Taxıl sahələrini necə çəkmək olar. Mövzuya dair rəsm dərsinin (böyük qrup) xülasəsi: "Çörək hər şeyin başı" rəsm

ev / Keçmiş

Qeyri-ənənəvi rəsm... 4-cü sinifdə master-klass "Qızıl spikelet".

Panfilova Nadejda Pavlovna, müəllim ibtidai siniflər MBOU "Razdolnenskaya L. Ryabika adına 2 nömrəli məktəb-gimnaziya" Krım Respublikası

Master-klass addım-addım "Qızıl spikelet". Qeyri-ənənəvi texnika uşaqlar üçün rəsm ibtidai məktəb.


Təsvir: master-klass müəllimlər üçün maraqlı olacaq əlavə təhsil, ibtidai sinif müəllimləri, pedaqoqlar, yaradıcı uşaqlar və valideynlər. İnsan üçün çörək əsas qidadır. Buğda ən vacib çörəkdir. "Buğda" adı bir çox dildə eyni səslənir - buğda, buğda. Və onun adı "pshono" - "zərif taxıl" sözündən yaranmışdır.
“Çirkin, buğda,
Kökdən kök,
Spikeletin üstündə.
Bir spikelet üçün
O, palıd ağacı kimi güclü idi.
Belə ki, taxıl
Bu vedrədən idi! ”
(Xalq mahnısı.)
Məqsəd: iş yaxşı bir daxili bəzək, sərgi sərgisi, hədiyyə olacaq.
Hədəf: qeyri-ənənəvi rəsm texnikası ilə rəsm yaratmaq.
Tapşırıqlar:
-qeyri-ənənəvi texnika ilə çəkməyi öyrənmək - spikeletin izi;
- təxəyyülü, yaradıcılığı inkişaf etdirmək;
- müşahidə qabiliyyətini, estetik hissləri inkişaf etdirmək;
- dəqiqlik, gözəlliyə, təbiətə sevgi, əməkçi insanlara hörmət tərbiyə etmək.
Materiallar:
- albom vərəqi,
- boyalar, fırçalar,
-su, çərçivə,
- buğda sünbülləri.


Çörək Bitkiləri insanın yediyi ən qiymətlidir. Bunlar buğda (qış və yaz), çovdar, arpa, düyü, qarğıdalı, darı, sorqo və bir çox başqalarıdır. İnsan üçün çörək əsas qidadır. Ən vacib çörək buğdadır, "zəngin bacı çovdar". Alimləri buğdanın mənşəyi yeri maraqlandırırdı. Rus alimi Nikolay İvanoviç Vavilov müəyyən etmişdir ki, buğdanın “ata-baba yurdu” Asiya, Zaqafqaziyadır. Dağlıq rayonlarda hələ də yabanı buğda kolları var.
Sirr.
Qızıl dənəsi idi
Yaşıl ox oldu.
Yay günəşi parlayırdı
Və ox qızılla örtülmüşdü.
ox nədir?
(Qulaq.)


Günəş yer üzünü qızdırır,
Yağış səxavətlə sulayır
Yayın sonuna qədər müddət bitmişdi
Bir tarlada sünbülcük böyüdü.


Sahə günəşlə dolub,
Deyirlər ki, qızıl...


Spikelets böyüdü, işlədi,
Günəşin işığına tökdülər,
Güc Yerdən alındı ​​-
Onlar qızıl ola bildilər!
(Svetlana Boqdan.)

Tərəqqi.

Albom vərəqini üfüqi şəkildə qoyun. Vərəqin yuxarı hissəsində mavi rəngli dar bir zolaq tətbiq edin.


Salfetlə bir az boya çıxarın (ləkləyin). Ağ boya əlavə edin - ləkə.




Qaranlıq- yaşılüfüq xəttini rəngləyin.
Biz müraciət edirik sarıüfüqi xətlər.


Bir az narıncı boya əlavə edək.


Vərəqin altına bir az açıq qəhvəyi boya əlavə edin.


Göyün mavi fonunda, üfüqdə ağacların konturlarını çəkirik.


Qəhvəyi zolaqda şaquli xətlər çəkin. Bunlar sünbülcüklərin budaqlarıdır.


Buğda sünbülündə (antenaları kəsmək lazımdır) bir fırça ilə qəhvəyi fondan daha yüngül boya tətbiq edirik. Spikeletə yumşaq bir şəkildə basın və bir sıra çap edin. Bir neçə dəfə təkrarlanmalıdır və sarı boyanın tonunu dəyişdirmək məcburidir.



Vərəqin altındakı yaşıl rəngdə çəmən üçün bir fon tətbiq edirik.


Qarğıdalı çiçəkləri buğdanın saplarında bitir.


"Qızıl sünbüllər" əsəri



Tələbələrimin əsərləri.



Sahədə qızıl
Yetişmiş spikelet
Yerdən çəkdi -
Ən təzə şirə.
Özümü şehlə yudum,
Mən göyə heyran oldum
Və uçan küləklə
Səhər özünü qurutdu.
O, yetkinləşdi və sevindi
Sahədə qazandı və
Onun kimi
Dostcasına əylənmək.
(S. Boqdan.)

Tapşırıq 40

Tapşırıq 41

Şaquli:

1. Mişanın atası çörək bişirir. O (çörəkçi)

Üfüqi:

2. Çəlləkdən luş (xəmir) çıxdı

3. Pasxa üçün nənə bişmiş yağ (tort)

4. Petya şirin bal yedi (zəncəfil çörək)

Tapşırıq 42

Sözləri təkrar etmədən mətni tamamlayın.

Ailəmizdə hər kəs xəmir məhsullarını sevir. Nənə tez-tez şangi bişirir.

Anam çay üçün süfrəyə bulka və bulka, bayramlarda isə tort təqdim edir. Dükana girib babama puf, atam üçün bulka, anama kruvasan, özümə cheesecake alıram.

*** Tapşırıq 43

Fərziyyələr edin: insanların bu fəaliyyətlə məşğul olması üçün hansı şərtlər lazım idi?

1. Balıqçılıq: su hövzəsi (çay, göl, dəniz)

2. Ağac emalı: böyük meşəliklər.

3. Metal istehsalı: filiz və kömür yataqları.

4. Yeməklərin hazırlanması: gil yataqları, kvars qumu. (saxsı və şüşə qablar üçün).

Tapşırıq 44

Diaqramı doldurun.

Tapşırıq 45

1. Sahənin şumlanması.

2. Məhsul yığımı.

3. Parça istehsalı (toxuculuq)

4. Otarılan heyvanlar

5. Bast ayaqqabılarının toxunması.

Tapşırıq 46

Düzgün cavabı tapın.

2. Təhkimçilik 19-cu (19-cu) əsrdə ləğv edildi.

*** Tapşırıq 47

N.V.-nin rəsm əsəri əsasında hekayə yazın. Nevreva "Sövdələşmə. Serf həyatından bir səhnə. Yaxın keçmişdən "(qızın hekayəsi. Dərsliyin 78-ci s. bax)

Hekayə planı

1. Qız kim idi? Onun adı nə idi?

2. Torpaq sahibi onu niyə satır?

3. Qız nə hiss edir? O, sahibinə etiraz edə bilərmi?

4. Ev sahibinin evindəki otağın əşyaları nə deyir?

Şəkildə biz iki torpaq sahibini görürük. Təmtəraqlı, təkəbbürlü, keçəl, alqı-satqı əməliyyatını müzakirə edirlər. Ev sahibləri sakitdir, bu, onlar üçün adi haldır. Biri baha satmaq, digəri isə aşağı qiymətə almaq istəyir. Müqavilənin əmtəəsi Aqrafena (Qrunya) adlı gənc kəndli qızıdır. O, mahir tikişçidir, torpaq sahibinin qonşusunun dərzi emalatxanası var. Bir yana baxsaq, qızın sahibi nəsə fikirləşir, yəqin ki, təklif olunan qiymətin kifayət edib-etmədiyini düşünür. Alıcı sövdələşmənin nəticə verəcəyinə əmin olaraq artıq iqtisadi cəhətdən əlini təhkimçinin üzərinə qoyub.

Satılan qızın üzü və duruşu, möhkəm sıxılmış dodaqları, sinəsinə qatlanmış əlləri ilə keçilməz baxışları həm etirazını, həm də gücsüzlüyünü dərk etdiyini bildirir.

Arxa plandakı təhkimçi kütləsi hüquqdan məhrum edilmiş, ancaq rəğbət bəsləyə bilən insanlar kütləsidir, onların hər biri onun da eyni şəkildə satıla biləcəyini bilir. Onların arasında gözə dəyən, qızı bazarlığa aparan muhtardır. Kəməri kəmərlə bağlamış, səssiz, laqeyd və laqeyd dayanır - o, lordun iradəsinin icraçısıdır.

Ümumi təhsil şöbəsi

Saratov vilayətinin Rtishchevsky rayonu

Bələdiyyə məktəbəqədər təhsil müəssisəsi Təhsil müəssisəsi
« Uşaq bağçası№12 "Zvezdochka". G. Rtischevo, Saratov vilayəti "

Abstrakt rəsm

Mövzu; "Çörək hər şeyin başıdır"

Tərbiyəçi: Kolomiets V.E.

2016

Abstrakt rəsm "Çörək hər şeyin başıdır"

Hədəf: Uşaqları tərbiyə edin qeyri-ənənəvi yollar buğda sünbülünün təsviri.

Uşaqların buğda sünabı, görünüşü haqqında biliklərini genişləndirmək və dərinləşdirmək.

tüklü fırça ilə rəsm bacarıqlarınızı möhkəmləndirin.

- motivasiyanı artırmaq vizual fəaliyyət onun mənəvi əhəmiyyətini dərk etməklə; ümumi və gözəl motor bacarıqlarını inkişaf etdirmək.

Uşaqların nitqində sifətləri aktivləşdirin (sarı, tikanlı, qızılı).

Təhsil vəzifələri:işdə müstəqillik və məqsədyönlülük, başlayan işi sona çatdırmaq bacarığı, boyalarla işləyərkən dəqiqlik tərbiyə etmək. Yetişdirmək hörmətçörəyə.

Dərsin kursu

Müəllim deyir qədim əfsanə bir qulaq çörək haqqında:

Qədim dövrlərdə Tanrı özü yer üzündə gəzəndə insanların həyatı asan və doymuşdu. Bütün il boyu yay idi. Yağış lazım olanda, lazım olanda - günəş parlayırdı. Meşələrdə meyvə ağacları bitdi. Heyvanlar həlim idi və hamı otla qidalanırdı. İnsanlar heç bir xəstəlik, bəla, aclıqdan xəbərsiz idilər. Qarğıdalı sünabı çox böyük idi - demək olar ki, heç bir sapı yox idi, taxıllar yerin özündən başlayırdı və hər dənə paxla ölçüsündə idi. Çörək o qədər çox idi ki, heç kim onun qədrini bilmədi. Bir dəfə Allah yer üzündə gəzdi və anasının ləkələnmiş bir uşağı təzə bişmiş çörəyin kənarı ilə necə sildiyini və eyni zamanda qəribə yeməkdən imtina etdiyini gördü. Allah qəzəbləndi, göyə qalxdı və insanları çörəkdən məhrum etdi. Yer daş kimi oldu, çaylar qurudu, otlar soldu. Aclıq başladı. Sonra pişik və it çörək istəmək üçün Allaha getdilər. O, rəhm etdi və pişik və it payları üçün uzun bir gövdəyə kiçik bir qulaq ayırdı. Allah elə etdi ki, yay yalnız yarım il çəkməyə başladı. Qış insanlar üçün, yay isə heyvanlar üçündür. Çörək bişirən insanlar təzə çörək, ilk parça pişik və itlərə verildi. İndi mənə deyin, əfsanə nə öyrədir?

Tərbiyəçi: Uşaqlar, tapmacanı tapın, “tarlada bir ev böyüdü, ev taxılla doludur” (qulaq). Bu gün qonağımız olan bir spikelet, bu barədə bildiklərimizi sizə danışaq. Spikelet harada böyüyür? Çöldə sünbülcükləri olan başqa hansı bitkilər bitir?

Uşaqlar: buğda, çovdar, arpa.

Tərbiyəçi: uşaqlar, gəlin buğda sahəsini göstərən şəklə baxaq. Spikeletdə nə var?

Uşaqlar: taxıl (müəllim təbii buğda sünbülünü nümayiş etdirir)

Bədən tərbiyəsi

Yerə taxıl düşdü (uşaqlar çömbəlirlər),

Günəşdə cücərməyə başladı (əllər başın üstündə).

Yağış torpağı suladı və cücərti böyüdü (uşaqlar yavaş-yavaş qalxırlar).

İşığa və istiliyə əlini uzadıb yaraşıqlı şəkildə geri döndü.

Tərbiyəçi: Uşaqlar, masada oturaq və buğda tarlasını çəkməyə çalışaq (əvvəlcə bir sapı çəkirik, sonra isə bir fırçanın napını ləkələyirik.

Müəllim uşaqlardan onun sünbülcük olduğunu, onların isə taxıl olduğunu təsəvvür etmələrini xahiş edir. Uşaqlar yavaş-yavaş xalçada bir dairədə toplanır, mərkəzdə müəllimdir.

Uşaqlar, mənə deyin ki, buğda taxılından nə hazırlanır? (müxtəlif un növləri)

Buğda dünyanın əksər yerlərində yetişdirilən illik taxıl bitkisidir. Un, dənli bitkilər, makaron və qənnadı məmulatları, hətta pivə hazırlamaq üçün istifadə olunur və bu, çox uzaqdır. tam siyahı... Və buğda çəkmək heç də çətin deyil. Aşağıda bunu necə etməyin yollarına baxacağıq.

Buğdanı qələmlə necə çəkmək olar: materiallar

Buğda çəkməyə başlamazdan əvvəl hazırlayın zəruri materiallar... Bunlar sadə karandaşlardır (biri sərt, biri yumşaqdır), bir vərəq, silgi və rəsmdə rəngləmək istəyirsinizsə rəngli karandaşlar (sarı, açıq narıncı, yaşıl, qəhvəyi).

Birinci yol

Birincisi, ən çox birini nəzərdən keçirin sadə üsullar bir uşaqla çəkmək üçün uyğun olan mərhələlərlə buğda çəkin.

  1. Bir kağız parçasına çəkin sadə qələm bir neçə az əyri şaquli xətlər. Onların sayı neçə spikelet çəkmək istədiyinizdən asılıdır.
  2. Saplardan birinin üstünə doqquz dairə çəkin.
  3. İndi formada damlacıqlara bənzəyən dairələrdən taxıllar düzəldin. Eyni şəkildə gövdələrin qalan hissəsinə taxılları çəkin.
  4. Hər spikeletdə bir neçə antena çəkin. Onlardan bir neçə olmalıdır, hər sünbülcükdə 4-5 ədəd. Sapların altından uzun və dar yarpaqları çəkin.

İndi buğdanı necə çəkəcəyinizi bilirsiniz sadə şəkildə, daha mürəkkəb bir üsul cəhd edə bilərsiniz. Nəhayət, portağal və istifadə edərək buğdanı rəngləyin sarı qələmlər spikelets üçün və yaşıl yarpaqlar üçün.

İkinci yol

Buğdanı başqa asan şəkildə necə çəkmək olar? Bunun üçün həm də kağız parçası, sadə qələm və silgi tələb olunacaq.

İncə, bir az əyilmiş xətlər çəkirik. Hər xəttin yuxarı hissəsində spikeletlər çəkin. Hər tərəfdən bir neçə taxıl çəkirik və ən yuxarıda biri. Taxıllar ya damcı şəklində, ya da kiçik oval şəklində ola bilər.

Qulağın hər iki tərəfində qalın zolaqlar çəkirik və üstündə bir neçə qısa xətt çəkirik. Sapların yanında bir neçə yarpaq çəkməyi bitiririk. Lazımsız xətləri silin - və rəsm hazırdır. Siz daha bir neçə spikelet əlavə edə və sarı və qəhvəyi rənglərdən istifadə edərək, boya və ya karandaşlarla şəkli rəngləyə bilərsiniz.

Üçüncü yol

Buğdanı bir az daha real şəkildə necə çəkəcəyinizi bilmək istəyirsinizsə, bu üsul sizin üçündür.


Bu şəkildə, həm bir spikelet, həm də bütöv bir demet və ya hətta bir sahə çəkə bilərsiniz. Bundan əlavə, spikeletlər, məsələn, taxılları bir-birindən bir qədər böyük məsafədə yerləşdirməklə və ya yan tərəfə əlavə bir sıra taxıl çəkməklə bir az dəyişdirilə bilər.

© 2022 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr