Ətrafındakı dünyanı çəkin. Addım-addım bir qələm ilə buğda necə çəkilir

Əsas / Boşanma

Qeyri-ənənəvi rəsm... 4-cü sinifdə "Qızıl süngü" master-klassı.

Panfilova Nadejda Pavlovna, müəllim ibtidai siniflər MBOU "L. Ryabika adına Razdolnenskaya 2 nömrəli məktəb-gimnaziya" Krım Respublikası

Master klass addım-addım "Qızıl spikelet". Qeyri-ənənəvi texnika uşaqlar üçün rəsm ibtidai məktəb.


Təsvir: master-klass müəllimlər üçün maraqlı olacaqdır əlavə təhsil, ibtidai sinif müəllimləri, müəllimlər, yaradıcı uşaqlar və valideynlər. Bir insan üçün çörək əsas qidadır. Buğda ən vacib çörəkdir. "Buğda" adı bir çox dildə eyni səslənir - buğda, buğda. Və adının özü "pshono" - "təmizlənmiş taxıl" sözündəndir.
"Çirkin, buğda,
Kökdən kök,
Spikeletin üstündə.
Spikelet etmək
Palıd ağacı kimi güclü idi.
Belə ki, taxıl
Bir vedrədən idi! "
(Xalq mahnısı.)
Məqsəd: əsər yaxşı bir daxili bəzək, sərgi sərgisi, hədiyyə halına gələcəkdir.
Məqsəd:qeyri-ənənəvi bir rəsm texnikası ilə bir rəsm yaratmaq.
Tapşırıqlar:
- qeyri-ənənəvi bir texnika ilə - bir süngü izi ilə rəsm çəkməyi öyrənmək;
- xəyal gücünü, yaradıcılığı inkişaf etdirmək;
- müşahidə, estetik hisslər inkişaf etdirmək,
- dəqiqliyi, gözəlliyə, təbiətə məhəbbət, işləyən insanlara hörmət tərbiyə etmək.
Materiallar:
- albom vərəqi,
- boyalar, fırçalar,
-su, çərçivə,
- buğda sünbülləri.


Çörək bitkiləribir insanın yediyi ən dəyərlidir. Bunlar buğda (qış və yaz), çovdar, arpa, düyü, qarğıdalı, darı, sorgum və başqalarıdır. Bir insan üçün çörək əsas qidadır. Ən vacib çörək buğda, "zəngin bacı çovdar" dır. Alimlər buğdanın mənşəyi ilə maraqlanırdılar. Rus alimi Nikolay İvanoviç Vavilov buğdanın "ata yurdu" nun Asiya, Zaqafqaziya olduğunu tapdı. Dağlıq ərazilərdə hələ də yabanı buğdanın kolluqları var.
Tapmaca.
Qızıl bir dənə idi
Yaşıl bir ox oldu.
Yay günəşi işıq saçırdı
Və ox zərdələndi.
Ox nədir?
(Qulaq.)


Günəş dünyanı isidir,
Yağış səxavətlə sulayır
Yayın sonlarında son tarix gəldi
Bir sünbül tarlada böyüdü.


Günəşli sahə
Qızıl deyirlər ...


Spikelets böyüdü, işlədi,
Günəş işığına tökdülər,
Güc Yerdən alındı-
Qızıl ola bilərik!
(Svetlana Boqdan.)

Tərəqqi.

Albom vərəqini üfüqi düzəldin. Çarşafın yuxarı hissəsində mavi rəngli dar bir zolaq tətbiq edin.


Bir peçete ilə bir az boya çıxarın (ləkə). Ağ boya əlavə edin - ləkə.




Tünd- yaşıl üfüq xəttini rəngləndirin.
Sarı rəngdə üfüqi xətlər çəkin.


Bir az narıncı boya əlavə edək.


Çarşafın altına bir az açıq qəhvəyi boya əlavə edin.


Göyün mavi fonunda, üfüqdə ağacların konturlarını qeyd edirik.


Qəhvəyi zolaqda şaquli xətlər çəkin. Bunlar sünbülcüklərin sapıdır.


Bir buğda sünbülündə (antenaları kəsmək lazımdır) bir fırça ilə qəhvəyi fondan daha açıq boya tətbiq edirik. Spikeletə yavaşca basın və bir sıra izlər verin. Bir neçə dəfə təkrarlamaq lazımdır və sarı boyanın tonunu dəyişdirdiyinizə əmin olun.



Yaşıl rəngdə təbəqənin altındakı çəmənlik üçün bir fon tətbiq edirik.


Qarğıdalı buğda sapında böyüyür.


"Qızıl süngülər" əsəri



Tələbələrimin əsərləri.



Sahədə qızıl
Yetkin sünbül
Yerdən çəkdi -
Ən təzə şirə.
Özümü çiylə yudum
Göyə heyran oldum
Və uçan küləklə
Səhər özünü qurutdu.
Yetişdi və sevindi
Sahədə qazandı və
Onunla eyni
Dostluqla əylənir.
(S. Bogdan.)

Dərs bütün nerds və susuzlara həsr olunmuşdur. Buğdanın qələmlə addım-addım necə çəkiləcəyini görəcəksiniz. Təbii ki, hamısını çəkməyəcəyəm, ancaq bir neçə spikelet göstərəcəyəm:

Buğda yeməli bir bitkidir. Ondan çox yaxşı şeylər hazırlanır: çörək, makaron, şirniyyat, pivə və digər nəcib içkilər. Yəni həm böyüklər, həm də uşaqlar onu sevirlər. Düzdür, heç kim böyüməyi, xırdalamağı və emal etməyi sevmir, amma bu tamamilə fərqli bir söhbətdir. Buğda sümüyünü təsvir etmək çox səbr və qayğı tələb edir. Burada xüsusi bir görüntü texnikası yoxdur, nisbətləri müşahidə etməyə ehtiyac qalmaz. Buğdanın o qədər növü və çeşidi var ki, özü də hansının böyüyəcəyini də bilmir. Digər tərəfdən, gözəl şəkildə edilməlidir, məndən sonra təkrarlayın.

Addım-addım bir qələm ilə buğda necə çəkilir

Birinci addım. Bir qamış şəklində bir eskiz hazırlayırıq. İkinci addım. Bənzər dəyirmi şəkillər əlavə edin. Üçüncü addım. Konturları düzəldin, anten əlavə edin. Dördüncü addım. Kölgə və böyük tendrilləri əlavə edin. Bitdi: Bu cür bitkiləri daha çox təsvir etməyə çalışın.

Buğda (lat. Triticum) çiçəklənmə bölməsinin ən qədim dənli bitkilərindən biridir, təkhüceyrəli sinif, dənli bitki, taxıl ailəsi.

Buğda və fotoşəkil təsviri.

Bütün buğda sortları əsasdır xarakterik əlamətlər... Buğda sapının hündürlüyü 30-150 santimetrə çatır. Sapların özləri içi boş və dik, düyünləri aydın görünür. Bir qayda olaraq, bir bitkidən 12-ə qədər gövdə böyüyür. Buğda yarpaqları 20 mm genişliyə çatırlar, düz formalı və ən çox xətti, paralel damarlarla, lifli, toxunuşa görə kobuddurlar. Buğda yarpağı qabıqları tələffüz olunur və yaxşı inkişaf edir. Vajinanın dibinə qədər bölünən hissənin yuxarı hissəsində hörümçək qulaqları var. Dilləri 0,5 ilə 3 mm uzunluğundadır, parlaq və membranlıdır. Buğda bitkisinin lifli kök sistemi vardır.

Buğda quruluşu, qulaqlar.

Buğda çiçəyi 4 ilə 15 sm uzunluğunda düz, qarışıq bir sünbüldür, uzunsov və ya ovoid ola bilər. Hər sünbülün oxunda 6-15 mm uzunluğunda sünbül tərəziləri var. Buğda qulaqları təkdir və oxa 5-18 millimetr uzunluğunda iki eyni cərgədə, ən çox 2 ilə 7 arasında olan bir neçə yaxın çiçəklə bitişikdir. Buğda sünbülünün oxunda oynaqlar yoxdur. Buğda çiçəyinin 2 tərəzi və 2 filmi, 3 stamens, bir tapança və 2 damğa var. Bu quruluş dənli bitkilərin çiçəkləri üçün tipikdir. Buğda yetişəndə \u200b\u200bdənli meyvələr verir.

Buğdanın növləri və növləri.

Buğda sortları çoxdur. Bu bitkilər bölmələr, növlər və alt növlər, həm də intrageneric və intergeneric təxminən 10 hibridləri əhatə edən olduqca kompleks bir təsnifata malikdir. Ayırın aşağıdakı növlər buğda:

  • illik
  • iki illik

Yaz və qış buğda - fərqlər.

Əkin vaxtına görə aşağıdakılar fərqlənir:

  • Yazlıq buğda - mart-may ayları arasında əkilir, payızın əvvəlində yığılmış 100 şaxtasız gün ərzində yetişir. Qış buğdasından daha çox quraqlığa davamlıdır, əla çörəkçilik xüsusiyyətlərinə malikdir.
  • Qış buğda Yayın sonlarında payızın ortalarına qədər əkilir, gələn il yayın ortalarında məhsul verir. Daha yüksək məhsul verir, lakin mülayim iqlimli və qışı qar olan bölgələrə üstünlük verir.

Buğda yumşaq və sərtdir.

Taxıl sərtliyinə görə buğda növləri:

  • yumşaq buğda - daha geniş və qısa bir sünbül və daha qısa və ya olmayan bir onurğa var. Bu növ zülal və özü çoxdur. Un yumşaq buğdadan hazırlanır.
    • yumşaq yaz qırmızı buğda - bu növə Altayskaya 81, Voronezhskaya 10, Lyuba, Moskovskaya 35 və s. buğda sortları daxildir.
    • yumşaq bahar ağ buğda - bu növə Novosibirskaya 67, Saratovskaya 55 və s. buğda sortları daxildir.
    • yumşaq qış qırmızı dənli buğda - bu növə Donskaya bezostaya, Obriy, Volgogradskaya 84, Yuna və s. növləri daxildir.
    • yumşaq qış ağ buğda - bu növə Kinsovskaya 3, Albidum 28 və s. növləri daxildir.
  • bərk buğda- xarici plyonkalarla daha möhkəm quraşdırılmış sünbülcükləri var, onlardan dənələr dağılmır, ancaq təcrid olunması daha çətindir. Zəngin var sarı və xoş bir qoxu. Qatı buğda makaron hazırlamaq üçün istifadə olunur.
    • Durum buğda (durum) - bu növə Almaz, Orenburg 2, Svetlana və s. Növləri daxildir.
    • qatı buğda - bu növə Vaxt, Muğan, Parus və s. növləri daxildir.

Buğda harada böyüyür?

Buğda tropiklər xaricində hər yerdə böyüyür, çünki xüsusi hazırlanmış sortların çeşidi istənilən torpaq və iqlim şəraitindən istifadə etməyə imkan verir. Xəstəliklərin inkişafına kömək edən yüksək nəmlik olmadıqda bitki istilikdən qorxmur. Buğda o qədər soyuq davamlı bir bitkidir ki, yalnız arpa ondan üstündür. Yumşaq buğda nəmli bir iqlimə üstünlük verir və yaygındır Qərbi Avropa, Rusiya Avstraliya. Durum buğda daha quru bir iqlimi sevir; ABŞ, Kanada, Şimali Afrika və Asiyada yetişdirilir. Qış buğdası dondan zərər görmədiyi bölgələrdə, məsələn, Şimali Qafqazda, Rusiyanın Mərkəzi Qara Yer bölgəsində üstünlük təşkil edir. Yazlıq buğda becərilir Cənubi Ural, in Qərbi Sibir, Altayda.

Çovdar və buğda fərqlərdir.

Çovdar və buğda ən populyar və əvəzolunmaz dənli bitkilər arasındadır. Bu dənli bitkilər görünüş baxımından bənzəyir, eyni zamanda bir çox fərqlidir.

  • Buğda sortları çovdar sortlarına nisbətən daha müxtəlifdir.
  • Buğda çovdardan daha geniş istifadə olunur.
  • Taxıllar müxtəlifdir görünüş və kimyəvi tərkibi.
  • Buğda torpaq və iqlimə nisbətən daha çox tələb edir.

Buğda yetişdirir.

Zaman buğdanın yüksək məhsuldarlığı əldə edilir düzgün hazırlıq onun əkininə. Buğda tarlası təmin etmək üçün becərilir və düzəldilir yaxşı əlaqə torpaq ilə buğda toxumu və eyni zamanda tumurcuqlar əldə etmək. Buğda 3-5 sm dərinliyə 15 sm aralıqda səpilir.

Buğda çox nəmdən asılı bir bitkidir və buna görə yaxşı məhsul müntəzəm suvarma tələb edir. Quru iqlimlər üçün qatı buğda daha uyğundur, nəm baxımından daha az şıltaqdırlar. Buğda böyüməsi gübrələrin tətbiqi ilə təmin edilir. Əkin olunan buğda taxıl tam yetişdikdə kombaynla yığılır.

Buğda dənələri necə cücərir?

Evdə buğda dənələrini cücərtmək çox asandır. Taxıl yerləşdirilməlidir şüşə banka həcmi 1 litr. 1/4 - 1/3 bankdan çox olmamalıdır. Bankaya az qala ağzına su əlavə edin, taxılları 7-8 saat isladın. Bundan sonra suyu tülbentdən boşaltın, buğdayı yuyun və 3-4 saat təzə su əlavə edin. Beləliklə, buğda dənələrinin gündə 2-4 dəfə yuyulması, suyun boşalmasına icazə verilməli və daha sonra dənlər yenidən bankaya qoyulmalıdır. Bir gündə fidanlar 1-2 mm yüksəkliyə çatacaq və cücərmiş buğda dənələri artıq yeyilə bilər.

Evdə buğda necə əkilir?

Taxılları daha 1-2 gün islatmağa davam edərək yaşıl buğda cücərtisi əldə edilə bilər. 1-2 sm ölçülü fidanlar torpaq ilə bir konteynerə nəql edilməlidir. Cücərən buğda dənələri yerə qoyulur və üstünə 1 sm torpaq qatı ilə örtülür, yer sulanmalıdır, lakin çox olmamalıdır. Buğda toxumu bir neçə gün ərzində istifadəyə hazırdır.

Elena Baranova
"Spikelet". Kompensasiya tipli böyük qrupda QHT "Bədii və Estetik İnkişaf" (rəsm) üçün GCD-nin xülasəsi

Dizayn komponent.

Mövzu: « Spikelet» .

Təhsilin inteqrasiyası sahələr: bədii və estetik inkişaf, fiziki inkişaf, nitq inkişaf, idrak inkişaf, sosial və kommunikativ inkişaf.

məqsəd: uşaqlara öyrətmək spikelet çəkmək qeyri-ənənəvi texnika "Yapışdırmaq".

Tapşırıqlar:

İslah təhsili: uşaqların haqqında məlumatlarını genişləndirmək spikelet, öyrən spikelet çəkin guaş boyası , quruluşunun xüsusiyyətlərini çatdırmaq, bacarıqları birləşdirmək rəsm fırça yuxusundan istifadə edərək, uşaqların nitqindəki sifəti aktivləşdirin (qızıl, isim (ostya).

İslah və tərbiyəvi: öyrətmək bədii zövq , başqalarına kömək etmək arzusunu inkişaf etdirmək,

İslah inkişaf etməkdədir: eşitmə diqqətini inkişaf etdirməkdüşünmək, gözəl motor bacarıqları, ritm hissi inkişaf etdirmək, inkişaf estetik qavrayış.

Avadanlıq və materiallar:

Teatr yumşaq oyuncaqlar (kokerel, siçan, günəş, oyuncaq daxma, oyuncaq süpürgə, təbii buğda spikelet, molbert, A4 albom vərəqələri, qızıl gouache, iki növ fırçalar (No. 6 və No. 2, fincan su, salfet (hər uşaq üçün, çörək).

Uşaq fəaliyyəti:

oyun oynamaq "Çörək", nitq müşayiəti ilə fiziki dəqiqələr; ünsiyyətcil - suallar və cavablar, oyun "Çörək"; şəkilli- rəsm; musiqili - mahnı oxumaq "Günəş", "Çörək", fiziki dəqiqələrdə musiqi və ritmik hərəkətlər "Günəş yerə düşdü"; idrak-araşdırma-baxış spikelet, motor - oyundakı əsas hərəkətlərə yiyələnmək "Çörək", qavrayış bədii ədəbiyyat və folklor: bir nağıl dinləmək.

İlkin iş: Ukrayna nağılını oxumaq « Spikelet» , nəzərə alaraq spikelets, illüstrasiyalara baxmaq, cizgi filminə baxmaq « Spikelet» bir mahnı öyrənmək "Günəş", bədən tərbiyəsi dəqiqəsini öyrənmək "Günəş yerə düşdü", oynayır "Çörək".

Təşkilati komponent:

Dərsə hazırlıq:

5 banka qızıl guaş, 5 albom vərəq, 5 salfet, 10 fırça, 5 stəkan su.

SanPiN 2.4.1.3049-13 və sağlamlığa qənaət edən texnologiyalara uyğun dərslərin aparılması.

Müddəti birbaşa davamlı təhsil fəaliyyətləri - 25 dəqiqədən çox olmayaraq, GCD üçün ayrılan vaxtın ortasında, bir bədən tərbiyəsi dəqiqəsi.

Metod:

1) əyani,

2) Şifahi,

3) praktik,

4) Oyun.

Qəbullar: tapmaca, oyun, şou, izahat.

Motivasiya:

Yumşaq oyuncaq teatrı (kokerel, siçanlar).

Dərsin gedişi:

Uşaqlar, qonaqlarımıza baxın. Gəlin onlara salam deyək.

Uşaqlar salam deyirlər.

Qonaqlarımız bizi ziyarət edə bilər.

Uşaqlara icazə verilir.

Bu gün sizə bir hekayə danışmaq istəyirəm. Dinləmək istəyirsən?

Uşaqlar razıdırlar.

Tamam. Sonra boş yerlərə oturun.

Bir zamanlar Cool və Vert adlı iki kiçik siçan və bir cockerel Vocal Boyun var idi. Siçanlar yalnız rəqs etdiklərini və oynadıqlarını bilirlər və xoruz erkən qalxacaq, hamını bir mahnı ilə oyandıracaq.

Gəlin uşaqlar, xoruzumuza günəşin oyanmasına kömək edək.

Uşaqlar bir mahnı oxuyur və hərəkətlər edirlər :

Günəş, günəş, (günəşin əlləri ilə şəkil)

Pəncərəyə baxın. (pəncərənin əlləri ilə şəkil)

Uşaqlara baxın (əllər yan tərəfə)

Uşaqlara işıq saçın! (fənərlərin əlləri ilə şəkil)

Günəş çölə çıxır.

Xoruz:

Yardım üçün təşəkkür edirəm uşaqlar! Mən süpürmək üçün həyətə gedəcəyəm.

Oh nə tapdım! Ancaq əvvəlcə təxmin et tapmaca:

Qızıl və bığ,

Yüz cibdə yüz oğlan var.

Tahmin etdiniz?

Uşaqların cavabları.

Düzdü, elədir spikelet... Rəngi \u200b\u200bqızıldır. Budur bığlar, ciblər, budur taxıllar, uşaqlar (göstərir)... Həm də nə etməli spikelet?

Uşaqların cavabları.

Siçanları çağıracağam.

Bükün, bükün! Bax gör nə tapdım!

o spikelet! Toxumaq lazımdır!

Kim onu \u200b\u200bçırpacaq?

Mən yox!

Mən yox!

Tamam, mən tarlayacağam!

Uşaqlar, gəlin sizinlə oynayaq, böyümək üçün nəyin lazım olduğunu xatırlayın spikeletsvə sonra mən əkəcəyəm spikelet.

Bədən tərbiyəsi dəqiqəsi "Bir dənə yerə düşdü" (musiqi rəhbərinin musiqisinə):

1. Bir dənə yerə düşdü.

(Uşaqlar çömbəlir, başlarını dizlərinə sıxır və əlləri ilə örtürlər)

2. Günəşdə cücərməyə başladı.

(Uşaqlar əllərini başlarının üstünə qaldırdılar, hökm:

"Qızıl günəş, sən bizə bir dənə isidirsən!"

“Yağış, yağış, su! Çörək məhsulu olacaq! ")

(Uşaqlar əllərini irəli uzadır, ovuclarını yuxarı qaldırır və "Sıçrayış" su.)

3. Yağış torpağı suladı və cücərdi!

(Uşaqlar yavaş-yavaş qalxırlar).

4. İşığa və istiliyə doğru uzanır (əllər yan tərəfə)

5. Və yaraşıqlı şəkildə döndü (əllər irəli).

6. Qızıl spikelets küləkdə yellənir,

(Uşaqlar ayaq uclarında dayanır, düz qolları yuxarı qaldırır, əlləri aşağı).

7. Aşağı əyilmək.

(Uşaqlar əllərini yuxarı qaldıraraq və məhkum edildi:

“Məhsul yetişdi! Gəlin götürün!

(Əyilir)

Təşəkkür edirəm uşaqlar! Və mənim haradadır spikelet? Bu gün bir ad günüm var və bir çörək bişirmək istədim!

Tərbiyəçi:

Kədərlənmə, xoruz. Uşaqlar, gəlin xoruza kömək edək, onu çəkin spikelets.

Uşaqlar razılaşıb masalara otururlar.

Gəlin necə oturacağımızı xatırlayaq çəkmək: "Düz əyilməyəcəm, işi əlimə alacağam!"

Müəllim dəzgah üzərində rəsm çəkir və şərh edir.

Əlimizə böyük bir fırça götürürük, fırçanın quyruğunu suya batırırıq, stəkanın kənarındakı əlavə damlası sıxırıq, quyruğa guaş yazın, fırçanın çirklənməməsi üçün yalnız quyruğu batırırıq. Kökü aşağıdan yuxarıya çəkirik, gövdənin ortasını tapırıq və bu nöqtədən yuxarıya doğru bir nöqtə qoyuruq müxtəlif tərəflər sapı, texnikanı istifadə edərək taxılların yerləşdiyi cibləri çəkin "Yapışdırmaq"... Bunu necə etdiyimizi xatırlayırıq. Fırçanın quyruğunu kağıza qoyduq və dərhal çıxarırıq. Şillə-şillə-şillə. Nəticə hamar, gözəl bir çapdır. Və sonuncu dəfə ən yuxarıda bir fırça ilə yumruq vurun spikelet... İndi nazik bir fırça götürüb antenləri çəkirik spikelet, ciblər arasında səliqəli. Bunlara ostya deyilir. Və onsuz da kim ostya çəkdi, bacarmaq yarpaqları çəkmək.

Uşaqlar rəsm çəkir (uşaqların müstəqil fəaliyyəti, müəllim, lazım olduqda, hər bir uşaq üçün ayrı-ayrılıqda kömək edir və onları tərifləyir).

Uşaqlar, rəsmlərinizi bir masanın üstünə qoyun! Qurumalarına icazə verin!

Uşaqlar, bu gün sizinlə nə etdik?

Uşaqların cavabları.

Nə etməliyəm spikelet?

Uşaqların cavabları.

Antenalara necə deyilir spikelet?

Uşaqların cavabları.

Kokerel uşaqların işinə heyran qalır, uşaqları tərifləyir və köməyinə görə onlara təşəkkür edir!

Sürpriz an:

Balaca siçanlar qaçmağa gəlir və bir çörək gətirir!

Xoruz, sizi ad günü münasibətilə təbrik edirik! Biz səninki götürdük spikelet, onu əzdi, dəyirmana apardı, unu öğütdü, sobanı atəşə tutdu, xəmir yoğurdu və sizin üçün bir çörək bişirdi!

Siçanlara təşəkkür edirəm!

Uşaqlar, gəlin xoruzu təbrik edək və ona bir çörək oxuyaq!

Uşaqlar xoruzu təbrik edir və bir çörək oxuyurlar (musiqi rəhbərinin musiqisinə):

Petya üçün ad gününü necə bişirdik çörək:

(uşaqlar xoruz ətrafında rəqs edirlər)

Belə bir boy

(qapalı əlləri yuxarı qaldırın)

Budur belə bir dib,

(uşaqlar çömelir, qollarını aşağı salırlar)

Eni budur.

(uşaqlar enini ayırırlar uzanan qollardairəni uzadaraq)

Çörək, çörək, sevdiyin birini seç!

(xoruz uşaqları seçir, bir dairədə gəzir)

Həqiqətən hamını sevirəm, amma (seçilmiş uşağın adı) ən yaxşı!

(dairədəki uşaqlardan birini göstərir).

Seçilmiş uşaq və xoruz bir dairədə rəqs edirlər. Oyun bütün uşaqlar rəqs edənə qədər təkrarlanır.

Kokerel və balaca siçanlar uşaqlara çörəklə davranır və onlarla vidalaşır.

Yansıtıcı komponent:

Məqsəd və hədəflərə çatıldı, uşaqlar aktiv idi, hər şeyi bəyəndilər. Məhsuldar fəaliyyət növü - rəsm modelləşdirmə ilə əvəz edilə bilər.

Ədəbiyyat:

1. Lykova I. A Vizual fəaliyyət uşaq bağçasında.

2. Ukrayna nağılı « Spikelet» .

3. Malova V.V. qeydlər mənəvi dərslər mənəvi tərbiyə rus xalq mədəniyyətinin materialı olan məktəbəqədər uşaqlar.

4. Averina I. Ye. Bədən tərbiyəsi dəqiqələri uşaq bağçasında.

Tapşırıq 40

Tapşırıq 41

Şaquli:

1. Mişanın atası çörək bişirir. O (çörəkçi)

Üfüqi olaraq:

2. Çəlləkdən sulu (xəmir) çıxdı

3. Pasxa üçün nənə kərə yağı bişirdi (Pasxa tortu)

4. Petya şirin bal (zəncəfilli) yedi

Tapşırıq 42

Sözləri təkrarlamadan mətni tamamlayın.

Ailəmizdə hər kəs xəmir məhsullarını sevir. Nənə tez-tez şəngi bişirir.

Çay üçün anam masada çörək və çörək, bayramlarda isə tort verir. Mağazaya gedib babam üçün bir şişlik, atam üçün bir çörək, anam üçün kruvasan, özüm üçün bir cheesake alıram.

*** Tapşırıq 43

Fərziyyələr verin: insanların bu fəaliyyətlə məşğul olması üçün hansı şərtlər lazım idi?

1. Balıqçılıq: su hövzəsi (çay, göl, dəniz)

2. Taxta emal: böyük meşəlik sahələr.

3. Metal istehsalı: filiz və kömür yataqları.

4. Yeməklərin hazırlanması: gil, kvars qumu yataqları. (saxsı qablar və şüşə qablar üçün).

Tapşırıq 44

Diaqramı doldurun.

Tapşırıq 45

1. Sahəni şumlamaq.

2. Məhsul.

3. Parça istehsalı (toxuculuq)

4. Heyvanların otarılması

5. Toxuculuq ayaqqabısı.

Tapşırıq 46

Düzgün cavabı tapın.

2. Mülkiyyət 19 (19) əsrdə ləğv edildi.

*** Tapşırıq 47

N.V.-nin əsəri əsasında bir hekayə qurun. Nevreva "Ticarət. Bir serf həyatından bir mənzərə. Yaxın keçmişdən "(bir qızın hekayəsi. Kitabın səh.78-nə baxın)

Hekayə planı

1. Qız kim idi? Onun adı nə idi?

2. Torpaq sahibi onu niyə satır?

3. Qız nə hiss edir? Sahibinə etiraz edə bilərmi?

4. Ev sahibinin evindəki otağın əşyaları nə deyir?

Şəkildə iki torpaq sahibi görürük. Məğrur, təkəbbürlü, keçəl, alqı-satqı əməliyyatını müzakirə edirlər. Ev sahibləri sakitdir, onlar üçün bu adi bir şeydir. Biri baha qiymətə satmaq, digəri daha ucuz qiymətə almaq istəyir. Əməliyyatın əmtəəsi Agrafena (Grunya) adlı gənc bir kəndli qızdır. Bacarıqlı bir tikmə ustasıdır və torpaq sahibinin qonşusunun bir dərzi sexi var. Qırağa baxanda, qızın sahibi bir şey haqqında düşünür, ehtimal ki təklif olunan qiymətin yetərli olub olmadığını düşünür. Alıcı onsuz da iqtisadi cəhətdən əlini serfin üstünə qoydu, məsələnin həll olunacağına inandı.

Satılan qızın üzü və duruşu, möhkəm bir şəkildə sıxılmış dodaqları, əlləri sinəsinə bükülmüş keçilməz bir baxış, eyni zamanda etiraz və gücsüzlük şüurunu ifadə edir.

Arxa planda olan serflərin izdihamı, yalnız rəğbət bəsləyən hüquqsuz bir kütlədir, hər biri onu da eyni şəkildə satıla biləcəyini bilir. Onların arasında diqqət çəkən budurmu, qızı hərraca aparan muxtar. Kəmərlə kəmər bağladı, danışa bilmir, laqeyd və sərsəmdir - ağanın iradəsinin icraçısıdır.

© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr