Tədbirin adının nəzakəti. İdrak və əyləncəli tədbir "şən etiket"

Əsas / Dava

Yarışın ssenarisi müəllimlər üçün faydalı olacaqdır əlavə təhsil müəllimlər ibtidai siniflər; kiçik uşaqlar üçün məktəb yaşı; yaxşı davranış qaydalarını birləşdirmək üçün rəqabət.
"Etik qaydalar və ya sadəcə ədəb»
Məqsəd: uşaqların etiket qaydaları haqqında fikirlərini genişləndirmək, bacarıqları formalaşdırmaq mədəni davranış gündəlik həyatda.
Səhnədə afişa
"Davranış hər kəsin öz imicini göstərdiyi bir güzgüdür." I. Goethe.
"Nəzakət, başqalarının sizin üçün xoş hiss etməsinə səbəb olan bir şəkildə davranmaqdır."
Atalar sözləri.
Başqalarında sevmədiyiniz şeyi özünüz etməyin.
Həmişə başqalarına qarşı davranmaq istədiyiniz kimi davranın.

Dərsin gedişi

Tədbirimizin mövzusu "Etik qaydalar və ya sadəcə yaxşı davranışlar" dır. Etik qaydalar nədir? (Uşaqların cavabları)
-Etik qaydalar - cəmiyyətdə bir sıra davranış qaydaları; cəmiyyətdə özünü aparmaq bacarığı; hər kəsin bilməsi lazım olan cəmiyyətdəki mədəni davranış qaydaları. "Etik qaydası" sözü necə yarandı? (Uşaqların cavabları)
- King Louis 14-dəki möhtəşəm qəbullardan birində qonaqlara, onlardan tələb olunan bəzi davranış qaydalarının siyahısını verən kartlar verildi. Fransız adı kartlar "etiket" və "etiket" sözləri meydana gəldi.
Rus Çarı I Pyotr da tez-tez başqa ölkələrin səfirlərinin qatıldığı toplar verirdi. Xarici qonaqlar qarşısında özünü utandırmamaq üçün özünü aparmağı bacarmalı idi. Elə o zaman davranış mədəniyyətindən bəhs edən bir kitab ortaya çıxdı - "Gənclərin Dürüst Güzgüsü". Tərtibatında Peter özü iştirak etdi. Kitabda aşağıdakı qaydalar var idi: “burnunuzu əsməyin və mələfəyə asmayın”; “Burnunuzu barmağınızla təmizləməyin”; "Donuz kimi yeməyin və şorbaya əsməyin ki, hər yerə səpilsin"
Bir çox etiket qaydaları var: masada, teatrda bir məclisdə və s. Davranış qaydaları var. Hansı davranış qaydalarını bilirsiniz?
- Salam demək.
- Bir tanışınızla tanış olsanız,
Heç olmasa küçədə, heç olmasa evdə
Susma, çəkinmə
Və lal kimi davranma
Salam verməyə tələsin,
Yüksək səslə "Salam!" mənə deyin.
Salam! - Sən adama deyirsən.
Salam, - geri gülümsəyəcək.
Və yəqin ki, aptekə getməyəcəksiniz
Və uzun illər sağlam olacaqdır.
Yaxşı gün! - sənə dedilər
Yaxşı gün! - cavab verdin.
İki ip necə bağlanmışdı -
İstilik və xeyirxahlıq!
-Çox sağ ol.
Nəyə görə təşəkkür edirik?
Bizim üçün etdikləri hər şeyə görə.
Və xatırlaya bilmədik
Kimə danışmısan? Neçə dəfə?
təxmini uşaq cavabları:
- Barmağınızı heç kimə yönəltməyin.
- Natiqin sözünü kəsməyin.
- Bağırmayın.
- Dərs zamanı danışmayın, əks halda ən vacib şey üçün darıxacaqsınız.
- Sinifi təmiz saxlayın, zibil atmayın, stolun üstünə yazmayın, ayaqqabı dəyişdirməyi unutmayın.
- Niyə cəmiyyətdə etiket normalarına riayət etmək lazımdır?
- İnsanlar üçün narahatlıq, narahatlıq yaratmamaq üçün başqalarının sizinlə ünsiyyətdən məmnun qalması üçün.
- Bizim üçün başqalarının mümkün olan yeganə qaydaları kimi görünən çox inanılmaz qaydalar var.
Dünya Salamlar Günü hər il 21 Noyabrda qeyd olunur. Nebraskalı iki Amerikalı qardaş Michael və Brian McCormack tərəfindən icad edilmişdir. 1973-cü ildə, ortalarında oldu soyuq müharibə... Onların fikrincə, insanlar bir-birlərini qarşılayaraq, beynəlxalq gərginliyin sülhə və rahatlamasına kömək edirlər. Yəqin ki.
Bu gün dünyanın 140-dan çox ölkəsi bu bayram oyununda iştirak edir. Bu oyunun ideyası gün ərzində ən azı 10 yad kişini ürəkdən salamlamaqdır. Bunu fərqli yollarla edə bilərsiniz, istədiyiniz kimi əsas şey səmimiyyətdir.
- Bütün etiket qaydaları bir əsas prinsipə endirilir: "Ətrafınızdakı insanlara hörmət edin." İndi 2 komandaya bölünək ən yaxşı etiket qaydalarını bilən yarışaq.
1 müsabiqəyə başlayırıq... Hər komandadan 2 nəfərə (qız və oğlan) ehtiyacınız olacaq. Bir gənc oğlan və bir qızın küçədə gəzdiyi bir vəziyyəti təsəvvür edin, küçənin bir tərəfində evlər, digər tərəfində isə maşınların getdiyi yol. Yəni sual budur: bir gənc hansı tərəfdən getməlidir? (Yolun kənarından)
(Tələbələrin cütləri təsvir edir cavan adam və bir qız. Düzgün cavab üçün - 1 bal)
İkinci yarış... Dərsə gecikmisən. Sinifə necə girəcəksiniz? Qapıdan çıxın və səhnəni oynayın.
(Komandaların nümayəndələri növbə ilə tapşırığı yerinə yetirirlər. Müəllim oğlanların səhvlərini sadalayır. Düzgün cavab üçün - 2 bal. Düzgün seçim: “Galina Nikolaevna, xahiş edirəm məni gecikdiyim üçün bağışlayın. İçəri girə bilərəm!)
Üçüncü yarış... İndi masanın necə qurulacağını bildiyinizi yoxlayacağıq. Budur alətlər. Cədvəl qurma vaxtı - 1 dəqiqə.
(Hər bir boşqabın yaxınlığında sağ tərəfə bir yemək qaşığı və bir bıçaq qoyub ucunu boşqaba, solda - çəngəl qoymalısınız (dişlər yuxarı). Bir stəkan onun sağındakı boşqabın qabağına qoyulur. 3. Düzgün cavab üçün - 3 bal)
- İndi hər komandaya suallar verəcəyəm. Düzgün cavab üçün-1 bal.

Etiket viktorinası.

1. Etik qaydalar nədir?
Cəmiyyətdə qəbul edilmiş bir sıra davranış qaydaları.
2. "etiket" sözü fransız dilindən necə tərcümə olunur?
"Etiket" sözü iki məna daşıyır a) etiket, etiket
b) mərasim
3. Kim əvvəl getməlidir: mağazaya girmək və ya çıxmaq?
Deyirlər ki, daha yaxşı təhsil alan yol verir. Ümumiyyətlə, çıxarkən (yalnız mağazadan deyil), gələnlər birini çölə buraxmalıdır.
4. Bir it mağazaya girə bilərmi?
Heç bir halda, heyvanlar üçün mal satan bir mağaza olsa belə. İtlərin heç bir ictimai binaya girməsinə icazə verilmir.
5. Foyedə yemək mümkündürmü və ya əyani teatr?
Yox. Bunun üçün bufet var.
6. Dürbünlə nəyə baxmaq olar?
Yalnız mərhələ. Nəzərə almaq auditoriya və ictimaiyyət qəbuledilməzdir.
7. Tamaşa zamanı təəssürat mübadiləsi aparmalıyam?
Yox. Bu fasilə zamanı və tamaşa bitdikdən sonra edilə bilər.
8. Yerinizdə bir sıra oturanların yanında necə gəzmək olar: üzlərinə baxmaq və ya belinizlə getmək?
Yalnız üz və üz.
9. Telefonda kimə zəng etməliyəm?
Daha əvvəl müzakirə etməmisinizsə, səhər 9-dan 22-dək gec vaxt xüsusilə zəng edin.
10. Arayan söhbətə başlamaq üçün hansı sözdən istifadə etməlidir?

"Salam!" Sözündən
11. Söhbət əsnasında telefon birdən qoparsa kim geri zəng edir?
Zəng edən.
12. Bir telefon danışığını kim əvvəlcə bitirməlidir?
Bir kişi ilə danışarkən bir qadın.
Kiçiklə danışarkən böyük. Bərabər şərtlərdə - zəng edən.
13. “Çağırır”, “zəng edir” sözləri necə düzgün tələffüz olunur?
"Və" vurğusu ilə.
14. Küçədə gedərkən hansı tərəfi saxlamalısınız: sağda və ya solda?
Düzdü.
15. Təsadüfən kiməsə dəysəniz nə etməlisiniz?
Üzr istəyirik.
16. Bir xanımla aşağıya enəndə kişi harada olmalıdır?
Xanımdan bir-iki addım qabaqda.
17. Nə vaxt qalxırsınız?
Bir-iki addım geridə.
18. Nəqliyyatda yanınızda oturan və ya dayanan bir sərnişinin kitabına və ya jurnalına baxmaq mümkündürmü?
Yox.
19. Kim əvvəl salam verməlidir: yaşlı və ya kiçik?
Kiçik
20. Əl sıxmaq necədir?
Yaşlı.
21. Kişi xanıma ilk salam verəndir. Və hansı hallarda ilk qadın salamlayır?
Özündən çox böyük bir kişiyə salam verməyiniz lazımdırsa, rəhbərlik edin
sürücü, bir qrup tanış adam.
22. Nəqliyyat vasitəsinə daxil olarkən kim əvvəlcə girib əvvəl çıxır?
Qadınlar, yaşlı insanlar, uşaqlar.
23. Əgər dostlarınız evinizə gəlirsə və onları valideynlərinizlə tanış etmək istəyirsinizsə - kimləri kimə təqdim edəcəksiniz?
Valideynlərə dostlar.
24. Eyni zamanda paltarınızda neçə rəng birləşdirə bilərsiniz?
Üç rəngdən çox deyil.
25. Mənim gödəkçəmi bütün düymələrlə düyməyə basmalıyam?
Xeyr, pencəyin alt düyməsini bağlamağa ehtiyac yoxdur.
26. Kişi pencəyini çıxarıb jiletdə qala bilərmi?
Xeyr, bu vəziyyətdə yelek də çıxarılmalıdır.
27. Niyə təmiz olmayan ayaqqabı geyinmək qadağandır?
Bu, sahiblərinə səliqəsiz bir görünüş verir.
28. Ziyarətə gedəndə gecikə bilərəmmi?
Qəbul edilə bilməz.
29. Masada oturarkən çəngəl və bıçağı necə tutmalısınız?
Tərəvəz qabları yeyərkən sağ əlinizdə bir çəngəl, solunuzda bir ət çəngəli, sağınızda bir bıçaq tutun.
30. Çörəyi necə almalısınız: çəngəllə yoxsa əlinizlə?
Yalnız əl ilə.
31. Bir fincan və ya stəkanda şəkər qarışdırdıqdan sonra bir çay qaşığı ilə nə etməli?
Çıxarıb nəlbəki qoyun. Heç bir halda bir fincan və ya stəkana bir qaşıq qoyub çay və ya başqa bir içki içməməlisiniz.
Mən sizə bu oyunu təklif edirəm.
Sizə bir sual verirəm və sizə üç mümkün cavab verirəm. Doğru birini seçirsiniz və mümkünsə səs verirsiniz və ya nümayiş etdirirsiniz.
1. Monqollar görüşəndə ​​soruşurlar:
a) Nənə haradadır?
b) Kitabxanaya necə getmək olar?
c) Heyvandarlıq sağlamdırmı?
(Köçəri-Monqol üçün bir sürü onun həyatının əsasını təşkil edir. Heyvanlar sağlamdır, yəni kifayət qədər qida var və buna görə ailədə hər şey təhlükəsizdir. Beləliklə belə çıxır: dörd nəfərə can sağlığı diləmək ayaqlı çörəkçi, çobanın özünə sağlamlıq arzulamaqla eynidir.)
2. Gənc amerikalı bir dostunu salamlayır:
a) Sağ dizində pat.
b) bir dostun arxasında.
c) bir dostun yumşaq yerində.
3. Papuanlarla görüşəndə ​​deyirlər:
a) İcazə verin hamınızı!
b) Sənin yanağından yalamağa icazə ver!
c) mən səni aldım!
4. Zulus ( afrika qəbiləsi) görüşərkən aşağıdakı sözləri mübadilə edirlər:
Mən səni görürəm!
b) səni yeməyəcəm!
c) hara getdin? 100 ildir görüşmürəm!
5. Tibetlilər, təbrik:
a) Baş geyimini sağ əl ilə çıxarın, sol əl qulağın arxasına qoydular və hələ də dillərini çıxartdılar.
b) Yanaqlarını şişirdin və əllərini yüksək səslə çırpın.
c) Özləri ilə əl sıxmaq.
6. HUP-XUSH əsrlərindəki zadəganlar görüşdükdən sonra:
a) pərəstişkarları ilə bağlıdır.
b) vizit kartlarımızı mübadilə etdik.
c) Kürtlər və digər hərəkətlər edərək baş əydilər.
7. In qədim ÇinÇinlilər bir-birlərini belə salamladılar:
a) Sol əllərini bir-birlərinə uzadıb.
b) Sağ əllərini bir-birlərinə uzadıb.
c) Özümüzlə əl sıxdıq.
- Beynəlxalq gərginlik çox azalmamış ola bilər, amma yaxşı əhval-ruhiyyə, şübhəsiz ki, artmışdır.
Növbəti tapşırıq: kömək edin ədəbi qəhrəmanlar tapmaq düzgün çıxış mövcud vəziyyətdən.
"Teatr onsuz da doldu ..." (kostyumlu uşaqlar tərəfindən səhnələşdirilir)
Malvina ciddi şəkildə Buratinonun təhsilini götürdü və özü ilə muzeyə və teatra getməyə qərar verdi.
1. Sizcə, Buratinonun muzey eksponatlarına əlləri ilə toxunması mümkündürmü?
a) Hazırlandıqları materialın gücünə əmin olduqda edə bilərsiniz.
b) arzuolunmaz.
c) Heç bir halda deyil.
2. Muzeydə, sərgidə səs-küylü bir zövq ifadəsi qəbul edilə bilərmi?
a) məqbuldur
b) arzuolunmaz. Hər halda təmkinlilik üstünlük təşkil edir.
c) Səs-küylü davranış hər yerdə məqbuldur.
3. Hekayəsi onun üçün maraqlı deyilsə, Buratino bələdçini dinləməlidir?
a) Lazımdır.
b) lazım deyil.
c) Bələdçiyə hekayəsini izah etməyə çalışın
maraqlı deyil,
4. Malvina və Buratino oturmuş tamaşaçıların qarşısındakı yerlərinə necə getməlidirlər?
a) Səhnəyə mane olmamaq üçün irəli əyilərək oturacaqlara qayıdın.
b) Oturacaqlara baxmaq.
c) Səhnəni maneə törətməmək üçün oturacaqların yan tərəfinə, irəli əyilmək.
5. Tamaşanın məzmunu və ya aktyorluqla əlaqəli olaraq necə bəyənilməməyi göstərmək olar?
a) Düdük və dayaq.
b) Dərhal qalxın və zalı tərk edin,
c) susun və alqışlamayın.
"Səhər ziyarətə kim gedir?"
1. Dovşan qonaqları bir fincan çay içməyə dəvət etdi. Bayquş gecikir. Gec qonaqları nə qədər gözləməliyəm?
a) Artıq gələn Winnie Pooh və Piglet dözəcəklər.
b) 15 dəqiqədən çox olmamalıdır.
c) Heç gözləməməlisiniz, çünki Bayquş vaxtında gəlməlidi.
2. Dovşan qonaqlarına çox münasibət göstərir dadlı yeməklər... Yemək yeyərkən hər hansı bir səs çıxara bilərəmmi?
a) "Səslənən" yemək dadlı bir ləzzətin ləzzətini göstərir.
b) Masada kimsə səssizcə davranmalıdır.
c) Səs çıxarmaq lazım deyil - çatal bıçaqlarının yüksək səslə səslənməsi kifayətdir.
3. Donuz təsadüfən kuboku qırdı: Dovşan nə etməli?
a) Kubokun "uğurlar üçün" qırıldığına sevinin.
b) Heç bir şey görmədiyini iddia edin.
c) Dağıntıları götürün və fincanı şərh etmədən dəyişdirin.
4. Qayğıkeş Dovşanın hazırladığı yeməkləri tərifləməlisiniz?
a) Heç lazım deyil və Dovşanın yaxşı bir usta olduğu o qədər açıqdır.
b) Mütləq - bu nəzakətə hörmətdir.
c) Yalnız tərifləməklə yanaşı, ən çox bəyəndiyiniz yeməkləri, məsələn, bir bal balını növbəti qonaqlıq üçün “sifariş” edə bilərsiniz.
5. Donuz qonaqları erkən tərk etməsi lazımdırsa nə etməlidir?
a) Bütün qonaqları vaxtından əvvəl yola düşmələri üçün əvvəlcədən hazırlayın.
b) Dovşandan gedəcəyini hər kəsə elan etməsini istəyin, sonra Tiger, Kenga, Little Ru ilə vidalaşın.
c) Dovşanla vidalaşaraq diqqət çəkməyin.
"Gedirik, gedirik, gedirik.,."
1. Dunno və Sineglazka Solnechny Gorod-dan Tsvetochny-yə avtobusla getmək qərarına gəldilər. Dunno və Sineglazka nəqliyyatda hansı qaydada minir?
a) Əvvəlcə Dunnonun köməyi ilə Sineglazka, sonra isə yoldaşı oturur.
b) Əvvəlcə Dunno nəqliyyata girir, sanki Sineglazka üçün yol açır və onun ardınca gedir.
c) Nəqliyyatda çox insan varsa, eyni zamanda əllərini sıxaraq sıxmağa çalışırlar, əks halda kütlə içərisində bir-birinizi itirə bilərsiniz.
2. Shortys avtobusunda həvəslə bir kitab oxuyaraq Znayka-nı gördü. Dunno və Sineglazka eyni kitabı oxuya bilərmi?
a) edə bilərsiniz, onun oxumasına mane olmurlar!
b) bu ​​mümkün deyil.
c) Hər şeyi yaxşı görə bilsələr və oxu tempi Znayka ilə üst-üstə düşsələr mümkündür.
3. Nəqliyyatda yerinizdən imtina etdiyiniz zaman özümü təqdim etməliyəmmi?
a) arzuolunandır, çünki yalnız bu halda yol verdiyiniz insanın sizi xatırlayacağına ümid var.
b) Könüllü, özünüzü təqdim edərkən başqası boş yerinizi ala bilər.
c) Lazım deyil, səssizcə durub yerinizi təklif etmək kifayətdir.
4. Dunno və Sineglazka nəqliyyatdan hansı qaydada çıxır?
a) Əvvəlcə Sineglazka çıxır və arxasında, yumşaq bir şəkildə onu dartan Dunno.
b) Əvvəlcə Dunno gəlir və əlini uzadır? Sineglazka'nın çıxmasına kömək edir.
c) Nəqliyyatda çox adam yoxdursa, eyni zamanda əllərini tutaraq yola çıxırlar ki, avtobus pilləsindən tullanmaq daha rahat olsun.
5. Çöldə olanda konfet bağlayıcıları hara qoyursan?
a) Bir qaba atın.
b) Yaxınlıqdakı uşaq bağçasında urn yoxdur, hər şeyi cibinizə və ya çantanıza qoyun, lazım gələrsə atın.

c) atın təmkinli yer zibil yoldan keçənlərin gözünə dəyməsin deyə.
- Gəl müsabiqəmizə yekun vuraq.
- Yəni tədbirimiz başa çatdı. Münsiflər heyəti nəticələri yekunlaşdırır (hesabı və qalib gələn komandanı elan edir). Rəqabət etiket qaydalarını bildiyinizi göstərdi. Ancaq etiket qaydaları təkcə bilinməməli, həm də ətrafdakı insanların sizdən razı qalması üçün əməl edilməlidir. Ümid edirəm bu fəaliyyət daha mədəni olmağınıza kömək edəcəkdir.

Sinifdən kənar fəaliyyət "Etiket ölkəsinə səyahət"

Məqsəd: məktəblilərdə formalaşdırmaq etik mədəniyyət, mənəvi dəyərlər və normalar, dostluq və nəzakət, digər insanlara qarşı hörmət və həssaslıq.

Tapşırıqlar: 1) İnsanlarla nəzakətli davranışın formalarını uşaqlarla təkrarlayın və gücləndirin.
2) Uşaqların diqqətini xoş sözlərin əlbəttə ki, xeyirxah əməllərlə birləşdirilməsinə yönəldin.
3) Yoldaşlıq və dostluq hisslərini aşılamaq

Keçirmə forması: təhsil oyunu

Yaş xüsusiyyətlərini nəzərə alaraq: 1-4 sinif şagirdləri

Avadanlıq: səs yazıları: Y. Entin "Yaxşılıkla" mahnıları, B. Okudzhava "Gəlin danışaq", Cat Leopoldun mahnıları, yaxınlaşan bir qatarın səsi; ölkənin xəritəsi "Etik qaydalar", stansiyaların adı, cərimə qutusu üçün lentlər, sehrli sandıq, sehrli sözləri olan kartlar, uşaqlar Dəmir yolu, kəsilmiş atalar sözləri olan zərflər, ədalət tərəziləri, kağız damlaları, Yeralaşdan "Təriflər" dən bir video, yumşaq oyuncaq pişik

Tədbirin gedişi:

Yu. Entin, Minkov'un "Yaxşılık Yolunda" mahnısı çalınır

Aparıcı: Salam Əziz dostlar və əziz qonaqlar! Sizi salamlayırıq və ümid edirik ki, ünsiyyətimiz xoş və faydalı olacaqdır. Özlərində bir yumor qığılcımı, canlı coşğusu və xeyirxahlığı saxlayanlar "Etiket Diyarına Səyahətimiz" ə dəvət olunur.

Etik olmaq nə deməkdir?

Şagirdlər:

Etik olmaq nədir?

Səliqəli və nəzakətli

Estetik və layiqli?

Hər şey: Böyük bir insan olmaq

Tramvay yoluna yol verin

Həm nəzakətli, həm də dürüst olun

Mətbəxdə anaya kömək edin,

Səhər mağazaya gedin

Və ya günortadan sonra dərsdən sonra

Bir və ya iki.

Xeyr, yaşayış etikası

Sən hesab deyilsən

Yemək yeyərkən zibil verməyin,

Zəmini idman ayaqqabısı ilə ləkələməyin,

Ayaqqabı, idman ayaqqabısı,

Güclü, çevik olun,

Heç vaxt ürəyinizi əsirgəməyin

Hər yerdə və hər yerdə ayaqlaşmaq.

Xəstələrə və yoxsullara kömək edin

"Xeyr!" pis vərdişlər deyin!

Hər anı əzizləyin

Cəsarətli bir müdafiəçi olun

Səxavətli olmaq, insanları sevmək,

Və təbiət.

Hər şey: Beləliklə - yaşamaq!

Aparıcı:İndi isə bütün bunları kimin icad etdiyi barədə. Bilmək istəyirsən? Etik qaydalar, davranış qaydası olaraq tərcümə olunan bir Fransız sözüdür ictimai yerlərdə, ünsiyyət formaları, salamlaşma, davranış qaydaları, geyim tərzi.

Bütün bu qaydaları daha yaxşı xatırlamaq və vəziyyətə uyğun davranmağı öyrənmək üçün sizinlə ziyarət edəcəyik qeyri-adi ölkə Etik qaydalar.

Baxın, xahiş edirəm - bu ölkənin xəritəsi. İçindəki şəhərlərə diqqət yetirin: Xoş sözlər, Məktəb qaydaları, Rude şəhəri Xalq müdrikliyi, Ədalət şəhəri, İltifat şəhəri.

Hər şəhərdə sərgüzəştlərimiz olacaq, bəzi yerlərdə və sınaqlar. Səfərimizdə davranış pozuntularına görə cəzaları tətbiq etdik və oyunun sonunda kimin pis niyyətli bir cərimə qutusu olacağını görəcəyik, bu da tərbiyəsiz bir insan deməkdir. İntizamı pozanlara lent bağlayacağıq.

Beləliklə, səyahətimiz başlayır.

Səyahətimizə Xeyirxah Sözlər adlanan ilk şəhərdən başlayırıq. Sizcə, hansı sözləri mehriban adlandırmaq olar? (uşaqların cavabları eşidilir).

Bəli, uşaqlar, haqlısınız, bu sözləri mehriban adlandırmaq olar. Ancaq xeyirxahlıqdan bəhs edən daha çox söz var. Əhvalımızı, işləmək, oxumaq, daha yaxşı olmaq istəyimizi müəyyənləşdirirlər. Və onlar Sehirli Sandığımızda saxlanılır. Gəlin onları ucadan oxuyaq.

(Uşaqlar növbə ilə sinədən kağıza yazılmış xoş, sehrli sözləri çıxarıb oxumağa təşviq olunur.)

Aparıcı:İndi isə S.Ya.Marshakın müxtəlif davranış qaydalarını xatırlamağınıza kömək edəcək "Əgər nəzakətli olsanız" adlı gözəl şeiri ilə tanış olaq. həyat vəziyyətləri.

(uşaqlar şeiri ifadəli şəkildə oxuyurlar)

Əgər nəzakətli olsanız

Qocalıqda kar olmur,

Sən etirazsız bir yersən

Yaşlı qadına təslim ol.

Əgər nəzakətli olsanız

Duşda, görmə üçün deyil

Trolleybusda kömək edəcəksiniz

Əlil bir nəfər qalx.

Və nəzakətli olsan

Dərsdə oturaraq,

Bir dostunla olmayacaqsan

İki magpы kimi çırpın.

Əgər nəzakətli olsanız

Anana kömək edəcəksən

Və ona kömək təklif edin

Və nəzakətli olsan

Sonra bir xala ilə söhbətdə,

Və baba və nənə ilə

Onların sözünü kəsməyəcəksiniz.

Və nəzakətli olsan

O zaman, yoldaş, ehtiyacın var

Həmişə vaxtında

Heyətin toplanışına gedin.

Eyni yoldaşları xərcləmə,

Kim əvvəlcədən göründü,

İclasa dəqiqə

Saat gözləyirəm!

Və nəzakətli olsan

Sonra kitabxanada

Nekrasov və Gogol

Əbədi götürməyin.

Və nəzakətli olsan

Kitabı qaytaracaqsınız

Səliqəli, ləkələnməyib

Və ümumiyyətlə məcburidir.

Və nəzakətli olsan

Zəif olana

Sən qoruyan olacaqsan

Zəiflərdən əvvəl utancaq deyil.

Soruşmadan, yəni özün.

Aparıcı: Bu şəhərdə sizi daha çox problem gözləyir. İndi xoş sözləri bilmək üçün kiçik bir oyun oynayaq. Mən olacam şeir forması cümlənin əvvəlini çağırın və hər şeyi xorla bitirəcəksiniz.

    Bir blok buz da əriyəcək

İsti bir sözdən ........ (Çox sağ ol)

    Köhnə ağac kötüyü yaşıllaşacaq.

Eşidəndə ……. (yaxşı gün)

    Artıq yeyə bilmirsinizsə,

Gəlin anaya deyirik ki .... (Çox sağ ol)

    Oğlan, nəzakətli və inkişaf etmiş,

Görüş deyir ... ... (salam)

    Bizə zarafat üçün məzəmmət etdikdə

Biz deyirik …………. (Xahiş edirəm bağışla məni)

    Həm Fransada, həm də Danimarkada

Əlvida deyərək ... .. (sağol).

Bütün düzgün cavabları verdiniz, buna görə marşrut şəhərə daha uzanır.Məktəb qaydaları.

(yaxınlaşan qatar səslərinin səs yazısı)

Aparıcı: Bir insanın çox şeyi bilməsi lazımdır: fərqli insanlarla danışarkən hansı məsafədə olmalı və onlara necə müraciət etməli, necə geyinməli, ictimai yerlərdə davranış necə olmalıdır və daha çox şey.

Buna görə insanlar bütün davranışlar üçün qaydalar ortaya qoydular. Ancaq təəssüf ki, bu qaydaları pozanlar var. Və məktəbimiz də istisna deyil.

Bir epizodu diqqətinizə təqdim edirik məktəb həyatı.

"Məktəb həyatından bir hadisə" şeiri

Dostlar, hər ehtimala qarşı

Bir məktəbli haqqında şeirlər.

Adı ... amma bu arada,

Burada onun adını daha yaxşı qoymayacağıq.

"Təşəkkür edirəm", "salam", "bağışlayın" -

Tələffüz etməyə alışmır,

Sadə söz"üzr istəyirəm"

Dili qalib gəlmədi.

Çox vaxt tənbəldir

İclasda de: "Günaydın!"

Bu sadə bir söz kimi görünür.

Və utancaq, səssiz,

ən yaxşı halda"Böyük!"

Bunun əvəzinə salam deyir.

Və "əlvida" sözünün əvəzinə

Heç nə demir.

Və ya vidalaş:

"Yaxşı, mən getdim, sağol, sadəcə ..."

Məktəbdəki dostlarına deməz:

"Alyosha, Petya, Vanya, Tolya."

Yalnız dostlarına zəng edir:

"Alyoshka, Petka, Vanka, Tolka."

Uşaqlar, biz burada ola bilmərik

Adının nə olduğunu sənə deyim.

Sizə dürüst xəbərdarlıq edirik,

Onun adını bilməməyimiz.

Ancaq bəlkə də sənə tanışdır

Sən də onunla bir yerdə tanış oldun,

Sonra bizə onun haqqında danışın,

Biz də ... Təşəkkür edirik.

(Səhər saat 9. Zəng çalır. Qapı açılır. Müəllim dərsə girir. Xoşagələn gülümsəyir)

Müəllim: Salam uşaqlar. Xahiş edirəm oturun. Dərsliyi açın və Kseniya hekayəni oxumağa davam edəcək ...

(Şagird yaxşı, düzgün oxuyur. Ancaq son masadakı oğlanlar onu dinləmirlər. Bu Vladik və Tolyadır. Vladik, çantasından bir oyuncaq maşın çıxardı və oğlanlar onu irəli-geri masanın üstünə yuvarladılar. Ancaq sonra oyuncaq bir qəza ilə yerə düşür. Bütün uşaqlar səs-küydən dönürlər. Və Ksenia sürprizdən susur. Müəllim qaşlarını çəkdi və başını yellədi.)

Müəllim: Vladik və Tolya! Bir davranış qaydasını pozmusunuz. Uşaqlar, oğlanlar hansı davranış qaydasını pozdular? (Uşaqların cavabları.)

Bəli, dərsdə kənar şeylər edə bilməzsən. Ancaq Vladik və Tolya daha bir qaydanı pozdular: nəzakət qaydası. Bu, hər kəsin başqası danışarkən və ya oxuduğu zaman diqqətlə dinləməsindən, ona müdaxilə etməməsindən, sözünü kəsməməsindən ibarətdir. Vladik və Tolya nə etdilər? Yalnız Xenia'yı dinləmədilər, əksinə səs-küy onun oxumağına mane oldu və digər uşaqlar onun oxumasını dinlədi. Bu çox ədəbsizdir.

(Bu zaman qapı açılır. Artyom nəfəs alaraq sinəyə girdi, qızardı)

Artyom: Vitya ilə tanış oldum. Biz getdik Uşaq bağçası... Vitya birinci sinifdə oxuyur. Bilmirdim

Müəllim: Otur, Artyom. Uşaqlar mənə deyin, Artyom davranışında hansı səhvlərə yol verdi? (Uşaqların cavabları izləyir). Düzgün dedin. Əvvəlcə Artyom dərsə gecikdi. Ancaq müəyyən davranış qaydaları var - evdə, məktəbdə, küçədə. Və bu qaydalardan biri: gecikməyin. Dərsə gecikən Artyom onsuz deyilənləri dinlədi, hamı ilə işləməyə başlamadı. İkincisi, gecikmə ilə girərək işimizə müdaxilə etdi. Bu nəzakətli deyil. Artyom dərsə gecikəndə necə davranmalı idi? (Uşaqların cavabları izləyir). Düzdü, salam verməli, üzr istəməli və sakitcə oturmaq üçün icazə istəməli idi. Müəllimə qulaq asmaq üçün digər uşaqları narahat etmədən. Və bir fasilə zamanı dostunuzla görüşmək barədə danışa bilərsiniz. Buna etiket qaydaları deyilir.

Aparıcı: Məktəbdə digər müəllimlərdən və valideynlərdən heç bir səbəb və səbəb olmadan şikayət edən belə uşaqlar çoxdur. Bu cür uşaqlar insanlara qarşı dost olmayan, dözümsüz, təkəbbürlü olurlar. Bir qayda olaraq, ətrafdakılar onları sevmir, onlarla ünsiyyətdən çəkinirlər. Bu şəkildə davranmağınız lazım olub olmadığını diqqətlə düşünməyə dəyər. A. Bartonun "Sonechka" şeirini dinləyin, bəlkə bəziləriniz özünüzü onda tanıyacaqsınız?

Uşaqlar oxuyur:

"Sonechka"

İstəmədən ona toxunun

Dərhal: - Kömək et!

Natalya Nikolaevna,

Məni itələdi!

Oh, vurdum! -

Gözümdə bir şey var

Senden şikayət edecem!

Yenidən evdəki şikayətlər:

Başım ağrıyır…

Uzanardim -

Ana sənə deməz.

Oğlanlar razılaşdılar!

Bir hesab açacağıq:

Şikayətləri sayacağıq -

Bir ildə nə qədər olacaq!

Sonechka qorxdu

İndi də sakitcə oturur.

Aparıcı: Aranızda tələlər varmı?

(uşaq cavabları)

(yaxınlaşan qatar səslərinin səs yazısı)

İndi də qoşqularımız əraziyə daxil olur Musiqi şəhəri... Pişik Leopoldun "Əgər mehribansan" mahnısının sözlərini xatırlayaq və hamısı birlikdə ifa edəcəyik.

(Mahnı oxunur)

(yaxınlaşan qatar səslərinin səs yazısı)

Marşrutumuzun yolunda Rude adlı bir şəhər var. Bəlkə ora getməyəcəyik? (uşaq cavabları). Ancaq gəlin qısa bir dayanaq və bu qeyri-adi şəhər sakinlərinin etiket qaydalarını nə dərəcədə bildiyini yoxlayaq.

(məktəblilərin dialoqu eşidilir)

1 tələbə: Yaxşı, bu Sidorovla nə qarışıbsan, onun bütün evləri yoxdur - başında tam bir dilənçi. Sabah çəkilərsə, bir cütü 100% tutacaq.

2 tələbə: Mən də həmişə onun salamla olduğunu düşünürdüm!

3 tələbə: Bəli, kifayət qədər vida yoxdursa, heç bir şey kömək edə bilməz.

1 tələbə: Eşitirsən, ağacdələn, hətta Kolobok oxumusan?

Sidorov: Qırın, oxuyun, sərin nağıl! Sizə bütün düzəlişləri verə bilərəm: hamını atan bir yuvarlaq dostum var: ataları və bütün meşə quldurları hamını dağıtdı. Sonra qırmızı ilə yuvarlandı və o onu tutdu. Hamam belə başa çatdı.

1 tələbə: Fu, lal nağıl!

(tələbələr ayrılır)

Aparıcı: Anladığınız kimi bir insanın nitqi mədəni və mədəniyyətsiz ola bilər. Hər biriniz nitqinin təmiz, gözəl olmasını təmin etməyə çalışmalısınız, ətrafdakı insanlar sizinlə ünsiyyət qurmaqdan məmnun qalması üçün jarqon sözlərdən istifadə etməməlisiniz.

Yer üzündə bir çox söz var. Gündüz sözləri var-

Bahar səmasının mavisi onların arasından işıq saçır ...

Sözlər var - yaralar kimi, sözlər - mühakimə kimi, -

Özləri ilə təslim olmurlar və əsir götürmürlər.

Söz öldürə bilər, söz saxlaya bilər

Bir sözlə, rəfləri arxanızda apara bilərsiniz

Bir sözlə, satmaq, xəyanət etmək, almaq,

Bir sözlə, partlatma qurğuşununa tökə bilərsiniz.

Ancaq dildə bütün sözlər üçün sözlərimiz var:

ŞƏKİLLİK, VƏTƏNDAŞ, SƏDİFLİK, AZADLIQ VƏ ONUR

Aparıcı: Bu sözləri həmişə xatırlayaq və danışığımızı jarqon lüğəti ilə tıxamamaq.

Aparıcı: Gəl indi oynayaq! Razısan? Oyun "Bu mənəm, bu mənəm, hamısı mənim dostlarımdır" adlanır. Mənimlə razısınızsa, "Bu mənəm, bu mənəm, hamısı mənim dostlarım!"

Hansılarınız dar bir vaqondasınız

Yaşlı qadına yer veribmi?

Hansı biriniz hər zaman çalışırsınız

Təhsil almaq üçün sadəcə beşdir?

Kim sinif otağını təmizləməyə tələsir

Kolya, Petya ya Vasya?

Kim özü öyrənə bilər

Və başqalarına kömək edəcəkmi?

Heç kim xəstələndi

Çox yemək yediyi üçünmü?

Aparıcı: Afərin oğlanlar! Belə çıxır ki, siz və dostlarınız xeyirxah işlərə qadirsiniz!

Aparıcı: Xalq həmişə xeyirxahlığa xüsusi münasibət bəsləmişdir. Belə bir atalar sözü var - xoş söz və pişik məmnundur. Bu o deməkdir ki, yalnız hamımıza qarşı mehribanlıqla davranmaqdan zövq almırıq. Heyvanlar da xeyirxahlığı başa düşürlər.

Buna görə də səyahətimizə davam edirik və Xalq hikməti şəhərinə çatırıq. Hər yerdə və hər zaman insanlar başqa insanlar arasında yaşadıqlarını və atalar sözlərində qorunub saxladıqlarını xatırladılar müdrik məsləhət davranış qaydaları haqqında gənc nəsillərə. Bu şəhərdə keçmişdən gələn mesajlarla tanış olacağıq və nəzakət, nəzakət və ədəb haqqında atalar sözlərini xatırlayacağıq. Əvvəl atalar sözləri olan zərflər var. Task: atalar sözünün əvvəlini və sonunu birləşdirmək.

Başqasında sevmədiyin şeyi özün etmə.

Yenidən geyiminizə baxın və gənc yaşınızdan etibar edin.

Ağıllı olduğunu düşünməyin, amma səliqəli olduğunu düşünün.

Nice çox qalmayan qonaqdır.

Həyat yaxşı işlər üçün verilir.

Şirin heç nə yumşaq tortdan daha yaxşıdır.

Yaxşı öyrən - pis şeylər ağla gəlməz.

Yaxşı bir iş barədə cəsarətlə danışın.

(yaxınlaşan qatar səslərinin səs yazısı)

Aparıcı:İndi də Ədalət şəhərindəyik. Demək istəyirəm kiçik bir hekayə bu şəhərin sakinləri haqqında. Uzun illər düşündülər ki, yer üzündə daha nələr var - yaxşı və ya pis? Və uzun müddətə bir müdrik qədim "Ədalət tərəzisini" icad etməyincə ortaq bir cavab verə bilmədi. Axşam bu şəhərin hər sakini tərəzinin yanına gəldi və gün ərzində etdiyi hərəkətləri kasalarda düzdü. Bu şəhəri gəzdiyimiz üçün ədalət tərəzilərindən istifadə etməyə çalışacağıq. Bu gün etdiyiniz əməlləri (yaxşı və ya bəlkə deyil) yaxşıca düşünün, yaxşı və pis simvollarını götürün və ədalət tərəzisinə qoyun.

("Ədalət Tərəziləri" təlimi aparılır, uşaqlar yaxşı bir işə çağırırlar və tərəziyə "damla" qoyurlar)

Aparıcı: Uşaqlar, həyatınızda daha çox yaxşı əməllər etdiyinizi sübut etdiniz, buna görə yaxşı əməllərin fincanı daha çox idi. Hər birimizin yalnız bunu etməyə çalışmalıyıq yaxşı işlər və əməllər ki, ruhun bu yer üzündə gözəlliyə can atsın.

(yaxınlaşan qatar səslərinin səs yazısı)

Aparıcı: Səfərimiz başa çatır və İltifat şəhərindəki son stansiyaya çatırıq.

Sizlərdən biriniz tərifin nə olduğunu bilirsinizmi?

(uşaqlar cavab verir)

Aparıcı: Düzdür, bunlar insana ünvanlanan xoş, mehriban, xoş sözlərdir. Bu şəhərdə insanlar həmişə bir-birlərinə yalnız təriflər söyləyirlər. Qısa bir video klipdə özümüz görək.

("Yeralaş" dan bir video klip var - "Təriflər")

Aparıcı: Sizcə müəllimə ünvanlanan sözləri kompliment adlandırmaq olar?

Sizcə bu təriflər səmimi idi? (mənfəət üçün təriflər)

Gəlin bu gün necə kompliment deyəcəyimizi öyrənək. Sizi "Kitty bir iltifatdır" adlı bir oyuna dəvət edirik.

Aparıcı: P Pulsuz pişik oyuncağını sol tərəfdəki qonşunuza ötürərkən ona xoş, mehriban bir şey danışmağa çalışın və ya sadəcə tərifləyin.

(aparıcı oyuna başlayır, oyuncaq aparıcıya qayıdana qədər uşaqlar zəncir boyunca davam edirlər)

(B. Okudzhava'nın “Gəlin danışaq” mahnısı səslənir,

aparıcının sözlərinin melodiyası fonunda)

Aparıcı: Bu, səyahətimizin sonu idi. Etik qaydalar ölkəsini gəzməyi sevirdinizmi?

Hörmətli uşaqlar! Özünüzü tərbiyə etmək çox çətindir, insanlar özlərini bütün ömürləri boyunca öyrədirlər. Gəlin nəzakət, nəzakət inkişaf etdirək, hörmətli münasibət böyüklərə. Həyatdan zövq alaq, xeyirxahlığa gülümsəyək, bir-birimizə tərifləyək, sonra hər kəs bir-biri ilə ünsiyyət qurmaqdan xoşbəxt olacaq.

Tərəfindən hazırlanan və aparan: Tümen vilayətinin Tobolsk rayonunun MAOU "Baykal orta məktəbi" nin genişləndirilmiş gün qrupunun müəllimi Vedernikova Olga Gennadievna

Yaşlı məktəbəqədər uşaqlar üçün istirahət ssenarisi: "Əylən etiket və ya tətil üçün masanı örtmək"



İşin təsviri: Müəllimlərin və uşaqların iştirak etdiyi inkişafda "Şən etiket və ya tətil üçün masanı örtmək" bir istirahət ssenarisi təqdim olunur, müxtəlif fəaliyyət növləri mövcuddur. Ssenari baxıcılar üçün və musiqi rejissorları yaşlı məktəbəqədər uşaqlarla istirahət üçün uşaq bağçaları.
Məqsəd: Bir süfrədə mədəni davranış vərdişlərinin və məclisdə etiket qaydalarının formalaşdırılması.
Tapşırıqlar:
1) məktəbəqədər uşaqlarla "etiket" və "anlayışlarını öyrənmək mədəni insan", in oyun forması müxtəlif tətillər haqqında bir fikir verin
2) uşaqlarda inkişaf edir yaradıcı düşüncə, nitq, yaddaş, kollektivizm və müxtəlif iştirak etmək istəyi rəqabət tapşırıqları;
3) oyun fəaliyyətlərinə marağı və başqalarına hörməti artırmaq.
İstirahət kursu:
Aparıcı: Salam dostlarım! Hamınızı görməyimə şadam.
Uşaqlar, bir-birinizə gülümsəyin və qonaqlara gülümsəyin.
Qoy təbəssüm və yaxşı əhval tətildə köməkçiləriniz olacaq. Və bugünkü tətilimizi ədəb qaydalarına həsr edirik.
Müəllimləriniz bizə deyəcəklər ki, ədəb qaydaları nədir.
1-ci pedaqoq:
Etik qaydalar nədir - uşaqlıqdan bilməliyik.
Bunlar davranış normalarıdır: doğum gününüzə necə getmək olar?
Necə tanış olmaq olar? Olduğu kimi? Necə zəng etmək olar? Necə qalxmaq olar? Necə oturmaq olar?
Bir yetkinə necə salam deyim? Çox fərqli suallar var.
Və bu etiket də onlara cavab verir. (A. Usachev)
2-ci pedaqoq: ETİKET NƏDİR?
Mümkündür, olmaz ... Etiket etiket kimidir
Yaxşı bir işarə, ancaq gündəlikdə deyil,
İnsanlar öz dillərində danışırlar ... Mədəni yaşamaq çox asandır.
Pis olmayan hər şey yaxşıdır. (A. Stepanov)
3-cü pedaqoq: Etik qaydalar nədir?
Kimsə bilir, kimsə bilmir. ETIQUETTE-də yüzlərlə qayda,
Hər şeyi bir anda öyrənməyin. Ancaq xahiş edirəm, uşaqlar,
Bizi kədərləndirməyin.
Bu qaydalar son dərəcə sadədir,
İstəsən, hər şeyi edəcəksən! (Y. Çiçev)
4-cü pedaqoq: Uşaq yetişdirmədə bir nömrəli qaydanı xatırlayın:
Həmişə "Salam" və "Əlvida" deyin!
Heç vaxt heç kimə deyə bilməzsən
Təhqiramiz və ya pis sözlər!
Zəhlətökməyin, heç vaxt zülmkar olmayın!
Bütün oğlanlara həmişə ad verin!
Yetkinlərin söhbətinə qarışmayın
Söhbətlərini kəsməyin!
Sadə qaydanı xatırlayın:
Başqasını istəmədən almayın!
Ağsaqqallara hər şeydə kömək etməyə çalışın,
Nəqliyyatda yer həmişə yol verməkdir! (K. Demidova)
Aparıcı: Etik qaydalar, tərbiyəli, nəzakətli və səmimi bir insan olmağınıza kömək edəcək sehrli qaydalardır. Bu gün masa qaydaları haqqında danışacağıq. Müxtəlif tətillər üçün necə gözəl süfrələr qurduğunuza baxın. Gəlin tapaq: kim hansı tətil üçün süfrə açır. Ondan sonra necə davranacaq.
1-ci qrup

1-ci uşaq: Yeni il qapını döyür! Tezliklə onun üçün açın.
Yeni il! Yaz aylarında belə onun haqqında xəyal qurmaq çox xoşdur!
Milad ağacı sehrli, ecazkar bir işıq kimi parlayacaq.
Topları asarkən, budaqlar yağışla örtüləcəkdir.
Gəlin Şaxta baba haqqında şən bir mahnı oxuyaq.
2-ci uşaq: İndi masada oturacağıq
Və bu barədə sizə xəbər verəcəyik.
Sakitcə masaya oturun
İtmə, qışqırma
Bu qayda belədir
Bütün uşaqlar bilməlidir.
3-cü uşaq: Sıyıq yeyin, tələsməyin
Qaşıqı düzgün tutun.
Ağzınızı salfetlə silin,
Kreslonu sakitcə tərpədin.
TƏŞƏKKÜK etməyi unutma!
Təşəkkürlər
Hər zaman onlara ehtiyacımız var!
Aparıcı: Yaxşı, niyə hər şeyi başa düşürük. Masanız hazırlanıb yeni il tətili... Sonra ən yeni il mahnısı "Kiçik Milad ağacı" oxumağınızı təklif edirəm. (bütün uşaqlar tərəfindən həyata keçirilir)
Aparıcı: İndi isə növbəti qrupu dəvət edirəm. Onların tətili nədir? Həqiqətən bilmək istəyirik?!
2-ci qrup

1-ci uşaq Niyə və niyə əyləncə bizə gəldi?
Axı Yeni il və ya ev tətili deyil.
Ancaq indi dostları ilə əyləndiyimiz heç də boş yerə deyil.
Nəyimiz var, nəyimiz var? Özünüzü tapın!
2-ci uşaq: lampalar niyə və niyə parıldayır,
Və bu gün kim bu qədər əyləncəli və isti?
Və cem tortlarının bu saatda olması əbəs deyil.
Çünki bu gün ... .. doğum günüdür!
3-cü uşaq: Əvvəlcə razısınız, sonra ziyarətə hazırlaşın.
Rəsmi görünmək üçün şık geyinirik.
Geyindin, darandın ... Niyə yuyulmadın?
Bir hədiyyə olmadan getməyin, ona yazığınız gəlməsin!
4-cü uşaq: Dəvət edilmirsinizsə, qonaqlara zorla girməyə tələsməyin.
Ayaqqabılarınızı çıxarmağı unutmayın, evdə gəzə bilməzsiniz!
Şal bağlamayın və dişləməyin, səbəbsiz inciməyin.
Stolları və mebeli sındırma, harda olsan, dostum, olmazdın.
5-ci uşaq: Tərbiyəli və təvazökar olun, tənha yerlərə getməyin.
Pişiyi təpikləməyin və masanın altına kartof atmağınıza ehtiyac yoxdur!
Ev sahiblərini, evi və evdə olanları tərifləyin.
Ayaqqabılarını geyin, pencəyini götürdün ... və "Əlvida!" dedi?
Aparıcı: İndi tətilinizin nə olduğunu başa düşdük. İndi də səni yoxlamaq istəyirəm: bir məclisdə necə davranacağınızı bilirsinizmi.
1. Tətilə gecikə bilərəm?
2. Ad günü oğlan hədiyyələr verməlidir?
3. İstədiyiniz yerdə başqasının mənzilində gəzə bilərsinizmi?
4. Şənlik masasına dəvətnaməsiz oturmaq mümkündürmü?
5. Tortu necə yeməlisiniz: əllərinizlə və ya qaşıqla?
6. Süfrənin üstündəki çirkli əlləri silə bilərəmmi?
7. Kresloda yellənə bilərsən?
8. Ağzınız dolduqca danışırsınız?
9. Duzlu obyektləri yalamaq olar?
10. Qonşunuz yeyib bitməyibsə yeməyini alacaqsınız?
11. Evə gedərkən sahibinə nə deməlisiniz?
Afərin, bir qonaqlıqda davranış qaydalarını bildiyiniz üçün sevindim. Yaxşı, daha bir qrup oğlanı dinləyək.
3-cü qrup

1-ci uşaq Səkkizinci Mart, analar bayramı,
Vurun! - bizə qapını döyür.
Yalnız anasına kömək etdiyi evə gəlir.
Ana üçün yer süpürəcəyik, süfrəni özümüz hazırlayacağıq.
Onun üçün axşam yeməyi bişirəcəyik. Onunla oxuyacağıq və rəqs edəcəyik.
Portretini hədiyyə olaraq çəkəcəyik.
2-ci uşaq: Dostlar, nahar vaxtıdır! Sizi masaya dəvət edirik!
Hər şey onsuz da şam yeməyinə hazırdır.
3-cü uşaq: Əllərinizi yuyun, tənbəllik etməyin, yalnız sonra masaya oturun!
Dizlərinizə bala, salfet qoyun
Səliqəli görünmək üçün gözəl, səliqəli yeyin!
Və ayaqlarınızla danışmayın və qonşunuzu itələməyin!
4-cü uşaq: İkincisi üçün də unutmayın, çəngəl və bıçaq götürməlisiniz.
Bir parçanı kəsin, buna görə ikincisini yeyin.
Yemək üçün uzanmayın, ancaq qonşunuza müraciət edin.
Qonşu sizə verəcəkdir: həm kompot, həm də vinaigrette.
5-ci uşaq: Şorba, əlbəttə, bir boşqabdan içsəniz tökülürsünüz.
Bir az əyin, şorbanı qaşıqla tamamlayın.
Yeməklər yaxşıdır, sakit yeyin, tələsməyin.
Ağzınızla dolu danışmayın, sonra danışın!
Aparıcı: Ananızın tətili üçün süfrə açdığınız üçün gəlin görək yaxşı ananın köməkçisisiniz?
Sizinlə bir oyun oynayaq: "Ananın masanı təmizləməsinə kömək edin"
Üstündə bayram süfrəsiçox çirkli qab qaldı, kim əvvəl təmizləyəcək?
Əla. Mənim bundan xoşum gəlir. İndi isə daha bir neçə uşağa nəzər salaq: tətilləri nədir?
4-cü qrup:

1-ci uşaq: Bizə gəldi əyləncəli əyləncə,
Musiqi ətrafa axır.
Bu gün biz bu tətildəyik
Sevgililər Günü deyək.
2-ci uşaq: С sevgililərin tətili,
GERİ sevgi bayramı,
Qızlar və oğlanlar
Təbrik edirik, biz.
Aparıcı: Sevgililər Günü sevgili cütlüklərin tətilidir.
Beləliklə, indi axtaracağıq şirin cütlük... Yalnız bir neçə insan deyil, konfet. Çox konfetim var, amma hamısının cütü yoxdur. Taskınız hər konfetdən bir cüt tapmaqdır.
Oyun "Şirin cütlük"
Aparıcı: Afərin, yaxşı oynadıq. Sonra növbəti masaya keçməyi təklif edirəm.
5-ci qrup

1-ci uşaq: Bu gün çox əyləncəli,
Parlaq mahnılar səslənir
Çünki ad günüdür
Uşaq bağçasını qeyd edir!
2-ci uşaq: Barbosun ad günü var!
Rəqslər, ikramlar olacaq!
Eyvanda, qapının ağzında
Watchdog qonaqlarını gözləyir.
Aparıcı: Barbosanı təbrik edirik
Sizə xoşbəxtlik və yaxşılıq diləyirik!
İndi əsnəməyin
"Çörək" mahnısını oxuyun.
"Çörək" mahnısı.

Aparıcı: Yaxşı, yaxşı, bir masamız qalıb. Bəlkə də ən qeyri-adi və sirli. Burada bizi hansı tətil gözləyir?
6-cı qrup

1-ci uşaq Halloween qorxunc bir bayram deyil,
Və gülməli və gülməli!
Mənə bir nəzər yetirin - elədir
Bir ifritə belə ola bilərmi?
Bənövşəyi dırnaqlar,
Saçınızdakı hamamböceği
Ancaq heç bir qəzəb görünmür
Nadinc gözlərimdə.
2-ci uşaq: skeletlər küçələrdə rəqs edir,
Cadılar hamısı süpürgələrini yelləyirlər
Və dəhşətli bir şeytan evi döyür,
Və sahiblərindən bir tort istər.
3-cü uşaq: Və cadugər əllərini yaxşı yuymadı:
Yalnız su ilə nəmləndirilir,
Sabunla yuymağa çalışmadım -
Bütün çirklər əllərimdə qaldı.
Dəsmal qara ləkələndi!
Nə xoşagəlməzdir!
Mikroblar ağzına girir -
Sonra mədə ağrıyır.
Beləliklə, uşaqlar, çalışın
Üzünüzü tez-tez sabunla yuyun!
İsti suya ehtiyacımız var
Yeməkdən əvvəl əllərinizi yuyun!
4-cü uşaq: tətildə çörək çörəyi -
Çörək qırıntılarını atdım.
Ağzı dolu danışdı -
Nə? Heç kim başa düşə bilməzdi.
Sonra kompotu götürdü -
Masa mənim qarnımı da doused!
Hamı onun üstündən yüksək səslə gülür,
Bütün imp donmuşdu:
- Sən bilmirsən? Stolda
İlə yemək lazımdır qapalı ağız,
Tələsməyin, danışmayın
Zəminə qırıntılar qoymayın.
5-ci uşaq: İskeletlər masada oturmaq,
Burunlarını qaldırırlar, yemirlər:
- Bu sıyıq istəmirik!
Qara çörək yemirik!
Sizə bir şeyi xatırlatacağam:
Masada baş qırışdırmayın
Burada şıltaq olmayın - sizə nə verərsə yeyin!

Aparıcı: Cadı süpürgədə yarışır,
Şeytanlar masanın üstündə rəqs edirlər
Nə əyləncəli bir tətil
Yanvar ayında ortaya çıxdı.
Uşaqlar, təəccübləndilər, şeir öyrənməyiniz əbəs yerə deyildi!
Mənim bundan xoşum gəlir! Və sən? Evə getmək vaxtı gəldi!
Ancaq əvvəlcə bir mahnı oxuyacağıq, bütün dostlarımızı masaya dəvət edəcəyik!
("Mavi araba" mahnısının sədaları altında).
1. Bu gün bizə qonaq gəlmisənsə,
Sizi çay içməkdən məmnun qalacağıq.
Xəmir xörəklərimiz üçün yetişmisiniz,
Hamısının dadı sizi təəccübləndirə bilər.
Xor: Süfrə, süfrə,
Masanı tez bir zamanda düzəldin.
Və hər kəs üçün tökün
Ətirli çay.
2. Ciddi bir həkimdən daha yaxşı bilirik -
Çayı və cansıxıcılığı və həzinliyi müalicə edir.
Yetkinləri və uşaqları dəvət edirik
Biraz ətirli çay için!
Aparıcı: Yəni tətilimiz bitdi, sizə başqa nə deyə bilərəm:
Sizə can sağlığı diləyim.

ETİQETETİ ZİYARƏT EDİR
(Məlumat saatı)

Davranış mədəniyyətinin olmaması, insanlar arasında ünsiyyətdə elementar nəzakət - bu günümüzün reallığıdır. Dövrümüzdə səsdən və elektron texnologiya dövrü, ağlasığmaz sürətlənmə dövrüdür müasir insan hərdən-birdən özünü xüsusi davranış və ünsiyyət bacarıqlarına sahib olmasını tələb edən vəziyyətlərdə tapır. Xaricə səyahət edirik, iş və şəxsi münasibətlər qururuq; diplomatik qəbullarda, təqdimatlarda və açılışlarda iştirak etmək. Bütün bunlar davranışımıza yeni tələblər qoyur və görünüş, dilinə və mədəni dünyagörüşünə. Bu səbəbdən kitabxanamızda 8 Noyabr 2011-ci il tarixində 9-cu sinif şagirdləri üçün "Ziyarət Etikliyi" adlı bir tədbir keçirildi.

Bu tədbirin məqsədi uşaqların diqqətini qaydalara yönəltmək idi yaxşı dad, etiket qaydalarına əməl etsəniz ünsiyyətin nə qədər xoş olacağını göstərin. Davranış qaydalarını bilmək və tətbiq etmək bir insanın imicinin formalaşmasına necə müsbət təsir etdiyini və bunlardan istifadə etməkdən necə zövq alacağını izah edin gündəlik əlaqə başqaları ilə.

Uşaqlar etiket qaydaları və bu sözün mənası haqqında məlumat əldə etdilər, etiket qaydalarının əsas tələbləri ilə tanış oldular. Nəqliyyatda, restoranlarda davranış qaydaları, telefonla ünsiyyət qurarkən və s ilə əlaqəli suallarla viktorina keçirildi. Viktorinanın nəticələrinə əsasən mükafatlandırılan həqiqi "xanımlar" və "bəylər" müəyyən edildi. Tədbirin bütün iştirakçılarına "Clericalis İntizamı" və ya Yaxşı Forma Qaydaları "kitabçaları hədiyyə edildi. Tədbirin sonunda özünü düzgün tutmağın nə qədər vacib olduğunu anlamağa kömək edən "Etik qaydalar - mədəni insan olmaq istəyən yeniyetmələr üçün bir risalə" filmi nümayiş olundu. fərqli vəziyyətlər etiket qaydalarına riayət edərək uğur qazanmağın nə qədər asan olduğunu.
Tədbir şagirdlərin xoşuna gəldi, viktorinada fəal iştirak etdilər, filmi maraqla izlədilər, "A-dan Z-yə etiket" kitab sərgisi ilə tanış oldular.

Tədbir zamanı tələbələrin diqqətini etiket qaydalarına, insan anlayışının problemlərinə yönəltmək mümkün oldu. Burada iştirak edənlər insan ünsiyyəti anlayışlarını genişləndirə bildilər və ümid edirik sonrakı həyatöyrəndiklərini tətbiq etmək üçün hər fürsətdən istifadə edəcəkdir.

ETIQUETTE VƏ BİZ

Dərs məqsədləri:

  1. Uşaqları etiket qaydaları ilə tanış etmək; şagirdlərin etik davranış qaydalarına riayət etmə ehtiyacı barədə anlayışlarını formalaşdırmaq.
  2. Uşaqların masada, qonaqlıqda davranış qaydaları ilə tanışlığını təşkil edin; xahiş, üzr istəmək mənasını verən sözlərin istifadəsini tətbiq edin.
  3. Uşaqların davranışında özünə nəzarət etmək bacarığını formalaşdırmaq.
  4. Münasibətlərində xoş bir atmosfer yaratmaq.

Dərsin gedişi.

Uşaqlar, sizi "Etiket və Biz" jurnalımızın səhifələrini vərəqləməyə dəvət edirəm.

Etik qaydalar nədir?

Etik qaydalar xarici davranış formalarını tənzimləmək üçün hazırlanmış norma və qaydalar məcmusudur. Dahlın lüğətində deyilir: “Etik qaydalar rütbə, nizam, xarici ayinlərə və ədəblərə riayət etməkdir; təntənəli, zahiri ritualizm. " Etik qaydalar bir çox həyat vəziyyətində bir çıxış yolu tapmağa kömək edir, xoş niyyət və qarşılıqlı anlaşmanı təşviq edir: məktəbdə, işdə, küçədə, içində ictimai nəqliyyat, mağazada, ziyarətdə.

Dərgimizin səhifələrini nəzərdən keçirək.

Səhifə 1. "Təşəkkür edirəm" başlığı.

Bu bölmənin redaktorlarına bir söz:

Mədəni bir insanın gündəlik həyatında nəzakətli sözlər həmişə mövcuddur.

Hansı sözləri nəzakətli adlandırırıq?

Kibar sözlərin köməyi ilə kədərli bir insan belə yaxşı bir əhval-ruhiyyəni geri qaytara bilər.

Və "salam" sözü nə deməkdir?

"Salam!" Bir sözün yaxşılığı

Gündəlik salamlarda tükəndi

"Salam!" - Uğurlar,

Daha uzun yaşayın!

Başqa hansı nəzakətli sözləri bilirsiniz və bunları nə vaxt istifadə etməlisiniz?

Oyun "nəzakətli sözlər"(sehrli bir söz etmək üçün kəsilmiş hərflərdən üç nəfər yarışır) (sözlər: təşəkkür edirəm, xahiş edirəm, bağışlayın.)

Bağışlayın
Buyurun,
Bağışlayın, icazə verin.
Bunlar sözlər deyil, ruhdan gələn bir açardır.
Yoldaşımızdan əlavə -
Vurma masaları -
Bir masa da var -
Masaya hörmət!
Unutmayın, ABC kimi,
İki dəfə iki kimi:
"Təşəkkür edirəm" və "Xahiş edirəm" -
sehrli sözlər!
Təvazökar olmayan yerdə
Qapıdan işarə edəcək
Nəzakətli soruşacaq
Və keçəcək.
Kibar sözündən əvvəl
Qapılar açılacaq!
Hər yerdə təkrarlansın.
Unutmayın, ABC kimi,
İki dəfə iki kimi:
"Təşəkkür edirəm" və "Xahiş edirəm" -
Sehrli sözlər.

Nəinki sözlər mehriban olmalıdır, həm də əməllər elə olmalıdır ki, nə biz, nə valideynlər, nə də dostlar onlar üçün qızarmalı deyilik. Hər zaman və hər kəslə insanlara faydalı olmağa çalışmalıyıq.

İkinci səhifə. Kateqoriya "tanış"

Bunun nə ilə əlaqəli olduğunu təxmin edin? Düzdü, tanışlıq, tanışlıq və davranış qaydalarından danışacağıq.

Tanışlığın hansı qaydalarını bilirsiniz?

Redaktorlara bir söz ...

Kiçik olanlar və ya lazım olduqda özləri təmsil olunur

ağsaqqal kimi görünürlər.

Eyni, sosial vəziyyətdəki açıq bir fərqlə: kiçik

özünü ağsaqqala təqdim edir.

Bir qadın, yaşından və vəzifəsindən asılı olmayaraq heç vaxt

əvvəlcə insana görünür.

Of son qayda istisnalar ola bilər, məsələn bu

qadın tələbə, kişi fəxri professordur.

Birisini tanıtdığınızda və ya tanıdığınız zaman cəhd edin

həmsöhbətin üzünə bax. Və gülümsəyin. Tanışlıq ilə başladı

xeyirxah bir təbəssüm şübhəsiz ki, müsbət olacaqdır

davamı.

Bir insanı təqdim edərkən adını açıq şəkildə tələffüz etməlisən

Soyad.

Həmyaşıdları arasında yalnız zəng etmək olduqca məqbuldur

ad

Səhifə 3. "Salam" başlığı.

Və burada nə müzakirə ediləcək? Niyə salamlaşmağa ehtiyacımız var?

Redaktorlarımıza bir söz

İnsanlar hansı təbriklərdən istifadə etmirlər: "salam", "xao", "salam" və s. İnsanların çoxdan mübadilə etdiyi hərəkətlər, jestlər müxtəlif ölkələr salamlaşma anında daha da müxtəlifdir. Bəziləri belinə əyildi, bəziləri dizləri üstə yerə yıxılaraq alnları ilə yerə dəydi, bəziləri əllərini alnlarına və ürəklərinə gətirdi, dördüncüsü burunlarına toxundu, beşincisi dillərini göstərdi.

Və kral mühafizəçilərinin zabitləri dabanlarını ucadan çırpdı və başlarını sinələrinə atdılar. Yüksək cəmiyyət xanımları dərin qarışıqlıqda çömbəldilər. İgid mushketyorlar zərif şəkildə baş əydilər və gözəl papaqlarını yellədilər. Cəngavərlər ağır dəbilqələrinin üzünü qaldırdılar və döyüş dayaqlarını çıxartdılar. Bir sözlə sadalamaq olmur.

İndi də. Ətrafa bax. Burada hərbçilər keçdilər - salam verdilər. İki kişi görüşdü və əl sıxdı. Və bu insanlar salamlaşmaq üçün əllərini yellədi. Qadınlar uzun müddətdir bir-birini görmürlər, qucaqlaşırlar. Qızlar: bir-birləriylə qarşılaşdılar - şaqqıltı, şaqqıltı, söhbət etdilər və qaçdılar.

Salamlaşmanın ümumi mənası nədir?

"Böyük", "salam" sözü ilə kimləri qarşılamaq olar?

Əlcək çıxarmaq adəti haradan yarandı?

Cavab: Cəngavərdən bəri. Əlcəyi götürün sağ əl, cəngavər yaxınlaşanlarla yaxşı davrandığını göstərdi!

Əlini uzadan ilk qadın ən böyük qadın, kişiyə qadın.

Əl sıxışmaq qısa, enerjili bir əl silkələməsidir. Və "Güclü əl sıxma" desələr də, bu, barmağınızı uyuşduran və ağrıdan bir şey demək deyil. Həm də ləng bir "pişik pəncəsi" deyil.

Küçədə sərin bir havada və əlcək geyindikdə tanışların görüşü olursa, kişilər əl sıxmazdan əvvəl əlcəklərini, qadınlar isə rahatlığına və mülahizəsinə uyğun olaraq, qadınların da qış əlcəklərini çıxarması lazımdır. Əlcəksiz verilən əl, ilk növbədə bir insana hörmət əlamətidir. Əl sıxmaq üçün uzanan əlin qəbul edilməməsi təhqir sayılır.

Şapka da təbrikdə rol oynayır.

Evin girişindəki qapağı götürmək ənənəsi haradan yaranıb?

Cavab: Bu adət daim zireh geyinmiş, ölkəni gəzən cəngavərlər dövründə yaranıb. Evə girən cəngavər dəbilqəsini çıxardı, sanki sahibinə bu jestlə dedi: "Mən səndən qorxmuram!"

İndi baş geyimini çıxarmaq və ya çıxarmamaq ilin vaxtından və baş geyiminin təbiətindən asılıdır. Küçədə, qış və xizək qapaqlarını çıxarmırlar, götürürlər, ancaq şapka (tacın arxasında), qapağı (üzlük üçün) qaldırırlar. Ancaq qapalı bir otağa girərək salamlaşan adam baş geyimini çıxarır.

Kimə vida edə bilərəm?

Yetkinlərlə necə ünsiyyət qurmaq olar?

Uşaqlarla, böyüklərlə necə vidalaşmaq lazımdır?

Əlvida bir başqa forması da var: "Bon səyahət".

Yorğun insan gəzir, əli ilə təri silər. Yaxşı bir səfəriniz olsun!

Daşıma sürünür, yorğun bir at onu daşıyır. Yaxşı bir səfəriniz olsun!

Və okeanlarda vətənlərindən uzaq gəmilər var. Yaxşı bir səfəriniz olsun!

Qoy sürənlər, yeriyənlər həmişə evlərinə yol tapsınlar. Yaxşı bir səfəriniz olsun!

Məktəbdən çıxarkən, uşaqlarla, müəllimlərlə necə vidalaşırsınız?

Yatarkən valideynlərinizlə necə vidalaşırsınız?

Müxbirlərimiz məktəblərdən birini ziyarət etdilər. Budur orada gördükləri.

II. Uşaqların oynadığı səhnələrin müzakirəsi.

1. İki dostun görüşü ( səhnə)

İki oğlan bir-biri ilə görüşür.

Necesen - bütün gücü ilə əvvəlcə dostunun çiyninə vurur

Sağlam olun qaban, - ikinci cavab verir, birincisini itələyir.

2. Oğlan sinifə girdi, müəllimlə salamlaşdı ( səhnə).

Zəng çaldı, müəllim dərsə başlayır. Andrey gecikdi. Şapka və əlcək geyinərək sinfə girir. Müəllimin yanına gəlir. Əlini mittenlə uzadıb: "Salam, Lilia Nikolaevna!"

3. Oğlan qıza salam verir, ( səhnə)

Nataşanın yanından qaçan Nikita, quyruğunu çəkir və qulağına qışqırır: "Salam, Petrova!"

4. Müəllimlər məktəbin dəhlizində danışırlar. Onların arasında Oleq özünü gördü sinif müəllimi və yanından keçərək nəzakətlə dedi: "Salam, İqor Semenoviç." Oleq düzgün iş gördü?

İnsanlar həyatındakı ən sadə və ən tez-tez baş verən hadisəni müxtəlif yollarla qeyd edirlər - başqa bir insanla görüş. Hər zaman və bütün xalqlar arasında bir salamdan yayınmaq və ya ona cavab verməmək pis davranışın və başqalarına hörmətsizliyin zirvəsi sayılırdı. Axı, yayda, içində qısa sözlə salam çox böyük və var vacib məzmun: "Səni görürəm adamım! Sən mənim üçün xoşsan. Bil ki, sənə hörmət edirəm və mənə yaxşı davranmağını istəyirəm. Sənə ən yaxşısını diləyirəm: can sağlığı, dinclik, əyləncə, xoşbəxtlik." Sadə və adi dedikləriniz SALAM!

Səhifə dörd. "Gostiysk" başlığı.

- İnsanlar niyə ziyarətə getdiyini heç düşündünüzmü?

Yəqin ki, bunun bir çox səbəbi var. Birincisi, sizi görəndə kimsə sevinəcək və isti gülümsəyəcək çox xoşdur. İkincisi, ziyarətə gedirlər fərqli insanlar; bundan və bu barədə danışacaqlar - və hər kəsə fayda gətirəcək: xəbərləri öyrəndilər, hadisələri müzakirə etdilər, məlumat mübadiləsi etdilər - və hamı bir az varlı, ağıllı oldu. Və daha bir şey: insanlar bir-birləri ilə yaxşı şeyləri bölüşməyə alışmışlar. Buna görə insanlar uzun müddətdir bu günə qədər ziyarət edirlər.

Redaktorlarımıza söz ...

Hər hansı bir insanın mühiti ailə, qohumlar, dostlar, iş yoldaşları, tanışlar və qəriblər... Və onlarla ünsiyyət çox fərqli bir şəkildə ifadə olunur: telefonla danışıq, məktub mübadiləsi, qısamüddətli ziyarətlər və küçədə sadəcə təsadüfi görüşlər. Yenə də bütün ünsiyyət növlərindən ən xoşu qonaqpərvərliklə əlaqələndirilir. Onun milli ənənələri əsrlər boyu inkişaf etmişdir.

Bu adət çoxdan məlumdur. Bir qonaq özünü bir Qafqaz kəndində, dağlıq bir evdə tapsa və bir şeyi tərifləsə, sahibinə nə qədər əziz olsa da, şərəfi onu qonağa təqdim etməməyə imkan verməz. Hədiyyədən olduğu təqdirdə inciyəcək.

Yaponların evdə qonaq qəbul etməsi adət deyil. Ancaq bunu bacarırlarsa, süfrənin təvazökarlığı üçün uzun müddət üzr istəyəcəklər, baxmayaraq ki, üstündə hər cür ləzzət bol olacaqdır.

Orta Asiya respublikalarında qonaqlar tez-tez evin bir hissəsi kimi olan həyətdə qəbul olunurlar. Və Türk ailələri qonaqlar, əsas məqsədindən əlavə bir növ klub rolunu oynayan hamama dəvət edilə bilər, orada danışırlar, müğənniləri və hekayəçiləri dinləyir, müxtəlif alətlərdə oynayır və şahmat oynayırlar.

İngilislər yemək bolluğundan narahat olmayacaqlar, yalnız ən kiçikləri ilə məhdudlaşacaqlar: çox yemək və içmək və dadlı olmaq üçün ziyarətə getmədiklərinə, insanlarla söhbət etmək üçün xoş bir vaxt keçirəcəklərinə inanırlar. xüsusi bir meyl hiss etdikləri.

Uzun müddətdir ev sahibi kimi davranmağın və qonaq kimi davranmağın mövzusunda çox açıq və qəti fikirlər hazırlanmışdır.

Beləliklə, bir ad gününə dəvətlisiniz. İndi necə geyinəcəyinizi düşünmək vacibdir..

Oyun "Ziyarət edəcəyik":masada yığın kartlar var, bir kart seçib bu paltarın niyə bu vəziyyətə uyğun olduğunu izah etməlisən.

Ziyarətə dəvət etdiniz, nə geyinəcəyinizi düşündünüz. İndi dostunuza arzuladığınızı necə təbrik edəcəyimiz barədə danışaq..

Bir hədiyyə seçərkən, sizə deyil, ad gününə müraciət edəcək bir şey tapmağa çalışmalısınız. Vəziyyətləri qiymətləndirin.

  1. Köhnə sevimli oyuncaq.
  2. DIY tətbiqi.
  3. Çiçəklər.

Hədiyyə gözəl bir şəkildə bükülməlidir (müsabiqə)

Hədiyyəni qəbul edərkən ad günü insanı mütləq qonağa bir şey deməlidir. Və tam olaraq nə oynayaraq öyrənəcəyik. Cavabımı bəyənirsinizsə - əl çırpın, yoxsa - de: "Ooh".

Təşəkkür edirəm, çox şadam. Gözəl bir hədiyyə.

Ah, valideynlərimlə eyni hədiyyəni verdin.

Təşəkkür edirəm, çoxdan belə bir hədiyyə arzusunda idim.

Nə yazıq! Mənə bir kukla verəcəyini düşünürdüm!

Və onsuz da belə bir oyunum var!

Təşəkkür edirəm, bu çox yaxşı bir hədiyyədir!

Bir əyləncədə əyləndiniz,

Yedilər, mahnı oxudular və rəqs etdilər

İstirahət etdim, baxdım,

Bir yerə toplanmağa başladılar.

Nəticədə, əlbəttə ki,

Gizləmədən sizə xatırlatacağam:

Səni ürəkdən unutma

Sahibə hər şey üçün tərifləyin.

Diqqət və iştirak üçün

Qonaqpərvər bir ev üçün.

Evinizə xoşbəxtlik arzulayıram.

Və gəlin bundan ayrılaq.

Uşaqlıqdan ünsiyyət elminə yiyələnmək, insanlar arasında özünü hər kəsin xoş, xoş və rahat hiss etməsi üçün davranmaq bacarığına yiyələnmək lazımdır. İnsan olmağı öyrənməlidir yaxşı qonaq, yaxşı bir ev sahibi.

Səhifə beş. "Sosial" kateqoriyası

Hansı yerlərə ictimai deyilir? Söhbət nədən gedəcək?

Redaktorlarımıza söz ...

Hər birimiz kinoya, dükana, teatra, muzeyə gedirik. Yaxşı bir əhval-ruhiyyəmiz varsa, bir satın alma və ya bir performans, bir film və ya bir ekskursiya bizi qane edir. Axı səmimi bir danışıq kəlamı bütün gün üçün ruhda bir iz buraxır.

Cəmiyyətdə olduğunuz üçün ünsiyyət qaydalarına riayət etməlisiniz, nəzakət qaydalarına riayət etməlisiniz. Nə cür?

- Kinoteatra gedərək görünüşünüzü dəyişdirəcəksiniz?

Bir iclasın və ya performansın əvvəlinə tələsməlisiniz?

Kinoda bir qanun var.

Onun çox vacib olduğunu bil:

Filmi izləməyə gələnlərə,

Salona vaxtında girməlisiniz

Üçüncü zəngdən sonra.

Və bir az qalacaqsan -

Sizi kinoya buraxmayacaqlar

Çünki gecikdim.

Budur, eşidirsən, səsləndi

Üçüncü dəfə artıq bir siqnaldır.

Oradakı kinoteatra gedin,

Yerinizi orada tapın

Oturun, özünüzü rahat edin

Və filmin başlanğıcını gözləyin.

Oturacaqlardan keçmək

Üzünüzü insanlara çevirin

Və de: "Bağışlayın"

Yaxşı olacaqsan!

Bir tamaşa və ya film 1-2 saat davam edir. Bir çoxları acından şirniyyat qabığı ilə xışıltmağa başlayır, toxumları gəmirir.

Başqa cür edilə bilərdi?

Və ifa zamanı

Yeyə bilməzsən, söhbət edə bilməzsən:

Tamaşaçıya müdaxilə edəcəksən

Və aktyorların diqqətini yayındırın.

Aktyorlar oxumadı son sözlər, pərdə hələ bağlanmayıb, işıq yanmayıb, amma salonda səs-küy və ayaqlar var, hamı qalxıb çıxmağa tələsir.

Niyə bunu etmək olmur?

Hər bir tələbə bu qaydaları çoxdan bilir.

Onları müşahidə edənlərin kinoteatra getməsi lazımdır.

Nə etsən də, dünyada tək olmadığını unutmamalısan. Ətrafınızdakı insanlar, sevdikləriniz, yoldaşlarınız. Elə davranmalısan ki, yanlarında yaşamaları asan və xoş olsun. Əsl tərbiyə və həqiqi nəzakət bunlardan ibarətdir.


© 2021 skudelnica.ru - Sevgi, xəyanət, psixologiya, boşanma, hisslər, mübahisələr