Musiqi əsərinin vəhdətini nə təşkil edir. Mövzu: Musiqi əsərinin vəhdəti

ev / sevgi

Marşrutlaşdırma

Mövzu: "Birlik musiqi parçası» .

"Musiqi əsərinin vəhdəti".

Mövzunun məqsədi

FROM

Mövzunun əsas məzmunu.

Musiqi əsərinin tərəflərinin vəhdəti haqqında məlumat əldə edin.

Musiqidə ənənə anlayışını təqdim edin.

Musiqinin ifadəlilik vasitələri - melodiya, harmoniya, ritm, dinamika, artikulyasiya haqqında bilikləri ümumiləşdirin.

Planlaşdırılan nəticə

1. Musiqini dinləmək və eşitmək bacarığını formalaşdırmaq.

2. Təhlil etməyi bacarın musiqi materialıəldə edilmiş nəzəri bilik və bacarıqların tətbiqi.

3. Musiqi parçası üçün ritmik kompozisiyalar yaratmağı bacarın.

mövzu

koqnitiv

Tənzimləyici

Ünsiyyətcil

Şəxsi

1. Musiqi əsərinin quruluşunu bilmək.

2. Müxtəlif bəstəkarların musiqilərini eşitməyi və təhlil etməyi bacarın.

3. Vasitələr arasında fərq qoymağı bacarmaq musiqi ifadəliliyi müxtəlif musiqilərdə.

Ümumi təhsil:

1. Dərsin məqsədini müstəqil şəkildə formalaşdırın.

2. Vacib məlumatları axtarın (dərsliyin materiallarından və müəllimin hekayəsindən).

3. Qazanılan biliklərin obyekti, tədqiqat fəaliyyəti arasında əlaqə yaratmaq.

4. Biliyin strukturlaşdırılması.

Könüllü özünütənzimləmə

Nəzarət öyrənmə fəaliyyətləri qruplarda, cütlərdə (əməkdaşlıq şəklində ünsiyyət)

Gözəllik hisslərinin formalaşdırılması.

Kosmik təşkilat

1. Dərslik;

2. Səs-küylü musiqi alətləri;

3. Sintezator;

4. Maqnitofon;

5. Kompüter.

I mərhələ. Fəaliyyət üçün motivasiya

problemli sual dərsin əvvəlində, dərsin sonunda: “Musiqi parçası necə yaranır?”

II mərhələ Təhsil və idrak fəaliyyəti

Ardıcıllıq

təhsil alır

Öyrənmə tapşırıqları

Universal öyrənmə fəaliyyəti

Diaqnostik

tapşırıqlar

koqnitiv

Tənzimləyici

Ünsiyyətcil

Şəxsi

Dərs mövzusu

Hədəf

FROM musiqi əsərinin bütövlüyünü müəyyən etmək üçün şəraitin yaradılması.

Tapşırıq nömrəsi 1

Musiqi əsərinin vəhdətini nə təşkil edir?

Könüllü özünütənzimləmə.

doğru müsbətdir koqnitiv fəaliyyət bacarıqlarını təkmilləşdirmək.

Şifahi cavablar, yaradıcı tapşırıqların icrası.

Tapşırıq nömrəsi 2

Ənənə və innovasiya haqqında biliklərdən başqa, musiqi əsərini daha yaxşı tanımağa bizə nə kömək edir?

Maddiləşdirilmiş zehni formada təhsil və idrak hərəkətlərini yerinə yetirin.

Könüllü özünütənzimləmə.

Gözəllik hissi yaradın.

Məlumatı aydınlaşdırmaq üçün suallar. Şifahi cavablar.

Tapşırıq nömrəsi 3

Musiqinin əsas ifadə vasitələri hansılardır?

Səbəb-nəticə əlaqələri qurun, ümumiləşdirilmiş nəticələr çıxarın.

Hərəkətlərinizin qeyri-kafi olduğunu qəbul edin.

Onların nailiyyətlərini adekvat qiymətləndirin, yaranan çətinliklərdən xəbərdar olun.

Öz hərəkətlərini öyrənmək bacarığını göstərin.

Yaradıcılıq tapşırıqlarının yerinə yetirilməsi.

Tapşırıq nömrəsi 4

Araya qulaq asınIIIR.Vaqnerin Lohenqrin operasından hərəkət. Sual: Razılaşmaq olarmı ki, bu musiqinin təsir gücü onun bütün vəhdəti ilə bağlıdır? ifadə vasitələri? Musiqi parçasına ritm icad edin və ifa edin.

Problemlərin həlli üçün analiz, sintez, müqayisə əməliyyatlarını yerinə yetirmək.

strukturu.

Nəzarət.

korreksiya.

Qiymətləndirmə.

Könüllü özünütənzimləmə.

Təhsil almaq üçün motivasiya olun.

Musiqi əsərinin eşitmə təhlilini aparın.

Hədəf: şagirdlərin musiqi əsərinin vəhdəti anlayışının mənasını necə başa düşdüyünü

Müstəqil

Mövzu Nəticələri

UUD

koqnitiv

Tənzimləyici

Ünsiyyətcil

Şəxsi

Suallar. M Musiqi ifadə vasitələrindən əsas şeyi ayırmaq olarmı? Hansının birinci, hansının sonuncu olduğunu müəyyən etmək mümkündürmü? Musiqi əsəri necə yaranır?

Müxtəlif əsərlərdə musiqinin əsas ifadə vasitələrini tapmağı öyrənin.

Ayrı-ayrı sözlərin təcrid edilməsi və başa düşülməsi, musiqi terminləri, anlayışlar.

Bilik sisteminizdə naviqasiya edin: müəllimin köməyi ilə yeni ilə artıq məlum olanı ayırd etmək.

Sinif dialoqunda iştirak edin.

onun hərəkətinin alqoritminin formalaşması, tərcüməsi
daxili müstəviyə xarici nitq.

III mərhələ. İntellektual və transformativ fəaliyyət

Motivasiya yönümlü hissə.

Sual: musiqi parçası nədir?

Cavablar: musiqi əsəri - mətnli və ya mətnsiz səslərdən ibarət, səslə və ya alətlərin köməyi ilə ifa olunan əsər.

Müəllim : musiqi parçası hər hansı bir parça kimi tək bir bütövdür sənət əsəri.

Yeni biliklərin kəşfi.

Sual: üçünBəstəkar musiqi əsəri yaradarkən hansı vasitələrdən istifadə edir?

Uşaqlar: melodiya, harmoniya, ritm, rejim, tembr.

Qrup işi.

Reproduktiv:

1-ci qrup - 35,36-cı səhifələrdə dərslik - suala cavab verəcək:

Musiqi parçasının vəhdəti nədir?

2-ci qrup - 37, 38-ci səhifələrdəki dərslik - suala cavab verəcək:

Ənənə və yenilik haqqında biliklərdən başqa, bizə daha yaxşı bilmək üçün nə kömək edir

musiqi bəstəsi?

Evristik tapşırıq 3-cü qrup - kartların mətninə olan şərtləri yazın

musiqi ifadəsinin əsas vasitələrini xarakterizə edir.

(qrupa 5 kart və ayrıca 5 musiqi termini təklif olunur)

1. Melodiya - Musiqiyə qulaq asanda istər-istəməz aparıcı səsə, əsas səsə diqqət yetirirsiniz. musiqi mövzusu. Səslənir…. yunan sözü... iki kökdən ibarətdir: melos və qəsidə, yəni “mahnı oxumaq” ..... – əsərin məzmunu, özəyi budur. Əsası çatdırır bədii obrazlar.

2. Harmoniya. – Bu söz bizə də Yunanıstandan gəlib və tərcümədə “harmoniklik”, “konsonans”, “ahənglik” deməkdir. Melodiya ilə ... qırılmaz əlaqə ... arasında 2 məna var: a) qulağa xoş gələn səslərin uyğunluğu, "ahəngi";

3. Ritm. Heç bir melodiya və ya şəkil kənarda mövcud ola bilməz ... musiqidə müxtəlif musiqi müddətlərinin dəyişməsi və nisbəti ... adlanır - həm də yunan sözü və "ölçülmüş axın" kimi tərcümə olunur .... böyük potensiala malikdir. Bu, musiqinin xarakterini müəyyən edən parlaq ifadəli vasitədir.

Yaradıcı:

4-cü qrup – təklif olunan çoxlu müxtəlif musiqi terminləri arasından R.Vaqnerin musiqisinə aid olan “Lohenqrin”i – musiqi ifadə vasitəsini seçməlidir. (açar anlayışlar - ritm, melodiya, harmoniya, müşayiət, dinamika, rejim, temp, faktura, registr).

İmprovizasiya tapşırığı

Gəlin və bir ritm vurun səs-küy alətləri oynamaq "allegretto» müxtəlif sürət çalarları ilə bəstəkar Vanhal.

Fəaliyyətdə özünü təşkil etmək

İşinizi yerinə yetirərək, təqdim edərək və qiymətləndirərək tapşırığa hazır olun.

Hərəkət planı :

1. Bir ritm tapıb yazın.

2. Ritm nümunəsini çırpın

3. İşi yerinə yetirin.

IV mərhələ. Fəaliyyətin monitorinqi və qiymətləndirilməsi

Müəllimin özünü qiymətləndirməsi / bu mövzunun öyrənilməsində öz fəaliyyətinin əks olunması

Verilmiş alqoritmə uyğun olaraq tapşırığı yerinə yetirin:

1. Dərslikdəki suallara cavab verin.

2. Ritm hesabını yaradın

3. Səs-küylü musiqi alətləri, musiqi əsərinin ritmi ilə ifa etmək.

Refleksiya

1. Dərsdə hansı bilikləri kəşf etdiniz?

2. Dərsin hansı elementlərini bəyəndiniz?

3. İşlərini qiymətləndirmək üçün qruplar.

6-cı sinif
Mövzu: Musiqi əsərinin vəhdəti

Musiqi əsəri, səslə və ya alətlərin köməyi ilə ifa olunan mətnli və ya mətnsiz səslərdən ibarət kompozisiyadır.

Musiqi əsəri hər hansı bir sənət əsəri kimi vahid bir bütövdür.
Bütün bu nədən ibarətdir? Bəstəkar musiqi əsəri yaradarkən hansı vasitələrdən istifadə edir?

Musiqi ifadəsinin ən mühüm və diqqət çəkən vasitələri melodiya, harmoniya, ritm, rejim, tembrdir. Bir-birini dəstəkləyərək, zənginləşdirərək vahid yaradıcılıq tapşırığını yerinə yetirirlər - yaradırlar musiqi obrazı və təsəvvürümüzə təsir edir.

Gəlin bu adlara nəzər salaq.

1. Melodiya
Musiqiyə qulaq asanda istər-istəməz aparıcı səsə, əsas musiqi mövzusuna diqqət yetirirsən. Melodiya kimi səslənir. Yunanca melodiya sözü iki kökdən, melos və ode kökündən gəlir, bu da "mahnı oxumaq" deməkdir. Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Harmoniya.
Bu söz bizə Yunanıstandan da gəlib və tərcümədə “incəlik”, “konsonans”, “uyğunluq” deməkdir. Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, onu doydurur, “rəngləndirir”, fon yaradır. Melodiya ilə harmoniya arasında həmişə qırılmaz əlaqə var. Harmoniyanın 2 mənası var:
a) qulağa xoş gələn səslərin uyğunluğu, “ahəngliyi”;
b) səslərin samitlərə birləşdirilməsi və onların müntəzəm ardıcıllığı.

3. Ritm
Ritm olmadan heç bir melodiya və ya şəkil mövcud ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin növbələşməsi və nisbətidir.
Ritm həm də yunan sözüdür və “ölçülmüş axın” kimi tərcümə olunur.
Ritmin böyük potensialı var. Bu, musiqinin xarakterini müəyyən edən parlaq ifadəli vasitədir. Ritm marşı valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə, məişətdə də mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki o, həyatımızın əsasını təşkil edir. İnsan ürəyi ritmik döyünür, saat ritmik vurur, gecə-gündüz, fəsillər ritmik olaraq dəyişir. Ritmik gəzirik, ritmik nəfəs alırıq.

4. Fret
Musiqidəki əhval-ruhiyyə əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, parlaq və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Narahat - slavyan sözü və “sülh”, “əmr”, “razılıq” kimi tərcümə olunur. Musiqidə rejim yüksəkliyi ilə fərqlənən səslərin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşmələri fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkəti bitirə bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və davam etməlidirlər. Ladənin ən sabit səsi tonik adlanır. Ən çox yayılmış rejimlər əsas və kiçikdir.

5. Tembr
Fransız dilində tembr "ton rəngi" deməkdir. Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. İstənilən melodiyanı müəyyən səs rəngində qəbul edirik. insan səsi həm də öz ahənginə malikdir. IN vokal musiqi ikisini ayırd edin qadın səsləri(soprano, alto) və iki kişi (tenorlar, baslar).
Hər Musiqi Aləti həm də öz tembrinə malikdir, biz onu tanıyırıq.

Musiqi əsərinin bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onlardan özünəməxsus şəkildə istifadə edir.
Musiqi bizimlə canlı ifadəli dildə danışır. Və bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. Onda sənət bizə yaxın və əlçatan olacaq. Biz isə musiqi əsərlərini dinləyərək əsərin fərdi ifadə vasitələrinin nümayiş etdirilməsinin virtuozluğuna heyran ola biləcəyik: ruhlu, major və ya minorun emosionallığını hiss etmək, harmoniyaların gözəlliyinə, tembrlərin çoxrəngli palitrasına, unikallığına heyran ola bilərik. müxtəlif ritmik naxışlar.
Növbəti dərslərdə musiqi əsərlərinin hər bir komponenti haqqında ətraflı danışacağıq və bu gün A.S.Puşkinin “Qar fırtınası” hekayəsi üçün musiqi illüstrasiyalarından G.Sviridovun “Troyka” pyesini dinləyəcəyik.

Sviridov Georgi Vasilieviç. 1915-1998.

O, 1935-ci ildə A.S.-nin sözlərinə romanslar silsiləsi ilə debüt etdi. aşkar edən Puşkin xarakter xüsusiyyətləri fərdi üslub Sviridov - parlaq metodizm, harmonik təravət, faktura sadəliyi.
1940-cı illərin bir sıra əsərlərində Şostakoviç yaradıcılığının güclü təsiri özünü göstərirdi. “Atalar ölkəsi” (1950) vokal poeması və R.Bernsin sözlərinə mahnılar silsiləsi (1955) Sviridov yaradıcılığının yetkin dövrünün ilk əsərləridir.
Sviridovun yaradıcılığında əsas yeri vokal musiqi tutur poetik söz. intonasiya xalq mahnıları, istifadə etdi, melodiyanı zənginləşdirdi.

Musiqi bizim üçün hansı obrazı yaradır?
- "Quş - üç" atları.
Müəllim: Bu nəyin və niyə atların poetik simvoludur?
azad və müstəqil Rusiyanın simvolu, pravoslavlığın qalasıdır. At rus daxmasının damını tacladı - gücün simvolu, amma yaxşıdır, çünki Rusiya düşmənlərə hücum etmədi, ancaq özünü müdafiə etdi.
Müəllim: neçə əsas musiqi mövzuları təsvirləri xarakterizə, eşitdiniz? Birinci mövzu mahnısını təsvir edin və onu oxuyun.
- tələskən, tələskən, çılğın
Müəllim: İkinci musiqi mövzusunu təsvir edin və onu oxuyun.
mahnı, uzanan, tökülən

Vasili Andreeviç Jukovski:

Atlar təpələr boyu qaçır,
Dərin qarı tapdalayır
Budur, Allahın məbədi bir tərəfə
Tək görüldü.

Birdən ətrafa çovğun gəlir;
Qar tutamlar halında düşür;
Qara Qarğa, qanadını fit çalaraq,
Kirşənin üzərində sürüşmək;
Peyğəmbərlik iniltisi kədər deyir!
Atlar tələsir
Qaranlıq məsafəyə həssaslıqla baxın,
Ucaldan yallar

Başlıq 115ўcR15 Tətbiq Stili İşarəsi Tətbiq Üslubu MarinaTC:\Sənədlər və Parametrlər\Marina\Desktop\One Piece Music.docMarinaQC:\DOCUME~1\85B6~1\LOCALS~1\Temp\Autocopy One Piece Music.asdMarinaQC:\DOCUME~1 \85B6 ~1\LOCALS~1\Temp\Autocopy Unity Music.asdMarinaQC:\DOCUME~1\85B6~1\LOCALS~1\Temp\Autocopy Unity Music.asdMarinaQC:\DOCUME~1\85B6~1\LOCALS~1 \Temp\Autocopy Unity of Music.asd
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·
·

6-cı sinif

Mövzu: Musiqi əsərinin vəhdəti

Musiqili kompozisiya- səslə və ya alətlərin köməyi ilə ifa olunan mətnli və ya mətnsiz səslərdən ibarət kompozisiya.

Musiqi əsəri hər hansı bir sənət əsəri kimi vahid bir bütövdür.

Bütün bu nədən ibarətdir? Bəstəkar musiqi əsəri yaradarkən hansı vasitələrdən istifadə edir?

Ən mühüm və diqqət çəkən musiqi ifadə vasitələridirmelodiya, harmoniya, ritm, rejim, tembr.Bir-birini dəstəkləyərək və zənginləşdirərək, onlar vahid yaradıcılıq tapşırığını yerinə yetirirlər - onlar musiqi obrazı yaradır və təxəyyülümüzə təsir göstərirlər.

Gəlin bu adlara nəzər salaq.

1. Melodiya

Musiqiyə qulaq asanda istər-istəməz aparıcı səsə, əsas musiqi mövzusuna diqqət yetirirsən. Melodiya kimi səslənir. Yunanca melodiya sözü iki kökdən ibarətdir: melos və ode, yəni"mahnı oxumaq". Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Harmoniya.

Bu söz bizə Yunanıstandan da gəlib və tərcümədə "zəriflik","konsonans" "aidiyyət". Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, onu doydurur, “rəngləndirir”, fon yaradır. Melodiya ilə harmoniya arasında həmişə qırılmaz əlaqə var. Harmoniyanın 2 mənası var:

A) qulağa xoş gələn səslərin uyğunluğu, “ahəngliyi”;

b) səslərin samitlərə birləşdirilməsi və onların müntəzəm ardıcıllığı.

3. Ritm

Ritm olmadan heç bir melodiya və ya şəkil mövcud ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin növbələşməsi və nisbətidir.

Ritm də yunan sözüdür və kimi tərcümə olunur"ölçülmüş axın".

Ritmin böyük potensialı var. Bu, musiqinin xarakterini müəyyən edən parlaq ifadəli vasitədir. Ritm marşı valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə, məişətdə də mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki o, həyatımızın əsasını təşkil edir. İnsan ürəyi ritmik döyünür, saat ritmik vurur, gecə-gündüz, fəsillər ritmik olaraq dəyişir. Ritmik gəzirik, ritmik nəfəs alırıq.

4. Fret

Musiqidəki əhval-ruhiyyə əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, parlaq və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Lad slavyan sözüdür və "sülh", "sifariş" kimi tərcümə olunur."razılaşma". Musiqidə rejim yüksəkliyi ilə fərqlənən səslərin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşmələri fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkəti bitirə bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və davam etməlidirlər. Ladənin ən sabit səsi tonik adlanır. Ən çox yayılmış rejimlərdir böyük və kiçik.

5. Tembr

Fransız dilində tembr deməkdir"səs rəngi".Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. İstənilən melodiyanı müəyyən səs rəngində qəbul edirik. İnsan səsinin də öz tembri var. Vokal musiqisində iki qadın səsi (soprano, alto) və iki kişi səsi (tenor, bas) fərqləndirilir.

Hər bir musiqi alətinin də öz tembri var, biz onu tanıyırıq.

Musiqi əsərinin bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onlardan özünəməxsus şəkildə istifadə edir.

Musiqi bizimlə canlı ifadəli dildə danışır. Və bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. Onda sənət bizə yaxın və əlçatan olacaq. Biz isə musiqi əsərlərini dinləyərək əsərin fərdi ifadə vasitələrinin nümayiş etdirilməsinin virtuozluğuna heyran ola biləcəyik: ruhlu, major və ya minorun emosionallığını hiss etmək, harmoniyaların gözəlliyinə, tembrlərin çoxrəngli palitrasına, unikallığına heyran ola bilərik. müxtəlif ritmik naxışlar.

Növbəti dərslərdə musiqi əsərlərinin hər bir komponenti haqqında ətraflı danışacağıq və bu gün A.S.Puşkinin “Qar fırtınası” hekayəsi üçün musiqi illüstrasiyalarından G.Sviridovun “Troyka” pyesini dinləyəcəyik.

Sviridov Georgi Vasilieviç. 1915-1998.

O, 1935-ci ildə A.S.-nin sözlərinə romanslar silsiləsi ilə debüt etdi. Sviridovun fərdi üslubunun xarakterik xüsusiyyətlərini - parlaq metodizmi, harmonik təravəti, faktura sadəliyini ortaya qoyan Puşkin.

1940-cı illərin bir sıra əsərlərində Şostakoviç yaradıcılığının güclü təsiri özünü göstərirdi. “Atalar ölkəsi” (1950) vokal poeması və R.Bernsin sözlərinə mahnılar silsiləsi (1955) Sviridov yaradıcılığının yetkin dövrünün ilk əsərləridir.

Sviridovun yaradıcılığında mərkəzi yeri poetik sözə əsaslanan vokal musiqi tutur. İstifadə etdiyi xalq mahnılarının intonasiyaları melodiyanı zənginləşdirirdi.

Musiqi bizim üçün hansı obrazı yaradır?

- "Quş - üç" atları.

Müəllim : bu nəyin və niyə atların poetik simvoludur?

Bu, azad və müstəqil Rusiyanın simvolu, pravoslavlığın qalasıdır. At rus daxmasının damını tacladı - gücün simvolu, amma yaxşıdır, çünki Rusiya düşmənlərə hücum etmədi, ancaq özünü müdafiə etdi.

Müəllim : obrazları xarakterizə edən neçə əsas musiqi mövzusunu eşitmisiniz? Birinci mövzu mahnısını təsvir edin və onu oxuyun.

Dəvət, tələskənlik, fanfar...

Müəllim: İkinci mövzu mahnısını təsvir edin və onu oxuyun.

  • nəğməli, uzanan, tökülən...

Vasili Andreeviç Jukovski:

Atlar təpələr boyu qaçır,

Dərin qarı tapdalayır...

Budur, Allahın məbədi bir tərəfə

Tək görüldü.

Birdən ətrafa çovğun gəlir;

Qar tutamlar halında düşür;

Qara Qarğa, qanadını fit çalaraq,

Kirşənin üzərində sürüşmək;

Peyğəmbərlik iniltisi kədər deyir!

Atlar tələsir

Qaranlıq məsafəyə həssaslıqla baxın,

Yalların artırılması...


6-cı sinif
Mövzu: Musiqi əsərinin vəhdəti

Musiqi əsəri, səslə və ya alətlərin köməyi ilə ifa olunan mətnli və ya mətnsiz səslərdən ibarət kompozisiyadır.

Musiqi əsəri hər hansı bir sənət əsəri kimi vahid bir bütövdür.
Bütün bu nədən ibarətdir? Bəstəkar musiqi əsəri yaradarkən hansı vasitələrdən istifadə edir?

Musiqi ifadəsinin ən mühüm və diqqət çəkən vasitələri melodiya, harmoniya, ritm, rejim, tembrdir. Bir-birini dəstəkləyərək və zənginləşdirərək, onlar vahid yaradıcılıq tapşırığını yerinə yetirirlər - onlar musiqi obrazı yaradır və təxəyyülümüzə təsir göstərirlər.

Gəlin bu adlara nəzər salaq.

1. Melodiya
Musiqiyə qulaq asanda istər-istəməz aparıcı səsə, əsas musiqi mövzusuna diqqət yetirirsən. Melodiya kimi səslənir. Yunanca melodiya sözü iki kökdən, melos və ode kökündən gəlir, bu da "mahnı oxumaq" deməkdir. Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Harmoniya.
Bu söz bizə Yunanıstandan da gəlib və tərcümədə “incəlik”, “konsonans”, “uyğunluq” deməkdir. Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, onu doydurur, “rəngləndirir”, fon yaradır. Melodiya ilə harmoniya arasında həmişə qırılmaz əlaqə var. Harmoniyanın 2 mənası var:
a) qulağa xoş gələn səslərin uyğunluğu, “ahəngliyi”;
b) səslərin samitlərə birləşdirilməsi və onların müntəzəm ardıcıllığı.

3. Ritm
Ritm olmadan heç bir melodiya və ya şəkil mövcud ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin növbələşməsi və nisbətidir.
Ritm həm də yunan sözüdür və “ölçülmüş axın” kimi tərcümə olunur.
Ritmin böyük potensialı var. Bu, musiqinin xarakterini müəyyən edən parlaq ifadəli vasitədir. Ritm marşı valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə, məişətdə də mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki o, həyatımızın əsasını təşkil edir. İnsan ürəyi ritmik döyünür, saat ritmik vurur, gecə-gündüz, fəsillər ritmik olaraq dəyişir. Ritmik gəzirik, ritmik nəfəs alırıq.

4. Fret
Musiqidəki əhval-ruhiyyə əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, parlaq və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Lad slavyan sözüdür və "sülh", "sifariş", "razılıq" kimi tərcümə olunur. Musiqidə rejim yüksəkliyi ilə fərqlənən səslərin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşmələri fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkəti bitirə bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və davam etməlidirlər. Ladənin ən sabit səsi tonik adlanır. Ən çox yayılmış rejimlər əsas və kiçikdir.

5. Tembr
Fransız dilində tembr "ton rəngi" deməkdir. Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. Biz hər hansı melodiyanı müəyyən səsdə qavrayırıq
ci rəngləmə. İnsan səsinin də öz tembri var. Vokal musiqisində iki qadın səsi (soprano, alto) və iki kişi səsi (tenor, bas) fərqləndirilir.
Hər bir musiqi alətinin də öz tembri var, biz onu tanıyırıq.

Musiqi əsərinin bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onlardan özünəməxsus şəkildə istifadə edir.
Musiqi bizimlə canlı ifadəli dildə danışır. Və bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. Onda sənət bizə yaxın və əlçatan olacaq. Biz isə musiqi əsərlərini dinləyərək əsərin fərdi ifadə vasitələrinin nümayiş etdirilməsinin virtuozluğuna heyran ola biləcəyik: ruhlu, major və ya minorun emosionallığını hiss etmək, harmoniyaların gözəlliyinə, tembrlərin çoxrəngli palitrasına, unikallığına heyran ola bilərik. müxtəlif ritmik naxışlar.
Növbəti dərslərdə musiqi əsərlərinin hər bir komponenti haqqında ətraflı danışacağıq və bu gün A.S.Puşkinin “Qar fırtınası” hekayəsi üçün musiqi illüstrasiyalarından G.Sviridovun “Troyka” pyesini dinləyəcəyik.

Sviridov Georgi Vasilieviç. 1915-1998.

O, 1935-ci ildə A.S.-nin sözlərinə romanslar silsiləsi ilə debüt etdi. Sviridovun fərdi üslubunun xarakterik xüsusiyyətlərini - parlaq metodizmi, harmonik təravəti, faktura sadəliyini ortaya qoyan Puşkin.
1940-cı illərin bir sıra əsərlərində Şostakoviç yaradıcılığının güclü təsiri özünü göstərirdi. “Atalar ölkəsi” (1950) vokal poeması və R.Bernsin sözlərinə mahnılar silsiləsi (1955) Sviridov yaradıcılığının yetkin dövrünün ilk əsərləridir.
Sviridovun yaradıcılığında mərkəzi yeri poetik sözə əsaslanan vokal musiqi tutur. İstifadə etdiyi xalq mahnılarının intonasiyaları melodiyanı zənginləşdirirdi.

Musiqi bizim üçün hansı obrazı yaradır?
- "Quş - üç" atları.
Müəllim: Bu nəyin və niyə atların poetik simvoludur?
azad və müstəqil Rusiyanın simvolu, pravoslavlığın qalasıdır. At rus daxmasının damını tacladı - gücün simvolu, amma yaxşıdır, çünki Rusiya düşmənlərə hücum etmədi, ancaq özünü müdafiə etdi.
Müəllim: Şəkilləri xarakterizə edən neçə əsas musiqi mövzusu eşitmisiniz? Birinci mövzu mahnısını təsvir edin və onu oxuyun.
- tələskən, tələskən, çılğın
Müəllim: İkinci musiqi mövzusunu təsvir edin və onu oxuyun.
mahnı, uzanan, tökülən

Vasili Andreeviç Jukovski:

Atlar təpələr boyu qaçır,
Dərin qarı tapdalayır
Budur, Allahın məbədi bir tərəfə
Tək görüldü.

Birdən ətrafa çovğun gəlir;
Qar tutamlar halında düşür;
Qara Qarğa, qanadını fit çalaraq,
Kirşənin üzərində sürüşmək;
Peyğəmbərlik iniltisi kədər deyir!
Atlar tələsir
Qaranlıq məsafəyə həssaslıqla baxın,
Ucaldan yallar

115-ci başlıq


Əlavə edilmiş fayllar

Mövzu: Musiqi əsərinin vəhdəti

Musiqili kompozisiya - səslə və ya alətlərin köməyi ilə ifa olunan mətnli və ya mətnsiz səslərdən ibarət kompozisiya.

Musiqi əsəri hər hansı bir sənət əsəri kimi vahid bir bütövdür.

Bütün bu nədən ibarətdir? Bəstəkar musiqi əsəri yaradarkən hansı vasitələrdən istifadə edir?

Ən mühüm və diqqət çəkən musiqi ifadə vasitələridir melodiya, harmoniya, ritm, rejim, tembr. Bir-birini dəstəkləyərək və zənginləşdirərək, onlar vahid yaradıcılıq tapşırığını yerinə yetirirlər - onlar musiqi obrazı yaradır və təxəyyülümüzə təsir göstərirlər.

Gəlin bu adlara nəzər salaq.

1. Melodiya

Musiqiyə qulaq asanda istər-istəməz aparıcı səsə, əsas musiqi mövzusuna diqqət yetirirsən. Melodiya kimi səslənir. Yunanca melodiya sözü iki kökdən ibarətdir: melos və ode, yəni "mahnı oxumaq". Melodiya əsərin məzmunu, özəyidir. Əsas bədii obrazları çatdırır.

2. Harmoniya .

Bu söz bizə Yunanıstandan da gəlib və tərcümədə "zəriflik", "konsonans" "aidiyyət". Harmoniya melodiyanı yeni emosional rənglərlə tamamlayır, onu doydurur, “rəngləndirir”, fon yaradır. Melodiya ilə harmoniya arasında həmişə qırılmaz əlaqə var. Harmoniyanın 2 mənası var:

a) qulağa xoş gələn səslərin uyğunluğu, “ahəngliyi”;

b) səslərin samitlərə birləşdirilməsi və onların müntəzəm ardıcıllığı.

3. Ritm

Ritm olmadan heç bir melodiya və ya şəkil mövcud ola bilməz. Musiqidə ritm müxtəlif musiqi müddətlərinin növbələşməsi və nisbətidir.

Ritm də yunan sözüdür və kimi tərcümə olunur "ölçülmüş axın".

Ritmin böyük potensialı var. Bu, musiqinin xarakterini müəyyən edən parlaq ifadəli vasitədir. Ritm marşı valsdan, mazurkanı polkadan və s. Ritm təkcə musiqidə deyil, təbiətdə, məişətdə də mövcuddur. Biz bunu həmişə hiss edirik, çünki o, həyatımızın əsasını təşkil edir. İnsan ürəyi ritmik döyünür, saat ritmik vurur, gecə-gündüz, fəsillər ritmik olaraq dəyişir. Ritmik gəzirik, ritmik nəfəs alırıq.

4. oğlan

Musiqidəki əhval-ruhiyyə əhval-ruhiyyə yaradır. Şən, parlaq və ya əksinə, düşüncəli, kədərli ola bilər. Lad slavyan sözüdür və "sülh", "sifariş" kimi tərcümə olunur. "razılaşma". Musiqidə rejim yüksəkliyi ilə fərqlənən səslərin qarşılıqlı əlaqəsi və ardıcıllığı deməkdir. Səslərin birləşmələri fərqli şəkildə qəbul edilir. Bəziləri sabitdir, onların üzərində dayana və ya hətta hərəkəti bitirə bilərsiniz. Digərləri qeyri-sabitdir və davam etməlidirlər. Ladənin ən sabit səsi tonik adlanır. Ən çox yayılmış rejimlərdir böyük və kiçik.

5. tembr

Fransız dilində tembr deməkdir "səs rəngi". Tembr hər bir musiqi alətinin və ya insan səsinin əlamətidir. İstənilən melodiyanı müəyyən səs rəngində qəbul edirik. İnsan səsinin də öz tembri var. Vokal musiqisində iki qadın səsi (soprano, alto) və iki kişi səsi (tenor, bas) fərqləndirilir.

Hər bir musiqi alətinin də öz tembri var, biz onu tanıyırıq.

Musiqi əsərinin bütün bu komponentləri onun bütövlüyünü yaradır, hər bir bəstəkar onlardan özünəməxsus şəkildə istifadə edir.

Musiqi bizimlə canlı ifadəli dildə danışır. Və bunu bilmək və başa düşmək lazımdır. Onda sənət bizə yaxın və əlçatan olacaq. Biz isə musiqi əsərlərini dinləyərək əsərin fərdi ifadə vasitələrinin nümayiş etdirilməsinin virtuozluğuna heyran ola biləcəyik: ruhlu, major və ya minorun emosionallığını hiss etmək, harmoniyaların gözəlliyinə, tembrlərin çoxrəngli palitrasına, unikallığına heyran ola bilərik. müxtəlif ritmik naxışlar.

© 2022 skudelnica.ru -- Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr