Yhteenveto oppitunnista vanhemman ryhmän lapsille, jotka käyttivät ei-perinteisiä piirtotekniikoita ”Kultakala. Tiivistelmä piirustustunnista keskiryhmän lapsille aiheesta "Satukalat

Koti / Entinen

Kuvan luominen akvaariosta ainutlaatuisilla kaloilla. Olosuhteiden luominen aiemmin hallittujen työskentelytekniikoiden luovalle soveltamiselle taidemateriaalit ja kuviollisen ilmeikkyyden avulla.

Kollektiivisen akvaarion luominen.

Ladata:


Esikatselu:

Yhteenveto vanhemman ryhmän luokista

"Kalat akvaariossa"

Kasvattaja: Lisitskaya Elena Nikolaevna.

Oppitunnin tyyppi: Tietojen ja taitojen yleistäminen ja vahvistaminen.

Aktiviteetti: Temaattinen oppitunti.

Tavoitteet:

Kuvan luominen akvaariosta ainutlaatuisilla kaloilla.

Olosuhteiden luominen taiteellisten materiaalien ja kuviollisen ilmaisukeinojen kanssa aiemmin hallittujen tekniikoiden luovalle soveltamiselle.

Kollektiivisen akvaarion luominen.

Tehtävät:

Koulutuksellinen: aiemmilla oppitunneilla hankittujen tietojen ja taitojen lujittaminen ja yleistäminen; opettaa lapsia itsenäisesti löytämään tapoja kuvata, taidemateriaaleja ja keinoja kuvaannolliselle ilmaisulle tämän aiheen paljastamiseksi; parantaa taiteellisia ja graafisia taitoja; muodostavat edelleen taiteellisia tarpeita, kykyä analysoida omaa ja muiden lasten työtä.

Kehittäminen: kehittää luovuutta ja mielikuvitusta käyttämällä erilaisia ​​taiteellisia materiaaleja työssään; kehittää rytmin, värin, koostumuksen tunnetta; kehittää esteettinen käsitys ympäröivä maailma, kyky nähdä kaunista; kiinnostuksen kehittyminen ympäröivää maailmaa kohtaan.

Koulutuksellinen: edistää esteettisiä ja moraalisia tunteita, halua tuntea myötätuntoa, myötätuntoa ja apua, kunnioittaminen ympäröivään luontoon ja lemmikkeihin.

Alustava työ:

A. S. Pushkinin sadun "Kalastajan ja kalan tarina" lukeminen, tämän työn kuvitusten lukeminen.

Tarkastellaan kuvia ja valokuvia, piirroksia ja postikortteja, jotka kuvaavat meri-, joki- ja akvaariokaloja lasten taiteellisen kokemuksen rikastamiseksi.

Keskusteluja meri- ja jokikalan elämästä.

Ulkoilupeli "Meri on huolissaan - yksi, meri on huolissaan - kaksi."

Akvaarion hoito: kasvien, pikkukivien huuhtelu.

Vesikasvien huomioon ottaminen ja niiden vertaaminen maanpäällisiin kasveihin (kuinka ne ovat samankaltaisia, miten ne eroavat toisistaan).

Luonnoksia levistä ja luonnon kaloista esityksen pohjalta; ruoanlaittoa ja maistelua kalaruokia ja merileväruokia.

Kalahahmojen koristelu, leikattu värillisestä paperista.

Menetelmätekniikat:Harkitse piirustuksia erilaisten akvaarioiden kanssa lasten kanssa, määritä, mistä materiaaleista ne on luotu; kiinnitä huomiota lasten asentoon piirtäessäsi, yllätyshetki.

Kirjallisuus: T.G. Kazakova, Oppitunti esikoululaisten kanssa visuaalisessa toiminnassa: Kirja lastentarhanopettajille ja vanhemmille. I.A. Lykov, Visuaalinen toiminta päiväkodissa. Valmisteluryhmä... I.A. Lykova, Maalaus päiväkodissa. Senioriryhmä. I. A. Lykova, 2-7-vuotiaiden lasten taiteellisen kasvatuksen, koulutuksen ja kehityksen ohjelma "Värilliset kämmenet".

Musiikki: Aquarium Saint-Saens.

Materiaalit ja laitteet:

Opettajalle: akvaario, piirroksia, joissa on kuvia kaloista, lasten teoksia akvaarioilla, jotka on tehty erilaisista taidemateriaaleista, multimedialaitteet, valikoima diaesityksiä outoista kaloista ja vesieliöistä, magneettitaulu, musiikkikeskus.

Lapsille: tabletit, pyöreän A4- tai A3 -kokoisen akvaarion aihiot, kiinnitetty tablettiin teipillä, guasilla, vesiväreillä, harjoilla, rievuilla, yksinkertaisia ​​kyniä, vaha väriliidut, mustat tussit, kala, koristellut lapset etukäteen eri värejä, liimapuikko.

Suunnitelma:

1. Ajan järjestäminen- 2 minuuttia.
2. Heuristinen keskustelu - 6 min.
3. Luova haku ja kokeellinen työ - 10 min.
4. Dynaaminen tauko- 2 minuuttia.
5. Oppitunnin tulos:
a) lasten töiden näyttely ja analyysi - 2 min.
b) sisäinen tarkastelu - 3 min.

Oppitunnin prosessi

1. Organisaation hetki

P.: Kaikki on koottu!
Aikuiset ja lapset!
Voimme aloittaa!
Mutta ensin,
On tarpeen sanoa "Hei"!

D: Hei.

P.: Tänään, päiväkodin lähellä, tapasin auringon, joka tuli käymään. Mutta aurinko ei ole yksinkertainen, mutta maaginen. Se, joka ottaa sen käsiinsä, tulee hellyimmin ja ystävällinen lapsi maailmassa. Tarkistetaan! (Lähetämme ilmapallo- aurinko, keskustelemassa keskenään makea sana). On totta, että meistä on tullut ystävällisin ja hellä.

2. Heuristinen keskustelu

P: Lapset, tule luokseni. Katso kuinka suuri ja kaunis akvaario on. Ja millaisia ​​kaloja siinä ui?
Mitkä ovat kalan osat? Ja mitä geometriset luvut näyttävätkö ne? (asteikot, runko - soikea, häntä - kolmio, evät, silmät). Kehota lapsia näyttämään kalan ruumiinosat ja selittämään niiden tarkoitus. Evät toimivat peräsimenä ja jarruna, ja häntä toimii kalan moottorina.

P: Lapset, katsokaa nyt tänne. Opettaja johdattaa lapset television luo ja näyttää dioja outojen kalojen kanssa. Kiinnittää huomiota niiden kirkkaisiin asteikkoihin.
Kuka yrittää piirtää kalaa? Lapsi piirtää kalan magneetti- tai liitutaululle.

3. Käytännön työ

P .: (Johtaa lapset magneettitaululle, johon on kiinnitetty eri taidemateriaaleista valmistetut akvaariot).

V.P.: Mitä materiaaleja ja tekniikoita taiteilija käytti luodessaan niin kauniita akvaarioita? Mitä muita materiaaleja voit käyttää?(Lasten vastaukset)
Mutta voit myös piirtää kalan kynilläsi.

4. Sormien voimistelu:

Kalani on hiljaa koko ajan
Ei laula, ei murise, ei humise.
En ymmärrä miksi, se on ongelma.
Ehkä vesi joutui hänen suuhunsa?

Siirry maalaustelineisiin, ne on kiinnitetty akvaarioiden aihioihin. Sinulla on guassi, vesiväri, vaha väriliidut ja mustat tussit. Yritetään käyttää näitä materiaaleja luomaan kuva akvaariosta, mutta niin, että jokaisella teistä on erilainen ja erilainen
muut.

5. Fyysiset minuutit

Kala leikkii hauskaa
Auringon sinisessä vedessä
Ne kutistuvat, purkautuvat,
He hautaavat itsensä hiekkaan.

Muutos lokkeiksi.

Olemme lokkeja, levitämme siipemme ja kiertämme joen yli etsien saalista. Näimme kalan, menimme alas veteen, (kumartui) saimme kalan ja lensi rannalle.
Lapset suorittavat toimia ilmaisemalla suhtautumisensa taiteelliseen sanaan liikkeillä, ilmeillä.

6. Lasten töiden analysointi ja näyttely

P: Katsotaan mitä teit. Teimmekö työn (piirsimme akvaarion)? Kuka sai värikkäimmän kalan? Mikä heidän nimensä on? Kummassa on hauskinta? Kenellä on mielenkiintoisin, hauska, kaunis, läpinäkyvä, maaginen akvaario? Miksi? jne. (Työn aikana)

7. Itsetutkiskelu

P .: Lapset, katsokaa kuinka suuri ja kaunis akvaario on piirretty. Mutta se on tyhjä. Täytämme sen kalalla. Ja tässä ovat kalat, jotka koristimme ennen. Jos teit hyvää työtä, ota punainen tai keltainen kala. Jos luulet, ettet selviytynyt tehtävästä, voit ottaa vihreän tai sinisen kalan.
Lapset liimaavat kalat suureen akvaarioon.

P: Teit hienoa työtä tänään. Oppituntimme on päättynyt. Meillä on vielä kalaa, annamme ne vieraillemme muistiin oppitunnistamme. Nähdään seuraavassa oppitunnissa.


Tavoitteet:

1. Harjoittele lapsia guashin kanssa työskentelyn tekniikalla;

Harjoittele kädestä oikein (rasittamatta lihaksia ja puristamatta sormia);

Opi piirtämään maali siveltimelle varovasti, kasta se kaikki nokoset maalipurkkiin, poista ylimääräinen maali purkin reunasta kevyesti nappaamalla;

Opi piirtämään epätyypillisellä tekniikalla.

2. Kehittää esteettistä käsitystä;

Kiinnittää lasten huomio ympäröivien esineiden ja luonnonkohteiden kauneuteen;

Kiinnittää huomiota IZD: n toimintaan.

3. Rakentaa rakkautta lemmikkeihin;

Kehittää hyvää tahtoa ihmisiä kohtaan, auttaa ihmisiä.

Ammatin tyyppi: Kohteen piirustus.

Ammatin tyyppi: Uuden materiaalin raportointi (tietoa vastaanottava menetelmä); harjoitus (lisääntymismenetelmä).

Laitteet ja materiaalit: esittelymateriaali - lelut, kalat akvaariossa; moniste - maalatut akvaariot, astia maalia, märät pyyhkeet, maalit, harja.

Oppitunnin kulku:

Ajan järjestäminen:

Kouluttaja:-Hei kaverit! Istu paikoillesi. He istuivat oikein, kauniisti, jalat ovat yhdessä, selkä suorassa.

MASHENKA tulee ryhmään. Itku

Kouluttaja:-Mar, miksi itket?

Masha:- Kalani sairastui, koska hän on kyllästynyt yksin akvaariossa. Eikä kukaan voi auttaa minua.

Kouluttaja:-Älä itke Masha, me autamme sinua! Auttavatko kaverit Mashaa? Arvotaan kalalle ystäviä.

Keskustelu:

Kouluttaja: Katso nyt lelua tarkasti. Kenet näet minun kämmenelläni? (Kalastaa). Kenellä on kotona akvaariokalaa?

Katsokaa kalaa, sen pää ja keho ovat yhdessä. Muodosta yksi kokonaisuus.

Mikä on kalan rungon muoto? (soikea). Ja miltä hännän muoto näyttää? (kolmio). Minkä värinen kalamme on? Mitä muita värejä kalat ovat?

Ulkoilmapeli: "Tunne värisi."

Opettaja antaa lapsille punaista, keltaista kalaa, sinisiä kukkia... Sitten hän näyttää pallon ja tarjoaa lapsille kalaa, jonka väri on sama kuin näytetyn pallon, komennolla "juokse luokseni!" juokse hänen luokseen.

Kouluttaja: Kaverit katsokaa nyt tarkkaan, näytän teille, kuinka piirrämme kalan.

Laitamme kämmenen lautaselle, jossa on maali. Sitten laitamme kämmenemme arkin keskelle ja painamme sitä hyvin. Sitten pyyhimme kätemme lautasliinalla.

Kasta sormesi vihreään maaliin ja piirrä leviä. Tasapeli aaltoviiva nostamatta sormeasi, painamme voimakkaasti niin, että se vedetään hyvin. Pyyhkimme kätemme lautasliinalla. Otamme harjan rautapaidasta kiinni, upotamme sen ensin mustaan ​​maaliin ja piirrämme kalalle silmän ja suun. Pyyhi ylimääräinen maali purkin reunan siveltimestä.

Liikunta

Kalat uivat vedessä

Kalalla on hauskaa pelata

Ne kutistuvat, purkautuvat

He hautaavat itsensä hiekkaan

Maalaus:

Kouluttaja: Nyt istumme paikoillemme. Aloitamme piirtämisen. Älä unohda, että upotamme kämmenemme ensin maaliin ja piirrämme sitten levät, silmän ja kalan suun. Kuka on maalannut, ripustamme teoksen taululle.

Kouluttaja:-Pojat katsovat kuvia huolellisesti. Mistä piirustuksesta pidit eniten?

Mashenka tulee sisään.

Masha:- Kaverit, katsokaa, kuinka hauskaa siitä tuli kalalleni, koska sillä on nyt niin paljon ystäviä! Kiitos!

opettaja, MADOU nro 97 "Bee",

Naberezhnye Chelny, Venäjä

Oppitunnin yhteenveto aiheesta piirustus kehitysvammaisille lapsille

toinen vuosi koulutus (kanssa tarshaya ryhmä).

Teema: "Kalat akvaariossa"

Kohde: Opettele lapsia piirtämään sormillaan.

Tehtävät: Opeta lapsia jättämään sormenjäljet ​​kalan siluettiinja älä ylitä ääriviivoja. Korjaa punainen, keltainen. Hienojen ja yleisten motoristen taitojen kehittäminen. Kiinnitä kiinnostusta ympäröivään maailmaan.

Laitteet: Paperiarkkeja akvaarion muodossa, punaisia ​​ja keltaisia ​​maaleja, punaisia ​​ja keltaisia ​​kortteja, oppitunnin vieras on lelukala sauvalla silmien voimistelun pelaamiseen, altaan pelaamiseen tattarilla ja leluilla-kaloilla , pahvikalat ja pyykkipojat, akvaario, jossa on kalaa 3D.

Sanasto: kala, häntä, evät, silmät, vaa'at

Oppitunnin kulku:

Ilon ympyrä:

Aurinko nousee kirkkaana
Lähettää säteensä meille
.

Ojennamme kätemme aurinkoon
Hei, aurinko, sanomme!

Kaverit, tervehdimme toisiamme kuin linnut, joilla on nenä,

Kuin kala vierekkäin, kuin kanit, joilla on häntää.

Katsotaan toinen toistamme silmiin ja hymyillaan.

Yllätyshetki:

Opettaja: Kaverit, ryhmässämme on epätavallinen vieras, ja kenen saatte selville heti, kun arvaat arvoitukseni:

Mysteeri:

Kellun sillan alla

Ja heiluta häntäni.
En kävele maassa

Suu on, mutta en sano
Minulla on silmät - en räpäytä silmiäni

Siellä on siivet - en lennä.

(kalapallot)

Asuvatko kalat ryhmässämme? harkitaan

Kerro kaverit, missä kalat elävät? Kalat elävät

Kalat haluavat leikkiä kanssamme.

Peli: "Ota kala"

Taiteellinen sana:

Kalat uivat vedessä

Kalalla on hauskaa pelata

Ne kutistuvat, purkautuvat

He hautaavat itsensä hiekkaanja kivien keskellä.

Katsokaa meiltä piiloutuneita kaloja, ottakaamme ne kiinni.

( Lapset laittavat kätensä tattarikulhoon ja kaivavat esiin pieniä leluja, jotka kuvaavat kalaa)

Ongelmallinen tilanne:

Kouluttaja: Kalamme tuli surulliseksi, mikä teki sinut surulliseksi, hän haluaa, niin että kaikista kaloista tulee hänen ystäviään. Mutta tätä varten sinun on opittava tuntemaan kalat vielä lähempänä.

Kysely esine Mistä kala koostuu? "

Katsotaan ensin, mistä kala koostuu.

Kalalla onsilmät Mitä ne ovat? Nähdäksesi kaiken.

Voimistelu silmille :

Kaverit, katsokaa, että kalamme ui ylös ja nyt alas. Kalamme uivat sivuttain vasemmalle ja nyt oikealle. (Lapset katsovat ylös, alas, vasemmalle, oikealle silmillään)

Kalalla onsuun . Nivelharjoitus: "Kala avaa suunsa"- Näytä, kuinka kala avaa ja sulkee suunsa. Älä kiirehdi

Kalalla onhäntä ... Hän toimii hänen ohjauspyöränään.

Leikkiminen pyykkipaneilla "Fishtail"

Katso kuinka kauniita kalat ovat. Ja voimme tehdä niistä vieläkin kauniimpia. Koristele kalan pyrstö värikkäillä pyykkinapeilla

Runon lukeminen ja lavastus

Kala tavoitti kalan,
Kala heilutti häntäänsä.
Hän pisti vatsaansa: - Sain kiinni!
Hei tyttöystävä! Mitä kuuluu?

Kalalla on myösevät Mihin hän niitä tarvitsee?

Uida, uida kuin kala evien kanssa (show)

Kalan runko on peitetty levyillä - tämä onvaa'at .Miksi se on kala? (puolustaa)

Ja nyt uimme vähän:

Peli: Kala

Kalat uivat joella

Kirkkaampi, puhtaampi kuin hopea

Kalan vaa'at loistavat,

Heiluttelee tuomioistuimen häntää

Eikä ole kalaa eikä jälkeäkään

Missä kalat asuvat kotona?

Kotona kala elää akvaariossa.

Kalamme elävätakvaario .

Nyt autetaan kaloja vetämään monia ystäviä akvaarioon.

Näytteen näyttäminen ja katselu.

Näytä vaiheittainen työn edistyminen :

Me piirtämme epätavallisella tavalla, kanssa käyttämällä sormiamme ja maaleja. Toistetaan ensin korttien värit: näytä punainen ja nyt keltainen.

Kalamme ovat kirkkaita ja kauniita.

Nyt piirrämme sormillamme. Valitsemme minkä tahansa värin jalähdössäsyödäsormenjäljet ​​kalan siluetin sisälläjaälä ylitä muotoa.

Sormien voimistelu:

Olipa kerran yksi möykky

Kaksi nahkaa oli ystäviä hänen kanssaan.

Kolme ankkaa lensi heidän luokseen

Neljä kertaa päivässä

Yksi kaksi kolme neljä viisi.( Lapset piirtää töihintaustamusiikkiin)

-Luova työ lapset.

Opettaja: Nyt kaverit, ryhtykää töihin, niin minä autan teitä.

Tulokset: Opettaja: -Mitä me olemme kanssanne tänään

maalattu? R kauha - Kiitos kaverit, nyt minulla on paljon ystäviä. Kouluttaja: - Kaverit, olette hienoja, autitte kalojae ystävystyä kaikkien kalojen kanssa. Katso kuinka hauskaa he uivat akvaario.

JA peli "Rybka"

Kala ui vedessä.
Kalaa on hauska pelata.
(Kaksi kämmentä yhdessä edustavat uintiliikkeitä)

Kala, kala, pahuus,
Haluamme saada sinut kiinni.
(Kämmenet puristettu vuorotellen nyrkkiin)

Kala taivutti selkänsä
Hän otti murusen leipää.
(Ottaa liikkeitä nipistämällä)

Kala heilutti häntäänsä,
Nopeasti, nopeasti purjehti pois.
(Heiluta kättäsi)

Odotettu tulos: Tiedämistä kala koostuu

Pystyä- piirtää sormillasi

Omistaa - piirtää jättämättä ääriviivoja

Yhteenveto oppitunnista vanhemman ryhmän lapsille epätavallisia tekniikoita piirustus

« kultaista kalaa»

Ohjelman tehtävät:

Muodosta kyky luoda ilmeikäs kuva kultakala, käyttäen ei -perinteisiä piirtotekniikoita - pointillismi, lasimaalaus.

Kehittää taiteellinen käsitys, mielikuvitus, luova ajattelu, hienoja motorisia taitoja kädet.

Vahvistaa tarkkuutta ja sitkeyttä työssä.

Alustava työ:

Keskustelu meren ja akvaarion asukkaista, A. Pushkinin sadun "Kalastajan ja kalan tarina" lukeminen, ottaen huomioon kuvioita aiheesta "Meren asukkaat"

Materiaalit ja laitteet:

Esitys "Epätavallinen kala", multimedialaitteet, musiikillinen säestys, akvaario, jossa on kaloja, koostumuksen luomiseen tarvittavat materiaalit

(muovi, joka on käsitelty teipillä akvaarion muodossa, värjää kala, guassi maalit liiman kanssa).

Oppitunnin kulku

Musiikki kuulostaa. ( Meren ääntä kuunnellen)

K. Kaverit, kertokaa minulle, mitä tämä musiikki muistuttaa teistä?

Miksi he sanovat, että meri on elossa? (Lasten vastaukset.)

K. Kuka sitten asuu akvaariossa ja miksi? (Lasten vastaukset.)

Multimediaesityksen diaesitys

K. Kauan sitten matkailijat kiinnittivät huomiota pienten kalojen kauneuteen lämpimissä maissa ja toivat ne meille kasvatettavaksi akvaarioissa.

Katso, mitkä eri kalat ovat väriltään, muodoltaan.

Kuka tietää, millä kalan ruumis on peitetty? Mikä on kalan kehon muoto?

Luuletko, että kalat näkevät meidät? (kaloilla on silmät)

Kalat rakastavat elää vedessä, tämä on heidän kotinsa. (Lasten vastaukset.)

Näytä minulle kalan rungon muoto. ( lapset hahmottelevat ääriviivat kalastaa)

Mikä auttaa kalaa uidessa? (häntä, evät)

Näytämme kuinka he uivat.

Fyysiset minuutit "Rybka"

Kala ui vedessä (lapset seisovat ympyrässä)

Kalaa on hauska pelata. (aaltoilevat kädenliikkeet)

Kala, kala, pahuus (juokse ympyrässä)

Haluamme saada sinut kiinni.

Kala taivutti selkäänsä (liike tekstiä pitkin)

Otin murusen leipää,

Kala heilutti häntäänsä,

Kala ui nopeasti pois.

K. Muistatko, mitä satuja luimme kaloista? (Tarina kalastajasta ja kaloista)

Tässä on kultakala akvaariossa.

Tarkastellaan akvaarion asukkaita.

Onko mahdollista piirtää kultakala? (Lasten vastaukset.)

Tänään haluan näyttää sinulle, kuinka voit piirtää kalan akvaariossa. Ensinnäkin asetamme jo piirretyt ulkomaalaiset kalat akvaarioon ja piirrämme muodon ympäri maalilla putkesta. Sitten koristamme hänen ruumiinsa pisteillä. Olet jo piirtänyt tällä tekniikalla: piirtäisit purjeveneen kynällä ja pyyhekumilla. Muistutan, että tätä tekniikkaa kutsutaan pointillismiksi. Ja tänään, kuvaile pointillismin tavoin kultakalaa, jossa on monivärisiä pisteitä maaliputken avulla. Toista, mikä on sen tekniikan nimi, jolla aiot työskennellä? ( Lasten vastaukset).

B. Huomaa, että akvaario ei ole tyhjä, se sisältää leviä, pikkukiviä, ruohoa ja piirrämme ne myös pointillism -tekniikalla - pisteillä.

Sormien voimistelu "Rybki".

Kala ui, sukelsi
Puhtaassa, lämpimässä vedessä.
Ne kutistuvat, purkautuvat,

He hautaavat itsensä hiekkaan.

Opettaja muistuttaa piirtosääntöjä.

Lasten itsenäistä työtä (musiikillinen säestys, tarvittaessa opettajan apu).

Valmiit akvaariot kerätään yhteen pöytään ja lapset tutkivat.

K. Kuinka monta kaunista, maagista kalaa saimme, mutta sisään läpinäkyvä akvaario ne ovat hyvin näkyvissä.

Runon "Kala" lukeminen.

Evät johtavat kalat. Puhdas vesi on mutaista.

Lounaalla - kiitos. He eivät kerro kenellekään.

Näin he elävät vuosisatoja. Ja minne katsotkin -

Kalat liikkuvat vain evästään kiitollisena.

Miksi nämä kalat ovat? Heillä on vesi suussa!

Ja he eivät koskaan voi kiittää.

K. Kalamme eivät ole helppoja, mutta kultaa. He osaavat paitsi puhua myös toteuttaa toiveensa. Teet toiveen ja kuiskaat hiljaa kaloillesi. (Lapset toivovat)

Rentoutusharjoitus "Puhtaassa, lempeässä vedessä kalajoukko kelluu."

Mestarikurssi käynnissä epätavallinen piirustus 5-6-vuotiaille lapsille "Kultakala"

Iraida Ivanovna Larionova, opettaja, MBDOU " Päiväkoti"Hymy", s. Cherny Yar, Astrahanin alue.
Kuvaus: työskennellä 5-6-vuotiaiden lasten kanssa. Hyödyllinen opettajille ja oppilaiden vanhemmille.
Tarkoitus: näyttelyn järjestäminen ryhmässä, oppitunteja vanhemmille, joilla on lapsia kotona.
Kohde: piirtää kultakala
Tehtävät: opettaa lapsia piirtämään epätavallisella tavalla"Saippuakuplat"
vahvistaa kykyä piirtää leimoilla (vaahtomuovi, polystyreeni),
kehittää koostumuksen tunnetta,
edistää rakkauden tunnetta luontoa kohtaan.

Materiaali: Valkoinen lista paperi, keltainen, punainen, sininen, vihreä, ruskea guassi, poniharja nro 3, purkki vettä, vaahtomuovileima, vaahtokalaleima, paletti, kertakäyttölautanen, shampoo, cocktailputki.

Legenda kultakalasta ...

Kiinassa kalaa pidetään runsauden symbolina. Taivaan valtakunnassa on monia legendoja kultakalojen alkuperästä. Yksi heistä sanoo, että nämä ovat taivaallisen palatsin asukkaita, jotka ovat pudonneet maahan, ja toinen, että nämä ovat kyyneleitä elvytettyinä. ihana tyttö, kolmanneksi, että nämä ovat meren syvyyden lahjoja.
Yleensä sanat "runsaus" ja "kala" Kiinalainen ovat arvoltaan samanarvoisia. Lisäksi kalaa pidetään avioliiton onnen, harmonian ja kodin hyvinvoinnin symbolina.
Kultakala on myös symboli voitosta maailmallisista toiveista: kalat eivät pelkää merta ja uivat missä haluavat. Kultainen väri symboloi hengellisen harjoittelun aikana saavutettuja ansioita. Lisäksi kultakala symboloi usein vastakohtien yhtenäisyyttä, koska ne liittyvät tulipaloon vedessä.
Ja tietysti tiedämme lapsuudesta lähtien, että kultakala on symboli kaikkien toteutumattomimpien toiveiden toteutumisesta. Joka tapauksessa kultakalalla on vain positiivinen symboliikka ja amuletin ominaisuudet. Joten jos haluat houkutella onnea ja terveyttä itsellesi ja harmoniaa, onnea ja vaurautta talossasi, sinulla on oltava kultainen talisman kultakalan muodossa.


"Kaspian pääkaupunki", "Etelä -Venetsia", "Kaspian helmi" - Astrahanilla on monia nimiä, mutta kaupungin tunnetuin määritelmä on Venäjän "kalastuspääkaupunki". Kalastusharrastajat tulevat alueellemme kaikkialta maasta.
Siksi kala on yksi Astrahanin symboleista. Kaikille se on oma: särki, karppi, hauki. Yritys "MegaFon" ei ole valinnut yksinkertaista kalaa kaupunkimme symboliksi, vaan kultaisen.
Veistoskoostumus "Kultakala" avattiin 10. heinäkuuta 2011, kalastajien päivänä - Astrahaksen kansan suosikkilomana, Volga -joen rannalla lähellä Hääpalatsia klo 17.00. Veistoksellinen koostumus symboloi onnea, rakkautta ja onnellista mahdollisuutta tehdä toive, jonka kalat varmasti täyttävät, koska veistoksen tekijän mukaan tarvitaan vain koskettamaan mitalia.


Hankkeen työ on ollut käynnissä marraskuusta 2009 lähtien. Tekijän mukaan veistoksellinen koostumus tuli Marat Jamaletdinov, Moskovan Venäjän taiteilijoiden luovan liiton jäsen, jonka lukuun 7 henkilökohtaisia ​​näyttelyitä Venäjällä. "Kultakala" pronssia valmistettiin ja valettiin Moskovassa ja painaa yli 600 kg.

Edistyminen:

Väritämme vesi lasiin kylläisellä sininen väri, lisää 1 tl. shampoo


Sekoita huolellisesti harjalla, kunnes muodostuu vaahtoa


Kaada kertakäyttölautaselle


Puhalla cocktailin oljen avulla levyn kuplia, kunnes saat "liukumäen"


Aseta valkoinen paperiarkki välittömästi kuplia sisältävälle levylle muutamaksi sekunniksi, jotta paperi ei kastu


Irrota, käännä oikea puoli ylöspäin


Peitä vaahtomuovista valmistetun kalan leima paksulla keltaisella guasilla


Levitämme leiman arkin keskelle (mielikuvituksen kehittämiseksi lapset voivat kiinnittää leiman haluamaansa suuntaan)


Poistamme leiman, kalan asteikot osoittautuivat todellisiksi


Kalan kuivumisen aikana piirrämme kiviä vaahtomuovileimalla


lopetamme evien piirtämisen, kirjoitamme ruskean guassin leimaan ja piirrämme kiviä levittämällä leiman paperiarkille


Kala on kuiva, voit piirtää silmän ja kruunun


Nyt piirrämme levät punaisella, keltaisella, vihreällä + sekoitetaan keltainen ja punainen saadaksemme oranssi


Kuinka piirtää appelsiinileviä pensaan muodossa


Vihreät levät tulevat olemaan pitkiä


Vihreä pensas keltaisia ​​kukkia


Ja punaleviä kalanruotoina


Työmme on valmis

Sain kalan, mutta en vielä tiennyt ...
Se kala oli kultainen kala ...
Ja tein kolme toivetta kalalle ...
Kerro minulle elämäni salaisuus, paljasta koko

Täytät kalat, kolme toiveeni ...
Kultainen olen sinä, nyt kysyn ...
Tiedät sydämet, kaikki salaisuuteni ...
Ja sinä täytät lapsuuden unelmasi ...

Kultakala, päästän mereen ...
Annan vapauden, rakas ikuisesti ...
Koska kala ei elä vankeudessa ...
Jopa sininen aalto tietää sen ...

Ja kala täyttää kolme toiveeni ...
Olen onnellinen elämässä ikuisesti ...
He kiertävät elämässä, kaikki huonot säät ...
Kalasta tulee minulle talismani ...
VLADISLAV AMELIN

© 2021 skudelnica.ru - Rakkaus, petos, psykologia, avioero, tunteet, riidat