M prişvin mənim vətənim xülasəsi. Uşaq hekayələri online

ev / Keçmiş

Məqsədlər:

1. M. Prişvinin “Mənim Vətənim” hekayəsini təqdim edin; uşaqlara bu hekayəni təhlil etməyə kömək edin.

2.Oxu bacarıqlarını inkişaf etdirin: müxtəlif tapşırıqlar və məşqlər vasitəsilə səlis, şüurlu, ifadəli.

3.Nitq və mətnlə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək.

4.Üfüqlərinizi genişləndirin və leksikon uşaqlar.

5. Vətənə məhəbbət tərbiyə etmək. Mətnə əsaslanaraq uşaqlara personajların hiss etdikləri və yaşadıqları barədə düşünməyi və nəticə çıxarmağı öyrədin.

Yüklə:


Önizləmə:

Bələdiyyə büdcəsi Təhsil müəssisəsi

“2 saylı tam orta məktəb”

ƏDƏBİ OXU DƏRSİ

4-cü SINIFDA

M. Prişvin “Mənim Vətənim”

UMK "Harmoniya"

Tərəfindən hazırlanmış:

İbtidai sinif müəllimi

Litvinova A.Z.

Fevral, 2013

S. İsgəndəriyyə

Mövzu: M. Prişvin. “Vətənim” (xatirələrdən)

Məqsədlər:

1. Hekayəni təqdim edinM. Prişvina “Mənim Vətənim”; uşaqlara bu hekayəni təhlil etməyə kömək edin.

2.Oxu bacarıqlarını inkişaf etdirin: müxtəlif tapşırıqlar və məşqlər vasitəsilə səlis, şüurlu, ifadəli.

3.Nitq və mətnlə işləmək bacarığını inkişaf etdirmək.

4. Uşaqların üfüqlərini və lüğətini genişləndirin.

5. Vətənə məhəbbət tərbiyə etmək. Mətnə əsaslanaraq uşaqlara personajların hiss etdikləri və yaşadıqları barədə düşünməyi və nəticə çıxarmağı öyrədin.

Avadanlıq: 1. Kubasova O.V. Sevimli səhifələr.

4-cü sinif ədəbi oxu dərsliyi.

Hissə 3. - Smolensk: Assosiasiya XXI əsr, 2006.

2. Çap edilmiş kart mətn hekayəsi həyat haqqında

yazıçı.

3. İş üzrə test.

4. Təqdimat.

Dərslər zamanı:

I. Təşkilati məqam. Slayd ekran qoruyucu

Salam. Bu gün dərsimizdə qonaqlarımız var. Gəlin ruhən hər kəsə xoş əhval-ruhiyyə arzulayaq.

Nəfəs al... Nə yaxşı ki, biz bir yerdəyik. Hamımız xoşbəxt və sağlamıq. Bir-birimizə kömək edirik. Biz bir-birimizi tamamlayırıq. Bir-birimizə ehtiyacımız var. Qoy bu gün bizə ünsiyyətdən sevinc gətirsin, qəlblərimizi nəcib hisslərlə doldursun.Bir-birinizə gülümsəyin. Məhz bu əhval-ruhiyyə ilə ədəbi qiraət dərsimizə başlayacağıq.

II.Dərsin mövzusunun müəyyən edilməsi. Təhsil məqsədlərini təyin etmək.

1 Fəaliyyət üçün öz müqəddəratını təyinetmə. Slayd

  1. Və bir sözlə başlamaq istəyirəm fransız yazıçısı- filosof Deni Didro: .“İnsanlar oxumağı dayandırdıqda düşünməyi dayandırırlar”

- Bu bəyanatla razısınızmı?

Doğrudan da, çox oxuyan insanlar çox şey bilirlər, düşünməyi və düşünməyi bilirlər.

Sizcə ədəbi qiraət dərslərinə niyə ehtiyacımız var?

Bugünkü dərsdən nə almaq istərdiniz? (Yeni yazıçı ilə tanış olun, işləyin, yaxşı qiymət alın.

Verilən tapşırıqları yerinə yetirmək üçün sizdən nə tələb olunacaq? (diqqət, zəka, fəaliyyət,yeni biliklər əldə etmək istəyi.)

Bugünkü dərsdə sizə yaxşı əhval-ruhiyyə, yaradıcı cəsarət, həddindən artıq diqqət, yaxşı, düşünülmüş cavablar və yalnız əla qiymətlər arzulayıram.

2. Biliklərin yenilənməsi. Slayd

Uşaqlar, bugünkü dərsin şüarı A.P.-nin sözləridir. Çexov. Oxuyun. Mənasını izah edin.

"Əgər hər bir insan öz torpağının bir hissəsində əlindən gələni etsəydi, Yer kürəmiz necə də gözəl olardı." A.P.Çexov

Hansı torpaqdan danışırıq?

Yaşadığımız torpağın adı nədir?

Vətən nədir? Yaranan birləşmələri adlandırın.(müəllimlə birlikdə klaster tərtib edir: uşaqlar şifahi ad verir, müəllim lövhədə yazır)

Fikrinizcə ən gözəl sözləri seçin və oxuyun(müəllim vurğulayır)

Slayd. -Ozheqovun lüğətində bu sözün belə izahı verilir. Özünüz üçün oxuyun və xatırlamağa çalışın.

VƏTƏN VƏTƏNDİR, VƏTƏNDİR, BİRİSİNİN DOĞUM YERİDİR.

“Mən bacardığım hər şeyi edərdim” nə deməkdir?

Və əgər bir insan kiminsə üçün və ya nəyəsə görə əlindən gələni edirsə, bu o deməkdir ki, o ………cümləmi tamamlayır.(SEVİR)

Beləliklə, bir nəticə çıxaraq: planetimizin - Yer kürəsinin gözəl olması üçün………(hər kəs öz vətənini sevməli və ona qayğı göstərməlidir)

Vətənimizin adı nədir? Rusiya,

Hər bir insanın öz var kiçik vətən, doğulduğu yer. Kiçik vətənimizin adı nədir? Slayd: İsgəndəriyyədən

III Tədris tapşırığının bəyanatı

Uşaqlar, sinifdə nə danışacağımızı artıq təxmin edə bilərsinizmi?

1.-Yaradıcı idiniz ev tapşırığı(Təsvirlər)

– Görün necə gözəl sərgi yaratmışıq. Ancaq maraqlıdır, mövzu eyni idi, amma rəsmlər fərqli idi. Niyə? Bəs digər tərəfdən baxsanız, onların nə ortaqlığı var?

Rəsmlərdə təsvir etdiyiniz hər şeyi bir sözlə necə təsvir edə bilərsiniz? (Vətən, təbiət doğma torpaq). Nə nəticə çıxarırıq? (Təbiət və Vətən bir-biri ilə çox sıx bağlıdır).

Bir çox şair və yazıçılar, sizin kimi uşaqlar, təbiəti sevirlər və həmişə təbiətdə qeyri-adi və maraqlı bir şey görürlər. Bu gün tanış olacağıq heyrətamiz insan ehtirasla sevən təbiət. Onu sanki onun şərəfinə təntənəli mahnı oxuyurmuş kimi təsvir etdi. Kodu həll etməklə onun soyadını öyrənəcəksiniz.

Slayd: kirpi

1 2 3 4 5 6 7 8 9 kod 3457859

Bu yazıçının adı M.Prişvin və onun əsəridir, söhbətimizin mövzusuna çox yaxındır: “VƏTƏNİM” Slayd

III. Dərsin mövzusu üzərində işləyin.

Slayd Konstantin Paustovski yazırdı.

"Əgər təbiət bir insanın həyatına nüfuz etdiyinə və onu təriflədiyinə görə minnətdarlığını hiss etsəydi, ilk növbədə bu minnətdarlıq Mixail Prişvinə düşərdi."

Bu sətirləri oxuyandan sonra artıq bu şəxs haqqında nə deyə bilərsiniz? (Təbiəti sevirəm)

2. Müstəqil iş

Əsəri daha yaxşı başa düşmək üçün onun süjeti müəllifi daha yaxından tanımaq lazımdır. İndi sizə bunu etməyi təklif edirəm, ancaq özünüz. (Qruplarda iş.)

1-ci qrup üçün mətn:

Prişvinin həyatı haqqında nə öyrəndiniz?

2-ci qrup üçün mətn:

3-cü qrup üçün mətn

Prişvin M. harada olub?

Müəllim

Mixail Mixayloviç uşaqlıqdan ovçuluğu sevirdi, lakin onun ovçuluğu xüsusi idi.

Onun özəlliyi nə idi? Bu ov haqqında əsərdən daha çox öyrənəcəksiniz"Vətənim"

  1. Lüğət işi. Oxu bacarıqlarının məşq edilməsi.

Uzun müddət görüşəcəyik və çətin sözlər. Onları düzgün oxumaq üçün məşq edək.

Rahat, heca-heca, sonra tam sözlərlə oxuyun.

So-kro-vi-şa-xəzinələri

Kla-do-va-ya-kiler

görüşdüm

Oyanır

Tam sözlərlə oxuyun: örtülmüş, qaynadılmış, qalxmışdır.

  1. Bir parça üzərində işləyir.

Diqqətlə qulaq asın, izləyin.

Mətnin ilkin qavranılmasının yoxlanılması.

M. Prişvinin ovunun özəlliyi nədir?

Hekayə kimin adından danışılır?

Əsər hansı janrdadır? Sübut et.

Bu tip hekayə essedir. Bu sözün izahlı lüğətdə nə demək olduğunu oxuyaq.

Slayd: “Oçerk həyat, insanlar, Vətən, təbiət, incəsənət, musiqi və s. haqqında qısa sənədli hekayədir”.

FISMINUTKA (Slayd) Slayda baxın. M.Prişvinin hansı əsərini xatırladır? ( Qızıl çəmən)

Təsəvvür edin ki, qazonda oturmusunuz. İsti zərif günəş sizi istiləşdirir. Gəlin günəş vannası qəbul edək. Çənənizi qaldırın, nəfəs alın dəqiq, dəqiq. Günəş o qədər parlaqdır ki, hətta bağlı göz qapaqlarından da görə bilərsiniz parlaq işıq. Gözlərinizi sıx bağlayın və bir neçə dəfə təkrarlayın. Burnunu günəşə çevir. Bir kəpənək kimin burnuna oturacağını seçərək uçur. Burnunu qırış və nəfəsini tut. Kəpənək uçdu. Üz əzələləri rahatlaşır, dərindən nəfəs alın və nəfəs alın. Baxın, qulaq asın, səslərin nə olduğunu, qoxunun nə olduğunu iyləyin. Çiçəklər, onlar nədir - rəngi, forması, böyük - kiçik - qoxusu.

Gedin, çəmənlikdən keçin. Bir yol ilə gedirsən, bu necə yoldur - dar - enli, dolama - düz? Hər kəs özünün xəyalını qurur. Yaxşı, indi gözlərini açıb bir-birlərinə baxıb gülümsəyib sakitcə oturdular. Hansı çəmənliyi təsəvvür etdiniz?

VII İkinci dərəcəli konsolidasiya

Müəllim: Vətən haradan başladı balaca Prişvin?
Şagirdlər: Kiçik Prişvin üçün Vətən anası ilə başladı.
Müəllim: Gələcək yazıçının anası nə ilə rəftar etdi?
Şagirdlər: “Anam məni südlü çayla qonaq elədi”.
Müəllim: Prişvinin həyatını niyə südlü çay həll etdi? yaxşı tərəfi?
Şagirdlər: Mən səhər tezdən qalxmağı öyrəndim.
Müəllim: İnşanın birinci hissəsini necə adlandırmaq olar?
1. “Ləzzətli çay.”

Müəllim: Prişvin həmişə kənddə yaşayıb?
Müəllim: Şəhərdə insanlar adətən kənddən daha gec qalxırlar.

Prişvinin hələ də tezdən durmaq vərdişi varmı? Oxuyun.
Şagirdlər: “Onda şəhərdə tez dururdum, indi də həmişə tez yazıram, nə vaxt

Bütün heyvan və bitki aləmi oyanır və həmçinin

Öz yolu ilə işləməyə başlayır.)
Müəllim: Heyvan və bitki aləmi ilə birlikdə oyandı.

Bu nə deməkdir?
Tələbə: O, təbiəti çox sevirdi.
Müəllim: Erkən oyanmağa nə əhəmiyyət verir?
Tələbələr: “O zaman insanlar nə qədər sağlamlıq qazanardılar,

Həyat sevinci və xoşbəxtlik!”
Müəllim: İkinci hissəyə necə başlıq verə bilərsiniz?
2. "Günəşin doğuşu".

Müəllim: Prişvin çaydan sonra hara getdi?
Tələbə: “Çaydan sonra ova getdim.”
Müəllim: Yazıçının ovu nə idi?
Şagirdlər: "Ovum o vaxt da, indi də tapıntılarda idi."
Müəllim: Bunlar hansı tapıntılardır?
Şagirdlər: "Mən təbiətdə əvvəllər görmədiyim bir şey tapmağa çalışdım."
Müəllim: Bu hissəyə necə başlıq verə bilərsiniz?
3. "Tapır".

Müəllim: “Təbiəti qorumaq” nə deməkdir?
Şagirdlər: “Təbiəti qorumaq Vətəni qorumaq deməkdir”.
Müəllim: Bitkilər və heyvanlar olmadan Yer kürəsində həyatın mümkün olmadığı barədə sizinlə dəfələrlə danışmışıq.
Hissəni necə adlandırmaq olar?

4. Gənc dostlara müraciət edin.

Müəllim: Yazıçı kimə müraciət edir?
Şagirdlər: Yazıçı onun kitablarını oxuyan uşaqlara müraciət edir.
Müəllim: “Günəşin anbarı” nə deməkdir?
Tələbələr: Bəli obrazlı şəkildə Prişvin təbiəti çağırır. Həyat mənbəyi olan günəşdir və onun “anbarı” – təbiət bütün canlıların mövcud olmasına imkan verir.
Müəllim: Prişvin “həyat xəzinələri” nə deyir?
Şagirdlər: Prişvin bitki və heyvanları “həyat xəzinələri” adlandırır.
Müəllim: Prişvin nəyə çağırır?
Şagirdlər: Prişvin Vətəni qorumağa çağırır.


Müəllim: Bu əsərdə əsas sözlər hansılardır? Əsas fikir nədir?
Şagirdlər: “Təbiəti qorumaq Vətəni qorumaq deməkdir”.

Uşaqlar, siz “qorumaq” sözünü necə başa düşürsünüz, gəlin onun sinonimlərini tapaq. Slayd: qoruyun

Müşahidə et, qoru, qayğı göstər, kömək et, zənginləşdir, sev.

Təbiəti qorumaq üçün hər biriniz nə edə bilərsiniz?

Ətrafdakı təbiətin qayğısına qalmalıyıq: çiçəklər, kollar, ağaclar, quşlar, heyvanlar, bitkilər və heyvanlar.
Nəticə: Yazıçı təkcə təbiətin gözəlliyini, orijinallığını göstərməklə kifayətlənmir, bizi onu diqqətlə öyrənməyə, bütün canlıların qayğısına qalmağa sövq edir. Çünki təbiəti, canlıları qorumaqla biz Vətənimizi qorumuş oluruq.

Onun təbiəti necə çox dəqiq təsvir etdiyinə və adlandırdığına diqqət yetirin. Təbiəti bilmək, çox diqqətli və müşahidəçi olmaq nə qədər lazımdır. (Təbiət açıq latın- təbiət).Təbiəti, yəni təbiəti öyrənən belə yazıçılar deyilir təbiətşünaslar.

Xülasə.

Tədqiqat üçün hansı vəzifələr qoyuldu?

(- Prişvinin tərcümeyi-halı - Əsərləri - Janröyrənəcəyimiz iş.)

Biz onların həyata keçirilməsinə nail olduq (bəli).

Testin icrası.

Müstəqil iş.

Mövzu: Prişvin M.M. Test. (Hər uşağa paylanır)

Test mətndə görünən bəzi ifadələri və məcazi ifadələri nə qədər dəqiq xatırladığınızı göstərəcək.

1. Anam məni müalicə etdi...

a) çay;

b) südlü qəhvə;

c) südlü çay.

2. Sonra şəhərdə...

a) səhər tezdən qalxdım;

c) tez durdum.

3. Çaydan sonra...

a) ova getdim;

b) işə getdim;

c) yatmağa gedirdim.

a) qiymətli daşlarla;

c) böyük sərvətlə.

5. Oxudum...

a) nağıl;

b) hekayə;

c) esse.

6. İnşa...

a) Prişvina M.M.;

b) Paustovski K.G.;

c) Çarushina E.I.

  1. Ekrandakı cavablarla işinizi yoxlayın.

Ev tapşırığı. Slayd

  1. “3”-də ifadəli oxuyun.
  1. “4”-də İfadəli oxuyun, dərslikdəki suallara cavab verin.
  1. "5" üzərində. Mətni təkrar danışın, sonuncu abzası öyrənin.
  1. MİNİ ESSELER
  2. Uşaqlar, indi tanış olduğumuz essedə müəllifin mövqeyi. İndi isə öz mövqeyinizi, kiçik vətəniniz haqqında təsəvvürünüzü öz sözlərinizlə ifadə etmək imkanınız var.

Refleksiya

Müəllim oxuyur, şagirdlər yeriyir, sonra hərəkətləri yerinə yetirirlər.

  1. Gözəllik və sərvət insanın əlindədir, ona görə də sizin əlinizdədir. doğma torpaq- Vətənimiz. bunu yadda saxla! “Dayan! Otur! Əyilir! Və ayaqlarınıza baxın! Canlıları təəccübləndir, onlar sənə yaxındır...”

- Qarşınızda “hədəf” var, dərsdə işinizi qiymətləndirin.

Mövzu: Prişvin M.M. Test.

Test mətndə görünən bəzi ifadələri və məcazi ifadələri nə qədər dəqiq xatırladığınızı göstərəcək.

1. Anam məni müalicə etdi...

a) çay;

b) südlü qəhvə;

c) südlü çay.

2. Sonra şəhərdə...

a) səhər tezdən qalxdım;

b) İlk xoruzlarla ayağa qalxdım;

c) tez durdum.

3. Çaydan sonra...

a) ova getdim;

b) işə getdim;

c) yatmağa gedirdim.

4. Biz təbiətimizin sahibiyik və o, bizim üçün günəş anbarıdır...

a) qiymətli daşlarla;

b) həyatın böyük xəzinələri ilə;

c) böyük sərvətlə.

5. Oxudum...

a) nağıl;

b) hekayə;

c) esse.

6. İnşa...

a) Prişvina M.M.;

b) Paustovski K.G.;

c) Çarushina E.I.


Hekayənin adından danışılan Mixail Prişvinin “Mənim Vətənim” hekayəsinin baş qəhrəmanı ovçuluğu sevən yazıçıdır. Gəncliyini xatırlayaraq, çox erkən, sübh çağında durmağı necə öyrəndiyini danışır.

Baş qəhrəmanın anası həmişə evdə birinci oyanırdı. Bir gün o da ova getmək üçün tezdən durub, anası ona bişmiş südlü çay verib. Söyləyicinin ləzzətini o qədər bəyəndi ki, hər gün səhər açılmamış oyanaraq dadlı çay içməyə başladı. Şəhərə köçdükdən sonra da iş gününə erkən başlamaq vərdişini saxladı.

Yazıçının əsas hobbisi ovçuluq olub. Ancaq o, kuboklar üçün deyil, meşədə özü üçün əvvəllər qarşılaşmadığı yeni bir şey tapmaq üçün ovladı. Qeyri-adi ovçu həm də ən səsli quşları tələyə salıb onları quş ləzzəti - qarışqa yumurtası ilə bəsləməyi xoşlayırdı ki, quşlar daha yaxşı oxusunlar. Bu səbəbdən də quşlara ləzzət almaq üçün qarışqa yuvası axtarıb, evlərindən qarışqaları şirnikləndirməklə çox vaxt sərf edib.

Hekayənin baş qəhrəmanı oxucuları öyrənməyə çağırır doğma təbiət və onun sərvətlərini - meşələri, su anbarlarını, çölləri və dağları qoruyur. Hekayəçi üçün diqqətli münasibət təbiətə, meşə sakinlərinə qarşı vətənə qayğı deməkdir.

Bu belədir xülasə hekayə.

Prişvinin “Mənim Vətənim” hekayəsinin əsas ideyası ondan ibarətdir ki, insan ətrafındakı dünyanın qayğısına qalmalıdır, çünki bu dünya onun evidir, vətənidir.

Hekayə təbii sərvətləri necə qorumağı öyrədir əsas xarakter"həyatın böyük xəzinələri" adlandırır.

Hekayədə iş gününə erkən başlamağı öyrənən yazıçını, baş qəhrəmanı bəyəndim. O, buna inanırdı erkən başlanğıc gün insana sağlamlıq, xoşbəxtlik və sevinc gətirir. Yazıçının təbiətə, vətəninə necə diqqətli və mehriban davranması mənim də xoşuma gəldi.

Prişvinin “Vətənim” hekayəsinə hansı atalar sözləri uyğun gəlir?

Kim tez dursa, Allah rəhmət eləsin.
Doğma yurd qəlblər üçün cənnətdir.
İnsanın bir anası, bir vətəni var.

Anam tezdən, günəş çıxmamış qalxdı. Bir gün mən də səhər tezdən bildirçinlər üçün tələ qurmaq üçün günəşdən əvvəl qalxdım. Anam mənə südlü çay verdi. Bu süd gil qazanda qaynadılır və həmişə üstü qırmızı köpüklə örtülür və bu köpüyün altında inanılmaz dadlı olur və çayı gözəl edirdi.

Bu ləzzət həyatımı yaxşılığa doğru dəyişdi: anamla ləzzətli çay içmək üçün günəşdən əvvəl qalxmağa başladım. Yavaş-yavaş bu səhər oyanmağa o qədər öyrəşdim ki, daha günəş çıxana qədər yata bilmirdim.

Sonra şəhərdə tez dururdum və indi bütün heyvan və bitki aləmi oyananda və öz qaydasında işləməyə başlayanda həmişə tez yazıram. Və tez-tez, tez-tez düşünürəm: işimiz üçün günəşlə qalxsaq nə olacaq! O zaman insanlara nə qədər sağlamlıq, sevinc, həyat və xoşbəxtlik gələcəkdi!

Çaydan sonra bildirçin, sığırğa, bülbül, çəyirtkə, tısbağa göyərçin, kəpənək ovuna çıxdım. O zaman silahım yox idi və indi də ovçuluğumda silah lazım deyil.

Mənim ov o vaxt da, indi də tapıntılarda idi. Təbiətdə hələ görmədiyim bir şey tapmaq lazım idi və bəlkə də heç kim həyatında buna rast gəlməmişdi...

Mənim təsərrüfatım böyük idi, saysız-hesabsız yollar var idi.

Gənc dostlarım! Biz təbiətimizin ağalarıyıq və o, bizim üçün böyük həyat xəzinələri olan günəş anbarıdır. Bu xəzinələri təkcə qorumaq lazım deyil, onları açmaq və göstərmək lazımdır.

Balıq üçün lazımdır təmiz su- Su anbarlarımızı qoruyacağıq.

Meşələrdə, çöllərdə, dağlarda müxtəlif qiymətli heyvanlar var - biz meşələrimizi, çöllərimizi, dağlarımızı qoruyacağıq.

Balıqlar üçün - su, quşlar üçün - hava, heyvanlar üçün - meşə, çöl, dağlar. Amma insana vətən lazımdır. Təbiəti qorumaq isə vətəni qorumaq deməkdir.

Anam həmişə tez durur. Mən də quş tələlərini qurmaq üçün tezdən durmalı idim. İkimiz də südlü çay içdik. Çayın qeyri-adi dadı var idi. Ətir qazanda bişmiş süddən gəlirdi. Xüsusilə bu çayı içmək üçün günəş çıxanda oyandım. Günəşlə doğmaq mənim üçün bir vərdiş halına gəldi. Hər gün ulduzun doğduğunu görürdüm. Əgər hər bir insan günəşlə oyansaydı, yer üzünə nə qədər gözəllik qatardı.

Çay içdikdən sonra müxtəlif quş və həşəratların ovuna çıxdım. Mənə silah lazım deyildi. Mən heç kimi öldürmək istəmirdim, əsas maraqlı hadisə tapmaq idi. Təəccübləndirə biləcək bir şey. Dişi bildirçin ən yaxşı hürən, erkək isə olmalıdır ən yaxşı müğənni. Bülbülə qarışqa yumurtası yedirtməli oldum. Və bunu etməyə çalışın! Təsərrüfatım genişdir və orada saysız-hesabsız yollar var.

Əziz gənc dostlar! Təbiət ana həyat xəzinələrini bizim üçün zibil qutularına qoyur və biz sahiblər olaraq onu idarə etməliyik. Amma biz onları gizlətməməliyik. Onlardan ehtiyatla və ehtiyatla istifadə etməliyik. Balıqlar təmiz sularda yaşamalıdırlar, yəni su obyektlərini yaratmalı və qorumalıyıq. Heyvanlara çöllər, dağlar, meşələr lazımdır. Gəlin onların yaşayış yerlərini qoruyaq. Kiçik qardaşlarımız üçün təbiəti qorumaqla vətənimizi qoruyuruq. Hekayə vətənə məhəbbət öyrədir.

Şəkil və ya rəsm Vətənim

Oxucu gündəliyi üçün digər təkrarlar

  • Parlaq Ruhlar Şukşinin xülasəsi

    Mixail Bespalov yük maşını sürücüsü işləyir. Həftələrlə evdə deyiləm. Uzaq kəndlərdən taxıl daşıyır.

  • Elisha və ya Qıcıqlanmış Bax Maykovanın xülasəsi

    Əkinçilik və üzümçülük tanrısı Bax, Zvezda içki evini öz himayəsinə götürdü. Acgöz meyxana sahibləri sərxoşedici içkilərin qiymətini artırmaq qərarına gəliblər. Beləliklə, onlar Baxın özünü asılı vəziyyətə salmaq istəyirdilər

  • Bunin Cuckoo haqqında xülasə

    Dərin bir meşədə kiçik bir daxma var idi. Ustanın əmri ilə orada Ququ ləqəbli qoca bir əsgər məskunlaşdı, özü ilə bir pişik, bir xoruz və iki it gətirdi.

  • Mister de Moliere Bulqakovun həyatının xülasəsi

    Komediyaçı Jan Baptiste Pokelin Mixail Bulqakovun yaradıcılığına və onun həyatına o qədər təsir etdi ki, yazıçı ona kitab həsr etmək qərarına gəldi.

Diqqət! Bu saytın köhnə versiyasıdır!
getmək üçün yeni versiya- solda hər hansı bir linkə klikləyin.

Mixail Prişvin

mənim vətənim

(Uşaqlıq xatirələrindən)

Mənimki tezdən, günəşdən əvvəl qalxdı. Bir gün mən də səhər tezdən bildirçinlər üçün tələ qurmaq üçün günəşdən əvvəl qalxdım. Anam mənə südlü çay verdi. Bu süd gil qazanda qaynadılıb üstünə qırmızı köpüklə örtülmüşdü və o köpüyün altında inanılmaz dadlı idi və çayı ecazkar edirdi.

Bu ləzzət həyatımı yaxşılığa doğru dəyişdi: anamla ləzzətli çay içmək üçün günəşdən əvvəl qalxmağa başladım. Yavaş-yavaş bu səhər oyanmağa o qədər öyrəşdim ki, daha günəş çıxana qədər yata bilmirdim.

Sonra şəhərdə tez dururdum və indi bütün heyvan və bitki aləmi oyananda və öz qaydasında işləməyə başlayanda həmişə tez yazıram.

Və tez-tez, tez-tez düşünürəm: işimiz üçün günəşlə qalxsaq nə olacaq! O zaman insanlara nə qədər sağlamlıq, sevinc, həyat və xoşbəxtlik gələcəkdi!

Çaydan sonra bildirçin, sığırğa, bülbül, çəyirtkə, tısbağa göyərçin, kəpənək ovuna çıxdım. O zaman silahım yox idi və indi də ovçuluğumda silah lazım deyil.

Mənim ov o vaxt da, indi də tapıntılarda idi. Təbiətdə hələ görmədiyim, bəlkə də onların həyatında heç kimin qarşılaşmadığı bir şey tapmalı idim.

Dişi bildirçin tələ ilə tutulmalı idi ki, erkəyi ən yaxşı çağırsın, səsi çox olan erkəyi isə torla tutsun. Gənc bülbül qarışqa yumurtası ilə qidalanmalı idi ki, hamıdan yaxşı oxuya bilsin. Sadəcə gedin və belə bir qarışqa yuvası tapın və bu yumurtalarla bir çanta doldurmağı bacarın və sonra qiymətli yumurtalarınızın budaqlarına qarışqaları cəlb edin.

Mənim təsərrüfatım böyük idi, saysız-hesabsız yollar var idi.

Gənc dostlarım! Biz təbiətimizin ağalarıyıq və o, bizim üçün böyük həyat xəzinələri olan günəş anbarıdır. Bu xəzinələri təkcə qorumaq lazım deyil, onları açmaq və göstərmək lazımdır.

Balıqların təmiz suya ehtiyacı var - biz su anbarlarımızı qoruyacağıq. Meşələrdə, çöllərdə, dağlarda müxtəlif qiymətli heyvanlar var - biz meşələrimizi, çöllərimizi, dağlarımızı qoruyacağıq.

© 2023 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr