? Əsas personaj müəllimlə ünsiyyətdən hansı dərsləri öyrəndi? Bir insanın hərəkətlərini birmənalı olaraq qiymətləndirmək həmişə mümkündürmü? Valentin Rasputin hesab edirdi ki, oxumaq sadəcə səhifələrə baxmağın mənasını vermir, amma bu şeylərin mahiyyətinə nüfuz etmək deməkdir. Onun sözlərinə görə, "oxucu özü tədbirlərdə iştirak etməli, onlara öz münasibətini göstərməlidir ..." Oxumaq haqqında bu şəkildə danışdı: "Oxucu kitabdan həyatı deyil, hissləri öyrənir. Ədəbiyyat, mənim fikrimcə, ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Hər şeydən əvvəl, xeyirxahlıq, saflıq, təşəkkür.

2 Və VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi sizə nə öyrətdi? Dərs zamanı sualları cavablandırarkən bu barədə düşünün. Marşrutunuzu seçin. İlk marşrut Müəllimin insan məsuliyyətinin simvolu kimi görüntüsü (VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi əsasında). İkinci yol Xeyirxahlıq dərsləri (VG Rasputin "Fransız dili dərsləri" hekayəsi əsasında).

3 ROUTE 1 VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinin son hissəsinə keçin (Resurs 1). 1 və 2 tapşırıqları yerinə yetirin, cavabları bir notebooka yazın. Tapşırıq 1 Part 7 oxuyun. Lidiya Mixaylovna ilə təhsil aldıqdan sonra baş qəhrəmanın fransız dilinə münasibəti necə dəyişdi? 1) Söz tələffüzü hələ qəhrəmana verilmədi və bu mövzunu bəyənmədi 2) Fransız sözlərini tələffüz etməkdə daha səlis oldu və dilə maraq hiss etdi 3) Ambisiyalardan dildə uğur qazanmağı qərara aldı, çətinliklə verdiyi iki düzgün nömrəni yaz. ... Qəhrəmanın düşüncələrini oxuyun: “Biz bağlamanı xatırlamadıq, ancaq hər halda gözətçimdə oldum. Lidiya Mixaylovnanın daha çox düşünmək üçün nə edəcəyini heç bilmirsiniz? Mən özümdən bilirdim: bir şey işləməyəndə, işə düzəltmək üçün hər şeyi edəcəksən, sadəcə imtina etməyəcəksən. " Qorxuları gerçəkləşdimi? 1) Xeyr, müəllim oğlanın ac vaxtlarında kömək etməsi üçün başqa bir şey hazırlamadı. Onu öyrətməyə yönəltdi, çox qürurlu olduğunu və baqqallarla kömək etmək üçün bir yolu olmadığını bildirdi. 2) Bəli, Lydia Mixailovna həqiqətən gözləyib bir münasibət gördü. Oğlanın tamamilə evinə yerləşməsini gözlədikdən sonra ona kömək etmək üçün yeni bir yol tapdı.

4 Baş qəhrəman Lidiya Mixaylovnanın onu masaya qoymaq üçün növbəti cəhdinə necə reaksiya verdi? 1) həvəssiz şəkildə razılaşdı 2) cəsarətli Lydia Mixailovna əsas personajın pul üçün oynamasını təklif etdi, çünki: 1) oğlanın yemək üçün pul almağının başqa yolunu bilmir; 2) uşaqlığını xatırlamağa qərar verdi (o zaman "divar" da pul üçün oynayırdı və ya "Ölçmələr") 3) həyatına müxtəliflik qatmaq istədi, çünki qumar oynayan, tez asılı bir insan idi Rəng ilə işlənmiş parçalardan baxın. Bunlardan hansı qəhrəmanın daxili monoloqunu təmsil edir (burada mövcud vəziyyəti əks etdirir, sanki özü ilə danışır)? Bunlar vurğulanan fraqmentlər: 1) sarı rəngdə 2) göy rəngdə Baş personaj müəllimdən qazandığı pulu götürə biləcəyinə inanırdı, çünki o: a) bu pulu yalnız yeməyə xərclədi; b) bu \u200b\u200bpulun vicdanla qazandığına inanırdı 1) həqiqi və a, və b 2) yalnız a doğrudur 3) yalnız b doğrudur

5 8-ci hissəni oxuyun. Lydia Mixailovna, çünki: 1) dərsdənkənar hərəkət etdi və məktəbdən qovuldu 2) həqiqətən də Kubana qayıtmaq istədi Nə düşünürsən: tələbəsi, gənc bir müəllimi ilə pul qazanmaq üçün oynamaq: 1) düşünmədim nə qədər səhv etdiyini və bunun hansı fəsadlara səbəb ola biləcəyini 2) bilərəkdən qaydaları pozmağa getdi, çünki bu, ac olan bir tələbəyə kömək etmək üçün yeganə yol idi, amma köməyi qəbul etməkdən çox qürur duyduğunuzla bağlı hansı fikirlə razısınız? 1) Hekayənin sonu pessimistdir: Lidiya Mixaylovna ayrıldı və baş qəhrəman onu bir daha görmədi. 2) Hekayənin sonu nikbindir: Lidiya Mixaylovna getdi, lakin bir gün oğlan makaron və "üç qırmızı alma" olan bağlama aldı. Beləliklə, müəllif onları ayıran böyük məsafələrə baxmayaraq, personajlar arasındakı daxili əlaqə kəsilmədiyini vurğulayır.

6 VG Rasputinin "Fransız dersleri" hekayəsi, başqa bir Sibir yazıçısının anası A. Vampilovun anası Anastasiya Prokopyevna Kopylova'ya həsr olunmuş, bir müəllim idi, hər zaman şagirdlərini narahat edir və onlara qayğı göstərir. Bu fədakarlığı yaradan yazıçı istədi: 1) Sibir məktəbində işləyən müəllimə konkret bir insan haqqında danışmaq; 2) uşağın taleyində müəllimin rolunun nə qədər böyük olduğunu göstərmək.Hekayənin başlığını necə başa düşürsən? Hekayənin baş qəhrəmanı üçün "Fransız dili dərsləri": a) oğlan özünə inandığını və çətin bir dili mənimsəyə biləcəyini hiss etdiyi b) fransız dərsləri; b) qırılmaqdan qorxmayan bir gənc müəllim tərəfindən ona təqdim olunan mehribanlıq, dostluq, dəstək dərsləri. məktəb qaydaları şagirdinizə qürurunu və özünə hörmətini pozmadan kömək etmək üçün bir yol tapmaq üçün 1) yalnız bir həqiqətdir 2) yalnız b doğrudur 3) həm a, həm də b

7 Tapşırıq 2 "Fransız Dersləri" bədii filminin bir hissəsinə keçin. Fraqment 1 (Resurs 2). Tələbəni evinə dəvət edərək, Lidiya Mixaylovna: a) oğlanın rahat, rahat hiss etməsi üçün hər şeyi edir, ona görə də onunla danışır, danışmağa məcbur edir b) bu \u200b\u200btələbənin tələffüz etməli olduğunu bilir, amma dərhal danışa bilməyəcək, buna görə də çox utancaq olduğu üçün onu Fransız nitqinin bir qeydini dinləməyə dəvət edir c), yeri gəlmişkən, şirkət üçün oğlanı qidalandırmağa çalışır, çünki ac olduğunu bilir 1) yalnız b doğrudur 2) yalnız c həqiqidir 3) yalnız b doğrudur c 4) həm a, həm b, həm də c həqiqidir.Hekayənin qəhrəmanı müəllimə baş çəkmək: a) özünü çox sərt hiss edir (stulun çox kənarında oturur), lakin müəllimin tapşırığını yerinə yetirməyə çalışır: yazını dinləyərkən fransız sözlərini təkrarlayır b) sərtliyə baxmayaraq və onu bağışlayan dildə əlaqəli dil müəllimlə şam yeməyindən çox imtina edir 1) yalnız a doğrudur 2) yalnız b doğrudur 3) həm a, həm də b doğrudur

8 Sizə göründüyü kimi, filmin bu hissəsində: 1) Lidiya Mixaylovna uşağı nahar etməyə inandırmaq üçün kifayət qədər səy göstərmədi 2) müəllim çox inandırıcı idi, heç bir halda qüruruna xələl gətirməyəcək şəkildə qəhrəmanı nahar etməyə dəvət etdi 3) hekayənin qəhrəmanı çox utancaq olduğu üçün axşam yeməyində qaldı; hələ inandırılmış olsaydı, qala bilərdi; 4) oğlan utancaqlığına baxmayaraq, qətiyyətlə davranır; davranışından aydın olur ki, heç bir şəraitdə şam yeməyində qalmayacaqdır .. İki düzgün nömrəni yazın. Yönləndirmə test vərəqinə gedin. 1 və 2-ci tapşırıqların cavablarını notebookdan marşrut test formasına köçürün. Bir müzakirə üçün hazırlayın.

9 ROUTE 2 VG Rasputin'in "Fransız dərsləri" hekayəsinin son hissəsinə davam edin (Resurs 1). 1 və 2 tapşırıqları yerinə yetirin, cavabları bir notebooka yazın. Tapşırıq 1 Hissə 7-ni oxuyun. Bağça hadisəsindən bir müddət sonra baş qəhrəman Lidiya Mixaylovnanın bütün səylərini cəmləşdirdiyini hiss etdi: 1) hələ də onu qidalandırmaq üçün bir yol tap 2) ona fransız dilini ciddi şəkildə öyrədir Baş qəhrəmanın münasibətinə necə baxır. Lydia Mixailovna ilə dərslərindən sonra fransızca? 1) Söz tələffüzü hələ qəhrəmana verilmədi və bu mövzunu bəyənmədi 2) Fransız sözlərini tələffüz etməkdə daha səlis oldu və dilə maraq hiss etdi 3) Ambisiyalardan dildə uğur qazanmağı qərara aldı, çətinliklə verdiyi iki düzgün nömrəni yaz. ...

10 Qəhrəmanın düşüncələrini oxuyun: “Məkanı xatırlamadıq, ancaq hər halda gözətçi oldum. Lidiya Mixaylovnanın daha çox düşünmək üçün nə edəcəyini heç bilmirsiniz? Mən özümdən bilirdim: bir şey işləməyəndə, işə düzəltmək üçün hər şeyi edəcəksən, sadəcə təslim olmazsan. " Qorxuları gerçəkləşdimi? 1) Xeyr, müəllim oğlanın ac vaxtlarında kömək etməsi üçün başqa bir şey icad etməmişdir. Onu öyrətməyə yönəltdi, çox qürurlu olduğunu və baqqallarla kömək etmək üçün bir yolu olmadığını bildirdi. 2) Bəli, Lydia Mixailovna həqiqətən gözləyib bir münasibət gördü. Oğlanın tamamilə evinə yerləşməsini gözlədikdən sonra ona kömək etmək üçün yeni bir yol tapdı. Lydia Mixailovna əsas personajın pul üçün oynamasını təklif etdi, çünki: 1) oğlanın yemək üçün pul götürməsinin başqa yolunu bilmir; 2) uşaqlığını xatırlamağı qərara aldı (o zaman “divar” və ya “ölçülərdə” pul oynayırdı) 3) istədi bir qumar oyunu kimi tez bir şəkildə asılı olan bir insan kimi həyatınızı çeşidləndirmək üçün rənglə işarələnmiş hissələrə baxın Bunlardan hansı qəhrəmanın daxili monoloqunu təmsil edir (burada mövcud vəziyyəti əks etdirir, sanki özü ilə danışır)? Bunlar vurğulanan fraqmentlər: 1) sarı rəngdə 2) mavi rəngdə

Lidiya Mixaylovna dərhal oğlanı ona qəsdən itirmədiyinə inandıra bildimi? 1) Bəli, hətta müəllimin ona mükafat verməyə çalışdığından şübhələnmirdi 2) Xeyr, dərhal deyil; o, həqiqətən qazanmaq istədiyi üçün özünü aldatdığını iddia etmək məcburiyyətində qaldı. Əsas personaj müəllimdən qazandığı pulu ala biləcəyinə inanırdı, çünki: a) bu pulu yalnız yeməyə xərclədi; b) bu \u200b\u200bpulun vicdanla qazandığına inanırdı 1) həm a, həm də həqiqətdir 2) yalnız a gerçəkdir 3) yalnız b gerçəkdir. 8-ci hissəni oxuyun. Lidiya Mixaylovna, çünki pedaqoji olaraq hərəkət etdi və məktəbdən qovuldu 2) həqiqətən də Kubana qayıtmaq istədi. tələbəsi, bir gənc müəllimi ilə pul qazanmaq üçün oynayan: 1) səhv etdiyini və bunun hansı fəsadlara səbəb ola biləcəyini düşünməmişdi; 2) qəsdən qaydaları pozdu, çünki bu, ac olan bir tələbəyə kömək etməyin yeganə yolu idi. kömək qəbul etməkdən çox qürur duyuram

12 Hansı fikirlə razısınız? 1) Hekayənin sonu pessimistdir: Lidiya Mixaylovna ayrıldı və baş qəhrəman onu bir daha görmədi. 2) Hekayənin sonu nikbindir: Lidiya Mixaylovna yola düşdü, lakin bir gün uşağa makaron və "üç qırmızı alma" olan bağça gəldi. Beləliklə, müəllif onları ayıran böyük məsafələrə baxmayaraq, personajlar arasındakı daxili əlaqə kəsilmədiyini vurğulayır. VG Rasputinin "Fransız dersleri" hekayəsi, başqa bir Sibir yazıçısının anası A. Vampilovun anası Anastasiya Prokopyevna Kopylova'ya həsr olunmuş, bir müəllim idi, həmişə şagirdlərini narahat edir və onlara qayğı göstərir. Bu fədakarlığı yaradan yazıçı istədi: 1) Sibir məktəbində işləyən müəllimə konkret bir insan haqqında danışmaq; 2) uşağın taleyində müəllimin rolunun nə qədər böyük olduğunu göstərmək.Hekayənin başlığını necə başa düşürsən? Hekayənin baş qəhrəmanı üçün "Fransız dili dərsləri": a) oğlan özünə inandığını və çətin bir dili mənimsəyə biləcəyini hiss etdiyi b) fransız dərsləri; b) qırılmaqdan qorxmayan bir gənc müəllim tərəfindən ona təqdim olunan mehribanlıq, dostluq, dəstək dərsləri. məktəb qaydaları şagirdinizə qürurunu və özünə hörmətini pozmadan kömək etmək üçün bir yol tapmaq üçün 1) yalnız bir həqiqətdir 2) yalnız b həqiqətlidir 3) həm a, həm də b

13 Tapşırıq 2 "Fransız Dersləri" bədii filminin bir parçasına keçin. Fraqment 2 (Resurs 2). Parçanı Lydia Mixailovnaya qaytaran oğlan: 1) özünü təmkinli hiss edir, müəllimlə danışmaqdan çəkinir 2) çox qətiyyətli davranır, hiddətini gizlətmir Bu bölümdə müəllim və tələbə: 1) böyüklər və uşaqlar kimi danışır: Lydia Mixailovna tələbəyə niyə izah etməyə çalışır ona bir bağlama verdi, niyə onu götürməli olduğunu və niyə kənddə makaron olmadığını təxmin edə bilmədi 2) böyüklər kimi bərabərhüquqlu ünsiyyət qurmaq, amma fərqli həyat təcrübəsi olan insanlar: Sibir kəndindəki həyat təcrübəsi olan bir oğlan sərt iqlim səbəbindən hətta alma da böyümür, yoxsulluq və şəhərdən uzaqlıq olduğu üçün makaron yoxdur və cənubda bir şəhərdə yaşamaq təcrübəsi olan Lydia Mixailovna

14 Sizə göründüyü kimi, filmin bu hissəsində: 1) Lidiya Mixaylovna uşağı yemək yeməyə inandırmaq üçün kifayət qədər səy göstərmədi 2) müəllim çox inandırıcı idi, qəhrəmanı qüruruna xələl gətirmədən inandırmağa çalışdı 3) hekayənin qəhrəmanı çox utancaq olduğu üçün paketi götürmədi ; hələ inandırılmış olsaydı, götürə bilərdi; 4) oğlan utancaqlığına baxmayaraq, qətiyyətlə davranır; Davranışından aydın olur ki, heç bir şəraitdə yem almağa razı olmaz.Hər iki düzgün nömrəni yazın. Yönləndirmə test vərəqinə gedin. 1 və 2-ci tapşırıqların cavablarını notebookdan marşrut test formasına köçürün. Bir müzakirə üçün hazırlayın.

15 Müzakirə üçün material 1-ci marşrutun nümayəndələrinə yazıçının "Fransız dərsləri" hekayəsini Anastasiya Prokopyevna Kopylova niyə həsr etdiyini izah edək. 2 nömrəli marşrutun nümayəndələrinə bildirək ki, Lidiya Mixaylovna tələbəsini niyə pul üçün "divar" ya da "dondur" oynamağa dəvət etdi. Müəllimin hərəkətlərini necə qiymətləndirə bilərsiniz? Hekayədə yazıçı tərəfindən hansı əxlaqi məsələlər qaldırılır? Hekayənin qəhrəmanı daim hansı əxlaqi seçim etməli idi? Lydia Mixailovna hansı mənəvi dəyərlər konflikti ilə qarşılaşdı və o, hansı seçim etdi? "Fransız dərsləri" bədii filmindən bir parça keçin. Parça 3 (Resurs 3). Lidiya Mixaylovna və baş personaj barədə fikirləriniz filmdə göstərilənlərlə üst-üstə düşdümü? Film necə bitir? Onun son çəkilişlərinin mənası nədir?

16 Paraqrafın Nəticələri MODUL 1 Hekayəsini müəllim olan Anastasiya Prokopyevna Kopylova'ya həsr edən, həmişə şagirdlərindən narahat olan və onlara qayğı göstərən Valentin Rasputin müəllimin uşağın taleyində nə qədər böyük rol oynaya biləcəyini göstərmək istədi. "Fransız dərsləri" hekayəsinin adı nəinki hərfi mənada başa düşülməlidir. Bunlar yalnız fransız dili dərsləri deyildi, bu müddət ərzində oğlan özünə inandı və bu çətin dili bildiyini hiss etdi. Bu həm də bir gənc müəllimin ona verdiyi mehribanlıq, dostluq, dəstək dərsləri haqqında bir hekayədir. Tələbəsinə çətin bir vəziyyətdə kömək etmək üçün özünə hörmətini pozmadan məktəb qaydalarını pozmaqdan qorxmurdu. Pedaqoji olmayan bir hərəkət edərək, Lidiya Mixaylovna ayrılmaq məcburiyyətində qaldı, lakin buna baxmayaraq personajlar arasındakı daxili əlaqə kəsilmədi. Son testin "Cavab vərəqi 1" -ə keçin. Sualları son imtahanın A hissəsində oxuyun. Cavabları bir notebook istifadə etmədən birbaşa formaya daxil edin.

17 Yekun TEST 59. VG RASPUTİNİN "FƏRQLİ DƏRSLƏR" hekayəsindəki mənəvi problemlər A Hissəsi A1 A5 tapşırıqlarını yerinə yetirərkən, seçdiyiniz cavabın sayına uyğundur. A1 VG Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi: 1) Fransız müəllimi Lidiya Mixaylovna, 2) baş qəhrəmanın anası 3) müəllim Anastasiya Prokopyevna Kopylova, Sibir yazıçı A. Vampilovun anası 4) Sibir A2-nin bütün müəllimləri belə bir fədakarlıq yazaraq, Valentin Rasputin istədi: 1) uşağın taleyində müəllimin rolunun nə qədər böyük olduğunu göstərmək; 2) konkret müəllim haqqında danışmaq; 3) müəllim işinin çətinliyini göstərmək; 4) Sibir məktəbləri haqqında danışmaq A3 Baş müəllim öz müəllimindən yemək olan paketin olduğunu biləndə nə etdi? Lidiya Mixaylovna? 1) Aclıqdan əziyyət çəkdiyim üçün bağlamanın bütün tərkib hissəsini yedim; 2) bağlamanı geri qaytardım, çünki götürməkdən qürur duydum; 3) müəllimi bu hadisədən xəbərdar etdim, çünki müəllimin hərəkətindən əsəbiləşdim 4) Yeməyi özümlə digər uşaqlar arasında bərabər bölüşdüm, çünki onlarla dost olmaq istədim

18 A4 A5 Üç ifadəni oxuyun: a) Lidiya Mixaylovna uşağı ondan kömək almağa inandırmaq üçün kifayət qədər səy göstərmədi. b) Müəllim çox inandırıcı idi, qəhrəmana qüruruna xələl gətirmədən kömək etməyə çalışırdı. c) oğlan utancaq olmasına baxmayaraq çox qətiyyətli davranır; Davranışından aydın olur ki, heç bir halda Lydia Mixaylovnadan yemək qəbul etməyə razı olmaz 1) yalnız a həqiqətdir 2) yalnız b həqiqətdir 3) yalnız c 4) həqiqətdir yalnız b və c Hekayənin başlığını necə başa düşmək olar? Baş qəhrəman üçün "Fransız dərsləri" aşağıdakılardır: a) oğlan özünə inandığını və çətin bir dili mənimsəyə biləcəyini hiss etdiyi fransız dərsləri; b) məktəbi qırmaqdan qorxmayan bir gənc müəllim tərəfindən ona təqdim olunan mehribanlıq, dostluq, dəstək dərsləri. Qüruruna və özünə inamına xələl gətirmədən, şagirdinizə kömək etmək qaydaları 1) yalnız bir həqiqətdir 2) yalnız b doğrudur 3) hər iki seçim düzgündür 4) hər iki seçim də düzgün deyil Son imtahanın 2-ci cavab formasına gedin. Sualları son testin B hissəsində oxuyun. Cavabları bir notebook istifadə etmədən birbaşa formaya daxil edin.

B B1 B2 tapşırıqları üçün cavabı tapşırıq nömrəsinin yanında yazın. Cavab boşluq və durğu işarələri olmadan nömrələrin və (və ya) hərflərin ardıcıllığı olmalıdır. В1 nə düşünürsən: tələbəsi ilə pul qazanarkən gənc müəllim: 1) onun nə qədər səhv etdiyini və bunun hansı fəsadlara səbəb ola biləcəyi barədə düşünməmişdi; 2) qəsdən qaydaları pozdu, çünki bu tələbəyə kömək etmək üçün yeganə yol idi; aclıq çəkən, amma düşüncənin kimə aid olduğu B2 yardımını almaqdan qürur duydu: “Ədəbiyyat, fikrimcə, ilk növbədə hisslərin tərbiyəsidir. Hər şeydən əvvəl, yaxşılıq, saflıq, minnətdarlıq ”? Namizədlik işində yazıçının soyadını yazın. Son testdə "Cavab Forması 3" -ə \u200b\u200bkeçin. Sualları son testin C hissəsində oxuyun. Cavabları bir notebook istifadə etmədən birbaşa formaya daxil edin.

20 C C1 C2 tapşırıqlarını yerinə yetirərkən qısa bir cavab yazın. C1 C2 Hekayənin oğlan qəhrəmanı niyə müəllimin ona verdiyi hər cür yardımdan belə inadla imtina edir? Qısaca yaz. Sizcə, Lidiya Mixaylovna məktəbini tərk etməli olduğu üçün etdiyi hərəkətdən peşman olubmu? Fikirlərinizi qısaca izah edin.


Bələdiyyə təhsil müəssisəsi "Miçurinsk şəhər 2 nömrəli orta məktəb" 6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi: "V. Rasputinin əxlaq dərsləri (" Fransız dərsləri "hekayəsi əsasında)".

Mövzu 49. M. Qorki. "Chelkash" hekayəsi. Chelkash və Gavrila. Qəhrəmanların müqayisəli xüsusiyyətləri Bu gün biz XX əsr yazıçısı Maksim Qorkinin "Chelkaş" hekayəsi ilə tanış olacağıq. Hekayənin adı belədir

MÜNASİB BÜDCƏ TƏHSİL İSTİQAMƏTİ "KULESHOVSKAYA BASIC TƏHSİL MƏKTƏBİ" İNKİŞAF (6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi) Mövzu "V.G.Rasputin. "Fransız dili dərsləri". Xeyirxahlıqda dərslər

Mövzu 35. N. V. Gogol "Müfəttiş Baş". Tamaşa nədir? Bu gün Qoqolun komediyasının araşdırmasını ümumiləşdirəcəyik. Əvvəlki dərslərdə "Müfəttiş general" tamaşasının bu kimi xüsusiyyətlərini müzakirə etdik, məsələn: müsbətin olmaması

Mövzu 59. E. Şvarts "Çılpaq Kral". Köhnə bir nağıl yeni bir şəkildə Bu gün dərsdə XX əsrin gözəl hekayəçisi Yevgeny Lvoviç Schwartz və "Çılpaq padşah" nağıl pyesi ilə tanış olursunuz. Bu

Mövzu 54. AT Tvardovski "Vasily Terkin". Qəhrəmanla tanışlıq Bu gün dərsdə heyrətamiz bir əsər və daha az heyrətamiz bir qəhrəman ilə tanış olacağıq. Axı müəllif və onun qəhrəmanı o qədər də tez-tez bacarmır

Dərsin texnoloji xəritəsi tam adı müəllimlər Feygelson Julia Davidovna Sinif: 6 Fənn Ədəbiyyatı Dərs mövzusu: Bir ömür boyu dərs (Valentin Rasputin "Fransız dərsləri". Son dərs) Yeri və rolu

Mövzu 56. A. Tvardovski "Vasily Terkin". "Epizod analizi" kimi bir esse hazırlaşırıq, Alexander Trifonoviç Tvardovskinin bənzərsiz şeiri haqqında söhbəti bitirmək üçün ənənəvi olaraq bir esse qalacağıq. Belə üçün

Mövzu 25. Seçilmiş mövzuya Aleksandr Puşkinin "Dubrovski" romanı əsasında inşa yazmağa hazırlıq. 1 nömrəli kompozisiyanın mövzusu: "Vladimir Dubrovskiy Rus Robin Hud" 2-ci Müraciət. Kompozisiyanın mövzusu: "Zalım və

V. G. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsindəki baş personajın obrazı. Dərsin mövzusunun müəyyənləşdirilməsi 6-cı sinif (3 qrupda işləmək) Dərs kursları Bu evdə dərs aldığınız evdə V. G. Rasputinin “Dərslər” hekayəsini tamamilə oxudunuz

MBDOU "42 Uşaq bağçası" G. Syktyvkar Tərtib edən O. A. Kukolshchikova Valideynlər üçün master-klass "Uşaqları geri çağırmağı öyrətmək" Danışıq uşaq inkişafının vacib istiqamətlərindən biridir. Ana dili sayəsində körpə içəri girir

6-cı sinifdə “V.G. hekayəsinin mənəvi problemləri” mövzusunda açıq ədəbiyyat dərsi hazırlanması. Rasputinin "Fransız dili dərsləri".

Bölgə / Bələdiyyə NAZİRLERİ EDUCAŢIEI A REPUBICII MODOVA AGENŢIA NAŢIONAĂ PENTRU CURRICUUM ŞI EVAUARE Residence Institution Soyadı, tələbənin adı Rus dili və ƏDƏBİYYATI ÖLÜM İSTİQAMƏTİ

İmtahanda esse yazan yazıçıya kömək etmək Esse'nin dəstəkləmə sxemi Bir neçə faydalı məsləhət 1. İmtahanın bu hissəsində uğur qazanmağın əsas şərti esse yazmaq üçün tələbləri dəqiq bilməkdir. 2. Səliqəli

Müasir ədəbiyyatda xüsusi bir uşaq (R. Elfin "Mavi yağış" romanı əsasında) Konsepsiya: Xüsusi bir uşaq müasir cəmiyyətin üzvi bir hissəsidir. Məqsədlər: Təhsil: sənət qəhrəmanlarını xarakterizə etməyi öyrətmək

Mövzu 58. Valentin Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinin oxunması (davamı) V. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi avtobioqrafikdir. Yaddaşın tərcümeyi-halında hansı faktları tapdığını xatırlayın

VG Rasputin "Fransız dərsləri". 6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi Rasputin Valentin Grigoryevich (1937), nəsr yazıçısı. 15 martda İrkutsk vilayətinin Ust-Uda kəndində kəndli ailəsində anadan olmuşdur. Məktəbdən sonra girdim

6-cı sinifdə ədəbiyyat dərsi V.Q.Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsi əsasında Müəllim: Korepova Irina Aleksandrovna Dərsin mövzusu: "Sərvətimizin mənəvi yaddaşında" Dərs növü: dərs "yeni biliklərin kəşfi" Məqsəd

Modul 1 29. 1880-ci və 1890-cı illərin əvvəllərində Rusiyanın xarici siyasəti 1877-1878-ci illər Rus-Türk müharibəsindən sonra Rusiya diplomatiyasının səyləri həm Avropada, həm də sülhdə və sabitliyin qorunmasına yönəldildi.

MODUL 1 Mövzu 33. N. V. Gogol "Müfəttiş Baş". Qubernator və Khlestakov: komediyanın "qarmaqarışıq intriqası" Son dərsdə, rayon məmləkətinin quruluşu ilə, məmurların iğtişaşları ilə tanış olduq.

Yaxşı davranışdan danışaq. " Məqsədlər: Yaxşı yetişdirmə nə olduğunu, yetişdirilməyin nə olduğu barədə bir fikir vermək. Tapşırıqlar: Təhsil: uşaqlardan savadlı insan yetişdirmək. Təhsil: özünüzü necə edəcəyinizi öyrənmək

VIRTUAL SƏRGİ VƏNTİNİN RASPUTİN "KİŞƏNİN SINGERİ" Hazırladı: AV BUYVIDOVICH 14 mart 2015-ci ildə Valentin Rasputin vəfat etdi. Rusiya üçün yalnız coğrafi deyildiyi bir neçə yaradıcıdan biri

Valentin Rasputin 15 mart 1937-ci ildə İrkutsk bölgəsində, Anqara çayının sahilində, İrkutskdan üç yüz kilometr məsafədə yerləşən Ust-Uda kəndində anadan olmuşdur. Ros Valentine Atalanka kəndində. Məktəbə getdi

Mövzuyla əlaqədar nitqin inkişafı ilə əlaqədar dərsin xülasəsi: Məqsədlər: 1. Təhsil: "Qapalı şəkil ilə işləmə" məntiqi şəkildə qurulmuş bir sıra suallardan istifadə edərək qapalı şəklin məzmununu tanımağı öyrətmək; nitqi aktivləşdirin

7-ci sinifdə problemli təhsil texnologiyalarından istifadə edərək V.P. A.A. Ştançayeva - Rus müəllimi

Ev tapşırıqları ilə uşaqlarına kömək etmək istəyən valideynlər üçün tövsiyələr Valideynlər həmişə uşaqlarına ev tapşırıqları ilə kömək etməyə çalışırlar. Bu kömək fərdi qısa izahatlara qədərdir

Bələdiyyə büdcə təhsil müəssisəsi "32 nömrəli orta məktəb" Mövzu "Rus dili və ədəbiyyatı dərslərində tənzimləyici universal tədris hərəkətləri" İ. V. Vorobyevanın çıxışı,

0132 FamilyLife Today Radio konfransları, qaynaqları və ya digər xüsusi promosyonlara istinadlar köhnəlmiş ola bilər. Yetkin Uşaqlar Günü ilə əlaqədar 5 Qonaqdan: Dennis və Barbara Rainey From

Ümumdünya Səhiyyə Təşkilatı, zehni və fiziki qüsurlu insanlar üçün 6 cəmiyyətdən eşitmə qüsurlu uşaqlar üçün necə məlumat əldə etməyi öyrənmək üçün paket.

Bu qaydalara riayət edərək, sevgilinizi necə geri qaytarmağınızı verni-devushku.ru Səhifə 1-dən harada başlamaq lazım olduğunu anlamaq daha asan olacaq. Gedə biləcəyiniz iki yol var: 1. Hər şeyi olduğu kimi buraxın - və ümid edin

1 1 Yeni il Gələn ildən nə gözləyirsiniz? Özünüz üçün hansı hədəflər qoyursunuz, hansı plan və arzularınız var? Sehrli bir gündəlikdən nə gözləyirsiniz? 8 Məqsədim əsas sehr əldə etməyinizə kömək etməkdir

FƏALİYYƏT DƏRSLƏRİ A1-A2 Düzgün forma seçin: Dostum Moskvada anadan olub böyüdü. Bu uşaqlıq və gənclik şəhəridir. A) sənin; B) bizim; B) onlar; D) ona; D) sənin .. valideynlərim Rusiyada yaşayırdılar. Yaxşı bilirlər.

DƏRS 4A Mövzu: BİR DƏRS MƏQSƏDİ İLƏ MÜSAHİBƏ: DUA TÜRKÜNDƏN UŞAQLARA İDDİA ALLAH İLƏ MÜSAHİBƏ İSTƏYİR. DUALLARIN NƏDİR, DAĞININ MƏMMUNU ALLAHA DAĞIDAN İLƏ MÜRACİƏT etməyi öyrət. UŞAQLAR VAR

Dərs planı. Məqsəd: ədəbi mətnlə işləyərkən insanın mənəvi keyfiyyətlərinin, "nəzakət" anlayışının inkişafı üzərində işləmək üçün şərait yaratmaq. Məqsədlər: uşaqlara müəllifin qaldırdığı mövzunun olduğunu göstərmək

3-cü sinif üçün son oxu işləri 1 (2012/2013 tədris ili) Seçim 2 Məktəb Sinif 3 TƏLƏBƏLƏR üçün soyad, ad adı TƏLİMATLAR İndi oxu işi edəcəksiniz. Əvvəlcə mətni oxumalısınız

Kitablarla işləmə qaydaları. 1) Kitabı yalnız əllərinizlə götürün. 2) Kitabı sarın, içinə əlfəcin qoyun. 3) Səhifələri yuxarı sağ küncdən çevirin. 4) Oxuyarkən kitabı əyməyin. 5) etmirəm

I.A. Alekseeva I.G. Novoselsky UŞAQ İSTƏYƏN 2 NƏ İ.A. Alekseeva I.G. Novoselsky UŞAQ 2 İSTƏYİRƏM 2 Moskva 2012 Təlimat məktəb yaşlı uşaqların görüşməsi üçün nəzərdə tutulub

1 Olga Sumina YAĞ (GİA) üçün rus dilində özünü hazırlamaq metodları "öz" inşanı necə seçmək olar (hissə 3) 2014-2015 2 Hörmətli doqquzuncu sinif şagirdi! Kitab hansı diskussiyanı başa düşməyinizə kömək edəcəkdir

RUSİYA DİLİNDƏ yoxlama işləri 4 KLASS Variantları 39 Doğrulama işinin 2-ci hissəsinin tapşırıqlarının tamamlanması üçün təlimat, rus dilində yoxlama işinin 2-ci hissəsinin tapşırıqlarını tamamlamaq üçün 45 dəqiqə verilir. Hissə

V. Rasputinin "Fransız dərsləri" hekayəsinin mənəvi mənası

VG Rasputin ən böyük çağdaş yazıçılardan biridir. Əsərlərində dünyanın dayandığı əbədi həyat dəyərlərini təbliğ edir.

Qısa hekayə "Fransız dərsləri" avtobioqrafik bir əsərdir. Hekayənin qəhrəmanı sadə bir kənd oğludur. Ailəsi asanlıqla yaşamır. Yalnız ana, aclığın və məhrumiyyətin nə olduğunu yaxşı bilən üç uşağı tərbiyə edir. Buna baxmayaraq, yenə də oğlunun rayona oxumağa getməsinə qərar verir. Oradakılar üçün çətin olacağını bilmədiyi üçün deyil, çünki ürəksiz olduğu üçün deyil, "daha da pisləşməyəcəyi" üçün. Oğlan özü oxumağa getməyə razıdır. Yaşına baxmayaraq, olduqca məqsədyönlü və biliyə susuzdur və təbii meylləri pis deyil. "Ağılsız oğlan böyüyür" dedi kənddəki hər kəs anasına. Beləliklə, "bütün bədbəxtliklərə qarşı" getdi.

Özünü qəriblər arasında tapan əlil oğlan birdən-birə necə tənha olduğunu, "acı və nifrətli", "hər hansı bir xəstəlikdən daha pis" olduğunu başa düşür. Xəyanət onu bir anaya olan sevgisi, istiliyi, doğma bir küncü üçün üstün edir. Zehni əzabdan o, fiziki cəhətdən zəifləyir, arıqlayır ki, dərhal özünə gələn ananın gözünə dəysin.

Oğlan üçün kifayət qədər ana təchizatı yoxdur, həqiqətən acdır. Emosional həssaslıq göstərərək, özündən zəngin olmayan əşyaları oğurlayan birisi - ağır bir paya düşmüş Nadya xala, ya da özü kimi yarı acı olan uşaqlarından birini axtarmağa borclu deyil.

Kiçik adam anasının bu acınacaqlı parçaları əldə etməsinin nə qədər çətin olduğunu başa düşür, anasının sonunu özündən və qardaşından və bacısından qopardığını başa düşür. Öyrənmək üçün əlindən gələni etməyə çalışır və fransızdan başqa hər şey onun üçün asan olur.

Əbədi qidalanma və ac huşsuzluq qəhrəmanı pul axtaran yolda itələyir və onu olduqca tez tapır: Fedka onu "çika" oynamağa dəvət edir. Ağıllı oğlan oyunu anlamağa ehtiyac duymurdu və tez bir zamanda öyrəşərək qısa müddətdə qalib gəlməyə başladı.

Qəhrəman, dərhal hamının Vadik və Ptaxa ilə qorxu və lütfkarlıqla rəftar etdiyi adamların içində müəyyən bir tabeçiliyi başa düşdü. Vadik və Ptaxa tək başqalarına nisbətən daha yaşlı və daha fiziki cəhətdən inkişaf etdiklərinə görə yumruqlarını istifadə etməkdən çəkinmədilər, açıq-aşkar aldadılmışlar, oyunda aldadılmışlar, təkəbbürlü və təkəbbürlü davrandıqları üçün üstün tutdular. Qəhrəman onları yaramaz əməllərinə həvəsləndirmək və təhqirlərə hədsiz dərəcədə dözmək niyyətində deyil. Diqqəti aldatdığı barədə açıq danışır və dayanmadan, hər dəfə bunun üçün döyülərkən təkrarlayır. Bu kiçik, vicdanlı adamı sındırma, əxlaqi prinsiplərini tapdalama!

Qəhrəman üçün pul üçün oynamaq qazanc yolu deyil, yaşamaq üçün bir yoldur. Özü üçün əvvəlcədən bir hədd qoyur, bundan sonra heç girmir. Uşaq bir fincan süd və yarpaq üçün tam olaraq qazanır. Vadik və Ptah işlədən aqressiv ehtiras və pul ehtirası ona yaddır. Özünə güclü nəzarət edir, möhkəm və sarsılmaz bir iradəyə malikdir. Bu məqsədə çatmaqda israrlı, cəsarətli, müstəqil, israrlı bir insandır.

Ömrü boyu qalan bir təəssürat, həyatında bir fransız müəllimi Lidiya Mixaylovna ilə görüş idi. Sinif müəlliminin hüququ ilə o, qəhrəmanın oxuduğu sinif şagirdlərindən başqalarına nisbətən daha çox maraqlanırdı və ondan bir şey gizlətmək çətin idi. Oğlanın üzündəki çürükləri ilk dəfə görəndə ondan yaxşı bir istehza ilə nə baş verdiyini soruşdu. Əlbətdə yalan danışdı. Hər şeyi söyləmək pul oynayan hər kəsi ifşa etmək deməkdir və bu qəhrəman üçün qəbuledilməzdir. Lakin Tişkin bir sinif şagirdi kimə və nəyə görə döydüyünü söyləməkdən çəkinmir. Xəyanətində cavabsız bir şey görmür.

Bundan sonra qəhrəman artıq yaxşı bir şey gözləmədi. "Itirdim!" - deyə düşündü, çünki pulla oynadığı üçün məktəbdən asanlıqla qovula bilər.

Lakin Lidiya Mixaylovna elə bir adam olmadı ki, heç nə başa düşmədən əsəbləşdi. Tişkinin istehzasını ciddi şəkildə yatırdı və dərslərdən sonra qəhrəmanla təkbətək, əsl müəllim etməli olduğu kimi danışmaq qərarına gəldi.

Şagirdinin südə xərclənən yalnız bir rubl qazandığını bilən Lydia Mixailovna uşaqlıqdan çətin olmayan əziyyətli həyatı haqqında çox şey başa düşdü. Həm də mükəmməl başa düşdü ki, pul və bu kimi döyüşlər oğlanı yaxşılığa aparmaz. Onun üçün bir yol axtarmağa başladı və onu yaxşı getmədiyi ilə fransız dilində əlavə dərslər təyin etməyi qərara alaraq onu tapdı. Lidiya Mixaylovnanın planı həqiqi deyildi - uşağı çöldə gəzintilərdən yayındırmaq və onu ziyarətə dəvət etmək, qidalandırmaq. Başqasının taleyinə biganə olmayan bu qadın tərəfindən belə bir müdrik qərar verildi. Ancaq inadkar oğlanla mübarizə aparmaq o qədər də asan deyildi. Özü ilə müəllim arasında böyük bir boşluq hiss edir. Təsadüfi deyil ki, müəllif onların portretlərini yan-yana çəkir. Ona - o qədər ağıllı və gözəl, ətirli və ona bənzər, anasız təmiz, cılız və bədbin. Lidiya Mixaylovnanın evində özünü tapan oğlan özünü narahat, yöndəmsiz hiss edir. Onun üçün ən dəhşətli imtahanı fransız dili dərsləri deyil, müəllimin inadla rədd etdiyi masaya oturmağa inandırmasıdır. Müəllimin yanındakı masada oturub aclığını onun hesabına və gözləri qarşısında doymaq oğlan üçün ölümdən daha dəhşətlidir.

Lidiya Mixaylovna səylə bu vəziyyətdən çıxış yolu axtarır. Sadə bir paket toplayır və kasıb anasının ona makaron, daha az alma göndərə bilməyəcəyini tez təxmin etdiyi qəhrəmana göndərir.

Müəllimin növbəti qətiyyətli addımı oğlanla pul üçün oynayır. Oyunda oğlan onu tamamilə fərqli görür - sərt xala deyil, sadə bir qız, oyuna həvəssiz, zövqlü deyil.

Tələbə ilə bir oyunun ortasında pul üçün tapan direktorun Lidiya Mixaylovnanın mənzildə qəfil görünməsi ilə hər şey xarab olur. “Cinayətdir. Çökmə. Çəkinmə ”deyə qışqırır, heç nə başa düşmək niyyətində deyil. Lidiya Mixaylovna müdiri ilə söhbətində ləyaqətlə davranır. Cəsarət, dürüstlük, özünə inam göstərir. Onun bu hərəkəti xeyirxahlıq, mərhəmət, həssaslıq, həssaslıq və mənəvi səxavət tərəfindən idarə olunurdu, amma Vasili Andreeviç bunu görmək istəmirdi.

Hekayənin başındakı "dərs" sözünün iki mənası var. Birincisi, bu müəyyən bir mövzuya həsr olunmuş akademik bir saat, ikincisi, gələcək üçün nəticə çıxara biləcək ibrətamiz bir şeydir. Bu hekayənin anlayışı üçün həlledici olan bu sözün ikinci mənasıdır. Oğlan ömrü boyu Lydia Mi-xailovnanın öyrətdiyi mehribanlıq və səmimiyyət dərslərini xatırladı. Ədəbiyyatşünas Semenova Lidiya Mixaylovnanın bu hərəkətini "ən yüksək pedaqogika" adlandırır, "ürəyi əbədi bürüyən və təbii bir nümunənin saf, sadə düşüncəli işığı ilə parlayan ... bundan əvvəl özündən böyüklərin bütün sapmalarından utanan".

Rasputin hekayəsinin mənəvi mənası əbədi dəyərlərin - mehribanlığın və insan sevgisinin izzətindədir.

© 2020 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr